ДНК порекло > Основе генетичке генеалогије

Проблем ишчезавања изворне хаплогрупе код родова и замена неком новом

(1/7) > >>

Bokez:
Имамо један род( Презиме) . Рецимо да је настао у 16.вијеку. У 18.вијеку у једној грани рода жена је била невјерна па син нема исту хаплогрупу као отац али то је мајка у породици прећутала и отишло је у заборав. До 21.вијека остале гране немају бише мушких потомака док ова грана са туђим дјететом се подоста разгранала. Потомак те гране се тестира и добијена хаплогрупа заправо није оргинална хаплогрупа те породице и онда испада да се предање не слаже.

Занима ме какав је приступ Српког ДНК пројекта према оваквим могућим ситуацијама? Зар није ово заправо фалинка ове врсте анализе ?

Златан:
Ово питање сам често чуо.

Ја на то гледам овако.
Конкретно у твом примеру нађена је превара.

Међутим, сам тест по себи је свеједно исправни корак, јер он показује оно што је тачно.
Тиме се предања или потврђују или обарају, што је опет корак ка истини.

Зато не видим да је то фалинка ове врсте анализе.
Та врста анализе има само намену да ти покаже генетско порекло, и она то свакако обавља.

Тиме се управо и налази фалинка у предању, које је било погрешно (а не у генетици).

Поздрав

Be like Bill:
Znači ako se predanje ne slaže sa očekivanom DNK žena je kriva? Deda nije lagao da je iz bolje sorte nego što jeste? :)

Bokez:

--- Цитат: Златан  Октобар 18, 2019, 11:28:29 пре подне ---Ово питање сам често чуо.

Ја на то гледам овако.
Конкретно у твом примеру нађена је превара.

Међутим, сам тест по себи је свеједно исправни корак, јер он показује оно што је тачно.
Тиме се предања или потврђују или обарају, што је опет корак ка истини.

Зато не видим да је то фалинка ове врсте анализе.
Та врста анализе има само намену да ти покаже генетско порекло, и она то свакако обавља.

Тиме се управо и налази фалинка у предању, које је било погрешно (а не у генетици).

Поздрав

--- Крај цитата ---

--- Цитат: radon  Октобар 18, 2019, 11:29:31 пре подне ---Znači ako se predanje ne slaže sa očekivanom DNK žena je kriva? Deda nije lagao da je iz bolje sorte nego što jeste? :)

--- Крај цитата ---

Нисте ме разумјели скроз.
1. Превара се не зна у мом примјеру, поготово у том периоду тешко да је постојала прича у виду трача
2. У питању је мали братство гдје су остале оргиналне гране немају мушких наследника.
3. Не значи да ако се предање се не слаже са ДНК да је жена крива  :) .Само кажем да би у оваквој хипотетичкој ситуацији прерано отписали предање.


Златан:
Разумем сада, ти гледаш из угла братства.

Ако гледаш уз угла неког братства као целине, наравно да у том примеру порекло неког данашњег појединаца из њега неће рефлектовати право рано средњевековно порекло тог рода, уколико се превара десила у 18. веку. Зато је увек добро, имати што више тестираних из неког рода, уколико наравно постоје.

Ако посматраш тест из угла појединца, онда се враћамо на оно што сам доле написао да је он сам добио тачан податак и да му је предање заправо оборено. Тј, предање рода би могло да остане тачно, али се то неби односило на тестираног.

У твом примеру у контексту налажења истинског порекла, само би археогенетика дала коначни одговор.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију