Аутор Тема: Готи на Балканском полуострву  (Прочитано 10523 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #20 послато: Октобар 06, 2017, 08:43:06 поподне »
Мацуре.  ;D

Вероватно.
А ту су и они херцеговачки I1 Z63.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #21 послато: Октобар 06, 2017, 08:51:19 поподне »
Да ли је назив Острог настао од Острог(оти) или од Оштри Рог (планински врх, литица)?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #22 послато: Октобар 06, 2017, 11:01:43 поподне »
Да ли је назив Острог настао од Острог(оти) или од Оштри Рог (планински врх, литица)?

Ако си некад био под Острогом, онда ти је јасно по чему назив:

Топоними са основом „остро“: Остра (Чачак), Острвица (развалина старе тврђаве на Руднику), Остриковац (Ћуприја), Островица (код Ниша, на Пештеру), Острозуб (Црна Трава), Остружница (код Београда), Острц (Власотинце), такође и врх Острило на Пештеру, у Црној Гори Манастир Острог, Остро и Заостро (код Берана), Заострог (Улцињ), и још многи у целом словенском свету - придев „остро“ има значење голог, кршевитог, истакнутог врха на некој планини. Отуд и топоними са овом основом углавном се налазе у таквом крајолику.
Неки топоними могу бити изведени и од речи острво.
Рудничка Острвица је тврђава која се први пут помиње 1320-их. Занимљива је прича о велможу Николи Зојићу, побуњенику против младог деспота Стефана, који се ту затворио, а од смакнућа спасао тако што се у Острвици замонашио, те је тако избегао гнев деспотов.
Другачије тумачење налазим за топоним Острог: „Острог је опкоп, табор, тврђава, као географски термин значи место на коме се налазио или се налази острог“ (Звездана Павловић - „Ороними Србије“). Судећи према крајолику и стени у којој се налази Манастир Острог, мени се ипак прихватљивијом чини она верзија о кршу и голети.
Заостро код Берана назив је добило по полажају иза врха Остро - за Остро.
Остружница је могла име добити по остругама - бобичастом воћу (дивља купина).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #23 послато: Фебруар 25, 2018, 05:16:21 поподне »


Ево једног текста на енглеском језику.

Линк:

https://www.gnxp.com/WordPress/2018/02/21/the-folk-migration-during-the-age-of-migrations/

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #24 послато: Март 20, 2018, 03:05:23 поподне »
Према неким мишљењима, један број Острогота се приликом ове провале у Илирик населио у околини Скадра.

Pročitah cijelu temu ali me ovaj tekst o Ostrogotima zainteresovao.
Ja sam I1-Z63 i po FTDNA povezan sam sa Macurama a moje porijeklo je iz okoline Skadra.

U okolini Skadra postoji oblast koja se zove "Nikaj-Mërtur" a Mërtur su povezani za Berišama, za Beriše se vjeruje da su jedno od najstarijih plemena sjeverne Albanije.
Pleme Beriša je iz oblasti Puka a moje prezime je Pukić po starim knjigama Puka.
Ne znam koliko ovo ima veze sa ovom pričom o Gotima ali meni je nekako sve to povezano...


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #25 послато: Март 21, 2018, 09:15:56 поподне »
Може имати везе са Готима, Марко, и те како. До сад и не видим неку другу верзију присуства I1-Z63 на западном Балкану, него готску. Истражујемо дање...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #26 послато: Јун 03, 2019, 05:21:57 поподне »
Можда је ово потврда да је и Херцеговачки I1 Z63 потиче од Острогота,или из шире околине Скадра или околина Оногошта,можда прво и романизовани преселили у Травунију и Захумље,где су пословењени,попут Мацура у Брдима.

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #27 послато: Јун 03, 2019, 06:37:09 поподне »
Шта је са кримским готима? Наводно су били православни и најдуже опстали од свих гота, све до 19. века.
Да ли је могуће да су и они имали некакав утицај?

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #28 послато: Јун 03, 2019, 07:14:08 поподне »
Не знам за Кримске Готе,али мислим дасу многи Остроготи остали у Дукађину код Скадра и у брдима изнад Оногошта,до Требиња.Поромањени и углавном становници тврђава као што су Оногошт,Клобук,Дриваст ту су дочекали Словене,где се они који су остали у тврђавама у жупама као Оногошт или жупа Врм,брзо Словенизовани,док су они романизовани Остроготи који су отишли у планине,уз романизоване Илире,посветили се сточарству,прозвани Власи,или у Малесији Арбанаси.И то је старији слој становника каснијих Словенских жупа.Не тврдим,али мислим из свега што сам до сада прочитао дасу Остроготи донели бар 70 посто I1Z63 на Балкану.Без икаквих тврдњи,само мој лични утисак пратећи форуме у вези I1Z63.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #29 послато: Јун 04, 2019, 11:50:39 пре подне »
Читао сам тезу да топоним Гацко потиче од Гота. Да ли постоји I1 код тестираних Гачана?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #30 послато: Јун 04, 2019, 12:56:57 поподне »
Читао сам тезу да топоним Гацко потиче од Гота. Да ли постоји I1 код тестираних Гачана?

Ево етимолошке анализе топонима Гацко од стране Александра Ломе у књизи Мирјане Детелић "Епски градови - лексикон":

"Stsrp. Гьско nа jedrom napisu iz 1359, prvobitno polje, verovatno nazvano po bregu Gad < Гъдъ na svome rubu; taj oronim može biti predslovenski, ili stara slovenska reč za šumu srodna staropruskoj gude a sačuvana samo u toponimiji (Gdinj na Hvaru, Gdynia i Gdansk u Poljskoj), v. Skok I 542. (A.L.)"

Иначе, занимљив податак који нисам до сада знао у вези Гацка и села Метохије, из исте књиге:

"Župa i stari grad Gat kod Trebinja u Hercegovini, u polju koje je po njemu dobilo ime. Selo Metohija u njegovoj blizini (na mestu današnjeg Gacka), preimenovana je u Gacko za vreme austrougarske uprave."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #31 послато: Јун 04, 2019, 01:56:02 поподне »
U nekoliko knjiga sam našao đe se pominje da je jedan dio Gota ostao u okolini Skadra. Ne znam je li slučajno da baš u okolini Skadra-oblast Puka (Komani, Puka, Kabaši, Ćeret) imamo nalaze koji se mogu dovesti u vezu sa Gotima.
Neki zaključci su da pleme Hoti ima Gotsko porijeklo ali DNK dokazuje suprotno.

Zanimljivo je da i Albanaci sa Kosova  koji su u I1Z63  za svoje dalje porijeklo većinom navode PUKU kao polaznu tačku njihovih plemena. Sa ovim ne mislim da grad Puke nego na Puku kao oblast koja je sudeći po mapi veoma velika i ima dosta sela.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #32 послато: Јун 04, 2019, 02:40:16 поподне »
У вези Гота на Балкану долазимо до једног врло битног питања које би могли анализирати:Да ли на порекло многих родова од напр.Острогота указује само I1 Z63+,без обзира на млађе подгране,као код Пука кластера,или млађе подгране обавезно означавају млађа германска племена од Острогота,који су се на Балкану могли појавити као део сеобе Словена,собзиром да већина Балканских I1Z63, имају и много млађе подгране?

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #33 послато: Јун 04, 2019, 02:43:12 поподне »
U nekoliko knjiga sam našao đe se pominje da je jedan dio Gota ostao u okolini Skadra. Ne znam je li slučajno da baš u okolini Skadra-oblast Puka (Komani, Puka, Kabaši, Ćeret) imamo nalaze koji se mogu dovesti u vezu sa Gotima.
Neki zaključci su da pleme Hoti ima Gotsko porijeklo ali DNK dokazuje suprotno.

Zanimljivo je da i Albanaci sa Kosova  koji su u I1Z63  za svoje dalje porijeklo većinom navode PUKU kao polaznu tačku njihovih plemena. Sa ovim ne mislim da grad Puke nego na Puku kao oblast koja je sudeći po mapi veoma velika i ima dosta sela.

Они могу бити пореклом од Острогота,или Гепида,али имају и млађе подгране које означавају и млађа племена,као што су например Бургунди.Или млађа подграна у области Пука,или Попово,може да представља и директне поромањене потомке I1 Z63 Острогота.
« Последња измена: Јун 04, 2019, 03:11:19 поподне Amicus »

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #34 послато: Јун 12, 2019, 10:45:25 поподне »
С обзиром на високу проценат хаплотипа I Z63 Y13946 управо у широј области Никшића,Оногошта,Бањани,Попово поље,Грахово,Жупа,требали би ипак повезати ову херцеговачку подграну I1 Z63 са Остроготима,који су врло дуго времена боравили на овом простору,као и дуж источне границе Превалиса,област Старог Влаха и Рашке,где је такође има доста I1Z63 Y13946,где су такође били присутни Остроготи.Такође иу Бугарској и околини Драча,ова подграна би могла да буде траг Острогота,од којих су многи остали у околини Драча,Скадра,Дукље,у провинцији Далмација.Сигурно дасу оставили доста генетског трага посебно у Источној Херцеговини.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #35 послато: Јун 12, 2019, 11:07:59 поподне »
Saponjicu, цитирање туђих порука без икаквог твог пратећег коментара се сматра спамом, и све такве поруке ће бити избрисане, у складу са Правилником.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #36 послато: Јун 13, 2019, 05:56:05 пре подне »
Ја сам и написао свој коментар,порука пре Ваше је мој коментар,став,као што јако много чланова изражава своје мишљење,зашто бисте само моје брисали.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #37 послато: Јун 13, 2019, 08:29:07 пре подне »
Ја сам и написао свој коментар,порука пре Ваше је мој коментар,став,као што јако много чланова изражава своје мишљење,зашто бисте само моје брисали.

Ниси наводио своје мишљење већ си само цитирао објаве од других, без иједног свог коментара или речи. На то те је Гуја упозорио јер то јесте спамовање, због тога су ти поруке таквог типа избрисане.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #38 послато: Јун 13, 2019, 08:49:58 пре подне »
"Župa i stari grad Gat kod Trebinja u Hercegovini, u polju koje je po njemu dobilo ime. Selo Metohija u njegovoj blizini (na mestu današnjeg Gacka), preimenovana je u Gacko za vreme austrougarske uprave."

Има логике: Гат - Гатско - Гацко.

Међутим, Гацко се спомиње под тим називом и пре успостављања аустроугарске управе. Конкретно, током Невесињске пушке и Вељег рата 1875-78. Верујем и раније. Можда се топоним у том облику односио на поље а не на насеље, али је у сваком случају постојао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Готи на Балканском полуострву
« Одговор #39 послато: Јун 13, 2019, 08:56:17 пре подне »
Лома спомиње управо и могућност да топоним Гацко потиче од Гота, као и неке дрге могућности:



("Топонимија Бањске хрисовуље")
"Наша мука ваља за причешћа"