Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Т  (Прочитано 21441 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Y-днк хаплогрупа Т
« послато: Јануар 09, 2013, 02:44:15 поподне »
Дискусија о хаплогрупи Т.

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #1 послато: Октобар 13, 2013, 08:05:59 поподне »
Gde je ova haplorupa najviše zastupljena?

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #2 послато: Октобар 13, 2013, 08:27:53 поподне »

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #3 послато: Октобар 13, 2013, 09:09:59 поподне »


Po projektu iz 2005 za Bosnu ova haplogrupa zastupljena je sa čak 7 % kod Bosanskih Srba. Prema ovoj karti izgleda da je najviše nose Vojvođani.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #4 послато: Октобар 13, 2013, 09:38:18 поподне »
Po projektu iz 2005 za Bosnu ova haplogrupa zastupljena je sa čak 7 % kod Bosanskih Srba. Prema ovoj karti izgleda da je najviše nose Vojvođani.


У табели ”српског ДНК пројекта” нисмо још забиљежили ни један случај наведене хаплогрупе...међутим 7% је прилично велика бројка носилаца Т хаплогрупе међу Србима из БиХ...видјећемо да ли ће је ”српски ДНК пројекат” и потврдити у шта сумњам.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #5 послато: Април 07, 2015, 02:21:29 поподне »

У табели ”српског ДНК пројекта” нисмо још забиљежили ни један случај наведене хаплогрупе...међутим 7% је прилично велика бројка носилаца Т хаплогрупе међу Србима из БиХ...видјећемо да ли ће је ”српски ДНК пројекат” и потврдити у шта сумњам.

То је последица фејкованих истраживања са политичком позадином. Довољно је узети та истраживања и упоредити их са овиим што ми имамо у бази па да се примети изразита тенденциозност аутора. Уосталом, шта очекивати од човека који је својевремено изјавио да су Хрватима генетички најближи народ Немци? Очигледо је так његова констатација израз његове дубоке жеље, која је опет произашла као последица условног рефлекса који је код Хрвата изазвала католичка црква у сарадњи са Бечом.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #6 послато: Април 07, 2015, 02:25:51 поподне »
Видим да о овој хаплогрупи одавно није било речи, па сам решио да пренесем корекцију карте заступљености Т.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #7 послато: Април 07, 2015, 02:47:52 поподне »
Најпознатији припадник ове хаплогрупе је један од америчких очева нације Томас Џеферсон. Његова хаплогрупа је откривена приликом утврђивања очинства над потомцима које је имао са црном робињом.

Занимљиво је да се за породицу Џеферсон наводи да је хугенотског поријекла. Резултати Томаса Џеферсона показују да је вјероватно био јеврејског поријекла, јер има блиске неке јеврејске породице из долине Рајне, за које је хаплогрупа Т карактеристична. Вјероватно се у случају Џеферсона ради о јеврејским покрштеницима.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #8 послато: Април 07, 2015, 02:58:35 поподне »
Реч је о једној поприлично мистериозној хаплогрупи о којој се мало говори. На Еупедији се о њој каже следеће:

Haplogroup T originated some time between 15,000 and 22,000 years ago, making it a relatively young haplogroups. T is descended from haplogroup K, the ancestor of most of the Eurasian haplogroups (L, N, O, P, Q, R and T), and whose origins are thought to lie in the Middle ast or in Central Asia.
Although haplogroup T is more common today in East Africa than anywhere else, it almost certainly spread from the Fertile Crescent with the rise of agriculture. Indeed, the oldest subclades and the greatest diversity of T is found in the Middle East, especially around the Fertile Crescent.


Иако њена ознака сугерише да је реч о хаплогрупи која је у хијерерхијском стаблу ниже од добро познате и поручене хаплогрупе R, она је у ствари хијерархијси изнад ње.  Она заправо формира псеудохаплогупу LT, која географски припада Азији.




Хаплогрупа је занимљива из разлога што је за разлику од осталих хаплогрупа из песеудохаплогрупе LT издиференцирана много после свих осталих. Тако, рецимо, ова хаплогрупа има приближно исту старост као и хаплогрупа R1а* , која йе за то време преюла пут од  целих 5 фаза: LT>P>R>R1>R1a.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #9 послато: Април 07, 2015, 03:01:33 поподне »
Реч је о једној поприлично мистериозној хаплогрупи о којој се мало говори. На Еупедији се о њој каже следеће:

Haplogroup T originated some time between 15,000 and 22,000 years ago, making it a relatively young haplogroups. T is descended from haplogroup K, the ancestor of most of the Eurasian haplogroups (L, N, O, P, Q, R and T), and whose origins are thought to lie in the Middle ast or in Central Asia.
Although haplogroup T is more common today in East Africa than anywhere else, it almost certainly spread from the Fertile Crescent with the rise of agriculture. Indeed, the oldest subclades and the greatest diversity of T is found in the Middle East, especially around the Fertile Crescent.


Иако њена ознака сугерише да је реч о хаплогрупи која је у хијерерхијском стаблу ниже од добро познате и поручене хаплогрупе R, она је у ствари хијерархијси изнад ње.  Она заправо формира псеудохаплогупу LT, која географски припада Азији.




Хаплогрупа је занимљива из разлога што је за разлику од осталих хаплогрупа из песеудохаплогрупе LT издиференцирана много после свих осталих. Тако, рецимо, ова хаплогрупа има приближно исту старост као и хаплогрупа R1а* , која йе за то време преюла пут од  целих 5 фаза: LT>P>R>R1>R1a.

Само да напоменем, ово L је заокружено из простог разлога што је врло тешко пронаћи генетичко стабло где би била правилно приказана хаплогрупа T.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #10 послато: Новембар 07, 2016, 08:51:17 поподне »
Скоро пронађох једно веома занимљиво стабло...штета што сам заборавио линк извора, па исти постављам онако на ”дивљи начин”:



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #11 послато: Новембар 07, 2016, 09:20:27 поподне »
Скоро пронађох једно веома занимљиво стабло...штета што сам заборавио линк извора, па исти постављам онако на ”дивљи начин”:

На мрежи га изгледа има само на википедији, погледај на теми: Хаплогрупа Т-М184



mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #12 послато: Новембар 08, 2016, 02:09:02 пре подне »
На мрежи га изгледа има само на википедији, погледај на теми: Хаплогрупа Т-М184


Хвала Amicus-e,
да, ово на Википедији ми је било познато. Међутим, скоро сам био наишао на један форум гдје је стабло било постовано, наравно уз пратећи линк...некако ми је незгодно било да ставим извор: "Википедија", па сам га због тога изоставио. :)
« Последња измена: Новембар 08, 2016, 11:33:56 пре подне млађо »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #13 послато: Новембар 08, 2016, 02:24:00 поподне »
И ја скоро видех ово стабло на антрогеници, јесте мало шареније, али је (више него) детаљно, и што је још важније тачно и рађено на основу најновијих података.

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #14 послато: Јануар 09, 2017, 10:02:08 поподне »
Макиамова карта и чланак са Еупедије
http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_T_Y-DNA.shtml

Занимљиво, на српском ДНК-пројекту још ниједан Т-тип.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #15 послато: Јануар 09, 2017, 10:15:22 поподне »
Занимљиво, на српском ДНК-пројекту још ниједан Т-тип.
Мислим да је у мајском тестирању био један, негде из источне Србије чини ми се, нисам сигуран.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #16 послато: Јануар 09, 2017, 10:32:29 поподне »
Цитат
Мислим да је у мајском тестирању био један T, негде из источне Србије чини ми се, нисам сигуран.

To je Vukodav са нашег форума, староседелац из села Плана код Параћина.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #17 послато: Јануар 09, 2017, 10:41:24 поподне »
Мациамо је данас објавио да је Еупедија одрадила своје филогенетско стабло Т хаплогрупе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #18 послато: Фебруар 08, 2017, 09:27:34 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Y-днк хаплогрупа Т
« Одговор #19 послато: Октобар 08, 2017, 03:12:23 поподне »
Мислим да је у мајском тестирању био један, негде из источне Србије чини ми се, нисам сигуран.
У септембарском тестирању још један припадник хаплогрупе Т, мој отац (Т1а2-L131), пореклом из Драгова (Рековац), слава Митровдан. За сада су везе са другима тек у наговештају.