Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 419615 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #20 послато: Јануар 11, 2013, 06:09:43 поподне »
@Хаџи Михајло и Алексанадар Невски

Досад је било доста расправе на тему : кад су припадници хаплогрупе И2а Динарик отишли у Припјет. Ја сам раније такође мислио да су отишли много раније, можда чак у неолиту, али сада читајући резултате археолошких налаза познатих руских, али и наших археолога мишљења сам да је сеоба морала десити у периоду римске експанзије у правцу горњег Дунава, а то је било у 2. вијеку прије наше ере. Остало је записано да су Боји, племе које је живјело на простору данашње Чешке и Аустрије напустило своју земљу послије сукоба са Римљанима и Дачанима и отишло у источном правцу. У исто вријеме на истоку, у западној Украјини појављује се археолошка култура која је претходница словенске Прашкокорчаковске и која се назива Зарубињецка култура. Руски аутори су одмах уочили балканске и келтске латенске утицаје у тој култури, а познато је да су Боји били дио латенске келтизоване културе. Истовремена на истом простору се помињу Бастарни, племе за које антички аутори не знају да ли је германско или келтско, али је оно веома лако бити И2а и дио ове сеобе из Подунавља на исток. Видимо касније да арпаски путописац ал Масуди Бастарне сматра Словенима и наводи их поред Срба и Дуљеба. Ђорђе Јанковић такође сматра ову варијанту реалном и говори о истој сеоби Словена на исток и њиховом повратку назад након неколико вијекова. Ова прича се подудара и са Несторовим љетописом из 11. вијека који каже да су Словени поријеклом из Подунавља и да се зову Норици, а Норик је римска провинција у данашљој Аустрији у кој су некада живјели Боји. Укратко, превише подударности да би се игнорисале.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #21 послато: Јануар 11, 2013, 06:10:32 поподне »
Я баш нѣсам много читао о том, те не знам поуздано, али ми дѣлуйе разумним обяшњењем да се хаплоскупина И2 не бѣше просто повукла са Балкана ка срѣдњой Европи, него да йе била потиснута досељеницими са Блискога Истока, припадайућими углавном хаплоскупинам Е1б1б и Ј2, койи су били земљорадници те самим тим напрѣднийи и способнийи за прѣживљавање у већем бройу од припадникъ И2. Што се тиче врѣмена, ту се вѣроватно ради о врѣмену од неколико хиљада године прѣ досељавања Индоевропљана. Ово потискивање се, наравно, вѣроватно вршило насилним путем, ратовима.

Ево једног занимљивог чланка у коме се расправља о томе да ли је било организованог насиља, ратова и одбрамбеног утврђивања насеља у неолитској Европи: Joan Marler, Warfare in the European Neolithic: Truth or Fiction?.

Ево неколико занимљивих исечака из чланка. Аутор је била блиска сарадница Марије Гимбутас, па је нормално да се у чланку највише ослања на њу.

Цитат
Marija Gimbutas wrote that “the period of 4500- 2500 B.C. (calibrated chronology) is one of the most complex and least understood in prehistory. It is a period which urgently demands a concerted effort by scholars from various disciplines” (Gimbutas 1980:1). In her view, warfare did not exist in Neolithic Europe until after c. 4400 BC when nomadic peoples, assumed to speak a Proto-Indo-European language, began to enter Europe from north of the Black Sea.

Цитат
The term “Old Europe,” coined by Marija Gimbutas, refers to the pre-Indo-European Neolithic cultures, initially of southeast Europe (she eventually extended the term to include all of pre-patriarchal Europe). In her view, Old Europe was peaceful until a collision of cultures took place that introduced an androcratic, aggressive ideology and weapons for war into Europe for the first time. Gimbutas uses the term “Kurgan” to refer to the warlike nomadic pastoralists who, according to her Kurgan Hypothesis, infiltrated Europe in three waves between 4400 and 2800 B.C.

Цитат
Although widespread site abandonment during the late fourth millennium B.C. might have resulted from “a declining agricultural base, ”Gimbutas’ Kurgan Hypothesis explains the dislocation of populations and the appearance of fortifications as the result of invasions by Kurgan peoples between the fifth and third millennia B.C. (Gimbutas 1991:358, 368). According to Gimbutas, the repeated intrusions of steppe people into Europe over two millennia shattered the continuity of Old European development (although Old European traditions continued in the Aegean and Mediterranean islands until the mid-second millennium B.C.). During the fourth millennium B.C., a structural reorganization seems to have taken place across much of southeast Europe. Evidence for this comes from the abandonment of 600-700 tell sites in the Balkans which had flourished from as early as the seventh millennium B.C. As archaeologist James Mallory points out, the indigenous populations were displaced in every direction except eastward, moving into marginal locations - islands, caves or easily fortified hilltop sites. The apparent cultural collapse and chaos of this period produced a Balkan “dark age” (Mallory 1989:238). Webster’s comments are not, therefore, in contradiction with Gimbutas or Mallory.

А овај исечак иде у прилог ономе што си ти претпоставио.

Цитат
In his 1986 article, “Selective Survey of Archaeological Research in Eastern Europe,” Sarunas Milisauskas devotes one brief paragraph to the subject of fortifications. In his view, warfare and fortifications began with the appearance of Neolithic farmers.

Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #22 послато: Јануар 11, 2013, 10:01:52 поподне »
Хвала свима на одговорима.
А јел се зна колико нас је остало на подручју римске управе...јел постоји неки маркер за ту групу...
Живи свободно, умри достойно!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #23 послато: Јануар 11, 2013, 10:14:11 поподне »
Хвала свима на одговорима.
А јел се зна колико нас је остало на подручју римске управе...јел постоји неки маркер за ту групу...

Бојим се да нисмо имали боравишне визе за територију римског Царства.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #24 послато: Јануар 11, 2013, 10:40:17 поподне »
Синиша,
да ли постоји неко објашњење, тумачење генетичара у погледу становништва које је на обали Саве основало антички град Servitium / Serbinum? Приметио сам да не постоји сагласност око тачне локације насеља: за једне је на левој обали Саве (Градишка), за друге је на десној (Бос. Градишка или можда Србац). Занима ме да ли је у вези са Сарматским Сербојима и у каквој су они генетској вези са нама, данашњим Србима. Да ли су Сармати, у основи, сигурно припадници Р1а групе или можда И2а?
Икавац

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #25 послато: Јануар 11, 2013, 11:05:56 поподне »
@Хаџи Михајло и Алексанадар Невски

Досад је било доста расправе на тему : кад су припадници хаплогрупе И2а Динарик отишли у Припјет. Ја сам раније такође мислио да су отишли много раније, можда чак у неолиту, али сада читајући резултате археолошких налаза познатих руских, али и наших археолога мишљења сам да је сеоба морала десити у периоду римске експанзије у правцу горњег Дунава, а то је било у 2. вијеку прије наше ере. Остало је записано да су Боји, племе које је живјело на простору данашње Чешке и Аустрије напустило своју земљу послије сукоба са Римљанима и Дачанима и отишло у источном правцу. У исто вријеме на истоку, у западној Украјини појављује се археолошка култура која је претходница словенске Прашкокорчаковске и која се назива Зарубињецка култура. Руски аутори су одмах уочили балканске и келтске латенске утицаје у тој култури, а познато је да су Боји били дио латенске келтизоване културе. Истовремена на истом простору се помињу Бастарни, племе за које антички аутори не знају да ли је германско или келтско, али је оно веома лако бити И2а и дио ове сеобе из Подунавља на исток. Видимо касније да арпаски путописац ал Масуди Бастарне сматра Словенима и наводи их поред Срба и Дуљеба. Ђорђе Јанковић такође сматра ову варијанту реалном и говори о истој сеоби Словена на исток и њиховом повратку назад након неколико вијекова. Ова прича се подудара и са Несторовим љетописом из 11. вијека који каже да су Словени поријеклом из Подунавља и да се зову Норици, а Норик је римска провинција у данашљој Аустрији у кој су некада живјели Боји. Укратко, превише подударности да би се игнорисале.

Синиша, погледај шта о Бастарнима пише италијанска википедија (http://it.wikipedia.org/wiki/Bastarni).
Прво, каже се нешто у смислу да су Бастарни мешавина Германа и Сармата (што и јесте било, у некој каснијој фази). Друго, каже се да Бастарни потичу из Шлезије, што нигде другде нисам срео. И треће, наводи се текст на латинском, и у његовом италијанском преводу се поред Бастарна помињу и Боји.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #26 послато: Јануар 11, 2013, 11:57:07 поподне »
Ево и занимљивих тумачења имена Срба и Хрвата из књиге Марије Гимбутас, The Slavs. Свиђало се то некима (на обе стране) или не, изгледа да смо одвајкада везани као сијамски близанци.


Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #27 послато: Јануар 12, 2013, 10:09:13 пре подне »
Христос се роди!
Римска Црква и Хабзбурзи су одрадили своје и бацили коску између хрвата и нас...а све због циља да поунијате Србе..
реалност је данас таква да нема народа (уз арбанасе) који нас толико мрзе...
Живи свободно, умри достойно!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #28 послато: Јануар 12, 2013, 11:10:17 пре подне »
Ево и занимљивих тумачења имена Срба и Хрвата из књиге Марије Гимбутас, The Slavs. Свиђало се то некима (на обе стране) или не, изгледа да смо одвајкада везани као сијамски близанци.


Да, Срби и Хрвати су још на истоку Карпата живјели једни дод других, на самој међи Склавина и Анта, гдје су Срби били Склавини, а Хрвати Анти. Затим су заједно одатле мигрирали на простор централне Европе, а затим и на простор Балкана. И једни и други су веома рано споменути под постојећим именима. Међутим, без обзира на заједничке миграције то нису, бар тако мислим, биле етнички исте популације. И сама Гимбутас у горњем тексту каже да је се облик серв трансформисао у харв под утицајем сарматског језика. Хрвати су припадали антској скупини, а сами Анти су били итекако повезани са Сарматима. Мада и за српско име разних етимологија. Додуше можда би ово Гимбутас тумачење открило појаву Сербои на Кавказу. Значење није морало да буде само чувари стоке, пастири, већ и граничари, чувари границе, крајишници. То би заиста и могла да буде нека функција и Срба и Хрвата који се увијек јављају на ободима словенског, али и антског и сарматског свијета. У археолошком смислу Срби и Хрвати се упадљиво разликују што је рекао и проф. Ђорђе Јанковић у једној емисији чији линк постављам, погледајте на 00:39:50 гдје Јанковић говори о томе
http://www.youtube.com/v/Y7qTdXn6tkA

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #29 послато: Јануар 12, 2013, 11:28:29 пре подне »
Наишао сам на податак да је санскритско С и Б у језику којим су писане свете књиге Авесте, прешло у Х и В...и да је ''ХРВ'' млађи облик старијег ''СРБ''. Да ли је могуће да су у том случају, некакве старије групе Сармата имале Сербоје (Р1а) који су наметнули своје име И2а популацији (а рецимо да је од ових задржан језик и обичаји)? И да је то могућ разлог сарматског имена Серб међу данашњим Србима док су Хрвати огранак те млађе групе Сармата проистекле из културе Авеста (видим да је старохрватски кластер Р1а)?
Икавац

Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #30 послато: Јануар 12, 2013, 03:26:21 поподне »
Мени лично реалније звучи теза да су нам индоевропљани, те народи средњег истока и северне африке наметнули своју културу...јер смо стално били под њиховим ударима..војним
Колико сам укапирао читава Европа је била насељена са И групом (староевропска)...тако да није било потребе за сељакањима која су трајала по неколико векова...
Мислим да су војне кампање и насилно исељавање учиниле европу шаренилом...а не неко мистично сједињење И и Р и стварање словена и германа...

једноставно није ми јасно зашто би се некао враћао из мирних припјатских шумарака у ово чудо од жељезничке станице..које зовемо балкан...
Живи свободно, умри достойно!

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #31 послато: Јануар 13, 2013, 01:41:25 пре подне »
Мени лично реалније звучи теза да су нам индоевропљани, те народи средњег истока и северне африке наметнули своју културу...јер смо стално били под њиховим ударима..војним
Колико сам укапирао читава Европа је била насељена са И групом (староевропска)...тако да није било потребе за сељакањима која су трајала по неколико векова...
Мислим да су војне кампање и насилно исељавање учиниле европу шаренилом...а не неко мистично сједињење И и Р и стварање словена и германа...

једноставно није ми јасно зашто би се некао враћао из мирних припјатских шумарака у ово чудо од жељезничке станице..које зовемо балкан...

Прво, шта ти значи то „...јер смо (ми) стално били под њиховим ударима“? Шта значи то „ми“? Да ли то себе или Србе поистовећујеш са староевропљанима? Без обзира што си ти конкретно I2a1b3a, ако се осећаш као Србин мораш се осећати и као припадник осталих хаплогрупа карактеристичних за Србе, па си у том смислу и индо-европљанин, неолитски фармер, итд. Верујем да тако и мислиш, да си се реченицом коју сам навео само лоше изразио.

Ја не верујем да су неолитски фармери (E1b1b, G2a) насилно потискивали и исељавали староевропљане. Хаплогрупе E1b1b и G2a су данас тако измешане са I-хаплогрупама да мислим да су почеле да се мешају још у неолиту, без неког већег међусобног насилног потискивања. Оно што је очигледно је да је долазак хаплогрупе R1b био насилан. Само насиљем (читај геноцидом) је R1b могла да дође до тако високе фреквенције у западној Европи која понегде достиже и скоро 90%. Убеђен сам да је R1b „почистила“ скоро све староседеоце, а оно мало што је остало је асимиловала. Староседеоци су се у већем броју задржали само у Скандинавији, где су били релативно изоловани.

Не видим зашто би сједињавање било „мистично“. Једноставно, R1b су асимиловали остатке I1-M253 и I2a2a-M223, и тако су настали Германи. Са друге стране, једно племе староевропљана однело је I2a1b на исток, где су асимиловани од стране R1a, и на тај начин су настали Словени. При томе, у неким деловима је I2a1b остала у већини, а у другим деловима је у већини била R1a. За ту другу асимилацију, I2a1b у R1a, сматрам да није била насилна, јер да јесте, не верујем да би I2a1b негде остала у већини. Са друге стране, ако се узме да су Бастарни ти носиоци I2a1b који су асимиловани, за њих историјски извори управо тврде да су асимиловани мирним путем, истиче се да су улазили у мешовите бракове са Сарматима, што за Германска племена није баш било типично.

Коначно, оно што називаш „мирним припјатским шумарцима“ баш и није било тако мирно. Веома озбиљан разлог за бежање одатле биле су навале народа са истока, најпре  Хуна, а потом и Авара. Конкретно, претпоставља се да је српско племе дошло на просторе између Сале и Елбе бежећи од Хуна. А зашто су побегли и са тог простора? Па и ту је била ветрометина. Стално су били под притиском Франака, Саксонаца, и када им је, према Порфирогениту, Ираклије понудио да дођу на Балкан, прихватили су то сматрајући да ће им ту бити мирније. И без обзира на то шта ти мислиш о Балкану, тамо им је ипак било мирније, размисли о томе како су прошли они који су остали на северу (оном делу, који су постали Немци, можда и није било тако лоше, али много их је завршило и на оном свету).
« Последња измена: Јануар 13, 2013, 08:47:47 пре подне Kyrios »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #32 послато: Јануар 13, 2013, 11:41:09 пре подне »
У потпуности се слажем са вим горе написаним. То је отприлике сценарио који сам и ја имао у глави. Једино што мислим да Словени нису били потискивани од Хуна већ су са њима блиско сарађивали и заједно потискивали германска племена из Источне Европе. Не би ме чудило да су тад и настали термини Нијемац и Словен тј. Нијемци су били сви они који нису говорили по нашки. То чак и није морала бити строго генетска подјела, већ више културолошко-језичка.

Исто тако сматрам да Срби и Хрвати нису на запад доспјели приликом хунске експанзије у 5. вијеку, већ касније због сукоба са Аварима у региону Карпата у 6.вијеку. Познато је да су Авари били посебно немилосрдни према источним Дуљебима. Укратко, Срби и Хрвати по свој прилици нису прихватили аварску власт кад су то учинила остала словенска племена. Као противнике Авара и византијски цар их касније насељава у Далмацију (а Далмација је фактички била само јужна јадранска страна Динарских планина)

Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #33 послато: Јануар 14, 2013, 08:36:15 пре подне »
Овако..
"ми" - мислим на И групу..саплеменике... Срби настају доста касније..
мислим да тврдити да се нешто са сигурношћу дешавало тако давно...
није историјски тачно....јер нису узети у разматрање сви могући фактори..
племенска организација и самостално политичко деловање племена..
није било неке велике организације..типа данашњих држава па да се одлучи преселити толики број саплеменика..
болести..ратови..климатске промене...
итд...
по мени..
"И" група није се сељакала...већ је насељавала Европу..
данашњи проценат зависи од више фактора који су горе наведени.....
пре свега политике тадашњег периода и споразума са долазећим племенима и групама..
тако да у неким крајевима нас има више...као југ европе..а у неким нема...јер смо протерани, побијени и остатак асмилиован....
ми на југу смо имали среће да смо наишли после на римљане који нису имали политику расељавања и протеривања..већ асмилације и претварања у лојалне грађане Рима...
та политика се после наставља у нашем односу са Ромејом..
једноставно неки су преживели добро вођеном политиком..јер очигледно нисмо били дорасли технолошки напреднијим групама које су кренуле на европу..
« Последња измена: Јануар 14, 2013, 11:21:58 пре подне admin »
Живи свободно, умри достойно!

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #34 послато: Јануар 15, 2013, 12:13:31 пре подне »
Хаџи Михајло,
имаш јако необичан стил писања, тако да нисам сигуран да сам те у свему разумео.

Оно што сам разумео је да изражаваш сумњу у могућност организованог  пресељења великог броја саплеменика у то доба. Такође, у ранијем посту питао си нешто као: „Зашто би се неко селио?“

Прво, историја је пуна података о великим миграцијама народа, тако да такве сумње нису на месту. Друго, недавно сам гледао неки Канадски документарни филм на ViaSAT History о првим људима који су прешли из Азије у Америку и населили је. У том филму је управо то питање постављено професору са Универзитета у Кембриџу који се бави палеолитским миграцијама људи. Његов одговор је био да са аспекта људи тог доба право питање није то, већ питање: „Зашто  би остали ту?“ Људима тог доба сељење је било сасвим нормална ствар, они су дуго били у сталном кретању и релативно недавно су се почели везивати за место. Ловци-сакупљачи су се кретали за ловином, сточари-номади су се селили заједно са стоком тражећи пашњаке, а дуго времена су се чак и земљорадници селили чим би им се испостила земља. Колико се сећам, Флорин Курта у књизи „Making the Slavs“ управо каже да Словени 5.-6. века нису знали за ђубрење њива, и да су се селили кад год би им се њиве испостиле.

Треће, са аспекта генетичке генеалогије уопште нису биле неопходне многољудне миграције. У принципу је било довољно да се негде пресели једна релативно мала групица људи одређене хаплогрупе, и да се касније од њих у неком релативно мирнијем кутку  развије читаво велико племе у коме ће преовладавати та хаплогрупа, јер број јединки може врло брзо (експоненцијално) да порасте. Уосталом, сви данашњи носиоци хаплогрупе  I2a1b3a (M423 L621 L147.2) потичу од једног претка који је живео пре не више од 2600 година.

Даље, апсолутно се не слажем са оним твојим
Цитат
„ми на југу смо имали среће да смо наишли после на римљане који нису имали политику расељавања и протеривања..већ асмилације и претварања у лојалне грађане Рима...“
Под један, не постоје никакви докази да је у римско доба на југу било „нас“, односно „вас“, односно „I саплеменика“, како ти то кажеш. У то време „I саплеменици“ су били доста северније и источније, за то постоји мноштво доказа. Под два, Нестор Кијевски тврди да је прапостојбина Словена била негде у Горњем Подунављу, у Норику, и да су их одатле на исток отерали управо Римљани. Под три, а шта су Римљани радили са онима који нису желели да се асимилују и претворе у лојалне грађане Рима. Још више од политике расељавања и протеривања волели су да их потамане. Колико је само народа задесила таква судбина.

Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #35 послато: Јануар 15, 2013, 08:33:27 пре подне »
Kyrios

Па ако постоје докази да нас је било пре римљана и после римљана...зашто нас неби било за римљана...
римљани су између осталог за пријем у грађане рима тражили и поштовање римских божанстава...тако да им је култура била доминантна..а то је био и разлог за успешну асимилацију великих група народа...

е сада...
миграције људи..ту улазим у телошку научну философију...
питање је после потопа..које су то миграције биле могуће...и дали су се само Ноје и његови синови са снајама спасли или је било још људи...препотопских
или је нека препотопска цивилизација технолошки напредна била способна да превали велике раздаљине за кратко време...

све су то фактори које крута научна елита никако да свари и узме у обзир...тако да сам ту скептичан.
могуће да је нека мала група..племе..сељакало се..али да су са југа европе отишли на север...тешко..
ту имамо фактор тадашњих племенских уређења...где се није слепо слушао нека и без поговора напуштала насеобина..

ево докле је само Арсеније Чарнојевић успео да дође у време релативно технолошки напоредно за сељакање..

једноставно доста фактора начна елита одибија да узме у обзир...да би им теза била валидна..и да би ја без резерве прихватио тезу о миграцијама маса...
Живи свободно, умри достойно!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #36 послато: Јануар 15, 2013, 10:04:34 пре подне »
Чешка је веома важна земља за рану историју Срба, не само миграторна рута, већ и као дом неких племена која се спомињу као српска. Ово је карта распореда племена која су живјела на територији Чешке у најранијем периоду чешке историје.


 

 LEGENDA:
   1 Hbané
   2 Sedličané
   3 Lučané
   4 Děčané
   5 Litoměřici
   6 Lemúzi
   7 Pšované
   8 Charvátci
   9 Charváti
 10 Zličané
 11 Čechové
 12 Doudlebi
 13 Tuhošť
 14 Záhvozd

Vidimo da skoro čitavu južnu Češku naseljavaju Duljebi. U njihovoj zoni se nalazi i povećano prisustvo I2a haplogrupe koko gradova Plzena i Klatovy.

Istok Češke naseljavaju Hrvati, Hrvatići i Zličani i Zagvožđani.

Centralni dio oko Praga naseljavaju Česi i Pšovani. Sasvim je logično da su se zbog njihovog položaja oko njih grupisala ostala plemena. Pšovani se u češkim hronikama navode kao srpsko pleme.

Sjever Češke je naseljen Lučanima, Dečanima, Ljutomerićima i Lemuzi. Interesantno je da je ime Lemuza gotovo identično imenu rusinskih Lemka u južnoj Poljskoj.

Zapad Češke je naseljen Hbanima, Sedličanima i Tuhoštanima.



« Последња измена: Јануар 15, 2013, 10:18:45 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #37 послато: Јануар 15, 2013, 12:50:18 поподне »
Ево и занимљивих тумачења имена Срба и Хрвата из књиге Марије Гимбутас, The Slavs. Свиђало се то некима (на обе стране) или не, изгледа да смо одвајкада везани као сијамски близанци.


Ово је први пут да видим овако тумачење именице корена Срб. Овде кажу да су у питању сточари мада ја такво објашњење никад нисам видео иако сам се прилично занимао са том темом.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #38 послато: Јануар 15, 2013, 01:15:09 поподне »



 

 LEGENDA:

   7 Pšované
   8 Charvátci
   9 Charváti
 10 Zličané
 11 Čechové
 12 Doudlebi


Vidimo da skoro čitavu južnu Češku naseljavaju Duljebi. U njihovoj zoni se nalazi i povećano prisustvo I2a haplogrupe koko gradova Plzena i Klatovy.

Istok Češke naseljavaju Hrvati, Hrvatići i Zličani i Zagvožđani.

Centralni dio oko Praga naseljavaju Česi i Pšovani. Sasvim je logično da su se zbog njihovog položaja oko njih grupisala ostala plemena. Pšovani se u češkim hronikama navode kao srpsko pleme.


Када се мало погледа ова карта, може се рећи да има логике онај запис из Далоимилове хронике који гласи нешта као..... (парафразирам) Чеси су постали од Хрвата који су живели на српској земљи. Бар што се тиче карте, то је могуђе.

Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #39 послато: Јануар 15, 2013, 02:03:00 поподне »
Господине Синиша :)
На који период мислите...(карта коју сте приказали)
И јел имате те чешке хронике где се наводе Србска племена?
И дали су то Лужички Срби или ми јужни?
Живи свободно, умри достойно!