Аутор Тема: Срби икавци  (Прочитано 25443 пута)

симо

  • Гост
Одг: Срби икавци
« Одговор #60 послато: Октобар 30, 2018, 06:18:11 поподне »
Апропо Голијана,

Недавно су је на ФДТНА стигао и резултат Хрвата Перића из околине Ливна, такође припада J2b2-M241>Z631 и то кластер Голијана. Као и Живанић са Купреса. Код њих је та генетска веза доста јака, с обзиром да су у питању потпуна поклапања на 23 маркера, или евентуално -2, 3.

Резултат Перића из Доњег Рујана ( раније Бралића из Дицма, Сињ) и његова веза са православцем (икавцем) Живанићем са Купреса и неким српским породицама из Старе Херцеговине, говори управо о јединствености тог новоштокавског икавско/ијекавског простора. У овом тренутку ми не можемо рећи колико је стара веза између ових тестираних, али је и на малом броју маркера евидентна. Такође не можемо рећи ни гдје је матично подручје рода и да ли је род оригинално са икавског или ијекавског подручја или је његова старост таква да предатира ту подјелу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Срби икавци
« Одговор #61 послато: Октобар 30, 2018, 06:23:54 поподне »
Резултат Перића из Доњег Рујана ( раније Бралића из Дицма, Сињ) и његова веза са православцем (икавцем) Живанићем са Купреса и неким српским породицама из Старе Херцеговине, говори управо о јединствености тог новоштокавског икавско/ијекавског простора. У овом тренутку ми не можемо рећи колико је стара веза између ових тестираних, али је и на малом броју маркера евидентна. Такође не можемо рећи ни гдје је матично подручје рода и да ли је род оригинално са икавског или ијекавског подручја или је његова старост таква да предатира ту подјелу.

Добро, то би била озбиљна фантастика ако долазе са икавског подручја. Посебно ако узмемо распрострањеност Ј-Z631 у обзир. Они имају поклапања и у западној Македонији. Не би ме изнанадило да је и код тих икаваца било досељеничке струје с југоистока (Херцеговина, Зета, Рашка), тј. та веза је мање-више евидентна. Остаје питање само у које време датирају те миграције.

Кад поменух већ I2-Z16983 са 23andMe, ту су још муслимани Голетић из Живиница и Дурмишевић из Херцеговине, Хрват Борас из Витине (Љубушки), Поповић из Црне Горе, као и још неке породице углавном из динарских крајева.

Кад поменух већ I2-Z1

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Срби икавци
« Одговор #62 послато: Октобар 30, 2018, 10:24:52 поподне »
Људи, погрешно сте схватили, није мој циљ да неког ко се не осјећа Србином и ко уз то и мрзи све што је српско увјеравам да је Србин. Ја сам први који сматра да је то јалов посао, о томе сам писао и на теми "О српству Црногораца". Овдје је тема о Србима икавцима, за које великохрватски пропагандни кругови тврде да су бивши ијекавци који су од околних католика прихватили икавицу, а добро знамо да штокавски православци, католици и муслимани никад нису једни од других преузимали језичке црте, осим на нивоу вокабулара, штовише, гледали су да се што више издиференцирају једни од других.
Овдје говоримо о томе да је потврђено постојање аутохтоне православне популације на новоштокавском икавском говорном подручју, тј. да је заблуда да је у предосманском периоду тамо постојала искључиво католичка заједница. Вјероватно су константне миграције из Херцеговине и западне Црне Горе до данас знатно измијениле генетску слику тог становништва, али се је то сигурно одвијало у фазама, јер у супротном не би опстала икавица.

Ван мреже StoDaNe

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Срби икавци
« Одговор #63 послато: Децембар 23, 2021, 09:46:30 пре подне »
Негде око половине православних у општини/крајини Врлика је причало икавским изговором.Икавци су користили Иван,Стипан,Јуре,Цвитко,Мирко,Ристе као и женска имена Стипаниа,Иваница,Цвита,Аница и тако даље.Било је ту и имена као Антон,Мате итд.Јекавци су користили Јован,Стеван,Ђуро,Цветко,Марко,Крстан као и женске варијанте Стеваниа,Цвета,Анђелија и тако даље.
Имена нису уопште имала везе стим ко је био које нације,вере,народности већ где су људи живели и одакле су дошли,и то је било тако све до оног тренутка до када је постало битно ко је Иван а ко је Јован.
Сви знате зашто па да се не понављамо,ћирилица и јекавски као стубови једне стране а латиница и икавица друге.

У овој теми је поменуто да су Срби сами потискивали икавицу јер се проширивало мишљење да је икавица католичка  што је апсолутно тачно.Људи су мењали слова из презимена да би звучала мање икавски,чак шта више мењали начин како причају да неби звучали као "католици".
Неким људима је икавица постала толико мрска да говоре да се никад није ни говорила међу Србима у Врлици,док се неки нажалост стиде да кажу да су били икавци.

На ливањском пољу има/било преко 60 презимена из врличке крајине ,од укупног броја православних укључујући оне придошле из Босне православних икваца је било око 30  посто.



Ако би неко хтео да учи локалну историју о далмацији он заправо нема одакле из Српске перспективе јер се нико небави тим,ни пре сто година ни данас.Један дечко са овог форума написа књигу о свом селу,њему свака Част али зашто то неради држава?Они имају ресурсе да одраде све што треба лагано,универзитети,факултети ,институти итд.

Углавном шта сам хтео рећи јесте да људе нетреба да буде срамота одакле су и како им се деда/прадеда звао јер ако они нечувају своју историју нико неће зато што на крају дана никог није брига и свако гледа свој  интерес.
Ко незна своју историју други ће га учити.


« Последња измена: Децембар 23, 2021, 09:48:46 пре подне StoDaNe »