Траг - корисне књиге, сајтови > Историја

Српски јунаци средњег века - документарна серија РТС-а

<< < (12/12)

Malesevic:

--- Цитат: Милош  Јун 28, 2021, 11:54:18 поподне ---Као што се може видети, посебно страни извори често мешају битке и праве својеврсни микс војсковођа, места и сл. Тако се често меша и Косовска битка 1389. и Косовска битка 1448. Тада је Јанош Хуњади очекивао помоћ Ђурђа Бранковића. Међутим Ђурађ је изашао исцрпљен из Дуге војне, после које је склопио мир и вазални однос са турским султаном, па те 1448. није хтео да то прекрши. Чак је и ухватио Јаноша, сакривеног у једном кошу код Звечана и предао га Турцима. Мислим да је то послужило као чин издајства, које је временом прешло на Вука, како је прича о Косовском боју све више ишла у смеру где је главни мотив била издаја и бекство са бојног поља.

--- Крај цитата ---

То је једна појава која није реткост у историји. Практично нека врста рефлексије догађаја који су ближи савременом времену али који се кроз народно предање вежу ипак за неки битнији ранији догађај. Не знам да ли сам сад успео да појасним на шта тачно мислим.

Овде су по мом мишљењу два касније догађаја везала за Бој на Косову. Прво, битка која се између Бранковића и Стефана Лазаревића одиграла 1402. код Грачанице послужила је као подлога о стварању приче о издаји Бранковића, а каснија епизода са Ђурђом Бранковићем и Сибњанин Јанком (Јањош Хуњади) је то уверење, вероватно уз паралелни култ Хребељановића који је стварала црква, учврстило, а све се рефлектирало на 1389., кнеза Лазара и Вука Бранковића.

Што се тиче оне тезе да је пробој ка Мурату уследио преко левог крила Влатка Вуковића, то ми делује потпуно нереално, с обзиром да Вуковић на Косову није имао неког великог успеха. Пре ће бити као што је неко написао да је то ишло преко десног крила које је дошло до турке коморе и да је у том хаосу једна већа група српских ратника успела да се пробије то султановог чадора. Не верујем лично да су и савременици битке знали ко је тај који је задао смртоности ударац Мурату. Ако видимо шта пише неких Константин Филозоф 40ак година (што заиста није неки велики временски период) након битке, да је неко веома благородан убио Мурата, онда је јасно да ни сами савременици тог периода нису знали ко је то урадио, него се временом витештво многих персонификовало у лик Милоша Обилића, као што је то случај са Топлицом Миланом и Косанчићем.

Права је штета што је филм Бој на Косову снимљен базиран на миту, а  не на историји, а још је већа катастрофа што је снимљен "с брда, с дола" и по политичкој директиви. То ме наравно не спречава да га сваке године на Видовдан поново погледам јер је ипак у неку руку мајсторија своје врсте  ;D

Небојша:
Најава, Јелена Балшић (није још увек постављена цела епизода)
https://www.youtube.com/v/gEQ5dv2eP-4

Iєшα Влɑкчɑнин:

--- Цитат: Malesevic  Јул 09, 2021, 11:42:44 пре подне ---То је једна појава која није реткост у историји. Практично нека врста рефлексије догађаја који су ближи савременом времену али који се кроз народно предање вежу ипак за неки битнији ранији догађај. Не знам да ли сам сад успео да појасним на шта тачно мислим.

Овде су по мом мишљењу два касније догађаја везала за Бој на Косову. Прво, битка која се између Бранковића и Стефана Лазаревића одиграла 1402. код Грачанице послужила је као подлога о стварању приче о издаји Бранковића, а каснија епизода са Ђурђом Бранковићем и Сибњанин Јанком (Јањош Хуњади) је то уверење, вероватно уз паралелни култ Хребељановића који је стварала црква, учврстило, а све се рефлектирало на 1389., кнеза Лазара и Вука Бранковића.

Што се тиче оне тезе да је пробој ка Мурату уследио преко левог крила Влатка Вуковића, то ми делује потпуно нереално, с обзиром да Вуковић на Косову није имао неког великог успеха. Пре ће бити као што је неко написао да је то ишло преко десног крила које је дошло до турке коморе и да је у том хаосу једна већа група српских ратника успела да се пробије то султановог чадора. Не верујем лично да су и савременици битке знали ко је тај који је задао смртоности ударац Мурату. Ако видимо шта пише неких Константин Филозоф 40ак година (што заиста није неки велики временски период) након битке, да је неко веома благородан убио Мурата, онда је јасно да ни сами савременици тог периода нису знали ко је то урадио, него се временом витештво многих персонификовало у лик Милоша Обилића, као што је то случај са Топлицом Миланом и Косанчићем.

Права је штета што је филм Бој на Косову снимљен базиран на миту, а  не на историји, а још је већа катастрофа што је снимљен "с брда, с дола" и по политичкој директиви. То ме наравно не спречава да га сваке године на Видовдан поново погледам јер је ипак у неку руку мајсторија своје врсте  ;D

--- Крај цитата ---

Da, potpuno opravdano, jer Boj na Kosovu je u odnosu na Rađanje kraljevine ozbiljno ostvarenje...

Nije da otrcavam Nemanjiće - Rađanje kraljevine, ima tu i dobrih stvari, izbor glumaca, na primer, ali ono svi govore istim jezikom, sleng 1980.-ih i 1990.-ih, izmišljena princeza Raška koja piški, pričvrljiti, naj***atiji i sl., užas! Više su se ovi što su pravili seriju Hrvatski kraljevi trudili da dobro predstave ukradenu i izmišljenu istoriju, nego mi postojeću...

Vlax:
Лепа вест за све љубитеље овог серијала: ових дана се приводе крају последња снимања треће сезоне. Не знам када ће почети емитовање, можда тек на јесен. Посебно ми је драго што је, поред осталих, у овој сезони обрађен и Стјепан Вукчић Косача :)

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију