Аутор Тема: Poreklo prezimena Kalajdžić  (Прочитано 1900 пута)

Ван мреже Kalajdzic1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Poreklo prezimena Kalajdžić
« послато: Мај 01, 2020, 06:56:47 поподне »
Veliki pozdrav svima na forumu i nadam se da ste dobro u trenutnoj situaciji.
Poslednjih nekoliko godina se, zajedno sa svojim bratom, bavim istraživanjem svog rodoslova. Došao sam do saznanja da moji preci dolaze iz sela Ivice, kod Ljubinja (Bosna i Hercegovina).  Upoznat sam i sa činjenicom da u Hercegovini postoje dve grupe Kalajdžića - jedna pripada većem plemenu Maleševići, koji poticu od vojvode Maleše Mandića iz Drobnjaka (rođen u XIV veku, krsna slava: Sveti Ignjatije Bogonosac, vojvoda Mileša je bio i savremenik kneza Lazara i prema nekim spisima za prolivenu krv od kneza dobija izvesne povlastice), bavili su se kalaisanjem i tako dobili prezime, a druga grupa potiče od izumrelih Nenkovaca koji se u srednjovekovnim izvorima sreću kao katun. Spominju se kao veoma stara familija. Inače u selu Ivice Kalajdžići su jedna od 3 stare familije zajedno sa Vrtikapama i Ćulubijama. Čak se i spominje da Kalajdžići vuku poreklo od Ilira.  Došao sam do saznanja da Kalajdžića ima i u Foči, Оsmacima, Čačku, Kraljevu, Užicu (ova tri poslednja potiču iz Dragačeva i njihova slava je Aranđelovdan). Takođe, Kalajdžića ima u Ripnju, Bijeljini, Mostaru, Gacku, Sarajevu kao i u ostalim delovima Hercegovine, a ima i raseljenih po celom svetu.  Moja slava je Đurđevdan.
Na osnovu dosadašnjih istraživanja, ovo je rodoslov koji sam uspeo da sklopim:
Otac: Dragan Kalajdžić, Beograd, rođen 1950.
Deda: Slavko Kalajdžić, rođen u Uroševcu, 1927-2014 (preminuo u Beogradu)
Pradeda: Cvetko Kalajdžić, rođen u selu Ivice, kod Ljubinja, blizu Mostara (nosilac Albanske spomenice, posle rata se doseljava na Kosovo, selo Nasip gde je i preminuo)
Čukundeda: Jovan Kalajdžić, rođen u selu Ivice, kod Ljubinja, blizu Mostara (imao je 5 sinova, Cvetko, Obren ( 1875 – 1945, preminuo u zatvoru u Sojevo ), Savo, Mitar i Milan).

Ako imate bilo kakve dodatne podatke o poreklu prezimena Kalajdžić ili znate nekog ko bi mogao da mi pomogne, bio bih vam veoma zahvalan kada biste te informacije podelili sa mnom.
Svako dobro!


Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Poreklo prezimena Kalajdžić
« Одговор #1 послато: Мај 02, 2020, 12:40:29 поподне »
Поштовање Калајџићу и добро дошли.

То што сте до сада открили је отприлике оно што је записано о Вашем роду. "Можда" се пронађу још који ситни подаци о појединцима.

Како би даље наставили са истраживањем,  могу вам предложити тестирање.
Резултат који би добили, могли би упоредити са већ тестираним појединцима и тиме би наставили даље откривање Вашег поријекла.

Из области одакле потичете је већ тестирано неколико родова и отприлике дефинисано њихово сродство, као и евентуална повезаност са неким средњовјековним личностима.

Мислим да је тренутно акција тестирања по нижој цијени, па је можете искористити.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Poreklo prezimena Kalajdžić
« Одговор #2 послато: Мај 02, 2020, 12:42:56 поподне »

Ван мреже Kalajdzic1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo prezimena Kalajdžić
« Одговор #3 послато: Мај 02, 2020, 06:03:44 поподне »
Hvala Vam na odgovoru. Vec neko vreme planiram da uradim DNK testiranje tako da ce to biti moj naredni korak.

Nadam se da cu uspeti da dodjem do novih podataka o mom rodoslovu odnosno poreklu.