Аутор Тема: Помоћ око крсних слава за књигу  (Прочитано 844 пута)

Ван мреже Sremac2

  • Одбор за архивистику
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 24
Помоћ око крсних слава за књигу
« послато: Октобар 10, 2021, 07:23:57 поподне »
Тренутно завршавам књигу о крсним славама у Срему па ми треба помоћ.
Доле наводим списак крсних слава које се на 15.000 породица у Срему помињу мање од 5 пута. Написао сам вам породицу која га слави и место у којем живи. Подаци су из 1906. године.

Да ли се у вашим крајевима нека од ових крсних слава јавља у неком много већем проценту? Св. Николаја слави 4000 породица па ове славе са по 1-2-3 помена су ми као статистичка грешка, а у ствари, сигурно има неке специфичности.  Хвала!

      • Крстовдан (18.1) - Маркушица: Лукетић; Стари Бановци: Мркаљ.
        Богојављење (19.1) - Бачинци: Милинковић.
        Преподобни Теодосије Велики (24.1) - Бачинци: Радосавкић.
        Св. Максим Нови (31.1) - Петровчић: Георгијевић.
        Свети Атанасије Велики и Свети Кирило (31.1) - Вишњићево: Настић; Рума: Ђорђевић; Сремска Митровица: Костић, Петровић.
        Св. Климент Анкирски (5.2) - Вашица: Марковић (Милекић), Милекић; Јамена: Поштић.
        Св. Харалампије (23.2) - Лежимир: Анђелић; Сремска Митровица: Панајотовић; Рума: Панајотовић.
        Преподобни Авксентије (27.2) - Платичево: Вукадиновић
        Преподобни Авксентије – Св. Кирил (27.2) - Крчедин: Недељковић, Видојевић.
        Св. четрдесет мученика – Младенци (22.3.) - Земун: Стојковић.
        Благовести (7.4) - Сремска Митровица: Дедић; Суботиште: Гавриловић.
        Пророк Јеремија (14.5) - Сурчин: Новаковић.
        Св. Атанасије Летњи (15.5) - Дивош: Николић.
        Св. Талалеј (2.6) - Адашевци: Теодоровић; Ердевик: Ђурић.
        Пророк Јелисеј (27.6) - Добринци: Поповић; Маринци: Грађански; Оролик: Грађански.
        Видовдан (28.6) - Земун: Вујаклија; Мирковци: Вујаклија; Нови Карловци: Вујковић.
        Св. Кирик и мати Јулита (28.7) - Врдник село: Теодоровић; Сусек: Обрадовић; Товарник (ХР): Милутиновић
        Св. великомученица Марина – Огњена Марија (30.7) - Сремска Митровица: Ивановић.
        Св. Александар Невски (12.9) - Петровчић: Прецић.
        Преподобни Симеон Столпник (14.9) - Брестач: Веселиновић, Ђуричић; Земун: Милошевић; Рума: Хранислав.
        Св. пророк Мојсије (17.9) - Дивош: Лазић, Поповић.
        Пророк Вавила (17.9) - Лежимир: Спасојевић.
        Крстовдан (27.9) - Голубинци: Васиљевић; Нови Карловци: Телечки; Шашинци: Недељковић.
        Свети апостол и јеванђелист Јован Богослов - Михољске задушнице (9.10) - Ашања: Цветић; Винковачки Бановци: Петковић.
        Св. мученик Калистрат (10.10) - Јамена: Богдановић, Вечић, Јовановић, Михајловић, Стојановић.
        Св. Аврамије и Анастасија (11.11) - Кленак: Сингелић.
        Св. мученик Гурије (28.11) - Рума: Мркшић.
        Св. Григорије Чудотворац (30.11) - Ердевик: Аласевић.
        Пророк Софоније (16.12) - Товарник (ХР): Крњајац.
        Св. Спиридон (25.12) - Винковци: Мандровић; Ириг: Николић.
        Теодорова субота (прва субота Васкршњег поста) - Сремска Митровица: Макариц.
        Цвети (недељу дана пре Васкрса) - Ириг: Лекић, Стојковић.
        Оци (недеља пред Божић) - Лединци: Вуковић.
        Први дан св. Духова (у понедељак, након Духовске недеље, педесети дан након Васкрса) - Грабовци: Гршић.
        Други дан Духова (уторак након Духовске недеље) - Сремска Митровица: Сивчев.

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Помоћ око крсних слава за књигу
« Одговор #1 послато: Октобар 10, 2021, 09:09:06 поподне »
Тренутно завршавам књигу о крсним славама у Срему па ми треба помоћ.
Доле наводим списак крсних слава које се на 15.000 породица у Срему помињу мање од 5 пута. Написао сам вам породицу која га слави и место у којем живи. Подаци су из 1906. године.

Да ли се у вашим крајевима нека од ових крсних слава јавља у неком много већем проценту? Св. Николаја слави 4000 породица па ове славе са по 1-2-3 помена су ми као статистичка грешка, а у ствари, сигурно има неке специфичности.  Хвала!

  • Крстовдан (18.1) - Маркушица: Лукетић; Стари Бановци: Мркаљ.
    Видовдан (28.6) - Земун: Вујаклија; Мирковци: Вујаклија; Нови Карловци: Вујковић.

На простору Кордуна у селу Сјеничак близу Карловца постоје Мркаљи који славе такође Крстовдан, а што се тиче Вујаклија и њих има на простору Кордуна и Баније. Вујаклије које славе Видовдан су из околине Глине. Можда ови подаци буду од користи с обзиром да су се са простора Кордуна и Баније многе породице исељавале на простор Срема у разним периодима. Вероватно су ово у питању делови породица који су дошли у Срем у неком тренутку.

Ван мреже Zorica Mrkalj

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Помоћ око крсних слава за књигу
« Одговор #2 послато: Новембар 22, 2022, 06:00:10 поподне »
Otac mi je pričao da su naši pretci, negde iz Like, ili sa Korduna došli u Stare Banovce. Deda Sava je bio vojno lice sa službom u Pančevu. Tamo smo živeli. Naša krsna slava je Krstovdan (18.01.)

На мрежи Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 300
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Помоћ око крсних слава за књигу
« Одговор #3 послато: Новембар 23, 2022, 09:25:24 пре подне »
Otac mi je pričao da su naši pretci, negde iz Like, ili sa Korduna došli u Stare Banovce. Deda Sava je bio vojno lice sa službom u Pančevu. Tamo smo živeli. Naša krsna slava je Krstovdan (18.01.)

Мркаљи су присутни на подручју Прве банске крајишке регименте (западни део Баније) од друге половине XVIII века. Било их је у Сјеничаку, Сјеничаку Ласињском и Шушњару. Крсна слава свих ових огранака је јесењи Крстовдан (14. септембар по јулијанском календару, односно 27. септембар по грегоријанском календару). Од Мркаља са подручја Сјеничака је и чувени Сава Мркаљ.
« Последња измена: Новембар 23, 2022, 09:27:26 пре подне Петар М. Демић »