Науке и научне дисциплине > Језикословље

Порекло српског етнонима

<< < (39/75) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: CosicZ  Децембар 23, 2019, 03:53:18 пре подне ---Када се више народа слије у један, то би требало да се види у генетици, нарочито ако потичу из удаљених предела. Траг Авара или неког другог народа са граница Кине би можда могле бити гране C-M48, N-F4205, N-M2058 ( присутна међу Хрватима и Мађарима) или Q-L713 ( незнатно присутна на правцу Банат-Македонија) међу Словенима који су им били подчињени. Имам утисак да прича о сеоби Сермезијанаца у околину Солуна, Порфирогенитова о досељавању Срба и Хрвата и франачки записи о устанку Словена описују исти догађај, али из различитих перспектива. Али постоје и разлике: Сермезијанци су били подређени Аварима, док се Срби ( подређени Францима) прикључују Словенима после успеха устанка, односно досељавају после победе Хрвата над Аварима. Значи да је чешко-немачка грана Срба била бар неколико година или деценија изван аварске власти пре устанка. Yfull процењује да се I-Z16983 поделио пре 1650 година. Наравно, генетска подела није морала да буде истовремена са сеобом, али је морала да јој претходи.

Постоји још једна могућност, да Словени који ће постати Срби нису били подређени хипотетичком аварском клану, већ да су заузели територију коју је он напустио, било у Молдавији, било у Чешкој и једноставно се назвали по претходним власницима. То би објаснило недостатак аварске генетике, али не и рјусенску културу. Можда је одговор у аутосомалној генетици. Приметно је да су Срби источно од Дрине "балканскији" од оних западно. Разлика је могла да настане у средњем веку, досељавањем из Бугарске, Грчке или Албаније, али би могла и да потиче од заробљених Ромеја. Можда су источни Срби живели дуже у Панонији и мешали се са њима, а затим учествовали у сеоби Сермезијанаца, док су западни провели кратко време у Панонији, па се населили у Далмацији која је по Порфирогениту опустела. У том случају отпада прича о шетњи Сервија-Београд, већ је реч о две засебне сеобе.

Кад је већ реч о Срему, према https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%BCУ Срему и околини пре доласка Словена, живело је становништво различитог порекла и језика (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Indo_Europeans_Vojvodina_map.png).
Да ли су Срби можда име добили по Срему, посредством неког од тих језика?

--- Крај цитата ---

Срем (Сирмијум) је по свом облику још даљи од Сербинума, тако да свакако не долази у обзир.  :)

Треба додати да се у Херцеговини појављује и врло ретка Q1-YP1600. Тестирани који припада овој хаплогрупи је славом и предањем везан за племе Бањана, а у том племену је доминантна хаплогрупа такође једна која је врло ретка у светским оквирима а потиче из централне Азије, у питању је наравно N2. Можда је везивање ове две врло ретке азијатске хаплогрупе за племе Бањана само случајност, можда и није. У сваком случају се бањанска територија налази малтене у центру раносредњовековне српске државе, па и то тера на размишљање. N2-FGC28435 је врло млада те би то највероватније искључило могућност доласка током Сеобе народа, односно раног средњег века. За Q1-YP1600 тренутно није уопште јасно на који начин и када је дошла на простор Херцеговине. С друге стране, не треба губити из вида и занимљиво и не баш тако мало присуство мтДНК хаплогрупе D4j8 код Срба, која има источноазијско порекло, мада је присутна и код још неких словенских народа.

НиколаВук:
У вези са расправом коју смо имали на овој теми, занимљив чланак на блогу "Срби у средњем веку" под називом "Срби у антици по Н. Жупаничу и А. Ломи":

https://srpskosrednjovekovlje.blogspot.com/2020/04/blog-post.html

нцп:

--- Цитат: НиколаВук  Април 03, 2020, 06:34:21 поподне ---У вези са расправом коју смо имали на овој теми, занимљив чланак на блогу "Срби у средњем веку" под називом "Срби у антици по Н. Жупаничу и А. Ломи":

https://srpskosrednjovekovlje.blogspot.com/2020/04/blog-post.html

--- Крај цитата ---

Сјајно!

А гeнeтски траг тих првобитних Скита и Сармата - постоји ли данас?

нцп:

--- Цитат: на Црвeњском путу  Април 03, 2020, 07:42:07 поподне ---Сјајно!

А гeнeтски траг тих првобитних Скита и Сармата - постоји ли данас?

--- Крај цитата ---

Хм.
Мала Скитија (Добруџа).

нцп:
Искрено, не знам где да поставим овај рад (мени делује занимљиво). Пребаците где је згодније...


Византијски комонвелт - Димитри Оболенски

https://books.google.rs/books?id=f1rUg3MlWmYC&pg=PT20&lpg=PT20&dq=%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%9A%D0%B8+%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D0%B7&source=bl&ots=fy-4FBgglk&sig=ACfU3U3oX2ecroO-Z2s5NKSrpCVWl5SvBw&hl=sr-Latn&sa=X&ved=2ahUKEwjmkO2f5czoAhWp-ioKHSbdChEQ6AEwAnoECAwQKA#v=onepage&q=%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%9A%D0%B8%20%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D0%B7&f=false

554 година - Византија нуди позамашну своту новца Антима за одбрану од Бугара

557 година Јустинијан прима изасланикe Авара у Цариграду (опис Авара - дугe уплeтeнe косe низ лeђа и простачког понашања и поклона којима су обасути - тражили су их)

561 - Авари постају царски фeдeрати

Нeзаустављиво продирањe Словeна на Балкан

Обри и Хрвати...

Пасивизирањe и асимилација Словeна кроз оснивањe тeма и христијанизацију (догађаји на Балкану им не иду на руку и итд.)...

Мишљeњe нeмачког историчара да су данашњи Грци мeшавина Словeна и Албанаца...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију