Аутор Тема: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори  (Прочитано 17436 пута)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #20 послато: Фебруар 13, 2017, 09:04:05 поподне »
Вукајловићи су као уже братство малобројнији Поповића, али Поповићи су исто као и Луковићи, Петровићи и Радошевићи само огранци Вукајловића према Лутовцу. Не знам да ли је овај податак тачан, можда је неки Вукајловић заиста погрешно информисао Лутовца да би дао свом братству на значају.

У сваком случају, очигледно је да постоје два предања - једно о пореклу из Озринића и друго о пореклу из Шекулара:
Да  ово предање има основа сведочи нам и то да и село Азане није плаћало данак  зато што су се доселили из Шекулара (данас тамо живе Поповићи који су из Шекулара и славе св.Јована Крститеља). Вуле Поповић у родослову суводолских Поповића пише: ''Једни су своје корене везивали за стару Црну Гору, а други за брђане''... Но, на супрот оваквим прилозима, многа историјска документа, публикације и научне мисли са академског трона истински осветљавају трновите стазе давних предака. Академик,  Милисав Лутовац у својим делима указује да суводолски Поповићи воде порекло од Шекулара и касније мигрцијом из Азана где су од давнина живели, а и данас живе Поповићи-племе које је континуално у десет генерација давало православне свештенике Будимљанској и Призренској епархији, пре свега за парохијску службу у народу.
Извор: https://sites.google.com/site/selosekular/o-sekularu/istorijske-staze-sekulara#_ftn3

Сва стариначка братства из Азана се такође наводе на списку презимена пореклом из Шекулара у књизи "Ломни Шекулар":
http://www.poreklo.rs/2014/10/11/prezimena-porijeklom-iz-sekulara/
Иване, све ми је то познато. Моја маленкост се трудила да прочита све што је написано на српском језику ( и ова три новокопмпонована) у вези и око Шекулара.  Још једино нијесам нашао примјерак једног  од фермана турског султана, који је био  у власништву  Вука Љевака и његових потомака у селу Орах на локалитету Чучак у Шекулару ( или неки други ферман), па онда у Пећ код породице проте Стефана Бракочевића ( по  Андрији Јовићевићу). Додуше, нијесам ишао у Цариград - Истамбул, а кажу, нешто има и у  Бечу.  Само не нађох код М. Лутовца да су наведена братства огранци Вукајловића.  Вукајловића  је кад је Лутовац посјетио Азане, било 2.куће, а Поповића 20. кућа. Књига Бихор и Корита је објављена 1967.г. Најбоље је да се пренесе цио изворни текст  академика М. Лутовца о Азанама.
Иначе, дијелим мишљење са тобом, о свему другом наведеном, осим да су  поменута братства огранци Вукајловића. Они су сродни.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #21 послато: Фебруар 13, 2017, 09:08:05 поподне »
 Можда је ово за тему Шекулар, али због младог  Ж. Селаковића, коментарисах и село Азане...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #22 послато: Фебруар 13, 2017, 09:33:14 поподне »
Хвала много Видоју и Ивану! Мислим да нисмо још увек отишли ван теме :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #23 послато: Фебруар 13, 2017, 09:43:01 поподне »
Само не нађох код М. Лутовца да су наведена братства огранци Вукајловића.  Вукајловића  је кад је Лутовац посјетио Азане, било 2.куће, а Поповића 20. кућа. Књига Бихор и Корита је објављена 1967.г. Најбоље је да се пренесе цио изворни текст  академика М. Лутовца о Азанама.
Иначе, дијелим мишљење са тобом, о свему другом наведеном, осим да су  поменута братства огранци Вукајловића. Они су сродни.
Ево шта тачно пише Лутовац везано за Вукајловиће:
Становници Азана су поглавито православни Срби. Најстарија братства су: Вукајловићи, који се деле на мање родове: Вукајловиће (7 к.), Поповиће (20), Луковиће (7), Петровиће (5) и Радошевиће (3). Сви славе св. Јована, сем 2 куће Луковића које су примиле ислам пре 130 година.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #24 послато: Фебруар 13, 2017, 10:23:16 поподне »
Ево шта тачно пише Лутовац везано за Вукајловиће:
Становници Азана су поглавито православни Срби. Најстарија братства су: Вукајловићи, који се деле на мање родове: Вукајловиће (7 к.), Поповиће (20), Луковиће (7), Петровиће (5) и Радошевиће (3). Сви славе св. Јована, сем 2 куће Луковића које су примиле ислам пре 130 година.
У реду је што се тиче М. Лутовца. Није вађење, очигледно , ја сам јутрос натрчао на неку другу пдф верзију. То се види по наведеним страницама. Текст сам био исписао, па ми се избриса. Слабији  ми рачунар на послу него код куће. А можда сам направио и превид, јер Поповићи, Петровићи, неће ни да чују да су они од Вукајловића. Позната  је то прича у нашим крајевима. Па се онда испреда прича, ови јесу прави, а ови нијесу, те једни се прибили... То сам слушао и од једног Петровића и од једног Поповића. Ни за живу главу неће да су од Вукајловића. Они су ми наводили  и ко је давао податке Лутовцу.
 Та предања о  Озринићима и Шекулару,  се и спајају. Шекуларци дошли из Озринића, а послије из Шекулара у Азане и даље Корита, Пештер, Стари Влах , Шумадија.  Само генетичка генеалогија то може да потврди или демантује.
 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #25 послато: Фебруар 14, 2017, 12:15:39 пре подне »
Да допринесем и ја теми, а уједно да сазнам нешто више!  ;)

У недавном тестирању Косоваца и Јужњака, између осталих, узет је брис и од мог колеге-археолога Милосављевића из Бањске. Његова фамилија се у Бањску доселила након ослобођења 1912. из села Козарево на Рогозни. Славе св. Јована 20. јануара, а имају предање да су "од Васојевића", мада бих ја по слави рекао пре да су из Шекулара. Да ли има неких информација о његовим Милосављевићима пре доласка у Козарево (а то се збило у 18. или 19. веку, нисам сигуран, када ми буде одговорио на поруку знаћу прецизније)?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #26 послато: Фебруар 14, 2017, 12:39:06 пре подне »
Да допринесем и ја теми, а уједно да сазнам нешто више!  ;)

У недавном тестирању Косоваца и Јужњака, између осталих, узет је брис и од мог колеге-археолога Милосављевића из Бањске. Његова фамилија се у Бањску доселила након ослобођења 1912. из села Козарево на Рогозни. Славе св. Јована 20. јануара, а имају предање да су "од Васојевића", мада бих ја по слави рекао пре да су из Шекулара. Да ли има неких информација о његовим Милосављевићима пре доласка у Козарево (а то се збило у 18. или 19. веку, нисам сигуран, када ми буде одговорио на поруку знаћу прецизније)?
Фамилија моје мајке слави Св. Јована. Ујак ми каже да су дошли из Васојевића, па мисли да су Васојевићи, али видим и у овоме што си навео и још негде сам видео да би требало да су Шекуларци из Васојевића...Доселили су се негде у осамнаестом веку из села Лопате у Шумадију, село Трнава код Тополе, Савић презиме, а шири род Бабаанђелићи...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #27 послато: Фебруар 14, 2017, 01:01:18 пре подне »
Јер народ има предање да је однекуд, из области неког племена али не значи ако је из те области , да је то племе. Као у овом случају, поистовећивање области Васојевића и племена Васојевић...У Васојевићима (област) су живели и они који нису племе Васојевићи, па сам видео да они са славом Св. Јована из области Васојевића, припадају племену Шекулар...Поготово што сам видео да комбинација славе Св. Јован и преславе Св. Илија, су Шекуларци, а мајкина фамилија обележава оба свеца...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #28 послато: Фебруар 14, 2017, 01:06:40 пре подне »
Јер народ има предање да је однекуд, из области неког племена али не значи ако је из те области , да је то племе. Као у овом случају, поистовећивање области Васојевића и племена Васојевић...У Васојевићима (област) су живели и они који нису племе Васојевићи, па сам видео да они са славом Св. Јована из области Васојевића, припадају племену Шекулар...Поготово што сам видео да комбинација славе Св. Јован и преславе Св. Илија, су Шекуларци, а мајкина фамилија обележава оба свеца...

Мислим да је Милосављевићима  из Козарева Илиндан "мала слава", али нисам сигуран. Наводе Лијеву Ријеку у Црној Гори као село одакле су дошли, такође, помињу и Васојевиће...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #29 послато: Фебруар 14, 2017, 01:11:32 пре подне »
Мислим да је Милосављевићима  из Козарева Илиндан "мала слава", али нисам сигуран. Наводе Лијеву Ријеку у Црној Гори као село одакле су дошли, такође, помињу и Васојевиће...
А село Лопате одакле је мајкина фамилија дошла је област Лијеве Ријеке...Има везе сто посто

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #30 послато: Фебруар 14, 2017, 01:24:37 пре подне »
Мислим да је Милосављевићима  из Козарева Илиндан "мала слава", али нисам сигуран. Наводе Лијеву Ријеку у Црној Гори као село одакле су дошли, такође, помињу и Васојевиће...

По предању преци данашњег рода су се доселили из Мораче, каже Петровић (Рашка).

Милосављевићи 7 кућа, Павловићи 4, Обреновићи 2, Танасковићи 2, Васовићи 1 и Миловићи 1 кућа. Славе Св. Јован Милостиви а прекађују Св. Илију: имају одељаке у селима Матици, Горњем Сувом Долу, ЗУпчу и Тврђену(последња два на десној страни Ибра) и у Точанима у Топлици.

Препоручујем причу Григорија Божовића "Рако Козаревац" :)

Дуле, позабави се овим родом, уводни тактови обећавају :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #31 послато: Фебруар 14, 2017, 01:29:55 пре подне »
По предању преци данашњег рода су се доселили из Мораче, каже Петровић (Рашка).

Милосављевићи 7 кућа, Павловићи 4, Обреновићи 2, Танасковићи 2, Васовићи 1 и Миловићи 1 кућа. Славе Св. Јован Милостиви а прекађују Св. Илију: имају одељаке у селима Матици, Горњем Сувом Долу, ЗУпчу и Тврђену(последња два на десној страни Ибра) и у Точанима у Топлици.

Препоручујем причу Григорија Божовића "Рако Козаревац" :)
Oбавезно, хвала!!! :)


Дуле, позабави се овим родом, уводни тактови обећавају :)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #32 послато: Фебруар 14, 2017, 08:39:08 пре подне »
Вукајловићи су као уже братство малобројнији Поповића, али Поповићи су исто као и Луковићи, Петровићи и Радошевићи само огранци Вукајловића према Лутовцу. Не знам да ли је овај податак тачан, можда је неки Вукајловић заиста погрешно информисао Лутовца да би дао свом братству на значају.

У сваком случају, очигледно је да постоје два предања - једно о пореклу из Озринића и друго о пореклу из Шекулара:
Да  ово предање има основа сведочи нам и то да и село Азане није плаћало данак  зато што су се доселили из Шекулара (данас тамо живе Поповићи који су из Шекулара и славе св.Јована Крститеља). Вуле Поповић у родослову суводолских Поповића пише: ''Једни су своје корене везивали за стару Црну Гору, а други за брђане''... Но, на супрот оваквим прилозима, многа историјска документа, публикације и научне мисли са академског трона истински осветљавају трновите стазе давних предака. Академик,  Милисав Лутовац у својим делима указује да суводолски Поповићи воде порекло од Шекулара и касније мигрцијом из Азана где су од давнина живели, а и данас живе Поповићи-племе које је континуално у десет генерација давало православне свештенике Будимљанској и Призренској епархији, пре свега за парохијску службу у народу.
Извор: https://sites.google.com/site/selosekular/o-sekularu/istorijske-staze-sekulara#_ftn3

Сва стариначка братства из Азана се такође наводе на списку презимена пореклом из Шекулара у књизи "Ломни Шекулар":
http://www.poreklo.rs/2014/10/11/prezimena-porijeklom-iz-sekulara/

 Први линк је пдф верзија књиге Историјске стазе Шекулара, аутора  Благоја Шарића, Пегаз, Бијело Поље 2005.г. Шарићи су млађе братство Јашовића - Вукољеваковића.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #33 послато: Фебруар 14, 2017, 09:59:11 пре подне »
Фамилија моје мајке слави Св. Јована. Ујак ми каже да су дошли из Васојевића, па мисли да су Васојевићи, али видим и у овоме што си навео и још негде сам видео да би требало да су Шекуларци из Васојевића...Доселили су се негде у осамнаестом веку из села Лопате у Шумадију, село Трнава код Тополе, Савић презиме, а шири род Бабаанђелићи...

У недавном тестирању Косоваца и Јужњака, између осталих, узет је брис и од мог колеге-археолога Милосављевића из Бањске. Његова фамилија се у Бањску доселила након ослобођења 1912. из села Козарево на Рогозни. Славе св. Јована 20. јануара, а имају предање да су "од Васојевића", мада бих ја по слави рекао пре да су из Шекулара.

Цитат
Selo Milićevci kod Čačka
Prezivam se Milošević slavim Svetog Jovana Krstitelja živim u jednom selu u okolini Čačka (Centralna Srbija). Po predanju moj predak se doselio iz Crne Gore iz Kolašina i prezivao se Ćirović. Raspitao sam se u Kolašinu ima familija Ćirović i iz Vasojevića su. Taj moj predak je imao tri sina Miloša, Tošu i Jeremiju. I od njih su nastala prezimena Miloševići, Tošići i Jeremići. Ovo se od starina prenosilo sa kolena na koleno, ako neko zna nešto više o ovome nek odgovori u komentaru.

Цитат
Ja slavim Sv.Jovana iz Šapca sam a moj otac,deda, pradeda iz Novog Pazara a dalje poreklo ispod Djurdjevih Stupova kod N.Pazara- Deževa, dok postoji priča da su tu doselili iz okoline Plavskog jezera.Imam dilemu ili mi je poreklo od starih Kuča slave Sv.Jovana a ostali Sv.Nikolu ili Šekulara Živkovića

Цитат
Кремна: Селаковићи (Селаци) су трећа стара породица овог села. За Селаке се зна да су старином Кучи, пали у Морачу. Немирног су духа; нису дуго остали па уз неке хајдучке породице пребегли у Гласинац и одатле се спустили у село Бралиће у Сарајевском Пољу. Из Бралића су пребегли у ово село четири Селака са децом ...., славе Јовањдан.
Цитат
Биоска: Јелисавчевићи (Јелисавчићи и Ђуровићи) су четврта стара породица. Ова стара хајдучка породица много је протеравана и расељавана, овде је дошла од Куча, из истог места одакле су растински и заовљански Кремићи. У ово село дошла су три брата: Марко, Милош и Крсто уз стару матер Јелисавету (Јелисавку). Крсто је био хајдук и одмах по доласку у Биоску оделио је своје и превео у Заовине у Коњску Реку, тамо их ставио под надзор сродника Кремића, са којим је хајдуковао. Крстов је унук чувени Павле Јелисавчић, који је дуго хајдуковао по Србији и Босни педесетих и шездесетих година 19. века, који се на крају предао нашим властима, спустио у Ужице и тамо умро у дубокој старости. Из себе је оставио већу породицу. Јелисавчићи у Кесеровини и Ђуровићи у Пониквама су Јелисавчевићи, има их 20 кућа, славе Јовањдан
Цитат
Шљивовица: Тијанићи (Ерићи) из Мораче (сл. Јован-дан)


Није реткост да исељеници са славом Јовањдан помињу Васојевиће, Куче, Морачу... Биће да добар део њих има везу са Шекуларом, Азанама, Мезгалима...




Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #34 послато: Фебруар 14, 2017, 10:11:06 пре подне »

Није реткост да исељеници са славом Јовањдан помињу Васојевиће, Куче, Морачу... Биће да добар део њих има везу са Шекуларом, Азанама, Мезгалима...
Што се Тијанића из Шљивовице тиче, то су Пивљани пореклом.  Јоко Тијанић који се први доселио у Шљивовицу је хајдуковао у Морачи пре него што се доселио и Љубомир Мићић је зато записао да су се доселили из Мораче.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #35 послато: Фебруар 14, 2017, 10:14:48 пре подне »
Што се Тијанића из Шљивовице тиче, то су Пивљани пореклом.  Јоко Тијанић који се први доселио у Шљивовицу је хајдуковао у Морачи пре него што се доселио и Љубомир Мићић је зато записао да су се доселили из Мораче.

То сам и претпостављао по презимену. Али сам намерно ишао само copy-paste јер неки људи ће то своје порекло ишчитати једино из ових књига и примити једино те написане податке.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #36 послато: Фебруар 14, 2017, 11:06:39 пре подне »
Иначе, може бити да су неки од ових "Куча" уствари једно време живели у селу Кучин(е) код Пријепоља у Полимљу, које им је било одскочна даска у даљим сеобама.  :D

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #37 послато: Фебруар 14, 2017, 03:42:11 поподне »
Написао ми је да су Милосављевићи у Козарево дошли из Лопата код Подгорице, дакле из истог места као и Вучкова ујчевина, мада сам на geonames нашао да у ЦГ имају два места са називом Лопате, једно је код Лијеве Ријеке (васојевићки крај) а друго код Спужа. Претпостављам, пошто предање кажу да су "од Васојевића", да је у питању прво место. Такође ми је написао да се један део преселио у Точане у Топлици, што би одговарало овоме што је Петровић написао, међутим не слаже се слава, јер ови родови из Петровићеве књиге прослављају св. Јована Милостивог, а Милосављевићи из Козарева прослављају св. Јована Крститеља (20. јануара).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #38 послато: Фебруар 14, 2017, 03:48:14 поподне »
На крају ми не делује извесно да су из Шекулара, ако већ памте као матицу те Лопате код Лијеве Ријеке, међутим слава ме збуњује...да ли је могуће да су у питању неки леворијечки "старинци", које су Васојевићи потисли?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Свети Јован Крститељ - Јовањдан у Црној Гори
« Одговор #39 послато: Фебруар 14, 2017, 03:56:31 поподне »
Никола, значи имаћемо хаплотип тога Милосављевића у КИМ-тестирању?