Порекло становништва > БиХ - Република Српска

порекло презимена Вујаковић

(1/2) > >>

Вујаковић Милан:
Поштовани,
Интересује ме порекло породице Вујаковић.
Познато ми је да је мој прадеда, који се звао Максим од оца Бојана, родом из Гламоча у Босни, радио у време Аустоугарске као радник на путу Рисан,Драгаљ,Грахово око 1910. године. Оженио се од Радуловића из Кривошија. Године 2014.родио им се син Благоје а 1922. године су колонизовани ка Косово, тачније село Тараџа општина Вучитрн.
После рата на Космету део породице је избегао у Београд а део породице живи у Звечану  на Космету.
Интересује ме одакле је и када у Гламоч породица дошла. тај део ми је потпуно непознат.
У литератури сам наишао траг да је према једној верзији породица имала старо презиме Пивач и да је негре из Пиве,према другој  да има презимењака који славе Светог Николу, неки Ђурђевдан, да су пореклом са Косова и Метохије, према трећој да смо непознатог порекла.
Моја породица слави славу Свети Јован.

С Поштовањем,

Милан Вујаковић 

НиколаВук:

--- Цитат: Вујаковић Милан  Август 23, 2019, 08:38:00 пре подне ---Поштовани,
Интересује ме порекло породице Вујаковић.
Познато ми је да је мој прадеда, који се звао Максим од оца Бојана, родом из Гламоча у Босни, радио у време Аустоугарске као радник на путу Рисан,Драгаљ,Грахово око 1910. године. Оженио се од Радуловића из Кривошија. Године 2014.родио им се син Благоје а 1922. године су колонизовани ка Косово, тачније село Тараџа општина Вучитрн.
После рата на Космету део породице је избегао у Београд а део породице живи у Звечану  на Космету.
Интересује ме одакле је и када у Гламоч породица дошла. тај део ми је потпуно непознат.
У литератури сам наишао траг да је према једној верзији породица имала старо презиме Пивач и да је негре из Пиве,према другој  да има презимењака који славе Светог Николу, неки Ђурђевдан, да су пореклом са Косова и Метохије, према трећој да смо непознатог порекла.
Моја породица слави славу Свети Јован.

С Поштовањем,

Милан Вујаковић

--- Крај цитата ---

На основу предања, славе и географског порекла постоји добра шанса да припадате хаплогрупи N2 и да сте ранијим пореклом са подручја Бањана, Голије или Пиве. Најбоље би било да по сниженој цени на Српски ДНК дан који је средином септембра урадите Y-ДНК тест који би могао да вас упути на даље кораке у откривању порекла.

Гаџић Црнчевић:

--- Цитат: Вујаковић Милан  Август 23, 2019, 08:38:00 пре подне ---Поштовани,
Интересује ме порекло породице Вујаковић.
Познато ми је да је мој прадеда, који се звао Максим од оца Бојана, родом из Гламоча у Босни, радио у време Аустоугарске као радник на путу Рисан,Драгаљ,Грахово око 1910. године. Оженио се од Радуловића из Кривошија. Године 2014.родио им се син Благоје а 1922. године су колонизовани ка Косово, тачније село Тараџа општина Вучитрн.
После рата на Космету део породице је избегао у Београд а део породице живи у Звечану  на Космету.
Интересује ме одакле је и када у Гламоч породица дошла. тај део ми је потпуно непознат.
У литератури сам наишао траг да је према једној верзији породица имала старо презиме Пивач и да је негре из Пиве,према другој  да има презимењака који славе Светог Николу, неки Ђурђевдан, да су пореклом са Косова и Метохије, према трећој да смо непознатог порекла.
Моја породица слави славу Свети Јован.

С Поштовањем,

Милан Вујаковић
--- Крај цитата ---

Боривоје Милојевић „Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко поље“.

"Вујаковићи (старо презиме Пивачи) доселили су се из непозната места у првој половини 19. века. Њиховом прадеду је тражио неки Турчин овцу, и он није дао. Турчин је тада рекао: „Ја ћу те, Влаше, заклати и однети ти овцу“! А Пивач му је одговорио: „Ако ме закољеш, халал ти!“ Кад су се порвали, Пивач обори Турчина и истргне му зубима гркљан. Затим узме сто дуката, утече у Оџак. „ћоравом Пилиповићу“ и овај га „метне у кметство“."

"Порекло презимена Ново село Купрес
Пивач је старо презиме Вујаковић. Доселио је њихов прадед око 1830. год. из Гламоча. Славе Св. Јована."

Видиш Милане да у истој књизи два супротна тврђења, али треба се мало позабавити на "лицу мјеста" па покушати добити одговоре.
Ја сам из Гламоча (сусједно село до села у ком је живјела већина Вујаковића у Гламочу, а то је село Отковци). Вјероватно је то домицилно подручје за то презиме , судећи по бројности, а и на основу географског положаја.Што се тиче Пивача , то је презиме поријеклом са Купреса и има га и на Купресу , а и у Гламочу, значи тренутно постоје оба презимена (тестирање би показало евентуалну везу у прошлости).Пивач је вјероватно икавица за пјевач, народ са Купреса ( и српски и хрватски) често користи икавицу.

Што се тиче Прадједа Максима имам ово :Vujakovic Maksim, Inft., bh. IR. Nr. 4, Bosnien, Glamoč Raskova Glavica, 1884, verw.
Verlustliste Nr. 227. (Nr. 227. /1915) страна 42.

https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0227/42/LOG_0030/,

Што значи да је припадао 4. пјешадијској БХ регименти (пук).Рођен 1884 (или је тако неко "швабама" дао податак).

Положај Рашкове главице:https://www.facebook.com/radojadusko/posts/rijeke-vrela-i-ponori-gornje-glamo%C4%8Dko-polje-dobija-vodu-od-dvije-rije%C4%8Dice-ponorn/1863809047166426/
Отковци су на супротном дијелу поља (Доње поље).
срдачан поздрав
Жељко Црнчевић

gpaleolog:
Велики број Вујаковића живи у Бањалуци. Познато им је да су се доселили у Бањалуку почетком 19 вијека из Гламоча. Данас се сматрају старом бањалучком породицом. Старе куће им се налазе око ребровачке цркве, углавном у насељу Ада. Слава је наравно Свети Јован.

Вујаковић Милан:
Дошао сам ових дана до књиге Гламоч насеља и становништво, аутор Душан, Миланов, Никић, штампану 1989. године у Сарајеву.
У књизи се наводи да су племена Срба Гламочана , највероватније средином седмог века из Полабља (простор око тока Јене у Немачкој) преплавили сва насеља на Гламочу и том приликом асомиловали затечене Делмате (Илирско племе).
По аутору"Чапор Вујаковића долази у ред најстаријих гламочких родова". Братственици су им Пивачи, Црнчевићи, Симиџије, Кебић, Гаџић и Милошевић.
Само презиме је профилатичко и у основи је вук, као симбол словена.
Презиме Пивач је надимачко а њихов предак се рано одвојио од својих (Вујаковића) и као познат народни гуслар (пивач) отселио у Купрес.
Презиме Црнчевић долази у ред оних који су настали по називима боја. Такође се сматра изведеним презименом од презимена Вујаковић.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију