Аутор Тема: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina  (Прочитано 66244 пута)

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #160 послато: Април 04, 2018, 04:01:16 пре подне »
Koliko je muslimana 1788. iseljeno u tuzlansku oblast i koja su to sela osnovali koja nisu postojala prije?  Koliko je muslimana živjelo u Srbiji u to vrijeme?

Koliki postotak stanovništva je kuga pomorila 1783. a koliki 1813-1815?  I je li kuga samo morila bosanske muslimane ili i srbijanske?
Koliko je muslimana živelo u Beogradskom pašaluku uoči Prvog srpskog ustanka?

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #161 послато: Април 11, 2018, 11:43:17 поподне »
Koliko sam upratio za svjetski DNK dan imamo trojicu prijavljenih i danas je potvrdjen cetvrti Stevanovic.Ukoliko je neko zainteresovan,a zivi na Ozrenu i okolini moze Mi se javiti na PP da mu pomognem.Znaci imat cemo devetoricu testiranih ukupno do sada .Nadam se ce biti jos zainteresovanih.

Ристић, Рјечица, Озрен, Св. Никола

Цвијановић, Стријежевица, Озрен, Ђурђевдан

Јовић, Горњи Улишњак, Маглај, Петровдан, р. Св. Никола

Danas je potvrdjen i STEVANOVIC,Bocinja,Sv.Stefan




Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #162 послато: Април 12, 2018, 12:07:40 поподне »
Koliko sam upratio za svjetski DNK dan imamo trojicu prijavljenih i danas je potvrdjen cetvrti Stevanovic.Ukoliko je neko zainteresovan,a zivi na Ozrenu i okolini moze Mi se javiti na PP da mu pomognem.Znaci imat cemo devetoricu testiranih ukupno do sada .Nadam se ce biti jos zainteresovanih.

Ристић, Рјечица, Озрен, Св. Никола

Цвијановић, Стријежевица, Озрен, Ђурђевдан

Јовић, Горњи Улишњак, Маглај, Петровдан, р. Св. Никола

Danas je potvrdjen i STEVANOVIC,Bocinja,Sv.Stefan

Да ли ови Јовићи, са старом славом Никољдан, имају неку везу са Јовићима из Возуће, који славе Никољдан?
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #163 послато: Април 12, 2018, 01:45:19 поподне »
Да ли ови Јовићи, са старом славом Никољдан, имају неку везу са Јовићима из Возуће, који славе Никољдан?
Ne znam to,ovo je sa spiska sto je objavljen za Svjetski DNK dan.Znam samo Stevanovica.

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #164 послато: Мај 16, 2018, 07:22:37 поподне »
Цвијановић, Ђурђевдан, Стријежевица, Добој

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од вредности које значајније одударају од модала, то су 24 на 635, 16 на 458 и 20 на 576. Нема претерано блиских поклапања.

Цвијановићи се 1882. године спомињу са Ђурђевданом као крсном славом угланом на подручју маглајског и тешањског протопрезвитерата. Ако неко зна нешто више о даљем пореклу ове породице, нека напише.

Jos testiranih ozrenaca.Cekamo jos trojicu za Svjetski DNK dan.
Jokic-Djurdjevdan-Kamenica (rodjen u Kakmuzu) I2a PH908

Tripic-Maglaj-Stevanjdan-R1a M458-L1029

Jevtic-Kakmuz-Jovandan-I-CTS10228-Y4882-A1328

Simic,Kakmuz_Stevanjdan_PH908

Petrovic_Ozren_PH908
« Последња измена: Мај 16, 2018, 09:07:38 поподне Amicus »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #165 послато: Мај 16, 2018, 07:58:18 поподне »
:Цвијановић, Ђурђевдан, Стријежевица, Добој

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од вредности које значајније одударају од модала, то су 24 на 635, 16 на 458 и 20 на 576. Нема претерано блиских поклапања.

Цвијановићи се 1882. године спомињу са Ђурђевданом као крсном славом угланом на подручју маглајског и тешањског протопрезвитерата. Ако неко зна нешто више о даљем пореклу ове породице, нека напише.


Jos testiranih ozrenaca.Cekamo jos trojicu za Svjetski DNK dan.
Jokic-Djurdjevdan-Kamenica (rodjen u Kakmuzu) I2a PH908

Tripic-Maglaj-Stevanjdan-R1a M458-L1029

Jevtic-Kakmuz-Jovandan-I-CTS10228-Y4882-A1328

Simic,Kakmuz_Stevanjdan_PH908

Petrovic_Ozren_PH908

Додао бих овде и презиме Балатуновић, са 23andMe, хаплогрупа R1a. Балатуновића је највише било у том крају, а и породична презимена упућују на околину Озрена. Слава Никољдан. Мада, нема конкретне потврде о пореклу Балатуновића, па бих ово држао у резерви.

Овде сам их поменуо:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg76128#msg76128
Балатуновић, БиХ, R-M417 (R1a)

Ови Балатуновићи су по свему судећи са Озрена. Међу породичним презименима јавља се и презиме Дебељаковић, такође карактеристично за те крајеве. Осим у околини Озрена (Хрге/Завидовићи, Лозна/Бановићи), ово презиме је било присутно и у Власеници (шематизам из 1882.). Балатуновићи из Власенице славе Јовањдан, а ови са Озрена Никољдан.

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #166 послато: Мај 16, 2018, 09:33:40 поподне »
Додао бих овде и презиме Балатуновић, са 23andMe, хаплогрупа R1a. Балатуновића је највише било у том крају, а и породична презимена упућују на околину Озрена. Слава Никољдан. Мада, нема конкретне потврде о пореклу Балатуновића, па бих ово држао у резерви.

Овде сам их поменуо:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg76128#msg76128
Балатуновић, БиХ, R-M417 (R1a)

Ови Балатуновићи су по свему судећи са Озрена. Међу породичним презименима јавља се и презиме Дебељаковић, такође карактеристично за те крајеве. Осим у околини Озрена (Хрге/Завидовићи, Лозна/Бановићи), ово презиме је било присутно и у Власеници (шематизам из 1882.). Балатуновићи из Власенице славе Јовањдан, а ови са Озрена Никољдан.
Da, Balatunovici su iz Lozne a vidim i Debeljakovica ima po Doboju i okolini.

Ван мреже OzrenGora

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #167 послато: Мај 17, 2018, 01:36:19 поподне »
Цвијановић, Ђурђевдан, Стријежевица, Добој

Припада хаплогрупи I2-PH908.

Jokic-Djurdjevdan-Kamenica (rodjen u Kakmuzu) I2a PH908

Tripic-Maglaj-Stevanjdan-R1a M458-L1029

Jevtic-Kakmuz-Jovandan-I-CTS10228-Y4882-A1328

Simic,Kakmuz_Stevanjdan_PH908

Petrovic_Ozren_PH908

Ху, изгледа је Озрен ипак највећим дијелом под I2. 

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #168 послато: Мај 17, 2018, 02:04:19 поподне »
Ху, изгледа је Озрен ипак највећим дијелом под I2.
Bit ce jos :) Imamo i dvojicu R1a.Kod svih testiranih se radi o razlicitim haplotipovima,nemaju srodnost ni po predanju sto je odlicno za uzorak i statistiku.I nije samo Ozren u pitanju,cijeli taj kraj od Modrice,Doboj,Teslic,Prnjavor trenutno imamo oko 60 % I-CTS10228-YP196 i oko 20 % R1a M458 i Z280 i ostale Hg oko 20 % zajedno.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #169 послато: Мај 17, 2018, 02:13:35 поподне »
Bit ce jos :) Imamo i dvojicu R1a.Kod svih testiranih se radi o razlicitim haplotipovima,nemaju srodnost ni po predanju sto je odlicno za uzorak i statistiku.I nije samo Ozren u pitanju,cijeli taj kraj od Modrice,Doboj,Teslic,Prnjavor trenutno imamo oko 60 % I-CTS10228-YP196 i oko 20 % R1a M458 i Z280 i ostale Hg oko 20 % zajedno.

Прећера га са оваквим закључцима на 4, 5 тестираних. :) Биће на већем узорку вероватно као и у Херцеговини, тј. код БиХ муслимана, 40-50% I2a. Биће сигурно веће разноврности на већем узорку.

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #170 послато: Мај 17, 2018, 02:21:10 поподне »
Прећера га са оваквим закључцима на 4, 5 тестираних. :) Биће на већем узорку вероватно као и у Херцеговини, тј. код БиХ муслимана, 40-50% I2a. Биће сигурно веће разноврности на већем узорку.
:) mislio sam na ovu regiju sto sam naveo,Modrica,Doboj,Ozren,Teslic,Prnjavor i sve sto imamo do sada testirane.Kod ozrenaca imat cemo osmoricu,sedmorica su poznati :)

Ван мреже OzrenGora

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #171 послато: Мај 17, 2018, 02:45:18 поподне »
Bit ce jos :) Imamo i dvojicu R1a.

Како?
Ако сам добро видио има само један R1a.

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #172 послато: Мај 17, 2018, 02:50:08 поподне »
Како?
Ако сам добро видио има само један R1a.
Ima Balatunovic sto je Nebojsa napomenuo,imamo Tripica i cak imamo jos jednog Tripica R1a M458 koji se testirao jer je mislio da nisu rod ali se ispostavilo da jesu,njih racunam ko jedan R1a M458 :)

Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #173 послато: Мај 17, 2018, 03:39:55 поподне »
У суштини, тестирање ће у највећем броју случајева потврдити оно што је још крајем 30-тих година Миленко Филиповић написао у дјелу Озрењаци или Маглајци, односно да су "преци данашњих озренских Срба дошли великом већином из разних предела Херцеговине или Црне Горе". Наравно, до тога је дошао у разговору са самим ондашњим становништвом.
Моје поријекло је такође са Озрена, а даље поријекло по предањима старијих је из Херцеговине, што би тестирање вјероватно и потврдило. Међутим, ако сам добро разумио, не постоји начин да се поближе одреди мјесто поријекла (одакле из Херцеговине), изузев упоређивањем са већ тестираним из тих средина, уколико их има. Па и ту се може рећи, нема ближих поклапања, или највише поклапања има са тим и тим, а што опет није поуздано...     

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #174 послато: Мај 17, 2018, 04:23:48 поподне »
Цитат
Међутим, ако сам добро разумио, не постоји начин да се поближе одреди мјесто поријекла (одакле из Херцеговине), изузев упоређивањем са већ тестираним из тих средина, уколико их има. Па и ту се може рећи, нема ближих поклапања, или највише поклапања има са тим и тим, а што опет није поуздано...

А како другачије?  ???

Како то мислиш није поуздано?  :-\

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #175 послато: Мај 17, 2018, 04:31:41 поподне »
У суштини, тестирање ће у највећем броју случајева потврдити оно што је још крајем 30-тих година Миленко Филиповић написао у дјелу Озрењаци или Маглајци, односно да су "преци данашњих озренских Срба дошли великом већином из разних предела Херцеговине или Црне Горе". Наравно, до тога је дошао у разговору са самим ондашњим становништвом.
Моје поријекло је такође са Озрена, а даље поријекло по предањима старијих је из Херцеговине, што би тестирање вјероватно и потврдило. Међутим, ако сам добро разумио, не постоји начин да се поближе одреди мјесто поријекла (одакле из Херцеговине), изузев упоређивањем са већ тестираним из тих средина, уколико их има. Па и ту се може рећи, нема ближих поклапања, или највише поклапања има са тим и тим, а што опет није поуздано...   
Pa pazi prijatelju,sve zavisi sta covjeka interesuje i sta ocekuje od ovih istrazivanja.U mom slucaju nisam trazio iz kojeg mjesta u Staroj Hercegovini poticu mi preci ili sela.Interesovalo da iskoristim sve do cega je ova nova nauka dosla i istrazivanja u svijetu da otkrijem svoje porijeklo i unazad par hiljada godina kao i da povezem sve sto znamo u istoriji o naseljavanju Srba na Balkan i gdje su moji preci bili u toj prici.Kada sam dobio svoje prve rezultate i na 23 markera sam pronasao poklapanja sa jednim manjim bratstvom u Pivi koji takodje imaju i moju slavu,a kada sam se dublje testirao na YSEQ u Berlinu odredjenma mi je i grana tipicna za Slovenske narode ciji je zajednicki predak zivio prije oko 1400 godina i pronasao ljude sa tom granom od Bjelorusije,Rusije,Poljske itd.Sve to mozes vidjeti na ovoj temi.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2512.0

Kada su u pitanju ozrenci interesovalo me da li je tacno predanje o doseljavanju iz Stare Hercegovine pa sam testirao i pored oceve linije i musku stranu od majke.Ono sto mi je bilo zanimljivo da vidim da li i Mi ozrenci pripadamo tom starom srpskom slovenskom stanovnistvu koje je naselilo od 7 vijeka Zahumlje,Travuniju,Duklju,dijelove Dalmacije kao sto se spominje u Ajnhardovim Franackim Analima i u cuvenom Spisu naroda Konstantina Porfirogenita.Upravo u navedenim krajevima je i najveca koncentracija nase Hg I-CTS10228-YP196 tipicne za Slovenske narode i vecina naseg naroda u bilo kojoj oblasti da zive na Balkanu nosi ovaj marker.
Rasprostranjenost svih grana od nase Hg I-CTS10228-YP196 (zajednicki predak zivio prije oko 2300 godina) mozes vidjeti ovde,Na ovim mapama,posebno u slucaju PH908 treba dodati i jos oko 800 sa Srpskog DNK Projekta :)

https://drive.google.com/drive/folders/0BzQ7ajrn9vY6emRWZktzclRCb1E


Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #176 послато: Мај 17, 2018, 10:33:01 поподне »
А како другачије?  ???

Како то мислиш није поуздано?  :-\

Па као што рече колега filipi зависи шта човјека интересује и шта очекује од истраживања.
Мене интересује моје породично стабло колико год у прошлост је то могуће, па сам у том смислу и написао претходни пост. Али наравно да се за то имају какви такви материјални докази. Кад питаш како дугачије, па управо преко црквених шематизама, матичних књига, натписа на надгробним споменицима, аустро-угарских пописа губитака, изводима из разних архива итд. На овим нашим просторима, који су свако мало времена поприште неких сукоба, гдје увјек једни другима тежимо да уништимо идентитет и прошлост, попалимо архиве, то је скоро немогућа мисија. Па колико је само миграција и помјерања становништва било у прошлом вијеку? Материјални доказ ми је и књига Филиповића која је настала 1937. и 1938. године. Ако је нпр. разговарао са неким старцем од 75 година, а овај се сјећа најмање свог дједа и предања да су дошли из Херцеговине, то је отприлике већ 1790. година. Чак наводи и родове из којих воде поријекло, али то је такође усмено предање...
На линку https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3363.0 сам објавио слику надгробног споменика (надам се да се слика види) на којем је уписана 1672. година, а иначе на том гробљу су сахрањени и моји преци 1941. године. То гробље се и данас користи, а у функцији је скоро 350 година. 

А што се тиче поузданости, одмах да се оградим, нисам довољно упознат са ДНК тестирањем и немам ништа против, али читајући по форуму, закључио сам да се углавном траже поклапања са раније тестираним и на основу тога се извлаче претпоставке и дају опције. И опет се тражи потврда предања, поклапање Славе (што опет не мора бити тачно јер су поједини родови мијењали Славу, нпр. у мом случају ја још нисам ријешио "мистерију" презиме - Слава, односно једино смо презиме Мркоњић које слави Рођење Пресвете Богородице - Малу Госпојину) итд. И шта ми вриједи податак да имам поклапање нпр. са неким из Пољске или да смо имали неког заједничког претка прије 1500 година??? А врло лако се може десити и да нема ближих поклапања, па се онда узима онај који има највише поклапања, што такође може да ме наведе на погрешан траг у даљем истраживању. 
Да ме погрешно не схватиш, то можда користи код утврђивања прапоријекла, али заиста не видим како ми може помоћи при изради родослова. Тестирање ће потврдити оно што је Филиповић већ написао прије 80 година  :)

Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #177 послато: Мај 17, 2018, 10:39:48 поподне »
Pa pazi prijatelju,sve zavisi sta covjeka interesuje i sta ocekuje od ovih istrazivanja.

Мислим колега да је ово кључно. У претходном посту сам покушао да објасним моја очекивања од генеолошког истраживања, односно оно што мене интересује. Очито да су твоји разлози другачији од мојих па у томе и разлика у погледу ове теме.
Да не буде забуне, вјероватно ћу се и ја у једном моменту истраживања тестирати када исцрпим све остале могућности  ;)

На мрежи filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #178 послато: Мај 17, 2018, 11:20:56 поподне »
Ono sto je zanimljivo u Filipovicevoj knjizi da spominje rodove koji imaju predanje da su od Vasojevica.Ocekujem ako se bude sve vise ozrenaca testiralo da pored ove dvije slovenske Hg pojavi se i ova grana od Vasojevica.Naravno da smo u ovim istrazivanjima vidjeli da ta predanja cesto nisu tacna i da ih je genetika demantovala.
U svakom slucaju @Mrkin,savjetujem Ti da napravis kombinaciju interesovanja i uporedo se testiras i trazis svoje blize porodicno porijeklo :)

Ван мреже OzrenGora

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #179 послато: Мај 23, 2018, 10:51:12 пре подне »
Филипи,
додати статистици
Ристић, Рјечица, Озрен, Св. Никола - R1a M458   

Ако добро разумијем ово би требало бити старосједилачка група за Озрен, мислим за задњих 300 година.
Типична словенска и то западнословенска група.