Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 54248 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #40 послато: Март 31, 2016, 07:05:16 поподне »
Popovo Polje kod Ljubinja. Selo Kotezi. Kukrike katolici. Slava Nikoljdan

Ван мреже Titanik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #41 послато: Април 02, 2016, 01:28:52 поподне »
Saznao sam da su crkvene knjige u Dobrljinu spaljene u drugom svetskom ratu! Cuo sam za nekog maticara Umičevića koji mozda ima neke sacuvane knjige, ali nemam nacin da dodjem do njega. Sta dalje da radim???

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #42 послато: Мај 26, 2016, 07:56:45 поподне »
Поштовани,
већ дуже времена имам жељу да формирам породично стабло, родом смо из Бишева код Рожаја, прешли смо из Бишева у околину Лепосавића после 1890, село Кијевчиће, наше старо презиме у Бишеву је Савић, то је све што знам о нашем пореклу и да нас везују за Куче...

ја-Игор Вулићевић
отац- Зоран Вулићевић
деда-Радомир Вулићевић
прадеда-Радојица Вулићевић (дошао из Бишева)
чукундеда- Вулић Савић (дошао из Бишева)

Свака ваша помоћ и сваки ваш савет је добродошао  :)
" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #43 послато: Април 16, 2017, 06:22:00 поподне »
Да не покрећем нову тему... данас добих информацију да су мормони почели да убацују комплете матичних књига за период до 1895. године, дакле, све оно што је дигитализовано пре коју деценију. Мађарска је изгледа цела већ покривена, а ови јужнији крајеви зависно од места до места, али у сваком случају огромно благо се налази бесплатно на мрежи. ;)

FamilySearch.org/catalog



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #44 послато: Април 16, 2017, 06:25:31 поподне »
 :D :D :D
Имаш неке детаље?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #45 послато: Април 16, 2017, 06:56:16 поподне »
Да не покрећем нову тему... данас добих информацију да су мормони почели да убацују комплете матичних књига за период до 1895. године, дакле, све оно што је дигитализовано пре коју деценију. Мађарска је изгледа цела већ покривена, а ови јужнији крајеви зависно од места до места, али у сваком случају огромно благо се налази бесплатно на мрежи. ;)

FamilySearch.org/catalog

Не знам да ли сам ја глуп (могуће је), али ја ово не умем да користим.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #46 послато: Април 16, 2017, 07:07:01 поподне »
Јел си регистрован на сајт?

Ја сам сад почео да тражим.

Махом су то католичке за период 1816-1895. Тек су кренули да их каче.

Ван мреже Давор

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 49
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #47 послато: Април 16, 2017, 07:18:24 поподне »
Да би видео садржај потребно је регистровати се. Кад се улогујеш идеш на „SEARCH”, а затим изабереш „RECORDS”. Са десне стране отвори се мапа, клинеш на Европу и када се отвори падајући мени изабереш земљу. Са наших простора су доступне Хрватска и Словенија. Када изабереш Хрватску отвори се нови екран где имаш списак колекција. Изабереш „Croatia, Church Books, 1516-1994", Затим се отвори нови екран на којем, на дну стране, кликнеш на ”Browse through 1 421 761 images” и тада се отвори списак колекција.

Што се тиче самог сајта, у задњих неколико година није било никаквих промена, односно уношења нових докумената. Мени лично је доста помогло јер сам успео пратити претке по мајчиној линији из Далмације, све до краја 18. века. Документи новијег датума, дакле од почетка 20. века се налазе у архивима или матичним уредима. Тако сам из архива у Задру добио тј. наручио копију из матичне књиге рођених парохије Ервеник где је уписан мој деда рођен 1907. А пре неколико дана сам успео добити из матичног уреда у Книну копију из матичне књиге венчаних, такође парохије Ервеник, где је уписано венчање мојих прадеде и прабабе. Прабаба је умрла млада и нико у фамилији није имао никаквих података о њој осим имена. Тако да сам уз ту копију и претраживање матичних књига на FamilySearch, успео решити ту малу „мистерију“ и разгранати породично стабло.
« Последња измена: Април 16, 2017, 07:21:29 поподне Давор »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #48 послато: Април 16, 2017, 07:32:01 поподне »
Што се тиче самог сајта, у задњих неколико година није било никаквих промена, односно уношења нових докумената. Мени лично је доста помогло јер сам успео пратити претке по мајчиној линији из Далмације, све до краја 18. века. Документи новијег датума, дакле од почетка 20. века се налазе у архивима или матичним уредима. Тако сам из архива у Задру добио тј. наручио копију из матичне књиге рођених парохије Ервеник где је уписан мој деда рођен 1907. А пре неколико дана сам успео добити из матичног уреда у Книну копију из матичне књиге венчаних, такође парохије Ервеник, где је уписано венчање мојих прадеде и прабабе. Прабаба је умрла млада и нико у фамилији није имао никаквих података о њој осим имена. Тако да сам уз ту копију и претраживање матичних књига на FamilySearch, успео решити ту малу „мистерију“ и разгранати породично стабло.

Ево управо и ја гледам Ервеник. Моји преци су из тог места (по мушкој линији). Додуше мој отац је већ комплетирао податке, али без обзира на то ово је веома користан извор.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #49 послато: Април 16, 2017, 07:36:13 поподне »
Православне књиге у Хрватској ту стоје годинама. Нажалост, нису их ажурирали, ако је то икако могуће.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #50 послато: Април 16, 2017, 07:55:43 поподне »
Православне књиге у Хрватској ту стоје годинама. Нажалост, нису их ажурирали, ако је то икако могуће.

Сад је фора та да су књиге почеле да буду у целости доступне, нпр. од 1777-1895. године, док је пре било двадесет година овамо, десетак тамо, двадесетак опет на крају... Хрватска стога још није приведена крају, док су села по мађарској углавном обрађена, и по питању р-к, и по питању православних, а и по питању реформата.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #51 послато: Април 16, 2017, 08:00:56 поподне »
Код православних у Хрватској су углавном 1830-е и 1850-е. Неких парохија ни нема.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #52 послато: Мај 01, 2017, 01:44:05 пре подне »
Гледах мало архинет, па налетех и на ово у претрази: http://arhinet.arhiv.hr/details.aspx?ItemId=1_4592

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #53 послато: Април 20, 2018, 04:40:35 поподне »
Нисам желео да због овог питања отварам посебну тему, а ова ми је било некако најближа питању.

Који наши стручњаци тренутно раде истраживање породичног порекла из стручне литературе?
Мени је нпр урадио Александар Бачко још крајем 2013. године, али сам исто желео да урадим за свог зета из Републике Српске који има веома мала сазнања о свом породичном пореклу. Међутим, на емејл адресу нико већ преко две недеље не одговара.

Да ли неко зна можда коме могу да се обратим да то уради (наравно уз надокнаду).

Хвала!

Демића страна

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #54 послато: Април 20, 2018, 05:31:51 поподне »
Највећи дио литературе и извора којима се служе Бачко и њему слични доступан је на порталу "Порекло", па готово свако уз мало добре воље, концентрације и труда може сазнати основне ствари о поријеклу свога рода.

У сваком случају, мислим да није исто када се човјек сам ангажује око истраживања породичног поријекла и када то за њега одради неко други без икакве љубави и страсти, чисто зарад материјалне користи.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #55 послато: Април 20, 2018, 06:54:15 поподне »
Највећи дио литературе и извора којима се служе Бачко и њему слични доступан је на порталу "Порекло", па готово свако уз мало добре воље, концентрације и труда може сазнати основне ствари о поријеклу свога рода.

У сваком случају, мислим да није исто када се човјек сам ангажује око истраживања породичног поријекла и када то за њега одради неко други без икакве љубави и страсти, чисто зарад материјалне користи.

Па свакако да си у праву што се стасти тиче, али ја нпр када сам стартовао са тим 2013. нисам имао благе везе где се шта држи, па ми је ово изгледало као веома добра полазна основа после породичног предања, што се заиста и обистинило. Сада на основу тих података сам трагам даље, мада је тешко. И временски сам ограничен пошто тренутно не живим у Србији.

У конкретном случају питам за свог зета, јер желим да му то поклоним за рођендан као нешто веома лично. Ја стварно немам времена да се ангажујем око тога, а није ми проблем да издвојим новац. Тако да још једном,  ако било ко зна неког сличног који то ради за Р. Српску (општина Прњавор), нека ми се јави.

ПС: мој кум има исту хг као и ти (Милутиновић), има га и у табели :)
« Последња измена: Април 20, 2018, 06:57:55 поподне Златан »

Демића страна

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #56 послато: Април 20, 2018, 07:04:43 поподне »
У конкретном случају питам за свог зета, јер желим да му то поклоним за рођендан као нешто веома лично. Ја стварно немам времена да се ангажујем око тога, а није ми проблем да издвојим новац. Тако да још једном, ако било ко зна неког сличног који то ради за Р. Српску (општина Прњавор), нека ми се јави.

Можда би било најбоље поклонити му тестирање. То је данас свакако најбоља полазна основа за области које нису толико покривене литературом и изворима.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #57 послато: Април 30, 2018, 12:20:21 пре подне »
Можда ће некоме бити занимљиво ово што ћу написати око истраживања мог породичног порекла и прављења родослова,свакако се моје искуство разликује од до сада написаних искустава по неким стварима,првенствено по простору одакле сам и одакле ми преци долазе а самим тим постоје разлике и у начину на који сам стизао до сазнања каква данас имам.Наравно срећа ме је пратила као и већину људи који се овим баве-како кажу срећа прати храбре(у нашем случају упорне ,да не кажем тврдоглаве :D).

Оно што сматрам да је јако битно је и склоп саме личности човека који се бави истраживањем.За себе могу рећи да сам екстровертан тип личности и да ми је то итекако помогло у истраживањима..просто увек сам отворено излазио са питањима без устручавања,а на питања радника више архива које сам посетио или других људи са којима сам долазио у контакт током свог истраживања одговарао сам са поприлично ентузијазма и детаља око мојих тренутних открића.Ваљда су људи то препознали и након што би ме саслушали излазили су доста често са предлозима који мени до тада нису падали на памет а који су ми били од пресудног значаја за податке које сада поседујем,али и даља истраживања.

Ова прича о свом пореклу ме је иначе одувек занимала,поготово што носим презиме града у којем живимо и у ком су живели моји преци од мог прадеде и његове браће, а прва нека сазнања сам остварио док сам био у гимназији.Тада сам први пут дошао у контакт са књигом Јована Ердељановића-Срби у Банату у градској библиотеци и потврдио дотадашња сазнања о породици-а то је да смо из суседног села Црепаје дошли у Панчево.Открио сам да нам је надимак био Миланов(иако тада нисам знао да то представља надимак) а пронашао сам породицу у Црепаји која слави исто Никољдан као и ми а њима је наше презиме надимак(Милошев-Панчевачки)..то ме и данас мучи и једно је од ретких ствари које нисам још увек разјаснио.

Како било,до прошле године нисам био активан по питању порекла,док код једног пријатеља нисам видео програм породичног стабла са именима његових предака и то је баш оставило јак утисак на мене.Размишљао сам где бих могао да пронађем податке о својој породици и пошто живим у релативној близини паде ми на пемет локални Историјски архив.Иако нисам знао шта постоји у Историјском архиву Панчева отишао сам на њихов сајт по први пут прошле године у ово време и видео сам да имају дигитализовану грађу за велики део југозападног Баната ,између осталог и Црепају одакле ми је прадеда пореклом.

Кад се сетим начина и свог размишљања приликом првог одласка у архив не знам дал да се смејем или плачем. :D Понео сам мали папирић-са намером да запишем своје прво презиме и место порекла(можда и неке од предака ако такве информације постоје). ;D
Оно што је јако битно,обзиром да данас знам своја три стара презимена,пре Црепаје два места где су ми преци живели током 18.века,10 предака иза мене уз неке занимљиве детаље из њиховог живота(аскурђел био граничар у Кочиној Крајини и рањен је приликом рата са Турцима итд.),јесте да сам од информација имао само то да ми се прадеда звао Жива,да је био ковач из Црепаје и да је имао надимак Дика ,док му се жена а моја прабаба звала Наталија.

Када сам по први пут отишао и када су ме разуверили што се тиче  илузија које сам гајио  везано за истраживање порекла, буквално у првих 10 минута мог боравка сазнао сам да ми је старо презиме било Панчевац.Када су радници архива чули са каквим сам намерама дошао у архив и када сам се представио добио сам занимљив податак да је пре 5-10 година у архиву био човек који се такође распитивао за презиме Панчевачки(презиме које носим) и да га је занимало када су моји презимењаци престали да се уписују у црквеним књигама под старим презименом Панчевац.Одговор је брзо пронашао,иначе радница архива није могла да се сети имена и презимена господина који се бавио истраживањем моје породице али се сећа да није имао једну руку,тако да је по томе и запамтила целу ту причу.Био сам пресрећан што већ први дан имам неке податке који су до тада били непознати мени и мојима.Већ првог дана сам се сусрео са црквенословенским и сећам се,пошто сам ретроградно прегледавао матичне књиге да када сам дошао до имена Јефтимије(чукундеда) мислио сам да је неко грчко име у питању јер ми је деловало као да је писано алфабетом. :D Долазио сам можда месец-месец ипо дана и открио све заједно са аскурђелом.
Како сам истовремено тражио и пописе из неких од књига Душана Поповића и других аутора и био поприлично темељан,друга радница у архиву ми је љубазно понудила књигу од Ивана Јакшића-Срби у Угарској у 18.веку,где сам првих 10 минута листајући наишао на пример топонимског презимена Срба у Поморишко-Потиској крајини -као пример наведено је презиме Панчевац. :D Тако сам дошао до податка од граничару-припаднику цивилне милиције Арада,Суби Панчевцу са све привилегијама у виду ораница и ливада(касније када сам уз помоћ те књиге превео те старе мерне јединице у јутра,поређењем са књигом о Историји Војне Крајине од Миликер Срећка открио сам да је вероватно Суба Панчевац био хусар).Ипак оно што нисам могао да знам са сигурношћу јесте-да ли ја имам икакве везе са Субом Панчевцом?

« Последња измена: Април 30, 2018, 12:24:06 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #58 послато: Април 30, 2018, 12:20:41 пре подне »
Ту сам полако стао са истраживањем очеве стране и кренуо сам на мајчину породицу.Пошто сам у међувремену пронашао за њих да су пореклом из Далмације и да су око 1774.године прешли у Срем,почео сам прво да тражим литературу у којој се они као породица помињу,пошто ми Митровица у којој се налази архив није баш близу онда сам мислио да прво прегледам све записе о њима у књигама па кад нађем времена да одем до Сремског Архива.У књизи од Срете Пецињачког коју ми је проследио Амикус ,са којим сам све време био у контакту, пронашао сам да се Јајићи(мајчино девојачко презиме) помињу у православним матицама Опова све до почетка 19.века..чим сам то видео сетио сам се да у архиву Панчева имају матичне књиге Опова и првом приликом сам отишао да то и проверим и пронађем неке податке о прецима из поменуте породице.Међутим,ни слутио нисам да Јајиће нећу пронаћи(помиње се породица Јајин што је мало вероватно да су моји преци у питању јер је тешко да би презиме  које су имали мало мање од века(прво помињање 1709.године у млетачким катастрима) променили и додали наставак ин за мање од 10 година боравка након напуштања Далмације),док сам са друге стране пронашао породицу Панчевац(коју иначе Срета Пецињачки не помиње да су забележени у матицама Опова).
Први помен мојих односио се на Максима Панчевца од Животе Панчевца са женом Станом-била је то књига крштених из 1782.године.Касније како сам ишао пронашао сам и извод где се помиње Михаило Максима Панчевца из Црепаје са женом Истијаном да је добио сина кога је крстио као Михаила(већ сам тада знао да се мој аскурђел и аскурђела зову Михаило и Истијана,док се мој курђел Милан  у црепајачким матицама наводи као Михаило на пар места).Одмах сам знао да су то моји директни преци у питању-а за пар сати добио сам још 1 место порекла и 2 претка са мушке и женске стране за које до тада нисам знао.Буквално за не поверовати.  :D
После сам детаљнијим проучавањем матица(обзиром да је период у ком презимена нису била стална у питању гледао сам патронимска презимена + кумове при венчању или крштењу) открио сам још два стара презимена уз презиме Панчевац-презимена Максимов и Животин.Једино што ми сада фали је оно прво презиме на ић јер су моји све наставке већ измењали ;D и место најранијег порекла. :) Интересантно је да сам после овога у књизи Срете Пецињачког нашао да се 60-так породица из Арада иселило у Опово по укидању Поморишко-Потиске границе 1746.године.Ту сам схватио да је врло могуће да се граничар из Арада Суба Панчевац може довести у везу самном и да је велика шанса да ми је то један од предака(могуће 10.колено)..ипак ускоро идем у архив у Араду па ћу имати прилико то и да потврдим. :) Све што сам до сада открио се не наводи ни у једној књизи(нити код Јована Ердељановића нити у монографији Црепаје ) јер су аутори ,вероватно у разговору са мојим прецима(у то време ми је био жив чукундеда као најстарији из породице) закључили да смо ми из Панчева дошли у Црепају,што сам ја својим истраживањима демантовао. :)
То су неки од занимљивих детаља из мог истраживања.Могу да кажем да нисам наилазио ни на какве непријатности,а имао сам контакта са доста архива,свештеника из различитих парохија.
Оно што сматрам узроком непреношења тих породичних предања о именима предака,старим презименима ,неким занимљивим причама -по мени основним стварима које сваки потомак треба да зна јесте рана смрт дедова и баба уз увек присутну неслогу у остатку породице,како то већ код нас Срба иде..ја сам имао 4 године када ми је деда преминуо,мој отац је рођен 19 година после смрти свог деде који је умро са 48 година,и то тако уназад иде за готово свакога од директних предака у мојој породици.Сва срећа па на овим просторима уз упорност постоји могућност да се доста открије јер су матице доста старе,иначе не би ваљало и данас не бих ништа од овога знао.
Огромне заслуге свакако иду Пореклу и свим његовим члановима,захваљујући којем сам нашао много књига и сајтова које се тичу мојих предака да не причам о Фемилисрчу где сам захваљујући Узију пронашао доста ствари о аскурђелу Михаилу-а у исто време потврдио причу о доласку у Црепају из Опова 1790.године,тада јединог преосталог члана породице Панчевац/Панчевачки ,од кога сви који данас носимо презиме Панчевачки водимо порекло.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #59 послато: Мај 03, 2018, 12:10:11 пре подне »
Поздрав свима, читајући ову тему нашао сам потребу да се јавим и да пренесем своје искуство. Што се тиче свог поријекла, презивам се Спахић и потичем из Доње Херцеговине, тачније околине Чапљине. Поријеклом сам почео да се бавим случајно, тако што сам наишао на програм www.myheritage.com, учинио ми се занимљивим, почео сам на њему да правим породично стабло, написао оно што знам, питао оца и стрица и разочарао се колико мало знам. То ме је подстакло да стабло проширујем и тражим податке. То ми је изгледао као слагалицу, уклапаш дио по дио и изгледало ми је забавно. Кад сам у гробљу открио споменик свог родоначелника Косте, не могу описати своје узбуђење. Жена ни дан данас не може да се начуди. Кад јој кажем да одемо мало на гробље да претражујемо оне старе споменике, мисли да сам луд. 
При томе, жалим што то нисам почео да радим док ми је ђед био жив, јер би сигурно сазнао много више података, које можда ни данас нисам открио. Мени је то било поражавајуће док сам се распитивао по селу, код моје фамилије и других, колико људи мало знају о свом поријеклу и колико их то у ствари не занима. И дан данас могу да издвојим само пар људи у свом окружењу које ова тематика интересује. Поготово што долазим из краја гдје су Србе убијали у сваком рату, гдје су бацани у јаме, гдје је трећина српског мушког становништва из мог села у 2.свјетском рату убијена од стране усташа. Зато сматрам да би ми морали знати наше претке, ко смо и одакле смо. Веома жалим што нисам имао прилику да извшим ДНК тестирање на почетку истраживања, јер би тиме уштедио себи огроман труд. Претражио сам гробље, архив у Сарајеву, грунт у Чапљини и Стоцу, матичне књиге у Стоцу, у Чапљини наводно нема ништа, ишчитао сву мени доступну литературу, црквене књиге и домовнике, које су чудом сачуване, остварио преписку са војним архивом у Бечу, чак ми је човјек, Италијан, коме сам послао поруку преко интернета усликао гроб претка који је погинуо у аустријској војсци и сахрањен је у војном гробљу Палманова у Италији.
Мој наврђед Коста дошао је из Тасовчића у Опличиће око 1860. године и од њега наовамо сачинио сам родослов свих Спахића који су икад боравили у Опличићима од Косте до данашњих потомака. Код већине чланова породичног стабла имају чак и датуми рођења, вјенчања и смрти, а не само године. Стабло сам обогатио сликама људи, сликама њихових гробова, свим доступним подацима о њима. И ту сам заокружио причу. Међутим, истражујем годинама и још увијек нисам открио ко је Костин отац, да би направио везу са селом Тасовчићи. Пошто сам направио стабло за опличићке Спахиће, кренуо сам да откривам своје даље поријекло. И ту сам наишао на разне податке и свакакве измишљотине. Прво сам претражио литературу и до сада за Спахиће из Тасовчића и иначе за Србе из Тасовчића нисам нашао ни на један писани извор који говори о њиховом поријеклу. Код Дедијера нису описани. Вего и Трухелка су се бавили археологијом и ни код њих нема ништа, Хасандедић је описивао муслиманске породице, Мандић хрватске, а Срби и моји тасовачки Спахићи су до данашњег дана остали необрађени. Онда сам ишао логиком, гдје се све јављају Спахићи Срби у околини и шире и покушавао их довести у везу са мојим Спахићима. Причао са Јовом Спахићем, наставником историје из Тасовчића који зна читав други свјетски рат напамет и о њему може причати данима, а не зна ко му је био чукунђед. Он ми је рекао да смо најстарији у Тасовчићима и да смо ту били прије Турака. Некако ми је то изгледало као мит, па сам ту теорију одмах одбацио. Касније се испоставило да највише има везе са истином. Већина других Спахића из Тасовчића наводи предање да смо из Кучи. Неки кажу да смо са Зубаца, тамо су Спаићи. Та ми је теорија била најувјерљивија, због исте славе. Једни кажу да смо из Колашина. Контактирао Ашкрабу, Кљајевића и од њих се наслушао глупости. По Ашкраби смо Орловићи од Петричића, а по Кљајевићу од Јакуповића муслимана. Шефко Пашић писао да смо од Медана из Пребиловаца, а ови су опет од Мириловића. Значи, теорија да те бог сачува. Свака различита. У међувремену сам почео писати књигу о Спахићима из Опличића коју и сада пишем, јер сам схватио да имам обиље података који ако се не ставе у неку књигу или публикацију изгубиће се заувијек. У књигу сам ставио све те теорије и моја размишљања, чисто да све буде на једном мјесту да се види како смо подложни митовима и разним лупетањима. Касније сам књигу проширио подацима о селу, цркви, осталим породицама у селу, обичајима, статистици, страдању Срба и она је већ добила неку контуру и полако је завршавам за штампање. Чак сам у њу убацио и податке о генеалогији. И кад сам се помирио да никад нећу сазнати ништа више о даљем поријеклу, појавио се спас у виду ДНК тестирања. И ту тотално изненађење и шок. Очекивао сам са високом процентом вјероватноће да ћу бити цуцки род Ј2а, кад оно Р1б. И све познате теорије пале су у воду. Нити смо из Кучи, нити смо са Зубаца, нити смо из Цуца. Замислите колико сам ја труда уложио истражујући и читајући силну литературу која се бави становништвом Црне Горе, Катунске нахије и слично. Чини ми се да знам више о Спаићима са Зубаца него сами Спаићи. А да сам се одмах тестирао све бих то избјегао. Ваљда је то драж истраживања. Тренутно сам на првобитној теорији коју сам одмах одбацио, тј. да смо најстарији у Тасовчићима и да никуда нисмо ни ишли нити долазили. Да смо ту били одвајкада. Још једна ствар. Сви Спахићи тасовачки су ми листом говорили да су Хасанагићи муслимани од нас Спахића, да су се турчили. Пошто ме такве приче иначе нервирају, узмем узорак једног Хасанагића за тестирање, човјек се тестира и стварно се покаже да смо исти. Једино ту предање није омануло.
То би било укратко о мојим искуствима.