Аутор Тема: Саси на простору Балкана  (Прочитано 46403 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #60 послато: Јун 25, 2017, 10:27:50 пре подне »
Има нешто и о Видовдану и Сасима ...

https://www.juznasrbija.info/lat/vesti/danas-je-vidovdan.html

https://sr.wikipedia.org/wiki/Свети_Вид

Да ли међу Србима има породица које славе Видовдан као крсну славу ?

Постоји староседелачка породица Станић из Дечана која прославља Видовдан (пре тога св. Амос, али мислим да се тај светитељ прославља истог дана када је и Видовдан). Не знам да ли имају неке везе са Сасима, али од једног Станића је узет узорак у оквиру КиМ-јужна Србија ДНК подухвата:

36.Станић, Дечани, Видовдан (раније Св. Амос)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #61 послато: Јун 25, 2017, 01:10:16 поподне »
Sinan Alimanović, sarajevski kompozitor i član "Indexa" porijeklom iz Prijepolja ili Priboja.
Алимановић или Аламановић?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #62 послато: Јун 25, 2017, 01:12:35 поподне »
Сад нешто гледам, претпостављамо да су Саси делом I2-PH908, па I1-Z58, па I2-M223, G2a-L497, R1b-U106, чак и N2-P189.2. Уколико би и пола од овога било тачно, приличан бр. Срба би био таквог порекла. Ипак мислим да их није опстало у толиком проценту данас.
Фуштићи из Брскова код Мојковца, за које постоји нека прича да су пореклом од Саса, управо су I2-PH908.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #63 послато: Јун 25, 2017, 01:15:36 поподне »
Алимановић или Аламановић?


 Има  и Алимановића и Аламановића.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #64 послато: Јун 25, 2017, 01:28:35 поподне »
Алимановић или Аламановић?
Alimanović
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #65 послато: Јун 25, 2017, 05:23:25 поподне »
Bilo bi zanimljivo znati koje haplogrupe su zastupljene u Janjevu i Osogovskim Planinama (Kratovo, Zletovo, Kočani, Makedonska Kamenica, Kriva Palanka, Berovo i Rusinovo), kao i u naseljima koje su osnovali Sasi u današnjoj Bugarskoj. Prezimena za koje sigurno znam da su povezana sa Sasima su jako zastupljena u Turskoj i to u neizmijenom obliku, zašto ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #66 послато: Јун 27, 2017, 09:02:14 поподне »
Постоји староседелачка породица Станић из Дечана која прославља Видовдан (пре тога св. Амос, али мислим да се тај светитељ прославља истог дана када је и Видовдан). Не знам да ли имају неке везе са Сасима, ...

Поштовање Светог Вида, односно Светог мученика Вита (Vitus) веома је раширено у Немачкој и Чешкој.

Свети Вит, родом са Сицилије, 303. године погубљен је као момчић у Риму, будући хришћанин, по наредби злогласног цара Диоклецијана.

Мошти су му пренете у Француску, а 836. године у опатију Вестверк код Ахена у Немачкој.
Чешки кнез Вацлав мошти Светог Вита пренео је у Праг 925. године, и тада је светом мученику у славу подигнута црква, а у 14. веку наместо ње и грандиозна готичка катедрала.
Отуд, није необично што је овај свети мученик веома поштован како код Чеха, тако и код Немаца.
Говорећи о рударству, Сасима, Чесима, Словацима... Има ту нешто.

Код нас је култ Светог Вида такође био веома раширен. Како у Православној Цркви, тако и код римокатолика, светитељ се прославља 15. јуна. Преласком са јулијанског на грегоријански календар, овај датум је садашњи 28. јун.
Сви знамо да се на дан Светог Вида (као и дан посвећен Светом пророку Амосу, који је, ипак, код нас мање познат) 1389. године одиграла Косовска битка. Славећи Светог кнеза мученика Лазара и с њим све друге свете косовске мученике, код Срба је некако замрло поштовање Светог Вида.

Не познајем никог ко слави Видовдан, а нисам нешто ни чуо да има већи број родова са овом славом. Видовдан од краја 14. века код Срба има посебан значај, па не би било ни много логично узимати овај празник као крсну славу. Родове који славе Видовдан пре бих повезао са слављењем Светог мученика Вида, него са Косовском битком.
« Последња измена: Јун 27, 2017, 09:12:12 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #67 послато: Јун 27, 2017, 09:52:33 поподне »
Поштовање Светог Вида, односно Светог мученика Вита (Vitus) веома је раширено у Немачкој и Чешкој.

Свети Вит, родом са Сицилије, 303. године погубљен је као момчић у Риму, будући хришћанин, по наредби злогласног цара Диоклецијана.

Мошти су му пренете у Француску, а 836. године у опатију Вестверк код Ахена у Немачкој.
Чешки кнез Вацлав мошти Светог Вита пренео је у Праг 925. године, и тада је светом мученику у славу подигнута црква, а у 14. веку наместо ње и грандиозна готичка катедрала.
Отуд, није необично што је овај свети мученик веома поштован како код Чеха, тако и код Немаца.
Говорећи о рударству, Сасима, Чесима, Словацима... Има ту нешто.

Код нас је култ Светог Вида такође био веома раширен. Како у Православној Цркви, тако и код римокатолика, светитељ се прославља 15. јуна. Преласком са јулијанског на грегоријански календар, овај датум је садашњи 28. јун.
Сви знамо да се на дан Светог Вида (као и дан посвећен Светом пророку Амосу, који је, ипак, код нас мање познат) 1389. године одиграла Косовска битка. Славећи Светог кнеза мученика Лазара и с њим све друге свете косовске мученике, код Срба је некако замрло поштовање Светог Вида.

Не познајем никог ко слави Видовдан, а нисам нешто ни чуо да има већи број родова са овом славом. Видовдан од краја 14. века код Срба има посебан значај, па не би било ни много логично узимати овај празник као крсну славу. Родове који славе Видовдан пре бих повезао са слављењем Светог мученика Вида, него са Косовском битком.

Биће свакако занимљив резултат од Станића јер, ако се не варам, у питању су староседеоци из села Лоћане, последњег српског села у околини Дечана (до 1999.), и за њих се везује нека легенда о доношењу огња када се градио манастир Високи Дечани. Није немогуће да они представљају једну од ретких породица које нису отишле са простора Старе Србије током сеоба 1690. и 1737. и које су ту можда још од средњег века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #68 послато: Септембар 03, 2017, 09:15:51 поподне »
Међу католичким становницима села Оћевија код Вареша у Босни можда живе посљедњи потомци средњовјековних Саса на нашим просторима . Тамо и даље раде старе ковачнице на водени погон. Вјероватно пуно другачије нису изгледале саске радионице у Брскову, Новом Брди и Копаонику. Ове ковачнице у Оћевији су проглашене националним спомеником.

<a href="https://www.youtube.com/v/YmhwdkACcu4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/YmhwdkACcu4</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/YGirWspR-Zw&amp;pbjreload=10" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/YGirWspR-Zw&amp;pbjreload=10</a>

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #69 послато: Септембар 10, 2017, 12:00:59 поподне »
"Последнји потомци" ????  Мало нејасно, знамо да потомака Саса мора бити а дали су последнји, незнамо :)
Ево како живе потомци Саса у Крешеву:
https://www.youtube.com/v/Nm43X9YRNUY
http://www.flash.ba/vijesti/elizabeta-medic-posljednja-zvonarica-neobicnim-plocama-u-vrancima-kod-kreseva/
http://www.kresevo.net/dppkv/povijest.htm
Како "саси" нису били истог етничког поријекла чини ми се да се топоними Трепча около Брскова односе на мјеста гдје су се црквена звона надомијештала  овим металним плочама, "трепачима".
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #70 послато: Октобар 13, 2017, 07:01:56 поподне »
Нађена су потпуна поклапанја, на 23 маркера, код тестираних који се сматрају потомцима средњовјековних "саса" и тестираних од Ердеља до Саске. Биће о овоме још ријечи.
Изгледа да ће бити и писаних докумената о томе.
 Following its conquest by the Ottoman Empire in the mid-15th century, Bosnia experienced a rapid and extensive conversion of the local population to Islam, and by the early 1600s roughly two thirds of Bosnians were Muslim.[45] In addition, a smaller number of converts from outside Bosnia were in time assimilated into the common Bosniak unit, such as Croats (mainly in Turkish Croatia, and the Muslims of Slavonia that fled to Bosnia following the Austro-Turkish war), Serbian and Montenegrin Muhacirs (in Sandžak particularly Islamicized descendants of the Old Herzegovinian and highlander tribes from Brda region, such as Rovčani, Moračani, Drobnjaci and Kuči), and slavicized Vlachs,[46] Hungarians,[46] Albanians[46] and German Saxons.[46]

Још једна ствар ми је у међувремену постала занимлјива, има ли везе између Јелене Анжујске и "саса" ?????
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #71 послато: Јануар 12, 2018, 07:20:45 поподне »
Било би добро да бар један од копаоничких I2-M223 уради дубље СНП тестирање. При томе не мислим на Биг Ипсилон, већ на неки од СНП пакета.

И Ковачани и Ћоћићи су предиктовани као P78>S25733>A427, међутим сама A427 је доста стара, око 4700 година и распрострањена, има је и на Балкану и у источној Европи. Ковачанима и Ћоћићима по маркерима јесу најближи хаплотипови из западне Европе, међутим мали је број упоредивих маркера, а маркери често знају да заварају.

Ово би било добро да би се потврдила ова саска претпоставка, која се не заснива толико на генетским резултатима колико на комбинацији генетских и историјско-географских података, тј. лоцираности родова око рударских средишта.

Ову популацију, можда, неби требало звати Сасима јер очигледно нису једнородни иако су скупа дошли са једног ширег простора и бавили се рударством. Врло је вјероватно да долазак на ове просторе, ради рударења, није био у једном "налету", већ се то дешавало кроз више вјекова и то у 12. 13. и 14. вијеку. Ни историчари нису сигурни када су Саси дошли у Брсково, нити одакле су дошли. Има више верзија и чини ми се да су све тачне, само је питање када је ко долазио. Чини ми се и то да су Саси прво населили област данашњег Колашина и Роваца а да је у историјским документима забиљежена само најуспјешнији рудокоп у Брскову.
Средњовјековно рударство је захтијевало велики број људи, од стручњака, преко копача, угљара, талионичара, поносника (превозника), трговаца и тд. Нису све те послове обављали Саси и нису се само Саси бавили рударењем и металургијом. Можда је рудник Брсково био успјешан баш због великог броја људи који се, због најезде Монгола, "сјатио" око рударских центара па и Брскова?
Резултати тестирања нам показују генетско поријекло по мушкој линији а не које смо етносу припадали и чиме се бавио предак. Из резултата тестирања се јасно види да у рударским областима имамо специфичну комбинацију гена и ваља је протумачит.
Чини ми се да закључке доносите на:
- још увијек малом броју тестираних и недовољно "дубоко" тестираних, како си и сам рекао Симо.
- пуно вам времена узимају усмена предања која су настала мотивисана прикривањем поријекла
- повратних миграција је било. Након 1690. католици су тражили спас у мјестима која задње памте као свој завичај
- немате тестираних Албанаца и Србљака довољно
- санджаклије су само тестирали побшњачене Клименте и Куче
- немате довољно података из Бугарске, Грчке и Македоније
- немате довољно тестираних из Спиша, Трансилваније и Бихора
- немате адекватан софтвер за статистичку обраду података
Дакле, још пуно тога стоји између нас и истине.
Срдачан поздрав !


Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #72 послато: Јануар 12, 2018, 07:55:54 поподне »
Ову популацију, можда, неби требало звати Сасима јер очигледно нису једнородни иако су скупа дошли са једног ширег простора и бавили се рударством. Врло је вјероватно да долазак на ове просторе, ради рударења, није био у једном "налету", већ се то дешавало кроз више вјекова и то у 12. 13. и 14. вијеку. Ни историчари нису сигурни када су Саси дошли у Брсково, нити одакле су дошли. Има више верзија и чини ми се да су све тачне, само је питање када је ко долазио. Чини ми се и то да су Саси прво населили област данашњег Колашина и Роваца а да је у историјским документима забиљежена само најуспјешнији рудокоп у Брскову.
Средњовјековно рударство је захтијевало велики број људи, од стручњака, преко копача, угљара, талионичара, поносника (превозника), трговаца и тд. Нису све те послове обављали Саси и нису се само Саси бавили рударењем и металургијом. Можда је рудник Брсково био успјешан баш због великог броја људи који се, због најезде Монгола, "сјатио" око рударских центара па и Брскова?
Резултати тестирања нам показују генетско поријекло по мушкој линији а не које смо етносу припадали и чиме се бавио предак. Из резултата тестирања се јасно види да у рударским областима имамо специфичну комбинацију гена и ваља је протумачит.
Чини ми се да закључке доносите на:
- још увијек малом броју тестираних и недовољно "дубоко" тестираних, како си и сам рекао Симо.
- пуно вам времена узимају усмена предања која су настала мотивисана прикривањем поријекла
- повратних миграција је било. Након 1690. католици су тражили спас у мјестима која задње памте као свој завичај
- немате тестираних Албанаца и Србљака довољно
- санджаклије су само тестирали побшњачене Клименте и Куче
- немате довољно података из Бугарске, Грчке и Македоније
- немате довољно тестираних из Спиша, Трансилваније и Бихора
- немате адекватан софтвер за статистичку обраду података
Дакле, још пуно тога стоји између нас и истине.
Срдачан поздрав !
Не знам на основу чега си дошао до закључка да су Саси прво населили област Колашина и Роваца? Колико је мени познато у области племена Ровца никада није било ни помена о некаквом копању руде, као ни приче о било каквом братству или роду да је имао везе са рударством, а предања у тој области су сачувана веома добро и можда боље него било где друго.
Ако мислиш на стариначке родове из Роваца и околине Колашна да су Саског порекла онда мислим да јако грешиш. Једино ко би можда могао да се уклопи у ту причу (а нису далеко од области које помињеш) су Фуштићи који се и налазе у близини рудника Брсково. Тачно се зна где су се Саси насељавали у време средњевековне Србије, то је више пута помињано овде на форуму, а и опште је познато да су то били тадашњи рударски центри. Касније са надирањем Турака и замирањем рударства вероватно да се већина њих склонила негде и окренула другим видовима занимања. То сигорно није могла бити област племена Ровца пошто у време када су Турци дошли Ровца су већ увелико била насељена како стариначким родовима тако и већ трећом генерацијом Гојаковог потомства.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #73 послато: Јануар 12, 2018, 08:23:42 поподне »
Не знам на основу чега си дошао до закључка да су Саси прво населили област Колашина и Роваца? Колико је мени познато у области племена Ровца никада није било ни помена о некаквом копању руде, као ни приче о било каквом братству или роду да је имао везе са рударством, а предања у тој области су сачувана веома добро и можда боље него било где друго.
Ако мислиш на стариначке родове из Роваца и околине Колашна да су Саског порекла онда мислим да јако грешиш. Једино ко би можда могао да се уклопи у ту причу (а нису далеко од области које помињеш) су Фуштићи који се и налазе у близини рудника Брсково. Тачно се зна где су се Саси насељавали у време средњевековне Србије, то је више пута помињано овде на форуму, а и опште је познато да су то били тадашњи рударски центри. Касније са надирањем Турака и замирањем рударства вероватно да се већина њих склонила негде и окренула другим видовима занимања. То сигорно није могла бити област племена Ровца пошто у време када су Турци дошли Ровца су већ увелико била насељена како стариначким родовима тако и већ трећом генерацијом Гојаковог потомства.
"Не знам на основу чега си дошао до закључка да су Саси прво населили област Колашина и Роваца?"
Istorijski podaci, "brdo Smrčje inad Sase".
"Колико је мени познато у области племена Ровца никада није било ни помена о некаквом копању руде, као ни приче о било каквом братству или роду да је имао везе са рударством, а предања у тој области су сачувана веома добро и можда боље него било где друго."
Opusti se, sa Sasima su dolazili i Vlasi iz Transilvanije koji su i kopali rudu i prenosili je !
"Тачно се зна где су се Саси насељавали у време средњевековне Србије, то је више пута помињано овде на форуму, а и опште је познато да су то били тадашњи рударски центри."
Ko je taj koji to tačno zna ?
 "Касније са надирањем Турака и замирањем рударства вероватно да се већина њих склонила негде и окренула другим видовима занимања."
U ovoj oblasti su osmanlije ("Turci") ponovo aktivirali rudnike !!!!!!
"То сигорно није могла бити област племена Ровца пошто у време када су Турци дошли Ровца су већ увелико била насељена како стариначким родовима тако и већ трећом генерацијом Гојаковог потомства."
Samo taj Gojak može da napravi djecu različitih haplogrupa !
Pozdrav drug!
« Последња измена: Јануар 12, 2018, 08:30:43 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #74 послато: Јануар 12, 2018, 08:35:23 поподне »
Wilhelm Minnir, b.1650, Ernsbach може бити и Немац француског порекла са понемченим француским презименом Minier/Минје ("минер/рудар") или пак Немац са понемченим француским изразом занимања којим се он, или његов предак бавио.

Човјек из Рудог који има исти СНП и маркере као ја се презива Лагумджија. Вјекови су радили своје !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #75 послато: Јануар 12, 2018, 08:50:53 поподне »
"Не знам на основу чега си дошао до закључка да су Саси прво населили област Колашина и Роваца?"
Istorijski podaci, "brdo Smrčje inad Sase".
"Колико је мени познато у области племена Ровца никада није било ни помена о некаквом копању руде, као ни приче о било каквом братству или роду да је имао везе са рударством, а предања у тој области су сачувана веома добро и можда боље него било где друго."
Opusti se, sa Sasima su dolazili i Vlasi iz Transilvanije koji su i kopali rudu i prenosili je !
"Тачно се зна где су се Саси насељавали у време средњевековне Србије, то је више пута помињано овде на форуму, а и опште је познато да су то били тадашњи рударски центри."
Ko je taj koji to tačno zna ?
 "Касније са надирањем Турака и замирањем рударства вероватно да се већина њих склонила негде и окренула другим видовима занимања."
U ovoj oblasti su osmanlije ("Turci") ponovo aktivirali rudnike !!!!!!
"То сигорно није могла бити област племена Ровца пошто у време када су Турци дошли Ровца су већ увелико била насељена како стариначким родовима тако и већ трећом генерацијом Гојаковог потомства."
Samo taj Gojak može da napravi djecu različitih haplogrupa !
Pozdrav drug!
- ОК брдо Смрчје постоји у близини Колашина, локалитет Сасе ми и није нешто познат, али нисам разумео откуд закључак да су се Саси прво насељавали у Колашин и Ровца?
- Ни ово са Власима из Трансилваније не капирам шта си хтео да кажеш? Чак и да је било тога какве они везе имају са Ровцима и Колашином?
- Па зна се да су се Саси првобитно у доба средњевековне Србије насељавали управо у близини тадашњих рудних центара попут Новог Брда, Брскова и сл. Али Колашин и Ровца са тим немају неке везе, осим што је туда пролазио каравански пут од Дубровника ка Брскову и даље.
- Различитост хаплогрупа никако није доказ да су у питању Саси. Хоћеш да кажеш да хаплогрупе којима припадају старинци у Ровцима потврђују то да се ради о Сасима?

Рођо, ја бих те замолио да будеш мало јаснији кад дајеш одговоре у полемици, понекад нисам баш сигуран шта си тачно хтео рећи.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #76 послато: Јануар 12, 2018, 08:54:18 поподне »

Samo taj Gojak može da napravi djecu različitih haplogrupa !


Ca oвим cи мe cкpoз caд пopeмeтиo! :)
Вoлeo биx дa oбpaзлoжиш oвo.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #77 послато: Јануар 12, 2018, 09:05:36 поподне »
Човјек из Рудог који има исти СНП и маркере као ја се презива Лагумджија. Вјекови су радили своје !

Које су вероисповести ове Лагумџије, да ли знате?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #78 послато: Јануар 12, 2018, 09:15:51 поподне »
- ОК брдо Смрчје постоји у близини Колашина, локалитет Сасе ми и није нешто познат, али нисам разумео откуд закључак да су се Саси прво насељавали у Колашин и Ровца?
- Ни ово са Власима из Трансилваније не капирам шта си хтео да кажеш? Чак и да је било тога какве они везе имају са Ровцима и Колашином?
- Па зна се да су се Саси првобитно у доба средњевековне Србије насељавали управо у близини тадашњих рудних центара попут Новог Брда, Брскова и сл. Али Колашин и Ровца са тим немају неке везе, осим што је туда пролазио каравански пут од Дубровника ка Брскову и даље.
- Различитост хаплогрупа никако није доказ да су у питању Саси. Хоћеш да кажеш да хаплогрупе којима припадају старинци у Ровцима потврђују то да се ради о Сасима?

Рођо, ја бих те замолио да будеш мало јаснији кад дајеш одговоре у полемици, понекад нисам баш сигуран шта си тачно хтео рећи.

-"Рођо, ја бих те замолио да будеш мало јаснији кад дајеш одговоре у полемици, понекад нисам баш сигуран шта си тачно хтео рећи."
----Drug, ja ne pišem naučni rad iz oblasti etnologije nego raspravljam na forumu i nemoram za sve imati argumente s obzirom da sam ja u ovoj diskusiji više kazivalac nego istraživač! Na ovom forumu ima vrsnih etnologa i istoričara i ovo o čemu ja pišem moglo bi im značit.
 -"ОК брдо Смрчје постоји у близини Колашина, локалитет Сасе ми и није нешто познат, али нисам разумео откуд закључак да су се Саси прво насељавали у Колашин и Ровца?"
----- Nije se mislilo na lokalitet Sase nego na brdo kje se nalazi iznad lokacije gdje žive Sasi.
-----_Nisam ja zaključio da su Sasi prvo naselili Kolašin nego Jireček, Dinić i ostali, među njima moji preci:
-"Ни ово са Власима из Трансилваније не капирам шта си хтео да кажеш? Чак и да је било тога какве они везе имају са Ровцима и Колашином?"
------Ni ove "vlahe" nisam ja izmislio nego su pomenuti u istorjskim djelima,jasno i decidno, "vlasi" i "eflak".
------Oni jedini imaju veze sa Rovcima i Kolašinom. Domaći Vlasi koji su došli kao ponosnici u brdima između Brskova i Kotora/Dubrovnika su E1 haplogrupa.
 - "Па зна се да су се Саси првобитно у доба средњевековне Србије насељавали управо у близини тадашњих рудних центара попут Новог Брда, Брскова и сл. Али Колашин и Ровца са тим немају неке везе, осим што је туда пролазио каравански пут од Дубровника ка Брскову и даље.
-------Upravo su oni ti koji su saobraćali tim karavanskim rutama.
-"Различитост хаплогрупа никако није доказ да су у питању Саси. Хоћеш да кажеш да хаплогрупе којима припадају старинци у Ровцима потврђују то да се ради о Сасима?"
--------Upravo sam i sam to rekao, ne moraju to biti Sasi ali su sa njima došli.
--------Haplogrupe kojima pripadaju rovčani jasno pokazuju da nisu starobalkanci a njihovo plemensko ime govori da su rovali-kopali. Nisu samo Sasi kopali rudu!
« Последња измена: Јануар 12, 2018, 09:19:46 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Саси на простору Балкана
« Одговор #79 послато: Јануар 12, 2018, 09:16:15 поподне »
Које су вероисповести ове Лагумџије, да ли знате?

muslimani
Evropa je jedna velika porodica.