Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 82605 пута)

Ван мреже ММ86

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #320 послато: Мај 12, 2022, 11:16:30 поподне »
Кучево се први пут спомиње 1180. године као средњовјековно насеље и центар Жупе Загорје...

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #321 послато: Мај 13, 2022, 11:11:10 пре подне »
Кучево се први пут спомиње 1180. године као средњовјековно насеље и центар Жупе Загорје...

Цитат
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA

Географија
Општина Калиновик је окружена општинама Фоча, Фоча-Устиколина, Трново, Гацко, Невесиње и Коњиц. У окружењу Општине Калиновик су планине Трескавица, Лелија, Височица и Зеленгора.

Загорје
Подручје Општине Калиновик окружено планинама се назива Загорје, а становници се називају Загорани.

Куд год се са Загорја пође, свукуда се одлази низбрдо...
— Петар Ашкраба Загорски, цитат

Историја
Загорје се, као средњовјековна жупа, први пут помиње око 1323. године у повељи бана Стефана II Котроманића, којом он дарује неке крајеве кнезу Вукославу.

Ево шта нађох на Википедији. Не сумњам у податке о околним општинама, и податак да се "свукуда одлази низбрдо". За остало не знам.
Слободно пишите ако знате нешто више, поготово ако сте из тог краја.
 




Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #322 послато: Мај 17, 2022, 03:03:04 поподне »
Ја бих дао једну сугестију у правцу тражења поријекла прије настанка катуна Озринића, који јесте највећи катун на зетској планини. Самим тим је породица сигурно једна од старијих јер је стигла да се разграна и очува границе катуна донекле. Неки тврде да је катун био много већи.. Моја фамилија је имала љетњи катун на ловћену у давна доба. ловћен је такође дио зетске планине.

Имамо Чучево или Кучево као жупу између Бечића и жупе Грбаљ у периоду власти Немањића. А ко су Бечићи као регија или као велико братство? они су по предању, огранак из 16-ог или 17-ог вијека, баш од Вукотића из Озринића. Кад је овај род у питању, чудно је доста тога. Зато бих ја гледао Чучево из Боке.

Јер поред Босанског имамо Чучево-Кучево у Србију у област која се називала Трансилванија. Руски, Пољски, Украински антропогеографи за Миљешковиће закључују да је то род који потиче из средњовјековне Србије-Трансилваније-Рашке. И припадају бијелим-русима или плавим-русима. А тај огранак тамо оснива Косовски тракт, што се уклапа у предање да Озринићи потичу са Косова које у овој ситуацији ноког привиднг закључивања, може бит Пећко косово или Бјелоруско косово...

Тако да бих ја за почетак поријекло Озринића тражио баш у Црну Гору. Преко Грубане која постоји у предање свих старо-грбљана. Она је по вјеровању и свештеника грбаљских данас, родила свога сина у Побрђе или Гриспол. Такође и род Раича своје поријекло везује за Миљешковиће. Од тога Раича су Раичевићи католици, као и Микијељи и Микијељевићи који потичу од Раича Микијеља свештеника Грбаљског који се помиње за 14-ти вијек преко Цркве. Колико сам ја схватио, то је био син свештеника који се називао Микијелис. А тај Микијелис је могуће био Миљешковић по неким предањима Миљешковића.

Озринићи памте да је Озрова жена била Грубана, али она није родила Лазаревиће већ Озриниће и Мрњавчевиће у Озринићима. Тако да имамо поклапање неко за истраживање. Видио сам, да је пронађен један Пипер са хаплогрупом Озринића. Та могућност да је Пипер од Озринића постоји у предање Марка Миљанова, ђе он пише о брату Озру, Васу, Пипу, Хоту, Красу итд.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #323 послато: Мај 17, 2022, 03:26:58 поподне »
Ја сам за све Миљешковиће узео да радим днк тестирање, нас је најмање у Црној Гори остало. И родослов је изгбљен, па сам ја овако из хобија узео да реконструишем породично стабло.

Имам да испитам огранке у Чиле, Аргенитину, Америку до којих нисам још дошо..

А такође огранке у Грчку које не могу да пронађем тренутно, они су пошли и прије стварања југославије.

Неки простор за сарадњу и истраживање, имам највише преко руске генеаолошке организације-друштва. Нисам ја њихов члан, али имам пријатеље који су тамо били активни у доба кад је то друштво имало неку живљу активност. у Бјелорусији, Русији, Украини. Ту ће за род Миљешковић генерално бит велико упоредно секвенционирање, као и ономастика и друге неке области наука за поријекло.

То име фамилије је незгодно за истраживање у Руске земље, јер су их партизани брисали из историје, нису нацисти. Него партизани су са темељем стравњивали домове Миљешковића. То је нака чудна појава код партизана јер су чак села са тим именом брисали са карти.Већина података које тренутно имам су везани за уништавање фамилије и историје родова од стране партизана... Није велика разлика ни ође, јер су све национализовали што се могло украст. Мени су чак по свједочењу комунисте и управника тиватске фабрике ракета у насеље опатово. чланови комунистичке партије из Подгорице дошли да направе сабортажу или убију неке раднике. Тако су живе запалили моју бабу и још 3 жене које су радиле на склапању ракета. Никад то није дошло до суда, али кад погледам, мој отац је тада имао 2 године и једини није добио стан од те фабрике преко матере. Ја сам тражио неку везу италијани-њемци, али нисам нашо ништа јер је прађед или отац од бабе, током рата возио камион за црвени крст.. Него баш на Миљешковиће су ишли ти партизани ђе год сам се појавио.

Углавном у Русији сам нашао да један род постоји од прије Ивана Грозног и воде их у племићке регистре ивана грозног као страно племство, али истовремено и као руско.

Други род долази у 14-ти вијек и носи поријекло и хералдрику са наших простора.

А такође постоји трећи род, који долази у доба руско-османских ратова у Украину.

А овај у 14-ти вијек је доста својих трагова оставио у црквене књиге. Они су до појаве Руског цара носили грб Корчак клана који се често везује за неку Рашку у Славонији. Ја никад нисам чуо да је Рашка у Славонији, јер она је по традицији ође код Црне Горе. Не може рашка бити у Вуковару или ПАНОНСКОЈ НИЗИЈИ.. Али стоји да је Рашки принц славоније носио баш такав потпуно исти грб.

То може да створи забуну, јер то није прави грб породице Миљешко, иако се он истиче свуђе као њихов па и код Корнада Чарноцког који је радио књигу о историји те фамилије. Прави грб фамилије Миљшеко која је дошла у 14-ти вијек, тај остао у племићке књиге рускога цара у Минском регистру из 19-ог вијека ђе се они наводе као плави-руси, рутени из нашег региона. А код Пољака је врло специфична ситуација, код Пољака, тај род Миљешко је један од првих који прихвата да буде дио тог клана. Тад сви носе исти грб, са још 270 различитих породица су прибраћени Корчак клану који се борио против темплара, монгола и турака на страни Литваније-Пољске и Русије. Конрад Чарноцки је то обрадио у књизи о Миљешковићима, он је навео да то није ни пољски, литвански или руски род, већ да потиче из подручја трансилваније или рашке. Исто тако ће написат Украинска школа ономастике, која се сукобљава са Московском школом на овој теми. Московска каже да фамилија потиче из Кијевксе Русије, Кијев то одбија и ставља у Србију... Није Конрад обрадио огранке рода из Кијева, Смоленска, свештеника православних које су нашли Руски генеаолози.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #324 послато: Мај 17, 2022, 04:43:12 поподне »
Чучево се пиче латиницом као Cucevo-Цуцево. А ко живи поред Озринића? племе Цуце који могу да поријеклом да буду из Cuceva прије него Озринићи. Код Озринића једина веза са Чевом има из Мрњавчевића који носе Чево у презиме. Истраживао сам мало овај назив. И Кучево као жупа постоји преведена из писаних помена као лоцирана изнад Будве. И њен помен на тој локацији је постоји из доба Немањића. Изнад манатира Подластва у жупи Грбаљ постоји село Кукуљевина прозвано по старом Кукову изнад Будве. Тада то више није Чучево.

Али Чево је назив за Озриниће из периода Краља Николе. Прије тога се цијели род и катун звао Озринићи. И обзиром да ја као старо-грбљанин и Ви као Озринићи имамо исти маркер на хаплогрупу. Онда треба прати Озра преко Грубане која се наводи у родослову свих Озринића, не треба пратит то Чево. Она је заједничка мајка старо-Грбљанима и катунским Озринићима, она је мајка и Лазаревића у Грбаљ који су грбаљски кнежевски род. И она се наводи као мајка Мрњавчевића који постоје као братство у катун Озринића упоредо као и Мрњавчевићи који су били средњевјековна властела Србије и рођени су од Грубане.
« Последња измена: Мај 17, 2022, 04:52:45 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #325 послато: Мај 17, 2022, 05:21:04 поподне »
Ја ћу видјет да се тестира и неки род Парапида из Грбља. Они су такође из Гриспола по предању на 14-ти вијек мигрирају из Гриспола. Међутим они баш имају предање свог поријекла као Грчког поријекла. По легенди је Гриспол у пред-османско вријеме, основала колонија Хеленских градитеља који су дошли бродом. Они се наводе као изразито високи и људи који су били поштовани као јако честити.

Оно што ту нашу културу која потиче из Гриспола, одваја од ових осталих. То је игра ,,плојка,, која се везује за Грчке колоније на далматинска острва Хвар и нека друга острва. Нећу се бавит том игром која је слична бућама. Али баш то предање о оснивачима Гриспола као насеља уз жупну луку Грбаљ.. То мене асоцира на племе Цуци који имају катун поред Озринића, они су изразито високи и носе хаплогрупу која је присутна код хеленских поморских колонија у медитерану.

Зато овај назив Cucevo не бих прихватио тако лако као одредницу за Озриниће без Цуца. Ја сам става да су Озринићи само грана већег рода из ове мутације I2-PH908-BY93199. А такође сам става да Цуце као племе имају старије гране које живе на далматинска острва, као и у Грбаљ код неких старијих родова.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #326 послато: Мај 17, 2022, 06:36:31 поподне »
Ако некоме затреба од Озринића да види како изгледа грб, или књигу коју је писао Czarnocki Konrad, и сл. Нека ме обавијести у приватну поруку. Јер ја нажалост не умијем слике да поставим у овом чат сервису друштва Поријекло. Не могу поставит слику извода из племићког регистра Руског цара у Минску коју сам поменуо. Као и овај пољски, или славонски који су објавили Мађари.. тако да сад не може овако разлика плавих и црвених обиљежја која су коришћена. А сигурно да постоји разлог..

Јер ипак живимо у Црној Гори коју је неко тако прозвао, није се та регија џаба звала црном.. Колико сам ја схватио постојало је много Русија. Москва је црна била Русија, Минск је бијела русија, Украина се данас дијели на жуту, плаву и црвену Русију. Зато је Руска застава, сачињена од тробојке плаве, бијеле и црвене. Или од тробојке црне, жуте и бијеле. Некад је било свих пет боја на главну заставу Руског цара тако што су жута и црна биле грб и оквир грба који чини већи дио заставе.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #327 послато: Мај 23, 2022, 12:09:10 поподне »
Црногорска асоцијација у Аустралији, Аргентини коју води Кривокапић, https://montenegroaustralia.wordpress.com/m/. Баве се поријеклом родова, па су објавили поријекло Миљешковића, ђе пише: Миљешковић-Кртоле, Грчка, Шаранци уз Тару, па онда и Пљеваљска села Бољанић, Градац, Бушња, Готовуша.

Шаранци су племе од Васојевића по хаплогрупи. Помен Миљешковића нисам нашао у ова поменута села преко антропо-географа у дигитализованој архиви. Па сам то одбацио као грешку неку...

Међутим Господин Остојић који је направио Вебсајт поријекла Озринића https://sites.google.com/site/bratstvoostojici/?pageDeleted=/home. Он је нашао да он потиче из Потарја код Пушанског дола. Тамо је велика заједница Озринића постојала колико видим у објави родослова Остојића... Али није навео много података, сем да потичу баш из катуна Озринића-Чева. Њихов родоначелник који одлазе из Чева, рођен је 1679 године. Миљешковића је тада већ било у Кртоле у Тиват по Млетачким архивима..

Надам се да ће доћи неко од родова у потарје или у села Бољанић, Градац, Бушња, Готовуша у Пљевља. Да се укључи па објасни везе њихове са Грбљом-Кртолима-Котором или са катуном Озринића-Чева..

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #328 послато: Мај 23, 2022, 12:37:57 поподне »
Кроз хоби, ја гледам да тестирам родове Миљешковића тако да упоредемо днк још дубље, то ће бити интересантно јер се свуђе раде опсежнија археогенетска тестирања. Код Пољака, Руса итд. Први хришћански владар Пољака, који је створио Пољску, он је носио име и презиме Mieszko Mieszkovich што се код Руса чита Миљешко Миљешковић, он је из династије Пјастовић потеко. Њима је испала хаплогрупа R1b која је по некима дошла са Балкана, неки кажу Германска.. Зато је Пољски државни универзитет најавио још 30 археогенетских тестова на остатке припадника те лозе. Да потврде да није грешка, исто је код Руса, код Рурјиковића се налази тај огранак Миљешковића, као и Мишковића за које неки тврде да су страно племство које на крају се везује за Србију итд. Ово име се поставља као изведено из српско-хеленског језика, везује се за примање хришћанства. Тако да га има свуђе код племства у словенске земље, једини помен тог презимена до 19-ог вијека, ван титула је био у Украини гдје се тврди да се неки сељак тако потписао. Раније од тога, нема помена у народу да је пронашло Руско друштво генеаологије.

Рецимо род Мелешко из Русије по предању неких њихових, они су одавде. Тако је један Сергеј Владимировић Мелешко дошао као једини добровољац руса у Херцеговачки батаљон, он је страдао са 27 година током 1992 године у некој експлозији. Он је био професор француског језика, који је постао члан специјалних полицијских снага у Литванији неким случајем, па након пада СССР-а дошао је ође као добровољац. Објавили су га у новинама више пута, он је сахрањен на старом гробљу бјелогардејаца у Билећи https://istokrs.com/opstine/bileca/bilecani-nisu-zaboravili-meleska/
« Последња измена: Мај 23, 2022, 12:45:01 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #329 послато: Јун 19, 2022, 05:01:20 поподне »
Razgovao sam sa jednim Popovićem iz Njeguša koji je moj prijatelj iz ranog djetinjstva. Po predanju oni su jednorodni sa vladarskom kućom Petrovića iz Njeguša. Oni skupa po predanju potiču od Erakovića, prezime su promijenili iz Eraković da prikriju svoje potomke od nečije osvete. Ne znam čije osvete...

Predpostavljam da se radi o staro-ulcinjskim rodovima-barbarezima. Jer znam predanje da su nas i Raiče kao jednorodne napali barbarezi i rodovi koji su dovodili robove iz afrike u Crnogorski vijalet od pojave Bušatlija pa čak do 19-og vijeka ima preteklih robova iz nekadašnje španije, afrike itd... Ti rodovi su vodili pomorsku trgovinu sa Osmanskim carstvom, pa vjerujem da su iselili iz CG padom turaka. I Dubrovačke Milješkoviće kači taj rat sa barbarezima koji su uništili grbalj u 14-ti vijek. To je pomorski rat đe se javlja prezime Milješković od ostrva jadranskih do mediterana i afričke obale u kontinuitetu od 1635 do 1796 đe ih mnogo strada. Oni su bili pravoslavni rodovi sve do dolaska porodice Orebić iz Rijeke koja dovodi veliki broj rimokatoličkih kolonista i pomporaca, zanatlija kasnije u to naselje Trstenicu đe je živio paša Stona i kasnije admiral osmanske mornarice. Tu su došli pravoslavni Milješkovići iz Krtola. A Trstenica je preimenovana u Orebić kasnije. Danko Gugić je sastavio Rodoslov Milješkovića iz Pelješca i Stona za Anta Botu, tako da je taj rod sačuvao svoje porodično stablo. Prezime je promijenjeno u doba Antuna Ivanova Milješka kojeg su prozvali Bota po zapisu Biskupa Đivovića. Razlog promjene sam već pomenuo kao neki Trivalski neoromantizam po Marvu Orbinu.

Što se Šaranaca tiče

Ja sam utvrdio da Ostojići koji žive u potarje u selo Šaranci uz rijeku Taru (ne pleme šaranci već selo šaranci), definitivno imaju predanje da potiču od Vuka Ozrinića i zato nose našu haplogrupu. Iako stoji da Milješković kao rod ide u šarance i još 5 sela Pljevalja. Kod Željka Ostojića u djelo Ozrinići, ne stoji kao kod ostalih antropo-geografa da rodovi u šarance potiču od Milješkovića. Vuko Milješković je po Kotorskim arhivima živio u selo Krtoli Grbalj-Kotor a ne u katun Ozrinića, kao Vuko kojeg navodi Željko Ostojić. To je ovako naizgled zbunjujuće, ali Vuko Ostojić ili Milješković je živio u period prije nego je došao na vlast Danilo Petrović. A Danilo prvi Petrović je nakon bitke na Cetinje, uveo opet plemenski organizovano društvo koje je trajalo skoro 300 godina kad nestaje u stvaranju Jugoslavije. Tokom tadašnje rekonstrukcije plemena koja su dugo bila uništena pod turcima, na nivo organizacije. Predanjima su neki greškom spojili Ozriniće sa Hotima, Krasnićima, Vasojevićima i Piperima i odvojili ih od staro-njeguša i staro-grbljana u Kotor. Vjerovatno se zato mi i Ozrinići nismo gledali kao svoji, jer po našem predanju Piperi i Krasnići su služili Bušatniji i sa njime napadali nas i mletačku ispomoć koja je išla u katune da oslobodi Srbe na današnje Cetinje. Moje predanje porodično nije od doktora istorije, sve što znam je da bi srodnici trebalo da slave Jovanjdan (i neki Ivanjdan) u Grbalj i Krtole. To su rodovi Raiča i drugi staro-grbaljski rodovi.

Što se heraldrike tiče

Obratili smo pažnju ja i Popović i vidjeli jednu koincidenciju na grb Milješka u Brest iz 14-og vijeka u registre plemstva ruskog i poljskog vladara. Primjetili smo da taj grb takođe nosi u svome grbu i dinastija Petrović koja nastaje dosta kasnije. Tako što knjaž Danilo Petrović nosi grb plave boje u svoj štiti kao pozadinu orla isto kao iz Ruskog registra, dok kralj Nikola nosi u svom štitu ovaj grb crvene boje koji je od 14-og vijeka. To ne mora ništa da znači, jer grb Milješka iz Kosovskog trakta u današnji Brest nosi kasnije još 270 porodica u Korčak klanu koje se i granaju, oni su predstavljeni kao vojno-trgovačka plemićka kasta za odbranu Rutenije-Rusije.

Daljim nekim amaterskim ispitivanjem, utvrdili smo da taj grb označava tromorje ili trorječje kod evropskih tumača. Tromorje hvata Crnu Goru i Dubrovnik u svoj region, kao oblast između Baltika, Jadrana i Crnog mora. Ali Poljaci pretežno smatraju da je u pitanju simbol trorječja iz oblasti Transilvanije tj. Dunav-Tisa-Sava kao rijeke. Pa otavde nakon pada pod Turke, neki rodovi migriraju na sjever kao vojni najamnici. Poljaci kažu da treba gledat trorječje na balkanu jer se radi takođe o kasnije usvojenom nacionalnom simbolu Rutena. Ruteni su Rusi i manjina u prostoru tromorja. Ruteni naseljavaju karpate, crno more, dnjepar ali ne i baltik, poljsu, češku, sloveniju, hrvatsku, austriju i prostore koji su bili ćilibarska ruta. Inače tromorje se na zapadu graniči sa tkz. ćilibarskom trgovačkom rutom koja je išla iz baltika na jadran kroz današnju sloveniju i austriju. A na istoku je granica tromorja bila preko velikog novgoroda, kijeva tj. tamo gdje ide trgovačka ruta Varjazija-Vikinga. Tek će se ispitat široka eventualna DNK veza tih rodova Milješka sa ovom haplogrupom koju geneaolozi sad nazivaju Ozrinićka.
« Последња измена: Јун 19, 2022, 05:06:16 поподне Miljeskovic »

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #330 послато: Јун 19, 2022, 11:22:22 поподне »
Razgovao sam sa jednim Popovićem iz Njeguša koji je moj prijatelj iz ranog djetinjstva. Po predanju oni su jednorodni sa vladarskom kućom Petrovića iz Njeguša. Oni skupa po predanju potiču od Erakovića, prezime su promijenili iz Eraković da prikriju svoje potomke od nečije osvete. Ne znam čije osvete...

Будите опрезни са овим везама.

Да, постоји врло уврежено предање међу Ераковићима, па и Поповићима,   о томе да су велестовско-бањански Ераковићи рођаци са Поповићима са Његуша (а који су род са Петровићима). Чак се и међусобно посећују на братственичким скуповима. Ја сам то слушао док сам био мали. На пример, у прилогу је проглас поводом братственичког скупа његушких Поповића одржаног 1969 г. на који су били позвани и Ераковићи из Бањана. Имате и скуп Ераковића у Бањанима одржан 2004 г. на којем је била делегација Поповића. Међутим, генетика је оповргла ово предање. Сад, одакле потиче ово   (обострано) предање - можемо само да нагађамо.

Имате и предање које је записао и Светозар Томић (Бањани, 1940) да је родоначелник Ераковића - Ерак- који се доселио у Велестово са Његуша. "..:Ераковићи су у Бањанима пореклом из Велестова, са Чева, а старином су са Његуша. Предање гласи: неки Ерак дигне се са Његуша и отсели у Велестово. Насели се у Брешков До. По овоме Ераку прозвали су се Ераковићи. Они, иако су са Његуша, нису род оним Ераковићима (Петровићима) који су старином, како веле, испод Његоша..."  С обзиром на предање једног огранка (Ераковића-Станојевића) тај Ерак се био  населио у Велестово, у Брешков До,  негде крајем 17-ог века (1690-1700). Према том предању, већ кроз две генерације су се одселили у Бањане (Станоје, Вукота и Радуле су Еракови унуци).

Са треће стране, неки Ераковићи, као и  Сарићи из Бањана  имали су предање о озринићком пореклу Ераковића, Килибарди и Сарића (према књизи Филипа Сарића " О Бањанима"):  "Ераковићи су доселили у Бањане око 1740 г. Доселили су се из Велестова. Са њима су дошли Килибарде и Сарићи. И данас их Бањани зову Велестовцима. Понеко доказује да су Ераковићи сродни Петровићима. То би значило да су као и Петровићи поријеклом из Босне. Међутим, већина сматра да су Ераковићи из Црне Горе. Поменута три братства су од племена Озрова. Славили су крсну славу Аранђелов дан...Доселила су се четири Ераковића: Живко, Туро (Мирко), Станоје и Марко...." Генетика је показала да је ово веродостојно предање, разликује се донекле у односу на оно што ја имам записано у стаблу (Вукота, Станоје и Радуле)  али је питање од када датира ова веза са Озринићима: након Озра или пре Озра? По ТМРЦА - ми ту смо негде, близу Озра, уназад око 700 година. А Ваш резултат би унео више светла у тренутну ситуацију. 

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #331 послато: Јун 19, 2022, 11:38:38 поподне »
Будите опрезни са овим везама.

Да, постоји врло уврежено предање међу Ераковићима, па и Поповићима,   о томе да су велестовско-бањански Ераковићи рођаци са Поповићима са Његуша (а који су род са Петровићима). Чак се и међусобно посећују на братственичким скуповима. Ја сам то слушао док сам био мали. На пример, у прилогу је проглас поводом братственичког скупа његушких Поповића одржаног 1969 г. на који су били позвани и Ераковићи из Бањана. Имате и скуп Ераковића у Бањанима одржан 2004 г. на којем је била делегација Поповића. Међутим, генетика је оповргла ово предање. Сад, одакле потиче ово   (обострано) предање - можемо само да нагађамо.

Имате и предање које је записао и Светозар Томић (Бањани, 1940) да је родоначелник Ераковића - Ерак- који се доселио у Велестово са Његуша. "..:Ераковићи су у Бањанима пореклом из Велестова, са Чева, а старином су са Његуша. Предање гласи: неки Ерак дигне се са Његуша и отсели у Велестово. Насели се у Брешков До. По овоме Ераку прозвали су се Ераковићи. Они, иако су са Његуша, нису род оним Ераковићима (Петровићима) који су старином, како веле, испод Његоша..."  С обзиром на предање једног огранка (Ераковића-Станојевића) тај Ерак се био  населио у Велестово, у Брешков До,  негде крајем 17-ог века (1690-1700). Према том предању, већ кроз две генерације су се одселили у Бањане (Станоје, Вукота и Радуле су Еракови унуци).

Са треће стране, неки Ераковићи, као и  Сарићи из Бањана  имали су предање о озринићком пореклу Ераковића, Килибарди и Сарића (према књизи Филипа Сарића " О Бањанима"):  "Ераковићи су доселили у Бањане око 1740 г. Доселили су се из Велестова. Са њима су дошли Килибарде и Сарићи. И данас их Бањани зову Велестовцима. Понеко доказује да су Ераковићи сродни Петровићима. То би значило да су као и Петровићи поријеклом из Босне. Међутим, већина сматра да су Ераковићи из Црне Горе. Поменута три братства су од племена Озрова. Славили су крсну славу Аранђелов дан...Доселила су се четири Ераковића: Живко, Туро (Мирко), Станоје и Марко...." Генетика је показала да је ово веродостојно предање, разликује се донекле у односу на оно што ја имам записано у стаблу (Вукота, Станоје и Радуле)  али је питање од када датира ова веза са Озринићима: након Озра или пре Озра? По ТМРЦА - ми ту смо негде, близу Озра, уназад око 700 година. А Ваш резултат би унео више светла у тренутну ситуацију.
"Престолонаследници" и српске и црногорске круне, којих нема да се разумемо, делују као пристојни,елоквентни и нормални људи. Можда би послат мејл и једном и другом,Карађорђевићу и Петровићу, био довољан да се неке приче доведу до краја али то треба да уради неко ко има неки рад иза себе. Порекло се са последњим својим објављеним делом,књигом о Херцеговцима,кандидовало да то и учини..незнам зашто не? Није тема овде али начесте је по ко зна који пут😊

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #332 послато: Јун 19, 2022, 11:40:30 поподне »
Будите опрезни са овим везама.

Да, постоји врло уврежено предање међу Ераковићима, па и Поповићима,   о томе да су велестовско-бањански Ераковићи рођаци са Поповићима са Његуша (а који су род са Петровићима). Чак се и међусобно посећују на братственичким скуповима. Ја сам то слушао док сам био мали. На пример, у прилогу је проглас поводом братственичког скупа његушких Поповића одржаног 1969 г. на који су били позвани и Ераковићи из Бањана. Имате и скуп Ераковића у Бањанима одржан 2004 г. на којем је била делегација Поповића. Међутим, генетика је оповргла ово предање. Сад, одакле потиче ово   (обострано) предање - можемо само да нагађамо.

Ово помињање "јужних словена" и "неколико стотина година гријања на огњишту испод гордог Ловћена"  ми изгледа помало чудно...
 

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #333 послато: Јун 19, 2022, 11:43:54 поподне »
"Престолонаследници" и српске и црногорске круне, којих нема да се разумемо, делују као пристојни,елоквентни и нормални људи. Можда би послат мејл и једном и другом,Карађорђевићу и Петровићу, био довољан да се неке приче доведу до краја али то треба да уради неко ко има неки рад иза себе. Порекло се са последњим својим објављеним делом,књигом о Херцеговцима,кандидовало да то и учини..незнам зашто не? Није тема овде али начесте је по ко зна који пут😊

Нисам се кандидовао, Бојане...  :) Тим пре што је предање оповргнуто.  Само појашњавам новајлијама на форуму, да не губе време на погрешне трагове...  :)

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #334 послато: Јун 21, 2022, 09:43:27 поподне »
Стање на ФТДНА, Озринићи  I2-PH908>BY93199



Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #335 послато: Јун 25, 2022, 01:17:45 пре подне »
Будите опрезни са овим везама.

Да, постоји врло уврежено предање међу Ераковићима, па и Поповићима,   о томе да су велестовско-бањански Ераковићи рођаци са Поповићима са Његуша (а који су род са Петровићима). Чак се и међусобно посећују на братственичким скуповима. Ја сам то слушао док сам био мали. На пример, у прилогу је проглас поводом братственичког скупа његушких Поповића одржаног 1969 г. на који су били позвани и Ераковићи из Бањана. Имате и скуп Ераковића у Бањанима одржан 2004 г. на којем је била делегација Поповића. Међутим, генетика је оповргла ово предање. Сад, одакле потиче ово   (обострано) предање - можемо само да нагађамо.

Имате и предање које је записао и Светозар Томић (Бањани, 1940) да је родоначелник Ераковића - Ерак- који се доселио у Велестово са Његуша. "..:Ераковићи су у Бањанима пореклом из Велестова, са Чева, а старином су са Његуша. Предање гласи: неки Ерак дигне се са Његуша и отсели у Велестово. Насели се у Брешков До. По овоме Ераку прозвали су се Ераковићи. Они, иако су са Његуша, нису род оним Ераковићима (Петровићима) који су старином, како веле, испод Његоша..."  С обзиром на предање једног огранка (Ераковића-Станојевића) тај Ерак се био  населио у Велестово, у Брешков До,  негде крајем 17-ог века (1690-1700). Према том предању, већ кроз две генерације су се одселили у Бањане (Станоје, Вукота и Радуле су Еракови унуци).

Са треће стране, неки Ераковићи, као и  Сарићи из Бањана  имали су предање о озринићком пореклу Ераковића, Килибарди и Сарића (према књизи Филипа Сарића " О Бањанима"):  "Ераковићи су доселили у Бањане око 1740 г. Доселили су се из Велестова. Са њима су дошли Килибарде и Сарићи. И данас их Бањани зову Велестовцима. Понеко доказује да су Ераковићи сродни Петровићима. То би значило да су као и Петровићи поријеклом из Босне. Међутим, већина сматра да су Ераковићи из Црне Горе. Поменута три братства су од племена Озрова. Славили су крсну славу Аранђелов дан...Доселила су се четири Ераковића: Живко, Туро (Мирко), Станоје и Марко...." Генетика је показала да је ово веродостојно предање, разликује се донекле у односу на оно што ја имам записано у стаблу (Вукота, Станоје и Радуле)  али је питање од када датира ова веза са Озринићима: након Озра или пре Озра? По ТМРЦА - ми ту смо негде, близу Озра, уназад око 700 година. А Ваш резултат би унео више светла у тренутну ситуацију.

Ја сам гледао да утврдим тачну локацију старог винограда наше куће да упоредим са овим од Петра Озринића. Наш није био код Муа у Котору као Петров поред којег је био и виноград Бућа из архива. Али наш виноград је био око данешњег аеродрома, од Муа га је дијелило брдо Врмац. То јесте стари Котор из средњега вијека, на тој страни старог Котора су сачувани љетњиковац и кула Буће и Вероне и данас. Буће су били Готско поријекло из Италије, Верона су такође готи из Италије ја мсм.

Што се Поповића тиче, њих има доста... Они су сви нама толико близу живјели иако нису владали код нас у Боку, али су нашу стоку током 19-ог вијека током љета чували баш Петрововићи неки у катун, па Радоњићи неки у 20-ти вијек. Радоњићи и данас продају сијено са својих ливада на ловћену.. тада у прошлости су биће имали и неке своје чобане на ловћену који би дошли да чувају стоку са фарми из залива.

Опште прихваћено Петровићи поријекло воде од оснивача који је био монаха Радул. Тај монах се даље везује за Његушко браство Поповића као једнородно са Петровићима, док је њихов предачки род Ераковић из Његуша. Ераковићи су направили храм у Његуше који су одма након нестанка Ераковића наслиједили Петровићи као тада њихов породични храм.

Запажам да се Петровићи први пут појављују у записе као род тек након доласка неких влаха из Колашина. Они тада имају цркву православну коју зову Влашка црква као и данас, ту стоје записани као градитељи ваш ови родови који се такође воде за исти род са Петровићима. То су Радоњићи, Пенде и други неки родови у Његуше. Значи поред Ераковића цркве коју су наслиједили као своју, постоји та влашка и можда још неке цркве.

Има тај њихов сукоб са неким Рајчевићем, који миже бити од Раича. Тај је био владар црне горе који је ујединио племена. Њега је убио слуга у некој завјери, други кажу да је у присуству Руског амбасадора и других убијен док је признавао своју превару, неки кажу да га је баш Руски амбасадор поставио на власт и подржавао. Ако би Шћепан био неки далматинац Рајчевић који је као луталица знао Руски јако добро, па је ујединио Црну Гору како кажу неки историчари. Онда је то могла бити освета Петровићима од можда неког Раича из Русије. Јер је дио родова из Боке и Далмације пошо у Украину у доба Симеона Кончаревића који је прогнан као митрополит Далмације, зато што је по вољи патријарха Пећког држао Боку као зетску епархију и остатак зетске митрополије у саставу далматинске митрополије. Владика неки Петровић је остао у архиву записан као неко ко Венецији шаље молбе да се овај проћера из цркве и далмације, да се Бока уведе у канонску заједницу са Цетињем, јер Бокељи одбијају да пусте свештенике Петорвића у Боку. Након тога је доста православног храмова било покатолично у Далмацију и народ са њима. Јер је Симеон био ауторитет у заједници и издејсвовао је сабор да се призна власт Патријарха код римокатолика, иако му је укинута аутокефалија од цариграда. Познато је остало записано да Симеон са сабљом ушао у храм да заштити олтар од католичког бискупа.

Ја не знам да има неких Петровића православних да су остали у Његуше, али јесу католици у Котору остали који тврде да потичу од ових Петровића. Њихова хаплогрупа би била изузетно значајна уз предање поријекла, ако већ нема ових Петровића из Његуша.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #336 послато: Јун 25, 2022, 04:36:07 пре подне »
"Престолонаследници" и српске и црногорске круне, којих нема да се разумемо, делују као пристојни,елоквентни и нормални људи. Можда би послат мејл и једном и другом,Карађорђевићу и Петровићу, био довољан да се неке приче доведу до краја али то треба да уради неко ко има неки рад иза себе. Порекло се са последњим својим објављеним делом,књигом о Херцеговцима,кандидовало да то и учини..незнам зашто не? Није тема овде али начесте је по ко зна који пут😊

То би било интересантно, иако чини ми се да се тестирао братственик Карађорђевића из њиховог села, ако сам добро схватио једног генетичара из Порекла...

Митрополит Амфилохије је изјавио да је Петровић са правом на трон Црне Горе, њему дао документ у којем је потписао своје наследно право на власт у Црну Гору, на династију Карађорђевић. Онда је Амфилохије, поставио Махмута Бушатлију за кнеза Зете преко своје титуле у Цркви. Дао му је крштено име Станко Црнојевић. Тако да се код нас не зна, ко има право на трон, јел Петровић, Карађорђевић или Бушатлија који се Црквено зове и Црнојевић.

Рецимо, Небојша Драшковић је написао књигу да је Драшко Поповић који је Озринић, био спахија и војвода. У наслову књиге стоји ,,спахија Драшко Поповић,,. Спахија иначе значи коњаник у османску војску, нема другачије значење та ријеч. А Драшко Поповић то није био. Он је по писању црквених и других историчара, био један од ослободиоца Рисна и Боке од Турака. Па касније уз подршку Венеције, постао је Војвода катунске нахије и након битке у Цетиње 1692 године, он је постао Кнез.

Њега је наслиједио Данило Петровић као владика који је требао да постави следећг кнеза. Данило је као владика себе прогласио војводом. Онда је укинуо кнежевство и увео сердарство па су тада кренуле велике реформе у стварање племенског друштва па самим тиме и поријекла.

Тако да је Драшко Поповић био кнез прије Петровића и хришћански владар у катуне. А први кнез након њега је Данило други који се трудио да укине племенско друштво у Црној Гори. Тако да су Петровићи јако енигматична породица, овај Данило Петровић који је оснивач те династије има остављен запис да у Комоговини, тј. Хрватској Банији оставља новац у манастиру за своје родитеље Ану и Стјепана.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #337 послато: Јун 25, 2022, 03:33:20 поподне »
Чак бих реко да није провидур неки из Млетачке републике поставио Драшка Поповића за Кнеза, већ је овај то постао гласањем преко капетанског збора у Котору. Али немам потврду за тај податак, реално бих то објаснио тиме што су наши људи водили венетску политику у Боку, било је истовремено преко 10 провидура од којих су неки били Венетског поријекла.

Исто као та грешка ђе се Војвода Драшко приказује турским коњаником тј.спахијом што није логично. Тако се наводи окупација Боке од стране Венеције, док би чак неки Црногорци рекли да су они били слободни цијело вријеме док су нас држали Млеци. Али заправо, Венеција је ође дошла као савезник свете лиге, обнављала је Котор као град у савезном договору. Док промјена политичких струја у Боку се појавила, кад је римокатолички дио боке постао претежно поријеклом из околине Скадра са јаким албанским али и хрватским осјећајем припадности који се јавио преко римокатоличких писаца као што Љетопис попа Дукљанина, Марво Орбин итд. Они су избацили Примаса Српског из неке традиције титула за бискупа римокатоличког, ипак се сигурно зна да је примас српски била титула ође преко 1000 година од Ватикана за Бискупа. Они су бискупију након одласка Млетака, понијели у Бар из Боке и сад тамо столују албанци. То је велика штета, да неко тако одузме једну историју, ја знам да је породица Тосо из Каменара била једна од последњих фамилија које су дале неке калуђере или како већ се то зове у службу примаса Српског у Херцег Нови тада. Та породица Тосо је 1350-те године основала фабрику стакла на острво Мурано у Венецију. Они су дали невјесту у баш моју линију родослова. То је стара Ђеновешка породица са хералдриком, дали су шест дуждева Ђенове, има их и бискупа у Италију итд. Тих Тоса више нема у мушкој линији у Боку да бих сазнао од њих нешто више, само је остало неколико кућа у каменаре и још неђе од њих. Ја мислим да су они у Боку дошли због извора кварцног пијеска који се јавља код Верига у Тиват. Тај рудник су касније заузели аустроугари и остао је податак да је Бечки двор отавде црпио сировине за своје фабрике кристала и стакла. Или су дошли као нека црквена пратња ође у Боку из венеције, јер они су баш блиски ватикану били па је и секретар папског савјета сад Тосо из Венеције ако се не варам.

А нашега народа родови које су били историјски значајни за доба Драшка Поповића, они данас претежно живе у Београду и неће се наћи у књиге Петра Другог или других аутора који пишу о битки на вртијељки и другим сукобима у којима смо ослободили Његуше и друге катуњане од турске окупације. Да немају наслеђене сусвојине имања, питање били они долазили у Котор. Битку на Вртијељку није водио Бајо Пивљанин како каже Његош, већ Српска которска православна фамилија Грбавчевић или тако нешто. Тиме хоћу да кажем, да је је Драшко Поповић био кнез катуна након титуле војвода, да су православни српски Бокељи имали своју политичку инфраструктуру као управитељи Млетачке политике у Боку и на Црну Гору којој смо били заштитници од цијелога Османског царства, али је Данило први Петровић без икаквог рата увео сердарство опет тако што је прекршио каноне и постао свјетовни владар преко свог владичанског завјета. То је тешки црквени прекршај и тада био. А не знам што је Небојша написао у нову књигу, само сам видио наслов ,,спахија и војвода Драшко Поповић,, па нелогичност наслова ме инспирисала да ово напишем
« Последња измена: Јун 25, 2022, 03:41:10 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #338 послато: Јун 25, 2022, 03:59:49 поподне »
Ја ову поменуту венецијанску линију немам у Миљешковиће као снајку на родослов, већ је та Toso (Тозо) била матер од моје бабе. Па сам тако и имао прилику да сазнам о историји примаса Српског у неком периоду историје, не знам ђе је изводно сједиште било, али је у доба Тоса било у Херцег Новом. Кад сам последњи пут имао прилику да сједнем са неким из те фамилије, сазнао сам да огранак неки њихов је сад секретар тог ватиканског савјета... Иначе ја слабо познајем римокатоличку историју и др. Па другачије не могу објаснит да је Драшко Поповић упамћен код Бокеља као кнез, не као спахија.

Ође сам нашао чланак један интересантан ђе се говори о увођењу сердарства од стране Данила Петровића који се представља као ујединитељ Црне Горе, коју заправо води Драшко Поповић као кнез, иако њему дају да је био кнез Озринића али војвода Катуна. Имали су више титула у катуне, него Венеција провидура... http://www.sedmica.me/kako-je-nastala-crna-gora-cetinje-su-naselili-hercegovci/

Ми нисмо били окупирани од Млетачке републике реално, јер онда се каже да су тако Црногорци опет одлучили да уведу Сердарство да их Венеција не окупира као нас.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #339 послато: Јун 25, 2022, 04:06:44 поподне »


Ја не знам да има неких Петровића православних да су остали у Његуше, али јесу католици у Котору остали који тврде да потичу од ових Петровића. Њихова хаплогрупа би била изузетно значајна уз предање поријекла, ако већ нема ових Петровића из Његуша.

За сад имамо Петровић-Његош тестираног и испао је Е-V13 i Петровића-католика из Шкаљара Ј2 (род Крича и Угреновића).