Дискусије на страним језицима > Подфорум на русском языке

Ауторски чланак Владимира Путина (!) о историјском јединству Руса и Украјинаца

<< < (2/3) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: ДушанВучко  Јул 20, 2021, 01:25:44 пре подне ---Ближи су Русима, али на западу Украјине су говорили украјински, који се задњих пар деценија административно проширио на већину земље, циљано потискујући руски језик који се говорио више него украјински...Много наших студената је студирало у Кијеву, Одеси деведесетих и руски се говорио и на факултету и у тим градовима...Од 2000тих је кренула "украјинизација" у језичком смислу, и касније је морало да се говори украјински на факултету ( то је из "прве руке" информација од колега који су студирали тамо деведесетих, па после 10 година опет посетили Кијев...Деведесетих се украјински причао у Лавову, и морали су да пазе ако преседају на путу за Кијев, да када шетају градом, да не говоре гласно руски (било је и непријатних сцена)...Тај украјински на западу Украјине ми личи на словачки, боље га разумем него руски, и као што си рекао, звучи тврђе

--- Крај цитата ---
Мало је ово упрошћено што сам рекао , базира се на искуству наших студената у Кијеву и Одеси у том периоду, и они скоро да нису ни разумели украјински, јер им није био потребан ( у Кијеву и Одеси се руски говорио)...ово је мапа из 2003, али би било занимљиво видети каква је ситуација била раније:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D0%B8_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B

Мнение учащихся г. Киева о языковой ситуации
Использование языка                   Украинский              Русский              Два языка 
Разговариваю дома                          13                               61                25
Разговариваю в школе с друзьями   4                                  65                     29
Смотрю телевидение                          16                                 26                    57
Читаю художественную литературу   12                               30                     57
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B5

Небо_Сав:

--- Цитат: Kor  Јул 19, 2021, 11:31:12 поподне ---Уз дужно поштовање, мислим да ово није место за текстове политичке природе. Ја исто делим мишљење да су Руси, Белоруси и Украјинци потекли из једног народа али мишљења политичара не би требала да буду мерило науке.

--- Крај цитата ---

Поштовани г. Коре,

1. Ја сам само пренео референцу на наведени чланак, додао неколико извода из чланка и пар реченица да повежем  испуштене делова чланка - а све то  у намери  да олакшам читање текста оних које то занима. Јесте, "подвукао сам жутим" неке делове чланка да бих привукао читаоце, али, то је ваљда легитиман поступак приликом информисања.  :)

2. Јасно је, надам се, да чланак није својим белим ручицама типкао лично В.В. Путин. Исто тако, јасно је да ово није мишљење политичара него Путин званично изражава став руске науке  и руске државе. А приписан је Путину да се сигнал појача.
3. Чланак је интересантан зато што илуструје став Запада да  се  друштвени инжењеринг (разбијање или спајање држава, распиривање међуетничке мржње, наметање санкција, коришћење других народа у борби против "својих непријатеља") може користити за остваривање сопствених циљева  без обзира на последице за народе и друштва над којима се ти пројекти спроводе.

4. На форуму постоје теме које су више политизоване, па ник(и)м ништа.  Ево узмимо коментаре на тему Дукље, или на тему 23Ме...  :)

5. У сваком случају, чланак је информативан јер даје врло сажет преглед историје настанка Украјине. Па, ко то воли-нека чита, ко не воли - нека игнорише чланак. А може се и избрисати - немам ништа против.

P.S.
Не припадам онима који више воле неке друге руске  ствари од америчких торти (као друг Чворовић у филму "Балкански шпијун").

Kor:
да се разумемо, моја примедба се односи на то да је текст политички и да приличи неком форуму на којем људи разглабају о политици а не на форуму о гг. Да је чика Влада ово своје (наравно да је писао неко други) виђење потркрепио хаплотиповима и генеолошким стаблима онда не би имао било каквих примедби  :)

Следи једна лепа допуна овој карти коју је поставио ДушанВучко

Be like Bill:
Moj mali prilog tome kako je genetiku uključena u političke sporove, tj odgovor Ukrajinca na naučne stavove gospodina Kljosova. Za link prema radu idite na DOI iznad naslova pošto donji link prema tekstu ne radi. Inače, ovo je prvi put da sam naišao na upotrebu reči "svet" kao deo pojma (npr "Ruski svet") umesto pojma "civilizacija" (kao npr kod Hantingtona) i da ga je gospodin Vulin preuzeo iz ruske političke prakse. ( da ne bude zabune, ja to podržavam :D). Tekst je na ukrajinskom pa ko zna, ako ima neka zanimljiva informacija, neka prenese


--- Цитат ---“We Will Never Be Brothers…”, or the Y-DNA Genealogy through the Prism of A. Klyosov’s “Scholarly Patriotism”
Serhii Nalyvaiko
Published 2020
History
A notable factor in the development of modern Y-DNA genealogy is the popularization activity conducted by Prof. A. Klyosov (USA, Russia), primarily in relation to his concept of “scholarly patriotism”, considered by the scientist not only as a means of objective knowledge of the Russian people’s past but also as an instrument of ideological influence, in particular, an important tool for counteracting modern Normanism and Russophobia. It is characteristic of A. Klyosov’s approach to present one of his leading ideological positions as the “Ukrainian question”, which is mainly interpreted in view of the concept of the “Russian world”, from the standpoints of the outright Ukrainophobia and imperialist chauvinism. Among the most notable “ideological markers” of the modern DNA genealogy in “Klyosov’s version” is the active promotion of the concepts of the “Russian plain” and the “Ancient Rus people” as elements for creating the contemporary “national myth” of modern Russia in terms of historical research. Also, there is a “fundamental conclusion” asserted in the modern DNA genealogy that the Russians, Belarusians, and Ukrainians possess common origin, i.e. a new version of the well-known idea of a “common cradle” of three fraternal peoples, pushed back for several thousand years. However, in both cases we are talking about ideologically conditioned concepts, equipped with the tools of excessive terminological liberalism and a certain substitution of concepts aimed at misleading the unprepared reader. The introduction of incorrect, biased, ideologically conditioned interpretations of the objective DNA genealogical data into scientific circulation might be considered the greatest information threat in the field of historical disciplines in the general context of using “hybrid” information technologies. The situation is complicated by the fact that the Ukrainian humanities are hardly represented by any experts in DNA genealogy, while this area is actively developed by the efforts of the Russian-language academic school. In the context of modern geopolitical realities, this causes a special and unwavering interest in the ideological “context” that accompanies the extensive promotion of the new DNA genealogical knowledge.
--- Крај цитата ---

https://www.semanticscholar.org/paper/%E2%80%9CWe-Will-Never-Be-Brothers%E2%80%A6%E2%80%9D%2C-or-the-Y-DNA-through-Nalyvaiko/eb8c7feb2b833cfaa2283ddbdb4c38ee08eba01b

НиколаВук:

--- Цитат: Be like Bill  Јул 28, 2021, 01:57:41 поподне ---Moj mali prilog tome kako je genetiku uključena u političke sporove, tj odgovor Ukrajinca na naučne stavove gospodina Kljosova.

--- Крај цитата ---

Псеудонаучне ставове г. Кљосова.  ;)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију