Аутор Тема: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба  (Прочитано 36574 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #140 послато: Јануар 18, 2022, 12:22:50 поподне »
Циљ теме је био да се продискутује о генетичком наслеђу дословенског становништва код данашњих Срба, да се види који су народи, које културе и популације дале Србима тај дио генетичког наслеђа. Затим да се сагледа историјски контекст у периоду кад Срби досељавају на Балкан и како се у тај контекст може смјестити данашња српска генетичка мјешавина.

У међувремену, отишло се мало до Хималаја, то је чист offtopic, за који сам додуше сам крив.   :)

А затим се прешло на омиљену расправу о идентитетима, аутохтонистима и осталом...

Ono što sam lično primetio kada je autosomalna genetika u pitanju
jeste da kako se primičemo modrnom dobu tako se naš slovenski uticaj povećava.Kako krenemo unazad tako uglavnom dolazimo do Tračana, Ilira, Skita, i Germana. Što dalje idemo u prošlost sve više se stvari svode na Germane i ,,balkance".
Možda bi trebalo prodiskutovati o tome kako i kada nastaju Sloveni tj taj termin, jer sam mišljenja da je percepcija ovde jako bitna.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #141 послато: Јануар 18, 2022, 12:34:43 поподне »
Kada je u pitanju poreklo Srba, možda je i najinteresantnije kada se spomenu Bastrani za koje izvori beleže da su govorili nekom vrstom keltskog, kasnije se spominjeda su istočno-germanskog porekla, dok ih grko-rimljani vide kao deo skitskog naroda.  Od prilike to se uklapa u one populacije koje se pojavljuju kao najbliže modernim Srbima, i po pravilu se uglavnom dođe do Germana i Skita, ali i Tračana i Ilira, dok kako se ide ka novijem vremenu vidi se da to postaje apsolutno deo slovenskih populacija.
To je neko moje mišljenje.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #142 послато: Јануар 18, 2022, 12:43:12 поподне »
Тај закључак делује логично, али још увек нису пронађени посмртни остаци који несумњиво припадају Бастарнима. Бар нисам чуо са то. Проблем је и што су погребни ритуали укључивали спаљивање.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #143 послато: Јануар 18, 2022, 02:06:47 поподне »
Тај закључак делује логично, али још увек нису пронађени посмртни остаци који несумњиво припадају Бастарнима. Бар нисам чуо са то. Проблем је и што су погребни ритуали укључивали спаљивање.

Znam, na žalost tako je kako je.
Ono što meni pada na pamet jeste da smo mi duži period izloženi mešanju nego što se to misli, ako uzmemo za primer Skite samo po njima možemo videti da se radi o nizu nesrodnih plemena.Ako uzmemo za primer Bastrane za pretpostaviti je da oni nisu autosomalno bili neki bog zna kakvi severnjaci kad je poređenje npr sa modernim Belorusima ili Ukrajincima u pitanju, očito kroz njihovo kretanje da se pretpostaviti da su imali više juga i centralne evrope nego tog isključivo severnjačkog barem ne u meri u kojoj je to prisutno kod Belorusa itd.
Apropo toga logično mi je da mi nikada i nismo bili toliki severnjaci da bi nas začudio ovaj trenutni stepen starobalkanske genetike koji se pojavljuje sad kod štokavaca/Srba ( sve je to slično, u par procenata razlike, Srbi,Muslimani i južni Hrvati).


Isto tako veliko je pitanje da li su neka od tih plemena zaista germanska, koliko sam video argumentacija je dosta tanka.
Malo je i diskutabilno možda o tome govoriti u tom vremenu.
Svakako da postoje, iz modernog ugla gledanja, karakteristike koje bi se najbliže opisale kao nekakav mix Slovena i Germana.
Elem, postoji tu još niz plemena koja dolaze u obzir..
Zanimljivo je da su i Bastrani ,,žrtve" sličnog narativa kao i Srbi ;)
Mislim pre svega da se spekuliše često da su iz ugla Franaka oni bili ,, nečisti", čak postoje teze da njihovo ime dolazi od reči bastard ( Kopile), a u nekim verzijama i od neke vrste robova itd..
« Последња измена: Јануар 18, 2022, 02:16:09 поподне barbarylion »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5100
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #144 послато: Јануар 19, 2022, 08:15:23 пре подне »
Ono što sam lično primetio kada je autosomalna genetika u pitanju
jeste da kako se primičemo modrnom dobu tako se naš slovenski uticaj povećava.Kako krenemo unazad tako uglavnom dolazimo do Tračana, Ilira, Skita, i Germana. Što dalje idemo u prošlost sve više se stvari svode na Germane i ,,balkance".
Možda bi trebalo prodiskutovati o tome kako i kada nastaju Sloveni tj taj termin, jer sam mišljenja da je percepcija ovde jako bitna.

Мислим да аутосомалне мјешавине, поготово кад се ради о периоду до 2000 година уназад не могу бити богзна како корисне. Рецимо, Срби су аутосомално веома блиски Молдавцима када посматрамо PCA шеме. Ближи и од Румуна. Међутим, да ли је то баш тако? Или су само словенски и староблакански удјели међу Србима и Молдавцима слични, при чему сами ти удјели могу бити сасвим различитог поријекла. Међу Молдавцима свакако има словенског удјела који потиче од источнословенских племена, који код Срба недостаје, али PCA шеме не могу да разлуче те фине разлике.

Зато је ипак, бар за тај период до 1500 година уназад, боље ослањати се на IBD сегменте. Мислим да су они прецизнији.

У раду о генетици становништва западног Балкана из 2014. године, Standing at the Gateway to Europe - The Genetic Structure of Western Balkan Populations Based on Autosomal and Haploid Markers, представљена је одређена IBD анализа народа и популација на западном Балкану. Та анализа није потпуна, јер је рађена са циљем да покаже да балканске муслиманске популације (БХ муслимани (у раду Bosniacs) и косовски Албанци (у раду Kosovars)) нису претрпјеле генетичке утицаје турске окупације, већ да не одступају од генетичког профила сусједних немуслиманских популација. На тај начин су поређени IBD сегменти БХ муслимана и косовских Албанаца са свим осталим западноблаканским популацијама, али нису поређене немуслиманске балканске популације међусобно. На сљедећој табели дати су резултати:



Као што се може видјети, по IBD анализи, БХ муслиманима су најближи босански Хрвати и Срби (не знам зашто су их у раду ставили скупа), а након тога Црногорци па Срби у Србији, Хрвати у Хрватској тек након тога, а Македонци су најдаљи. Све ово има логике.

Косовским Албанцима су најближи Црногорци ( и то солидно поклапање по IBD сегментима),а затим Срби из Србије и Македонци. Слиједе босански Срби и Хрвати, а најдаљи су Хрвати из Хрватске. И ово је мање више логично.

Поклапање народа и популација западног Балкана ( било муслиманских било немуслиманских) са блискоисточним народима и популацијама је симболично. Највише је очекивано са Турцима, мада то преклапање са Турцима може бити и двосмјерно.

Било би добро кад би се оваква IBD анализа урадила за већи број балканских популација.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #145 послато: Јануар 19, 2022, 09:34:39 пре подне »
Мислим да аутосомалне мјешавине, поготово кад се ради о периоду до 2000 година уназад не могу бити богзна како корисне. Рецимо, Срби су аутосомално веома блиски Молдавцима када посматрамо PCA шеме. Ближи и од Румуна. Међутим, да ли је то баш тако? Или су само словенски и староблакански удјели међу Србима и Молдавцима слични, при чему сами ти удјели могу бити сасвим различитог поријекла. Међу Молдавцима свакако има словенског удјела који потиче од источнословенских племена, који код Срба недостаје, али PCA шеме не могу да разлуче те фине разлике.

Зато је ипак, бар за тај период до 1500 година уназад, боље ослањати се на IBD сегменте. Мислим да су они прецизнији.

У раду о генетици становништва западног Балкана из 2014. године, Standing at the Gateway to Europe - The Genetic Structure of Western Balkan Populations Based on Autosomal and Haploid Markers, представљена је одређена IBD анализа народа и популација на западном Балкану. Та анализа није потпуна, јер је рађена са циљем да покаже да балканске муслиманске популације (БХ муслимани (у раду Bosniacs) и косовски Албанци (у раду Kosovars)) нису претрпјеле генетичке утицаје турске окупације, већ да не одступају од генетичког профила сусједних немуслиманских популација. На тај начин су поређени IBD сегменти БХ муслимана и косовских Албанаца са свим осталим западноблаканским популацијама, али нису поређене немуслиманске балканске популације међусобно. На сљедећој табели дати су резултати:



Као што се може видјети, по IBD анализи, БХ муслиманима су најближи босански Хрвати и Срби (не знам зашто су их у раду ставили скупа), а након тога Црногорци па Срби у Србији, Хрвати у Хрватској тек након тога, а Македонци су најдаљи. Све ово има логике.

Косовским Албанцима су најближи Црногорци ( и то солидно поклапање по IBD сегментима),а затим Срби из Србије и Македонци. Слиједе босански Срби и Хрвати, а најдаљи су Хрвати из Хрватске. И ово је мање више логично.

Поклапање народа и популација западног Балкана ( било муслиманских било немуслиманских) са блискоисточним народима и популацијама је симболично. Највише је очекивано са Турцима, мада то преклапање са Турцима може бити и двосмјерно.

Било би добро кад би се оваква IBD анализа урадила за већи број балканских популација.

Razumem...
Trebalo bi više firsirati taj vid testa/kalkulatora, za sada nije toliko zastupljen koliko drugi.
Interesantno je da su BiH muslimanima najbliže srpske populacije tj Srbi( i Hrvati) iz BiH pa zatim Crnogorci i Srbi iz Srbije.
Mislim da se po tome može videti da smo donosili prave zaključke kada je to u pitanju.
Bilo bi interesantno videti i za ostale narode.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #146 послато: Јануар 19, 2022, 11:24:14 пре подне »
Razumem...
Trebalo bi više firsirati taj vid testa/kalkulatora, za sada nije toliko zastupljen koliko drugi.
Interesantno je da su BiH muslimanima najbliže srpske populacije tj Srbi( i Hrvati) iz BiH pa zatim Crnogorci i Srbi iz Srbije.
Mislim da se po tome može videti da smo donosili prave zaključke kada je to u pitanju.
Bilo bi interesantno videti i za ostale narode.

Занимљиво. Узорци из Хрватске су из Загреба. Чини се да су то академски узорци који се помињу на форумима, а њихов просек је северније од хрватског. Значи мешавина кајкаваца. Разлика је само 0,28 у односу на Београд. Мислио сам да ће они са Бошњацима имати много мање заједничког од наших Београђана.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #147 послато: Јануар 19, 2022, 11:40:13 пре подне »
Занимљиво. Узорци из Хрватске су из Загреба. Чини се да су то академски узорци који се помињу на форумима, а њихов просек је северније од хрватског. Значи мешавина кајкаваца. Разлика је само 0,28 у односу на Београд. Мислио сам да ће они са Бошњацима имати много мање заједничког од наших Београђана.
Nisam siguran da se to gleda na taj način.
Do sada su juzni Hrvati i Bosnjaci po svim testovima bili bliži Srbima iz Srbije nego Čakavsko-Kajkavskim Hrvatima.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #148 послато: Јануар 19, 2022, 11:54:01 пре подне »
Nisam siguran da se to gleda na taj način.
Do sada su juzni Hrvati i Bosnjaci po svim testovima bili bliži Srbima iz Srbije nego Čakavsko-Kajkavskim Hrvatima.

Не сећам се да сам тако нешто прочитао. Баш обрнуто.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #149 послато: Јануар 19, 2022, 11:58:09 пре подне »
Не сећам се да сам тако нешто прочитао. Баш обрнуто.

Ne znam gde si mogao da pročitaš obrnuto.
Hrvati Kajkavci i ja bih rekao originalni Čakavci su udaljeniji od Hrvata sa Juga, tako da su juznim Hrvatima blizi čak i Srbi iz Srbije nego gore pomenuti Hrvati.
Razni testovi su postavljani ovde po tom pitanju.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #150 послато: Јануар 19, 2022, 06:17:09 поподне »
Што је заправо "старобалканско"?

Аппија́н Александри́јски (др.-грч. Ἀππιανός Ἀλεξανδρεύς ) — ок. 95 — послије 170 гг. — дријевноримски историчар грчкога рода, живио за вријеме Трајана, Адријана и Антонина Пија забиљежио је повијести о разним племенима до њихова припојења Риму.

Трибалли
- већ у провом вијеку незнани јужно од Дунава и ако је од њих нешто остало, присаједињено Гетима, дијелило би даље њихову судбу.
Цитат
The Illyrian tribes are many, as is natural in so extensive a country; and celebrated even now are the names of the Scordisci and the Triballi, who inhabited a wide region and destroyed each other by wars to such a degree that the remnant of the Triballi took refuge with the Getae on the other side of the Danube, and, though flourishing until the time of Philip and Alexander, is now extinct and its name scarcely known in the regions once inhabited by it.

Скордиски
племе које је првобитно насељавало Поморавље а касније се повукло у Сријем преко Дунава. Добро су се ородили с Трибалима и Аутаријатима, што поддржава и археологија. Удруживали се с Бастарнима с којима су били једнога језика и обичајне нарави. Могуће је да су за те односе криви Аутаријати, који су приближно 300. г. п.Х. пребјегли у крајеве Гета с  којих ће се касније појавити Бастарни. Напомињем да се Бастарни појављују на сцену историје тек 100 г. послије одсељења Аутаријата.
Цитат
The Scordisci, having been reduced to extreme weakness in the same way, and having suffered much at a later period in war with the Romans, took refuge in the islands of the same river. In the course of time some of them returned and settled on the confines of Pannonia, and thus it happens that a tribe of the Scordisci still remains in Pannonia.

Ардијаји
Цитат
In like manner the Ardiaei, who were distinguished for their maritime power, were finally destroyed by the Autarienses, whose land forces were stronger, but whom they had often defeated.

Аутарији
- вјеројатно добили име по ријеци Тари и вјеројатно значи тек "Потарјани". Ступали у савез с Келтима и заједно нападали Грке и Македонце. Већину их је погубила куга, а остатак је  пребјегао ка Гетима у крајеве до Бастарна.
The Autarienses were overtaken with destruction by the vengeance of Apollo. Having joined Molostimus and the Celtic people called Cimbri in an expedition against the temple of Delphi, the greater part of them were destroyed by storm, hurricane, and lightning just before the sacrilege was committed. Upon those who returned home there came a countless number of frogs, which filled the streams and polluted the water. The noxious vapors rising from the ground caused a plague among the Illyrians which was especially fatal to the Autarienses. At last they fled from their homes, and as the plague still clung to them (and for fear of it nobody would receive them), they came, after a journey of twenty-three days, to a marshy and uninhabited district of the Getae, where they settled near the Bastarnae.

По митоложској генеалогији била су три брата, близанци Гал и Келт, а њихов брат Иллир. Један од синова Иллира је Аутаријеј, а син овога је Паннониј, а овога Скордиск и Трибал. То указује на поријекло Скордиска и Трибала од Аутаријаца.
 
Цитат
They say that the country received its name from Illyrius, the son of Polyphemus; for the cyclops Polyphemus and his wife, Galatea, had three sons, Celtus, Illyrius, and Galas, all of whom migrated from Sicily; and the nations called Celts, Illyrians, and Galatians took their origin from them. Among the many myths prevailing among many peoples this seems to me the most plausible.

Illyrius had six sons, Encheleus, Autarieus, Dardanus, Maedus, Taulas, and Perrhaebus, also daughters, Partho, Daortho, Dassaro, and others, from whom sprang the Taulantii, the Perrhaebi, the Enchelees, the Autarienses, the Dardani, the Partheni, the Dassaretii, and the Darsii. Autarieus had a son Pannonius, or Paeon, and the latter had sons, Scordiscus and Triballus, from whom nations bearing similar names were derived. But I will leave these matters to antiquarians.

Ливиј, (64 пређе Христа – 17 послије Христа ):
Цитат
"The way to the Hadriatic and to Italy lay through the Scordisci; that was the only practicable route for an army, and the Scordisci were expected to grant a passage to the Bastarnae without any difficulty, for neither in speech nor habits were they dissimilar, and it was hoped that they would unite forces with them when they saw that they were going to secure the plunder of a very wealthy nation."

С друге стране су племена Меди и Дардани, који су с једне стране ратовали много против Скордиска и Бастарна, а с друге стране сами нападали Грке и Македон, ипак били поштеђени неких великих сеоба и вјеројатно увелико били поримљени.
Цитат
It is said that the neighboring tribes, remembering the calamity that befell all the Illyrians on account of the crime of the Autarienses, would not give aid to the temple robbers, but abandoned them to Scipio, who destroyed the greater part of the Scordisci, the remainder fleeing to the Danube and settling in the islands of that river. He made peace with the Maedi and Dardani, accepting from them part of the gold belonging to the temple.


Занимљива је судба свих оних дријевних племена, који су већином погубљени у ратовима, а у остатцима избјегли из тзв. Иллирије к сјеверу од Дунава и према Гетима.
« Последња измена: Јануар 19, 2022, 06:19:33 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #151 послато: Јануар 19, 2022, 09:07:24 поподне »
Ово је доста поједностављена слика и то само из једне димензије, односно једног угла - угла грчких и римских историчара који су често о датим народима и догађајима писали из велике удаљености (нпр. из Египта) и на основу компилације разних других извора, а често им ти народи и племена нису ни били главни мотив наратива, већ су били искључиво у склопу неког другог, за њих важнијег и већег наратива (нпр. Октавијанових освајања). Када се узму у обзир и дела модерних историчара у којима су критички претресали примарне изворе, па напослетку и археолошких и лингвистичких података, добија се знатно комплекснија и, мора се рећи, другачија прича од ове поједностављене, која је уз то у многим појединостима полутачна или нетачна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #152 послато: Јул 23, 2022, 11:41:32 пре подне »
поређење, Срби и древни ДНК узорци из Србије.



исто с узорцима из Хрватске.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #153 послато: Август 30, 2022, 07:53:54 пре подне »
Видим у неколико кратких коментара да је и њима прилично јасна ситуација око E-V13: https://forum.molgen.org/index.php/topic,14420.msg551594.html#msg551594

Мислим да ова открића могу позитивно утицати на наше припаднике E-V13 у виду напредних анализа. Користећи се досадашњим објашњењима порекла ове хаплогрупе, приметио сам да су неки моји кандидати имали страх за дубинским тестовима (ако не и сви, мада их и нисам имао пуно, чини ми се петорицу-шесторицу), пре свега због евентуалних веза са Албанцима, па самим тим и најпосле због могућих веза са Илирима. Сада се и таква евентуална и даља, генетска поклапања са Албанцима, могу другачије посматрати. С тим у вези и захваљујући најновијим сазнањима, волео бих да се Порекло посебно и што пре позабави овим питањем у виду новог чланка и објашњења, како би се већина припадника српских E-V13 напокон покренула са "мртве тачке", јер мишљења сам да више нема потребе за даљим "инсистирањем" ка њеном старобалканском наслеђу..
« Последња измена: Август 30, 2022, 07:59:51 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #154 послато: Август 30, 2022, 09:58:24 пре подне »
I13167 се појавио на https://www.yfull.com/tree/J-Y21878/ .

О "The genetic history of the Southern Arc: A bridge between West Asia and Europe" се расправља и овде https://forum.molgen.org/index.php/topic,14420.0.html .


Ova grana je doživela disperziju za vreme Rima, jer se TMRCA kod ovih čudnijih slučajeva (Škotska/Španija na primer) poklapa sa periodom carstva. Ovo su Iliri ako ne grešim. Čak se i vremenski okvir, gde su smestili taj uzorak iz Crne Gore, poklapa sa periodom kada su Iliri živeli na Jadranskoj obali. Imali su bliskih rođaka i na italijanskoj strani, Jadransko more je obična barica za nekoga ko ume da plovi, tako da je razmena stanovništva bila česta u periodu i pre Rima. Onaj uzorak u Mađarskoj iz kasne antike je je iskopan u nekom kontekstu da je pripadao Avarima ako ne grešim. Ako je tako to je neko ko je protiv svoje volje tamo zavrsio  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #155 послато: Август 30, 2022, 10:00:50 пре подне »
Šta je zaključak ove studije a vezano za E-V13? Za nas koji ne govorimo Ruski.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #156 послато: Август 30, 2022, 11:01:23 пре подне »
Укратко и уз допуну, већина E-V13 подграна на Балкану су биле трачког порекла. Може се рећи да је даље порекло Трачана централна Европа, где је већа разноврсност старијих подграна. Неки Трачани су временом вероватно романизовани, али већина њих је своју експанзију у централне, јужне и западне делове Балкана доживело доласком и продирањем Словена. Једино се на овај начин могу тумачити резултати скелетних анализа, порекло и садашња распрострањеност E-V13 подграна на Балкану.
« Последња измена: Август 30, 2022, 11:11:53 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #157 послато: Август 30, 2022, 11:17:27 пре подне »
Centralne Evrope? Mislio sam da je E-V13 u zoru gvozdenog doba sa bliskog istoka dosla na Balkan. Znam da je DR laboratorija pronasla poprilicno E-V13 u Viminacijumu iz 2. i 3. veka. Mozda su potisnuti sa juzne i zapadne obale Crnog Mora ka zapadu Balkana negde nakon prvih upada tzv varvara u taj deo carstva.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #158 послато: Август 30, 2022, 11:45:40 пре подне »
Centralne Evrope? Mislio sam da je E-V13 u zoru gvozdenog doba sa bliskog istoka dosla na Balkan. Znam da je DR laboratorija pronasla poprilicno E-V13 u Viminacijumu iz 2. i 3. veka. Mozda su potisnuti sa juzne i zapadne obale Crnog Mora ka zapadu Balkana negde nakon prvih upada tzv varvara u taj deo carstva.

Таква размишљања и теорије су стара скоро 15 година. А од пре 3-4 године многи их сматрају превазиђеним.
Ако се заинтересујете верујем да је могуће наћи одговарајућа сазнања и овде на форуму.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Старобалканско генетичко наслеђе код Срба
« Одговор #159 послато: Август 30, 2022, 12:15:00 поподне »
Centralne Evrope? Mislio sam da je E-V13 u zoru gvozdenog doba sa bliskog istoka dosla na Balkan.
Не, из централне Европе.

Znam da je DR laboratorija pronasla poprilicno E-V13 u Viminacijumu iz 2. i 3. veka.
Зато и кажем да су неки Трачани временом романизовани одн. хеленизовани.

Mozda su potisnuti sa juzne i zapadne obale Crnog Mora ka zapadu Balkana negde nakon prvih upada tzv varvara u taj deo carstva.
У односу на Словене, сви ти варвари из ранијих периода су били "мале маце" ;) с тим што су се Трачани већ од 5. века постепено утапали у околну, новопридошлу словенску популацију, с којом су доживели нешто каснију експанзију.