Аутор Тема: Илири  (Прочитано 68176 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #100 послато: Октобар 12, 2017, 12:54:59 поподне »
То је једна једина особа, која може бити недавно пристигли Јермен. Не ложи се :)

Пристигли православни Јермен међу Арнауте муслимане, тежи случај.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #101 послато: Октобар 12, 2017, 01:02:12 поподне »
Пристигли православни Јермен међу Арнауте муслимане, тежи случај.

Тај и није из Албаније, већ из Струге. Пошто смо нашли једног Србина N1c на Косову, можемо утврдити да су Срби дошли из Финске. Хаха

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #102 послато: Октобар 12, 2017, 01:06:00 поподне »
Тај и није из Албаније, већ из Струге. Пошто смо нашли једног Србина N1c на Косову, можемо утврдити да су Срби дошли из Финске. Хаха

Имам основу да сумљам у палео-балканско порекло Шиптара зато што се тај народ први пут у историјским изворима спомиње тек у 11-ом веку, ако су они некакави староседеоци где су се онда скривали пре 11-ог века?
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 01:11:01 поподне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #103 послато: Октобар 12, 2017, 01:18:48 поподне »
Имам основе да сумљам у палео-балканско порекло Шиптара зато што се тај народ први пут у историјским изворима спомиње тек у 11-ом веку, ако су они некакави староседеоци где су се онда скривали пре 11-ог века?

С тобом не вреди причати, јер си тврдоглав и верујеш у оно што ти је драго срцу. Све три главне хаплогрупе код Албанаца су биле на Балкану пре доласка Словена. То је резултат генетског истраживања, оног чиме се бавимо. Ако хоћеш да се препуцаваш на основу историјских докумената, помена имена, језика и осталог, онда иди на друге сајтове и свађај се са њима. Уосталом, имаш темо о Албанцима на овом форуму, па се пребаци на њу, ја нећу да се укључујем. Сад те молим да оставиш ову причу и не затрпаваш страницу историјом Албанаца. Хоћу да чујем Николу, Цонића и друге.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #104 послато: Октобар 12, 2017, 01:28:52 поподне »
С тобом не вреди причати, јер си тврдоглав и верујеш у оно што ти је драго срцу. Све три главне хаплогрупе код Албанаца су биле на Балкану пре доласка Словена. То је резултат генетског истраживања, оног чиме се бавимо. Ако хоћеш да се препуцаваш на основу историјских докумената, помена имена, језика и осталог, онда иди на друге сајтове и свађај се са њима. Уосталом, имаш темо о Албанцима на овом форуму, па се пребаци на њу, ја нећу да се укључујем. Сад те молим да оставиш ову причу и не затрпаваш страницу историјом Албанаца. Хоћу да чујем Николу, Цонића и друге.

Некрополе палео-балканских народа још нису генетички обрађене, а зашто појма немам.

Знамо једино хаплогрупе из неколико скелета из Старчевачке културе и то је све што се тиче древне ДНК у овом региону.

Ако се икад у скелетима у илирским и трачким некропоплама из предримског периода пронађу E-V13, J2b2 и R1b-Z2103 наравно да ћу то прихватити, а док се то не деси прича о индоевропским Илирима и Трачанима који претежно носе не-индоевропске E-V13 и J2b2 је за мене само неубедљива хипотеза.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #105 послато: Октобар 12, 2017, 01:38:14 поподне »
Некрополе палео-балканских народа још нису генетички обрађене, а зашто појма немам.

Знамо једино хаплогрупе из неколико скелета из Старчевачке културе и то је све што се тиче древне ДНК у овом региону.

Ако се икад у скелетима у илирским и трачким некропоплама из предримског периода пронађу E-V13, J2b2 и R1b-Z2103 наравно да ћу то прихватити, а док се то не деси прича о индоевропским Илирима и Трачанима који претежно носе не-индоевропске E-V13 и J2b2 је за мене само неубедљива хипотеза.

R1b-Z2103 је пронађена у скелетима из Вучедолске културе, па је сасвим логично да ће се наћи међу Трачанима и Илирима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Илири
« Одговор #106 послато: Октобар 12, 2017, 01:38:40 поподне »
Ако се икад у скелетима у илирским и трачким некропоплама из предримског периода пронађу E-V13, J2b2 и R1b-Z2103 наравно да ћу то прихватити, а док се то не деси прича о индоевропским Илирима и Трачанима који претежно носе не-индоевропске E-V13 и J2b2 је за мене само неубедљива хипотеза.

Којим су то онда мистериозним хаплогрупама припадали? Где су нестали сви ти моћни индоевропски Трачани и Илири?:) Помену читаву Z2103, па врло вероватно да је била присутна и раније овде.

Иначе су извукли днк из неких трачких некропола и пронашли управо E-V13 и неку J2a-M410. Рекло би се ништа необично.
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 01:43:11 поподне Небојша »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #107 послато: Октобар 12, 2017, 01:42:14 поподне »
Свевлад је очигледно дошао неприпремљен на испит. Пали сте колега :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #108 послато: Октобар 12, 2017, 01:52:00 поподне »
Којим су то онда мистериозним хаплогрупама припадали? Где су нестали сви ти моћни индоевропски Трачани и Илири?:) Помену читаву Z2103, па врло вероватно да је била присутна и раније овде.

Иначе су извукли днк из неких трачких некропола и пронашли суправо E-V13 и неку J2a-M410. Рекло би се ништа необично.

Илири су вероватно дошли из средње Европе из Лужице и модерне Чешке, а Трачани из црноморских степа, први су вероватно повезани са Лужичком културом а други са Јамном.
Ја говорим о предримским Трачанима и Илирима, а те хаплогрупе које су пронађене су врло вероватно резултат петовековне римске владавине.
Римљани су значајно утицали на генетску слику Илира и Трачана:
- Римљани су као и сви освајачи силовали жене покорених народа и народа против којих су ратовали, римски војници нису водили жене са собом, исто тако римска војска је претежно била састављена од медитеранских народа које су Римљаљни апсорбовали значи махом носиоци E-V13 и J2, а не од римске елите R1b-U152.
- За време петовековне римске владавине разни народи су долазили на Балкан и мешали са са домаћим становништвом, неки су долазили као робови или радна снага а неки као трговци или као римски војници, предак Крича је дошао из Сирије највероватније као римски војник у III или IV веку, те се вероватно оженио локалном девојком и није се вратио кући.  Треба ли Криче који имају левантску хаплогрупу да прогласимо Илирима или Трачанима или неким другим палео-балканским народом, па наравно да не, кричка J2b1 на Балкану је резултат римске владавине.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Илири
« Одговор #109 послато: Октобар 12, 2017, 02:13:16 поподне »
Илири су вероватно дошли из средње Европе из Лужице и модерне Чешке, а Трачани из црноморских степа, први су вероватно повезани са Лужичком културом а други са Јамном.
Ја говорим о предримским Трачанима и Илирима, а те хаплогрупе које су пронађене су врло вероватно резултат петовековне римске владавине.
Римљани су значајно утицали на генетску слику Илира и Трачана:
- Римљани су као и сви освајачи силовали жене покорених народа и народа против којих су ратовали, римски војници нису водили жене са собом, исто тако римска војска је претежно била састављена од медитеранских народа које су Римљаљни апсорбовали значи махом носиоци E-V13 и J2, а не од римске елите R1b-U152.
- За време петовековне римске владавине разни народи су долазили на Балкан и мешали са са домаћим становништвом, неки су долазили као робови или радна снага а неки као трговци или као римски војници, предак Крича је дошао из Сирије највероватније као римски војник у III или IV веку, те се вероватно оженио локалном девојком и није се вратио кући.  Треба ли Криче који имају левантску хаплогрупу да прогласимо Илирима или Трачанима или неким другим палео-балканским народом, па наравно да не, кричка J2b1 на Балкану је резултат римске владавине.

Друго је J2b1 (која вероватно није сва на исти начин стигла у Европу) а друго су E-V13, J2b-M241 и R1b које су сасвим сигурно дуго на Балкану и као такве су биле саставни део и Илира и Трачана. Опет нека теорија жене, мужеви, итд. Ја питах где су онда ти силни Илири и Трачани, ако међу њима није било ове три хг (E-V13, R1b-Z2103, J2b-M241).

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #110 послато: Октобар 12, 2017, 02:18:22 поподне »
Већ наслућујем да по Свевладу, Илири били I2a.

Молим администраторе да сав разговор од упада Свевлада пребаце на тему Албанци или Илири, а може и да се отвори нова тема Римски силоватељи. Желим да се вратимо на почетну причу. Унапред хвала.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #111 послато: Октобар 12, 2017, 02:24:29 поподне »
Друго је J2b1 (која вероватно није сва на исти начин стигла у Европу) а друго су E-V13, J2b-M241 и R1b које су сасвим сигурно дуго на Балкану и као такве су биле саставни део и Илира и Трачана. Опет нека теорија жене, мужеви, итд. Ја питах где су онда ти силни Илири и Трачани, ако међу њима није било ове три хг (E-V13, R1b-Z2103, J2b-M241).

Нисам рекао да Илири и Трачани нису имали E-V13, R1b-Z2103 и J2b-M241, али то археогенетика тек треба да докаже, 2 скелета која су можда из римског периода нису довољна за извлчачење закључака.  Сигуран сам да се пелео-балканско становништво пре и после Римљана генетски прилично разликовало зато што је за време римске владавине дошло до разно-разних уплива међу палео-балканско становништво.  Исто тако сам сигуран да су главне хаплогрупе међу Илирима и Трачанима пре Римљана биле R1, Илири вероватно R1b а Трачани R1a.

Илири и Трачани су били индоевропски народ а то некако не иде са не-индоевропских хаплогрупама E-V13 и J2.  Што се тиче E-V13 она је сигурно била присутна на Балкану у антици, али мислим да су њени носиоци били углавном Пелазги, а не Илири и Трачани.  Неки историчари Пелазге повезују са Палестинцима тј. прото-Палестинцима, а Палестинци имају око 20% E1b, што може да указује на неки далеку везу. 
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 02:29:32 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Илири
« Одговор #112 послато: Октобар 12, 2017, 02:26:33 поподне »
Већ наслућујем да по Свевладу, Илири били I2a.

Не остаје ниједна друга опција. Свевлад је изгледа и видовит, видим да тачно зна одакле је дошао предак Крича, у које време и сл. Једино ако би могао да нам каже из које је фамилије била та локална девојка, где се призетио предак Крич. И око здравља ме интересује...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Илири
« Одговор #113 послато: Октобар 12, 2017, 02:28:52 поподне »
Нисам рекао да Илири и Трачани нису имали E-V13, R1b-Z2103 и J2b-M241, али то археогенетика тек треба да докаже, 2 скелете која су можда из римског периода нису довољна за извлчачење закључака.  Сигуран сам да се пелео-балканско становништво пре и после Римљана генетски прилично разликовало зато што је за време римске владавине дошло до разно-разних уплива међу палео-балканско становништво.  Исто тако сам сигуран да су главне хаплогрупе међу Илирима и Трачанима пре Римљана биле R1, Илири вероватно R1b а Трачани R1a.

Илири и Трачани су били индоевропски народ а то некако не иде са не-индоевропских хаплогрупама E-V13 и J2.  Што се тиче E-V13 она је сигурно била присутна на Балкану у антици, али мислим да су њени носиоци били углавном Пелазги, а не Илири и Трачани.  Неки историчари Пелазге повезу са Палестинцима тј. прото-Палестинцима, а Палестинци имају око 20% E1b, што може да указује на неки далеку везу.

Добро, полако, залетео си се опет. Нема сумње, нека R1, али не можеш да кажеш која. R1a наша је скоро сва словенска, добар део R1b си већ отписао, тако да не остаје пуно других.


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Илири
« Одговор #114 послато: Октобар 12, 2017, 02:29:04 поподне »
Некрополе палео-балканских народа још нису генетички обрађене, а зашто појма немам.

Знамо једино хаплогрупе из неколико скелета из Старчевачке културе и то је све што се тиче древне ДНК у овом региону.

Ако се икад у скелетима у илирским и трачким некропоплама из предримског периода пронађу E-V13, J2b2 и R1b-Z2103 наравно да ћу то прихватити, а док се то не деси прича о индоевропским Илирима и Трачанима који претежно носе не-индоевропске E-V13 и J2b2 је за мене само неубедљива хипотеза.

Да си ти мени жив и здрав, E-V13 је на Балкану вековима пре, не само римске цивилизације, него и пре оснивања града Рима, а богами, и пре доласка Грка у своју садашњу домовину.

Они су касније индоевропеизовани. Зато имаш E-V13 код Илира. Као што имаш неиндоевропску I2 хаплогрупу, која које део индоевропске цивилизације - словенске.

Размисли мало.
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 02:31:20 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #115 послато: Октобар 12, 2017, 02:35:49 поподне »
Добро, полако, залетео си се опет. Нема сумње, нека R1, али не можеш да кажеш која. R1a наша је скоро сва словенска, добар део R1b си већ отписао, тако да не остаје пуно других.

Мислим да је та предсловенска R1a доста страдала у римским легијама, познато је из историје да су Илири и Трачани на свом мачу и штиту вековима одржавали Римско царство више него било који други народи који су били под римском влашћу, нпр. највише легија је било овде код нас на Дунаву где је царство највише угрожавано од варвара као што су Скити, Сармати, Јазиги, Роксолани, разна германска племена, Хуни, Алани итд. 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #116 послато: Октобар 12, 2017, 02:37:50 поподне »
Да си ти мени жив и здрав, E-V13 је на Балкану вековима пре, не само римске цивилизације, него и пре оснивања града Рима, а богами, и пре доласка Грка у своју садашњу домовину.

Они су касније индоевропеизовани. Зато имаш E-V13 код Илира. Као што имаш неиндоевропску I2 хаплогрупу, која које део индоевропске цивилизације - словенске.

Размисли мало.

Ја мислим да E-V13 изворно припада не-индоевропским Пелазгима, који су старији на Балкану од Грка, Илира и Трачана.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Илири
« Одговор #117 послато: Октобар 12, 2017, 03:13:23 поподне »
Ако се икад у скелетима у илирским и трачким некропоплама из предримског периода пронађу E-V13, J2b2 и R1b-Z2103 наравно да ћу то прихватити, а док се то не деси прича о индоевропским Илирима и Трачанима који претежно носе не-индоевропске E-V13 и J2b2 је за мене само неубедљива хипотеза.
Рађена је анализа која помиње Е-V13, Ј2 и Р1б.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Илири
« Одговор #118 послато: Октобар 12, 2017, 03:25:00 поподне »
Рађена је анализа која помиње Е-V13, Ј2 и Р1б.

Нашли су једну E-V13 и једну J2a-M410, то не значи ништа зато што треба урадити анализу више стотина скелета да би се донели неки закључци, а не знам ни из ког периода су та 2 скелета, понављам да Илири и Трачани од пре Римљана нису баш исто као они за време римске владавине а поготово не као Власи који су наводно директни потомци Илира и Трачана.  Римљани у време освајања Балкана и ратова против Илира и Трачана описују Илире и Трачане као високе људе светле комплексије, тако су их такође описали и стари Грци.  Римљани и Грци су описали Илире и Трачане слично као што су касније описали Германе и Словене, то не значи да су Илири и Трачани били Нордиди и да су изгледали као Скандинавци већ значи да су били светлије комплексије од Римљана и Грка па оставили на њих утисак да су прилично светли.  Данашњи Власи су углавном тамнији људи са претежно медитеранским фенотипима, што значи да су се Илири и Трачани у време римске владавине измешали са тамнијим медитеранско-блискоисточним народи као и Грцима и римским колонистима.
« Последња измена: Октобар 12, 2017, 03:29:35 поподне Свевлад »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1367
Одг: Илири
« Одговор #119 послато: Октобар 12, 2017, 03:27:51 поподне »
Нисам рекао да Илири и Трачани нису имали E-V13, R1b-Z2103 и J2b-M241, али то археогенетика тек треба да докаже, 2 скелете која су можда из римског периода нису довољна за извлчачење закључака.  Сигуран сам да се пелео-балканско становништво пре и после Римљана генетски прилично разликовало зато што је за време римске владавине дошло до разно-разних уплива међу палео-балканско становништво.  Исто тако сам сигуран да су главне хаплогрупе међу Илирима и Трачанима пре Римљана биле R1, Илири вероватно R1b а Трачани R1a.

Илири и Трачани су били индоевропски народ а то некако не иде са не-индоевропских хаплогрупама E-V13 и J2.  Што се тиче E-V13 она је сигурно била присутна на Балкану у антици, али мислим да су њени носиоци били углавном Пелазги, а не Илири и Трачани.  Неки историчари Пелазге повезу са Палестинцима тј. прото-Палестинцима, а Палестинци имају око 20% E1b, што може да указује на неки далеку везу.

 "Пелазги" су један потпуно неодређен термин, не постоје књиге које се баве историјом и археологијом "Пелазга". Међутим од популација које јесу засвједочене као "Пелазги" код Херодота и то говорници неиндоевропског језика Тирсенијског који су обитавали на Лемносу може се одмах издвојити подграна G-Y8903 која је ријетка али баш се јавља на Лемносу, тако да с њима има везе.

 Што се тиче Филистејаца, они имају везе са јужним балканом, али не на начин који ти сугеришеш, дакле да су "E-V13 Палестинци" мигрирали на балкан. А које гране E1b постоје међу Палестинцима? Археолошки Филистејци извјесно имају везе с Критом, колико знам биће рада на њиховим Y-dna, тако да би морали имати јужнобалканских хаплогрупа. Међутим E-V13 је на Криту слаб, те је могуће да га није било међу Пелесетима/Филистејцима.
 Није прича о Пелазгима само твоја спика, којом се намјеравају E-V13 одвезати од античких старобалканаца. 

 На страну то што бројни краљеви/личности Пелазга имају индоевропска имена, која имају потенцијалне везе с другим језицима нпр. Фригијским тако да су "Пелазги" великим дијелом говорили индоевропским језицима.

 Ти си "интернетски ратник" коме је главна преокупација блаћење старобалканских хаплогрупа, посебно E-V13. E-V13 је пронађен у на налазишту и Шпанији прије 7000 година код Импресо Културе, очинска од E-V13, L618 је пронађена у Далмацији из мало ранијег доба. Тако да су шансе добре да је E-V13 настао у Европи.

 Водећи се мржњом према Албанцима ти хоћеш да доказујеш да главне арбанашке хг немају везе са Трачанима, Илирима итд. Мислиш да тиме чиниш неку услугу свом народу вријеђајући гомилу припадника истог?

 Руководећи се твојом "логиком" нису ни I2a словенски, или I1 германски итд. Или можда јесу јер су носиоци "свијетле генетике" а ови E, J, G као нису? :D Погледај чињенице о пигментацији становништва у месолитском и палолитском добу. На крају крајева којој ти хг припадаш или те је страх да се тестираш јер као "Бели националиста" вјерујеш да је и днк тестирање дио неке завјере? :)

 Ја рекох ово неко од 18 година пише, кад оно 28 година... ц ц ц  :D ;D