Аутор Тема: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне  (Прочитано 9530 пута)

Ван мреже Dejan Milosevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #20 послато: Јануар 14, 2019, 06:17:44 поподне »
Nisam znao da je Milovan Glisic poreklom iz Gornji Kosalja,bas sam juce gledao emisiju o njemu odnosno o njegovom grobu na pravoslavnom groblju u Dubrovniku.Ja mislim da ima Mladenovica i dalje u Gornjim Kosljama,cak ima i knjiga rodoslov Gornjih Kosalja koju je napisao maticar iz Ljubovije Milan Mladenovic,ja sam citao tu knjigu al za mene nisam nasao nista zanimljivo posto su moji preci iz Lonjina i Gracanice.Milan je izdao i knjigu Azbukovica u paklu rata 1914-1918 vojne zrtve, Azbukovica u paklu rata 1914-1918 civilne zrtve,kao i knjigu 200 godina Azbukobacke crkve(Caparic i Vrhpolje).Tako da se u tim knjigama mogu naci znacajni podaci.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #21 послато: Јануар 14, 2019, 06:24:06 поподне »
Nisam znao da je Milovan Glisic poreklom iz Gornji Kosalja,bas sam juce gledao emisiju o njemu odnosno o njegovom grobu na pravoslavnom groblju u Dubrovniku.Ja mislim da ima Mladenovica i dalje u Gornjim Kosljama,cak ima i knjiga rodoslov Gornjih Kosalja koju je napisao maticar iz Ljubovije Milan Mladenovic,ja sam citao tu knjigu al za mene nisam nasao nista zanimljivo posto su moji preci iz Lonjina i Gracanice.Milan je izdao i knjigu Azbukovica u paklu rata 1914-1918 vojne zrtve, Azbukovica u paklu rata 1914-1918 civilne zrtve,kao i knjigu 200 godina Azbukobacke crkve(Caparic i Vrhpolje).Tako da se u tim knjigama mogu naci znacajni podaci.

Хвала вам! Уколико имате неки контакт господина Младеновића, и уколико мислите да он не би замерио да му се неко обрати, молим да ми пошаљете (можете приватном поруком овде на форуму).

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #22 послато: Јануар 14, 2019, 11:04:07 поподне »
Mislim da ste na na pogrešnom ste tragu jer g. Mladenović nema veze sa G. Košljama. On je oženjen iz tog mesta, inače je matičar u Ljuboviji.
Mladenovića u G. Košljama po mojim informacijama nema, mislim da su poslednji članovi iseljeni odavno.
Milovan Glišić jeste iz tog kraja, inspiraciju za najpoznatije delo o Savi Savanoviću je našao u okolnom selu, a u nekim drugim njegovim radovima pise i o vampirima na Tornickoj Bobiji.

Citiraću jedan tekst o dedi Milovana Glišića:
МЛАДЕНОВИЋ ГЛИГОРИЈЕ (ГЛИША)
Глишин отац Антоније доселио се, одприлике 1780. године, с границе херцеговачке у Кошље, у соколску нахију. Довео је у Кошље четири брата и три сина. Најстарији син био му је Глигорије (Глиша), средњи Ђока, а најмлађему се не памти име.
Стари људи, знанци Антонијеви, причали су, а и сам је Антоније много пута казивао, како се у његовој породици поуздано зна да су пореклом од косовских јунака Југовића. Један син Југ Богданов остао је, веле, жив после косовске погибије, па се склонио негде у оне крајеве око Гусиња, и тамо закућио кућу, од које је, по казивању старих људи, и овај Антоније, Глишин отац. Сам Антоније слушао је из уста свога деда како су се њихови стари за дуго презивали „ Југовићи”, па су после, у злу земану, морали променити то старинско презиме, а променили су га, вели, не толико због „некрштених” колико с „крштених” Турака.
Антонију је било преко 70 година кад се доселио у Кошље. И браћа су му била људи већ у годинама; тројица жењени — имали су својих кћери и синова, а један брат није се хтео никако женити. Синови Антонијеви дошли су у Кошље сви нежењени. Еле њихова је задруга била прилично јака, и брзо је закућила кућу на новоме насељу. Антонијева кућа у Кошљама била је, у оно доба и у оним приликама, доста имућна. Барем није сувотовала; могла је дочекати и имала чиме понудити свакога путника и намерника.
У том почну досађивати Антонијевој кући и Турци и хајдуци. Турци су падали често на конак и чинили којекаква насиља. Хајдуци су, опет, на свој начин, узнемиравали Антонија и његове кућане. А и један и други разнесу, поједу и попију, што год задруга привреди. Кад је та двострука напаст досађивала кући,
Глиша је био кућни старешина ...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #23 послато: Јануар 15, 2019, 12:22:51 пре подне »
Mislim da ste na na pogrešnom ste tragu jer g. Mladenović nema veze sa G. Košljama. On je oženjen iz tog mesta, inače je matičar u Ljuboviji.
Mladenovića u G. Košljama po mojim informacijama nema, mislim da su poslednji članovi iseljeni odavno.
Milovan Glišić jeste iz tog kraja, inspiraciju za najpoznatije delo o Savi Savanoviću je našao u okolnom selu, a u nekim drugim njegovim radovima pise i o vampirima na Tornickoj Bobiji.

Citiraću jedan tekst o dedi Milovana Glišića:
МЛАДЕНОВИЋ ГЛИГОРИЈЕ (ГЛИША)

Хвала вам на одломку, и сам наиђох на њега пре пар дана - то је из књиге Поменик знаменитих људи у српског народа, издате 1888. године.

А за господина Младеновића нисам ни мислио да је из Кошаља, већ сам само разумео да он добро познаје тај крај и родослове (неких) фамилија, јер се бавио тиме.

Иначе сам и ја у једном разговору сазнао да тих Младеновића Глишићевих по свој прилици нема више, али волео бих да сазнам да ли је презиме опстало до данас на неком другом месту. Хвала!

Ван мреже Dejan Milosevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #24 послато: Јануар 15, 2019, 11:01:00 пре подне »
Ja sam rekao da mislim da ima Mladenovica,a sto se tice Milana Mladenovica on je radio te rodoslove za Gornju Tresnjicu,Koslje,Drlace.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #25 послато: Јануар 15, 2019, 12:36:52 поподне »
Koliko sam ja upućen, a upućen sam delimično jer mi je baba iz tog mesta Mladenovića srodnika Milovana Glišića nema u tom mestu.
Pošto je njihov rodonačelnik Antonije imao nekoliko sinova čiji se potomci pominju u delu Sokolska nahija Ljube Pavlovića vrlo moguće da su odseljeni negde i da se to lako može pronaći ili nas neko iz  tog kraja može uputiti npr. autor pod nickom Ђока.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #26 послато: Јануар 15, 2019, 12:41:35 поподне »
Dejane da li imate te radove o Košljama i Drlačama?
Ja imam Mladenovićevo delo Rodoslov familija iz Savkovića i Vrhpolja pa ako nekog zanima neka porodica iz tih mesta mogu mu pogledati.

Pozdrav

Ван мреже Dejan Milosevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #27 послато: Јануар 15, 2019, 01:43:10 поподне »
Nemam tu knjigu uzimao sam je iz biblioteke u Ljuboviji,ne znam odakle si ti i dal si u mogucnosti da je uzmes ima dosta podataka iz Drlaca,Kosalja,Gornje Tresnjice,meni nije mnogo pomogla jer su moji iz Lonjina i Gracanice.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #28 послато: Јануар 15, 2019, 05:37:05 поподне »
Све књиге господина Младеновића могуће је пронаћи у библиотеци у Љубовији... или поручити лично од аутора. До сад је објавио десетину наслова о родословима азбуковачких фамилија.
- Село Горња Трешњица (родослов фамилија)
- Соколски Војиновићи и њихова слава Св. Јован Златоусти
- Село Дрлаче (порекло и генеза становништва)
- Родослов Протића Азбуковачких
- Азбуковачки Цапарићи
- Родослов фамилија из Савковића и Врхпоља (слава Св. Јован)
- Порекло и родослов фамилија из Доње Буковице (Берловине, Скрајник и Дрмник, слава Св. Никола)
- Порекло и родослов фамилија из Горње Буковице (Јеловци, Миличићи и Равна Гора)

Такође, ту је и феноменална трилогија о Првом светском рату у Азбуковици:
- Азбуковица у паклу рата - цивилне жртве
- Азбуковчани у паклу рата - војне жртве
- Ратна дејства у Азбуковици и Подрињу 1914. године...

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #29 послато: Јануар 22, 2019, 08:32:06 поподне »
Da li neko od Vas poseduje knjigu Poreklo porodica u Sokolakoj nahiji autora Božidara Kljajevića?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #30 послато: Јануар 16, 2022, 06:52:18 поподне »
Поштовани Дејане, не знам колико сте упознати са осталим селима овог краја, али не бих да пропустим прилику да вас питам - знате ли постоје ли још увек Младеновићи у Горњем Кошљу? Требало би да су потомци сродника хајдука Глише Младеновића, који се пак иселио за Градац код Ваљева, где је и умро 1830-их (његов унук је писац Милован Глишић). Хвала!

Данас сам баш читао рад Борисава Вујића из 1979. године "Порекло Милована Глишића" који износи исту везу са породицом Младеновић у Горњем Кошљу, дносно са хајдуком Глишом Младеновићем. Претрагом наишао и на ово твоје питање и дискусију која је услиједила.

Постоји један необјављени резултат из Царина (Осечина) који се по слави и презимену уклапа у причу о Младеновићима из Горњих Кошљи, тако да се питам да ли је род Милована Глишића припадао хаплогрупи E-V13?

Иначе су Младеновићи по предању најдаљим поријеклом из Гусиња, одакле су прешли у Пиву, здружили се са тамошњим Тадићима и вјероватно заједно са њима доселили у Горње Кошље код Љубовије. Помињу и неко још старије презиме Југовић, али питање је колико је то тачно (може пити и посљедица епских надахнућа).

Иначе, Вујић у свом раду о пореклу Милована Глишића наводи да је Глишић баш и рођен у ове "некрштене дане" од Божића до Крстовдана. Иако је у књиге уписан на Богојављење. тако да ко зна, можда ми није сасвим случајно на памет пао.  :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #31 послато: Јануар 16, 2022, 07:07:00 поподне »
Данас сам баш читао рад Борисава Вујића из 1979. године "Порекло Милована Глишића" који износи исту везу са породицом Младеновић у Горњем Кошљу, дносно са хајдуком Глишом Младеновићем. Претрагом наишао и на ово твоје питање и дискусију која је услиједила.

Постоји један необјављени резултат из Царина (Осечина) који се по слави и презимену уклапа у причу о Младеновићима из Горњих Кошљи, тако да се питам да ли је род Милована Глишића припадао хаплогрупи E-V13?

Иначе су Младеновићи по предању најдаљим поријеклом из Гусиња, одакле су прешли у Пиву, здружили се са тамошњим Тадићима и вјероватно заједно са њима доселили у Горње Кошље код Љубовије. Помињу и неко још старије презиме Југовић, али питање је колико је то тачно (може пити и посљедица епских надахнућа).

Иначе, Вујић у свом раду о пореклу Милована Глишића наводи да је Глишић баш и рођен у ове "некрштене дане" од Божића до Крстовдана. Иако је у књиге уписан на Богојављење. тако да ко зна, можда ми није сасвим случајно на памет пао.  :)

Ови Тадићи, иако имају предање да су од Пиве изгледа да ипак нису повезани са пивским Тадићима, али би веома лако заједноса Младеновићима могли бити исти род, јер им је хаплотип доста сличан, слава се поклапа, а имају и заједничку карактеристичну вриједност. (тестирани су тадићи из Дрлача који би требали бити исти са овима из Кошљи). Њима је по хаплотипу бликса још једна породица из Горњих Кошљи, тако да је у Горњим Кошљима вјероватно постојао један разгранат род Јовањштака којем су припадали и Тадићи и Младеновићи.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #32 послато: Јануар 16, 2022, 07:10:38 поподне »
Цитат
Родослов фамилија из Савковића и Врхпоља (слава Св. Јован

Да ли неко којим случајем поседује ову књигу?
Интересују ме неки подаци о породици Васић из Савковића/Торника.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #33 послато: Јануар 16, 2022, 07:22:44 поподне »
Да ли неко којим случајем поседује ову књигу?
Интересују ме неки подаци о породици Васић из Савковића/Торника.

https://www.scribd.com/doc/136700500/Ljuba-Pavlovi%C4%87-Sokolska-Nahija

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #34 послато: Јануар 16, 2022, 07:42:32 поподне »
Ови Тадићи, иако имају предање да су од Пиве изгледа да ипак нису повезани са пивским Тадићима, али би веома лако заједноса Младеновићима могли бити исти род, јер им је хаплотип доста сличан, слава се поклапа, а имају и заједничку карактеристичну вриједност. (тестирани су тадићи из Дрлача који би требали бити исти са овима из Кошљи). Њима је по хаплотипу бликса још једна породица из Горњих Кошљи, тако да је у Горњим Кошљима вјероватно постојао један разгранат род Јовањштака којем су припадали и Тадићи и Младеновићи.

Баш сам у јануару 2019. писао Ивану у вези са овим Тадићима из Дрлача (који би требало да су из Савковића, а даље из Кошљи; од њих је и једна моја баба-ујна) и у вези са породицом Р. из Г. Кошаља. Тада сам отишао дубоко у потрагу за потомцима Глишића са Градца, дошао сам до неких адреса по Београду у 20. веку, али нисам успео да утврдим да ли данас постоји нека мушка линија која је опстала. У међувремену сам већину детаља око пишчеве породице заборавио.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #35 послато: Јануар 16, 2022, 07:51:00 поподне »
Баш сам у јануару 2019. писао Ивану у вези са овим Тадићима из Дрлача (који би требало да су из Савковића, а даље из Кошљи; од њих је и једна моја баба-ујна) и у вези са породицом Р. из Г. Кошаља. Тада сам отишао дубоко у потрагу за потомцима Глишића са Градца, дошао сам до неких адреса по Београду у 20. веку, али нисам успео да утврдим да ли данас постоји нека мушка линија која је опстала. У међувремену сам већину детаља око пишчеве породице заборавио.

По мени је кључно питање да ли су М. из Царина од Младеновића из Кошљи. И да ли су и М. из Царина повезани са Тадићима из Кошљи. Чини ми се да хаплотип, иако кратак, показује одређене везе М. из Царина са Тадићима из Дрлача и Р. из Кошљи.

Мада видим да се и међу самим Тадићима у Кошљима помиње неки њихов огранак који је носио презиме Младеновић.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #36 послато: Јануар 16, 2022, 08:17:54 поподне »
По мени је кључно питање да ли су М. из Царина од Младеновића из Кошљи. И да ли су и М. из Царина повезани са Тадићима из Кошљи. Чини ми се да хаплотип, иако кратак, показује одређене везе М. из Царина са Тадићима из Дрлача и Р. из Кошљи.

Мада видим да се и међу самим Тадићима у Кошљима помиње неки њихов огранак који је носио презиме Младеновић.

Да, те везе би требало дубљим тестовима потврдити, иначе је ситуација са самим презименом Младеновић изузетно замршена и конфузна.

Ево и једне сличице од мене, упис у МКР приликом пишчевог крштења:



Кум је видимо био извесни Милутин Васић - житељ кошаљски.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #37 послато: Јануар 18, 2022, 11:32:44 поподне »
Да, те везе би требало дубљим тестовима потврдити, иначе је ситуација са самим презименом Младеновић изузетно замршена и конфузна.

Ево и једне сличице од мене, упис у МКР приликом пишчевог крштења:



Кум је видимо био извесни Милутин Васић - житељ кошаљски.

Браво за овај вредан документ.
Треба истаћи да су житељи села Горње Кошље и околних села Торника, Савковића... још од 19. века гравитирали искључиво ка Ваљеву, док су се села поред Дрине "померала" ка Мачви. Тај тренд се задржао све до данас, чак и ретки становници који су остали у тим селима имају куће у Ваљеву и околини.
Радује податак да су сачували старо кумство, макар и у првим годинама досељавања. Кошље и Ваљево су за то време били поприлично удаљени. Милутин Васић би требало да буде предак данашњих Милутиновића, из рода Херцеговаца који славе Срђевдан. Управо тај подак треба да представља смерницу како утврдити родбинску повезаност, чак и приликом расељавања. Презимена у то време су се мењала скоро кроз сваку генерацију, али, кумство врло ретко.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #38 послато: Јануар 19, 2022, 09:05:21 пре подне »
Радује податак да су сачували старо кумство, макар и у првим годинама досељавања. Кошље и Ваљево су за то време били поприлично удаљени. Милутин Васић би требало да буде предак данашњих Милутиновића, из рода Херцеговаца који славе Срђевдан.

Нажалост, није ни то једноставно. Гледао сам пре пар година дефтере за Кошље из '820их и '830их. На пример у списку пореских глава из 1836. ту је Милутин Васић, али постоји и Милутин Панић или Павић, Милутин Павићев, Милутин Лазић и Милутин, брат Матије Петровића. Ко је од њих родоначелник Милутиновића? То може одговорити само онај ко добро познаје ситуацију на терену и ко може бар неке људе с почетка 19. века да споји са данашњим фамилијама, па после остатак методом елиминације.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #39 послато: Јануар 19, 2022, 07:31:21 поподне »
Нажалост, није ни то једноставно. Гледао сам пре пар година дефтере за Кошље из '820их и '830их. На пример у списку пореских глава из 1836. ту је Милутин Васић, али постоји и Милутин Панић или Павић, Милутин Павићев, Милутин Лазић и Милутин, брат Матије Петровића. Ко је од њих родоначелник Милутиновића? То може одговорити само онај ко добро познаје ситуацију на терену и ко може бар неке људе с почетка 19. века да споји са данашњим фамилијама, па после остатак методом елиминације.

Далеко од једноставног. Ја већ четири године радим на повезивању породица из мог села, почевши од тефтера из 1830-их, пописа 1863. и данашњег времена... Матичне књиге су сачуване тек од 1858, и та празнина од 20 година (1837 - 1858) ме спречава да 100 посто одрадим све родослове.
Конкретно, Горње Кошље би могле да се одраде без проблема, јер они имају сачуване матице од 1837, а вероватно је остало и доста тефтера. Што се тиче Глишића, тј. Младеновића, они би могли лагано да се идентификују. Ево, данас сам без везе листао матице рођених и пронађох истог кума што је крстио Милована...

« Последња измена: Јануар 19, 2022, 07:32:59 поподне Ђока »