Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482734 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2580 послато: Октобар 27, 2016, 09:11:43 поподне »
Ја мислим да се у многим случајевима не може давати закључак искључиво на научној основи кад у највећем броју случајева имамо резултате тестова на тако малом броју маркера. Уколико постоји предање које се поклапа са ДНК анализом онда постоје услови да се неко сврста у одређени род. Уколико постоји само поклапање на 23 маркера, без предања о заједничком пореклу и сродству онда то може да створи и погрешну слику о томе да постоји сродност, а када би се тест проширио на 67 или 111 маркера у великом броју случајева сигурно би се дошло до закључка да уствари не постоји ближе сродство и да је удаљеност од неког рода можда и више хиљада година.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2581 послато: Октобар 27, 2016, 09:21:22 поподне »
Ја мислим да се у многим случајевима не може давати закључак искључиво на научној основи кад у највећем броју случајева имамо резултате тестова на тако малом броју маркера. Уколико постоји предање које се поклапа са ДНК анализом онда постоје услови да се неко сврста у одређени род. Уколико постоји само поклапање на 23 маркера, без предања о заједничком пореклу и сродству онда то може да створи и погрешну слику о томе да постоји сродност, а када би се тест проширио на 67 или 111 маркера у великом броју случајева сигурно би се дошло до закључка да уствари не постоји ближе сродство и да је удаљеност од неког рода можда и више хиљада година.

Уколико постоји предање онда нема везе што је удаљеност неколико хиљада година?:)

Највећи број хаплотипова у нашем пројекту је на релативно малом броју маркера, а админи морају да направе некакву поделу. Није то захвалан посао, али нека правила (блискост на основу маркера) се морају испоштовати.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2582 послато: Октобар 27, 2016, 09:29:24 поподне »
Уколико постоји предање онда нема везе што је удаљеност неколико хиљада година?:)

Највећи број хаплотипова у нашем пројекту је на релативно малом броју маркера, а админи морају да направе некакву поделу. Није то захвалан посао, али нека правила (блискост на основу маркера) се морају испоштовати.
Мени стварно није јасно како сваки пут успеваш да дођеш до те твоје неке логике? Ко је то рекао да је важно само предање. Прочитајте коментар мало боље, покушај да схватиш, па онда доноси закључке.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2583 послато: Октобар 27, 2016, 09:31:13 поподне »
Ја мислим да се у многим случајевима не може давати закључак искључиво на научној основи кад у највећем броју случајева имамо резултате тестова на тако малом броју маркера. Уколико постоји предање које се поклапа са ДНК анализом онда постоје услови да се неко сврста у одређени род. Уколико постоји само поклапање на 23 маркера, без предања о заједничком пореклу и сродству онда то може да створи и погрешну слику о томе да постоји сродност, а када би се тест проширио на 67 или 111 маркера у великом броју случајева сигурно би се дошло до закључка да уствари не постоји ближе сродство и да је удаљеност од неког рода можда и више хиљада година.

Слажем се. С тим да ко има потпуно поклапање на свих 23 маркера, ту већ можемо бити прилично сигурни да се ради о истом роду. 17 маркера јесте премало тј. ту и поред потпуног поклапања може да се деси да се ради о различитим родовима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2584 послато: Октобар 27, 2016, 09:33:26 поподне »
Мени стварно није јасно како сваки пут успеваш да дођеш до те твоје неке логике? Ко је то рекао да је важно само предање. Прочитајте коментар мало боље, покушај да схватиш, па онда доноси закључке.

Схватио сам одлично. Ти размисли о томе шта пишеш, па ћеш видети да нема никакве "моје логике", већ често нема  никакве логике у тим текстовима. Ако постоји предање и поклапање на 23, исто на 111 или 346 маркера може бити више хиљада год. разлике, па зато кажем да ни то (по твојој логици) није основ за убацивање у исти род. А да не помињем да су и сама предања често нетачна.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2585 послато: Октобар 27, 2016, 09:42:47 поподне »
Схватио сам одлично. Ти размисли о томе шта пишеш, па ћеш видети да нема никакве "моје логике", већ често нема  никакве логике у тим текстовима. Ако постоји предање и поклапање на 23, исто на 111 или 346 маркера може бити више хиљада год. разлике, па зато кажем да ни то (по твојој логици) није основ за убацивање у исти род. А да не помињем да су и сама предања често нетачна.
До сада смо углавном имали случајеве или да је ДНК потврдио предање о сродству, па макар оно било удаљено и по пар стотина год. као рецимо у случају мене и Ћетковића, или мене и Ковијанића, или смо имали случајеве да је ДНК одбацио предање о истом пореклу или сродству. Ја стварно не знам за неки случај који ти наводиш, да постоји предање и да постоји поклапање на 23 маркера, а да је сродство толико далеко како кажеш пар хиљада година. Ако знаш неки такав пример наведи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2586 послато: Октобар 27, 2016, 09:48:03 поподне »
До сада смо углавном имали случајеве или да је ДНК потврдио предање о сродству, па макар оно било удаљено и по пар стотина год. као рецимо у случају мене и Ћетковића, или мене и Ковијанића, или смо имали случајеве да је ДНК одбацио предање о истом пореклу или сродству. Ја стварно не знам за неки случај који ти наводиш, да постоји предање и да постоји поклапање на 23 маркера, а да је сродство толико далеко како кажеш пар хиљада година. Ако знаш неки такав пример наведи.

Ухватио си се Ћетковића, а има на десетине предања које је днк анализа "оборила". Кажем само да та методологија "предање + 23 маркера", не мора бити исправна, исто као што (као што си и сам рекао, ако сам добро схватио) ови што имају поклапање на 23 маркера, али немају предање о пореклу, можда на 67, или 111 маркера нису блиски.

 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2587 послато: Октобар 27, 2016, 10:11:56 поподне »
Ухватио си се Ћетковића, а има на десетине предања које је днк анализа "оборила". Кажем само да та методологија "предање + 23 маркера", не мора бити исправна, исто као што (као што си и сам рекао, ако сам добро схватио) ови што имају поклапање на 23 маркера, али немају предање о пореклу, можда на 67, или 111 маркера нису блиски.
Ја стварно не капирам шта ти хоћеш да кажеш. Ако неко разуме нека помаже. Ако постоји предање о сродству, и ДНК то потврди тиме што постоји поклапање на свих 23 маркера, или има разлике на 2-3 брзомутирајућа, то је онда сасвим јасно да се требају сврстати у исти род. Али ако постоји поклапање на 21 од 23 маркера, и не постоји предање о заједничком пореклу, а притом је један из Чачка а други из Куманова или Врања, онда постоји објективно велика вероватноћа да ту нема неког ближег сродства чак можда ни у пар стотина година па и дуже, и да би евентуално проширење теста сигурно показало ово што ти кажем. Сврставање некога у исти род само зато што се разликују на само 2-3 маркера од 23, у највећем броју случајева дало би погрешну слику о сродству појединих породица, и можда упутило на погрешан траг и смер у истраживању свог даљег порекла уколико би тај неко тражио своје порекло тамо где неко ко је такође у његовом роду - групи, и има неко предање. Шта ти ту није јасно? И немој да умећеш нешто што нисам ни мислио ни рекао. Још једном, предање које нема потврду ДНК наравно да нема снагу нити има логике стављати у први план. Тај закључак си ти поставио па претпостављам да ти је и логичан, мени није и нисам то ни написао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2588 послато: Октобар 27, 2016, 10:48:51 поподне »
Ја стварно не капирам шта ти хоћеш да кажеш. Ако неко разуме нека помаже. Ако постоји предање о сродству, и ДНК то потврди тиме што постоји поклапање на свих 23 маркера, или има разлике на 2-3 брзомутирајућа, то је онда сасвим јасно да се требају сврстати у исти род. Али ако постоји поклапање на 21 од 23 маркера, и не постоји предање о заједничком пореклу, а притом је један из Чачка а други из Куманова или Врања, онда постоји објективно велика вероватноћа да ту нема неког ближег сродства чак можда ни у пар стотина година па и дуже, и да би евентуално проширење теста сигурно показало ово што ти кажем. Сврставање некога у исти род само зато што се разликују на само 2-3 маркера од 23, у највећем броју случајева дало би погрешну слику о сродству појединих породица, и можда упутило на погрешан траг и смер у истраживању свог даљег порекла уколико би тај неко тражио своје порекло тамо где неко ко је такође у његовом роду - групи, и има неко предање. Шта ти ту није јасно? И немој да умећеш нешто што нисам ни мислио ни рекао. Још једном, предање које нема потврду ДНК наравно да нема снагу нити има логике стављати у први план. Тај закључак си ти поставио па претпостављам да ти је и логичан, мени није и нисам то ни написао.

Очигледно ти ништа не разумеш. А пишеш киолометарске, често бесмислене поруке, и очекујеш да их други разумеју. Опет понављам, требају и ови што су без предања, а нпр. поклапају се на 23 маркера, да буду у истом роду, док се не даљом анализом не утврди супротно. Не само они што имају предање.

Дефинитивно морам избегавати дискусије са појединим људима, иначе ће да "севају" опомене опет. :)

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2589 послато: Октобар 27, 2016, 10:49:22 поподне »
Сврставање некога у исти род само зато што се разликују на само 2-3 маркера од 23, у највећем броју случајева дало би погрешну слику о сродству појединих породица, и можда упутило на погрешан траг и смер у истраживању свог даљег порекла уколико би тај неко тражио своје порекло тамо где неко ко је такође у његовом роду - групи, и има неко предање.
Истом логиком би онда одвојено требало приказати и оне који имају потпуно поклапање на 23 маркера и различита предања јер су можда само врло далеки род, а стављањем у исту групу би могло некога да наведе на порешан траг...
За историјску реконструкцију нечијег порекла је свакако неопходно детаљно размотрити предања, али ово је чиста статистика - табела са бројевима. Другачије тумачење еквивалентних случајева само на основу тога да ли постоји предање о заједничком пореклу је неозбиљно јер се овде ради о генетици. Циљ груписања тестираних би требало да буде да се прикажу чињенице (а то је могућност сродства међу тестиранима), а не претпоставке о сродству на основу података који су недовољни за изношење закључака.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2590 послато: Октобар 27, 2016, 11:42:18 поподне »
Очигледно ти ништа не разумеш. А пишеш киолометарске, често бесмислене поруке, и очекујеш да их други разумеју. Опет понављам, требају и ови што су без предања, а нпр. поклапају се на 23 маркера, да буду у истом роду, док се не даљом анализом не утврди супротно. Не само они што имају предање.

Дефинитивно морам избегавати дискусије са појединим људима, иначе ће да "севају" опомене опет. :)
Па ти се запитај како то да ја нисам једини са ким мислиш да би требао да избегава дискусију. Мислим да си сличан или већи неспоразум имао са још двоје људи, тако да то много говори, само је тешко прихватити.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2591 послато: Октобар 30, 2016, 09:05:13 поподне »
Укратко, раније дефинисани родови нису одговарали правој слици ствари, јер је унутар Динарик Југ веома тешко издвојити родова са неједнаким бројем тестираних маркера.

Нема шта! Динарик југ је упакован "ко бомбона". Дакле, виде се, не само они који су позитивни на одређеене "снипове", него и они који су негативни.

Веома корисна информација!

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2592 послато: Октобар 30, 2016, 09:26:20 поподне »
Синиша, чини ми се да је из табеле, дио који се односи на Динарски југ испуштен Кочан.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2593 послато: Октобар 30, 2016, 10:01:54 поподне »
 Питање за Ивана  Вукићевића Васојевића: од којих је Вукићевића ( Трешњево, Полица- Бабино,  Лијева Ријека...) од Лопаћана или Мијомановића?

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2594 послато: Октобар 30, 2016, 10:39:27 поподне »
Питање за Ивана  Вукићевића Васојевића: од којих је Вукићевића ( Трешњево, Полица- Бабино,  Лијева Ријека...) од Лопаћана или Мијомановића?
Моји су из Трешњева, грана Лопаћана.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2595 послато: Новембар 01, 2016, 05:17:45 пре подне »
Митић, Никољдан, Горња Коритница, Бела Паланка, хаплогрупа G2a-P303>L140

Митић припада грани L140, најбројнијој грани хаплогрупе G2a, која се дели на три велике подгране:

-западноазијску U1 која се скоро искључиво јавља на Кавказу, и највеће проценте бележи међу северозападним кавкаским народима (Абхазима, Абазинима и Черкезима/Адигејцима), и на простору Леванта, где достиже највећи проценат међу Палестинцима (око 17%)

-скоро искључиво европску L497, којој припада и највећи део српских носилаца G2a

-такође претежно европску CTS342, која је доста слабије заступљена од L497

Митић се са Вулетићем, Јеротићем и Томићем са Пројекта разликује редом на 15, 17 и 18 од 37 маркера, па скоро сигурно не припада код нас најзаступљенијој грани L497. Са друге стране показује нешто већу блискост са четири италијанска (2х11/37, 2х12/37), и са једним турским (11/37), мароканским (10/37) и два француска (8/37, 9/37) хаплотипа са CTS342 FTDNA пројекта, па је врло могуће да припада управо овој грани.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2596 послато: Новембар 01, 2016, 09:51:04 пре подне »
Један R1b узорак са списка припада Гојнићу из Црне Горе. Велики број R1b хаплотипова "13 11-11" у ЦГ збирци говори да тај хаплотип вероватно одликује више ЦГ племена, па претпостављам да је и овде реч о том хаплотипу.

Гојнићи су из Доњих Брчела у Црмници.

Лабуд Гојнић био је министар, судија и посланик у Краљевини Црној Гори.

Лука Гојнић био је један од четири бригадира (генерала) у ЦГ војсци у 1. светском рату.

У време страдања црногорског збега на крају 2. светског рата, заменик команданта у Команди Југословенске војске у отаџбини за Црну Гору био је потпуковник Блажо Гојнић, пре тога је као мајор био командант Ловћенског корпуса. Страдао је са Ђуришићем у Јасеновцу од усташа.

Ево шта о Гојнићима (R1b, 23andMe) каже Јован Вукомановић:





Извор: Црмница (антропогеографска и етнолошка испитивања)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2597 послато: Новембар 01, 2016, 10:02:22 пре подне »
Митић, Никољдан, Горња Коритница, Бела Паланка, хаплогрупа G2a-P303>L140

Митић припада грани L140, најбројнијој грани хаплогрупе G2a, која се дели на три велике подгране:

-западноазијску U1 која се скоро искључиво јавља на Кавказу, и највеће проценте бележи међу северозападним кавкаским народима (Абхазима, Абазинима и Черкезима/Адигејцима), и на простору Леванта, где достиже највећи проценат међу Палестинцима (око 17%)

-скоро искључиво европску L497, којој припада и највећи део српских носилаца G2a

-такође претежно европску CTS342, која је доста слабије заступљена од L497

Митић се са Вулетићем, Јеротићем и Томићем са Пројекта разликује редом на 15, 17 и 18 од 37 маркера, па скоро сигурно не припада код нас најзаступљенијој грани L497. Са друге стране показује нешто већу блискост са четири италијанска (2х11/37, 2х12/37), и са једним турским (11/37), мароканским (10/37) и два француска (8/37, 9/37) хаплотипа са CTS342 FTDNA пројекта, па је врло могуће да припада управо овој грани.

Михајло Костић, Коритница - Антропогеографска испитивања: уписан је стариначки род Чекркинци (Митићи 5 кућа, Св. Никола)
Замиљиви су називи остала два стариначка рода који славе Св. Николу "Паждринци и Треинци".

Живота Јоцић, Белопаланачка насеља у писаним изворима до 1877 год., записао је податак о првом општинском одборнику и кмету горњокоритничком после ослобођења Ранђелу Митин-ом (Касније Митић), који је са осталим угледном грађанима среза белопалачког потписао 11. јуна 1878. г. изјаву благодарности кнезу Милану.
Такође је записано да је Ранђел Митић остао упамћен као народни трибун из Корубине који је од српских власти тражио да се Дивљанском маманстиру врати 30 хектара земље коју су турци одузели.


Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2598 послато: Новембар 01, 2016, 10:56:51 пре подне »
Цитат
Ево шта о Гојнићима (R1b, 23andMe) каже Јован Вукомановић:

Интересантно. Не можемо знати којој подграни припадају, али су очигледно стари становници Црмнице.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2599 послато: Новембар 01, 2016, 12:00:23 поподне »

Митић се са Вулетићем, Јеротићем и Томићем са Пројекта разликује редом на 15, 17 и 18 од 37 маркера, па скоро сигурно не припада код нас најзаступљенијој грани L497. Са друге стране показује нешто већу блискост са четири италијанска (2х11/37, 2х12/37), и са једним турским (11/37), мароканским (10/37) и два француска (8/37, 9/37) хаплотипа са CTS342 FTDNA пројекта, па је врло могуће да припада управо овој грани.


Мали додатак, ступио сам у контакт са господином Вулетићем који је из мјеста Лимљани крај Вирпазара.

Г. Вулетић преноси следеће:

”Јован Ердељановић нас помиње у својој књизи ”Стара Црна Гора”. По предању смо потекли од Вулета, родом из Мудреша, село Боково крај Цетиња, који је почетком осамнаестог вијека из Цеклина пошао у Црмницу.
Крсна слава Вулетића јесте: Зачеће Св. Јована Крститеља.”

Ово приликом се захваљујем гопсодину Вулетићу на драгоцијеним подацима.
« Последња измена: Новембар 01, 2016, 12:08:38 поподне млађо »