Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 419576 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1260 послато: Март 09, 2022, 06:32:28 поподне »
То прибраћена грана Петровића(Зајечар Никољда)али није више битно за ову тему

И главна грана Петровића је такође E-V13. Резултат је објављен у књизи Небојше Драшковића.

Ван мреже Срка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1261 послато: Април 19, 2022, 06:30:40 поподне »
Поздрав! Имам једну теорију коју сам развио површно проучавајући генетику и историју цивилизација и људи на Балкану, упоредо са историјом и генетиком Словена.

Мислим да се сви слажу око тога, (уколико се не варам), да је прасловенска народна маса почела да се ствара додиром Р1а индо-европљана са И2а европљанима. Али, и Трачани, и Дачани, и Илири, (уколико се не варам), имали су исту генетику (Р1а + И2а) што значи да су палеобалкански и балтословенски народи настали додиром исте две културе и цивилизације. Такође, Трачани и пра-словени вековима живе једни до других поготово на територији Румуније и закарпатју.

Да ли је могуће оно што је писао Мавро Орбин и још неколико историчара, да су Трачани, Дачани, Илири, Склави, Сармати, Анти... све имена за једну те исту или пак врло сличну популацију?

Илирски и палеобалкански језици нису сачувани, па не знамо како су заправо звучали и јесу ли били разумљиви, али генетика Влаха данас је врло слична генетици Словена.

Нисам баш присталица староседелачке опције али и теза о досељавању је пуна рупа. Шаргић, Шарић, Митић и аутохтонистичка школа ипак имају јаке аргументне и приче су уверљиве. Шта мислите о свему овоме?

Желим податке, не препуцавања, не уображене душебрижнике што ти кажу "ти не знаш иди учи" или тако даље. Најбоље ћеш научити када чујеш све што можеш чути

Поздрав!

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1262 послато: Април 19, 2022, 07:19:31 поподне »
Али, и Трачани, и Дачани, и Илири, (уколико се не варам), имали су исту генетику (Р1а + И2а)

Уколико се ја не варам нема основа за овакву тврдњу.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1263 послато: Април 19, 2022, 10:49:01 поподне »
Поздрав! Имам једну теорију коју сам развио површно проучавајући генетику и историју цивилизација и људи на Балкану, упоредо са историјом и генетиком Словена.

Мислим да се сви слажу око тога, (уколико се не варам), да је прасловенска народна маса почела да се ствара додиром Р1а индо-европљана са И2а европљанима. Али, и Трачани, и Дачани, и Илири, (уколико се не варам), имали су исту генетику (Р1а + И2а) што значи да су палеобалкански и балтословенски народи настали додиром исте две културе и цивилизације. Такође, Трачани и пра-словени вековима живе једни до других поготово на територији Румуније и закарпатју.

Да ли је могуће оно што је писао Мавро Орбин и још неколико историчара, да су Трачани, Дачани, Илири, Склави, Сармати, Анти... све имена за једну те исту или пак врло сличну популацију?

Илирски и палеобалкански језици нису сачувани, па не знамо како су заправо звучали и јесу ли били разумљиви, али генетика Влаха данас је врло слична генетици Словена.

Нисам баш присталица староседелачке опције али и теза о досељавању је пуна рупа. Шаргић, Шарић, Митић и аутохтонистичка школа ипак имају јаке аргументне и приче су уверљиве. Шта мислите о свему овоме?

Желим податке, не препуцавања, не уображене душебрижнике што ти кажу "ти не знаш иди учи" или тако даље. Најбоље ћеш научити када чујеш све што можеш чути

Поздрав!
Teza o doseljavanju nema nikakvih rupa, čak naprotiv, sva ova genetska istraživanja su samo dala potvrdu za to i udarila pečat.

Ван мреже Срка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1264 послато: Април 19, 2022, 11:05:38 поподне »
Можеш ми детаљније објаснити? Да ме не схватиш погрешно, не поричем него желим да знам што више...

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1265 послато: Април 19, 2022, 11:40:29 поподне »
Можеш ми детаљније објаснити? Да ме не схватиш погрешно, не поричем него желим да знам што више...
Imas na forumu i na netu stotine tema u kojim je to objasnjeno.
Evo ti samo jedan primjer ako si laik u ovome. Kod Srba na Balkanu autosomalni rezultati pokazuju od 50 do 65 %  genetiku koja je bliska narodima na sjeveroistoku Evrope. Najveća raznovrsnost grana I2-Y3120 je na tromeđi Ukrajine, Poljske, Bjelorusije, a kod nas je uglavnom jedna mlada grana PH908 TMRCA oko 1800 godina. Sve grane iznad Y3120, uzevši u obzir i arheogenetska istraživanja, su u centralnoj, Sjevernoj i zapadnoj Evropi tj I2-M423 TMRCA 13600 godina.

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 620
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1266 послато: Април 19, 2022, 11:53:16 поподне »
Поздрав! Имам једну теорију коју сам развио површно проучавајући генетику и историју цивилизација и људи на Балкану, упоредо са историјом и генетиком Словена.

Нисам баш присталица староседелачке опције али и теза о досељавању је пуна рупа. Шаргић, Шарић, Митић и аутохтонистичка школа ипак имају јаке аргументне и приче су уверљиве. Шта мислите о свему овоме?


Да оставимо на страну податке које наводите  о ГГ.

Кад већ питате шта мислим:  мислим да  постоји очигледна логичка грешка у Вашем расуђивању са становишта формалне логике, а  формална логика је једна од основних  метода која се примењује у научном истраживању (као и у свакодневном животу, уосталом).   

Ево како изгледа Ваше расуђивање:
1. "Нисам баш присталица староседелачке опције али и теза о досељавању је пуна рупа": другим речима,  нисам присталица А (староседелачке теорије) АЛИ и нисам присталица теорије о досељавању (не не-А). 
2. "Шаргић, Шарић, Митић и аутохтонистичка школа ипак имају јаке аргументне и приче су уверљиве":  тј, ипак сам присталица староседелачке теорије ( ипак А ).

Симболички, Ваше расуђивање изгледа овако:
не-А али  i  не не-А   (из чега следи) =>  ипак А ...               

Ово не важи нигде у Космосу, закључак је ништаван јер сте нарушили логичка правила: Правило  противречности и Правило  искључења трећег. А  без логике у истраживању - ни најтачнији подаци не могу помоћи да се дође до тачних одговора.
 

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1267 послато: Новембар 01, 2022, 12:51:31 поподне »
Да, заправо су вјероватно прво живјели у Бохемији (у доба Порфирогенита), одакле их касније истискују нека друга словенска (Чешка) племена, затим у Тирингији, па се онда одатле под притиском Нијемаца крећу на исток према Лужици.

Чини се да је у свакој етапи већина народа остала и асимиловала се, а мањина ишла даље и ширила име.

Наша поклапања с тим подручјем су само кроз грану PH908.

Овдје можеш видјети гране у којима смо заједно с Нијемцима и Чесима : https://www.yfull.com/tree/I-PH908/
Један Пољак који има поклапање с нама је такође с Њемачко-Пољске границе, тј. из Лужице.
Сви упоређујемо I Ph 908 са Чешком и околином. Шта је са R1а? Имамо ли код нас неку њену подгрупу за коју можемо да кажемо да је ,,српска,, па онда и њу да упоређујемо са средњом Европом?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1268 послато: Новембар 02, 2022, 10:43:03 пре подне »
Сви упоређујемо I Ph 908 са Чешком и околином. Шта је са R1а? Имамо ли код нас неку њену подгрупу за коју можемо да кажемо да је ,,српска,, па онда и њу да упоређујемо са средњом Европом?

Нема још нити једне гране R1a која показује такав смјер миграције. Чини се да сва наша R1a долази с истока, преко Румуније.

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1269 послато: Новембар 02, 2022, 12:07:45 поподне »
Нема још нити једне гране R1a која показује такав смјер миграције. Чини се да сва наша R1a долази с истока, преко Румуније.

Pa R1a>Y2608>YP6098 pada u taj šablon.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1270 послато: Новембар 02, 2022, 12:14:24 поподне »
Pa R1a>Y2608>YP6098 pada u taj šablon.

Она исто не показује везу с Полабљем, прије је дошла од Хрвата или Панонских Словена гдје је велика концентрација и разноврсност Y2608.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1271 послато: Новембар 02, 2022, 03:23:30 поподне »
Она исто не показује везу с Полабљем, прије је дошла од Хрвата или Панонских Словена гдје је велика концентрација и разноврсност Y2608.

Znači kod nas je PH908 definitivno osnova srpskog etnosa, dok su neke R1a opšte slovenske? I neke koje imaju pik među Hrvatima i najveću raznovrsnost su mogle teoretski doći i od njih? Kao što je kod njih PH908 gotovo izvesno od štokavskih Srba.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1272 послато: Новембар 02, 2022, 08:45:40 поподне »
Kao što je kod njih PH908 gotovo izvesno od štokavskih Srba.
Заборавио си и штокавске Румуне и Бугаре  ;D ;)

Znači kod nas je PH908 definitivno osnova srpskog etnosa, dok su neke R1a opšte slovenske? I neke koje imaju pik među Hrvatima i najveću raznovrsnost su mogle teoretski doći i od njih?

Српски R1a има својствену карактеристику, као што то има хрватски или било који Р1а, ако то гледамо по националној основи.

Ја бих да представим једну просту и јаку уверљиву логику.

Имамо ткз. Б. Србију која се некада простирала на територији са високом фреквенцијом хаплогрупе R1а. Ако идемо редом и логиком пре 1500 година је хп. R1а 
је била без сумње заступљена са високим процентима. Нека буде да је била заступљан и да је варирала у зависности од подручја од 1/3 до 2/3.

То значи да је сваки други или трећи становник на територији где се налазила Бела Србија био припадник R1а. Без обзира где се на северу налазила та Б. Србија. Ово је проста логика која сама себи даје одговор. Неко ово оспорава је пристрасна и искомплесирана особа.

Можете да замислите на пример: Сто хиљада данашњих Срба из бивше Југославије селе се у Француску. И од тих сто хиљада Срба не дође у Француску ниједан припадник I2а. У Југославији сваки 2.5 или сваки трећи становник Србин је припадник ове хаплогрупе. То је не изводљиво и то је немогућа мисија.

И само се питам како неко може да живи у заблуди и да оспорава нешто, што се тешко оспорава.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1273 послато: Новембар 03, 2022, 12:40:37 пре подне »
Заборавио си и штокавске Румуне и Бугаре  ;D ;)

Српски R1a има својствену карактеристику, као што то има хрватски или било који Р1а, ако то гледамо по националној основи.

Ја бих да представим једну просту и јаку уверљиву логику.

Имамо ткз. Б. Србију која се некада простирала на територији са високом фреквенцијом хаплогрупе R1а. Ако идемо редом и логиком пре 1500 година је хп. R1а 
је била без сумње заступљена са високим процентима. Нека буде да је била заступљан и да је варирала у зависности од подручја од 1/3 до 2/3.

То значи да је сваки други или трећи становник на територији где се налазила Бела Србија био припадник R1а. Без обзира где се на северу налазила та Б. Србија. Ово је проста логика која сама себи даје одговор. Неко ово оспорава је пристрасна и искомплесирана особа.

Можете да замислите на пример: Сто хиљада данашњих Срба из бивше Југославије селе се у Француску. И од тих сто хиљада Срба не дође у Француску ниједан припадник I2а. У Југославији сваки 2.5 или сваки трећи становник Србин је припадник ове хаплогрупе. То је не изводљиво и то је немогућа мисија.

И само се питам како неко може да живи у заблуди и да оспорава нешто, што се тешко оспорава.

Шта мислиш, да су нпр. Кучи прије 200 година основали колонију у Америци, да ли би у тој колонији било 30% E-V13, 30% I2a, 10% R1a, итд., или мање-више само E-V13?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1097
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1274 послато: Новембар 03, 2022, 01:16:33 пре подне »
Bugari čak i na ovom forumu javno kažu da je veći deo PH908 kod njih od Srba, oni smatraju i Timočane srpskim plemenom.

Govorim šta je ovde pisano od strane Bugara koji su boravili na forumu.

Rumuni imaju skoro pa 50% slovenske autosomalne genetike.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1275 послато: Новембар 03, 2022, 10:02:02 пре подне »
Нема још нити једне гране R1a која показује такав смјер миграције. Чини се да сва наша R1a долази с истока, преко Румуније.
Ја не могу да верујем да су нам преци били толики расисти да су били само пх 908. И биолошки је неодрживо. Вероватно се нисмо разумели. Мене занимају  R1а низводне гране којих има само код Срба,евентуално у комшилуку. Па кад упоредимо те гране са И2 гранама код Срба па све ђутуре упоредимо са гранама из средње (или било ког дела) европе онда би можда дошли до Homeland-а протоСрба. Не верујем да је ПХ 908 била толико чиста, а вамо су добили језик од Р1а, притом не остављајући неки пре Словенски траг.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1276 послато: Новембар 03, 2022, 10:04:23 пре подне »
Ја не могу да верујем да су нам преци били толики расисти да су били само пх 908. И биолошки је неодрживо. Вероватно се нисмо разумели. Мене занимају  R1а низводне гране којих има само код Срба,евентуално у комшилуку. Па кад упоредимо те гране са И2 гранама код Срба па све ђутуре упоредимо са гранама из средње (или било ког дела) европе онда би можда дошли до Homeland-а протоСрба. Не верујем да је ПХ 908 била толико чиста, а вамо су добили језик од Р1а, притом не остављајући неки пре Словенски траг.
Мислим да сам и сам себе збунио :)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1277 послато: Новембар 03, 2022, 11:33:12 пре подне »
Ја не могу да верујем да су нам преци били толики расисти да су били само пх 908. И биолошки је неодрживо. Вероватно се нисмо разумели. Мене занимају  R1а низводне гране којих има само код Срба,евентуално у комшилуку. Па кад упоредимо те гране са И2 гранама код Срба па све ђутуре упоредимо са гранама из средње (или било ког дела) европе онда би можда дошли до Homeland-а протоСрба. Не верујем да је ПХ 908 била толико чиста, а вамо су добили језик од Р1а, притом не остављајући неки пре Словенски траг.

Око 400 године наше ере, када почињу миграције Словена из прадомовине, I2-динарик је дефинитвно већ била потпуно асимилована у Словене. Није било трага неког њиховог предсловенског језика, и нема назнаке да су се сматрали другачијима од осталих Словена.

Из те опште словенске масе, опет се могло издвојити племе које носи, и својим миграцијама шири само И2.
Само што би то племе онда имало само словенску свијест и језик, тј. нису они више имали појма да су И2. :) Вјерујем да су управо тако настали и прото-Срби.
« Последња измена: Новембар 03, 2022, 11:35:14 пре подне Никац »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1278 послато: Новембар 03, 2022, 12:52:36 поподне »
Мислим да сам и сам себе збунио :)

За ову анализу наших Р1а и И2 грана, нужно је прво систематизирати словенско насељавање Балкана.

-око 500. године, Словени насељавају регије које данас зовемо Влашком и Молдавијом, и овдје вјероватно асимилују остатке Гота и Дачана. Данашњу Трансилванију и Војводину су држали германски Гепиди, а данашњу Бугарску је држала Византија. У византијским изворима ови Словени су забиљежени као "Склавени и Анти", или као Седам словенских племена и Северјани.

-Око 550. се из Моравске се почињу спуштати алпски Словени, и насељавају дијелове данашње Аустрије, Словеније, западне Мађарске, и могуће неке сјеверне дијелове данашње Хрватске.

-567. године, Авари истискују Гепиде и Лангобарде из данашње Мађарске, и са собом доводе масу Словена негдје с истока, из Украјине, Молдавије, Румуније. Ови Словени се насељавају у данашњу Мађарску, Трансилванију, Славонију и Војводину.

-између 567. до 620. Аваро-Словени и седам словенских племена масовно прелазе Саву и Дунав, пљачкају и насељавају централни, источни и јужни Балкан, и долазе све до Пелопонеза.

-крајњи запад Балкана, гдје ће касније настати српска и хрватска држава, је био поштеђен ове инвазије. Масовно словенско насељавање овог простора се дешава тек с доласком Хрвата и Срба, негдје око 630. године.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1279 послато: Новембар 03, 2022, 03:15:21 поподне »
Грана R1a-YP417 је вјероватно најбројнија R1a грана код Срба. Има високу концентрацију и код Бошњака из Средње Босне, а појављује се и код Хрвата штокаваца.
Максимум на Балкану, чини се, досеже код Румуна и Бугара, око 15% њихове R1а чини ова грана. У Мађарској и Украјини је слабија, а код Словенаца и Хрвата Кајкаваца и Чакаваца непостојећа.

Дакле, ова грана показује најбоље поклапање са Словенима Влашке низије, такозваних Седам словенских племена.

На сјеверу словенског свијета, ова грана има максимум код Руса. Према западу слаби, а у источној Њемачкој  и Чешкој је готово непостојећа.

На yFull-у су за сада анализиране двије српске подгране испод YP417, гдје можемо видјети детаљнију слику кретања ове гране.

прва: https://www.yfull.com/tree/R-FT285270/

Грана FT285270 се дијели на 4 подгране:

R-FT285270*-a - Румун из регије Бузау (Влашка)
R-FT285270*-b - Албанац
R-Y290723 - Србин из источне Босне и Влах из источне Србије, заједнички предак прије 1050 година.
R-FT288648 - Срби из југозападне Србије и крајишких подручја, заједнички предак прије 1000 година.

Сви они дијеле заједничког претка прије око 1550 година. Грана се дефинитвно добро уклапа у кретање Словена Влашке низије.

Грана R-FT288648 је могла бити дио оних малобројних Словена који су дошли на западни Балкан са истока неколико деценија прије Срба, и дочекали их овдје. Везано уз ово, постоји археолошко налазиште Мушићи у источној Босни, које показује сличности управо са Словенима влашке низије.

Грана R-Y290723 показује поклапање с кретањима племена Тимочана. Тимочани вјероватно настају у оном раздобљу након 568. године када Авари и Словени почињу прелазити Дунав.
Тимочане и околна племена покоравају Бугари почетком 9. вијека. Знамо да дио њих не прихвата бугарску власт, и мигрира на запад. Тада је један огранак могао отићи на запад и утопити се у Србе, а други остати у Тимоку или околини, и утопити се касније у Румуне/Влахе.

друга: https://www.yfull.com/tree/R-BY71087/

Испод ове гране, Срби и Пољак дијеле заједничког претка прије само ~1500. година. Ова се грана, рецимо, добро уклапа у кретање племена Дицики с Висле.

Видимо, дакле, да најбројнија српска R1а грана, улази у српски народ у више таласа, из разних праваца, и највјероватније није била дио прото-Срба у Бохемији.