Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 379031 пута)

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2020 послато: Март 02, 2023, 12:22:28 поподне »
Dd,
Moram kratko da se oglasim zbog kritike (dugo pisanje)pa cu i (reci) poceti da skracujem🙃.Upravo sada ovaj forum dobija pravi smisao.Posle duzeg vremena desava se proces  diskusije i zdravog dijaloga.Verujem da ce biti plodonosan i sa strane onih koji pisu a i za nas koji konacno imamo na raspolaganju razna misljenja.
Srecno

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2021 послато: Март 02, 2023, 12:37:14 поподне »

По овој хипотези би предање о “Никши Првом” из 13. века могло да се одбаци и објасни каснијим измаштавањем једног заједничког предања за све родове, и FT190799 и оне који то нису, а који су постали део племена Никшића. Нарочито зато што се у том предању првобитни родоначелник доводи у везу са династијом Немањића, што је изгледа опште место код измаштавања предања родова са тог подручја. Једина “слабост” коју видим је присуство FT190799* појединаца у Боки, који додуше имају предање о пореклу из околине Оногошта, јер би то онда разноврсност FT190799 ипак померило јужније од Потарја и Полимља, ка самом Оногошту.

Ово је једна од пет слабости те тезе, које сам навео у оних пет питања.


Да пробам још да прецизирам и образложим. Шта ако назив "Никшићи" није старији од краја 14. века, када се први пут среће у писаним изворима (1399.)?

Никшићи се први пут спомињу у или око Оногошта 1355. У документима се види и у каснијем периоду да се облик "Nixich", уз друге облике, односио управо на њих.
« Последња измена: Март 02, 2023, 12:48:20 поподне Милош »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2022 послато: Март 02, 2023, 02:47:03 поподне »
Само секунд. Како Чворовићи из Жупе испадоше Z17855? Зар они нису PH908?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2023 послато: Март 02, 2023, 02:47:21 поподне »
Ово је једна од пет слабости те тезе, које сам навео у оних пет питања.

Никшићи се први пут спомињу у или око Оногошта 1355. У документима се види и у каснијем периоду да се облик "Nixich", уз друге облике, односио управо на њих.
Никшић киљан се везује за Никшу који је страдао на Лукавици, после убиства бана Угрена, а помињање Никшића из 1355те би ишло у прилог томе да је постојао и Никша пре њега , тј неки Никша из 13. века. Или другим речима, опцију присуства у Оногошту од 13. Касније имамо и помињање Вукосава Никшића из Потарја, а за 14. век имамо два помињања из Оногошта. Изгледа да су до краја 14. века већ населили целу трасу пута Оногошт Брсково (то је већ неких око 300 година постојања рода)
« Последња измена: Март 02, 2023, 02:57:13 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2024 послато: Март 02, 2023, 02:52:14 поподне »
Само секунд. Како Чворовићи из Жупе испадоше Z17855? Зар они нису PH908?

Нису, био је тај резултат пре који месец.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2025 послато: Март 02, 2023, 02:54:33 поподне »
Никшићи се први пут спомињу у или око Оногошта 1355. У документима се види и у каснијем периоду да се облик "Nixich", уз друге облике, односио управо на њих.

Мислио сам да тај помен није у потпуности сигуран што се тиче записаног облика. То би онда причу померило неких максимално 50-ак година уназад у односу на оно што написах.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2026 послато: Март 02, 2023, 04:11:12 поподне »
Dd,

Potrudicu se da moja poruka bude kratka.Pzd.za clana Gorance i izvinjenje ako sam jednog trenutka pomislila da se radi o provokaciji a nije.Pisanje je nekad  nezahvalno u smislu sporazumevanja .

Jedno pitanje imam a tice se Skerlica takodje pzdr. i za njih gde god se nalaze.Zanimljivo je da se desio jedan bitan rzl.Skerlica a tice se grane kojoj pripadaju moji preci A 30291.Osim nekih nisam videla ni jedan komentar ni jedan pokusaj analize rezultata. Da li su nekima bitni ili ne (meni sigurno jesu )ne bih ulazila u to takodje kojoj verskoj  grupi pripadaju poneki od njih i to mi je najmanje bitno ( ne zanima me uopste i nije pitanje) ali podjednako mislim da su vazni kao i  svi ostali. Razlog sto sam na ovom forumu je upravo jedan da saznam mnogo vise od ljudi koji znaju GG.Ako je ovo mesto gde mogu saznati onda me raduje .Osim Bojanovica (opet Bojanovic) ne ostavismo coveka na miru ja mu se licno izvinjavam ne videh nijedno  drugo misljenje.Da li to treba da shvatim da je sa njim receno sve ili kako je neko napisao onda se obratite privatno Bojanovicu ako zelite da saznate..Ne mislim da je tako jer ovde ima ljudi koji odlicno poznaju GG ..Mozda gresim ispravite me da smo sa analizom  Bojanovica saznali sve o njima ?Mozda tumacenje dosadasnjih  rzl.Skerlica,Bihorca  od drugih ima drugaciju interpretaciju ?Mene zanima licno pa je i to razlog zasto sam na ovom forumu.Recimo da cenim misljenja svih .Toliko i Hvala. Obicno kupujem od ljudi ono sto smatram poucnim i nadam se da clan Dusan Vucko nema problem zadrzacu ovo sto je napisao👍


Из овога једино се може закључити да су наши преци - бољи од нас, а да је наш задатак макар да их будемо достојни.

 Srecno u daljem radu .
Поздрав E.r.g.a.t.i.s. Нити једног тренутка није била провокација. Добродошли на Аутостоперски водич кроз галаксију ;D

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2027 послато: Март 02, 2023, 04:32:25 поподне »
Оно што мене занима је прелаз са племенско-демократског уређења Срба (Вишеславићи) до феудализма (Немањићи). Затим, како су неки Срби постали власи (са малим в полуномадски сточари), а неки земљорадници. Власи су у средњем веку били на дну друштвене лествице, али захваљујући рудницима и њиховим превозом робе изборили су се за нешто боље. Плус, већина племена Никшићи, Бањани, Дробњаци стављају свог родоначелника (и генетски) у 13-и век. У 13-ом веку је иначе наступило Мини ледено доба, што можда има везе са овим Founder effectima. Кад би се кренуло од ове основе (ако је тачна) можда би се дошло и до формирања племена (у овом случају Никшића)?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2028 послато: Март 02, 2023, 05:26:37 поподне »
Оно што мене занима је прелаз са племенско-демократског уређења Срба (Вишеславићи) до феудализма (Немањићи). Затим, како су неки Срби постали власи (са малим в полуномадски сточари), а неки земљорадници. Власи су у средњем веку били на дну друштвене лествице, али захваљујући рудницима и њиховим превозом робе изборили су се за нешто боље. Плус, већина племена Никшићи, Бањани, Дробњаци стављају свог родоначелника (и генетски) у 13-и век. У 13-ом веку је иначе наступило Мини ледено доба, што можда има везе са овим Founder effectima. Кад би се кренуло од ове основе (ако је тачна) можда би се дошло и до формирања племена (у овом случају Никшића)?

Предлажем да прочиташ одјељак Властеличићи у раду "Хумско-требињска властела" од Динића. Динић се ту намјерно не упушта у тему влаха (статусних), већ обрађује  неке прелазне облике друштвене организације из племенско-демократског уређења у феудализам. Иако нису били иста категорија становништва, статусни власи и племенски организоване општине властеличића појавно изгледају веома слично. Ипак, власи су били зависно становништво, док властеличићи нису. У Херцеговини са јачањем влашких група као да се крајем средњег вијека та линија између влаха и властеличића губи. Типски примјер родовски организованих властеличића би били Љубибратићи, Зубци или Дједићи у Попову. У Далмација је једна таква племенска самоуправа властеличића опстала све до 19. вијека (Пољица). По доласку Турака те родовске групе властеличића често прелазе у влашки статус.

Ово додуше не даје одговор на питање шта је са преласком на влашки статус у 13. и 14. вијеку. Из немањићких хрисовуља једино што можемо закључити јесте да је било тенденције за прелазак у влашки статус унутар земљорадничког становништва. Али то је социјално кретање унутар истог зависног слоја становништва. Ипак, власи Херцеговине 15. вијека нису исто што и манастирски власи 13. и 14. вијека. Тај слој, иако и даље зависан, у међувремену је економски значајно ојачао, а добио је и одређене војне функције. Чини ми се да је за нагли успон влашких група у Херцеговини прилично заслужна чињеница да је дошло до својеврсног слома немањићког феудалног система крајем 14. вијека и успостављања новог са босанском династијом на челу. У тој новој архитектури моћи, влашке групе су постале важан чинилац војне моћи нових локалних господара.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2029 послато: Март 02, 2023, 05:29:14 поподне »
Оно што мене занима је прелаз са племенско-демократског уређења Срба (Вишеславићи) до феудализма (Немањићи). Затим, како су неки Срби постали власи (са малим в полуномадски сточари), а неки земљорадници. Власи су у средњем веку били на дну друштвене лествице, али захваљујући рудницима и њиховим превозом робе изборили су се за нешто боље. Плус, већина племена Никшићи, Бањани, Дробњаци стављају свог родоначелника (и генетски) у 13-и век. У 13-ом веку је иначе наступило Мини ледено доба, што можда има везе са овим Founder effectima. Кад би се кренуло од ове основе (ако је тачна) можда би се дошло и до формирања племена (у овом случају Никшића)?
Да не заборавимо и епидемију куге у 14. веку. Претпоставља се да се популација Европе готово преполовила у року од 6 година. Ко зна колико је ту хаплотипова остало без потомака.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2030 послато: Март 02, 2023, 05:50:05 поподне »
Оно што мене занима је прелаз са племенско-демократског уређења Срба (Вишеславићи) до феудализма (Немањићи). Затим, како су неки Срби постали власи (са малим в полуномадски сточари), а неки земљорадници. Власи су у средњем веку били на дну друштвене лествице, али захваљујући рудницима и њиховим превозом робе изборили су се за нешто боље. Плус, већина племена Никшићи, Бањани, Дробњаци стављају свог родоначелника (и генетски) у 13-и век. У 13-ом веку је иначе наступило Мини ледено доба, што можда има везе са овим Founder effectima. Кад би се кренуло од ове основе (ако је тачна) можда би се дошло и до формирања племена (у овом случају Никшића)?

Пошто сам на једном хрватском форуму скоро управо писао о овом питању које си поставио, пренијећу и овдје то што сам написао. Иако не спада стриктно у тему о Никшићима може се и послије премјестити у одговарајућу тему. Ево тог дијела:

"Poljička plemenska samouprava (mislim da je ovo "republika" ipak pretenciozno) je interesantna ne samo zbog društvenih odnosa, već i zbog etnogentskih prožimanja na tom graničnom području štokavskog i čakavskog elementa.

Sam statut (najraniji sačuvani primjerak iz 15. v.) je pisan ćirilicom. Preovladava štokavska ikavica, uz značajno prisustvo čakavice. Osnovu samoprave čine tri roda, istočnog štokavskog porijekla (tzv. Didići), na koju se kasnije naslojavaju rodovi zapadnog, čakavskog projekla? (tzv. Ugrići). Samo Didići i Ugrići suštinski upravljaju.

U Statutu se pominje i treći, zavisni sloj tzv. kmetići. Kao posljednji sloj pominju se Vlašići, stanovništvo u vlaškom statusu, koje je u tim krajevima prisutno od 14. vijeka. Iako su Vlašići bili u daleko povoljnijem položaju od kmetića, ni oni nisu mogli biti dio samouprave. Ipak dio kmetića se prelivao u Vlašiće, poboljšavajući na taj način svoj status.

Ovdje je ključno pitanje odnosa dva oblika prava: stare plemenske samouprave i vlaškog prava. Na prostoru Poljica su se na neki način ta dva prava, koja oba impliciraju rodovsku povezanost i određene samopravne povlastice, sudarila.

Međutim, tu vidimo da nije dolazilo do njihovog stapanja. Didići su ostali Didići, Vlašići Vlašići. Vlašićima nije dato političko pravo, uprkos njihovoj unutrašnjoj "vlaškoj" samoupravi.

Sličnih odnosa na relaciji djedići ili baštići ili vlasteličići kontra vlasi, bilo je i u istočnoj Hercegovini (Popovo, Trebinje, Konavle), ali se čini da je tamo nakon dolaska Turaka ipak bilo prelaska vlasteličića na vlaški status. U Poljicama je zbog blizine Mletačke republike taj odnos na neki način konzervisan.

Vlasi Poljičani, a mogli bismo reći Vlasi nastanjeni na teritoriji Poljica, pominju se skupa sa Vlasima iz župe Radobilje, u jednom dokumentu iz 1480. godine, kao bjegunci sa turske na ugarsku stranu.

Iz nekih kasnijih izvora čini se da su poljički vlasi ili Vlašići bili nastanjeni na u primorskom dijelu Poljica (Podstrana, Duće, Sitno i Srinjina) gdje su bili izmješani sa kmetićima."

"Takođe,zanimljivo je pitanje, kako je uopšte u ovim plemenskim samoupravama poput poljičke, dolazilo do formiranja sloja zavisnih seljaka-kmetića. Da li su to bili osiromašeni didići, ili je to bilo stanovništvo sa strane kojem su didići nudili svoju zemlju za obradu. I koliko je uopšte u takvom egalitarnom rodovskom društvu moglo biti zavisnih kmetića?"

Istoričar Mihailo Dinić u svom radu "Humsko-trebinjska vlastela" u dijelu pod nazivom "Vlasteličići" osvrnuo se i na poljičke Didiće:

"U zapadnim krajevima srpsko-hrvatskih oblasti živeo je i naziv dedići, didići, djedići, kome, odgovara izraz baštić, kao što i reč baština zamenjuje raniju dedinu. Već smo imadi prilike pomenuti da, su Poljicima didići niže plemstvo,„bosanska gospoda". Dedića je bilo i u predelu koji nas ovde posebno zanima. U Lugu se i danas nalazi selo Djedići. Tu je bilo sedište onih Dedića koji se u 14. veku javljaju u vezi sa isplatom humskog mogoriša. Kada je Stefan Kotromanić posle prodora u dolinu Neretve zahtevao od Dubrovčana da njemu isplaćuju mogoriš, objašnjavano mu je da humski mogoriš ne pripada ni raškom ni bosanskom vladaocu niti knezu Huma, već jedino Dedićima iz Popova – illis de Diedich de Papua. Imamo nekoliko potvrda da je stvarno njima i isplaćivan iz kojih se da zaključiti, da su oni bili sitna vlastela — vlasteličići."

Poljički Didići su specifični iz razloga što su uspjeli sve do 19. vijeka, očuvati društvene odnose karakteristične za srednji vijek na širem području kako srpskih tako i hrvatskih oblasti. Neku vrstu slovenske plemenske aristokratije, one koja se i u srednjem vijeku opirala punoj feudalizaciji.

U istočnoj Hercegovini su se takve opštine u nekoj formi održavale do ratova 1690-tih. Dobar primjer bi mogli biti trebinjski Ljubibratići i Zupci."


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2031 послато: Март 02, 2023, 05:50:55 поподне »
наставак

"U Poljicima se to desilo prvenstveno zbog blizine grada Splita pod mletačkom upravom i sa druge strane turske vlasti u zaleđu. Poljičani su svojim institucijama mogli opstati u tom međuprostoru, i to samo zbog činjenice da ni Turci ni Mleci nisu imali puni suverenitet na području Poljica. Drugi bitan element je upravo taj statut i vjerovatno nešto bolja organizovanost u odnosu na slične rodovsko-plemenske samouprave.

Slična organizacija postojala je i na prostoru Konavala, ali ju je Dubrovačka republika, početkom 15. vijeka, kada je ušla u Konavle, demontirala. Izvršila je punu feudalizaciju jer je svom patricijatu kao novostečevinu podijelila zemlju konavoskih baštića. Oni su u najvećem broju slučajeva morali prihvatiti nove okolnosti, ili se iseliti ili preći u kmetski status.

Zapravo bi onaj termin sa stećaka "na svojoj zemlji na plemenitoj" prisutan širom Hercegovine mogao ukazivati upravo na ove statusne vlasteličiće, baštiće, didiće i dediće, tj. sitno rodovsko plemstvo.

U dubini teritorije ono nigdje nije uspjelo da očuva svoje posebnosti i institucije. Kao što već pomenuh, proces prelaska ovih vlasteličića u vlaški status sigurno je započeo još pod Nemanjićima, a pod Turcima je definitvno okončan.

Dobar bi primjer tog procesa mogli biti i zapadnohercegovački Krmpotići, koji se pominju sa svojom baštinom u zapadnoj Hercergovini 1477. godine,a već stotinu godina kasnije ih nalazimo u sjevernoj Dalmaciji i Lici kao Vlahe Krmpotiće. (u Dalmaciju su doselili kao dio turskog eflaka)

Znači, u Poljicima se sticajem istorijskih okolnosti zaista konzervisalo jedno stanje koje u drugim krajevima južnoslovenskog prostora nije opstalo."

Još jedna stvar je tu bitna u vezi statusa ovih rodovskih vlasteličića. Oni su mogli imati svoje ljude (zavisne ljude pod sobom), ali mogli su i da ih nemaju. Ukoliko ih nemaju šta ih je uopšte razlikovalo od slobodnjaka ili statusnih vlaha.

Sa slobodnjacima su dijelili to što su bili " na svojoj zemlji" a razlikovalo ih je to što su za razliku od slobodnjaka pripadali široj rodovskoj grupi koja je štitila njihova kolektivna prava.

Sa druge strane sa statusnim vlasima su dijeli upravo to što su pripadali široj rodovskoj grupi koja je štitila njihova kolektivna prava, a razlikovalo ih je to što su za razliku do statusnih vlaha bili "na svojoj zemlji" i nisu spadali u kategoriju zavisnog stanovništva.

Granica između te tri kategorije: rodovskih vlasteličića, slobodnjaka i statusnih vlaha u kasnom srednjem vijeku počinje da se gubi. I tu je, čini mi se i bila najveća društvena pokretljivost."

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2032 послато: Март 02, 2023, 07:25:19 поподне »
Јовановић је пристигао на YFull.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2033 послато: Март 02, 2023, 08:21:32 поподне »
Да не заборавимо и епидемију куге у 14. веку. Претпоставља се да се популација Европе готово преполовила у року од 6 година. Ко зна колико је ту хаплотипова остало без потомака.
Поготово куга из 14-ог века. Мислим да нисмо свесни колико је утицала на на становништво тада.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2034 послато: Март 03, 2023, 12:48:45 пре подне »
Јовановић је пристигао на YFull.
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y189944/
Поред тога што волим што се стабло проширује новотестиранима жао ми је што се стабло Никшића "зачинило" двоструким правилима за уношење места порекла тестираних (негде актуелно, а негде претходно порекло). Уколико неко припада неком огранку за који се зна где му је матица, нема потребе да се та матица уноси поред тестираног, уколико су му преци мигрирали на друго место. Јасно је на основу гране којој припада одакле је, али се губи дистрибуција.
Ако генетика служи томе да погледамо у "рикверц" , не треба географија и миграције да иду у "рикверц"
« Последња измена: Март 03, 2023, 12:57:37 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2035 послато: Март 03, 2023, 01:42:55 пре подне »
Овако испада да генетски резултат није потпун уколико се и словима не напише то поред тестираног на стаблу (уколико "на дај Боже" није одатле тестирани). Тумачења и потврда порекла су за форум итд, а не за Yfull стабло
« Последња измена: Март 03, 2023, 01:49:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2036 послато: Март 03, 2023, 10:03:36 пре подне »
Bas se postavlja pitanje sta navesti u jednoj anamnezi? Nekako izgleda komplikovano a i ne .Zavisi iz kog ugla posmatramo i obijasnjavamo kako bi trebalo izgledati obrazac o poreklu .Izgleda sasvim ok ali ako hocemo da ga malo bolje obijasnimo nailazimo na neka pitanja.
Ako uzmemo u obzir memoriju tj.taj memoricki trag on sigurno ucestvuje u covekovoj autobiografskoj  sintezi .Nemci koriste jednu rec Fern-weh kao sinonim za nostalgiju koju osecamo za  mestima koje nikada nismo videli a imamo silnu zelju da ih posetimo.To secanje na zavicajnu maticu ima vaznu egzistencijalnu ulogu u izgradnji i oblikovanju licnih identiteta u smislu kodiranja sveta a i davanja smisla .zivotu.Ako uzmemo u obzir npr.nas narod koji je migrirao recimo u Ameriku davnih godina mesto rodjenja njegovog oca nije  Srbija automatski postaje ideja ,ideal i nije poistovecena sa nasim nacionalnim identitetom kao ni funkcijom drzavljanina jedne drzave ali svakako ucestvuje u njenom suoblicavanju.Zato trazimo danas PH 908 odakle on tamo ..i njihovu mogucu migraciju.To je jedan od primera
Medjutim ako zamislimo i pogledamo u buducnost recimo 200godina unapred  sta ce se desiti ?Ako svi stavimo danasnju maticu da li smo sigurni da je to stvarno mesto nasih predaka ili ce se desiti ista stvar koja se upravo ovde desava a to je da trazimo maticu i kretanje Niksica.Ako se prebacim u buducnost i uzmem ovu statistiku zasigurno bi kao maticu oznacila sva navedena mesta pa gde veca koncetracija evo i zakljucaka.Pa posto je vecina migrirala taj BP kraj i bilo koji bi bio zaboravljen,zanemaren.Znaci desice se ista stvar ali do tada verujem da ce nauka ,istrazivanje dati odgovore.Postoji jos nesto a vrlo verovatno da se sledece generacije i generacije ta deca buducnosti nece ni baviti poreklom jer sam primetila da im je ta tema malo bitna i da moze ostati kao antika o poreklu.Vrlo moguce!
Pogledala sam obrazac koji nudi Srdnk projekat korektan i osim mesta rodjena oca moze se navesti u produzetku dede,pradede..Vec je to stvar njihovog dogovora.
Licno ja sam navela na Yfull BP kraj bas iz gore navedenog razloga Fern-weh tako da mislim da ako je vec znano zasto da ne.Jos nesto da ne dodje do zabune sigurno je nase poreklo tamo gde se sir siri tamo gde nam je rodjen deda,otac..ali ovde se radi o jos daljem iztrazivanju.
Hvala

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2037 послато: Март 03, 2023, 10:26:52 пре подне »
Bas se postavlja pitanje sta navesti u jednoj anamnezi? Nekako izgleda komplikovano a i ne .Zavisi iz kog ugla posmatramo i obijasnjavamo kako bi trebalo izgledati obrazac o poreklu .Izgleda sasvim ok ali ako hocemo da ga malo bolje obijasnimo nailazimo na neka pitanja.
Ako uzmemo u obzir memoriju tj.taj memoricki trag on sigurno ucestvuje u covekovoj autobiografskoj  sintezi .Nemci koriste jednu rec Fern-weh kao sinonim za nostalgiju koju osecamo za  mestima koje nikada nismo videli a imamo silnu zelju da ih posetimo.To secanje na zavicajnu maticu ima vaznu egzistencijalnu ulogu u izgradnji i oblikovanju licnih identiteta u smislu kodiranja sveta a i davanja smisla .zivotu.Ako uzmemo u obzir npr.nas narod koji je migrirao recimo u Ameriku davnih godina mesto rodjenja njegovog oca nije  Srbija automatski postaje ideja ,ideal i nije poistovecena sa nasim nacionalnim identitetom kao ni funkcijom drzavljanina jedne drzave ali svakako ucestvuje u njenom suoblicavanju.Zato trazimo danas PH 908 odakle on tamo ..i njihovu mogucu migraciju.To je jedan od primera
Medjutim ako zamislimo i pogledamo u buducnost recimo 200godina unapred  sta ce se desiti ?Ako svi stavimo danasnju maticu da li smo sigurni da je to stvarno mesto nasih predaka ili ce se desiti ista stvar koja se upravo ovde desava a to je da trazimo maticu i kretanje Niksica.Ako se prebacim u buducnost i uzmem ovu statistiku zasigurno bi kao maticu oznacila sva navedena mesta pa gde veca koncetracija evo i zakljucaka.Pa posto je vecina migrirala taj BP kraj i bilo koji bi bio zaboravljen,zanemaren.Znaci desice se ista stvar ali do tada verujem da ce nauka ,istrazivanje dati odgovore.Postoji jos nesto a vrlo verovatno da se sledece generacije i generacije ta deca buducnosti nece ni baviti poreklom jer sam primetila da im je ta tema malo bitna i da moze ostati kao antika o poreklu.Vrlo moguce!
Pogledala sam obrazac koji nudi Srdnk projekat korektan i osim mesta rodjena oca moze se navesti u produzetku dede,pradede..Vec je to stvar njihovog dogovora.
Licno ja sam navela na Yfull BP kraj bas iz gore navedenog razloga Fern-weh tako da mislim da ako je vec znano zasto da ne.Jos nesto da ne dodje do zabune sigurno je nase poreklo tamo gde se sir siri tamo gde nam je rodjen deda,otac..ali ovde se radi o jos daljem iztrazivanju.
Hvala
Неће последње место порекла отргнути тестираног од матице, сама позиција на стаблу га везује и држи тамо. Овако, да поновим опет, губимо географску дистрибуцију Никшића на стаблу и у таквој пракси ако би се наставила, имаћемо само MNE MNE MNE(било дал су из Црне Горе или не) . Мислим да је једнака вредност самог стабла и географска дистрибуција Никшића, као и сами резултати, а на овај начин се по мени "крњи" само стабло и његова употпуњеност (на крају нећу знати у тој "шуми" сконцентрисаних на истом подручју ко је ко и одакле је)
Резултати служе за дубину, а географија за ширину. Зато се и свуда ставља актуелно порекло, а не пређашње. На овај начин се губи приказ ширине Никшића
« Последња измена: Март 03, 2023, 10:33:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2038 послато: Март 03, 2023, 10:38:44 пре подне »
Potpuno razumem na sta mislite.Recimo ja sam stavila BP kao mesto a drzava  Srbija radi bolje orijentacije.Sve ostalo je stvar dogovora za  nabolje moguce resenje.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2039 послато: Март 03, 2023, 10:45:00 пре подне »
У Српском ДНК пројекту се као место порекла не наводи место где је рођен отац тестираног, већ место где су преци тестираног по директној очевој линији живели око 1900. године, јер је отприлике у то време Цвијић са својим ученицима кренуо са антропогеографским проучавањима области где живи српски народ. Наравно, постоје случајеви када је тестиранима непознат овај податак, па се тада ставља онај који је познат, а по могућству што удаљенији од садашњег тренутка.
Чињеницама против самоувереног незнања.