Аутор Тема: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621  (Прочитано 36751 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #20 послато: Фебруар 06, 2020, 07:05:05 пре подне »
                       У монографији  „Јарменовци“ колективни рад Сребрице Кнежевић и Милке Јовановић пише следеће: Најстарије су породице: Делимарковићи, Томићи и Стојадиновићи.  Делимарковића има 14 кућа, славе св. Луку. Данас имају разна презимена: Радовановићи, Димитријевићи и Крстићи у Јарменовачкој Реци; Савићи и Пантићи у Маркићевићима. Њихов предак дели-Марко дошао је „од Никшића“. Даље пише „И за Ивановиће, 7 кућа славе св. Ђурђиц, каже се да су стара породица, данас са разним презименима: Миливојевићи, Стевановићи, Станимировићи“.
                            Фамилија Пантића из Маркићевића (св.Лука)  у Јарменовцима су кумови са Фамилијом Миливојевић – Ивановић (св.Ђорђе –Ђурђиц) у јарменовачкој реци, ово кумство траје дуги низ деценија (можда и више од столећа, а можда и дуже) тако да данас живи чланови обе фамилије незнају од када је кумство успостављено. На питање од када траје кумство у обе фамилије само одговарају „од давнина“. У обе фамилије кумство се изузетно поштује. Поред тога и куће Пантића из Маркићевића и М-И су недалеко у истом делу села.
                                                                    Ово предање о пореклу Делимарковића потврђује Љуба Павловић, који каже да су у селу Бабајићу (Колубара) најстарија породица и први досељеници Колаци (Колаковићи) који су у неколико породица досељени из Никшићке Жупе пред крај 17 века.Од досељене три породице једна се одмах отселила  у Јарменовце и од ње су тамошњи Колаковићи, који славе св. Луку и који су изменили презимена. Љуба Павловић и у селу Гуњици (Колубара) као најстарију породицу помиње Станојице, за које каже да су и они Колаци из Риђана у Никшићкој Жупи, да су се у Гуњицу доселила три брата , од којих је један остао у Гуњици, други  прешао у Бабајиће, а трећи преко Љига у Јарменовце. Павловић и за ове Станојице вели да су се населили у општој сеоби 17 века. И они славе св. Луку.(Љ. Павловић, op.cit, стр. 638).  „Свакако да ће бити тачно да Делимарковићи са данашњим разним презименима воде порекло од поменутих Колаковића, ово утолико пре што су очувана жива предања о њихову претку дели-Марку , који је одлазио у град на Руднику у време Сали-аге – рудничког бика...“
                                   Такође Петровићи из Мађера код Пожеге, слава Ђурђиц, досељени из Никшићких Рудина почетком 18 века. Разлика у маркерима са М-И је 3/23 Неколико Колаковића помиње се и у Попису општине јежевичке из 1863. године.
                      Род Миливојевић- Ивановић су се иселили крајем 17 века око 1690 године, у великим сеобама (са простора западно од Никшића до Никшићких Рудина) према Старом Влаху и Сјеници који су били највише транзитно подручје за даљу сеобу према Гружи, Качеру, Колубари. Мој род се вероватно населио на обронцима планине Јавор северно од Сјенице, могуће је да је то било село Кладница. У околини Сјенице нису били дуже од четрдесетак година (таман да једна генерација запамти да су „од Сјенице“). Занимљиво је да у Жабарима општина Топола који је ваздушном линијом удаљен од Јарменоваца 17-18 км живи род Весића који имају предање да су доселили из Кладнице код Сјенице, са мојим родом се разликује само за 1 маркер од 23 упоредива, и вероватно наше породице имају заједничко порекло.
          Надам се да ће анализе које у следећим данима и месецима намеравам да урадим  допринети да се дају одговори на нека питања о грани Y52621 DYS490=12 и о њеној позицији у односу на Никшиће и Риђане. Ово је неко моје виђење па бих замолио форумаше да дају свој коментар.
Интересантно је ово навођење родова из Јарменовца са славом св. Лука као и вишевековне кумовске везе коју Миливојевићи-Ивановићи одржавају са једном од тих породица. Нема сумње да неке од тих породица због крсне славе, ако не све, припадају роду Никшића. Да ли је неко од њих заинтересован за тестирање?

Друго, пошто и сам настојим да откријем одакле су моји дошли у Ивањичка села Брезову и Кушиће (не верујем да су директно у та села дошли из Никшића у 18. веку), како си закључио да је твој род на том транзитном путу кроз Сјеничко поље био насељен баш у селу Кладница? Имаш ли можда у поседу неке преведене старије дефтере из 18. века који би то потврдили или је у питању некакво породично предање?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #21 послато: Фебруар 06, 2020, 09:06:06 пре подне »
На памет ми пада једна идеја. Уколико би тестирао једног од фамилије Пантић са којом кумује твоја фамилија, можда би касније тај резултат (као и неко наредно тестирање на Yseq-у, уколико се испостави да су Пантићи Никшићи) допринео даљим сазнањима од ког братства потичу Миливојевићи-Ивановићи? Пошто је кумство између ваших фамилија како кажеш "вишевековно.., од давнина", могуће да је кумство започето у Јарменовцима приликом досељавања, али с обзиром на то да је твој резултат несумњиво показао блискост са родом Никшића (кад кажем блискост мислим на грану Y52621 коју заједно делиш са родом Никшића) биће да су се Делимарковићи, од којих потичу Пантићи и преци Миливојевића-Ивановића, исељавали заједно одн. да су и у Никшићу живели једни поред других. То би могла бити нека јака, чврста веза између ваших предака у прошлости и која би осим у Јарменовцима могла да постоји (није искључено) и дан-данас у самом Никшићу или у његовој околини, уколико се та веза и доле одржала. Дакле, откривањем порекла Делимарковића и лоцирањем братства из којег потичу открио би можда и своје порекло.
« Последња измена: Фебруар 06, 2020, 09:11:39 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #22 послато: Фебруар 06, 2020, 11:21:16 пре подне »
...биће да су се Делимарковићи, од којих потичу Пантићи и преци Миливојевића-Ивановића, исељавали заједно одн. да су и у Никшићу живели једни поред других. То би могла бити нека јака, чврста веза између ваших предака у прошлости и која би осим у Јарменовцима могла да постоји (није искључено) и дан-данас у самом Никшићу или у његовој околини, уколико се та веза и доле одржала. Дакле, откривањем порекла Делимарковића и лоцирањем братства из којег потичу открио би можда и своје порекло.
И ја сам размишљао у том правцу, такође мислим да су Пантићи из Маркићевића и Миливојевићи-Ивановићи успоставили кумство након доласка у Јарменовце, а на основу тога што су се познавали и били у некој вези и пре доласка у Јарменовце. Наравно ово је само претпоставка на коју би бацило више светла када би неко од Пантића из Маркићевића урадио ДНК тест, што ћу предложити.
                                                   Пошто је у мојој породици остало упамћено да смо „од Сјенице“, вероватно су моји предци, у околини Сјенице живели неколико деценија,па се тако једној генерацији урезало у свест  да су од Сјенице. Да је супротно вероватно би упамтили да су „од Никшића“ или „од Риђана“ или „од Рудина“ или „из Херцеговине“
                           Немам још податак или документ који би недвосмислено указао у ком селу око Сјенице су живели моји предци, међутим Милош ми је у једном коментару од 16. јуна 2019 указао на блискост са Весићем из Жабара код Тополе. Весићи су у исто време, из истог правца, од Сјенице, дошли у подножје Рудника, са веома сличним хаплотипом, разлика 1/23  делимо 19=17 и 481=29, а они знају да су дошли из Кладнице код Сјенице. Помислио сам да можда постоји нека веза, па бих требао да ступим у контакт са Весићем и предложим му да уради СНП  Y52621.
                         Што се тиче тефтера из 18 века, ја сам у архиву Србије гледао само тефтере из прве половине 19 века, али сам пре месец дана послао меил професору доктору Владану Чокићу, са питањем,  да ли је османски попис из 1741 године преведен и где бих могао да га погледам. Професор Чокић ми је одговорио: „Постоје пописи из 1741. за Смедеревски санџак. Обрађена су следећа насеља у књизи: Ковачевац, Влашка, Кораћица, Амерић, Младеновац, Кусадак, Азања, Ратари, Велика Крсна, Ропочево, Топола, Блазнава, Божурња, Војковци, Маслошево. У поменутој књизи пронађени су и преведени пописи из 1741. за следећа села: Влашка, Кораћица, Амерић, Младеновац, Крсна (Доња Степања), Кусадак, Азања, Ратари, Маслошево, Блазнава, Војковци, Топола. Јарменовци су постојали у османском попису нахије Рудник из 1476... Да ли је село Јарменовци било присутно и 1741. године треба погледати списак тимара (насеља) из магистарског рада Радмиле Тричковић: “Организације управе у Београдском пашалуку после Београдског мира 1739. године. Београд, 1968.“ Ако постоји треба видети који су порез плаћали османском тимарнику, ако је низак онда се то водило као напуштено место, ако је висок онда значи да је било насељено. Тимарници су расељавали људе по различитим селима (да би обрађивали земљу, односно узимали порезе), а сами људи су се селили који им је тимарник давао боље услове за развој домаћинства“...
                            Намеравам да у наредним данима  урадим по потреби СНП тестове FT190693, FT190799 и FT190808 у зависности од Синишиног резултата за A25645.

Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #23 послато: Фебруар 06, 2020, 01:36:46 поподне »
Поштовани Драгане, ево управо Весић из Жабара је наручио BigY700 пре месец дана.  :)
Он ми је далеки рођак али сa њим сам у сталном контакту. Можемо преко ПП да се повезујемо.

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #24 послато: Фебруар 06, 2020, 02:03:31 поподне »
То је веома лепа вест , надам се да ће када буду готови резултати BigY700 дати многе одговоре , Весићу, па и мени а и другим генетски блиским родовима.
Може преко ПП.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #25 послато: Фебруар 06, 2020, 03:22:09 поподне »
Поштовани Драгане, ево управо Весић из Жабара је наручио BigY700 пре месец дана.  :)
Он ми је далеки рођак али сa њим сам у сталном контакту. Можемо преко ПП да се повезујемо.

Михајло, предложите Весићу да се прикључи Српском ДНК Пројекту на FTDNA. Биће корисно због касније обраде резултата.

https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/about

Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #26 послато: Фебруар 06, 2020, 04:03:43 поподне »
Поздрав drajvere, хвала на предлогу ! Прикључио се.
Његов узорак је још у Србији, али надам се да неће бити предуго до резултата.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #27 послато: Фебруар 07, 2020, 08:17:37 пре подне »
И ја сам размишљао у том правцу, такође мислим да су Пантићи из Маркићевића и Миливојевићи-Ивановићи успоставили кумство након доласка у Јарменовце, а на основу тога што су се познавали и били у некој вези и пре доласка у Јарменовце. Наравно ово је само претпоставка на коју би бацило више светла када би неко од Пантића из Маркићевића урадио ДНК тест, што ћу предложити.
Покушај пронаћи неког ко би се тестирао, ако нема заинтересованих из Пантића могао би неко из Савића или од Радовановића, Димитријевића или Крстића из Јарменовачке Реке пошто су сви они како кажеш потомци дели-Марка од Никшића. Мислим да успостављени присни односи твојих предака са Пантићима из овог рода у Јарменовцима није била случајна.

Пошто је у мојој породици остало упамћено да смо „од Сјенице“, вероватно су моји предци, у околини Сјенице живели неколико деценија,па се тако једној генерацији урезало у свест  да су од Сјенице. Да је супротно вероватно би упамтили да су „од Никшића“ или „од Риђана“ или „од Рудина“ или „из Херцеговине“
                           Немам још податак или документ који би недвосмислено указао у ком селу око Сјенице су живели моји предци, међутим Милош ми је у једном коментару од 16. јуна 2019 указао на блискост са Весићем из Жабара код Тополе. Весићи су у исто време, из истог правца, од Сјенице, дошли у подножје Рудника, са веома сличним хаплотипом, разлика 1/23  делимо 19=17 и 481=29, а они знају да су дошли из Кладнице код Сјенице. Помислио сам да можда постоји нека веза, па бих требао да ступим у контакт са Весићем и предложим му да уради СНП  Y52621.
Недавно сам успоставио контакт са једним нашим познатим османолог са којим сам заказао састанак у мају или јуну месецу када буде долазио у Ивањицу на теренска истраживања. Оно што мене интересује јесу снимљени дефтери које има у поседу за нахије Моравица, Голија и Барче из 17. века. Ако Весићи имају јасно предање да су дошли из Кладнице, његови преци су морали бити пописани у неком од дефтера (примера ради за нахију Голија постоји 6 дефтера из 17. века, што значи да су уредно вршени пописи на сваких 15. година у просеку само за ту нахију). Потребно је видети у којој нахији је било село Кладница и још битније од тога, знати имена предака из тог доба пошто ти дефтери показују људе именом и именом оца. Ако сте ти и Весић заинтересовани ту сам да помогнем колико будем могао, можете да ми пишете у ПП.

Намеравам да у наредним данима  урадим по потреби СНП тестове FT190693, FT190799 и FT190808 у зависности од Синишиног резултата за A25645.
Ово је мислим добра одлука. Ми тренутно не знамо који је од ова четири најстарији СНП, претпостављам да је то управо A25645 (због она два одбачена А25644 и А25646) на који се Синиша тестирао, па и ако Синиша буде негативан на њега то у твом случају не би требало ништа да значи. Иако си 490=12 ми још увек не знамо када се десила мутација на том маркеру, нити знамо да ли сви Никшићи носе мутацију 490=13, јер се међу нама сигурно "крију" и они потомци Никшића који нису од познатог Никше из 14. века, па сам с тога гледишта као и због неких малих разлика између тебе и неких тестираних Никшића мишљења да си ти можда ближи роду Никшића од Синише, ближи бар у једном позитивном од ова 4 СНП-а. Дакле, нека моја предвиђања су да би ти био бар на један СНП позитиван, на три негативан или у "најбољем" случају "два према два". Одлична ствар је та што је Весић поручио Big-Y пошто ће његов резултат вероватно утицати и на TMRCA за Y52621 а који је након мог резултата смањен са 1250 на 1100 година.
« Последња измена: Фебруар 07, 2020, 08:20:40 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #28 послато: Фебруар 07, 2020, 10:47:06 пре подне »
Недавно сам успоставио контакт са једним нашим познатим османолог са којим сам заказао састанак у мају или јуну месецу када буде долазио у Ивањицу на теренска истраживања. Оно што мене интересује јесу снимљени дефтери које има у поседу за нахије Моравица, Голија и Барче из 17. века. Ако Весићи имају јасно предање да су дошли из Кладнице, његови преци су морали бити пописани у неком од дефтера (примера ради за нахију Голија постоји 6 дефтера из 17. века, што значи да су уредно вршени пописи на сваких 15. година у просеку само за ту нахију). Потребно је видети у којој нахији је било село Кладница и још битније од тога, знати имена предака из тог доба пошто ти дефтери показују људе именом и именом оца.

Кладница је улазила у састав нахије Барче. То је једна од најстаријих влашких нахија у којој су живјели тзв. власи Сјенице. Као таква може се пратити ош од првих турских пописа 1455. године. Постоји поименични попис ове нахије из 1604. године. И тада се види да у њему живи српско становништво у влашком статусу. Из пописа се види да су Турци већ почели да угрожавају филурџијски статус тог становништва, па је тако за Кладницу записано да им се гарантују стара права,али да морају одржавати и обезбјеђивати локални мост.

Лично не вјерујем да су Никшићи били присутни на подручју Старог Влаха у 17. вијеку. Доња граница би била 1690. година, а много вјероватнија је прва половина 18. вијека. Никшићи нису имали разлога за неко веће покретање из матичних пдоручја све до прве разуре 1711. године.

Тако да то становништво пописано на подручју Старог Влаха у 17. вијеку, је вјероватно оно које се повлачило  преко Саве и Дунава у сеобама 1690. и 1739. године. А неки од њих су могуће и остали у Старом Влаху.

Ово наравно не значи да нека Y52621 неникшићка није могла бити присутна у том старовлашком становништву и раније.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #29 послато: Фебруар 07, 2020, 12:20:16 поподне »
Сад сам проверио у свом инбоксу, дефтери су му за период 15-18. век с тим што је нахије Остатија и Бобољ прочитао у свим пописима, Моравицу за сад у два, Барчу још није читао. За Голију је користио 6 пописа од којих је најмлађи ипак из 1708., 19. век није истраживао ни за једну нахију. Сигуран сам да ће сви ови дефтери у будућности бити публиковани само треба имати стрпљења.

Што се тиче миграција Никшића у Стари Влах, слажем се за доњу границу (1690. год.) или прву половину 18. века. Неки се касније јесу исељавали даље али многи су остајали у Старом Влаху тј. пресељавали се из једног краја у други, тако да ће ови дефтери бити од велике помоћи. Многе породице са славом св. Лука су присутне и данас у свим општинама југозападне Србије мада вероватно да неке од њих не потичу од самих Никшића.

« Последња измена: Фебруар 07, 2020, 12:28:23 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #30 послато: Фебруар 10, 2020, 09:14:24 пре подне »
Што се тиче миграција Никшића у Стари Влах, слажем се за доњу границу (1690. год.) или прву половину 18. века. Неки се касније јесу исељавали даље али многи су остајали у Старом Влаху тј. пресељавали се из једног краја у други, тако да ће ови дефтери бити од велике помоћи. Многе породице са славом св. Лука су присутне и данас у свим општинама југозападне Србије мада вероватно да неке од њих не потичу од самих Никшића.
Да се само надовежем на овај део коментара од пре неки дан. Када кажем да се слажем за доњу границу мислио сам на оне масовније (неретко "задружне") миграције Никшића али и осталих родова од којих огромна већина присутних породица данас у Старом Влаху и шире воде своје порекло. Далеко од тога да миграција (појединачних или у мањим размерама) у прошлости није било, ту пре свега мислим на период након слома Херцеговачког устанка (1596-1597) али и пре тога. Оно што сам открио у пре два месеца у књизи Данила Станојевића, Становништво Рујна према турским дефтерима 1476-1604. године иде у прилог том мишљењу. Наиме, у дефтеру из 1476. године за село Брајково (данашње село Бреково у ариљској општини) су пописани следећи становници:

Судар, син Вукоја, и с њим Марко и Шобот, његови синови
Вукашин, син Вукоја, и с њим Димитрије његов син
Радосав Ђурђевић и с њим Степан, његов син
Богислав, син Миточина, и с њим Петко и Никола, његови синови
Радован, син Богумила
Бранко син Богавца, и с њим Михач, његов брат
Болун стар
Радојко, син Дане
Радован, син Вукоја, и с њим Радосав, његов брат
Богавац Никшић
Милко, син Радована

Познато је да Богавци-Лучинштаци своје порекло везују за Ровачко братство Никшића и за то предање се може рећи да је потврђено пошто је тестирани Богавац из Берана припао роду Никшића. Не можемо знати да ли је пописани Богавац из Брајкова од тих Богаваца из Роваца али да је Никшић или да се ради баш о исељенику из Никшића, то се да претпоставити. Да је било досељеника у нахији Рујно међу пописаним становницима у дефтеру из 1476. то се може потврдити и по томе што је многима од њих уз имена придодато презиме Бошњанин и оно се много пута јавља, већином код ратајског становништва и то у скоро сваком другом селу, а у неким селима је било и по више Бошњанина, што наводи на закључак да су то можда биле чак и породичне задруге(по мени су ови становници били пореклом из Босне). Интересантно је да поред неких имена стоје и Бугарин, дошлац, пришлац. Дакле, ово се само односи на нахију Рујно, сигурно је тих досељеника из разних крајева и по осталим нахијама још било. По мени, миграције су се одвијале непрестано и оне су могле бити условљене разним факторима, од економских (сиромаштво, жеља за напредовањем, одсељење у крајеве где је рударство било развијено..) до оних ратних за које везујем оне миграције односно веће сеобе из 18. века. Питање је од тих исељеника да ли је и колико је генетског трага остало у Старом Влаху данас, али сасвим сигурно је га има по осталим деловима Србије и изван њених граница.

Иначе, невезано за све ово, основну школу сам деведесетих завршио управо у селу Бреково, некадашњем и за садашње становништво овог краја непознатом називу, старом Брајкову.  :)
« Последња измена: Фебруар 10, 2020, 09:25:13 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #31 послато: Фебруар 10, 2020, 10:49:06 пре подне »
Да се само надовежем на овај део коментара од пре неки дан. Када кажем да се слажем за доњу границу мислио сам на оне масовније (неретко "задружне") миграције Никшића али и осталих родова од којих огромна већина присутних породица данас у Старом Влаху и шире воде своје порекло. Далеко од тога да миграција (појединачних или у мањим размерама) у прошлости није било, ту пре свега мислим на период након слома Херцеговачког устанка (1596-1597) али и пре тога. Оно што сам открио у пре два месеца у књизи Данила Станојевића, Становништво Рујна према турским дефтерима 1476-1604. године иде у прилог том мишљењу. Наиме, у дефтеру из 1476. године за село Брајково (данашње село Бреково у ариљској општини) су пописани следећи становници:

Судар, син Вукоја, и с њим Марко и Шобот, његови синови
Вукашин, син Вукоја, и с њим Димитрије његов син
Радосав Ђурђевић и с њим Степан, његов син
Богислав, син Миточина, и с њим Петко и Никола, његови синови
Радован, син Богумила
Бранко син Богавца, и с њим Михач, његов брат
Болун стар
Радојко, син Дане
Радован, син Вукоја, и с њим Радосав, његов брат
Богавац Никшић
Милко, син Радована

Познато је да Богавци-Лучинштаци своје порекло везују за Ровачко братство Никшића и за то предање се може рећи да је потврђено пошто је тестирани Богавац из Берана припао роду Никшића. Не можемо знати да ли је пописани Богавац из Брајкова од тих Богаваца из Роваца али да је Никшић или да се ради баш о исељенику из Никшића, то се да претпоставити. Да је било досељеника у нахији Рујно међу пописаним становницима у дефтеру из 1476. то се може потврдити и по томе што је многима од њих уз имена придодато презиме Бошњанин и оно се много пута јавља, већином код ратајског становништва и то у скоро сваком другом селу, а у неким селима је било и по више Бошњанина, што наводи на закључак да су то можда биле чак и породичне задруге(по мени су ови становници били пореклом из Босне). Интересантно је да поред неких имена стоје и Бугарин, дошлац, пришлац. Дакле, ово се само односи на нахију Рујно, сигурно је тих досељеника из разних крајева и по осталим нахијама још било. По мени, миграције су се одвијале непрестано и оне су могле бити условљене разним факторима, од економских (сиромаштво, жеља за напредовањем, одсељење у крајеве где је рударство било развијено..) до оних ратних за које везујем оне миграције односно веће сеобе из 18. века. Питање је од тих исељеника да ли је и колико је генетског трага остало у Старом Влаху данас, али сасвим сигурно је га има по осталим деловима Србије и изван њених граница.

Иначе, невезано за све ово, основну школу сам деведесетих завршио управо у селу Бреково, некадашњем и за садашње становништво овог краја непознатом називу, старом Брајкову.  :)
Готово да сам сигуран да је и презиме Дошљак настало од горе поменутог надимка.А и предање им је да су од Богаваца.Кани се веќ месецима да уради тестирање али за сад ништа,биќе ваљда..

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #32 послато: Фебруар 10, 2020, 01:11:32 поподне »
Готово да сам сигуран да је и презиме Дошљак настало од горе поменутог надимка.А и предање им је да су од Богаваца.Кани се веќ месецима да уради тестирање али за сад ништа,биќе ваљда..
Дошлац и пришлац нису била презимена, уписана су малим словима.

У табели постоји већ један тестирани Богавац који је припао роду Никшића, родом из Велиђе код Берана, да ли се ради о истој особи коју познајеш?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #33 послато: Фебруар 10, 2020, 01:18:53 поподне »
Дошлац и пришлац нису била презимена, уписана су малим словима.

У табели постоји већ један тестирани Богавац који је припао роду Никшића, родом из Велиђе код Берана, да ли се ради о истој особи коју познајеш?
Ја сам написао да је презиме вјероватмо настало из надимка.А поменути Дошљак је из Велимља тако да овде не би требало да буде мистерије само би баљало да се потврди СНП тестом.Нисам баш упиќен у ову тему па би ми мпгли реќи има ли Богавац неки СНП одраѓен осим "кровног"?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #34 послато: Фебруар 10, 2020, 01:41:42 поподне »
Ја сам написао да је презиме вјероватмо настало из надимка.А поменути Дошљак је из Велимља тако да овде не би требало да буде мистерије само би баљало да се потврди СНП тестом.
Извини, на тачно ког Дошљака мислиш?
Нисам баш упиќен у ову тему па би ми мпгли реќи има ли Богавац неки СНП одраѓен осим "кровног"?
Само један: Богавац, Лучиндан,Брда, Велиђе/Беране, I2 > I-Y52621, род Никшића.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #35 послато: Фебруар 10, 2020, 01:46:35 поподне »
Извини, на тачно ког Дошљака мислиш?Само један: Богавац, Лучиндан,Брда, Велиђе/Беране, I2 > I-Y52621, род Никшића.
Дошљак тек треба да се тестира.А нашо сам овог Богавца на табели,погрешно сам разумео да је он одрадио дубља тестирања.Извињавам се напеавих збрку...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #36 послато: Фебруар 10, 2020, 03:00:37 поподне »
А имаш ли ти Бојановиќу неки младји снип од у52621?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #37 послато: Фебруар 11, 2020, 09:01:03 пре подне »
А имаш ли ти Бојановиќу неки младји снип од у52621?
Имам 4 приватна и 4 која делим са Кургашем из Бијелог Поља а то су: A25645, FT190693, FT190799, FT190808. У наредним данима биће познат статус A25645, ако Синиша (који не припада роду Никшића) буде позитиван на њега са великом сигурношћу можемо рећи да је тај СНП одмах испод Y52621, с обзиром на то да је Вучковић (Никшић) већ испао позитиван на FT190693 и FT190799.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #38 послато: Фебруар 11, 2020, 09:14:12 пре подне »
Имам 4 приватна и 4 која делим са Кургашем из Бијелог Поља а то су: A25645, FT190693, FT190799, FT190808. У наредним данима биће познат статус A25645, ако Синиша (који не припада роду Никшића) буде позитиван на њега са великом сигурношћу можемо рећи да је тај СНП одмах испод Y52621, с обзиром на то да је Вучковић (Никшић) већ испао позитиван на FT190693 и FT190799.
Одлично,кад се мало разбистри ситуација да предложимо човеку шта да гадја.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #39 послато: Фебруар 11, 2020, 01:31:31 поподне »
Одлично,кад се мало разбистри ситуација да предложимо човеку шта да гадја.
Ако има предање да је пореклом од Богаваца Никшића а желео би потврду тога можда би било најбоље за почетак да се тестира на Y52621 грану. Овде је линк за тест на Y52621:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=81577&osCsid=3700d16c66c46c4bb620cbf83bffbc8d