Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232658 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #420 послато: Јануар 07, 2018, 02:44:21 поподне »
Кад бисмо наставили овим темпом, 2023 бисмо већ набацили 60.000 тестираних преко ДНК центра. ;D

Чини ми се да ћемо брзо поново размишљати о Балканском ДНК пројекту.

Богами нећемо! Могу да нам се придруже, под нашим условима, али компромиса више нема.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #421 послато: Јануар 07, 2018, 02:52:48 поподне »
Богами нећемо! Могу да нам се придруже, под нашим условима, али компромиса више нема.

Ја гледам из нашег угла, у смислу, кад наше истражимо, истраживаћемо суседство. :)



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #422 послато: Јануар 07, 2018, 03:12:00 поподне »
Ја гледам из нашег угла, у смислу, кад наше истражимо, истраживаћемо суседство. :)

Већ смо се опекли са тим истраживањем суседства и драго ми је због тога, да ствари буду јасне по питању утопистичког Балканског ДНК пројекта. Најбоље да још мењамо имена наших родова, како би задовољили суседство. Наравно да нас читав Балкан интересује, али не треба одступити ни милиметар од наши ставова и додворавати се другима.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #423 послато: Јануар 07, 2018, 03:40:47 поподне »
Већ смо се опекли са тим истраживањем суседства и драго ми је због тога, да ствари буду јасне по питању утопистичког Балканског ДНК пројекта. Најбоље да још мењамо имена наших родова, како би задовољили суседство. Наравно да нас читав Балкан интересује, али не треба одступити ни милиметар од наши ставова и додворавати се другима.

У контексту нашег интересовања и говорим, не да бисмо се било коме додворавали (зашто бисмо, и коме бисмо?), или некога вукли за рукав хајде, хајде. То је као и све остало, ствар наше воље, потенцијала, и на крају договора. И Platin је пожелео, и ја сам се са жељама надовезао, тако да и ти имаш право на жељу. А уколико некад ова тема поново озбиљно дође на ред, биће сваки човек један глас, па како се звезде наместе. ;)



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #424 послато: Јануар 08, 2018, 12:46:00 пре подне »
Могуће је да се нађе одговарајући начин сарадње према околним земљама.
Да ли ће само Порекло да отвара "филијале" или ће да се оснивају нова удружења па да сарађују са нама или нешто треће, то није толико важно.

Када будемо имали 1% мушке популације то ће да буде добро достигнуће.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #425 послато: Јануар 08, 2018, 07:35:17 поподне »
Већ смо се опекли са тим истраживањем суседства и драго ми је због тога, да ствари буду јасне по питању утопистичког Балканског ДНК пројекта. Најбоље да још мењамо имена наших родова, како би задовољили суседство. Наравно да нас читав Балкан интересује, али не треба одступити ни милиметар од наши ставова и додворавати се другима.

Када буду имали минимум 1/3  узорака , можесе разговарати. Без додвораванја и осталих глупости, комшијесу нам увалјивале коску много пута у заднјих 120 година. Србија и Република Српска и сваки појединац ван те територије кои се добом вољом приклјучи добродошао... Билоби интересантно повремено разменити базе података али да нико неврши измене у податцима...

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #426 послато: Јануар 08, 2018, 07:39:40 поподне »
Када буду имали минимум 1/3  узорака , можесе разговарати. Без додвораванја и осталих глупости, комшијесу нам увалјивале коску много пута у заднјих 120 година. Србија и Република Српска и сваки појединац ван те територије кои се добом вољом приклјучи добродошао... Билоби интересантно повремено разменити базе података али да нико неврши измене у податцима...
Верујем да ће до размене да дође једног дана... А до тада нека ми радимо као до сада и боље.

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #427 послато: Јануар 27, 2018, 09:43:02 поподне »
није добро што се стиче утисак да је намјера о неком обједињавању и размјени постојала од самог почетка. разумљива је бојазан од манипулација које су лако изводљиве у статистици, а све на основу многобројних поука из ближе прошлости. добра је околност што резлтате о поријеклу, какви год да су, мало ће ко узимати за озбиљно, с обзиром на тенденцију мули-култи друштва. наравно, подаци су корисни за оне који се генетиком баве професионално и у комерцијалне сврхе.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #428 послато: Март 06, 2018, 12:14:15 поподне »
I1-M227  ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Raven

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #429 послато: Март 25, 2018, 04:24:11 поподне »









Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #430 послато: Март 25, 2018, 04:39:49 поподне »
Хвала, Равене, на лепим приказима!

Какве сте критеријуме имали када сте тестиране појединце рачунали у статистику или одбацивали из статистике?

Ван мреже Raven

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #431 послато: Март 25, 2018, 04:48:15 поподне »
Рачунати су сви православци који се налазе у табели СДП , изузев тестираних са истим презименом из исте општине , који су рачунати као један.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #432 послато: Март 25, 2018, 05:03:22 поподне »
Рачунати су сви православци који се налазе у табели СДП , изузев тестираних са истим презименом из исте општине , који су рачунати као један.

Невоља је што Табела Српског ДНК пројекта не претендује да буде употребљива у статистичке сврхе. Она сабира све резултате, јер су сви драгоцени, али ту упадају разноразна "циљана" тестирања, која у неким случајевима иду и до више десетина тестираних, што квари статистику.

Али хвала у сваком случају!

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #433 послато: Март 25, 2018, 05:06:37 поподне »
Рачунати су сви православци који се налазе у табели СДП , изузев тестираних са истим презименом из исте општине , који су рачунати као један.

Требало је да користиш и ово
« Последња измена: Јануар 04, 2019, 09:48:14 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #434 послато: Март 25, 2018, 05:50:27 поподне »
Свака част за труд, Равен! Много лепо изгледа.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #435 послато: Март 25, 2018, 07:05:01 поподне »
Одличан приказ, свака част  :D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #436 послато: Април 09, 2018, 12:21:56 пре подне »
Може ли се на основу досадашњег броја тестираних припадника разних родова, одредити и однос у укупној популацији потомака тих родова? (уз напомену за плански тестиране да то није реалан однос у поређењу са неплански тестираним родовима, као и да има тестираних који можда припадају неком од поменутих родова , али услед промене славе и мањка предања, нису уврштени у неки род, а имају модални хаплотип)
Ја бих навео број до сада број тестираних припадника бројнијих родова, па следи тренутна "ранг листа" :) ...
1.  Кричи 102
2.  Дробњаци 98
3.  Озринићи 56 (планско тестирање)
3.  Бањани 56
5.  Род са славом Св. Аврамије 50 (планско тестирање)
6.  Цуце Пјешивци 34
7.  Кучи 31
8.  Никшићи 30
9.  Бјелице 28
10.  Васојевићи 26
11.Мацуре 22
11.Војинићи 22
13. Влаховићи (Ј1) 19
14. Шаренци 17
15. Бјелопавлићи 16
15. Тарски Никшићи (плус остали Y56203) 16
17. Малешевци 10
Близу броја 10 су Шекуларци, Мириловићи, Ковачани свих хаплогрупа, Рајовићи, Зубци, род Св. Константина и Јелене, Морачани и још неки родови
Табела ће се мењати са новим резултатима сигурно :)
« Последња измена: Април 09, 2018, 12:30:27 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #437 послато: Април 09, 2018, 01:44:39 пре подне »
Оно кад поставиш нешто на тему статистике српског ДНК пројекта, па схватиш да то нема никаквог утицаја на укупну статистику  ??? Може и да се брише ако нема смисла ...За неке друге статистике можда да (у смислу неке процене везане за црногорска и херцеговачка племена, што је локалнија тема у односу на ову)...Ипак сам се покајао на јубиларној миленијумској поруци , не би ваљало да јубилеј обележим са фаулом  ;D (мада неке грешке понављам иако сам "џомба", као слање поруке пре промишљања :) )
« Последња измена: Април 09, 2018, 01:52:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #438 послато: Април 19, 2018, 10:06:01 пре подне »
Познато је да се у тим крајевима не води много рачуна о пореклу. Обично се добаци до деде-прадеде и то је то.
Мислим да би требало уврстити у Српски ДНК пројекат и резултате других популарних анализа (у Америци је најпопуларнији 23andme) па макар то била само хаплогрупа без уобичајених маркера. Има пуно наших људи по иностранству који имају пара да ураде ДНК анализу а уједно знају из ког краја им потичу претци.

Ја сам из општине Петровац, са тог истока. Небих се скроз сложио да људе не занима своје порекло. Нпр ми знамо своју лозу до аскурђела. А по бабиној линији (што би рекли у нашој познатој серији) до курлебала. То је реткост. Међутим, наравно да има и људи које то мање занима. Више бих рекао да услед пасивности тог краја људи се потпуно ослоне на породично предање и немају информација да уопште постоји могућност да се сазна нешто ново путем архивске грађе или (чак) днк анализе.

Баш сам јуче причао са тим братом "по бабине линије". Заинтересовао се за тестирање, међутим, цена од око 13к дин одбила од даљег размишљања. Цена ипак по мени није висока генерално, али за наше прилике јесте то луксуз.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #439 послато: Април 19, 2018, 10:14:11 пре подне »
Баш сам јуче причао са тим братом "по бабине линије". Заинтересовао се за тестирање, међутим, цена од око 13к дин одбила од даљег размишљања. Цена ипак по мени није висока генерално, али за наше прилике јесте то луксуз.
Којих 13 хиљада? Свако ко жели да се тестира може се тестирати за пола те суме.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14