Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361402 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #660 послато: Септембар 03, 2017, 08:38:29 поподне »
Oвај скуп је данас одржан у мом селу. Нажалост нисам могао да присуствујем. Села која су уз реку Буковицу још увек на неки начин опстају баш због те реке. Када она буде нестала нестаће и тих пар села. У питању су села - Горња и Доња Буковица, Тимар и Тушиња. Дробњачка села која немају живе воде одавно су мртва. Овим сам лично погођен, па бих свашта написао али боље да се суздржим. Што би рек'о један мој Буковичанин: "Све бих ја то смин'о."

А чек, шта то планирају да ураде па би нестала река?
Нисам упознат у позадину приче, а сад ме баш занима.

Edit:
Аха, хидроелектрана. Схватам.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

симо

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #661 послато: Септембар 03, 2017, 08:42:50 поподне »
Ево га и цео снимак данашњег протеста.

<a href="https://www.youtube.com/v/yv_FNSIimBY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yv_FNSIimBY</a>

Мале хидроелектране су омиљени "бизнис" разних сумњивих ликова, и то не само у ЦГ, има тога и код нас.

Кад ми неко спомене "мини хидроелктрана" већ знам о којој се комбинацији ради:

- доо са два три запослена
- "страна" инвестиција, у ствари домаћи капитал сумњивог поријекла опран на неком од острва
- обавезна подршка локалне и републичке власти

Класичан примјер узурпације општег добра које се продаје као "развој", у циљу богаћења појединаца. О екологији је излишно и писати...


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #662 послато: Септембар 03, 2017, 08:54:01 поподне »
Ова фирма је колико сам начуо у власништву неког Миловог рођака из Горњег Поља. Нема ту страног капитала.

А чек, шта то планирају да ураде па би нестала река?
Нисам упознат у позадину приче, а сад ме баш занима.

Edit:
Аха, хидроелектрана. Схватам.  :)
Планирају да реку од Ђоковог моста, испод цркве у Буковици, спроведу у цеви и одведу је до испод Тушиње где ће бити та централа. Иначе на том делу реке су лепи водопади, вирови за купање и риболов, људи саде баште и напајају стоку. Већина кућа је упућена на реку.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Slijepcevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 34
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #663 послато: Октобар 31, 2017, 03:59:25 поподне »
Да вратимо тему мало у живот.
Занимљив рад Професора Пекића.

https://drive.google.com/open?id=0BzYPNkyaiVR1N1YzNThjSENzZXM

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #664 послато: Новембар 05, 2017, 09:51:43 поподне »
Лубурић:  ДРОБЊАЦИ – племе у Херцеговини
„Крсмановићи [18 кућа) у Слатини.
Најдаља им је старина у Мартинићима од породице Радовића. Неки њихов далеки предак је ускочио од крви у Дробњак и населио се у Бape више Сировца. Потомци му се намноже и са више других разних породица сачињавали су у једно доба велико насеље у Барама. На Илин дан 1690 г. велика турска војска удари изненадно од Колашина преко Сињавине и y крвавој борби, која се тада заметнула изгину многи Дробњаци, а Турци буду повраћени. Тада је скоро цело становништво у Барама било поклано. Једна невеста Радовића спасе синчића Крсмана' који јој је био y колевци и побегне y Мартиниће, где подигне оина. Пошто одрасте, Крсман се поврати у Дробњак и насели y Слатини. Имао је Лала, Бошка ,Радосава...
Славе Ђурђевдан, а прислужују Илиндан“
Слично пишу и други аутри.
Одавно ми је сумњив овај род, пре свега због преславе Илиндан (Дробњаци у Иб. Колашину имају исту комбинацију слава). Моје питање је:
-   Има ли тестрианих из овог рода?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #665 послато: Новембар 05, 2017, 10:05:16 поподне »
Лубурић:  ДРОБЊАЦИ – племе у Херцеговини
„Крсмановићи [18 кућа) у Слатини.
Најдаља им је старина у Мартинићима од породице Радовића. Неки њихов далеки предак је ускочио од крви у Дробњак и населио се у Бape више Сировца. Потомци му се намноже и са више других разних породица сачињавали су у једно доба велико насеље у Барама. На Илин дан 1690 г. велика турска војска удари изненадно од Колашина преко Сињавине и y крвавој борби, која се тада заметнула изгину многи Дробњаци, а Турци буду повраћени. Тада је скоро цело становништво у Барама било поклано. Једна невеста Радовића спасе синчића Крсмана' који јој је био y колевци и побегне y Мартиниће, где подигне оина. Пошто одрасте, Крсман се поврати у Дробњак и насели y Слатини. Имао је Лала, Бошка ,Радосава...
Славе Ђурђевдан, а прислужују Илиндан“
Слично пишу и други аутри.
Одавно ми је сумњив овај род, пре свега због преславе Илиндан (Дробњаци у Иб. Колашину имају исту комбинацију слава). Моје питање је:
-   Има ли тестрианих из овог рода?
Колико ја знам нема. Летос сам покушавао да анимирам једног да се тестира, гледао ме као да причам о космичким силама и није му било јасно зашто то људи раде. Његов стриц је деловао мало заинтересованији али не довољно. Они имају предање да су из Бјелопавлића. Не знају ништа даље о пореклу. Само да их има јако пуно. Памте да се један огранак давно населио у Босни.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #666 послато: Новембар 05, 2017, 10:19:15 поподне »
Колико ја знам нема. Летос сам покушавао да анимирам једног да се тестира, гледао ме као да причам о космичким силама и није му било јасно зашто то људи раде. Његов стриц је деловао мало заинтересованији али не довољно. Они имају предање да су из Бјелопавлића. Не знају ништа даље о пореклу. Само да их има јако пуно. Памте да се један огранак давно населио у Босни.

Скоро да нема поменуте комбинације слава у Дробњаку.

Може само да се предпостави расељавање неких породица после покоља.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #667 послато: Новембар 06, 2017, 09:42:27 пре подне »
Скоро да нема поменуте комбинације слава у Дробњаку.

Занимљиво је да исту комбинацију славе и прислужбе имају шекуларски Ћетковићи, који су, по свој прилици, такође били ускоци у Дробњаку (а можда и старинци).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #668 послато: Новембар 06, 2017, 10:05:10 пре подне »
Занимљиво је да исту комбинацију славе и прислужбе имају шекуларски Ћетковићи, који су, по свој прилици, такође били ускоци у Дробњаку (а можда и старинци).

Да, причали смо о томе више пута на ПП, предпоставља се да су Шекуларски Дробњаци Илиндан прихватили због Шекуларске племенске преславе...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #669 послато: Новембар 06, 2017, 10:08:27 пре подне »
предпоставља се да су Шекуларски Дробњаци Илиндан прихватили због Шекуларске племенске преславе...

Тако кажу. Једино, не знам која нам је била прислужба у Дробњаку. Према неким причама које сам чуо од старијих братственика, нама је стара слава била Никољдан, а у Дробњаку (онај догађај из 1605. године) смо почели славити Ђурђевдан. Вероватно је да је тада Никољдан узет за прислужбу, а Илиндан у Шекулару.
« Последња измена: Новембар 06, 2017, 11:45:27 пре подне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #670 послато: Новембар 06, 2017, 08:35:37 поподне »
Караџић/Шибалић: "Кад је Крсман одрастао, вратио се у родни крај. Породично предање казује да се Крсман вратио у Ускоке на Ђурђевдан и тај дан узео за своју крсну славу." (?)
« Последња измена: Новембар 06, 2017, 08:37:12 поподне Лука »
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #671 послато: Новембар 06, 2017, 09:00:48 поподне »
Комплетна прича ме усмерава ка могућем расељавању преживелих породица из Бара Сировачких у, рецимо, Т(Ц)решњицу на Тари, а не на Крсманово потомство, зачето почетком 18. века.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #672 послато: Децембар 19, 2017, 11:12:34 поподне »
Не би требало олако одбацити легендарно предање доласка Новљана (уз део N2- P189.2 момчадие?) из Травника (у Дробњак). Ипак то би наистурениа угарска тврђава у Босни.



Philippe Josserand/Zsolt Hunyadi; Élites et ordres militaires au Moyen Âge
« Последња измена: Децембар 19, 2017, 11:19:24 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #673 послато: Децембар 22, 2017, 04:50:00 поподне »
 Je li razmatrana opcija da su se I1 P109 u Drobnjake doselili iz Prijepolja? Ipak ih je tamo u apsolutnim brojevima vise i nego u samim Drobnjacima, a i Durmitor im je jako blizu.  Bekstvo u planinu iz kotline iz nekog razloga zvuci kao realna mogucnost, pod Durmitor tesko da je neko isao od miline. Takodje je interesantan taj celi pojas Stare Hercegovine Drobnjaci-Piva-Golija-Banjani, i zasto su bas tamo naseljeni sve sami severnjaci I1 P109 i N1a P189.2. Po svemu sudeci da je neko obracao paznju na osobine fenotipa boja koze, ociju i kose, i pravio ljudsku granicu prema staro-balkanskim plemenima koja su se spoljasnjoscu u srednjem veku sigurno mnogo vise razlikovala od severnih Srba. Sad su te razlike izgubljene, i danasnji Srbi su integracijom staro-balkanskog elementa u svoj korpus poprimili mnogo tamniju boju koze, kose i ociju, ali u ranom srednjem veku je sigurno da su te spoljasnje razlike bile mnogo ocitije i znacajnije.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #674 послато: Децембар 25, 2017, 05:33:40 поподне »
Чини ми се да нема још увек генетске потврде I1-P109 у Кучима? Све се за сада своди на предања. Иако, пратећи генетски траг (као и предања неких породица I1-P109 из ЦГ), тај миграциони правац може бити реалан. Колико се сећам, овај "кластер" I1 постоји међу Арберешима (Јужна Италија), у Албанији, Грчкој, итд., па је оно предање о Травнику упитно. Или је то нека етапна станица на пример.

Може се порука можда пребацити у тему о Дробњацима I1. Хвала. :)

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #675 послато: Децембар 25, 2017, 09:41:02 поподне »
Што се тиче косе и очију ја претпостављам да је логично да су рани Срби били нешто светлији, можда као данашњи Словаци или тако нешто.Ал не сад Швеђани, али нешто светлији у просеку. Ал што се коже тиче ту и нема никих разлика, осим можда што сад имамо по ког маслињака  ;)
Никад нисам контао што људи трипују да су рани Срби били сви одреда светлокоси, бледи ко Ирци и плавооки ко Финци. 
Потпуно нереалне идеје. 
Извињавам се што сам се мало удаљио од теме.
« Последња измена: Децембар 25, 2017, 09:45:30 поподне LLL »

Schützer

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #676 послато: Децембар 27, 2017, 11:59:06 пре подне »
Чини ми се да нема још увек генетске потврде I1-P109 у Кучима? Све се за сада своди на предања. Иако, пратећи генетски траг (као и предања неких породица I1-P109 из ЦГ), тај миграциони правац може бити реалан. Колико се сећам, овај "кластер" I1 постоји међу Арберешима (Јужна Италија), у Албанији, Грчкој, итд., па је оно предање о Травнику упитно. Или је то нека етапна станица на пример.

Може се порука можда пребацити у тему о Дробњацима I1. Хвала. :)
I1 u Kučima? Stariji sloj ili doseljenici?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #677 послато: Децембар 27, 2017, 12:22:37 поподне »
I1 u Kučima? Stariji sloj ili doseljenici?

Велики број муслиманских породица (I1-P109), из околине Пријепоља, има предање о пореклу из Куча. Осим тога, у пројекту имамо Станишиће из Бјелопавлића I1-P109, који су даље Бубићи, пореклом из Хота (север Албаније). Претпостављам да се због тога везују за те крајеве, иако нема генетске потврде конкретно међу кучким братствима. Такође, ове хаплогрупе нема на том миграционом правцу који је ишао из Куча, па можда могу бити у питању евентуално старији исељеници/просељеници.

У сваком случају, не бих помињао ту везу док се не докаже. Можда она постоји на неком од необјављених истраживања(?)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #678 послато: Фебруар 14, 2018, 10:06:31 поподне »
Након неколико нових резултата, ево прегледа резултата тестираних из Дробњака:


1.   Мандићи - Милешевићи: Јауковићи (I1 P109), Јакшићи (I1 P109), Дурковићи, Даниловићи, Шаулићи, Остојићи, Параушићи, Делићи; за неке родове није сасвим јасно да ли припадају Мандићима или су се уз њих прибратили: Кујунџићи, Ружићи, Костићи (сви славе Аранђелов-дан, а прислужују Ђурђев-дан).

2.   Курепи: Перовићи, Дајовићи, Веселићи, Раковићи (Св. Мрата).

3.   Милутиновићи: Вуковићи-Мотике, Никитовићи, Кавеџићи (Св. Трифун).

4.   Златнопојасовићи: Шушићи, Гргуревићи, Шљиванчани, Змајевићи, Вукићевићи, Булићи, Јегдићи, Кекери (Ђурђев-дан / Мала Госпођа).

5.   Србљановићи: Томићи, Миљевићи, Струњаши, Усовићи, Поповићи, Сарићи, Раонићи (Ђурђев-дан / Св. Пантелија).

6.   Ђуришићи: Ђуришићи, Перовићи, Вукојевићи, Саравеље, (Ђурђев-дан / Аранђелов-дан).

7.   Разни мањи родови за које се сматра да су староседелачки или досељени: Вуковићи (Аранђелов-дан / Ђурђев-дан), Џукићи (Аранђелов-дан), Ракетићи (Св. Јован), Батизићи (Св. Сава / Ђурђев-дан), Касалице (Св. Никола / Ђурђев-дан; I1 P109), Педовићи и Тешовићи (E V13) (Ђурђев-дан / Св. Тома), Вућићи (Ђурђев-дан / Св. Никола), Милашиновићи (Аранђелов-дан / Ђурђев-дан).

8.   Косовчићи: Омакаловићи: Абазовићи, Алексићи, Башовићи, Војиновићи, Радуловићи, Кочовићи, Симуновићи, Дуковићи, Головићи, Ковијанићи, Пушеље, Сандићи, Грбовићи (I1 P109), Вуковићи, Ћоровићи (I1 P109), Одовићи, Перишићи, Кадићи; Ђурјановићи: Зиндовићи, Мемедовићи, Пејовићи, Ћеранићи, Вилотијевићи, Павићевићи, Мандићи-Славујевићи, Машићи, Маловићи, Барци / Барани (I1 P109)  (сви Св. Сава / Ђурђев-дан).

9.   Косорићи: Срдановићи (I1 P109), Недићи, Стојановићи (Ђурђев-дан / Св. Никола).

10.   Церовићи (Ђурђев-дан / Св. Никола) (I1 P109).

11.   Вуловићи: Шћепановићи, Кекићи, Жугићи (I1 P109), Гујићи, Ђерковићи, (Св. Никола / Ђурђев-дан), Зорићи, Јевтићи, Шобићи, Беговићи, Јованићи, Гордијанићи (Ђурђев-дан / Св. Никола).

12.   Балотићи: Томићи, Зарубице, Јегдићи (I1 P109), Матељевићи, Ђедовићи, Новаковићи (Ђурђев-дан / Св. Никола), Сератлићи (Св. Никола).

13.   Милошевићи: Радовићи (I1 P109), Илићи, Ђуровићи, Кнежевићи, Вемићи (I1 P109), Глођаје, Чупићи, Јакићи (Ђурђев-дан / Усековање главе Св. Јована).

14.   Добриловићи: Јанковићи (Св. Никола / Ђурђев-дан) и Шаровићи (Ђурђев-дан).

15.   Миличићи: Ђурђићи, Андесилићи (I1 P109), Гогићи, Ласице, Крстајићи, Јањићи (Св. Никола / Ђурђев-дан, једино Крстајићи прислужују Св. Пантелију).

16.   Калабићи: Полексићи (I1 P109), Китаљевићи, Радоњићи, Станковићи, Пилетићи (Ђурђев-дан / Св. Никола).
 
17.   Тепчани: Џабасани, Бадњари, Јоловићи, Паређине (Св. Никола), Марићи (I2a РН908), Голубовићи, Лаушевићи, Ћетковићи, Вујичићи, Јововићи, Милићевићи, Божовићи, Петковићи, Обрадовићи (I2a РН908) (Ђурђев-дан), Дринчићи (Аранђелов-дан).

18.   Остали мањи новљански родови: Чуровићи (Св. Никола / Ђурђев-дан), Шећковићи (Ђурђев-дан / Петров-дан).

19.   Караџићи (I2a CTS 10228).

20. Годијељи: Пејановићи, Мијовићи, Лазаревићи, Поповићи (Томиндан / Ђурђевдан)  J2b M205

Ако сам неког изоставио, додајте!
« Последња измена: Фебруар 14, 2018, 11:45:16 поподне Amicus »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #679 послато: Фебруар 14, 2018, 10:14:40 поподне »
Што се тиче Тешовића, постоје индиције:

Један потенцијално интересантан резултат:

Тешовић, Фоча, Република Српска, хаплогрупа E-V13

Колико знам, Тешовићи се у том крају не помињу кроз историју, али их је било у Дробњаку, који је дао пуно становништва Горњем Подрињу. Тешовићи из Дробњака су из Годијеља и сматрају се староседеоцима, као и Педовићи. И једни и други славе Томиндан, а преслављају Ђурђевдан. Негде кажу и обрнуто. Тешовићи из Годијеља су се исељавали у Полимље, углавном у 18. веку и касније, можда су неки дошли и до Фоче.

У сваком случају, било би значајно утврдити да су ови Тешовићи у вези са дробњачким.

Тешовића има у фочанском селу Заваит (Завајит), славе Ђурђевдан.

Слава се уклапа.

ТЕШОВИЋИ (живе на Годијељима)

Тешовићи су од давнина живјели на Годијељима, гдје су се раније презивали Јованчевићи, а садашње презиме су добили по Тешу Јованчевићу. Казују да су род с Педовићима, који такође живе на Годијељима и с којима су им посједи заједнички. Има их исељених у Босну и Србију, а има и једна кућа у Никшићу.

У Годијељима их је увијек било само по једна кућа.

Славе Ђурђевдан, а прислужују Томиндан.

Тешовић је тестиран преко 23andme, тако да је без маркера.
Чињеницама против самоувереног незнања.