Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 87163 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #260 послато: Март 01, 2022, 10:46:12 поподне »
Да, ради се о Вукотићу.

У суштини ништа спектакуларно. Добио се можда посебан снип Озринића-Драгојевића I-BY76604 ( можда евентуално и свих Озринића који су по предању препознати док се неки Цаушевић или Гардашевић не уради дубљи тест....п.с. Не ниподиштавам Ераковиће и Килибарде као Озриниће, већ само причам у смјеру приче да по предању нису били препознати).

У суштини још увијек немамо особу од које се не очекује да буде Озринић а пресјече родослов којом би се одгонетнула миграција Озринића.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #261 послато: Март 01, 2022, 11:22:28 поподне »
У суштини ништа спектакуларно. Добио се можда посебан снип Озринића-Драгојевића I-BY76604 ( можда евентуално и свих Озринића који су по предању препознати док се неки Цаушевић или Гардашевић не уради дубљи тест....п.с. Не ниподиштавам Ераковиће и Килибарде као Озриниће, већ само причам у смјеру приче да по предању нису били препознати).

У суштини још увијек немамо особу од које се не очекује да буде Озринић а пресјече родослов којом би се одгонетнула миграција Озринића.

Да, било би добро да се нађе СНП карактеристичан за период између PH908 и Озра, а то је скоро 1000 г.
Имамо као кандидате оног Неделкуа (wana be A-Romanian) и једног Македонца на ФТДНА.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #262 послато: Март 05, 2022, 03:42:56 поподне »
Ево за Неба, Небојша Драшковић у промицији трећег издања његове књиге (књига има доста пропуста) око 40 минута помиње везу Ераковића са Дамјановићима. Нисам знао да имају два рода Дамјановића у Озриниће, једни су Драгојевићи а други Велестовци.

<a href="https://www.youtube.com/v/Z4bP6Dt52AU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Z4bP6Dt52AU</a>

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #263 послато: Март 05, 2022, 09:19:58 поподне »
Ево за Неба, Небојша Драшковић у промицији трећег издања његове књиге (књига има доста пропуста) око 40 минута помиње везу Ераковића са Дамјановићима. Нисам знао да имају два рода Дамјановића у Озриниће, једни су Драгојевићи а други Велестовци.

<a href="https://www.youtube.com/v/Z4bP6Dt52AU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Z4bP6Dt52AU</a>
Хвала, Бокезу.
Да, има Дамјановића-Станојевића из Велестова, припадају роду Цаушевића. Али, нисам знао за овог Дамјановића досада, мора да је то неки нови резултат који је Драшковић сазнао недавно.
Ово је важан податак, изгледа,  јер Ераковиће, Килибарде,  Сариће (које у Бањанима зову Велестовцима), Милетиће и Стијеповиће  повезује са огранком Озринића-Цаушевића из Велестова.

https://sites.google.com/site/plemeozrinici/ozrinici/bratstva-ozrinica-iz-ceva-i-drugih-krajeva?authuser=0

Жељко Остојић пише:

ОЗРИНИЋИ ЦАУШЕВИЋИ су:

Цаушевићи у Велестову:

Радичевићи:

Абрамовићи и Рогачи (Коснићи) у Црквицама у Опутној Рудини, Мићуновићи, Мрваљевићи (Мрваљевићи, Турчиновићи, Николићи, Драшковићи и Шћепановићи) и Катнићи (и са њима Пејановићи – Мишковићи који потичу из Црмнице).
Од Мићуновића су у Србији: Филиповићи, Митровићи и Живовићи.

Станојевићи:

Станојевићи се дијеле на: Станојевиће, Вучиниће, Дамјановиће, Драговиће, Јовановићe (од Јована Комненова Станојевића), Јокиће (од Јока Иванова Станојевића), Мрђеновиће (од Мрђена Шћепанова Станојевића) и Ненезиће (од њих су Тановићи у Подгорици). Да поменемо др. Глигора Станојевића.

Цаушевићи у Марковини:

Кривоглав – Марковић:

Тодоровићи и од њих Радојевићи и Ђуровићи (од којих су Митровићи у околини Прокупља), Миловићи (у Никшићу и Прокупљу) и Тодоровићи – Вукашиновићи у Никшићу.

Вуковићи (није презиме): Живковићи и Ђуровићи.

Рељићи и од њих: Гајовићи, Перутовићи, Машуловићи и Вучуровићи.

Николићи. Раније су се звали Крушковци.

Марковићи (Бећировићи).

Виднићи:

Јововићи (раније Павићевићи).

Павићевићи и Миловићи (у Београду и Лесковцу).

Митровићи.

Муратовићи.

Ђуровићи – Павићевићи.

Токовићи – Павићевићи.

Мандићи.

Милошевићи.

Аџићи.

Вуковићи – Павлићевићи.

Вујовићи:

Вујовићи.

Милићи – Рушевићи и Мишовићи.

Пејатовићи и Радовићи у Никшићким Рудинама.

Радановићи. Огранак Радановића су Живковићи у Кочанима и Рубежима.

Ђуровићи:

Нема их више у Марковини. Тврди се да су огранак Ђуровића Глушци.

У Петровом Селу су из Марковине: Велишићи, Думељићи, Ђуровићи, Марковићи, Миловановићи, Милојевићи, Милоњићи, Митровићи, Новаковићи, Перовићи, Радовићи, Спасојевићи.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #264 послато: Април 08, 2022, 08:12:36 поподне »
Изгледа да је изашао Неделков резултат на YFull-u, tmrca са осталим Озринићима 1500 година.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #265 послато: Април 08, 2022, 11:15:32 поподне »
Изгледа да је изашао Неделков резултат на YFull-u, tmrca са осталим Озринићима 1500 година.

Јесте, изашао је.

I-FT382557      1500 (2100950)   κύριος Στεφανοσ Νεδελκου b. 1870      Serbia   YF101222         I-FT382557*    

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #266 послато: Април 29, 2022, 06:23:59 поподне »
Здраво свима, ја сам ново тестиран са маркером Озринића. Ускоро ћу радити дубоки ДНК тест и прослиједит га друштву да се полако употпуњује стабло.

Мене интересује, ако неко има предање о Бокешким огранцима родова који мутације дијеле тренутно највише са тестираним Миловићима у Грахово, или Ђукановићима и Вукотићима у Озриниће. Ово прво поклапање је изведено у Србији, ово друго поклапање је добио као резултат један Озринић из Црне Горе који се бави са генетиком.

Ја припадам Бокешком огранку тога рода. Бока је гранична са катунском нахијом, то је био простор у којем су стари Бокељи посједовали катуне.

Моје предање је следеће,

најстарије памћење о поријеклу је Лика-Далмација из које долазимо у Боку. И ја бих рекао можда те неке старе Паганије која се сматра прото-српском државом, док иначе Бока након пада Зете постаје дио Далматинске регије у смислу митрополије чије сједиште је био у Задар, као и круне.

Док у Боку, наше најстарије памћење поријекла се везује за насља око Грбљске жупне луку Гриспол или Грипула, то је по предањима свештеника у Грбаљ и других, наведено и код најпоузданијих антропо-географа у нашим научним круговима 20-ог вијека. По антропо-географу Саву Накићеновићу родом из Херцег Новог се памти да је у 14-ти вијек била похара Грбља са мора, напад је био од стране Барбареза (муслимански пирати арапи) и тада је уништен Гриспол као насеље, док је већина Грбљаљске младости поведена у јаничаре или робове у Малесију. Претекли су углавном они који су тога љета били у катуне на планину. Е мој род се наводи једним од преживјелих у нападу током 14-ог вијека. Преживјет се могло само ако је човјек тада био одсутан на мору или неком работом, то је једини начин да објасним да живимо задњих барем 400 година на 10 минута пјеше од Бигове-Гриспуле-Грисполиса. По мојој процјени, локација гдје су одведени Миљешковићи као робови или јаничари јесте у Малесију, на територију катуна Љеша Тузија. Тамо постоји Миљешко Брдо испод којега се налази доњи Миљеш као насеље у којем живе људи исламске вјероиспојести. Па један од родова је Милешковић, други је Мулешковић, трећи Ђоковић итд..

Али постоји проблем у предањима код нас, јер један род Костића који се доселио из старе ЦГ, они су имали 13 свештеника у Кртоле и 2-3 академика у којима су не само генеаологију, већ и историју Илира обрађивали. Код њих се појавила та аутохтонистичка карактеристика по којој је античка Троја у Будви, постоји увјерење бокеља да су Костићи признати у радовима код Француске академије наука итд. И онда је могуће да поријекло из Лике настало као нео-романтичко тумачење о Ликинији као Анадолијској прапостојбини Срба Личана. Јер презиме моје се из неког разлога код Нео-Романтика тумачи као етимолошки изведено из Милетеуса у Анадолији, то је град у простору те античке Ликиније. Са друге старне у рату са аустроугарима је изгубљен родослов фамилије, или је запаљен или заплијењен био.

Тек са дубоким ДНК вјерујем да може да се утврди могућност да су Озринићи старином Грбљани-Кртољани. Или да долазе овдје након похаре Гриспола.

Ја сам прочитао на овом форуму да је неко пронашо да постоји Петар Озринић који у Котору купује или посједује неки виноград у почетак 14-тог вијека. То би била општина Тиват кажу овдје на форуму, али ја видим да је тај виноград можда био код Муа у унутрашњем дијелу Которског залива, то онда није у овоме дијелу Кртољско-Тиватског поља гдје је по предању био виноград моје фамилије. Чак мислим да су комунисти нама узели земљу винограда, не аустроугари. Тај детаљ ћу провјерит у некој будућности кад ми дође на руку.

Тако да генерално остаје велико питање мени, како је мени нађена веза са Ђукановићима, Вукотићима као најближима у Озриниће од стране ЦГ научника. Док у Србији постоји блиско поклапање са Граховским Миловићима. То су родови које бих ја питао о евентуалном предању да они одлазе у катуне да се сакрију од крвне освете или од судова.. Јер Бока је увијек имала активне сукобе и многи родови су искоријењени у осветама од Бечића до Дубровника. То је нешто што свака генерација памти и проживљава. Тако да је често знало да се деси да неко оде у катунску нахију и промијени презиме да би преживио аустроугарску или освету неког нашег рода, суд итд. Ја имам примјер један који сам прочитао, то је бјекство Вука Миљешковића из Которског затвора након што је ранио неке Његушане, морлаке и баја пивљанина. Не зна се ђе је побјего?!, али је очигледно био млад ако је мого сам да се туче са гомилом наоружаних људи и тако заврши на суд.

Миграције не посматрам као један догађај, то може бити периодично иазивано. Па самим тим може бити да су Озринићи из Грбља-Кртола. А опет може бити да смо ми мигрирали из нахије или да је неко у давна доба из Боке-Кртола нашо склониште код Озринића.

Оно што мене одбија од идеје да ми мигрирамо у катунску нахију је огранак наш на полуострво Пељешац, Стон, Дубровник у 16-ти вијек чим су Турци пали са власти, огранци наши и данас тамо живе. Упамћени су као доста имућни род, населили су разна приморска мјеста обале далмације све до Ријеке.

Има ли неко од Озринића да је пронашао нека свједочанства старијег поријекла за Озра? И колико је испитана могућност да је Грубана била Озрова жена поријеклом. Јер код Озринића стоји да је била Чевљанка а не Грбљанка. А код нас је Грубана била од рода Немањића и налази се у родослову те фамилије по Цркви. И ванбрачно је родила сина једном Грбљском властелину. Од тога рода су и Лазаревићи потекли, они и даље живе у грбаљ близу моје старине. Чисто питам, јер видим да је оборено предање о Хоту, Красу, Пипу, Васу и Озру као синовима једнога оца. Јер то је у Црногорски Вијалет записао Марко Миљанов о поријеклу Озринића, најмађи син је био Хото или Ото који је населио Малесију.
« Последња измена: Април 29, 2022, 06:30:53 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #267 послато: Април 29, 2022, 08:01:34 поподне »
Миљешковићу,пиши мало краће постове да би неко мого да ти одговори на њих https://www.yfull.com/tree/I-BY93199/

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #268 послато: Април 29, 2022, 08:03:41 поподне »
Пробај да гађаш нешто узводно од овог или у истој равни не би ли прекратио вријеме. Овај озринићки не можеш гамати јер је по поцени Yseq нестабилан.
https://www.yseq.net/

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #269 послато: Април 29, 2022, 08:16:35 поподне »
Здраво свима, ја сам ново тестиран са маркером Озринића. Ускоро ћу радити дубоки ДНК тест и прослиједит га друштву да се полако употпуњује стабло.

Мене интересује, ако неко има предање о Бокешким огранцима родова који мутације дијеле тренутно највише са тестираним Миловићима у Грахово, или Ђукановићима и Вукотићима у Озриниће. Ово прво поклапање је изведено у Србији, ово друго поклапање је добио као резултат један Озринић из Црне Горе који се бави са генетиком.

Ја припадам Бокешком огранку тога рода. Бока је гранична са катунском нахијом, то је био простор у којем су стари Бокељи посједовали катуне...

Ја сам прочитао на овом форуму да је неко пронашо да постоји Петар Озринић који у Котору купује или посједује неки виноград у почетак 14-тог вијека. ...

Има ли неко од Озринића да је пронашао нека свједочанства старијег поријекла за Озра?

Драги Миљане,
све што знамо, или претпостављамо, о "Озринићима" то јест о Озринићима као генетско-генеалошком роду (а не као племену Озринића - којем не припадамо -ни ти, ни ја)   је већ написано на овом форуму, прецизније, у овој теми форума. Овде се могу наћи и средњевековни записи из Которског архива, из књиге Риста Ковијанића, о људима који су се звали Озрихна или презивали Озринићи (међу њима је и овај Петар, власник винограда у Касестрама код Тивта, кога помињеш).

Цитат
Ozrinići su se nekad zvali Kčevo. Pominje se kao župa u Ljetopisu popa Dukljanina, iz XII vijeka, u obiiku Kučeva (Cuceva,
Cuccevi). Jireček je objavio podatak iz 1278. godine o Bardonji iz Kočoroa, Zete (Bardogna de Co oa de Genta), smatrajući da je tu riječ o budvanskom kraju Kučevu. U kotorskoj sudsko-notarskoj knijizi iz XIV vijeka našao je isti naziv u obliku Kočova, i uvjerio se da je to Kčevo, kao što su smatrali Stojan Novaković i Ljubo Jova-
nović, a ne budvansko Kučevo, kao što je ranije mislio.
U najstarijim sačuvanim kotorskim spisima, iz 1326—37. godine, Kčevo se pominje u obliku Kočova i Kočeva (Copova, Coceva). Po svoj prilici,
pod tim imenom nije se podrazumijevalo samo selo, nego cio predio današnjeg plemena Ozrinića....

Ujkotorskim spomenicima javlja se 1335. godine Petar Ozrihnić (Osrichnich), koji posjeduje vinograd u Kasestrama kod Tivta.
Da li je on bio u srodstvu s Nenojem Ozrihnićem, kojl se javlja iste goriine, ne može se znati, jer ime Ozrihna (Ozren) nije bilo rijetko.
Kotorski izvori pružaju podatke o Ozroju Draganovu iz Peći, koji tih godina trguje sa Kotorom; o Ozroju posadniku Mihaila Kraguja;
o Ozrenu mužu Stane kćeri Mekinje, koji ima vinograd u Angošama. Otkrivaju Ratka Ozrenića, bivšeg kotorskog apotekara iz kraja
XIV vijeka (Ratieus Osrenich-Osrich L olim speciarius et salariatus Communis Cathari); bavio se u Srbiji 1396. godine, poslije službovanja u Dubrovniku, gdje se bio nastanio sa svojom majkom (I, 40, 12, 250, 107, 277; II, 73, 346, 348).
U dubrovačkim izvorima javlja se 1399. godiine župan Ozren, kojemu pišu Dubrovčani kao svome prijatelju. Iste godine, Stjepko
Ozroevik, vlastelin, nalazio se u pratnji vojvode Radiča Sanikovića, kad je ovaj pisao darovnicu Duibrovčanima, ustupajući im selo Lisac.

Kada je iživio rodonačelnik Ozrinića u narodu se ne zna; ne pamte se do njega svi preci po pasovima. Svakako, u tom rodu nije
bio samo jedan Ozren (Ozrihna, Ozrihena). U kotorskim spomenici- ma javlja se 1335. godine Nenoje Ozrihnić, Čije je prezime svakako
po ocu. Sve okolnosti govore da je to sin rodonačelnika Ozrinića. Nema sumnje, s njim su isti rod dva pomenuta Ozrihnića iz 1396.
godine. Za njih dvojicu ne može se znati da li se pnozivaju ipo rodu, po rodomačelniku Ozrihni, ili po ocu, koji je dobio ime svoga đeda,
kao što se običavalo. Koncem XIV vijeka, Ozrovo potomstvo bilo se već toliko razmnožilo, da se niaziv staroga naselja Kčeva stao zamje-
njivati nazivom Ozrinići. Novo ime, vjerovatno, dali su novi doseIjenici iz Hercegovine i Zete koji su se kretali preko Kčeva, ili se
nastanili tu, gdje su zatekli stari rod Ozrinića.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #270 послато: Април 29, 2022, 08:38:59 поподне »
Миљешковићу,пиши мало краће постове да би неко мого да ти одговори на њих https://www.yfull.com/tree/I-BY93199/

Тек сад видех да се Драшковић издвојио са овим I-BY76604, а да је Вукотић, у међувремену,  нестао са Y-full стабла. У односу на претходно стање, прогноза за   TMRCA, за нас тројицу (мене, Драшковића и Вукотића  је била померена са 650 г. на 750 г., што  већ доводи у питање  моје директно порекло од "митског" Озра и, можда,  даје  објашњење за неприпадност племену Озринића). Штета што се Вукотић одјавио а  Миљешковићев резултат би у овом контексту  могао бити "карика која недостаје", поготово у светлу резултата Неделкуа.  Бар ја то тако видим. 

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #271 послато: Април 29, 2022, 08:40:02 поподне »
Обзиром да Бока и Црна Гора као два различита културна простора држе и различите вриједности или значење ријечи. Морам објаснит једну ствар, ја сам погријешио кад сам навео ,,крвну освету,, као могући разлог трајног исељења некога у катуне. Ваља бити прецизан у писању на ове теме.

У Боку је владао претежно тај културни утицај ренесансе, Бока једина има остатке готске архитектуре итд. Значи код овог термина није описивана освета цијелој породици-роду због проблема са једним чланом те фамилије. Осим у специјалним ситуацијама када је тај појединац био нападнут од цијеле порорице па се можда неко освети свима у име те особе. А са друге стране Бока није имала ни ту старо-црногорску магијску освету или тај начин да кроз мистике, објасне разлог неких сукоба, лудила, депресије. Оно што су неки досељеници из старе-црне горе звали магијом, ми смо називали последицама свијести код брака рођака. Значи умишљање, тупавост, депресија... који воде у подложност сугестибилности или мађионичарском трику. Оно што су они звали крвном осветом, ми смо карактерисали дијагнозом лудила. Међутим термин ,,крвна освета,, код Бокеља јесте постојао али у смислу освете која подразумијева нешто више од понижења, плаћања одштете, или казне затвора. Оно што је више од тога, јесте освета гдје неко треба крвљу својом да плати за своја доказана непочинства.

То подвлачим, јер постоји та комшијска веза Озринића са овим родовима у стару Црну Гору који носе другачије значење са терминима. Па предпостављам да је катунска нахија усвојила те термине, гледам сам давно и емисију о том обичају на VICE каналу. То је ваљда по закону Леке Дукађина или нешто тако.
Плаћало се оним шта имаш,у случају Бокеља материјалним а у случају Арбанаса и Црногораца крвљу...немаштина  или кутура питање је?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #272 послато: Април 29, 2022, 08:43:52 поподне »
Тек сад видех да се Драшковић издвојио са овим I-BY76604, а да је Вукотић, у међувремену,  нестао са Y-full стабла. У односу на претходно стање, прогноза за   TMRCA, за нас тројицу (мене, Драшковића и Вукотића  је била померена са 650 г. на 750 г., што  већ доводи у питање  моје директно порекло од "митског" Озра и, можда,  даје  објашњење за неприпадност племену Озринића). Штета што се Вукотић одјавио а  Миљешковићев резултат би у овом контексту  могао бити "карика која недостаје", поготово у светлу резултата Неделкуа.  Бар ја то тако видим.
Умешах се непозван јер видим да је човеку стало...требо би неко позванији да му растумачи шта би мого да гађа  у међувремену...али ако је најдубљи тест у оптицају онда само стрпљење и то је то..

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #273 послато: Април 29, 2022, 08:47:36 поподне »
Драги Миљане,
све што знамо, или претпостављамо, о "Озринићима" то јест о Озринићима као генетско-генеалошком роду (а не као племену Озринића - којем не припадамо -ни ти, ни ја)   је већ написано на овом форуму, прецизније, у овој теми форума. Овде се могу наћи и средњевековни записи из Которског архива, из књиге Риста Ковијанића, о људима који су се звали Озрихна или презивали Озринићи (међу њима је и овај Петар, власник винограда у Касестрама код Тивта, кога помињеш).

Касестре или Casestre сам покушао да пронађем, али нисам успио. Помињу се уз Которски Муо у Котор. Не знам гдје би то дошло у данашњи Тиват. Али знам да је породица Бућа имала винограде такође у Касестрама. Њихова кула и љетњиковац и даље стоје као историјски споменик племића из доба Немањића.

Виноград мојих старих је би она територији данашњег аеродрома Тиват и поља око Которског тунела, то је подножје Врмац планине. Ту је близу неки антички град Бобовац. Који је откривен у доба комуниста, као остатак рушевине у доба земљотреса. Тај Бобовац може бит нека нова фикција нео-романтичара.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #274 послато: Април 29, 2022, 08:50:47 поподне »
Умешах се непозван јер видим да је човеку стало...требо би неко позванији да му растумачи шта би мого да гађа  у међувремену...али ако је најдубљи тест у оптицају онда само стрпљење и то је то..
Ниси непозван, не мораш се извињавати. Колико знам, Миљешковић се констултовао са НиколомВуком око тестирања, и било је и речи око кандидовања карактеристичних  озринићких СНПова код YSEQ-a. А знамо сви добро  шта би било најкорисније за тему Озринића, а и шире...  :)  Трпљен, спашен...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #275 послато: Април 29, 2022, 08:52:40 поподне »
Ниси непозван, не мораш се извињавати. Колико знам, Миљешковић се констултовао са НиколомВуком око тестирања, и било је и речи око кандидовања карактеристичних  озринићких СНПова код YSEQ-a. А знамо сви добро  шта би било најкорисније за тему Озринића, а и шире...  :)  Трпљен, спашен...
Онда је то то, само полако..

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #276 послато: Април 29, 2022, 08:56:41 поподне »
Касестре или Casestre сам покушао да пронађем, али нисам успио. Помињу се уз Которски Муо у Котор. Не знам гдје би то дошло у данашњи Тиват. Али знам да је породица Бућа имала винограде такође у Касестрама. Њихова кула и љетњиковац и даље стоје као историјски споменик племића из доба Немањића.

Виноград мојих старих је би она територији данашњег аеродрома Тиват и поља око Которског тунела, то је подножје Врмац планине. Ту је близу неки антички град Бобовац. Који је откривен у доба комуниста, као остатак рушевине у доба земљотреса. Тај Бобовац може бит нека нова фикција нео-романтичара.
Ширим причу али изазван...има ли још живих потомака Бућа и може ли се до њих доћи? Мени су Конавле ближе од свега досад истаженог...а њих и тамо има или су отуд и дошли...

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #277 послато: Април 29, 2022, 09:23:43 поподне »
Ширим причу али изазван...има ли још живих потомака Бућа и може ли се до њих доћи? Мени су Конавле ближе од свега досад истаженог...а њих и тамо има или су отуд и дошли...

Не вјерујем да их има овдје. Њихова имања у Тиват су касније прозвали Бућа-Луковић. То преко неких Тиватских Луковића се сигурно може најбоље испитат.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #278 послато: Април 29, 2022, 09:25:41 поподне »
Здраво свима, ја сам ново тестиран са маркером Озринића. Ускоро ћу радити дубоки ДНК тест и прослиједит га друштву да се полако употпуњује стабло.

Мене интересује, ако неко има предање о Бокешким огранцима родова који мутације дијеле тренутно највише са тестираним Миловићима у Грахово, или Ђукановићима и Вукотићима у Озриниће. Ово прво поклапање је изведено у Србији, ово друго поклапање је добио као резултат један Озринић из Црне Горе који се бави са генетиком.

Ја припадам Бокешком огранку тога рода. Бока је гранична са катунском нахијом, то је био простор у којем су стари Бокељи посједовали катуне.

Моје предање је следеће,

најстарије памћење о поријеклу је Лика-Далмација из које долазимо у Боку. И ја бих рекао можда те неке старе Паганије која се сматра прото-српском државом, док иначе Бока након пада Зете постаје дио Далматинске регије у смислу митрополије чије сједиште је био у Задар, као и круне.

Не верујем да овде предање  може бити узето као поуздано јер, на пример,   једни сматрају да се Озро доселио у Кчево из Зете, други сматрају да се доселио са Космета (након Косовске битке), трећи сматрају да је Озро дошао из Херцеговине (могуће  из околине  Улоге, недалеко од Калиновика,  где је постојало средњевековно насеље Кучево, а има и резултата у области Невесиња који указују на известан степен сродности), четврти сматрају да је Озро дошао из Босне...
Дакле,  преостају нам записи ид Котора и Дубровника и ГГ резултати за род (кластер) "Озринића" (пишем под наводницима јер обухватају и "канонска братства" која припадају племену Озринића и братства која то нису).

 ГГ резултати говоре следеће:  "род Озринића" се дуго  након формирања, као подграна I-PH908 (формиране пре око 1700 г) и досељавања на Балка, једва одржавао у животу током раног  средњег века, са малим бројем припадника рода, о чему сведочи, до сада, откривена само једна млађа братска грана (Неделку, који је пореклом, по предању, из околине Призрена), са којом имамо најближег заједничког рођака (TMRCA) од око пре 1500 година. У светлу овога, ја, на пример, очекујем да твој резултат покаже  TMRCA негде између Неделкуа и  Драшковића (то јесте  између 750 и 1500 година). Зашто ово мислим: зато што се зна да су се мој предак  иселио  из Велестова у Бањане пре око 250 година, а да нисмо имали предање о заједничком пореклу са "канонским Озринићима", а ви имате предање да сте се пре  више од 400 г. доселили у Грбаљ. Мада, то не мора обавезно да буде исправан закључак, видећемо то тек са  резултатима  твог тестирања.   
 
« Последња измена: Април 29, 2022, 09:30:15 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #279 послато: Април 29, 2022, 09:35:16 поподне »
Тек сад видех да се Драшковић издвојио са овим I-BY76604, а да је Вукотић, у међувремену,  нестао са Y-full стабла. У односу на претходно стање, прогноза за   TMRCA, за нас тројицу (мене, Драшковића и Вукотића  је била померена са 650 г. на 750 г., што  већ доводи у питање  моје директно порекло од "митског" Озра и, можда,  даје  објашњење за неприпадност племену Озринића). Штета што се Вукотић одјавио а  Миљешковићев резултат би у овом контексту  могао бити "карика која недостаје", поготово у светлу резултата Неделкуа.  Бар ја то тако видим.


Могуће да је Озро живио у доба од прије 750 година. Ако узмемо у обзир да је у 14 вијек постојао Петар Озринић у Тиват, каже мени Небојша Д. да је Петар један од синова Озра.

Иако ја по предању немам Озриниће, већ се чак племе Шаранци уз тару наводи као наш огранак у антропогеографије савремених црногорских асоцијација. Али то ми немамо у предање, иако то држи неки антропо-геграф Кривокапић из Котора који води друштво Црногорско-аргентинска асоцијација миграната.

Али Микијељи који се везују за мој род, они имају негдје записано предање да потичу из Бечића-Чучева или друге неке околине Будве близу Грбља, да су старином од неког Раича. Тај Раич Микијељ је био свештеник који је по предању поставио Кнеза Грбаљског Лазаревића. Лазаревић се води као потомак Грубане Немањић у Грисполис. Црква не наводи ко је био отац Лазара, али је по предању он живио у жупи Грбаљ као властелин. Ја колико сам схватио нека предања која нису са папира, Микијељ је био Микијелис Миљешковић свештеник чији потомци живе у Грбаљ у 14-ти вијек исто као свештеници. Од тих Микијеља су данас 3 или 4 рода са различитим крсним славама у Грбаљ.
« Последња измена: Април 29, 2022, 09:39:44 поподне Miljeskovic »