Аутор Тема: Српски ДНК месец 2021  (Прочитано 53736 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #360 послато: Новембар 06, 2021, 07:27:08 поподне »
153. Ђукарић, Часне Вериге Апостола Петра, Горњи Очауш, Теслић, E-V13>Y30977>Y37092>Y126722

Припада роду Васојевића, као и сви до сада тестирани са овом славом. Хаплотип тестираног поседује карактеристичну вредност маркера DYS576=17, коју има још свега пар тестираних Васојевића.

Породица тестираног нема предање о даљем пореклу.

Матица братстава која славе Часне Вериге је у околини Мркоњић Града.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #361 послато: Новембар 06, 2021, 10:00:09 поподне »
159. Станковић, Лучиндан, Губеревац, Лесковац, E-M34>Z849>L791

Најближе поклапање има са двојицом тестираних из Сиринићке жупе (Штрпце), који славе Митровдан. Од хаплотипа једног тестираног се разликује на два маркера, а од другог на пет маркера.

Губеревац је етнографски обрађен, али се не помињу Станковићи:
https://www.poreklo.rs/2017/02/11/poreklo-prezimena-selo-guberevac-leskovac/

Тестирани у упитнику није навео родовски надимак Станковића.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #362 послато: Новембар 06, 2021, 10:13:30 поподне »
163. Малеш, Никољдан, Рилић, Купрес, E-V13>Z5018>S2979>L241

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS389ii=32 и DYS458=17. Најближа поклапања има са Ђураном из Чапразлија код Ливна (20/23) и Живановићем из Крњева код Велике Плане (19/23). Поменута двојица не славе Никољдан.

Боривоје Милојевић је забележио следеће:
Преци Малеша живели су у Шујици почетком 19. века. Били су „згодни“ и „три пута су им се хиљадиле овце.“ Имали су младе жене, „на које су се Турци били навадили.“ Како су Малеши били „љуте крви“ они убију једног Турчина. Турци им запале зграде и они се разбегну. Један је од њих отишао „на домак Травнику“, други је обешен на лскопаљском“ путу, а трећи је дошао у Рилић паши Миралему. Славе Св. Николу.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #363 послато: Новембар 06, 2021, 10:50:07 поподне »
167. Никић, Митровдан, Смолућа Доња, Лукавац, E-V13>Z5018>S2979>FGC11450

Највероватније припада роду Г из табеле Српског ДНК пројекта, коме припадају Остојићи и Драгаши из Баније, који такође славе Митровдан. Најближе поклапање има са хаплотипом Остојића из Остојића код Двора (21/23). Хаплотип Никића се од хаплотипова Остојића и Драгаша разликује на маркеру DYS635, на коме има вредност 23, док поменута братства из Баније имају вредност 22.

Породица тестираног Никића нема предање о даљем пореклу.

Овај резултат је значајан јер указује на могућу матицу братстава из Баније.

Ван мреже RashaHarambasha

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #364 послато: Новембар 06, 2021, 11:16:45 поподне »
163. Малеш, Никољдан, Рилић, Купрес, E-V13>Z5018>S2979>L241

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS389ii=32 и DYS458=17. Најближа поклапања има са Ђураном из Чапразлија код Ливна (20/23) и Живановићем из Крњева код Велике Плане (19/23). Поменута двојица не славе Никољдан.

Боривоје Милојевић је забележио следеће:
Преци Малеша живели су у Шујици почетком 19. века. Били су „згодни“ и „три пута су им се хиљадиле овце.“ Имали су младе жене, „на које су се Турци били навадили.“ Како су Малеши били „љуте крви“ они убију једног Турчина. Турци им запале зграде и они се разбегну. Један је од њих отишао „на домак Травнику“, други је обешен на лскопаљском“ путу, а трећи је дошао у Рилић паши Миралему. Славе Св. Николу.

Хвала за податке, то су моји узорци. Опростите за глупо питање мени лаику, али да ли ова поклапања указују на родбинске везе Малеша и Ђурана (Живановића) и да ли подаци о мојим гранама хаплогрупе говоре нешто о томе одакле је мој предак дошао у Купрес (односно Шујицу пре тога)?

Само да допуним податке о породици које сте изнели. Из Шујице у Рилић прешао је мој предак (чукундеда?) Јово 1804.године.

 

Ван мреже Срђан Станковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #365 послато: Новембар 06, 2021, 11:24:15 поподне »

[/quote]
159. Станковић, Лучиндан, Губеревац, Лесковац, E-M34>Z849>L791

Најближе поклапање има са двојицом тестираних из Сиринићке жупе (Штрпце), који славе Митровдан. Од хаплотипа једног тестираног се разликује на два маркера, а од другог на пет маркера.

Губеревац је етнографски обрађен, али се не помињу Станковићи:
https://www.poreklo.rs/2017/02/11/poreklo-prezimena-selo-guberevac-leskovac/

Тестирани у упитнику није навео родовски надимак Станковића.

Надимак Станковића у селу је Џунерци, Џуне.

На мрежи Cvitkovac

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #366 послато: Новембар 07, 2021, 08:12:52 пре подне »
183. Приметица, Никољдан, Маовице, Врлика

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP4278. Најближа поклапања има са тестиранима из рода Б2, који сви славе Јовањдан, и махом су пореклом из Западне Херцеговине (Мостар, Коњиц, Чапљина). У оквиру овог рода се по свему судећи издваја и један ужи подрод, који одликују вредности DYS385b=15, DYS439=11 и DYS570=20, и коме поред Приметице припадају и двојица Бована, из Ходбине код Мостара и Чичева код Коњица, као и један тестирани из Љубиња чији резултат није још увек јаван. Поред ових, Приметица поседује још једну специфичну вредност у односу на остале припаднике рода Б2, а то је повишена DYS390=26. За  Приметице је наведено да су у Маовицама присутни у 18. веку:
Nastarije meni poznato spominjanje Primetica je u Turskom defteru iz 1701:
Цитат
Selo Ptičarica. Čitavo je ostalo u Osmanskom Carstvu.
‒ Vuk Primetica?. On je umro. Njegova je zemlja upražnjena.
‒ Primetica Ivan. Sada je na neprijateljskoj teritoriji.
‒ Jerko Jakalić. On je na neprijateljskoj teritoriji.
Selo Ptičarica je na forum.hr od člana Amater33 prepoznato. U pitanju  je današnja Tijarica u blizini Sinja na pravcu prema Imotskom (Ptičarica->Tičarica->Tijarica). U trogirskom katastru je sačuvan podatak da je Pietro Primetić pre   popisa 1711 otišao (nazad) u Tursku. Od pravoslavnih rodova u Tijarici su očuvani: Bailo, Velimir i Lazić. Iz istog mesta bi trebalo da su i vrlički Jakeljići.

Stojan Primetica, oca  Mile/Milića, je ratovao u banderiji Steffano Biucouich-a i dobio zemlju i na Maovicama i u Vrlici.  Link na dokumenta:

https://drive.google.com/file/d/1FWtJM47--uahKMJIraAoaXBAdzwRxZC_/view?usp=sharing
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 08:22:59 пре подне Cvitkovac »

Ван мреже Ђукарић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #367 послато: Новембар 07, 2021, 12:19:54 поподне »
153. Ђукарић, Часне Вериге Апостола Петра, Горњи Очауш, Теслић, E-V13>Y30977>Y37092>Y126722

Припада роду Васојевића, као и сви до сада тестирани са овом славом. Хаплотип тестираног поседује карактеристичну вредност маркера DYS576=17, коју има још свега пар тестираних Васојевића.

Породица тестираног нема предање о даљем пореклу.

Матица братстава која славе Часне Вериге је у околини Мркоњић Града.

Поздрав,

Ја сам тестирани Ђукарић, упоређивао сам своје маркере са маркерима хаплогрупе E-Y126722 на Yfull и разликујем се у 3 маркера, H4 (12 умјесто 11), и DYS456 (16 умјесто 17) и горе наведени DYS 576 којег нема на Yfull. Неколико маркера попут DYS 385a и 385b исто нема на Yfull па не знам да ли су исти. Сад се питам да ли је могуће да не припадамо баш васовој линији односно линији нјегових синова, него некој од нјеговог стрица, брата од ђеда-прађеда,...
И са којим до сада тесираним делимо најближег претка и ако знате, прије колико година је он одп. живео.
Који то до сада тестирани поседују карактеристичну вредност маркера DYS576=17?.  Хвала унапред

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #368 послато: Новембар 07, 2021, 06:28:46 поподне »
Хвала за податке, то су моји узорци. Опростите за глупо питање мени лаику, али да ли ова поклапања указују на родбинске везе Малеша и Ђурана (Живановића) и да ли подаци о мојим гранама хаплогрупе говоре нешто о томе одакле је мој предак дошао у Купрес (односно Шујицу пре тога)?

Само да допуним податке о породици које сте изнели. Из Шујице у Рилић прешао је мој предак (чукундеда?) Јово 1804.године.

Без дубљих тестова није могуће утврдити да ли сте заиста у ближем сродству са Ђуранима или не.
Није познато одакле су се преци Маслеша доселили у Шуицу. Грана L241 је присутна код Срба у практично свим областима које настањују, тако да сама припадност Маслеша овој грани ништа не значи када је у питању порекло породице.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #369 послато: Новембар 07, 2021, 06:53:00 поподне »
Хвала за податке, то су моји узорци. Опростите за глупо питање мени лаику, али да ли ова поклапања указују на родбинске везе Малеша и Ђурана (Живановића) и да ли подаци о мојим гранама хаплогрупе говоре нешто о томе одакле је мој предак дошао у Купрес (односно Шујицу пре тога)?

Само да допуним податке о породици које сте изнели. Из Шујице у Рилић прешао је мој предак (чукундеда?) Јово 1804.године.

Ђурани и Малеши највјероватније припадају разгранатом крајишком роду који припада хаплогрупи E-V13>L241, а којег одликују карактеристичне вриједности DYS385=17 и више и DYS643=14 и више. Овом роду припада група родова Мајсторовић-Ћулибрк-Рапајић као и Пекези из Подрашнице. Све ове породице , као и Ђуран, славе Јовањдан, и ту се једино Малеши разликују са славом Никољдан.

Засад овај род нема веза на српском истоку, па не треба искључити ни могућност да је стариначки на подручју Крајине и западне Босне.

Зна се такође да је PH2180-  A7065- Y178742-

На сљедећој теми настојим дас објединим податке за овај род, а тренутно је императив доћи до специфичнијег SNP-а испод L241.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6242.msg164194#msg164194

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #370 послато: Новембар 07, 2021, 06:56:52 поподне »
163. Малеш, Никољдан, Рилић, Купрес, E-V13>Z5018>S2979>L241

Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS389ii=32 и DYS458=17. Најближа поклапања има са Ђураном из Чапразлија код Ливна (20/23) и Живановићем из Крњева код Велике Плане (19/23). Поменута двојица не славе Никољдан.

Боривоје Милојевић је забележио следеће:
Преци Малеша живели су у Шујици почетком 19. века. Били су „згодни“ и „три пута су им се хиљадиле овце.“ Имали су младе жене, „на које су се Турци били навадили.“ Како су Малеши били „љуте крви“ они убију једног Турчина. Турци им запале зграде и они се разбегну. Један је од њих отишао „на домак Травнику“, други је обешен на лскопаљском“ путу, а трећи је дошао у Рилић паши Миралему. Славе Св. Николу.

Овај резултат је потврда једног ранијег резултата са 23andme:

Малеш, Никољдан, Купрес, E-V13

Пошто се ради резултату који је пристигао након што је на 23andme уведен L241, а Малешу са 23andme он није очитан, могуће је да Малеши из Рилића заправо не припадају овој подграни.

Ван мреже RashaHarambasha

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #371 послато: Новембар 07, 2021, 07:25:01 поподне »
Без дубљих тестова није могуће утврдити да ли сте заиста у ближем сродству са Ђуранима или не.
Није познато одакле су се преци Маслеша доселили у Шуицу. Грана L241 је присутна код Срба у практично свим областима које настањују, тако да сама припадност Маслеша овој грани ништа не значи када је у питању порекло породице.

Малеша, не Маслеша :)

Хвала Вам, господине Вукићевићу, на одговору. Ако постоји код вас на Српском пројекту неко додатно, тачније тестирање, био бих рад да га урадим.

Ван мреже RashaHarambasha

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #372 послато: Новембар 07, 2021, 07:31:31 поподне »
Овај резултат је потврда једног ранијег резултата са 23andme:

Пошто се ради резултату који је пристигао након што је на 23andme уведен L241, а Малешу са 23andme он није очитан, могуће је да Малеши из Рилића заправо не припадају овој подграни.
Да, знам за овог Малеша од пре пар месеци, када сам овај податак нашао на вашем форуму потпуно случајно. Уједно, то је био и показатељ тога да ли сам рођак са тим Малешом, пошто у нашој породици у Рилићу постоји једна грана за коју се верује да по мушкој линији нису наш род (био је један домазет међу нашим Малешима, који је преузео женино презиме Малеш). Међутим, како је мој резултат идентичан са резултатом овог Малеша којег сте споменули (обојице смо Е-В13), то је потврда да је он од "мојих" Малеша, тј. да смо рођаци.

Нисам Вас разумео о овоме што сте хтели да кажете да Малеши не припадају овој грани. На коју грану мислите? Да нисмо Л241?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #373 послато: Новембар 07, 2021, 10:27:03 поподне »
Поздрав,

Ја сам тестирани Ђукарић, упоређивао сам своје маркере са маркерима хаплогрупе E-Y126722 на Yfull и разликујем се у 3 маркера, H4 (12 умјесто 11), и DYS456 (16 умјесто 17) и горе наведени DYS 576 којег нема на Yfull. Неколико маркера попут DYS 385a и 385b исто нема на Yfull па не знам да ли су исти. Сад се питам да ли је могуће да не припадамо баш васовој линији односно линији нјегових синова, него некој од нјеговог стрица, брата од ђеда-прађеда,...
И са којим до сада тесираним делимо најближег претка и ако знате, прије колико година је он одп. живео.
Који то до сада тестирани поседују карактеристичну вредност маркера DYS576=17?.  Хвала унапред

Грана Y126722, која одређује генетички род Васојевића, на Yfull стаблу је формирана на основу свега два резултата. Дакле, они у својој бази имају свега два хаплотипа, те су на основу њих одредили модални хаплотип гране Y126722. С друге стране, ми у табели Српског ДНК пројекта имамо 71 резултат, па је самим тим модални хаплотип који ми имамо на располагању далеко прецизнији јер је базиран на већем броју резултата.

Везано за вредности на појединачним маркерима:
- YGATAH4: Ви немате вредност 12, већ 11. Вредност 12 је по FTDNA стандарду, који користи и Биолошки факултет у чијој лабораторији је урађен резултат (па је та вредност наведена у сертификату), али је код нас у табели СДНКП унета вредност 11.
- DYS456: Отприлике половина тестираних Васојевића има вредност 17, док друга половина има вредност 16. Дакле, обе вредности се могу сматрати уобичајеном за овај род.
- DYS576: Вредност 17 имају још Грујовић (Аранђеловдан, Лозница/Чачак), Накић (Никољдан, Бујановац) и Перуничић (Никољдан, Дајићи/Ивањица).

Временска удаљеност до заједничког претка Васојевића и братстава која славе Часне Вериге се може утврдити једино додатним анализама.

Ван мреже Ђукарић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #374 послато: Новембар 07, 2021, 11:45:43 поподне »
Грана Y126722, која одређује генетички род Васојевића, на Yfull стаблу је формирана на основу свега два резултата. Дакле, они у својој бази имају свега два хаплотипа, те су на основу њих одредили модални хаплотип гране Y126722. С друге стране, ми у табели Српског ДНК пројекта имамо 71 резултат, па је самим тим модални хаплотип који ми имамо на располагању далеко прецизнији јер је базиран на већем броју резултата.

Везано за вредности на појединачним маркерима:
- YGATAH4: Ви немате вредност 12, већ 11. Вредност 12 је по FTDNA стандарду, који користи и Биолошки факултет у чијој лабораторији је урађен резултат (па је та вредност наведена у сертификату), али је код нас у табели СДНКП унета вредност 11.
- DYS456: Отприлике половина тестираних Васојевића има вредност 17, док друга половина има вредност 16. Дакле, обе вредности се могу сматрати уобичајеном за овај род.
- DYS576: Вредност 17 имају још Грујовић (Аранђеловдан, Лозница/Чачак), Накић (Никољдан, Бујановац) и Перуничић (Никољдан, Дајићи/Ивањица).

Временска удаљеност до заједничког претка Васојевића и братстава која славе Часне Вериге се може утврдити једино додатним анализама.

Хвала пуно на одговору, значи не мора да значи да моја породица баш потиче од Васа тј. родоначелника Васојевића? Јер према TMRCA предак свих носиоца те гране је живео пре око 700 г., према изворима Васо се родио крајем 14.- почетком 15. века , а и знам да то није баш најпрецизније због свега та два налаза која имају али то нам је сад што имамо.
Значи не можете тренутно установит када је отприлике живео рецимо предак породица која славе Часне Вериге? Ако не да ли онда можда знате са којом породиом из базе смо најближи, вероватно нека са истом славом?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #375 послато: Новембар 08, 2021, 12:00:56 пре подне »
Малеша, не Маслеша :)

Не замерите, грешка у куцању.

Хвала Вам, господине Вукићевићу, на одговору. Ако постоји код вас на Српском пројекту неко додатно, тачније тестирање, био бих рад да га урадим.

Ми једино можемо помоћи око слања узорка и тумачања резултата, али такви тестови се раде у страним лабораторијама.
Рецимо, следећи тест би крајем месеца требао бити на снижењу:
https://us.dantelabs.com/collections/frontpage

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #376 послато: Новембар 08, 2021, 12:07:39 пре подне »
Хвала пуно на одговору, значи не мора да значи да моја породица баш потиче од Васа тј. родоначелника Васојевића? Јер према TMRCA предак свих носиоца те гране је живео пре око 700 г., према изворима Васо се родио крајем 14.- почетком 15. века , а и знам да то није баш најпрецизније због свега та два налаза која имају али то нам је сад што имамо.
Значи не можете тренутно установит када је отприлике живео рецимо предак породица која славе Часне Вериге? Ако не да ли онда можда знате са којом породиом из базе смо најближи, вероватно нека са истом славом?

Тако је, не мора нужно да значи да потичете од Васа, али је то врло могуће.
Удаљеност до заједничног претка је апсолутно немогуће утврдити на основу хаплотипова са свега 23 маркера. Не само у овом случају, већ генерално.
Братства која славе Часне Вериге генерално имају истоветан хаплотип као Васојевићи на 23 маркера, што најбоље сведочи Ваш резултат. Једину карактеристичну вредност коју имате не делите ни са једним тестираним који слави Часне Вериге, иако су Вам они сигурно ближи од тестираних који су према предању од Васојевића. То је најбољи показатељ да хаплотип на 23 маркера не може послужити за одређивање временске удаљености до заједничког претка. Тест на 23 маркера је практично оријентациони тест са којим, ако имате среће као што је Ваш случај, можете сазнати ком генетичком роду припадате. И то је то. За све више од тога морате урадити дубље тестове који су знатно скупљи.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #377 послато: Новембар 08, 2021, 12:24:00 пре подне »
Да, знам за овог Малеша од пре пар месеци, када сам овај податак нашао на вашем форуму потпуно случајно. Уједно, то је био и показатељ тога да ли сам рођак са тим Малешом, пошто у нашој породици у Рилићу постоји једна грана за коју се верује да по мушкој линији нису наш род (био је један домазет међу нашим Малешима, који је преузео женино презиме Малеш). Међутим, како је мој резултат идентичан са резултатом овог Малеша којег сте споменули (обојице смо Е-В13), то је потврда да је он од "мојих" Малеша, тј. да смо рођаци.

Не, резултат није идентичан. Ви сте тестирали 23 маркера, док је Малеш са 23andMe урадио основи сет SNP тестова којим је утврђено да припада грани V13. Можете припадати потпуно различитим подгранама.

Нисам Вас разумео о овоме што сте хтели да кажете да Малеши не припадају овој грани. На коју грану мислите? Да нисмо Л241?

Лука је хтео да каже да постоји могућност да ипак не припадате млађој грани L241 јер су на 23andMe у новије време тестирали низводне гране, па су за оне који припадају грани L241 наводили ту грану, а не старију грану V13. Али с обзиром да нису навели ниједну другу млађу грану, питање је о чему се ради.

Ако желите да проверите да ли припадате грани L241, можете поручити следећи тест:
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2232

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #378 послато: Новембар 08, 2021, 12:34:22 пре подне »
170. Милаш, Стевањдан, Цетина, Цивљане, E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844

Припада роду Матаруга. Поседује карактеристичну вредност маркера DYS385a=15.
Од 97 тестираних припадника овог рода, Милаш је први који слави Стевањдан.

Породица тестираног нема предање о даљем пореклу. Милаши су присутни у Цетини од 18. века:
https://www.poreklo.rs/2017/11/09/poreklo-prezimena-selo-cetina-vrlika/

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3434
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #379 послато: Новембар 08, 2021, 12:59:29 пре подне »
175. Јосиповић, Лазаревдан, Црвица (заселак Рајетковићи), Сребреница, E-V13>Z1057

Хаплотип тестираног поседује карактеристичну вредност маркера DYS390=23, коју дели са хаплотипом Мраковића из Влаховића код Глине, од кога се разликује на два маркера. С обзиром да обојица тестираних славе Лазаревдан, груписао сам их заједно у род С у табели Српског ДНК пројекта, иако су географски доста удаљени. Вредност маркера DYS390=23 дели и са једним тестираним из Љубомира, од кога се такође разликује на два маркера. Међутим, поменути тестирани припада роду тамошњих аћимовштака, чији остали тестирани припадници тог рода имају модалну вредност 24 на том маркеру, па се по свој прилици ради о новијој мутацији код тог тестираног, па је мало вероватно да је Јосиповић повезан са њим.

Јосиповић блиска поклапања хаплотипова (22/23 и 21/23) има и са двојицом тестираних из Сливнице у Требињској Површи, који славе Стевањдан. Међутим, са њима не дели карактеристичну вредност маркера DYS390=23.

Тестирани је у упитнику навео да су Јосиповићи у Црвицу дошли из западнијих крајева отприлике крајем 19. века. Ово предање је посебно занимљиво због блискости са Мраковићем из Баније.