Аутор Тема: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан  (Прочитано 5664 пута)

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #20 послато: Јануар 10, 2019, 08:42:13 поподне »
Hoće  :).To je nešto najvrijednije što se može naći pored crkvenih knjiga.
« Последња измена: Јануар 10, 2019, 08:46:21 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #21 послато: Јануар 12, 2019, 07:23:27 поподне »
Opština je uzela crkvene knjige iz 19.vijeka za Mednu nakon drugog svijetskog rata.Sad je pitanje da li to danas ima i da li se smiju pogledati.To nam je reko paroh medljanski i otac Nikola.
« Последња измена: Јануар 12, 2019, 07:25:32 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #22 послато: Јануар 12, 2019, 08:04:53 поподне »
Opština je uzela crkvene knjige iz 19.vijeka za Mednu nakon drugog svijetskog rata.Sad je pitanje da li to danas ima i da li se smiju pogledati.To nam je reko paroh medljanski i otac Nikola.

Треба проверити у општини.
За почетак да ли уопште то имају, а уколико имају, који су услови да се то погледа?



Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #23 послато: Јануар 12, 2019, 08:24:52 поподне »
Da naravno dali još te crkvene knjige imaju i da li se to uopšte smije pogledati.Proveriću u opštini.

Ван мреже Малиџа

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #24 послато: Јануар 13, 2019, 12:48:50 поподне »
Јавите шта су рекли у општини. И мени би значило за даљњу истрагу. 

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #25 послато: Јануар 13, 2019, 04:00:59 поподне »
Može li se nekako pitati vojni arhiv za mog pretka Peru Andrića? Pošto on je zarobljen bio od strane Nijemaca u Mladenovcu nedaleko od Beograda 1941 godine neznam koji mjesec.Nakon toga je prebačen u Poljsku u radni logor nedaleko od Njemačke Stargard tačnije Stalag 2/D oslobođen je u aprilu 1945 godine od crvene armije i vratio se u avgustu mjesecu 1945 godine svojoj kući.To piše na jednom listu medjunarodnog krsta Jugoslavije.Piše još da je njegov otac Simo i majka Stana rođ.Gajčić/Gajić iz Podrašnice.A od toga Sime je bio otac Pero Andrić koji je došao iz Medne.
A jedan drugi Andrić je bio u partizanima:
Andrić Jove Simo (Jovo je rođeni brat mog pradede Pere) rođen 1920.,Gornji Graci,Mrkonjić Grad,Srbin,zemljoradnik.U narodnooslobodilačkoj borbi od 1943.Borac 1.čete 3.bataljona 7.krajiške udarne brigade.U ratu komandir voda.To piše u jednoj knjizi.


« Последња измена: Јануар 13, 2019, 04:10:20 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #26 послато: Јануар 13, 2019, 09:41:43 поподне »
Можете послати поруку у Архив на адресу: [email protected]

Ја сам се тамо два пута нешто распитивао за чукун-деду, погинулог у Првом Светском Рату и добио оба пута одговор.
Предлажем да питања буду што краћа.

Оба пута на одговор сам чекао између 10 и 14 дана.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #27 послато: Јануар 13, 2019, 10:11:13 поподне »
Dobro hvala poslao sam već i reko sam o svom pradedu sve što znam.Sledeći put ću ih za prvi svijetski rat pitati vezano za moje Andriće.
« Последња измена: Јануар 13, 2019, 10:18:03 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #28 послато: Јануар 13, 2019, 10:20:03 поподне »
A taj Simo koji je bio u partizanima je sin Jove.Piše da je iz Donji Graci to je jedna greška pošto Andrića nema tamo.Može se naći na sajtu www.znaci.net. Nakon što se uđe u sajt ima skroz dole piše preživjeli i poginuli borci (to su svi borci sedme krajiške udarne brigade) zapisani i klikne se onda na to.
« Последња измена: Јануар 13, 2019, 10:50:48 поподне Amicus »

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #29 послато: Јануар 18, 2019, 09:27:55 поподне »
Vojni arhiv nema podatke o Peri Andriću.Predložili su mi da se obratim konzulatu Republike Srbije u Austriji.
« Последња измена: Јануар 18, 2019, 09:36:23 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #30 послато: Јануар 24, 2019, 07:47:06 поподне »
Prema jednom starom spisku prezimena bilo je i Andrića u Gerzovu.To mi je reko jedan iz Gerzova koji je gledo taj spisak i zaista ih je bilo.Bilo ih je u 19.vijeku, a posle toga su ili odavno izumrli ili odavno odselili, za to danas niko ništa nezna o njima.
A u predanju Andrića iz Medne piše da su četiri brata došli bježeći do prizren grada današnje srpsko selo Medna u prvoj polovini 19.vijeka.Srednovijekovna tvrđava Prizrenac bi se trebala nalaziti iznad današnjeg sela Okandžije.Iza te tvrđave se nalazilo ito naselje veliko (danas se tamo iza te tvrđave nalazi Donja i Gornja Slatina), pa se sveukupno može zvati prizren grad.Smatra se da je Katarina Kosača tamo boravila koja je bježala pred turskom najezdom.Ovo sa Katarinom Kosačom vjerovatno nije tačno, ali možda jest.
« Последња измена: Јануар 24, 2019, 07:57:11 поподне Филип Андрић »

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #31 послато: Фебруар 21, 2019, 09:11:26 поподне »
Možda arhiv jugoslavije ima podatke od pradjede Pere koji je bio u jugoslovenskoj kraljevskoj vojsci?

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #32 послато: Април 29, 2019, 10:17:50 поподне »
Samo me nešto zbunjuje zašto mi imamo predanje da su naši Andrići došli iz Glamoča u Mednu, a Andrići iz Medne imaju predanje da su došli iz Vrtoča u Mednu. Ali naši Andrići i Andrići iz Medne imaju predanje da su daljim porijeklom iz istočne Hercegovine. Ništa bez testiranja pa da vidimo da li smo međusobno uopšte srodni, ali ja vjerujem da jesmo.

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #33 послато: Септембар 05, 2019, 11:15:22 пре подне »
Na groblju u mom selu sam našao spomenik svog pretka Pere koji je doselio iz Medne. Na spomeniku piše umjesto Andrić Andrijić, što znači da smo nakon nekog vremena skratili prezime u Andrić. Daljim porijeklom smo iz Hercegovine odnosno iz okoline ili između Nevesinja i Trebinja, a tamo ima Andrijića u samo jednom mjestu, koje se nalazi nedaleko od Nevesinja. Mjesto se zove Udrežnje i ta porodica tamo isto slavi Đurđevdan. Stara su porodica, ali malobrojna. Mislim da je sasvim sigurno da su moji preci došli iz tog mjesta.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #34 послато: Септембар 05, 2019, 11:45:33 пре подне »
У неким презименима, нити се чује а нити означава у писму интервокалско Ј:  Илић (према Илијић), АНАНИЋ (према Ананијевић)...

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан
« Одговор #35 послато: Септембар 05, 2019, 12:00:14 поподне »
У неким презименима, нити се чује а нити означава у писму интервокалско Ј:  Илић (према Илијић), АНАНИЋ (према Ананијевић)...

Nisam lingvista, ali vjerovatno je tako.