Аутор Тема: Погрдни етноними или политичка коректност?  (Прочитано 10113 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Погрдни етноними или политичка коректност?
« послато: Август 07, 2017, 12:17:54 пре подне »
Дакле, као што стоји и у наслову, који су етноними погрдни, за кога су погрдни, и зашто се сматрају погрднима?

Мени лично, пример који у последње време изазива највише пажње јесте прогањање термина Циган, и рекао бих насилног увођења заменског термина Ром.

Други пример, јесте сматрање термина Жидов увредљивим, при чему у једној земљи у суседству, управо се тај термин користи као званчни, када су у питању Јевреји.

Сада можда више не толико актуелан, али некада су Срби сматрали увредљивим назив Рац, који су за њих користили Мађари.

У реду ми је прихватити да се под другим називом, понекад жели провући и нека архетипска, негативна слика о неком другом, али се увек питам да ли треба ићи дотле да се ти термини протерују из језика?



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #1 послато: Август 07, 2017, 12:38:37 пре подне »
Незнам кад је прихваћен званичан назив Роми,за Цигане,али Цигани се свуда називају тако...Житан у Француској,у словенским земљама Цигани, Цигојнер, Џипси у Енглеској...незнам шта изворно значи Циган,али Ром значи човек на њиховом језику,па би онда значило да Роми значе људи,што ми није баш нека одредница за народ,па према томе ми се чини да је назив Цигани аутентичнији и да се увек тај назив користио...а за јевреје се сем код нас,код Хрвата називају Жидови,код западних Словена Жидиа...то је тако,немају други назив за њих

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #2 послато: Август 07, 2017, 12:41:28 пре подне »
А остаје питање када се тај назив Цигани,почео карактерисати као погрдан,али су све државе прихватиле као званичан назив Роми (Људи) (док у говору се свуда користи стари назив Цигани)...могуће да је тај назив прихваћен и на њихову иницијативу,у смислу "и ми смо људи" :)
« Последња измена: Август 07, 2017, 12:47:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #3 послато: Август 07, 2017, 01:00:19 пре подне »
https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Romi
Овде сам прочитао да Роми никада себе нису звали Цигани,већ је реч преузета из грчког "адсинцани"-недодирљиви,они које не треба додирнути" (због веровања у магије"...Они су себе увек звали Роми,а из тога може да се закључи да су имали тај назив још од доласка у Европу (претпостављам са Турцима) и да то јесте погрдан назив који су им други дали,али се као такав користи јако дуго...у том смислу може да се каже да је погрдан назив за неки етнос онај који тај етнос не користи за себе и чије значење нема никакво на њихивом матерњем језику

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #4 послато: Август 07, 2017, 01:11:25 пре подне »
За Раце не бих рекао да је погрдан,јер су нас Мађари вероватно тако звали још од времена Рашке државе ,па је тај назив остао и после ње,али назив има корен и код нас,па због тога не мислим да је погрдан...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #5 послато: Август 07, 2017, 01:20:26 пре подне »
Цигане су тим називом називали и Ердељановић, Дворниковић, Урошевић, Милојевић, Радивој Симоновић, вероватно и Цвијић (не могу за њега да тврдим), и многи други наши етнолози, историчари и други људи од науке, и не видим у томе ништа лоше. Једноставно, у нашем народу је то назив за односну етничку групу.
Порекло етнонима може бити такво какво наводи Душан, није баш милозвучно у изворном облику, али - шта је ту је.

Не звучи баш много пријатно ни оно Порфирогенитово објашњење етнонима Срби од "серви", ни оно што се може наћи по литератури за Словене - Склавени од "склави" = робови.

Може и неком Немцу пасти на памет да није "политички коректно" да се његов народ назива етнонимом изведеном од придева "нем", па би ваљда то требало да значи да их морамо називати - Дојчери?

Како се оно каже народски - попу поп, а бобу боб.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #6 послато: Август 07, 2017, 01:25:01 пре подне »
За Раце не бих рекао да је погрдан,јер су нас Мађари вероватно тако звали још од времена Рашке државе ,па је тај назив остао и после ње,али назив има корен и код нас,па због тога не мислим да је погрдан...

Баш тако. И не видим ништа погрдно у том називу.
Мађари, иначе, имају сасвим другачије називе за неке околне народе (Срби - Раци, Словаци - Тоти, Пољаци - Ленђели, Италијани - Оласи, Немци - Немети / што је, свакако позајмљеница из словенских језика, итд) од оних које ти народи имају сами за себе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #7 послато: Август 07, 2017, 01:30:22 пре подне »
Енглески назив Gypsy за Цигане је изведен од латинског назива за Египћане - Aigypti, а од истог назива је изведен и етноним Копти.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #8 послато: Август 07, 2017, 01:37:58 пре подне »
У суштини,ако би тражили погрдан назив за неког,који је у званичној употреби,то је Немци :)...Код свих словенских држава :) а Порфирогенет је свесно или не,погрешно повезао ирански (алански) назив Срби и серви,а можда му је тако одговарало и политички,зашто не би били неки Срби серви у Византији?
« Последња измена: Август 07, 2017, 01:44:05 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #9 послато: Август 07, 2017, 01:55:32 пре подне »
За Албанце не бих рекао да је Шиптари погрдан назив јер своју матичну државу тако зову...али постоје и надимци за народе који су изведени у односу на неке особине: "Тута Бугарин", тута,онај што се "прави мутав" ,неповерљив,а тај надимак ,ако није настао пре балканских ратова,тада је сигурно...постоји и надимак за Македонце "Чокалије",али незнам шта значи,морам оца да питам,јер сам од њега то чуо :)
« Последња измена: Август 07, 2017, 02:01:13 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #10 послато: Август 07, 2017, 02:17:23 пре подне »
Баш тако. И не видим ништа погрдно у том називу.
Мађари, иначе, имају сасвим другачије називе за неке околне народе (Срби - Раци, Словаци - Тоти, Пољаци - Ленђели, Италијани - Оласи, Немци - Немети / што је, свакако позајмљеница из словенских језика, итд) од оних које ти народи имају сами за себе.
Код Мађара су бројна презимена везана за те народе,Рац,Немет,Ленђер,Тот,Хорват,а да ли носиоци тих презимена указију на порекло,незнам...негде сам видео списак мађарских презимена која могу да укажу на српско порекло породица,запамтио сам само Рац и Сабо...ако нађем,окачићу

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #11 послато: Август 07, 2017, 02:36:02 пре подне »
Иначе,што се тиче мађарског назива за Словаке "Тот" ,вероватно је погрдан назив,јер нема значење у словачком,а можда је германизам "мртав,спораћ",а везано за мирнији темперамент Словака у односу на Мађаре и вероватно је од средњег века

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #12 послато: Август 07, 2017, 07:22:04 пре подне »
Мени није јасно зашто се Арнаути љуте кад их ми Срби зовемо Шиптари, а они сами себе тако зову.
Кад Арнаута назовеш Шиптаром он се наљути као да си му опсовао мајку, и инсистира да је Албанац.

Морамо да им тепамо да су Албанци, а они сами себе тако никад нису звали.   

Ја их у свакондневном животу зовем Шиптари (као и већина Срба), међутим овде не користим тај назив јер нисам сигуран како би неко то протумачио, па их зато зовем Арнаути.
Не зовем ни их Албанци јер не желим да користим енглески назив за тај народ.
Арнаутима или Арбанасима су их звали наши преци вековима у прошлости и тако је било све до времена СФРЈ кад је због политичке коректности наметнут назив Албанци. 

Овако они зову себе и своју државу   https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptarët    https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqipëria
« Последња измена: Август 07, 2017, 07:24:57 пре подне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #13 послато: Август 07, 2017, 08:52:21 пре подне »
Мени није јасно зашто се Арнаути љуте кад их ми Срби зовемо Шиптари, а они сами себе тако зову.
Кад Арнаута назовеш Шиптаром он се наљути као да си му опсовао мајку, и инсистира да је Албанац.

Морамо да им тепамо да су Албанци, а они сами себе тако никад нису звали.   

Ја их у свакондневном животу зовем Шиптари (као и већина Срба), међутим овде не користим тај назив јер нисам сигуран како би неко то протумачио, па их зато зовем Арнаути.
Не зовем ни их Албанци јер не желим да користим енглески назив за тај народ.
Арнаутима или Арбанасима су их звали наши преци вековима у прошлости и тако је било све до времена СФРЈ кад је због политичке коректности наметнут назив Албанци. 

Овако они зову себе и своју државу   https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptarët    https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqipëria

Мислим да би у нашем језику назив за Албанце требало стандардизовати.

Не видим зашто би се користио турски назив Арнаут и зашто је он бољи од западноевропског Албанци.

Назив Шиптар код нас је такође новијег поријекла, без обзира на конотације.

Мислим да би најбоље било да се користи најстарији српски назив,а то је Арбанаси. Овај назив је користио Стефан Немања, цар Душан, па не видим зашто бисмо ми ту сад нешто измишљали.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #14 послато: Август 07, 2017, 09:08:21 пре подне »
Ocим Цигaнa, кojи ceбe зoву Poмaли-људи, нapoд, cличнo je и ca Нeмцимa кojи ceбe нaзивajу Дojч штo нa cтapoгepмaнcкoм тaкoђe знaчи >људи<. Cличнe eтимoлoгиje je и Aлeмaн. Ecкими ceбe нaзивajу Инуити штo иcтo знaчи >људи<. Cмaтpa ce дa и нaзив Cpби имa иcтo знaчeњe... Цигaни cу "нeдoдиpљиви"... Moжeмo пpeтпocтaвљaти зaштo cу тaкo нaзвaни... Нaвoднo joш у Индиjи cу били пpипaдницe кacтe "нeдoдиpљивиx"...

Интepecaнтни cу ти нaзиви кojи cу ce нeкaдa кopиcтили, a дaнac cу пeжopaтивни- пoпут Paц кoд Maђapa, тaкo и Шкaвeл/Шкиe кoд Aлбaнaцa... Нaзив Шиптap je тaкoђe биo у cлужбeнoj упoтpeби , пa cpeћeмo тaj тepмин и у пoпиcу из '48, '53, '61. Taj тepмин ce мeњa '68. збoг пoлитичкe нeкopeктнocти...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #15 послато: Август 07, 2017, 09:09:27 пре подне »
Мислим да би у нашем језику назив за Албанце требало стандардизовати.

Не видим зашто би се користио турски назив Арнаут и зашто је он бољи од западноевропског Албанци.

Назив Шиптар код нас је такође новијег поријекла, без обзира на конотације.

Мислим да би најбоље било да се користи најстарији српски назив,а то је Арбанаси. Овај назив је користио Стефан Немања, цар Душан, па не видим зашто бисмо ми ту сад нешто измишљали.
Наш народ их је некад звао и Арнаути и Арбанаси.
Назив Арнаут је турски, али је коришћен међу Србима у прошлости, док је назив Арбанаси најстарији српски назив за тај народ и користио се још у средњем веку пре Турака.

Назив Арбанаси се већ вековима не користи, а највероватније потиче од назива неста Рабан у јужној Албанији где су Шиптари живели у средњем веку, па су их Срби по Рабану прозвали Рабанаси, што је касније еволуирало у Арбанаси.

Ево где се налази Рабан  https://mapcarta.com/13909388   www.maplandia.com/albania/permet/raban/
« Последња измена: Август 07, 2017, 09:13:17 пре подне Свевлад »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #16 послато: Август 07, 2017, 09:32:46 пре подне »
Наш народ их је некад звао и Арнаути и Арбанаси.
Назив Арнаут је турски, али је коришћен међу Србима у прошлости, док је назив Арбанаси најстарији српски назив за тај народ и користио се још у средњем веку пре Турака.

Назив Арбанаси се већ вековима не користи, а највероватније потиче од назива неста Рабан у јужној Албанији где су Шиптари живели у средњем веку, па су их Срби по Рабану прозвали Рабанаси, што је касније еволуирало у Арбанаси.

Ево где се налази Рабан  https://mapcarta.com/13909388   www.maplandia.com/albania/permet/raban/

Apбaнoн ce cмaтpa oблaшћу вишe нeгo гpaдoм. Apxeoлoзи cу гa paниje идeнтификoвaли ca лoкaлитeтoм Zgërdhesh близу Kpoje, кojи зaпpaвo пpeдcтaвљa aнтички Aлбaнoпoлиcoм кojи ce cпoмињe у II вeку. Зaпpaвo тo je oблacт у зaлeђу Дpaчa, измeђу Kpoje и Eлбacaнa... У cpпcким пoвeљaмa ce cпoмињe кao Paбaн, штo je клacичнa мeтaтeзa ликвидa (пoпут Apca-Pac). И Kapлo Toпиja ce пoтпиcуje кao >paбaнcки гocпoдap<. Cуфикc >ac< ce у aлбaнcкoм кopиcти кaд oзнaчaвa cтaнoвникa oдpeђeнoг мecтa (Prishtinas- Пpиштeвaц). Дaклe нaзив Apбaнac je диpeктнo пpeузeт из aлбaнcкoг jeзикa... Нa cpпcкoм би глacиo Apбaнaц или Paбaнaц... Нe тpeбa зaбopaвити дa иx визaнтиjcки извopи нaзивajу и Aлбaнцимa, Eпиpиoтимa, Илиpимa...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #17 послато: Август 07, 2017, 10:07:04 пре подне »
Apбaнoн ce cмaтpa oблaшћу вишe нeгo гpaдoм. Apxeoлoзи cу гa paниje идeнтификoвaли ca лoкaлитeтoм Zgërdhesh близу Kpoje, кojи зaпpaвo пpeдcтaвљa aнтички Aлбaнoпoлиcoм кojи ce cпoмињe у II вeку. Зaпpaвo тo je oблacт у зaлeђу Дpaчa, измeђу Kpoje и Eлбacaнa... У cpпcким пoвeљaмa ce cпoмињe кao Paбaн, штo je клacичнa мeтaтeзa ликвидa (пoпут Apca-Pac). И Kapлo Toпиja ce пoтпиcуje кao >paбaнcки гocпoдap<. Cуфикc >ac< ce у aлбaнcкoм кopиcти кaд oзнaчaвa cтaнoвникa oдpeђeнoг мecтa (Prishtinas- Пpиштeвaц). Дaклe нaзив Apбaнac je диpeктнo пpeузeт из aлбaнcкoг jeзикa... Нa cpпcкoм би глacиo Apбaнaц или Paбaнaц... Нe тpeбa зaбopaвити дa иx визaнтиjcки извopи нaзивajу и Aлбaнцимa, Eпиpиoтимa, Илиpимa...
Знам да су називани Арванитима, али ово за Илире први пут чујем.

Ромеји су често Србе звали Илирима, Трачанима, Трибалима, Далматима итд. а понекад и западњаци.
У цркви светог Николе у Барију је записано да је краљ Милутин краљ Трибала и Далмата.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #18 послато: Август 07, 2017, 10:14:15 пре подне »
За Албанце не бих рекао да је Шиптари погрдан назив јер своју матичну државу тако зову...али постоје и надимци за народе који су изведени у односу на неке особине: "Тута Бугарин", тута,онај што се "прави мутав" ,неповерљив,а тај надимак ,ако није настао пре балканских ратова,тада је сигурно...постоји и надимак за Македонце "Чокалије",али незнам шта значи,морам оца да питам,јер сам од њега то чуо :)

Ево објашњења надимка чокалија...уопште није у питању погрдан надимак, напротив:
http://www.vesti-online.com/Vesti/Drustvo/398799/Makedonac-koji-je-nadmudrio-sultana

Мени није јасно зашто се Арнаути љуте кад их ми Срби зовемо Шиптари, а они сами себе тако зову.
Кад Арнаута назовеш Шиптаром он се наљути као да си му опсовао мајку, и инсистира да је Албанац.

Морамо да им тепамо да су Албанци, а они сами себе тако никад нису звали.   

Ја их у свакондневном животу зовем Шиптари (као и већина Срба), међутим овде не користим тај назив јер нисам сигуран како би неко то протумачио, па их зато зовем Арнаути.
Не зовем ни их Албанци јер не желим да користим енглески назив за тај народ.
Арнаутима или Арбанасима су их звали наши преци вековима у прошлости и тако је било све до времена СФРЈ кад је због политичке коректности наметнут назив Албанци. 

Овако они зову себе и своју државу   https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptarët    https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqipëria


О етнонимима којима се називају Албанци (Арбанаси, Арнаути, Шиптари) би се могао исписати један добар чланак; ја ћу покушати да будем концизан. Арбанаси је, као што је већ речено, стари српски етноним за ову етничку групу и изведен је од имена области Арбанон где се у средњем веку налазила њихова матица; Александар Лома је у свом чланку "Етнолингвистичка слика подручја Косова и Метохије у античко доба и у раном средњем веку" у оквиру зборника радова "Археологија Косова и Метохије" појаснио да се Арбанон у старосрпском језику називао Рабънъ, чиме је и у том називу потврђена ранословенска метатеза ликвида (ар->ра) која се одвијала од 7. до краја 9. века најкасније, али сам назив народа (Арбанаси) није био обухваћен овом језичком променом, што по њему говори о томе да су Словени упознали географски назив те области пре имена народа који је по тој области добио име. Он даље закључује да би то значило да у најраније време словенског насељавања Балкана Арбанаса у Арбанону/Рабну није било, и да је њихов назив Словенима дошао преко неког страног језика (можда грчког или, још вероватније, самог албанског) након што је метатеза ликвида замрла као језички процес, јер би се у супротном очекивало да облик гласи *Рабанаси. Нисам сигуран да ли је ова хипотеза потпуно валидна, јер сам на интернету наилазио и на помене натписа у којима се спомињу "Рабанаси", али ми је нејасно да ли је то заиста забележено у средњовековним писаним споменицима или је то каснија интерполација. Иначе, суфикс -ас у Арбанас дефинитивно потиче из албанског, и има исто значење као суфикс -јанин у словенским језицима, са функцијом места одакле неко потиче (нпр. у савременом албанском Prishtinasi значи Приштинац, Приштевац).

Милош Јагодић у свом делу "Српско-албански односи у Косовском вилајету (1878-1912)" је писао о називу Арнаутин, и како су га Албанци презирали; ако би Србин назвао Албанца Арнаутином, ризиковао је да истог момента изгуби главу; прикладан назив тада у комуникацији са њима је био њихов народни назив, "Шиптар". Арнаутима су их звали Турци (Arnavud) и он је изведен из грчког Αρβανίτες, Αρβανίται. Назив Шиптар је у оквиру Југославије званично уведен након 1945. као начин да се подиђе Албанцима, да се они ословљавају етнонимом на сопственом језику. Иначе назив Шиптар је североисточне гегијске форме која је присутна на простору Космета, док је на књижевном албанском (који је углавном тоскијске форме) Shqiptar (дакле са уметањем q-ћ). Назив Шиптар је од пожељног (јер им је за време Краљевине Југославије негиран и називани су Арбанасима или Арнаутима) временом дошао до непожељног, јер су се Албанци у Југославији прибојавали да би то могло да буде средство асимилације, чему су доприносили и југословенски комунистички функционери, који су почели да праве разлику између Албанаца (Албанци из Албаније) и Шиптара (Албанци из Југославије), а с друге стране према наново кодификованом књижевном албанском језику у време Енвера Хоџе, под великим тоскијским утицајем, једини исправан етноним је постао Shqiptar, те су се тога Албанци у Југославији, који су одувек имали скривене или мање скривене сепаратистичке тенденције, држали као пијан плота, иако се то у доста случајева косило са њиховим говорним гегијским дијалектом (добар пример је баш реч Шиптар, која се на косметском гегијском управо тако изговара, без уметања "ћ"). Тако је назив Шиптар доживео исту судбину као ранији назив Арнаутин, и политички коректно је постало "Албанац".

Ја сам чуо за један потпуно погрдни назив за Албанце, који користе косметски Срби а то је - жугани. Није ми јасна етимологија ове речи, тј. њено значење, па ако неко зна нешто више о томе, било би добро да овде подели.  :) Могу само рећи да се Албанци на овај назив више "штрецају" него на "Шиптари"...
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Погрдни етноними или политичка коректност?
« Одговор #19 послато: Август 07, 2017, 10:44:12 пре подне »
Знам да су називани Арванитима, али ово за Илире први пут чујем.

Ромеји су често Србе звали Илирима, Трачанима, Трибалима, Далматима итд. а понекад и западњаци.
У цркви светог Николе у Барију је записано да је краљ Милутин краљ Трибала и Далмата.

Упpaвo je и oвдe у питaњу apxaизaм- кopишћeњe имeнa aнтичкиx нaoдa зa cpeдњoвeкoвнe... Пa тaкo Cкилицa Cpбe нaзивa Tpибaлимa, Aнa Koмнинa Дaлмaтимa, дoк Xaлкoкoндил у XV вeку кopиcти нaзив Илиpи. И нa гpoбу Peпoшa, Cкeндepбeгoвoг бpaтa, у Xилaндapу cтojи "кpaљ илиpcки"... To je вeзивaњe jeднoг тepитopиja нa кojeм je живeлo нeкo aнтичкo cтaнoвништвo ca нapoдимa у cpeдњeм вeку-кapaктepиcтичнo зa визaнтиjcкe пиcцe...