Аутор Тема: Poreklo i istorija etnonima Serb  (Прочитано 36332 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #60 послато: Октобар 11, 2015, 11:43:25 поподне »

Сервиус је старо римско лично име (женски облик > Сервиа) претпоставља се да је изведена од речи servo, to keep or preserve, престало је у познијем добу баш бог сличности са сервус > роб similarity between Servius and servus, a slave, and although it is certainly an example of false etymology, the association of these words is probably the main reason that Servius was not more common


Понављам мој ранију пост увези значења servo= to keep or preserve,
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Порекло и историја етнонима Серб
« Одговор #61 послато: Октобар 11, 2015, 11:46:59 поподне »
Servius и Servia су етимолошки очигледно етрурског порекла, и ако се се узме у обзир да je ендоним самих Етрушћана био Rasenna, Rasna, Rasc као и легендарно порекло из малоазијске Ликије, онда ту има нешто.

Шта је ту очигледно? И шта може да буде очигледно када је њихов језик тотална непознаница? Мошчински каже да то "Servius" потиче из самих корена индоевропских језика.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Порекло и историја етнонима Серб
« Одговор #62 послато: Октобар 11, 2015, 11:57:38 поподне »
Шта је ту очигледно? И шта може да буде очигледно када је њихов језик тотална непознаница? Мошчински каже да то "Servius" потиче из самих корена индоевропских језика.

У смислу, да баш што потиче из тог корена, као и легендарно азијско порекло, није искључен могући контакт са азијским прото-Србима.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #63 послато: Октобар 12, 2015, 12:11:00 пре подне »
Ово "изводећи га од латинског сервус" ти није добро, очигледно ниси добро разумео израз "making it cognate with Latin servus" који је Марија Гимбутас користила, добар превод би био "што га чини сродним са латинским servus". Не може да се каже да је индоевропски корен изведен из латинског, обрнуто је.

На овој истој теми сам раније прикачио скенирану страну из књиге Марије Гимбутас где говори о Србима и Хрватима.
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=286.msg1931#msg1931
заиста не разумем горњи израз на енглеском, али књигу нисам ни читао на енглеском већ на српском преводу са руског језика. Иначе, цитирао сам пасус из књиге(зато је у закошеном облику), нисам га тумачио нити препричавао нити рекао како се изводи. Будући да тренутно поседујем исту књигу на руском, цитираћу и на руском:
Мощинский считает, что именование "сербы" образовано от индоевропейского корня *ser, *serv, означающего "стражник", "защитник", выводя его из латинского "servus", полагая, что в устной речи произошло озвончение и v сменилось на b. По его мнению , первоначально слово "сербы", возможно, означало "пастухи", "охранители животных".

Колико сам ја разумео Мошински сматра да је име "Срби" индоевропског корена и то име изводи из латинског, а не индоевропски корен.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Порекло и историја етнонима Серб
« Одговор #64 послато: Октобар 12, 2015, 01:37:46 пре подне »
заиста не разумем горњи израз на енглеском, али књигу нисам ни читао на енглеском већ на српском преводу са руског језика. Иначе, цитирао сам пасус из књиге(зато је у закошеном облику), нисам га тумачио нити препричавао нити рекао како се изводи. Будући да тренутно поседујем исту књигу на руском, цитираћу и на руском:
Мощинский считает, что именование "сербы" образовано от индоевропейского корня *ser, *serv, означающего "стражник", "защитник", выводя его из латинского "servus", полагая, что в устной речи произошло озвончение и v сменилось на b. По его мнению , первоначально слово "сербы", возможно, означало "пастухи", "охранители животных".

Колико сам ја разумео Мошински сматра да је име "Срби" индоевропског корена и то име изводи из латинског, а не индоевропски корен.

Очигледно је да је у том делу тај руски превод лош. Дао сам линк на извод из оригиналне верзије књиге на енглеском језику и ту можеш да видиш да се каже да је то сродно са латинским "servus", а не да је изведено из њега. Јасно је да се нешто старије не може извести из нечег млађег.

У смислу, да баш што потиче из тог корена, као и легендарно азијско порекло, није искључен могући контакт са азијским прото-Србима.

Чији контакт? Мошчински каже да оба имена потичу из истог корена, а не да једно од њих потиче од другог.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Порекло и историја етнонима Серб
« Одговор #65 послато: Октобар 12, 2015, 09:31:04 пре подне »
Очигледно је да је у том делу тај руски превод лош. Дао сам линк на извод из оригиналне верзије књиге на енглеском језику и ту можеш да видиш да се каже да је то сродно са латинским "servus", а не да је изведено из њега. Јасно је да се нешто старије не може извести из нечег млађег.
У реду, превод је лош, могу се сложити. "Изводити" није најпогоднија реч, међутим, не видим ту неку противречност, јер се старије може извести из млађег, али не може настати из млађег. Сам индоевропски језик, колико ми је познато, је теоријски конструкт изведен из постојећих и познатих језика. Уколико је такав језик постојао он је старији од језика из којих је изведен(теоријским путем).

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #66 послато: Октобар 12, 2015, 09:37:13 пре подне »
И само да поновим, по овом преводу, Мошчински не изводи индоевропски корен из речи "сервус", већ име "Срби". Мада није пренесен изворни смисао, ја не видим никакву противречност. Мада, опет кажем Брукнерова претпоставка ми је много уверљивија.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #67 послато: Октобар 13, 2015, 12:33:27 поподне »
Ми Срби требамо да будемо свесни, без обзира на сву сентименталност, да руски историчари (дали стари или нови) никада нису баш претерано у својим списима просрпски настројени - чак напротив.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже I-P109

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #68 послато: Октобар 13, 2015, 12:40:48 поподне »
Ми Срби требамо да будемо свесни, без обзира на сву сентименталност, да руски историчари (дали стари или нови) никада нису баш претерано у својим списима просрпски настројени - чак напротив.

i never liked grammar nazis on the internet, but I can not help noticing two things:
1. требамо да (incorrect) > треба да (correct)
2. дали (incorrect) > да ли (correct)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #69 послато: Октобар 13, 2015, 03:44:29 поподне »
Значи моја опаска у вези руских историчара није далеко од истине.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #70 послато: Децембар 06, 2015, 02:53:38 поподне »
Приказ са јавног часа Жарка Вељковића на ФИЛФ у Београду, на курсу санскрта, 10/2009:

У староиндијској, ведској (ариј(ев)ској) књижевности и цивилизацији остају неки данашњи историјски народи. Циљ предвања је да се посебно осврне на Срб(љ)е те на значење појма Ариј(ев)ац. Сарбе/Сарби/Сарбијци (санскрт, сарбах) - претпостављено је име Срба у индијској прапостојбини, јер српско се име на да скроз протумачити словенским кореновима, него једино староиндијским, што је васпостављено и према обавештењу хеленистичког грчког географа Птоломеја.
Овај почетнопостављени облик (санскрт * сарбхах), у потпуности одговара најстаријем облику српскога имена, а то је (збирно) Срб, док је земља (опет збирно) Србље, а облици Србин, Срби, односно Србаљ, Србљи и Србљин јесу накнадни, али су исто тако древни, тј. прасловенски, односно јужнословенски.
Пронаћи у српском речи које имају себи директно коренски сродну реч у санскрту или, пак, пронаћи у српском (а и на нивоу јужнословенских језика) позајмљенице из неког од старих иранских језика - као неку врсту језичкога доказа етничке сродности Срба и Индоиранаца -врло је тешко. Укратко, ЈЕЗИК СЕ У МАЛОЈ МЕРИ И СА ОПРЕЗОМ МОЖЕ УЗЕТИ КАО ЕКСКЛУЗИВАН, ЈЕДИНСТВЕН И ЈЕДАН ЈЕДИНИ ДОКАЗ ЗА ПРАДАВНО ПОРЕКЛО БИЛО КОГА НАРОДА!
Но, ако гореизреченоме додамо сведочење византијског цара и ерудите Константина Порфирогенита (X в) да су се Срби и Хрвати (у некој врсти заједништва) у VII веку заједно доселили на Балкан  у другом великом словенском налету (први беху  полапски Словени, и то су се доселили из Бојске земље, тј. негде од границе данашње Пољске и Чешке, притом Хрвати су (заједно са Сарматима!) дефинитивно иранског порекла, а у Ирану је посведочена област под именом Сирбисатан, можемо закључити следеће: СРБИ СУ ПОРЕКЛОМ ИЗ ИНДИЈЕ, А ХРВАТИ ИЗ ИРАНА. СЕОБОМ, СРБИ СУ ДОШЛИ У ДАНАШЊИ ИРАН И ВЕРОВАТНО ТУ СТУПИЛИ У НЕКУ ВРСТУ ЗАЈЕДНИШТВА СА ХРВАТИМА. НАКОН ТОГА, СЕОБОМ, НАШЛИ СУ СЕ МЕЂУ МАСОМ СЛОВЕНА И ТАКО СУ СЕ ПОСЛОВЕНИЛИ. ДАЉОМ СЕОБОМ ПРИСТИГЛИ СУ И ДО ГРАНИЦА ДАНАШЊЕ ПОЉСКЕ И ЧЕШКЕ, ОДАКЛЕ СУ СЕ ДОСЕЛИЛИ НА ДАНАШЊЕ ЕТНИЧКЕ ПРОСТОРЕ У СЕДМОМ ВЕКУ.

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #71 послато: Децембар 06, 2015, 05:05:43 поподне »
I koja bi to y haplogrupa u Srb(alj)a odgovarala ovoj teoriji? Koji snp R1a? Koje to srodne haplotipove nađoše, a da nisu dalji od 3-4000 godina? Ili Srbi postoje oduvijek? Ili bar od početka vremena. Izvinjavam se na sarkazmu. Mislim da bi se istom logikom (nalaženjem sličnih naziva/imena), može reći da Srb(lj)i potiču i iz Kine. A možda i dalje. Pozivanje na Sanskrit gubi smisao ako se zna zajedničko porijeklo svih IE jezika. Sem toga ne vidim razlog za bolovanje ovoj posebnosti, kojoj smo se toliko čudili kod Hrvata.

Ван мреже Dule1984

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #72 послато: Децембар 23, 2015, 11:31:09 поподне »
Tesko da ce genetika objasniti znacenje i starost pojma Srb, to je posao za drugu oblast. Pre nego sto pocnete da bacate drvlje i kamenje na mene sto cu pomenuti Olgu Pjanovic, Safarika, Siprijana i Surovjeckog koji su dali neke hipoteze vredne razmatranja o pojmu Srb kao i o nastanku i migracijama Srba. Nama nije tesko da preko jezika prevalimo rec Srbin, zato sto nam R moze da bude samoglasnik dok helenima, latinima i germanima je R suglasnik i zbog gotove nemoguce tvrdoce izgovora ne mogu da spoje S uz R pa umecu E ili O pa izgovore Serb ili Sorb.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #73 послато: Децембар 24, 2015, 08:23:07 пре подне »
Ја сам највише на овом становишту:

„У основи словенског етнонима *Сьрбь / *Сърбъ лежи мотив за означавања који је везан за екстралингвистичку околност да је у раним етничким заједницама такозвано "сродство по млеку" и "братство по млеку" било веома раширено, а успостављано је између две особе које су имале исту дојиљу (и онда када нису биле у крвном сродству). Из тога су изведена секундарна значења: 1. онај ко припада истој породици (роду) (рођак), 2. припадник истог рода, племена (саплеменик) и 3. етноним (име народа, нације).“

H. Schuster-Šewc „Poreklo i istorija etnonima Serb "Lužički Srbin"
http://www.rastko.rs/rastko-lu/jezik/hsuster-srbin_l.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Dule1984

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #74 послато: Децембар 24, 2015, 03:30:53 поподне »
Ја сам највише на овом становишту:

„У основи словенског етнонима *Сьрбь / *Сърбъ лежи мотив за означавања који је везан за екстралингвистичку околност да је у раним етничким заједницама такозвано "сродство по млеку" и "братство по млеку" било веома раширено, а успостављано је између две особе које су имале исту дојиљу (и онда када нису биле у крвном сродству). Из тога су изведена секундарна значења: 1. онај ко припада истој породици (роду) (рођак), 2. припадник истог рода, племена (саплеменик) и 3. етноним (име народа, нације).“

H. Schuster-Šewc „Poreklo i istorija etnonima Serb "Lužički Srbin"
http://www.rastko.rs/rastko-lu/jezik/hsuster-srbin_l.html

Podržavam.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #75 послато: Јануар 09, 2016, 07:55:54 поподне »
Пошто се често помиње иранско порекло етнонима Срби/Серби, занимљиво је значење неких речи у курдском језику, који припада северозападној групи иранских језика. Тако имамо: сербаз - војник, сербести - слобода, сербест - независност, сербори - пустоловина, авантура (у смислу усудити се, ризиковати), сербаџар - престоница.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #76 послато: Фебруар 29, 2016, 11:56:27 пре подне »
Сербиев, чеченско презиме. Значење речи серб на тамошњем језику: човек, пријатељ, друг

http://lists.memo.ru/d30/f9.htm

ESET блокира сајт као "опасан", зато га је потребно претходно искључити

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #77 послато: Фебруар 29, 2016, 01:14:36 поподне »
Свака част Kor-e! Битан податак! Овај има супер патроним и презиме - Сербиев Альмирза Сербиевич

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #78 послато: Фебруар 20, 2022, 10:11:52 поподне »
Pre nekog vremena sam na vikipediji pročitao da ime Srba potiče od slovenske reči serb, značenja isto, pa sam zaključio da je ime poteklo od te reči serb + lji, od ljudi i da samim tim znači - isti narod.
Sad sam ponovo pogledao stranicu, kojoj je odeljak - Etimologija - proširen u međuvremenu, ali tog detalja sada tu nema...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Poreklo i istorija etnonima Serb
« Одговор #79 послато: Фебруар 21, 2022, 05:01:19 поподне »
Пошто се често помиње иранско порекло етнонима Срби/Серби, занимљиво је значење неких речи у курдском језику, који припада северозападној групи иранских језика. Тако имамо: сербаз - војник, сербести - слобода, сербест - независност, сербори - пустоловина, авантура (у смислу усудити се, ризиковати), сербаџар - престоница.

Ово тек сад видех.

Нађох да је ратник на курдском језику
şervan. Не знам како се чита или изговара.

Рат је ваљда şer-.