Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Порекло презимена Перванагић

(1/4) > >>

Слатинац:
Да ли неко зна нешто више о пореклу презимена Перванагић? У регистру бегова у Босни и Херцеговини помињу се 2 Перванагића Осман и Сулејман и у списку пише да су из Требиња, а даљим пореклом Љубомири. Свуда на интернету сам покушавао да пронађем неког ко носи то презиме и нешто више о Перванагићима, али безуспешно.

Зрно:
Презиме је дефинитивно из Требиња. Само се у њему спомиње. Били су неки свештеници Салих и Ибрахим Перванагић у 19. веку. Агу Перванагића је према легенди убио Лука Малешевић, звани Јарамаз.

vojislav.ananic:
Нађох ово, о Перванагићу и Јарамазима, а о томе је већ било речи у Пореклу.

https://malesevci.rs/jaramazi-3/

Слатинац:

--- Цитат: Зрно  Фебруар 05, 2018, 11:10:00 пре подне ---Нађох ово, о Перванагићу и Јарамазима, а о томе је већ било речи у Пореклу.

https://malesevci.rs/jaramazi-3/

--- Крај цитата ---

Читао сам о том убиству и о братству Јарамаз. Мада ту не пише ништа значајно у вези Перванагића. Зна ли се нешто више о историји породице Перванагић и шта је са њиховим потомцима, пошто видим да више нико не носи то презиме, па ме баш занима. Могуће је да су се иселили у Османско царство између 1906-1918. године, тад се из Босне у Турску иселило 24.000 особа па је могуће да су и међу њима беговска породица Перванагић :)

vojislav.ananic:
Ранко, шаљем и о Бадивуковићима.

БАДИВУК
Савремено презиме у Вучитрну. Сложени облик Бадивуковић забележио je Атанасије Урошевић у истом месту са примедбом да je то „поарбанашени српски род".
Сложено од глагола *бадити који je сачуван само у имперфектној форми баднути у значењу убости, пробости и именице вук. О вуку као хтоничној животињи, па чак и као српском врховном богу, има прилично података у нашој етнолошкој литератури. Сви примери у којима се у оваквим сложеницама вук налази на другом месту, изражавају жељу да се на неки начин нашкоди овој животињи или су то једноставно метафоре чврсто повезане са профилаксом. Уп. директну италијанску семантичку паралелу која гласи Cozzalnpi.

Извор: др Велимир Михајловић- Српски презименик

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију