Аутор Тема: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196  (Прочитано 32031 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #80 послато: Мај 31, 2019, 10:30:04 поподне »
Давно сам читао песме Васка Попе који је иначе румунског порекла и кроз маглу се сећам објашњења о томе како је вук древна тотемска животиња код Срба. У питању је надреалистичка метафизика коју као такву не треба одбацивати већ дубље анализирати, колико је то могуће. Управо је метафизика место из којега потиче каснија науџна мисао. Ево нешто што сам на брзака пронашао на нету али то није све на ову тему.
Језик Васка Попе је сажет и лапидаран. Он пише кратке стихове без риме и интерпункције, који су блиски метрици српске народне поезије.
ПОТОМЦИ ВУКА
У српској митологији вук се сматра митским претком Срба и зооморфним обликом врховног српског бога Дажбога или Дабога, према једним изворима – бога сунца и кише, а према другим – бога подземног света. Дабог је Сварогов син, односно један од Сварожића, који је у каснијој народној традицији постао Хроми Вук или Хроми Даба.
Мит о Дабоговом и Моранином сину Вану – кога је мајка проклела да постане вук, а сестра га од тога проклетства спасила – представља Вана као митског вучјег претка Срба. Према неким записима суседи Словена били су убеђени да се сви Словени понекад претварају у вукове.
Под утицајем Хришћанства Дабог је од бога сунца и кише и врховног бога Срба, окарактерисан као персонификација зла, а његово име није се смело помињати. Помињање његовог имена до данас је опстало у клетвама „Дабог да…“, иако се ове речи често погрешно схватају као „Да Бог да“.
Када су Срби примили хришћанство, Дабогов култ је замењен култом светог Саве. Свети Сава је преузео готово све Дабогове карактеристике, посебно оне вучје, због чега се и називао заштитником вукова и „вучјим пастиром“. Као што је то некада чинио Дабог, Свети Сава као мудрац обилази људе и решава њихове проблеме.

http://www.rasen.rs/2016/12/vasko-popa-poklonjenje-hromome-vuku-potomci-vuka/
иначе, Попина поезија је врло моћна, по мом скромном мишљењу. 

Врати се у своју јазбинуХроми вучеИ тамо спавај
Док ти се длака не промени
И док ти не никну нови гвоздени зуби
Спавај док се кости мојих предака
Не расцветају и разгранају
И пробију земљину кору
Спавај док ти се јазбина не затресе
 И на тебе сруши
Спавај док те твоје племе
С оне стране неба завијањем
Не пробуди
Врати се у своју јазбину
Походићу те и дворити у сну
Хроми вуче


Хвала Kor-е!

Питам се, пошто га међу осталим Словена нема, да можда Вук,Вукан као име(на) није можда келтско, рецимо по Волкима,  или као нпр. у имену Cativolcus-a, краља Ебурона?

BTW Херак можда по давној постојбини -Херкинској шуми?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #81 послато: Мај 31, 2019, 11:03:33 поподне »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #83 послато: Мај 31, 2019, 11:34:31 поподне »
Вук је свакако присутан метафизички елемент код Срба. Иако се најчешће везује за предхришћански период он је итекако активан и након примања Хришћанства.
Сетимо се Неура који су се једном годишње претварали у вукове. Колико се сећам то је било словенско племе и радило се највероватније о шаманским ритуалима.
За Хромог Вука ми је интересантно што је и ковач Хефест хром а римско име му је Вулкан. Вулкан је између осталог пут у подземље, ад.
А за те келтске Волке, да ли се мисли на античко племе са подручја данашње Италије?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #84 послато: Мај 31, 2019, 11:46:15 поподне »
Вук је свакако присутан метафизички елемент код Срба. Иако се најчешће везује за предхришћански период он је итекако активан и након примања Хришћанства.
Сетимо се Неура који су се једном годишње претварали у вукове. Колико се сећам то је било словенско племе и радило се највероватније о шаманским ритуалима.
За Хромог Вука ми је интересантно што је и ковач Хефест хром а римско име му је Вулкан. Вулкан је између осталог пут у подземље, ад.
А за те келтске Волке, да ли се мисли на античко племе са подручја данашње Италије?
Код Турака постоји име Волкан, а оно значи "вулкан"...Што се тиче имена са основом "вук", код Словака их нисам сретао, али код Немаца постоји "Волфганг" , па презиме "Волфарт"...не знам каква је ситуација са осталим Словенима (код западних Словена изгледа или није заступљено или јако ретко, углавном су календарска имена)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #85 послато: Мај 31, 2019, 11:50:17 поподне »
Вук је свакако присутан метафизички елемент код Срба. Иако се најчешће везује за предхришћански период он је итекако активан и након примања Хришћанства.
Сетимо се Неура који су се једном годишње претварали у вукове. Колико се сећам то је било словенско племе и радило се највероватније о шаманским ритуалима.
За Хромог Вука ми је интересантно што је и ковач Хефест хром а римско име му је Вулкан. Вулкан је између осталог пут у подземље, ад.
А за те келтске Волке, да ли се мисли на античко племе са подручја данашње Италије?

Италски Volsci осим сличног имена, нису исти келтским Volcae.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #86 послато: Мај 31, 2019, 11:54:01 поподне »
Треба традицију неговати ;)
Надам се да ми нећеш замерити на шали Сол.  ;)

Нов сам овде али сам ових дана прочитао доста тога што је писано о Y3120 групи, лично више ми се свиђа твоја теорија о Волкима од оне о Бастранима "мешанцима" но видећемо која ће временом да победи. Можда обе?  :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #87 послато: Јун 01, 2019, 12:09:00 пре подне »
Надам се да ми нећеш замерити на шали Сол.  ;)

Нов сам овде али сам ових дана прочитао доста тога што је писано о Y3120 групи, лично више ми се свиђа твоја теорија о Волкима од оне о Бастранима "мешанцима" но видећемо која ће временом да победи. Можда обе?  :)

Није битно шта се коме свиђа, већ како се заиста збило, или барем са ове дистанце да се том реалном стању што више приближимо.  ;) Кад би се гледало само оно што се некоме свиђа или му годи, наука не би ни постојала већ само митологија.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #88 послато: Јун 01, 2019, 12:11:19 пре подне »
Надам се да ми нећеш замерити на шали Сол.  ;)

Нов сам овде али сам ових дана прочитао доста тога што је писано о Y3120 групи, лично више ми се свиђа твоја теорија о Волкима од оне о Бастранима "мешанцима" но видећемо која ће временом да победи. Можда обе?  :)

Не, напротив Владимире! Драго ми је! Ја већ помшљах, да би сви Y3120 најрађе били Германи!

Велико келтски поздрав од Сол МекЛауд-а :)

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #89 послато: Јун 01, 2019, 12:13:50 пре подне »
Вук је свакако присутан метафизички елемент код Срба. Иако се најчешће везује за предхришћански период он је итекако активан и након примања Хришћанства.
Сетимо се Неура који су се једном годишње претварали у вукове. Колико се сећам то је било словенско племе и радило се највероватније о шаманским ритуалима.
За Хромог Вука ми је интересантно што је и ковач Хефест хром а римско име му је Вулкан. Вулкан је између осталог пут у подземље, ад.
А за те келтске Волке, да ли се мисли на античко племе са подручја данашње Италије?
Да, Влкан. :)

Имамо у германској митологији и Æthelwulf (племенит вук), Hroðulf (славан вук), а у нордијској митологији се вукови јављају у мало негативнијем контексту.
Догодине у Холштајну!

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #90 послато: Јун 01, 2019, 12:24:05 пре подне »
Не, напротив Владимире! Драго ми је! Ја већ помшљах, да би сви Y3120 најрађе били Германи!

Велико келтски поздрав од Сол МекЛауд-а :)
Видећемо да ли ће пресудити жеље или докази  ;)
« Последња измена: Јун 01, 2019, 12:25:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #91 послато: Јун 01, 2019, 12:42:30 пре подне »
Видећемо да ли ће пресудити жеље или докази  ;)

Наравно :D
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #92 послато: Јун 01, 2019, 12:44:14 пре подне »
Наравно :D
А сви желимо доказе  шта нам је био предак пре него што су његови потомци  постали Словени :D (у суштини, није ни битно, нити мења нешто код нас данас, јер постојимо чему год он припадао пре него што су његови потомци постали Словени, само да се утврди у склопу које културе је дошао на место ширења гране, али ми се чини да је ипак ова друга опција за сада реалнија)
« Последња измена: Јун 01, 2019, 12:51:55 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #93 послато: Јун 01, 2019, 12:50:17 пре подне »
Видећемо да ли ће пресудити жеље или докази  ;)
Опет, прилично је сужен пут до коначног решења. Или су били Келти или Бастарни или оба. Остаје само да се пронађу гробнице из којих се могу добити квалитетни узорци за тестирање, што ће се сигурно догодити у једном моменту.
Догодине у Холштајну!

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #94 послато: Јун 01, 2019, 12:58:37 пре подне »
А сви желимо доказе  шта нам је био предак пре него што су његови потомци  постали Словени :D (у суштини, није ни битно, нити мења нешто код нас данас, јер постојимо чему год он припадао пре него што су његови потомци постали Словени, само да се утврди у склопу које културе је дошао на место ширења гране, али ми се чини да је ипак ова друга опција за сада реалнија)
Грешка, битно је јер нас занима и шта је било пре тога по мушкој линији, али није битно у смислу да се ми данас одређујемо на неки начин према томе и да би то утицало данас на нас у нашем опредељењу, наравно...какав год епилог био, сви ми мање, више , имамо обе опције у генима аутосомално, вероватно
« Последња измена: Јун 01, 2019, 01:02:57 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #95 послато: Јун 01, 2019, 01:19:24 пре подне »
Грешка, битно је јер нас занима и шта је било пре тога по мушкој линији, али није битно у смислу да се ми данас одређујемо на неки начин према томе и да би то утицало данас на нас у нашем опредељењу, наравно...какав год епилог био, сви ми мање, више , имамо обе опције у генима аутосомално, вероватно
А која год опција да буде коначна, да бирам једну или другу, најзадовољнији сам овом садашњом: СРБИН! Толико о жељама  :D
Oво је незаменљиво (овде није било времена за аутосомално и за порекло по мушкој линији, него као соко, само напред на противника :) То је "Геџа"):

« Последња измена: Јун 01, 2019, 01:27:51 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #96 послато: Јун 01, 2019, 01:45:36 пре подне »
да надовежем на предходну ставку (Несторов Летопис)

По мађарском виђењу освајања Панноније у - Gesta Hungarorum, наводе се 4 народа које су затекли Угри.

According to the chapter 9 of the Gesta Hungarorum, Rus' princes informed the Magyars who marched by Kiev towards "Pannonia" that in that land "there lived the Slavs, Bulgarians, Vlachs, and the shepherds of the Romans" (quam terram habitarent Sclavi, Bulgarii et Blachii ac pastores Romanorum).

Шта мислите које су хаплогрупе ти народи/заједнице могли имати?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #97 послато: Јун 01, 2019, 09:39:06 пре подне »
Ово је већ дискутабилно. Ако су Мађари затекли Влахе, значи ли то да су они били Волки? Видим и на руској википедији да их са њима изједначавају. Е сад, ако су се Волки одржали у бројним Власима тј. ако је то један те исти народ, то би даље значило да ВЕЋЕГ стапања са Словенима није било. Са друге стране, имамо те Бастарне који су потпуно нестали, како?

Везано за митологију, имам књигу Арнулфа Краузеа "Келти", синоћ сам је читао, негде ни помена о култу вука међу њима. С обзиром на то да је свет келтских богова и митолошких бића многостран, постоји могућност да је и међу келтским племенима митологија била разноврсна, различита. Али ако су Волки Власи, да ли се тај култ може приписати њима? Не верујем.
О Волкима у овој књизи Арнулф пише: " ВОЛКИ - јужно галско племе настањено око данашњег Тулуза и Нима, кога су 121 г. пре н.е. Римљани покорили и припојили провинцији Галлиа Нарбоненсис". И то је све.
« Последња измена: Јун 01, 2019, 09:42:36 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1358
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #98 послато: Јун 01, 2019, 09:46:27 пре подне »
Шта мислите које су хаплогрупе ти народи/заједнице могли имати?
Уместо овога ја бих питао нешто што се већ сигурно зна, које су хаплогрупе заступљене у данашњим Власима у Румунији, Тимочкој крајини и тд. и у којим процентима?

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #99 послато: Јун 01, 2019, 10:16:15 пре подне »
Уместо овога ја бих питао нешто што се већ сигурно зна, које су хаплогрупе заступљене у данашњим Власима у Румунији, Тимочкој крајини и тд. и у којим процентима?

Румунска хисториографија изједначава  Blachii ac pastores Romanorum као један тј. садашњи народ Влаха, што није тачно.  Намерно се избегава правилни превод ac = И/КАО И

pastores Romanorum  се о само на остатке старих Дачана односи, бар из мог виђења

"there lived the Slavs, Bulgarians, Vlachs, and the shepherds of the Romans" (quam terram habitarent Sclavi, Bulgarii et Blachii ac pastores Romanorum
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ