Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 909185 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2300 послато: Март 06, 2018, 01:54:18 поподне »
Честитке на новом рођаку ;)

Хвала, роде! Вечерас ћемо објавити комплетан резултат.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2301 послато: Март 06, 2018, 07:50:21 поподне »
Čestitam momci na novom rođaku. Ovo bi mogao biti zanimljiv rezultat i za Vlahoviće. U svom radu o donjovlaškim rodovima Vlahovićima i Mirilovićima Đuro Tošić je naveo (str 196) da su u knjizi Dživana Pripčinovića Vlahovići podeljeni u Velike i Male i da je sedište Velikih u Vranjskoj kod Fatnice:

Цитат
у пословној књизи Хивана Припчиновића помињу се Велики Влаховиhи (Vlachovichi Grandi), са сједиштем у селу Врањска (а Vransche) -данас у околини Фатнице у билећкој општини -и Мали Влаховићи (Vlachovichi Pizullini), уз које се не наводи мјесто боравка.

http://radoviff.org/fileadmin/radovi/Radovi%205.pdf

Možda bi na taj način mogli povezati Janjatovića iz Otočca sa Usorcima. Nije neka razrađena teorija, ali sad mi je palo na pamet, kad sam video novi rezultat

симо

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2302 послато: Март 06, 2018, 08:09:47 поподне »
Не бих да кварим одушевљење због "усорачке" везе, али с обзиром да сам се протекли мјесец интензивно бавио управо Бањанима ( у оквиру Књиге о Херцеговцима), све ми се више чини да се онај помен "Bagnani de Usorci" односи на погрешно написан топоним Језерци у Бањанима. Сама конструкција помена је таква да је највјероватније ријеч о мјесту, а не о племенској групи. Да су Језерци значајан локалитет говори и чињеница да су то старе баштине кнеза Вукића Братиловог у нахији Бања Пива, које му Турци потврђују у посједу.

Наравно, не могу да тврдим ово сигурно, али можда би требало имати на уму.

Лички Усорци су заиста могли доћи као досељеници у Лику са подручја Усоре (сјеверне Босне) и тако добити име, поготово ако имамо у виду да је у Усори до 1512. године постојала граница са  влашким правима и да се након укидања тих права, српско становништво помјера ка Славонији, али вјероватно и на запад. С тим у вези, можда ће се појавити неки J2b-M205  управо на подручју око Босне и Усоре. Њих би прије требало очекивати међу старијим  становништвом( оним које присутно од 15. вијека), које се одржало једним дијелом око Озрена, а већим дијелом западно од ријеке Босне.

Jelic

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2303 послато: Март 06, 2018, 08:15:23 поподне »
Лички Усорци су заиста могли доћи као досељеници у Лику са подручја Усоре (сјеверне Босне) и тако добити име, поготово ако имамо у виду да је у Усори до 1512. године постојала граница са  влашким правима и да се након укидања тих права, српско становништво помјера ка Славонији, али вјероватно и на запад. С тим у вези, можда ће се појавити неки J2b-M205  управо на подручју око Босне и Усоре. Њих би прије требало очекивати међу старијим  становништвом( оним које присутно од 15. вијека), које се одржало једним дијелом око Озрена, а већим дијелом западно од ријеке Босне.

Не знам колико је ово реално с обзиром на то да у тим крајевима имамо за сада само једног J2b1 (Старчевић из околине Добоја) који је по својој прилици, с обзиром на поклапање са Јајчанином, ту досељеник са запада (околина Јајца вероватно). Чини ми се да Јајчанин и Старчевић не припадају "усорачком" хаплотипу. Али није искључено као што си рекао да ће се можда појавити у будућности неки "усорачки" хаплотип на том подручју.
« Последња измена: Март 06, 2018, 08:23:21 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2304 послато: Март 06, 2018, 08:18:45 поподне »
Не бих да кварим одушевљење због "усорачке" везе, али с обзиром да сам се протекли мјесец интензивно бавио управо Бањанима ( у оквиру Књиге о Херцеговцима), све ми се више чини да се онај помен "Bagnani de Usorci" односи на погрешно написан топоним Језерци у Бањанима. Сама конструкција помена је таква да је највјероватније ријеч о мјесту, а не о племенској групи. Да су Језерци значајан локалитет говори и чињеница да су то старе баштине кнеза Вукића Братиловог у нахији Бања Пива, које му Турци потврђују у посједу.

Наравно, не могу да тврдим ово сигурно, али можда би требало имати на уму.

Лички Усорци су заиста могли доћи као досељеници у Лику са подручја Усоре (сјеверне Босне) и тако добити име, поготово ако имамо у виду да је у Усори до 1512. године постојала граница са  влашким правима и да се након укидања тих права, српско становништво помјера ка Славонији, али вјероватно и на запад. С тим у вези, можда ће се појавити неки J2b-M205  управо на подручју око Босне и Усоре. Њих би прије требало очекивати међу старијим  становништвом( оним које присутно од 15. вијека), које се одржало једним дијелом око Озрена, а већим дијелом западно од ријеке Босне.

Ово је "усорачка" веза пре свега на основу хаплотипа. :) Наравно да је онај запис, у онаквој форми, био доста непоуздан и да је то била само једна од опција. У сваком случају и то становништво Усоре је даљим пореклом из источне Херцеговине и то баш из Бањана и околине. Тако да опет долазимо до ове везе.

Да би М205 хаплотипова могло бити у тим крајевима Босне које помињеш, говоре на неки начин резултати Старчевића из Добоја и Јајчанина (околина Јајца?). Они поседују хаплотип који није стриктно усорски, али би могао бити у тој групи, по неким параметрима. Ако се не варам, међу необјављеним резултатима постоји једна породица из околине Невесиња чији хаплотип може да се упореди са овим.

Демића страна

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2305 послато: Март 06, 2018, 09:08:34 поподне »
Не бих да кварим одушевљење због "усорачке" везе, али с обзиром да сам се протекли мјесец интензивно бавио управо Бањанима ( у оквиру Књиге о Херцеговцима), све ми се више чини да се онај помен "Bagnani de Usorci" односи на погрешно написан топоним Језерци у Бањанима. Сама конструкција помена је таква да је највјероватније ријеч о мјесту, а не о племенској групи. Да су Језерци значајан локалитет говори и чињеница да су то старе баштине кнеза Вукића Братиловог у нахији Бања Пива, које му Турци потврђују у посједу.

Наравно, не могу да тврдим ово сигурно, али можда би требало имати на уму.

Колико ми се чини, ми имамо помене Братана Усорчића из 1411. године и Томе Братановића из 1466. године. Рекао бих да се ради о истој породици.

- 1411. година
"Obrad Vedianouich de Breno coram domino Marino de Restii Rectore conqueritur supra Brathan Ussorçich et Pribillum eius filium vlachos de Ibagnani, dicens quod de mense procxime elapsis predicti aceperunt ei per vim duos castronos quos tenebat Pribislauus Ratchouich."

- 1466. година
"Giurag Gerdmanich de castro Noui coram dominis judicibus de criminali quorum caput fuit ser Marinus Georgii de Goçe conquestus fuit contra Thomassum Bratanouich et contra Voccotam filium dicti Tomassii ambos de vlachis Bagnani de Usorci jurisdictionis Turcorum, dicens quod predicti sibi dicti querelanti furatis fuerunt in dicto castro Noui unum equm coloris sauri."

симо

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2306 послато: Март 06, 2018, 09:29:37 поподне »
Колико ми се чини, ми имамо помене Братана Усорчића из 1411. године и Томе Братановића из 1466. године. Рекао бих да се ради о истој породици.

- 1411. година
"Obrad Vedianouich de Breno coram domino Marino de Restii Rectore conqueritur supra Brathan Ussorçich et Pribillum eius filium vlachos de Ibagnani, dicens quod de mense procxime elapsis predicti aceperunt ei per vim duos castronos quos tenebat Pribislauus Ratchouich."

- 1466. година
"Giurag Gerdmanich de castro Noui coram dominis judicibus de criminali quorum caput fuit ser Marinus Georgii de Goçe conquestus fuit contra Thomassum Bratanouich et contra Voccotam filium dicti Tomassii ambos de vlachis Bagnani de Usorci jurisdictionis Turcorum, dicens quod predicti sibi dicti querelanti furatis fuerunt in dicto castro Noui unum equm coloris sauri."

У праву си, Петре, превидио сам овај помен Ussorçich, ту се јасно не ради о мјесту, а и нису могли два пута на истој ствари да погријеше. Наравно, остаје и даље отвореним питање везе лички Усорци и ови Бањани Усорци.

Демића страна

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2307 послато: Март 06, 2018, 09:55:48 поподне »
У праву си, Петре, превидио сам овај помен Ussorçich, ту се јасно не ради о мјесту, а и нису могли два пута на истој ствари да погријеше. Наравно, остаје и даље отвореним питање везе лички Усорци и ови Бањани Усорци.

Оно што компликује причу око личких Усораца је постојање мјеста Усорац на подручју Крбаве, како прије сеобе на подручје Вилићког поља (1658), тако и након ње (1685/1686). Питање је да ли село Усорац добија име по овој влашкој групацији или влашка групација добија име по селу. Оно што сасвим сигурно имамо, то су помени презимена Усорац у Поуњу (1540), у Лици (1641) и у Далмацији (1709) и ако бисмо судили по овом раном помену на подручју Поуња (1540), рекао бих да је прва опција вјероватнија.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2308 послато: Март 07, 2018, 05:05:18 поподне »
Иван, син попа Кричана, јавља се међу призренским трговцима који су трговали са Дубровнчанима средином 14. века.

Извор: "Манастир Бањска и доба краља Мулутина"


Негде у исто време (14. век) јавља се лично име Кричан и у околини Штипа. Село Кричановска Козница било је у поседу Дејановића (околина Куманова), а село Кричани (околина Солуна) цар Душан 1348. дарује Хиландару.

Ово би били неки најранији помени имена/топонима који у себи садрже основу "Крич" у јужним, источним и централним крајевима Балкана. Ово име се нешто раније се јавља у динарским крајевима (предео Кричан 1260. и породица Cricichi или de Criзсо у Котору 1280-1330).

Демића страна

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2309 послато: Март 07, 2018, 05:53:08 поподне »
Иван, син попа Кричана, јавља се међу призренским трговцима који су трговали са Дубровнчанима средином 14. века.

Извор: "Манастир Бањска и доба краља Мулутина"


Негде у исто време (14. век) јавља се лично име Кричан и у околини Штипа. Село Кричановска Козница било је у поседу Дејановића (околина Куманова), а село Кричани (околина Солуна) цар Душан 1348. дарује Хиландару.

Ово би били неки најранији помени имена/топонима који у себи садрже основу "Крич" у јужним, источним и централним крајевима Балкана. Ово име се нешто раније се јавља у динарским крајевима (предео Кричан 1260. и породица Cricichi или de Criзсо у Котору 1280-1330).

Ево како би то графички изгледало:


- област Кричан (Потарје), XIII вијек
- породица Cricichi/de Criзсо (Бока), XIII-XIV вијек
- лично име Кричан (Македонија), XIII-XIV вијек
- село Кричани (Македонија), XIV вијек
- село Кричановска Козница (Пчиња), XIV вијек
- лично име Кричан (Метохија), XIV вијек
- људи из Кричка (Потарје), XIV-XV вијек
- влашка нахија Кричка (Потарје), XV вијек

Демића страна

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2310 послато: Март 08, 2018, 04:20:00 поподне »
Ево како би то графички изгледало:


- област Кричан (Потарје), XIII вијек
- породица Cricichi/de Criзсо (Бока), XIII-XIV вијек
- лично име Кричан (Македонија), XIII-XIV вијек
- село Кричани (Македонија), XIV вијек
- село Кричановска Козница (Пчиња), XIV вијек
- лично име Кричан (Метохија), XIV вијек
- људи из Кричка (Потарје), XIV-XV вијек
- влашка нахија Кричка (Потарје), XV вијек

Упада у очи то што се име области у Потарју (Кричан, XIII вијек) јавља у истом облику као лична имена на подручју Македоније (Кричан, XIII-XIV вијек) и Метохије (Кричан, XIV вијек). Познато нам је да већина историчара сматра да су имена влашких групација настајала по именима њихових родоначелника (Кричан). Ако томе додамо и села на подручју Македоније (Кричани, XIV вијек) и Пчиње (Кричановска Козница, XIV вијек), очито је да ово име показује чвршћу везу са Македонијом и областима које јој гравитирају. Занимљиво је што су оба поменута села била даривана манастиру Хиландар.

Што се тиче генетских резултата, међу објављеним и необјављеним резултатима постоји више тестираних људи са подручја Пчиње, Косовског Поморавља, Јабланице и Шоплука који припадају нашој хаплогрупи (J2b1-M205>Y22066). Њима бисмо требали додати и пар резултата из анонимних истраживања БЈРМ и Бугарске. Ове области се у мањој или већој мјери покалпају са областима које су контролисали Дејановићи током XIV и XV вијека.

Намеће се питање да ли су Кричани/Кричи били можда нека од влашких групација чији се дио из ових југоисточних области у неком историјском периоду помјерио према западу?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2311 послато: Март 08, 2018, 08:39:25 поподне »
Видех данас на FTDNA да има неких промена када је наша подграна у питању. Батоћанин и ја смо означени као Y22063, док је Лакић остао Y22066. Дакле овај нови СНП је низводно од Y22066, што ће рећи да је Лакић из Крајине вероватно нека друга подграна. Након Yfull-а ћемо можда сазнати и која.

Питање је колики је TMRCA ове нове гране. Ако је читава Y22066, након два BIGY резултата, процењена на 900 година, онда Y22063 мора бити млађа (500-600 година). Батоћанин иначе хаплотипом подсећа на ову групу око Усораца и Чирка. Можемо је назвати и општом, пошто већина наших M205 хаплотипова има сличан распоред маркера.

Лакић маркерима стоји негде између ове опште и оне полимске групе Y22066.

Батоћанину су на FTDNA најближи Чирко, Милутиновић и Наранчић, док је Новаковићу за сада најближи Наранчић. Са друге стране Лакић делује некако усамљено, с тим да са Мркобрадом из Ковина има -7 на 67 маркера, па можда ту постоји нека веза.


Сачекаћемо и Yfull Лакића, пошто знају бити контрадикторни подаци у односу на FTDNA.

Према овоме би за неке од нас важио овакав редослед:

J2b-M205>CTS1969>PH4306>Y22066>Y22063


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2312 послато: Март 12, 2018, 07:24:15 поподне »
Покушао сам да из нашег ДНК пројекта издвојим тестиране M205 са вредностима које се срећу код припадника ове хаплогрупе из Полимља, као и код оних са презименом Кричка/Кричак. За ову групу основано сумњамо да води порекло од старог племена Крича, а видећемо да ли ће они на крају и у генетском смислу бити посебна подграна у оквиру Y22066.

поменуте вредности су

DYS458=15
DYS576=19 (20)
DYS570=18
DYS385ab=15-18

напомена: код 385ab има мало више слободе, с обзиром да овај маркер нешто чешће мутира у оквиру J-Y22066


https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J2bM205

На основу овога се могу видети миграциони правци ове групе из Потарја/Полимља (Расински округ, Крајина, Западна Србија, итд.). Интересантно да се ове вредности не јављају код тестираних из југоисточне Србије и Бугарске. Тамо је присутан онај, условно речено, општи кластер Y22066, који је широко распрострањен и западно, од Црне Горе, преко Шумадије, Херцеговине, Западне Србије, па све до Крајине.

Још је занимљиво да се код тестираних са овим Y-STR вредностима углавном јављају две крсне славе: Ђурђевдан/Ђурђиц и Никољдан, што такође упућује на Криче. Ово је наравно само процена на основу маркера, па као таква може бити варљива. Међутим, у комбинацији са још неким елемнтима, може указивати на посебну подграну у оквиру балканске M205.

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2313 послато: Март 15, 2018, 03:32:32 поподне »
DYS458=15
DYS576=19 (20)
DYS570=18
DYS385ab=15-18

Добро, ово је код мене мало другојачије (16 19 18 15-20).

Шта то значи  - да ли да тестирам Y22063? Или нешто друго? На Ј172 пројекту сам сврстан овде:

Цитат
J2b M205>CTS1969>PH4306>Y22066,Y22079? Balkan cluster, upgrade to Y67 suggested , for Y67+ kits BigY testing helpful

Овај Y22079 не могу ни да нађем у листи, док су Y22066/3 излистани, ал' не могу да се наруче тестови на ФТДНА, бар ја не видим како да их додам.

Шта даље, ако ми је циљ да пронађем нађем даље претке код неког потенцијалног сродника са мало дужим родословом него што је мој (6 колена).



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2314 послато: Март 15, 2018, 03:49:57 поподне »
Шта то значи  - да ли да тестирам Y22063? Или нешто друго? На Ј172 пројекту сам сврстан овде:

Овај Y22079 не могу ни да нађем у листи, док су Y22066/3 излистани, ал' не могу да се наруче тестови на ФТДНА, бар ја не видим како да их додам.

Шта даље, ако ми је циљ да пронађем нађем даље претке код неког потенцијалног сродника са мало дужим родословом него што је мој (6 колена).

Било би добро тестирати Y22063, али када се појави у понуди. То је једини познати СНП испод овог нашег Y22066, којег нема потребе тестирати, пошто сте сасвим сигурно позитивни на њега.

Генетски гледано, најбоље да урадите BIGY/Yfull аналазу. Тако би вероватно пронашли уско којој подграни припадате. Што се тиче предака даље од 6 колена, то је већ друга прича, мора се истраживати по црквеним књигама, теренски, према литератури, итд. Углавном се многи ту негде зауставе, а само пуком срећом генетика може дати одговор и на то питање.

Можете увек проширити маркере на 67/111, како би утврдили ко вам је на основу Y-STR најближи.


Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2315 послато: Март 19, 2018, 11:39:31 пре подне »
Цитат
Генетски гледано, најбоље да урадите BIGY/Yfull аналазу. Тако би вероватно пронашли уско којој подграни припадате.
(...)
Можете увек проширити маркере на 67/111, како би утврдили ко вам је на основу Y-STR најближи.

Која је ово мамипара :) Идем редом, узео сам аутосомални тест, а ово ћу како који попуст налети :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2316 послато: Март 19, 2018, 11:45:00 пре подне »
Која је ово мамипара :) Идем редом, узео сам аутосомални тест, а ово ћу како који попуст налети :)

Зато се не треба залетати. :) Писао сам овима са FTDNA у вези Y22066 и Y22063. Рекли су да ће послати захтев лабораторији, тако да се надам да ће их уврстити на листу СНП-ова ускоро.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2317 послато: Март 20, 2018, 10:25:19 поподне »
Vinko Krišković rodio se u Senju 16. svibnja 1861. godine u obitelji uglednog trgovca i brodovlasnika Antuna Kriškovića i Antonije rođ. Giordano. Pravo je studirao u Berlinu i Beču. Za to vrijeme je proputovao čitavu Europu, naučivši engleski i španjolski. Studije u inozemstvu bio je presudan u njegovoj demokratskoj orijentaciji i pretvorio ga je u intelektualca širokih interesa i bogate opće kulture, a opet vrlo stručnog u svojoj profesiji. Svojom svestranošću i gotovo enciklopedijskim znanjem zapeo je za oko i svojim profesorima, pa mu je nakon diplome ponuđeno mjesto docenta na Katedri državnog prava Bečkog sveučilišta. Međutim, Krišković se na toj ponudi zahvalio. Izabrao je 1892. vratiti se u rodni Senj i zaposliti se na ne toliko atraktivnom mjestu blagajnika Okružne blagajne za potporu bolesnika. Njemu je bilo važno da se nakon mnogo godina provedenih u tuđini vrati u domovinu. Godine 1895. doktorirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Uskoro je uslijedila još jedna zanimljiva ponuda: grof Karlo Khuen-Hedervary ponudio mu je službeničko mjesto u Zemaljskoj vladi, iako je Krišković bio uvjereni starčevićanac. Prihvatio je, uz uvjet da smije "raditi samo po zakonima i svojoj savjesti".


Ovo mi prezime Krišković nekako vuče na Kričković. Pošto Kričkovića ima u Lici, a Senj nije daleko od Like. Mozda je došlo do
toga da je č prešlo u š.

Jeli i ovaj kojim slučajem od plemena Kriča?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2318 послато: Март 22, 2018, 03:59:00 поподне »
На FTDNA се појавио нови J-M205. Неки Костић. Чекамо да се јави. У сваком случају, најближи су му Усорци, Чирко и Батоћанин. Са Чирком -5 на 67, са Наранчићем и Батоћанином -6 на 67 маркера, па врло вероватно припада подграни Y22063.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #2319 послато: Март 22, 2018, 04:21:44 поподне »
Кратка рекапитулација тестираних J2b M205>Y22066 са FTDNA

Срби (Хрватска) - 10 тестираних
Срби (Србија) - 8
Срби (БиХ) - 6
Срби (непознато) - 2
Бугари (Бугарска) - 6
Хрвати (БиХ) - 1
Хрвати (Хрватска) - 1
Италијани (Италија) - 2
Италијани (Хрватска) - 1
Мађари (Мађарска) - 1
Секељи (Румунија) - 1
Немци (Немачка) - 1
Немци (Србија) - 1
Муслимани (Србија)
Румуни (Румунија) - 1
непознато (Кулен и Клаусен) - 2

напомена: урачунати су и тестирани на 12 маркера, за које нема конкретне потврде да су M205, али су по маркерима врло вероватно позитивни на овај СНП. Посебно су по том питању дискутаблини странци, односно они који нису Јужни Словени, зато што се показало да код њих има и сличних M241 хаплотипова.


Однос унутар ове групе (45 тестираних):

Срби 26 = 57.8%
Бугари 6 = 13.3%
Италијани 3 = 6.7%
Хрвати 2 = 4.4%
Мађари/Секељи 2 =4.4%
Немци 2 = 4.4%
непознато 2 = 4.4%
муслимани 1 = 2.2%
Румуни 1 = 2.2%


Дакле код Y22066 и даље тешка изолација, Балкан, а уже - Јужни Словени.