Науке и научне дисциплине > Српски језик и писмо

Ћирилица

<< < (2/61) > >>

Александар Невски:

--- Цитат: Петар М. Демић  Септембар 20, 2013, 08:10:08 поподне ---Историја Срба не почиње и не завршава се са Немањићима и са Светим Савом.
Добар дио српског народа у Приморју, Далмацији, Босни и Аустроугарској је кроз велики дио своје историје користио и латинско писмо. Одрицањем од латинице одричемо се и доброг дијела своје историје.

--- Крај цитата ---

Йош мање србска повѣст почиње Титом и Павелићем, чийе писмо никако не може бити наше. Ми имамо свойе писмо, а то йе ћирилица. Као што ни не трѣбайу возила са двома управљачима, тако ни не трѣбайу ни два три писма, йер само праве неред и пометњу. И показуйу каква ст... постадосмо, када ништа свойе не поштуйемо.
Како ће не други поштовати, ако сами свойе не поштуйемо? Никако.

Ако су неки Срби ван Србийе некада користили туђе писмо, то йе због живота под туђинском влашћу. Одрицањем од усташкога писма се враћамо свойему народу и свойим корѣномъ.

Тимар:

--- Цитат: Петар М. Демић  Септембар 20, 2013, 05:14:30 поподне ---Нека људи пишу како им је лакше, нема потребе да изигравамо Хрвате.
Пишемо и читамо и ћирилицу и латиницу. Наш народ их је користио паралелно кроз историју.

--- Крај цитата ---

Поштовани господине Петре, не желим да улазим у поленику са Вама.
Препоручујем Вам да прочтате текст госпође Мирјане Влаисављевић, и ако остајете при истим ставовима, онда Вас у потпуности разумјем.

Окир СРБ:
Почните од повеље бана Кулина, то је 1189. година. Дијелови су писани ћирилицом, дијелови латиницом.

Окир СРБ:

--- Цитат: Тимар  Септембар 20, 2013, 08:19:57 поподне ---Поштовани господине Петре, не желим да улазим у поленику са Вама.
Препоручујем Вам да прочтате текст госпође Мирјане Влаисављевић, и ако остајете при истим ставовима, онда Вас у потпуности разумјем.

--- Крај цитата ---

Свака част госпођи Влаисављевић. То је њено мишљење.

Студирам историју и шеф катедре ми је професор који се бави палеографијом - помоћном историјском науком која се бави постанком и развојем писма, како ћирилице, тако и глагољице и латинице. Не браним латиницу јер ми је драга, сам се служим ћирилицом. Говорим на основу историјских извора, не на основу осјећања.

Александар Невски:

--- Цитат: Петар М. Демић  Септембар 20, 2013, 08:28:36 поподне ---Почните од повеље бана Кулина, то је 1189. година. Дијелови су писани ћирилицом, дијелови латиницом.

--- Крај цитата ---

А ко йе и шта йе Кулин Бан?

--- Цитат: Петар М. Демић  Септембар 20, 2013, 08:38:08 поподне ---Свака част госпођи Влаисављевић. То је њено мишљење.

Студирам историју и шеф катедре ми је професор који се бави палеографијом - помоћном историјском науком која се бави постанком и развојем писма, како ћирилице, тако и глагољице и латинице. Не браним латиницу јер ми је драга, сам се служим ћирилицом. Говорим на основу историјских извора, не на основу осјећања.

--- Крај цитата ---

Када већ спомену глагољицу, она йе много више наше писмо од усташке латинице. Али њоме ко пише данас?

Ⰵⰲⱁ ⰹ ⱔ ⱅⱐⱆ ⱂⱁⱀⰵⱎⱅⱁ ⱀⰰ ⱀⱐⱁⰺ ⱀⱂⰹⱄⰰⱅⰹ.

Надам се да се види мойе писанийе на глагољици.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију