Аутор Тема: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina  (Прочитано 66204 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #80 послато: Новембар 17, 2017, 12:16:17 поподне »
Било је неких говора у Пореклу да је породица песника Милана Ракића пореклом са Озрена, и то колико сам разумео, баш овог о коме не говорите већ целе две стране. Зна ли неко више о томе? :)



Jelic

  • Гост
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #81 послато: Новембар 17, 2017, 12:39:40 поподне »
Било је неких говора у Пореклу да је породица песника Милана Ракића пореклом са Озрена, и то колико сам разумео, баш овог о коме не говорите већ целе две стране. Зна ли неко више о томе? :)

Колико ја знам породица Милана Ракића је од Тешића из околине Мионице, можда је реч о Милутину Бојићу?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #82 послато: Новембар 17, 2017, 12:52:12 поподне »
Колико ја знам породица Милана Ракића је од Тешића из околине Мионице, можда је реч о Милутину Бојићу?

Ја сам чуо баш Ракића, али можда је то неко рекао грешком, док смо говорили о Бојићу? У сваком случају, ја нигде за Ракића нисам нашао трага. Хајде, проверићу још једном са особом од које сам то чуо, могуће да је дошло до забуне.



Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #83 послато: Новембар 17, 2017, 01:56:53 поподне »
Колико ми је познато Синиша Михајловић, Ратомир Дујковић и Љупко Петровић воде поријекло са Озрена.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #84 послато: Новембар 17, 2017, 02:03:34 поподне »
Колико ми је познато Синиша Михајловић, Ратомир Дујковић и Љупко Петровић воде поријекло са Озрена.

Синиша Михајловић је из Борова код Вуковара, а врло је могуће да има порекло са Озрена зато што је доста Срба из тог дела Босне насељено у источну Славонију крајем 19-ог и почетком 20-ог века.
Познајем неколико људи из Вуковара и околине чији су преци дошли из Босне крајем 19-ог или почетком 20-ог века и то из североисточне Босне (из краја око Озрена и Мајевице).
« Последња измена: Новембар 17, 2017, 02:08:52 поподне Свевлад »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #85 послато: Новембар 17, 2017, 02:11:03 поподне »
Синиша Михајловић је из Борова код Вуковара, а врло је могуће да има порекло са Озрена зато што је доста Срба из тог дела Босне насељено у источну Славонију крајем 19-ог и почетком 20-ог века.
Познајем неколико људи из Вуковара и околине чији су преци дошли из Босне крајем 19-ог или почетком 20-ог века и то из североисточне Босне (из краја око Озрена и Мајевице).
Синиша Михајловић је пореклом из села Кукуље у општини Србац, знам јер су моји из суседног села.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #86 послато: Новембар 17, 2017, 02:21:43 поподне »
Синиша Михајловић је пореклом из села Кукуље у општини Србац, знам јер су моји из суседног села.

Знао сам да има порекло из Босне али сам мислио да се ради о Озрену или Мајевици зато што доста Срба из источне Славоније потиче из североисточне Босне са подручја око Мајевице и Озрена.

Иначе српско становништво западне Славоније је старије од српског становништва источне Славоније и Барање.  Већина Срба је насељена у западну Славонију у 16-ом и 17-ом веку.  У источној Славонији и Барањи је најстарији слој српског становништва дошао 1690. са Чарнојевићем, а доста Срба је дошло крајем 19-ог и почетком 20-ог века из североисточне Босне, као и у обе колонизације (тад се у источну Славонију/Барању населило доста Срба из Лике, са Кордуна и са Баније).
« Последња измена: Новембар 17, 2017, 02:24:19 поподне Свевлад »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #87 послато: Новембар 17, 2017, 02:23:24 поподне »
Цитат
Осврнуо бих се на оно да је R1b-BY611 можда староседелачка на Змијању/у Крајини

Нисам се бавио тиме да ли јесте или није, оно што могу да примјетим да те подгране има највише код Срба из Србије и Крајине (како босанске тако и "хрватске"), нешто мање у Црној Гори, док у Херцеговини није баш нешто превише распрострањена иако је има и тамо. Генерално, примјетио сам да у ЦГ и Херцеговини има више западних него источних Р1б. Такође, примјетио сам да је ова подграна присутна и код Хрвата.

Цитат
Мада мислим да ту има мало хаплогрупизма (исправи ме ако грешим). Од почетка показујеш благи анимозитет према J/E подгранама, и као да не можеш да прихватиш да су део српског бића.

То просто није тачно, чак сам на неким другим мјестима мимо овог форума и бранио ове хаплогрупе од неоснованих оптужби и констатација. Овдје то можда не изгледа тако јер овдје примјетим негативни хаплогрупизам према Р1а од стране одређених чланова, но у последње вријеме избјегавам "хаплогрупистичка" препуцавања јер ме више интересује шири контекст приче о поријеклу.

Цитат
Дискусија би била много лакша када би се информисао око неких истраживања, да не помињем етнолошку грађу.

За крајеве који су ми блиски прочитао сам и више него него довољно етнолошке грађе плус лично искуство, усмена предања и разговори са људима, тако да што се тиче тога не брини :), за Крајину сам и признао да нисам читао превише литературе везане за становништво, осим парцијално неких одломака и текстова.

Цитат
Цинцара код Срба у Босни има врло мало. Те породице су углавном до 20. века знале своје порекло. Постоји једна породица из Бугојнa (скорији досељеници у Крајину), за коју смо мислили да би могла бити цинцарског порекла. Не знам да ли се сме јавно о том резултату, али мислим да је то била само наша претпоставка.

Ово за Вучиће ми је причао човјек поријеклом из Бугојна прије пар година. Не знам до каквих је закључака дошла генетика.
« Последња измена: Новембар 17, 2017, 02:24:58 поподне Српска14 »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #88 послато: Новембар 17, 2017, 02:28:46 поподне »
Знао сам да има порекло из Босне али сам мислио да се ради о Озрену или Мајевици зато што доста Срба из источне Славоније потиче из североисточне Босне са подручја око Мајевице и Озрена.

Иначе српско становништво западне Славоније је старије од српског становништва источне Славоније и Барање.  Већина Срба је насељена у западну Славонију у 16-ом и 17-ом веку.  У источној Славонији и Барањи је најстарији слој српског становништва дошао 1690. са Чарнојевићем, а доста Срба је дошло крајем 19-ог и почетком 20-ог века из североисточне Босне, као и у обе колонизације (тад се у источну Славонију/Барању населило доста Срба из Лике, са Кордуна и са Баније).

Слажем се. С тим што у источној Славонији има и "фришких" досељеника након Другог свјетског рата. Мислим да Михајловић спада у ту категорију.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #89 послато: Новембар 17, 2017, 02:31:49 поподне »
Нисам се бавио тиме да ли јесте или није, оно што могу да примјетим да те подгране има највише код Срба из Србије и Крајине (како босанске тако и "хрватске"), нешто мање у Црној Гори, док у Херцеговини није баш нешто превише распрострањена иако је има и тамо. Генерално, примјетио сам да у ЦГ и Херцеговини има више западних него источних Р1б. Такође, примјетио сам да је ова подграна присутна и код Хрвата

За Црну Гору не бих могао без детаљног СНП тестирања да тврдим, али је на први поглед заступљенија L23 (источна R1b). Ако причамо о R1b-BY611, код нас баш на простору Црне Горе бележи највећи проценат (6.44%). Код Хрвата је има, али веома мало, док зенит доживљава код Албанаца (око 15%), а после тога је најчешћа у Грчкој и Бугарској.

То просто није тачно, чак сам на неким другим мјестима мимо овог форума и бранио ове хаплогрупе од неоснованих оптужби и констатација. Овдје то можда не изгледа тако јер овдје примјетим негативни хаплогрупизам према Р1а од стране одређених чланова, но у последње вријеме избјегавам "хаплогрупистичка" препуцавања јер ме више интересује шири контекст приче о поријеклу.

Драго ми је ако је тако. Зато ме и чуди како "пљуну" оно да је преко 20% Срба у Крајини цинцарског порекла (E + J). То није чак ни "математички" није могуће, а камоли да постоји историјска потпора. ;)


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #90 послато: Новембар 17, 2017, 02:41:48 поподне »
Слажем се. С тим што у источној Славонији има и "фришких" досељеника након Другог свјетског рата. Мислим да Михајловић спада у ту категорију.

Источна Славонија је кад су миграције у питању еквивалент Војводине.  У Војводини и у источној Славонији најстарији слој српског становништва је дошао са Чарнојевићем (има сигурно и родова који су дошли пре Чарнојевића али они су веома ретки) а најмлађи у колонизацији после Другог светског рата, плус разне миграције током два и по века између Чарнојевића и колонизације.

У Војводини српско становништво насељено у колонизације после Другог светског рата је у већини у односу на оне који су дошли са Чарнојевићем, и у 18-ом, 19-ом и првој половини 20-ог века.  Вероватно је и у источној Славонији то "фришко" становништво (и кад су Хрвати у питању) било већина у односу на све који су раније дошли.
 
« Последња измена: Новембар 17, 2017, 02:47:39 поподне Свевлад »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #91 послато: Новембар 17, 2017, 02:46:43 поподне »
Озренац је и познати адвокат Бранко Д. Лукић, родом из Бољанића, који брани генерала Ратка Младића пред Хашким судом.



С тим да не знам од којих је Лукића из Бољанића, пошто се према монографији о том селу, види да је тамо у задње време било бар две различите породице Лукића

ЛУКИЋИ, староседеоци у Брђанима и Потоцима, пореклом су из Црне Горе, село Бољанићи код Пљеваља, славе Стефандан. Поред Бољанића живе и у Добоју, Карановцу, Сочковцу, Тузли, Брчком, Зеници, Сарајеву, Београду и Америци.
ЛУКИЋИ, досељени из Пакленице у Клоч, славе Никољдан.

Можда Филипи зна.



Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #92 послато: Новембар 17, 2017, 03:55:56 поподне »
Синиша Михајловић је пореклом из села Кукуље у општини Србац, знам јер су моји из суседног села.

Могуће, но сјећам се да сам некада давно гледао неки интервју с њим гдје је спомињао Озрен...

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #93 послато: Новембар 17, 2017, 04:14:30 поподне »
Шта ћемо нпр. са Хрватима који су R1b-BY661? Јесу ли и они црногорски досељеници?  Ја питам колико Крајишника има блиска поклапања маркера са неким из ЦГ или Херцеговине (нпр. 2-3 маркера разлике на 23 упоредива)? Припадност истој подграни некада указује и на временски удаљенију генетску везу, много старију од времена поменутих миграција.

Једини Хрвати за које знам да су BY611 су уствари задарски Арбанаси, насељени посредством надбискупа Вицка Змајевића 20-тих и 30-тих година 18. века у истоимено село крај Задра из Крајине у ЦГ (између планине Румије и Скадарског језера), дакле скорашњим пореклом Албанци. Од њих је писац књиге "Илири" Александар Стипчевић; више о њима је писано на овој теми:
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2381.0

Осим њих, ја не знам за друге Хрвате који би били BY611. У сваком случају, треба се вратити на основну тему а то је - Озренци, Република Српска - Поријекло Стара Херцеговина.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #94 послато: Новембар 17, 2017, 04:51:36 поподне »
Озренац је и познати адвокат Бранко Д. Лукић, родом из Бољанића, који брани генерала Ратка Младића пред Хашким судом.



С тим да не знам од којих је Лукића из Бољанића, пошто се према монографији о том селу, види да је тамо у задње време било бар две различите породице Лукића

ЛУКИЋИ, староседеоци у Брђанима и Потоцима, пореклом су из Црне Горе, село Бољанићи код Пљеваља, славе Стефандан. Поред Бољанића живе и у Добоју, Карановцу, Сочковцу, Тузли, Брчком, Зеници, Сарајеву, Београду и Америци.
ЛУКИЋИ, досељени из Пакленице у Клоч, славе Никољдан.

Можда Филипи зна.
Poznajem i njega i suprugu ali ih nisam vidio vec par godina.Znaju ovi moji drugari vjerovatno.
Za Siinisu Mihajlovica se pricalo da su mu korijeni sa OzrenaMihajlovica ima na Ozrenu i danas.
« Последња измена: Новембар 17, 2017, 04:53:57 поподне filipi »

Ван мреже Стевановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • I2_CTS10228
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #95 послато: Новембар 20, 2017, 08:01:16 поподне »
Поздрав.Стевановић Горња Бочиња,Озрен.Слава Св.Стефан или како се код нас у кући каже Стјепањдан.То Стјепан ми говори да смо из Херцеговине иако не знам одакле смо тачно дошли на Озрен.Дјед Момчило, прадјед Драгољуб, чукундјед Радован, наврндјед Давид, курђел Јефто и аскурђел Недиљко.Ако неко нешто зна о Стевановићима поријеклу,нека ми помогне у разоткривању.Хвала.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #96 послато: Новембар 20, 2017, 11:30:05 поподне »
Поздрав.Стевановић Горња Бочиња,Озрен.Слава Св.Стефан или како се код нас у кући каже Стјепањдан.То Стјепан ми говори да смо из Херцеговине иако не знам одакле смо тачно дошли на Озрен.Дјед Момчило, прадјед Драгољуб, чукундјед Радован, наврндјед Давид, курђел Јефто и аскурђел Недиљко.Ако неко нешто зна о Стевановићима поријеклу,нека ми помогне у разоткривању.Хвала.
Odlicno sto ste zainteresovani.Da li ste razmisljali da se testirate na Y hromozom i tako saznate nesto vise o svom blizem i daljemo porijeklu.Moji su iz Kakmuza,sa Ozrena nas ima trojica testiranih trenutno.

Ван мреже Стевановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • I2_CTS10228
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #97 послато: Новембар 21, 2017, 10:15:43 пре подне »
Колико то кошта,и да ли је важно да будем пунољетан?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #98 послато: Новембар 21, 2017, 02:28:29 поподне »
Колико то кошта,и да ли је важно да будем пунољетан?
Sve motes saznati na sajtu Poreklo.rs,a i poslao sam ti privatnu poruku.Nista nije komplikovano.Bilo bi dobro da testiramo makar jos dvadeset Ozrenaca pored trojice vec testiranih.

Ван мреже Стевановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • I2_CTS10228
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #99 послато: Новембар 21, 2017, 10:37:49 поподне »
У 2.Свјетском рату на Озрену је постојао четнички Озренски корпус на челу са Цвијетином Тодићем.Мислим да њега и четника није било да многи Озренци данас не би постојали.Баба ми је причала да су се организовали у мање групе и да су и цивили бранили села.Мој чукундјед је био припадник тих јединица.Не знам тачно које године знам да су четници сломили напад тзв."Вражје дивизије"на Краљици врху Озрена.Мислим да са поносом требамо да чувамо успомене и сјећања на наше спасиоце.