Аутор Тема: Власи  (Прочитано 190947 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Власи
« Одговор #740 послато: Октобар 29, 2021, 10:23:13 пре подне »
Source: Studii si Cercetari de Onomastica si Lexicologie . 2017, Vol. 10 Issue 1/2, p30-40. 11p.

Author(s): CARABAŞ, Dumitru

Abstract: The onomastics material that I will present shows us that Aromanian anthroponymy incorporates Bulgarian elements from the Balkan context amid which it has developed, in two stages: the profound or early one and the new or recent one. Living with the Bulgarians has been a long period, beginning with their arrival on these lands in the 7th century, and continuing to this day. The fact that Aromanian anthroponymy retained especially surnames, as influences of Bulgarian origin, shows that these loans were made officially, dating back to the old period, of the Vlach-Bulgarian Empire, continuing until now, at least as far as the Aromanians in Bulgaria are concerned. The loans from Slavic were made chiefly from southern Slavic and especially from Macedonian. The local Slavic influence, namely Serbian-Macedonian within the Yugoslavian space, Bulgarian in Bulgaria, is continuous and has different intensities from one location to another, from one social group to another, from one family to another, from one speaker to another.

https://web.p.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=20657161&AN=126664364&h=ZOrhkyoLuxk%2bu49g%2b8T6Zab5Zq7HEbce3gj5FTB50ZWjTFC9wWBvwLRZHF6q%2bBNz1Ik5JydQBvfZdU4T%2fuQD2Q%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNoProfile&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d20657161%26AN%3d126664364
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Власи
« Одговор #741 послато: Октобар 29, 2021, 01:16:51 поподне »
Заправо је тако само међу Цинцарима из Румуније. На југу Балкана, на основу ово истраживања што имамо, R1a је заступљенија код Влаха/Грка него I2-M423. Нпр. код Цинцара из Штипа прелази 20%, у Грчкој Македонији (Nea Nikomedeia) такође преко 20%, у Тесалији (Sesklo/Dimini) 10.5%, a I2-P37 7%.

Више на:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-1809.2007.00414.x
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=638.msg101774#msg101774

Уколико је тачно, да се словјенски елемент у Аромуна и Грка у генетском смислу огледа у доминантности R-M458 и R-Z280 (напротиву I-Y3120), значајним повезаностима се могу показати сљедећи податци:

1. Однако походы аваро-славянеких боевых отрядов продолжались и продолжались. Особенно крупными они были в 577–578 и 581 гг., когда войска Аварского каганата вторглись в глубь Империи. Сирийский хронист VI в. Иоанн Эфесский относительно вторжения 581 г. писал: «В третьем году после смерти Юстина царя и правления победительного Тиверия — вышел народ лживый (определение, традиционное в сирийской историографии при описании варварских народов) славяне. И прошли они стремительно через всю Элладу, по пределам Фессалоники и Фракии всей. Они захватили много городов и крепостей: они опустошали, и жгли, и захватывали в плен, и стали властвовать на земле и живут на ней, властвуя, как на своей собственной, без страха, в продолжение четырех лет… И они выучились воевать лучше, чем ромеи


Извор: https://historylib.org/historybooks/V--V--Sedov_Slavyane--Istoriko-arkheologicheskoe-issledovanie/29

2. У области Тракије - Хасково, преобладава R-М458 и над Р-Z280 и над I-Y3120, а горе Иоанн Еффесски каже, да је та навала Словијена населила Тракију, Солун и Грчку. То представља индицију, да је управо та Словјенска популација извориште словјенскога елемента у матриксу јужних Влаха.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Власи
« Одговор #742 послато: Октобар 29, 2021, 03:34:38 поподне »
Заправо је тако само међу Цинцарима из Румуније. На југу Балкана, на основу ово истраживања што имамо, R1a је заступљенија код Влаха/Грка него I2-M423. Нпр. код Цинцара из Штипа прелази 20%, у Грчкој Македонији (Nea Nikomedeia) такође преко 20%, у Тесалији (Sesklo/Dimini) 10.5%, a I2-P37 7%.

Више на:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-1809.2007.00414.x
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=638.msg101774#msg101774

У вези с тим, испод R-L1029

R-FT205939 tmrca 1100 ybp (Албанци)
R-Y133367 tmrca 1250 ybp (Албанци)

R-Y44160 tmrca 1350 ybp (Бугари и Румуни)

R-FT28527 tmrca 1550 (Срби и Румуни)

Из датога даје се закључити, да србски огранак није консеквенца инфлукса из бугарскога простора или обратно, но тачка додира потиче из времена пређе сеоба са простора лијеве обале Дунава. То ме наводи на помисао, да су Бугарски I-PH908 огранци посљедица истога контакта с лијеве обале Дунава.

При том су занимљиве горе наведене гране у Албанаца. Досадашња неодкривеност истих у Бугара отежава одгонетање питања, гдје су оне ушле у састав Албанаца.

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #743 послато: Август 14, 2022, 01:31:40 поподне »
Здраво свима. Први пут пишем у овој теми. Ја сам Ивица Јовановић, село лесковац код Петровца на Млави. Влах. Тест у новогодишњој ДНК недељи је дао резултат Л70. Урадио сам Л24 панел код ЈСЕК лабораторије и ово је финални резултат:
J-Z40772. У истој грани као и најстарији познати дубоко тестирани семпл id:R136 пронађен на гробљу цркве у Риму а старости између 1450 и 1815 година. Од њега је старији само онај семпл из Виминацијума али је лабораторија код њега ишла само до Л70 и нису познате дубље гране, можда хоће једног дана. То истраживање је урадила Дејвид Рајх лабораторија (све сам се распитао, супруга ми је радила музеју Виминацијум), тако да то хоће ли или не бити дубљег тестирања зависи од њих. Што се J-Z40772 тиче он је готово ексклузивно јужно Европски, та грана је распрострањена од Јерменије до Португала а базални узорак је из Грчке. Ово је на неки начин финална потврда да је Л70 на Балкану резултат дисперзије у доба Рима, што је мом случају било мање више и очекивано јер припадам популацији која себе и даље назива Римљанима и говори влашки који је дериват вулгарног латинског. То би негде било то за сада. Објавићу и резултате теста целог генома када то будем урадио.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Власи
« Одговор #744 послато: Август 14, 2022, 01:40:10 поподне »
Здраво свима. Први пут пишем у овој теми. Ја сам Ивица Јовановић, село лесковац код Петровца на Млави. Влах. Тест у новогодишњој ДНК недељи је дао резултат Л70. Урадио сам Л24 панел код ЈСЕК лабораторије и ово је финални резултат:
J-Z40772. У истој грани као и најстарији познати дубоко тестирани семпл id:R136 пронађен на гробљу цркве у Риму а старости између 1450 и 1815 година. Од њега је старији само онај семпл из Виминацијума али је лабораторија код њега ишла само до Л70 и нису познате дубље гране, можда хоће једног дана. То истраживање је урадила Дејвид Рајх лабораторија (све сам се распитао, супруга ми је радила музеју Виминацијум), тако да то хоће ли или не бити дубљег тестирања зависи од њих. Што се J-Z40772 тиче он је готово ексклузивно јужно Европски, та грана је распрострањена од Јерменије до Португала а базални узорак је из Грчке. Ово је на неки начин финална потврда да је Л70 на Балкану резултат дисперзије у доба Рима, што је мом случају било мање више и очекивано јер припадам популацији која себе и даље назива Римљанима и говори влашки који је дериват вулгарног латинског. То би негде било то за сада. Објавићу и резултате теста целог генома када то будем урадио.

Хвала на информацији, Ивице. Веома важан резултат, будући да већи део српских J2a-L70 поседује сличан хаплотип, тј. вероватно припада истој подграни. У нашим крајевима је присутна и подграна J-Z2177. Пребацио сам Вас у J-Z40722, а касније ћу проверити ко све на основу маркера може припадати истом кластеру J-L70.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Власи
« Одговор #745 послато: Август 14, 2022, 06:10:45 поподне »
Панел који сте радили је добар али није коначан, видим да људи посежу за њим али у томе не видим никакву рачуницу јер поред најниже тренутне подгране у склопу одређене хаплогрупе не даје више ништа а опет нису ни јефтини. Свакако вама Ивице честитам на резултату али за дубље сазнање и проналажење најближиш сродника опет је потребно урадити неки од БИГ тестова пре или касније. Рецимо сада је попуст код Dante Labsa који кошта 200 евра а овај панел сугурно кошта од 80 па до 100 евра тако да је боље урадити тест код Данте Лабса него панел. Свакако сте сазнали ближу подграну али за ближе сроднике је свакао потребан неки од БИГ тестова.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #746 послато: Август 14, 2022, 06:50:26 поподне »
Случајност или не, поручен тест са Данте Лабс. 199, попуст траје до краја месеца.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #747 послато: Август 15, 2022, 11:10:25 пре подне »
Хвала на информацији, Ивице. Веома важан резултат, будући да већи део српских J2a-L70 поседује сличан хаплотип, тј. вероватно припада истој подграни. У нашим крајевима је присутна и подграна J-Z2177. Пребацио сам Вас у J-Z40722, а касније ћу проверити ко све на основу маркера може припадати истом кластеру J-L70.


То би било сјајно, моје неко лаичко мишљење да је добар кандидат за то Пантић из села Рашанац. Прво територијално смо близу и друго припадамо истој популацији. Иначе познајем тог момка и 200 година уназад сигурно немамо рођака, бар не заједничког мушког претка.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Власи
« Одговор #748 послато: Август 15, 2022, 12:42:22 поподне »
Према подацима из албанског днк пројекта (Y-STR блискост), Јовановић би врло лако могао упасти у подграну J-BY195335, коју за сада чине Албанац и један Шкот.

https://www.yfull.com/tree/J-BY195335/

Питање је да ли ово мења причу о даљем пореклу.

Изгледа да су узорци YF105466 и YF103720 такође Шкоти. Ако томе додамо Италијана из Фиренце, као и оног Шкота што са Албанцем чини посебну грану, али и TMRCA, ово више подсећа на Келте. Треба видети како се ту уклапају Грк и Јермен.

https://www.yfull.com/tree/J-Z40772/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #749 послато: Август 15, 2022, 12:53:44 поподне »
Изгледа да су узорци YF105466 и YF103720 такође Шкоти. Ако томе додамо Италијана из Фиренце, као и оног Шкота што са Албанцем чини посебну грану, али и TMRCA, ово више подсећа на Келте. Треба видети како се ту уклапају Грк и Јермен.

https://www.yfull.com/tree/J-Z40772/

Могу лако бити и Римљани. Шкоти као далеки потомци неког легионара који је служио на Хадријановом зиду нпр.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #750 послато: Август 15, 2022, 01:32:21 поподне »
Римљани је широк појам, огромна држава, хетерогена популација. Оно што сам ја успео да сазнам у ових годину дана копања, а посебно када су ме на ЈСЕК свели или на FGC21085 или Z40772 (испоставило се J-Z40772 коначно), је то да обе гране имају велико присуство јеврејских родова. И то посебно FGC21085 која је ексклузивно јеврејска (али је и доста млађа). Како сам разумео читајући постове у Л70 групи на фејсбуку, што се Л70 и Bалкана тиче имамо два могућа сценарија. Оба подразумевају дисперзију у време царства. Први сценарио би био да је Л70 кренуо баш из Италије (из неког италског племена) што кажу објашњава велику разгранатост Л70 у Италији, а други сценарио би био је да је ова грана дошла на Балкан са помоћним јединицама из данашње Сирије и Анадолије које су чувале дунавски лимес (Ex Oriente ad Danubium. The Syrian auxiliary units on the Danube frontier of the Roman Empire). Оно што је сасвим сигурно је да је најстарији узорак, онај из Рима, аутосомално из Анадолије тако да је, по мојој лаичкој логици, тај други сценарио (Сирија+Анадолија) вероватнији. И то посебно због великог јеврејског присуства у блиском гранама. У CTS3601 имамо много Арапа, Јермена, Јевреја итд. Много компликовано, посебно ти Шкоти праве хаос. Шкоти иначе појма немају откуд Л70. Чињеница је да је било легионара са Балкана који су службовали у Британији, има нагробних споменика са на пример дачким именима. По мени, опет ја сам лаик, Шкоти су или потомци неког роба или неког сефардског трговца XD. Римљани нису никада успели да освоје данашњу Шкотску.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Власи
« Одговор #751 послато: Август 15, 2022, 01:33:12 поподне »

То би било сјајно, моје неко лаичко мишљење да је добар кандидат за то Пантић из села Рашанац. Прво територијално смо близу и друго припадамо истој популацији. Иначе познајем тог момка и 200 година уназад сигурно немамо рођака, бар не заједничког мушког претка.

Најбоље је да и он уради код Dantа и ствар ће бити јасна. Треба га контактирати и предложити ми ову опцију па можда човек и хоће да уради тај тест. Свакако треба покушати.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #752 послато: Август 15, 2022, 01:38:23 поподне »
Оно што је смешно је то да они сматрају да су потомци неке изгубљене легије која је учествовала у обнови Хадријановог зида и пребегла племенима на северу што је сложићемо се extremely unlikely.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #753 послато: Август 15, 2022, 01:43:47 поподне »
Римљани је широк појам, огромна држава, хетерогена популација. Оно што сам ја успео да сазнам у ових годину дана копања, а посебно када су ме на ЈСЕК свели или на FGC21085 или Z40772 (испоставило се J-Z40772 коначно), је то да обе гране имају велико присуство јеврејских родова. И то посебно FGC21085 која је ексклузивно јеврејска (али је и доста млађа). Како сам разумео читајући постове у Л70 групи на фејсбуку, што се Л70 и Bалкана тиче имамо два могућа сценарија. Оба подразумевају дисперзију у време царства. Први сценарио би био да је Л70 кренуо баш из Италије (из неког италског племена) што кажу објашњава велику разгранатост Л70 у Италији, а други сценарио би био је да је ова грана дошла на Балкан са помоћним јединицама из данашње Сирије и Анадолије које су чувале дунавски лимес (Ex Oriente ad Danubium. The Syrian auxiliary units on the Danube frontier of the Roman Empire). Оно што је сасвим сигурно је да је најстарији узорак, онај из Рима, аутосомално из Анадолије тако да је, по мојој лаичкој логици, тај други сценарио (Сирија+Анадолија) вероватнији. И то посебно због великог јеврејског присуства у блиском гранама. У CTS3601 имамо много Арапа, Јермена, Јевреја итд. Много компликовано, посебно ти Шкоти праве хаос. Шкоти иначе појма немају откуд Л70. Чињеница је да је било легионара са Балкана који су службовали у Британији, има нагробних споменика са на пример дачким именима. По мени, опет ја сам лаик, Шкоти су или потомци неког роба или неког сефардског трговца XD. Римљани нису никада успели да освоје данашњу Шкотску.

Свакако, кад кажем "Римљани" мислим на кретање у оквиру Римског царства, људи који су били поданици те државе. Британски лимес би могао да објасни присуство међу Шкотима, јер су Римљани у појединим периодима држали и јужне делове данашње Шкотске, а за претке тестираних се такође може претпоставити да нису стајали у једној тачки од антике до данас, већ да је било и мањих или већих сеоба, северно и јужно од некадашњег зида.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Власи
« Одговор #754 послато: Август 15, 2022, 01:44:57 поподне »
Шкоти иначе појма немају откуд Л70. Чињеница је да је било легионара са Балкана који су службовали у Британији, има нагробних споменика са на пример дачким именима. По мени, опет ја сам лаик, Шкоти су или потомци неког роба или неког сефардског трговца XD. Римљани нису никада успели да освоје данашњу Шкотску.

Превише је Шкота код припадника ове подгране и то код паралелних линија, да би били потомци једног роба са Балкана. Мислим да ће овде прича ићи ка Централној/Западној Европи, али видећемо још.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #755 послато: Август 15, 2022, 04:17:43 поподне »
Само мала напомена, негде прочитах да се вуче паралела аромуна са истро румунима. Треба нагласити да је популација коју данас знамо као истро-румуни последица миграције (9.-12. век) са територије данашње западне Румуније у Истру. То би негде значило да нису остаци романизованог становништва већ резултат касније миграције ( However, this point of view is now refuted due to the similarities of the Istro-Romanians with the Romanians from the west of Romania and the Timok Valley). Ово наравно не искључује могућност да је на неком од острва опстала популација која јесте старија и током векова се асимиловала, популација која је говорила изумрли далматски језик. Не знам да ли уопште постоје негде подаци генетских истраживања. Мени је њихов језик разумљив док ми је далматски који има много више везе са италијанским много мање разумљив иако причам прилично добро и италијански. Ево малог примера, на ћирилици:
Српски: Како се зовете/ш
Влашки у Србији: Кум ва кјаме
Далматски: Куонт ти клама те
Истро Румунски: Кум ва кјемец
Видите очигледну разлику односно сличност.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #756 послато: Август 15, 2022, 04:29:28 поподне »
Превише је Шкота код припадника ове подгране и то код паралелних линија, да би били потомци једног роба са Балкана. Мислим да ће овде прича ићи ка Централној/Западној Европи, али видећемо још.

Када кажете прича иде из централне Европе мислите на Келтско порекло тих грана Л70 што би објаснило присуство онолико грана у Шкотској? Пошто није први пут да наилазим на тај податак, спекулишу са њиме и у овим групама на фејбуку. Али како онда објаснити Јермене, Турке и Грке. Како објаснити да је најближа грана она која се наслања на земље насељене арапима и велико присуство Јевреја у неким (свим) гранама испод ЦТС3601. Ја када сма видео оне шкотске заставе уз албанску на јфул прва помисао је била да је то нека албанска дијаспора док нисам видео TMRCA 2400 ybp.  До зла бога компликовано, хоћу ја да сам PH908 ахахахахахаххаах.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Власи
« Одговор #757 послато: Август 15, 2022, 07:32:58 поподне »
Када кажете прича иде из централне Европе мислите на Келтско порекло тих грана Л70 што би објаснило присуство онолико грана у Шкотској? Пошто није први пут да наилазим на тај податак, спекулишу са њиме и у овим групама на фејбуку. Али како онда објаснити Јермене, Турке и Грке. Како објаснити да је најближа грана она која се наслања на земље насељене арапима и велико присуство Јевреја у неким (свим) гранама испод ЦТС3601. Ја када сма видео оне шкотске заставе уз албанску на јфул прва помисао је била да је то нека албанска дијаспора док нисам видео TMRCA 2400 ybp.  До зла бога компликовано, хоћу ја да сам PH908 ахахахахахаххаах.

За неко диреткно порекло је важнија ваша подграна J-Z40772, него где се све јављају подгране низводно од читаве J-CTS3601 (мада их и ту има разноврсних). Код ваше гране се TMRCA, па и географски распоред, лако може уклопити у Келте. Иначе у том граничном српско-бугарком подручју је бројна још једна подграна која се даљим пореклом може довести у везу са Келтима. Реч је о G2a-L42. У тој шопској зони је слично заступљена као и J2a-L70, са том разликом да је раширенија у динарској зони.

Ово су свакако само претпоставке на основу појединих резултата. Доро је што се вашим резултатом почело полако одмотавати клупко српске J2a-L70.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 896
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Власи
« Одговор #758 послато: Август 16, 2022, 09:29:56 пре подне »
J-L70 је присутна у Европи и на Блиском Истоку, а пошто се сматра да хаплогрупа J потиче са Блиског Истока, вероватније да одатле долази и J-L70. Али, како је ова подгрупа настала пре око 6700 година, а почела да се шири готово експлозивно пре око 3700 година ( што се најбоље види овде https://www.yfull.com/sc/tree/J-L70/ ), загонетно је где је боравила тако дуго пре него што је то ширење почело. Или се налазила негде где су услови за развој били лоши или је доживела неку катастрофу, на пример https://en.wikipedia.org/wiki/Minoan_eruption , што је створило уско грло на њеном стаблу, али и рашчистило простор за нагли развој.

Можда би се њено ширење могло објаснити прво ширењем Хитита https://en.wikipedia.org/wiki/Hittites и каснијим преласком из Анадолије у Европу у време Македонског и Римског Царства.

Још један догађај који би се могао везати за ширење J-L70 је владавина Хикса у Египту https://en.wikipedia.org/wiki/Hyksos . Сматра се да су били западноазијског порекла https://www.smithsonianmag.com/smart-news/first-foreign-takeover-ancient-egypt-was-uprising-not-invasion-180975354/ https://www.youtube.com/v/wMJDcK5gHIw . Има мишљења да је избацивање Хикса из Египта било инспирација за ову причу https://en.wikipedia.org/wiki/The_Exodus , а можда је и објашњење за јеврејске подгрупе J-L70.
« Последња измена: Август 16, 2022, 09:31:39 пре подне CosicZ »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #759 послато: Август 16, 2022, 11:35:22 пре подне »
Хвала на информацијама и линковима. Одлична су опажања и хронологија. Одлично опажање да постоји својеврсни bottleneck као и нагла експлозија. Оно што се спекулише, и што преовладава, међу људима који дуго истражују Л70 је да готово извесно настала у источној Анадолији. Јевреји укључени у истраживања сматрају да није јеврејског порекла, иако има чак 15 различитих родова у овој грани (15 distinct Jewish branches spread throughout the phylogeny). Такође сматрају следеће: What I will say, is that it is unlikely that these lines are originally Israelite. There are too many non-Jewish lines for this to be the case. In my mind, either this branch became Jewish in Israel from 800 BCE - 70 AD (supported by the neighboring branch in Yemen and Saudi Arabia). Потребно је да се открије још античких узорака како би се добила јаснија слика али оно што је сасвим извесно на основу емпиријских података је да је ширењу Л70, на оволико великој територији, највише допринео Рим. Е сада да ли је Л70 била у Италији међу италским племенима и Етрурцима (који су кремирали своје мртве па је проблем) или је пак резултат миграција у време царства то се још увек не зна. Ако ћемо донети неки закључак на основу два најстарија узорка, Виминацијум и Рим, обе индивидуе су чак и аутосомално из Анадолије (Римски узорак сигурно). Чека се старији узорак који ће можда појаснити то кључно питање одткуд Л70 на територији царства. Небојша је одлично приметио да се TMRCA не подудара са периодом царства, односно старији је, што додатно уноси збрку. Јер да се дисперзија десила у време царства нека логична претпоставка би била да је TMRCA максимално 2000 година а не 2700 и више од тога (пре свега мислим на ону грану где имамо шкота и албанца). Врло компликовано свакако. Видећемо.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.