Аутор Тема: Порекло Јаковљевића  (Прочитано 2672 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Порекло Јаковљевића
« послато: Април 24, 2016, 07:22:50 поподне »

Amicuse, хвала на приложеном.

Имам једно питање које није хералдичке природе а тиче се г. Јаковљевића, који држи за себе да је потомак Обреновића...по којој линији? Ја сам чуо неке друге приче које баш не иду на руку г. Јаковљевићу и његовој причи.

То сам и ја данас прочитао на крају чланка и није ми познато по ком основу то ту стоји. Претпостављам да је г. Јаковљевић потомак по некој женској линији? Иначе, и мени колико је познато, неке друге приче не иду том у прилог. :)

Ако случајно г. Јаковљевић наврати на форум, нека се слободно укључи, било би занимљиво чути нешто на ту тему.



mladjo

  • Гост
Одг: Порекло Јаковљевића
« Одговор #1 послато: Април 24, 2016, 07:24:30 поподне »
То сам и ја данас прочитао на крају чланка и није ми познато по ком основу то ту стоји. Претпостављам да је г. Јаковљевић потомак по некој женској линији? Иначе, и мени колико је познато, неке друге приче не иду том у прилог. :)

Ако случајно г. Јаковљевић наврати на форум, нека се слободно укључи, било би занимљиво чути нешто на ту тему.


Како је мени познато г. Јаковљевића, нека пра-пра-пра баба је била мајка Јеврему и кнезу Милошу...и то је то и да на тој теорији заснива своју причу да је ”од Обреновића”.
« Последња измена: Април 25, 2016, 01:11:33 поподне Amicus »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Јаковљевића
« Одговор #2 послато: Април 24, 2016, 07:43:48 поподне »
Како је мени познато г. Јаковљевића, нека пра-пра-пра баба је била мајка Јеврему и кнезу Милошу...и то је то и да на тој теорији заснива своју причу да је ”од Обреновића”.

Ако је тако, у том случају г. Јаковљевић јесте од Обреновића, али нема директне везе са династијом. Основачем династије Обреновића сматра се кнез Милош, тако да су плаве крви само... хм... они који су од Милоша постали, иако је рецимо краљ Милан био потомак управо Милошевог рођеног брата Јеврема, док су Јаковљевићи претпостављам од Милошевог полубрата Јакова, или пак полусестре Стане, ако је у питању пра-пра-пра баба, који су били деца Милошеве мајке Вишње из првог брака?



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло Јаковљевића
« Одговор #3 послато: Април 24, 2016, 07:54:52 поподне »
Ovi Jakovljevići su od Miloševig brata Jakova, ali Jakov je Milošu bio samo brat po majci, ne i po ocu, jer se njihova majka Višnja preudavala. Dakle, da to genetski objasnim, Jakov i Miloš nemaju isti Y-DNK; samo su braća po majci. Mada, taj Jakov je imao oca koji se zvao Obren, dok se Milošev otac zvao Teodor (Teša).
Sve u svemu, Jakovljevići imaju veće pravo na prezime Obrenović zbog Jakovljevog oca Obrena, ali pravih potomaka (po muškoj liniji) ove kneževske i kraljevske dinastije koja je zaista bila na srpskom prestolu danas nema.
Uh, al sam ga iskomplikovao.
« Последња измена: Април 25, 2016, 01:11:58 поподне Amicus »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Јаковљевића
« Одговор #4 послато: Април 24, 2016, 08:21:42 поподне »
Ниси закомпликовао Бакс, напротив, написао си суштину око које се Млађо и ја вртесмо. :)



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло Јаковљевића
« Одговор #5 послато: Април 25, 2016, 01:01:04 поподне »
Баба Вишња се два пута удавала, отуда мало компликација, при чему потоњи владари, познати као Обреновићи, нису потомци Вишњиног првог мужа Обрена, по ком су добили презиме, већ другог, Теодора ("Теодоровићи"). Али јесу ли Теодорови потомци по мушкој линиј заиста изумрли, као што каже Бакс?

Милан је имао ванбрачног сина, који је изгледа имао потомство (сличност је очигледна):
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Obrenovi%C4%87

Пре њега, и Михаило, који није имао деце са Јулијом, имао је ванбрачног сина:
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB%D0%BE_%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

А пре њега, весели Милош је имао осморо деце са Љубицом (мада му је од синова само Михаило подарио потомство, ванбрачно), али је имао и бар осморо ванбрачне деце, не знам зна ли се нешто о томе (мени падају на памет нека коју знам, али то су неке кћери). Прича се и да је Блазнавац био његов син (што није извесно)...
« Последња измена: Април 25, 2016, 01:10:31 поподне Amicus »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Порекло Јаковљевића
« Одговор #6 послато: Април 25, 2016, 03:47:29 поподне »
Zamršena priča. Pogledajte samo te neke incestuoznosti. Katarina Konstantinović velika ljubav kneza Mihajla, pa se udala za Blaznavca( možda Milošev sin), pa se onda opet udala za rođaka Mihajla Bogićevića.