Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480629 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #600 послато: Фебруар 26, 2015, 01:03:54 поподне »
Око порекла I1 у БХ се могу изводити разне теорије.
Једна би могла бити да се ради о некаквим Крсташима или сл. ратницима који су као угарски војници нападали ''невернике'' у средњевековној Босни.

Има онај дубровачки запис из 15. века о кнезу Котроману "Готу" који је са немачким витезом Готфридом послат у Босну против бана Борића (1162). Котроман је и остао у Босни као репрезент мађарске власти. Он је потенцијални родоначелник Котроманића. Сад, да ли је био баш Гот, или га је тако народ прозвао, ко зна. Мислим, а пропо ХГ, могао је да буде и Норман.
Време доласка ових немачких витезова у Босну је приближно времену процењене старости П109 код нас.
Ипак, и ја сам склонији норманској верзији.
Питање је само где су потомци норманских витезова боравили у периоду од 11. века, кад се појављују у Албанији, па надаље. Мислим да норманско порекло нашег П109 не искључује ни "северну" - босанску варијанту. Нормани су били плаћеничке групе. Зашто не би било могуће да их ангажују босански владари и да касније неколицини њих (норманским главарима - витезовима) дају неки посед у Босни, где они постају властела? Њихови потомци, по паду Босне, прелазе код Херцега Стјепана, последње боравиште им је (Херцег-) Нови, по чијем паду прелазе у Оногошку област, где срећу влахе Дробњаке, придружују им се у невољи и у њиховом суживоту настаје модерно Дробњачко племе. Ово би објаснило и назив "Новљани", премда има бар још два утврђена града из тог времена на релативно малом простору Херцеговине који претедују на исти назив.
Хоћу рећи, чињеница да П109 носе Нормани који су у наше крајеве стигли са југа (јужна Италија - Албанија), не мора много да значи. Нормани су обиграли целу северну Европу и Медитеран, што би им био проблем да се преместе из Драча у Травник на позив неког босанског краља?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #601 послато: Фебруар 26, 2015, 01:31:03 поподне »
Кад се Девић тестирао написао сам кратку анализу његових резултата, па је овдје преносим, да не пишем исто двапут:

"Генетски Девић припада хаплогрупи I2a Dinaric North, која је карактеристична за словенско становништво Балкана. С обзиром на географску лоцираност Девића у полимском крају, старорашкој области, могли бисмо рећи да припадају старом српском становништву области. У област Андријевице, село Доња Ржаница, доселили су из недалеког шекуларског села Ровца и то заједно са породицом Асовић са којом по свој прилици дијеле не само исту крсну славу Ђурђевдан већ и заједничко поријекло. Породице у Шекуларским Ровцима све славе Ђурђевдан, имају предање да су из Дробњака и да су истог поријекла. Андрија Јовићевић у свом раду о Шекулару пише за ове породице да су вјероватно поријеклом шекуларске, али да су биле исељене у Дробњак па се вратиле. Нажалост , не постоје днк тестови осталих шекуларских порордица да би се ово потврдило. Досад обрађене дробњачке породице, које припадају главном дробњачком Новљанском племену припадају I1 хаплогрупи и Девићи очигледно нису повезани са њима. Интересантан је и назив Ровца за село у Шекулару, што нас наводи на помисао да је ова група породица име селу донијело  из црногорских Роваца, кроз које је у путовању из Дробњака можда прошла. Генетски најближи из нашег пројекта тестираном Девићу је Вујчић из Смедеревске Паланке који слави Ђурђиц (практично истог светитеља као и Девићи). Иначе Девић има веома чест хаплотип за хаплогрупу  I2a Dinaric, тако да би тестирање на више маркера сузило круг поклапања."

Синиша,
већ сам писао један пост о овоме, али укратко:
село Ровца код Берана и племе Ровца немају никакве везе. Село је добило име од исквареног средњевековног назива села - Боровци (забиљежено у Дефтеру за Скадарски санџак из 1485). Ово је констатовао и Миомир Дашић. Он је иначе рођен у селу Ровца. Старо становништво у селу је изумрло или исељено у две сеобе 1690. и 1737, када је село запустело. У њега се досељавају шекуларски Ћетковићи, затим и други Шекуларци и још неколико кућа из Брда.
Девићи су Ћетковићи из Шекулара. Имамо врло јасан родослов. Ћетковићи у Шекулару живе од почетка 18. века, када су дошли из Дробњака. То је општепозната чињеница у Горњем Полимљу, Ћетковиће и зову "Дробњаци". А и није то нека далека магловита историја, то је три века уназад. Толико се зна и памти.
Е, сад, друго је питање од којег слоја становништва у Дробњаку Ћетковићи потичу. Може бити неког старог, неког досељеног "от македонских странах", из Босне... Што рече Небојша, ХГ указује на досељење са југоистока. Ја сам убеђен да су одатле досељени власи Дробњаци...
Друго, имамо тестираних из Шекулара. Имамо Ђорђевића из Лесковца, који је потомак Дашића "крсташа" досељеног у Јабланицу 1880 и неке, он је И2 динарик јужни. Имамо Мезгаљане Зоговиће Г2, имамо Шекуларца из Жупе Александровачке Е-В13 (он ми је највећа енигма).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #602 послато: Фебруар 26, 2015, 02:11:56 поподне »
Синиша,
већ сам писао један пост о овоме, али укратко:
село Ровца код Берана и племе Ровца немају никакве везе. Село је добило име од исквареног средњевековног назива села - Боровци (забиљежено у Дефтеру за Скадарски санџак из 1485). Ово је констатовао и Миомир Дашић. Он је иначе рођен у селу Ровца. Старо становништво у селу је изумрло или исељено у две сеобе 1690. и 1737, када је село запустело. У њега се досељавају шекуларски Ћетковићи, затим и други Шекуларци и још неколико кућа из Брда.
Девићи су Ћетковићи из Шекулара. Имамо врло јасан родослов. Ћетковићи у Шекулару живе од почетка 18. века, када су дошли из Дробњака. То је општепозната чињеница у Горњем Полимљу, Ћетковиће и зову "Дробњаци". А и није то нека далека магловита историја, то је три века уназад. Толико се зна и памти.
Е, сад, друго је питање од којег слоја становништва у Дробњаку Ћетковићи потичу. Може бити неког старог, неког досељеног "от македонских странах", из Босне... Што рече Небојша, ХГ указује на досељење са југоистока. Ја сам убеђен да су одатле досељени власи Дробњаци...
Друго, имамо тестираних из Шекулара. Имамо Ђорђевића из Лесковца, који је потомак Дашића "крсташа" досељеног у Јабланицу 1880 и неке, он је И2 динарик јужни. Имамо Мезгаљане Зоговиће Г2, имамо Шекуларца из Жупе Александровачке Е-В13 (он ми је највећа енигма).

Мислим да је у оваквим ситуацијама најбитније открити одакле потиче хаплогрупа, тј. где је на Балкану матица.

Везивање неке хаплогрупе за одређено племе изгледа никада није поуздано. У Дробњацима имамо бар три различите хаплогрупе, у Кучима две, итд.

Као што смо видели, у оној црногорској збирци постоји 10-ак сличних I2a DN хаплотипова (анонимно истраживање). Нису сигурно сви из истог племена.

За сада, Новљани се лепо уклапају у I1, али с обзиром да су и Девићи пореклом из овог "племена", чини се да је ово био заједнички назив за више, међусобно несродних, породица.

Неких хаплогрупа, попут I2a Dinaric South, има вероватно у свим племенима Старе Херцеговине/Црне Горе, што ће рећи да је веома незахвално стављати знак једнакости између племена и хаплогрупе.
   
« Последња измена: Фебруар 26, 2015, 02:14:18 поподне Небојша »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #603 послато: Фебруар 26, 2015, 02:50:30 поподне »
Није ништа ново, то се одавно већ зна и на основу народних предања да су племена као Дробњаци, Кучи, Пипери, Ровчани, Морачани састављени фузијом неколико родова различитог порекла. Сада ДНК то и потврђује.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #604 послато: Фебруар 26, 2015, 02:54:19 поподне »
Синиша,
већ сам писао један пост о овоме, али укратко:
село Ровца код Берана и племе Ровца немају никакве везе. Село је добило име од исквареног средњевековног назива села - Боровци (забиљежено у Дефтеру за Скадарски санџак из 1485). Ово је констатовао и Миомир Дашић. Он је иначе рођен у селу Ровца. Старо становништво у селу је изумрло или исељено у две сеобе 1690. и 1737, када је село запустело. У њега се досељавају шекуларски Ћетковићи, затим и други Шекуларци и још неколико кућа из Брда.
Девићи су Ћетковићи из Шекулара. Имамо врло јасан родослов. Ћетковићи у Шекулару живе од почетка 18. века, када су дошли из Дробњака. То је општепозната чињеница у Горњем Полимљу, Ћетковиће и зову "Дробњаци". А и није то нека далека магловита историја, то је три века уназад. Толико се зна и памти.
Е, сад, друго је питање од којег слоја становништва у Дробњаку Ћетковићи потичу. Може бити неког старог, неког досељеног "от македонских странах", из Босне... Што рече Небојша, ХГ указује на досељење са југоистока. Ја сам убеђен да су одатле досељени власи Дробњаци...
Друго, имамо тестираних из Шекулара. Имамо Ђорђевића из Лесковца, који је потомак Дашића "крсташа" досељеног у Јабланицу 1880 и неке, он је И2 динарик јужни. Имамо Мезгаљане Зоговиће Г2, имамо Шекуларца из Жупе Александровачке Е-В13 (он ми је највећа енигма).
Интересује ме нешто више о овом Ђорђевићу из Лесковца, да ли се зна из ког тачно села је његова породица. Претпостављам да он сада живи у Лесковцу а да му је породица из неког села у Горњој Јабланици где је насељен велики број породица из Црне Горе и Херцеговине крајем 19. и почетком 20. века (1879-1902. год.).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #605 послато: Фебруар 26, 2015, 02:59:21 поподне »
Неких хаплогрупа, попут I2a Dinaric South, има вероватно у свим племенима Старе Херцеговине/Црне Горе, што ће рећи да је веома незахвално стављати знак једнакости између племена и хаплогрупе.

То је поента.
Генетика сада показује да готово ни једно племе није настало филијацијом, од заједничког претка, како предања говоре, по правилу се ради о хетерогеном саставу. За нека племена се може рећи да имају стожер истородних око којег су се прибили мањински несродни родови (Брђани нарочито), али рекао бих да су у већини случајева племена територијалне заједнице разнородних.
Наравно, кад су се удруживали, нису питали једни друге за хаплогрупу :) А онда би на сцену ступала митологија која уједињује. Генетика сада руши митове.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #606 послато: Фебруар 26, 2015, 03:03:41 поподне »
Интересује ме нешто више о овом Ђорђевићу из Лесковца, да ли се зна из ког тачно села је његова породица. Претпостављам да он сада живи у Лесковцу а да му је породица из неког села у Горњој Јабланици где је насељен велики број породица из Црне Горе и Херцеговине крајем 19. и почетком 20. века (1879-1902. год.).

То већ не знам. Миграција у Лесковац је, претпостављам, скоријег датума, уназад два, највише три колена.
"Наша мука ваља за причешћа"

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #607 послато: Фебруар 28, 2015, 01:39:13 поподне »
---
« Последња измена: Мај 11, 2015, 08:45:34 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #608 послато: Фебруар 28, 2015, 02:07:07 поподне »
Презиме Раштегорац постоји код Хрвата у Босни. Колико видим, тестирани се презивао Дилов и пореклом је из Бугарске (Монтана)? Треба га убацити и у бугарски днк пројекат.

Иначе, у Монтанској области доминира хаплогрупа E1b (преко 20%), следи R1a, док је на трећем месту I2a.







 

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #609 послато: Фебруар 28, 2015, 04:22:17 поподне »
Интересантна је ова веза између Хрвата из Купреса и Бугарина из североисточне Бугарске.
« Последња измена: Фебруар 28, 2015, 04:49:27 поподне Аксић »

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #610 послато: Март 01, 2015, 10:28:49 пре подне »
Нешто ми није јасно, па вас молим за разјашњење.

Има ли неких конкретних података да су Раштегорац и Дилов повезани, осим што су несумњиво сродни?

Ради ли се о миграцији неког прстенџије латина из Босне (трговца накитом) који се задржао у Бугарској?

Дилов је активан члан бугарског пројекта на којем је поставио име познатог претка мр. Кирко 1820-1890 Лехчево код Кутловице (Монтане-Фердинанда), на 12 маркера-
13    24    15    11    11-13    12    12    10    13    11    31    15

Раштегорац је на фт дна R1a пројекту навео најстаријег познатог претка Петра око 1700-1750, из Г.Малована-Злосела код Купреса, на 12 маркера-
13    24    15    10    11-15    12    12    10    13    11    32    15




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #611 послато: Март 01, 2015, 11:03:31 пре подне »
Синиша,
већ сам писао један пост о овоме, али укратко:
село Ровца код Берана и племе Ровца немају никакве везе. Село је добило име од исквареног средњевековног назива села - Боровци (забиљежено у Дефтеру за Скадарски санџак из 1485). Ово је констатовао и Миомир Дашић. Он је иначе рођен у селу Ровца. Старо становништво у селу је изумрло или исељено у две сеобе 1690. и 1737, када је село запустело. У њега се досељавају шекуларски Ћетковићи, затим и други Шекуларци и још неколико кућа из Брда.
Девићи су Ћетковићи из Шекулара. Имамо врло јасан родослов. Ћетковићи у Шекулару живе од почетка 18. века, када су дошли из Дробњака. То је општепозната чињеница у Горњем Полимљу, Ћетковиће и зову "Дробњаци". А и није то нека далека магловита историја, то је три века уназад. Толико се зна и памти.
Е, сад, друго је питање од којег слоја становништва у Дробњаку Ћетковићи потичу. Може бити неког старог, неког досељеног "от македонских странах", из Босне... Што рече Небојша, ХГ указује на досељење са југоистока. Ја сам убеђен да су одатле досељени власи Дробњаци...
Друго, имамо тестираних из Шекулара. Имамо Ђорђевића из Лесковца, који је потомак Дашића "крсташа" досељеног у Јабланицу 1880 и неке, он је И2 динарик јужни. Имамо Мезгаљане Зоговиће Г2, имамо Шекуларца из Жупе Александровачке Е-В13 (он ми је највећа енигма).

Небо, само сам пренио оно што сам нашао код Јовићевића. Он је написао да је могуће да су старо становништво које је само привременао било исељено у Дробњак, па се вратило. Без систематског тестирања свих братстава Дробњака, не можемо ни говорити о једној хаплогрупи код племена Дробњак. Оно што можемо јесте да претпостављамо на основу досад присутних резултата.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #612 послато: Март 01, 2015, 11:08:20 пре подне »
Нешто ми није јасно, па вас молим за разјашњење.

Има ли неких конкретних података да су Раштегорац и Дилов повезани, осим што су несумњиво сродни?

Ради ли се о миграцији неког прстенџије латина из Босне (трговца накитом) који се задржао у Бугарској?

Дилов је активан члан бугарског пројекта на којем је поставио име познатог претка мр. Кирко 1820-1890 Лехчево код Кутловице (Монтане-Фердинанда), на 12 маркера-
13    24    15    11    11-13    12    12    10    13    11    31    15

Раштегорац је на фт дна R1a пројекту навео најстаријег познатог претка Петра око 1700-1750, из Г.Малована-Злосела код Купреса, на 12 маркера-
13    24    15    10    11-15    12    12    10    13    11    32    15

Мени је чудно да је Дилов унио и презиме Раштегорац у своје резултате, како је Небојша пренио. Не знам шта то треба да значи, да се такође презива Раштегорац, или да је на основу генетских резултата констатовао везу са Раштегорцем?

Занимљиво је да је област Монтана (23%), одакле је Дилов, послије Хаскова (29%) највише Р1а област у Бугарској, с тим да је Хасково изразито М458, а Монтана она Р1а која није М458.
« Последња измена: Март 01, 2015, 11:15:27 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #613 послато: Март 01, 2015, 11:29:29 пре подне »
Цитат
Занимљиво је да је област Монтана (23%), одакле је Дилов, послије Хаскова (29%) највише Р1а област у Бугарској

Ко зна колико су добро одредили узорак када је тако испало. Област Монтана је скоро искључиво данас насељена Циганима, Бугаре пореклом одатле су могли да нађу само у Софији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #614 послато: Март 02, 2015, 01:17:35 поподне »
R1b, Србија, N77321: 12 25 14 10 11-14 11 12 12 13 13 30

На 12 маркера нема поклапања са R1b родовима из днк пројекта. Да ли је ближи L21, или L23? Или можда упада у општу групу.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #615 послато: Март 02, 2015, 01:36:37 поподне »
На 12 маркера рекло би се да припада базичној хаплогрупи R1b1a2, без низводних гранања (значи највероватније М 269, што је још старије од L23).

Ово мислим јер му је вредност DYS 393 једнако 12, а вредност DYS 426 je 11, што није случај код млађих грана.

Верујем да међу Србима има још старих лоза R1b јер је та "источна" - старија грана R1b присутна код Хрвата, Бугара, Грка и Арбанаса, па је логично да је има и код Срба.

Један од првих резултата R1b хаплогрупе из Србије имао је извесни Тројановић из Лучине код Ћићевца. Нисам успео да нађем његов реултат, ко зна, можда су ово његови маркери, али не вреди шпекулисати...

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #616 послато: Март 04, 2015, 10:44:45 поподне »

Верујем да међу Србима има још старих лоза R1b јер је та "источна" - старија грана R1b присутна код Хрвата, Бугара, Грка и Арбанаса, па је логично да је има и код Срба.

нема ту шта да се верује, пријатељу. Код дословенских становника Балкана та хаплогрупа је заузимала прилично велики проценат у свим популацијама. Заборавио си и Румуне, у њих је то једна од бројнијих хаплогрупа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #617 послато: Март 05, 2015, 09:37:52 пре подне »
Стр. 2, бр. 159214, презиме "Kucukkilavuz"(?), Бихаћ - I2a (111 маркера)

https://www.familytreedna.com/public/I2aHapGroup/default.aspx?section=yresults

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #618 послато: Март 05, 2015, 11:21:48 пре подне »
Стр. 2, бр. 159214, презиме "Kucukkilavuz"(?), Бихаћ - I2a (111 маркера)

Кучук на турском значи "мали", а килавуз - "водич". И код нас постоји турцизам калауз, а у смислу обавештајац, неко ко одаје непријатељски положај, и сл, закључно са издајник.
Нешто не верујем да постоји овакво презиме у БиХ, можда је неки надимак неког претка из турског доба, или нешто слично.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #619 послато: Март 05, 2015, 11:51:28 пре подне »
Занимљиво. Босански муслимани уписују крајње чудна имена у рубрику "најстарији познати предак". Недавно сам поставио хаплотип једног муслимана из околине Приједора (још није убачен у пројекат), који би могао бити R1a M458. Најстарији предак - "Ага".