Аутор Тема: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи  (Прочитано 2805 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« послато: Фебруар 26, 2018, 07:42:59 поподне »
Поштовање.

Обраћавм вам се за помоћ у истраживању родослова, јер ми се чини да сам у самосталном истраживању дошао до краја, а чини се да други чланови моје породице нису били заинтересовани за оваква истраживања, па су породична предања веома ограничена.

Наиме, интересује ме порекло породице Миличић из Љубића/Чачка који славе Аранђеловдан. Породично предање говори о томе да је породица потекла од старије породице Гавриловића, која и данас живи у Љубићу, када се  извесна Милица Гавриловић добила ванбрачно дете које је од њеног имена извело презиме (ово предање и не мора бити најтачније). Најстарији преци које породица помиње су Ђоко Миличић и његови синови Светозар Миличић и Јаћим Миличић. Међутим, најстарији податак који сам о њима тројици успео да пронађем јесте у матичној књизи венчаних Мијоковачке цркве за 1878. годину и који се односе на Светозара и Јаћима. Како нема претходних података (књиге рођених), и како у попису за село Љубић из 1863 године нема ни породице Миличић, ни породице Гавриловић, то ме наводи на претпоставку да се породица однекле доселила између 1863 и 1878, али као што сам рекао о томе немам података, иако постоје тврдње историчара да је крај око града Чачка био масовно насељаван становништвом са простора Пиротског округа после ослобођења ових територија 1878. године.

Што се тиче породице Милићевић, она је пореклом из Љубића и успео сам да је пратим уназад све до почетка 19. века, али колико ја или било ко други знамо, ова породица више не постоји у Љубићу, па ме интересује да ли неко зна податак о томе да ли је породица изумрла или се оделила и где. Наиме, знам да су породицу чинила двојица браће: Сретен Милићевић (умро пре 1863) и Дмитар Милићевић (рођен 1834). Сретенова ћерка Петрија Милићевић је била удата за Светозара Миличића, и ту грану породице могу да пратим до данас. Међутим, знам да је Сретен Милићевић имао и сина Павла (рођен 1844) о коме не знам ништа. Такође, Дмитар Милићевић је имао најмање једну ћерку, Дмитру (рођена 1859).

Такође ме интересује и породица Нешовић из Вучковице, у Драгачеву. Знам за тројицу браће: Василија Нешовића (рођен 1833), Милету Нешовића (рођен 1798) и Мијаила Нешовића. Због бројности потомака нећу их све наводити, али од свих потомака (13 потомака у 1863) могу да пратим само једну грану.

Ако ико зна било какве податке везане за ове три породице, колико год крупни или ситни изгледали, или ако ме пак можете упутити на нешто или некога ко би ми могао помоћи био бих вам веома захвалан. Горе изложене податке (извињавам се због можда претеране опширности) сакупио сам на основу матичних књига које чува Архив града Чачка, и пописа становништва које чува Архив Србије. Ако имате неке податке или питања, можете ми их послати и на мејл: [email protected]

Унапред захвалан,

Жарко Миличић.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #1 послато: Фебруар 26, 2018, 08:20:09 поподне »
Поштовани Жарко,

урадите ДНК тест на ипсилон хромозому, искрснуће неки траг о пореклу претка Миличића.

Ја за Пироћанце у Љубићу до сада нисам чуо. Има ли какав конкретан податак о томе?

Верујем да сте видели чибучки тефтер из 1824. Има чак 26 кућа у Љубићу, то није мало, тако да је вероватно међу њима и ваш предак, само можда носи неко друго презиме или породични надимак (нпр. Затега, Шебек, Коњодер, Љубен...).

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #2 послато: Фебруар 27, 2018, 12:05:41 поподне »
Хвала Вам на одговору.

Што се тиче насељавања породица из Пиротског округа на простор Чачка, информацију сам добио од једфног колеге са докторских студија, који се бави историјом четири округа којима је Србија проширена 1878, па у оквиру тога обрађује и миграцију у и са овог простора. Оно што ме је повукло ка овој могућности јесте рачуница да су моји претци, које могу да идентификујем свакако били живи у 1863, а да их попис не помиње. Такође, увидом у попис из 1863, а затим у земљишне пореске књиге из 1890 (попис из 1884 није у потпуности сачуван) приметио сам велики број нових породица на простору Љубића, па се то донекле подударало са идејом "масовног" насељавања. Такође сам прегледом пописа из 1863 за Руднички округ приметио чак три породице Миличића у Кривој Реци, али међу њима није било имена која сам тражио, тако да ако неко зна нешто о Миличићима из Криве Река, нека ми остави информацију.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #3 послато: Фебруар 27, 2018, 12:54:02 поподне »
Поштовање.

Обраћавм вам се за помоћ у истраживању родослова, јер ми се чини да сам у самосталном истраживању дошао до краја, а чини се да други чланови моје породице нису били заинтересовани за оваква истраживања, па су породична предања веома ограничена.

Што се тиче породице Милићевић, она је пореклом из Љубића и успео сам да је пратим уназад све до почетка 19. века, али колико ја или било ко други знамо, ова породица више не постоји у Љубићу, па ме интересује да ли неко зна податак о томе да ли је породица изумрла или се оделила и где. Наиме, знам да су породицу чинила двојица браће: Сретен Милићевић (умро пре 1863) и Дмитар Милићевић (рођен 1834). Сретенова ћерка Петрија Милићевић је била удата за Светозара Миличића, и ту грану породице могу да пратим до данас. Међутим, знам да је Сретен Милићевић имао и сина Павла (рођен 1844) о коме не знам ништа. Такође, Дмитар Милићевић је имао најмање једну ћерку, Дмитру (рођена 1859).


Ја за Пироћанце у Љубићу до сада нисам чуо. Има ли какав конкретан податак о томе?


Поштовани, да ли знате која је слава Милићевића за које се занимате?
Презиме је патронимистичко од личног мушког имена Милић, очигледно популарног у 18 и 19 веку међу Србима.

Стога и онда, и данас, имамо доста породица Милићевић који потичу од различитих родоначелника!

Мали покушај да расплетемо замршене нити и конце на овој теми!

Mилићeвићи (сви србски родови)

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2202.0

Моји Милићевићи (по оцу), који некада сасвим могуће бејаху Николићи, су од Књажевца, слава Свети Јован, дошли после Другог српског устанка у Рачу,код Крагујевца, у  таласу доселавања  Тимочана у Шумадију, као једни од последњих!

Ваши Милићевићи су из Пирота, јужније од Књажевца!

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #4 послато: Фебруар 27, 2018, 01:10:50 поподне »
Хвала Вам на одговору.

Што се тиче насељавања породица из Пиротског округа на простор Чачка, информацију сам добио од једфног колеге са докторских студија, који се бави историјом четири округа којима је Србија проширена 1878, па у оквиру тога обрађује и миграцију у и са овог простора. Оно што ме је повукло ка овој могућности јесте рачуница да су моји претци, које могу да идентификујем свакако били живи у 1863, а да их попис не помиње. Такође, увидом у попис из 1863, а затим у земљишне пореске књиге из 1890 (попис из 1884 није у потпуности сачуван) приметио сам велики број нових породица на простору Љубића, па се то донекле подударало са идејом "масовног" насељавања. Такође сам прегледом пописа из 1863 за Руднички округ приметио чак три породице Миличића у Кривој Реци, али међу њима није било имена која сам тражио, тако да ако неко зна нешто о Миличићима из Криве Река, нека ми остави информацију.
Та прича о насељавању из Пиротског округа на простор око Чачка нема своју логику. Након српско-турског рата кад је Србија проширена 1878. год. на штету тадашње Турске, српски живаљ није имао разлога да се расељава из Пиротског округа него напротив да се у њему насељава. Ако је и било неких миграција на релацији Пирот-Чачак то је онда могло по логици ствари бити само пре тог периода тј. у време турске власти када је можда и било неких појединачних случајева избеглиштва. Али, ако је тога и било ваљда је у литератури нешто од тога забележено.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #5 послато: Фебруар 27, 2018, 02:29:26 поподне »
Та прича о насељавању из Пиротског округа на простор око Чачка нема своју логику. Након српско-турског рата кад је Србија проширена 1878. год. на штету тадашње Турске, српски живаљ није имао разлога да се расељава из Пиротског округа него напротив да се у њему насељава. Ако је и било неких миграција на релацији Пирот-Чачак то је онда могло по логици ствари бити само пре тог периода тј. у време турске власти када је можда и било неких појединачних случајева избеглиштва. Али, ако је тога и било ваљда је у литератури нешто од тога забележено.

Слажем се са тим у потпуности, али сам је оставио као опцију само на основу чињенице да ми је тај колега ту причу пренео на основу свог истраживања. Било како било, истраживање би требало да буде завршено и објављено у октобру 2018, па жу га залепити негде на форуму када буде изашло.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #6 послато: Фебруар 27, 2018, 02:32:56 поподне »
Поштовани, да ли знате која је слава Милићевића за које се занимате?
Презиме је патронимистичко од личног мушког имена Милић, очигледно популарног у 18 и 19 веку међу Србима.

Стога и онда, и данас, имамо доста породица Милићевић који потичу од различитих родоначелника!

Мали покушај да расплетемо замршене нити и конце на овој теми!

Mилићeвићи (сви србски родови)

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2202.0

Моји Милићевићи (по оцу), који некада сасвим могуће бејаху Николићи, су од Књажевца, слава Свети Јован, дошли после Другог српског устанка у Рачу,код Крагујевца, у  таласу доселавања  Тимочана у Шумадију, као једни од последњих!

Ваши Милићевићи су из Пирота, јужније од Књажевца!


Како се мени чини, изгледа да је цела породица од узимања презимена била из Љубића, јер сам у тефтерима пронашао извесног Милића Чивутлију, а када се његово прво појављивање упореди са годинама рођења оних Милићевића за које их знам, коцкице се слажу. Што се саме породице пак тиче, колико знамо данас у Љубићу више не постоје. Да ли су се одселили или изумрли не знам. Једина грана за коју знам нешто јесте она која се браком утопила у моју породицу - Миличиће.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Миличићи - Милићевићи - Нешовићи
« Одговор #7 послато: Фебруар 27, 2018, 02:40:20 поподне »
Иначе, ако је некоме то потребно, пописао сам породице Миличића које сам нашао у Кривој Реци, Црној Бари, и Дреновцу.