Аутор Тема: Најбољи српски редитељи-порекло  (Прочитано 17639 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #20 послато: Децембар 29, 2016, 01:42:59 поподне »
Цитат
Живорад Жика Митровић, редитељ филмова: Капетан Леши, Ужичка Република и Марш на Дрину је из Горње Бадање под Цером.

Од које је фамилије?  У тексту о селу нема Митровића. Интересује се Шок, помоћник капетана Љешија, па да му јавим... :D

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #21 послато: Децембар 29, 2016, 01:48:36 поподне »

11. Ђорђе Кадијевић



Мислим да има сличности међу ова два Померанца



Макс фон Сидов / Max von Sydow
R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>YP237>YP235>YP234>YP238>L365>YP243>YP269

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #22 послато: Децембар 29, 2016, 01:49:14 поподне »
Од које је фамилије?  У тексту о селу нема Митровића. Интересује се Шок, помоћник капетана Љешија, па да му јавим... :D

Има фамилија Митровић у уводном дијелу текста, али се не помиње касније...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #23 послато: Децембар 29, 2016, 01:50:55 поподне »
Пошто Красојевићи и бјеху властела, непосредни потомци називали су се и Властелиновићи, па се неке лозе помињу и тако.
Властелиновићи су доселили „из Херцеговине“ преко Бјелопавловића и Колашинске Плане. Ово „из Херцеговине“ се пише из изговора од када је велики простор Херцеговине припао проширеној поберлинској Црној Гори, а до тада су наиме просељеници звани селили се по Херцеговини.

ИЗВОР: Петар Ашкраба Загорски – СРБИЈА (ИЛИ ЗАГОРЈЕ, СТАРА СРБСКА  ПРЕЗИМЕНА, СЕОБЕ…) друга књига, Загорје, 2008 ; СТР 462"

Баш пре неки дан сам донео на скенирање књигу о Властелиновићима коју је написао Блажо Кнежевић. Биће уврштена у ново издање дигиталне библиотеке.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #24 послато: Децембар 29, 2016, 01:53:45 поподне »
Желимир Жилник јесте српски режисар, али је по оцу Словенац. Слажем се за почасно јесто Живка Николића!

Чудо невиђено Ха, Ха, Хи. Хи, Хо, Хо  ;D; Браћа Кондић (Славко Штимац), Зељо (Петар Божовић) "Све ћа ја то рашћерати"; а онда финале окршај са  веслима "чија млада има првенство пролаза".

Опростите што сам мало скренуо са теме, али увијек када гледам српске филмове са израженом тенденцијом црног хумора, прва асоцијација ми је како су наши западни сусједи "сиромашни са хумором, да не кажем досадни". Некако се ту најбоље уклапао Звонко Лепетић "Ђуро има тешку руку".

Можда не би било лоше, мада је основ теме поријекло редитеља, да се направи неко гласање за најбољи филм.

Ја мислим да му је мајка из Никшића и да је тамо и рођен, тако да су неки гени сигурно присутни.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #25 послато: Децембар 29, 2016, 01:58:34 поподне »
Цитат
Има фамилија Митровић у уводном дијелу текста

Хвала, сад видех, у засеоку Кољанима. Шок је разочаран што се не зна одакле је тачно онај који му је удахнуо живот...има чак и кризу идентитета, пита се да није и он из Горње Бадање...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #26 послато: Децембар 29, 2016, 02:04:20 поподне »
Aлександар "Саша" Петровић, за мене једини озбиљан са ове листе. Волим и Макавејева, али мислим да је он ипак више био зајебант него филмаџија.

http://aleksandarpetrovic.org/o-sebi-i-drugima/o-poreklu/

Судећи по ономе што је сам изрекао, Саша Петровић је са мајчине стране потомак Филипа Ристића, "председника 17. владе Србије, министра иностраних дела, министра просвете, гувернера Народне банке, сталног амбасадора Србије у Цариграду, Бечу, Берлину и Лондону, почасног члана Српске краљевске академије."

О поријеклу Филипа Ристића се каже:

"Филип Христић син је Карађорђевог бимбаше Христе Ђорђевића родом из Самокова, родоначелника Христића. Христин брат је бимбаша Величко Ђорђевић, родоначелник београдске породице Величковић."

Филип Ристић



За породицу са очеве стране само је написао да му је деда био власник најбољег хотела у Бањи Ковиљачи и да се потом одселио у Француску. Сам Саша Петровић рођен је у Паризу.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #27 послато: Децембар 29, 2016, 02:21:18 поподне »
Ја мислим да му је мајка из Никшића и да је тамо и рођен, тако да су неки гени сигурно присутни.

Желимир Жилник је рођен у Нишу 1942. Мајка му је Милица Шуваковић рођена у Пакрацу. Отац и мајка су му убијени током рата. Очева породица у потрази с послом се преселила 1936. у Ниш. Вјероватно су Штајерци.

Е сад за Душана Макевејева не знам. У сваком случају отац му је руски емигрант Сергеј  Макавеев. Мало сам истраживао по руским сајтовима и чини ми се да су из Московске области. То сам, можда погрешно, закључио гледајући тамо неки телефонски именик из 1917. године, а видио сам рускох хероја из II свјетксог рата. У сваком случају није ријетко презиме.

Ово мало демантује али у СССР-у су биле велике економске миграције:

Макавеев Олан Титович г.Никольск (Пензенская область) .
Макавеев Андрей Силович г.Данилов (Ярославская область) .
Макавеев Вячеслав Евгениевич г.Молдино (Тверская область) .
Макавеев Александр Рейнгольдович г.Великая Губа (Республика Карелия) .
Макавеев Радий Оскарович г.Богородск (Нижегородская область) .
Макавеев Роджер Ксенофонтович г.Стародуб (Брянская область) .
Макавеев Алексей Ставрович г.Мензелинск (Республика Татарстан) .
Макавеев Борислав Демидович г.Заборово (Рязанская область) .
Макавеев Ян Стратоникович г.Хоста (Краснодарский край) .
Макавеев Моисей Давидович г.Сазанье (Пензенская область) .
Макавеев Радий Арефиевич г.Звездный городок (Московская область) .
Макавеев Лука Карлович г.Рязанцево (Ярославская область)

 Мајка Јелка Бојкић, изгледа прва жена ветеринар у Краљевини Југославији. Рођена у Сремској Митровици; одрасла у Петрињској области; студије завршила у Загребу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #28 послато: Децембар 29, 2016, 02:22:53 поподне »
Хвала, сад видех, у засеоку Кољанима. Шок је разочаран што се не зна одакле је тачно онај који му је удахнуо живот...има чак и кризу идентитета, пита се да није и он из Горње Бадање...

Митровићи су у Горњу Бадању досељени почетком 19. вијека из Туђина (Осечина). Славе Лазареву Суботу. Могли би бити поријеклом од ова два рода из Туђина:

"-Вуковићи: Уз Кочину Крајину хајдуковао је по околини Вук Зимоњић из Каменице и он се, на молбу својих пријатеља, остави хајдучије и дође у Вујачиће, призети се у њихову породицу и поред њих насели, те је од њега 3 куће Вуковића, славе Лазаревдан."

или

"-Мршовићи: Кади горњи и ови су досељени иу Цикота-округ ужички, данашњи Мршовићи, којих је 4 кућа и славе Лазаревдан."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #29 послато: Децембар 29, 2016, 02:37:30 поподне »
Желимир Жилник је рођен у Нишу 1942. Мајка му је Милица Шуваковић рођена у Пакрацу. Отац и мајка су му убијени током рата. Очева породица у потрази с послом се преселила 1936. у Ниш. Вјероватно су Штајерци.

Е сад за Душана Макевејева не знам. У сваком случају отац му је руски емигрант Сергеј  Макавеев. Мало сам истраживао по руским сајтовима и чини ми се да су из Московске области. То сам, можда погрешно, закључио гледајући тамо неки телефонски именик из 1917. године, а видио сам рускох хероја из II свјетксог рата. У сваком случају није ријетко презиме.

Ово мало демантује али у СССР-у су биле велике економске миграције:

Макавеев Олан Титович г.Никольск (Пензенская область) .
Макавеев Андрей Силович г.Данилов (Ярославская область) .
Макавеев Вячеслав Евгениевич г.Молдино (Тверская область) .
Макавеев Александр Рейнгольдович г.Великая Губа (Республика Карелия) .
Макавеев Радий Оскарович г.Богородск (Нижегородская область) .
Макавеев Роджер Ксенофонтович г.Стародуб (Брянская область) .
Макавеев Алексей Ставрович г.Мензелинск (Республика Татарстан) .
Макавеев Борислав Демидович г.Заборово (Рязанская область) .
Макавеев Ян Стратоникович г.Хоста (Краснодарский край) .
Макавеев Моисей Давидович г.Сазанье (Пензенская область) .
Макавеев Радий Арефиевич г.Звездный городок (Московская область) .
Макавеев Лука Карлович г.Рязанцево (Ярославская область)

 Мајка Јелка Бојкић, изгледа прва жена ветеринар у Краљевини Југославији. Рођена у Сремској Митровици; одрасла у Петрињској области; студије завршила у Загребу.

Макавеев је колико сам видио и доста често бугарско презиме. Не знам колико је сигурно ово да је отац Макавејева Рус.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #30 послато: Децембар 29, 2016, 02:56:15 поподне »
Макавеев је колико сам видио и доста често бугарско презиме. Не знам колико је сигурно ово да је отац Макавејева Рус.

Да то је тачно, али ипак би се опредијелио за руску варијанту, Уосталом између два рата интелектуална елита у Београду (Острогорски) и шире су били Руси-емигранти, да не кажем бела гарда. У Бијељини су то били Лукомски; ванредно паметни и надарени за умјетност.

 Ево двије руске варијанте за поријеко презимена. Везе немам руским, додуше учио сам га у ОШ, али да се прочитaти- народ Макавејски, Библија, празник и сл:

"1) Семинарская фамилия, образованная от названия народа маккавеи, упоминаемого в Библии;
2) был и праздник Спас-Маккавей в начале августа. Народ осмыслил маккавеи как маковей, тем более что в это время веяли (очищали) маковые головки."


Ја мислим да му је мајка из Никшића и да је тамо и рођен, тако да су неки гени сигурно присутни.

Мало се извињавам; пословично сам брзоплет. Очигледно се ово односило на Звонка Лепетића. У сваком случају остаје тврдња да "Исток" има много више смисла за хумор.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #31 послато: Децембар 29, 2016, 03:00:53 поподне »
Aлександар "Саша" Петровић, за мене једини озбиљан са ове листе.

Не бих баш рекао једини, али свакако и мој фаворит. Штета што нису завршене Сеобе 2, биле би ремек дјело. То се види и по дјелимично измонтираном материјалу. Саша Петровић се појављује негдје на половини филма у улози грофа Кајзерлинга, руског дипломате.

<a href="https://www.youtube.com/v/_Tft2PoWZ-w" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/_Tft2PoWZ-w</a>

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #32 послато: Децембар 29, 2016, 03:13:03 поподне »
Цитат
Петровић се појављује негдје на половини филма у улози грофа Кајзерлинга, руског дипломате.

уверљив као оригинал, са периком и сто кила.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #33 послато: Децембар 29, 2016, 03:55:23 поподне »
Цитат из горе постављеног филма Сеобе 2, српски војник 18. вијек, Потиска војна крајина:

"Хоће куће да нам премештају, инџилире шаљу, да нам куће буду као под конац...Мајку им шокачку."

Увијек сам говорио да је отпор процесу легализације објеката давнашња српска навика.  ;)

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #34 послато: Децембар 29, 2016, 04:14:39 поподне »
Звoнкo Лепетић је рoђен у Берaнaмa.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #35 послато: Децембар 29, 2016, 04:59:34 поподне »
Звoнкo Лепетић је рoђен у Берaнaмa.

Хвала. Знао сам да је у Црној Гори, а мрзело ме да проверавам Википедију.

Ван мреже pantelija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #36 послато: Децембар 29, 2016, 07:28:00 поподне »
Gde je Vlatko Gilić, najbolji srpski režiser, na AFI listi 50 najboljih režisera svih vremena.
Nemanja Kusturica
Petar Bogdanović
Goran Paskaljević
Goran Marković

Ван мреже pantelija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #37 послато: Децембар 29, 2016, 07:32:11 поподне »
Vlatko Gilić - jedan od 50 najboljih u istoriji svjetske kinematografije
http://www.vijesti.me/caffe/vlatko-gilic-jedan-od-50-najboljih-u-istoriji-svjetske-kinematografije-23825

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #38 послато: Децембар 29, 2016, 07:53:10 поподне »
Шта ћемо кад Gilich има кратак! Предлажем да кад већ није ушо у српску кинематографију буде †††канонизова톆†  :)

https://www.facebook.com/Dukljanska-Pravoslavna-Crkva-DPC-613914212079535/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf

Ван мреже pantelija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Најбољи српски редитељи-порекло
« Одговор #39 послато: Децембар 29, 2016, 08:34:03 поподне »
haha
Ja idem po liniji Njegoša, a tu je i udžbenik za osnovne škole iz Crne Gore iz 1899, tako da svi Crnogorci su Srbi.