Аутор Тема: Pogresni rezultati DNK-testa  (Прочитано 1606 пута)

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Pogresni rezultati DNK-testa
« послато: Јун 17, 2019, 08:53:45 пре подне »
Imam sumnje u rezultatima y-testa preko FTDNA (dobio sam R1a-M458>L1029 koja vise harakteristicna za ruse i poljake nego za crnogorce i srbe). Citao sam na MolGenu da bilo vec dosta takvih slucajeva. Kako to moze proveravati? Sta je backbone? I kako mogu da napravim upgrade na 37 markera (kratka instrukcija)?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Pogresni rezultati DNK-testa
« Одговор #1 послато: Јун 17, 2019, 09:08:08 пре подне »
Ако си тестирао само Y12, постоји велика вероватноћа да је број маркера сувише мали да би се одредио тачни хаплотип. Пре ће да је то у питању и да ће ти дилеме решити надоградња на Y37.

Иди у главни свој "menu" на FTDNA.
Изнад предикције своје хаплогрупе негде у врху монитора десно имаш правоугаоник где пише "add ons & upgrades".

Кликни ту и отвориће ти се сви могући тестови надоградње.

Ако већ радиш надоградњу и имаш финансијске могућности, предлажем ти да надоградиш на Y67, како би установио што дубљу грану твоје хаплогрупе.

Иначе, можеш и овде копирати своје STR резултате (маркере) како би неко од администратора проверио.
Идеш горе на myDNA --> Y-DNK --> My STR Results и можеш их овде копирати или уметнути као слику.


« Последња измена: Јун 17, 2019, 09:10:45 пре подне Златан »

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Pogresni rezultati DNK-testa
« Одговор #2 послато: Јун 17, 2019, 09:32:10 пре подне »
Ако си тестирао само Y12, постоји велика вероватноћа да је број маркера сувише мали да би се одредио тачни хаплотип. Пре ће да је то у питању и да ће ти дилеме решити надоградња на Y37.

Иди у главни свој "menu" на FTDNA.
Изнад предикције своје хаплогрупе негде у врху монитора десно имаш правоугаоник где пише "add ons & upgrades".

Кликни ту и отвориће ти се сви могући тестови надоградње.

Ако већ радиш надоградњу и имаш финансијске могућности, предлажем ти да надоградиш на Y67, како би установио што дубљу грану твоје хаплогрупе.

Иначе, можеш и овде копирати своје STR резултате (маркере) како би неко од администратора проверио.
Идеш горе на myDNA --> Y-DNK --> My STR Results и можеш их овде копирати или уметнути као слику.
Testirao sam na 25 markera i vec posalio svoj rezultat adminima. Malo sta su rekli jer bilo bi bolje testiranje na y-37. Interesantno mi vise sta je ovaj backbone i kako to mogu iskoristiti

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Pogresni rezultati DNK-testa
« Одговор #3 послато: Јун 17, 2019, 09:47:10 пре подне »
Да, у принципу и Y25 je доста "мали" тест, да би установио тачну подграну.
Y37 ће ти помоћи бар да разјасниш дали је ова предикција тачна.

Када неком појединцу хаплогрупа не може бити установљена 100%, ФТДНА нуди бесплатно "Backbone SNP Test", у контексту своје рубрике "SNP Assurance program". Тестирају 32 SNP-a који су важни за одређивање разних хаплогрупа.

Ипак, изненадило би ме ако теби тај тест стоји на располагању већ сада. Такође, у "ftdna learning center" ти пише да код хаплогрупе треба да пише "unpredicted", како би тај тест стојао на на твом располагању. У твом случају предикција већ постоји.