Аутор Тема: Порекло имена Кулин  (Прочитано 5231 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Порекло имена Кулин
« послато: Новембар 07, 2017, 09:42:46 поподне »
Занимају ме мишљења око постанка овог имена. Његов најпознатији носилац је свакако бан Кулин, владар Босне (1180-1204) и аутор Повеље Кулина бана која је регулисала трговину између Босне и Дубровника. Варијанте овог имена су и Кула, Куле и Кулиша. Према Милици Грковић у "Речнику личних имена код Срба" (стр. 116), ово име би могло бити варијанта имена Никола, а напомиње да је познат и облик Куломир који се јавља 1071. године. Мени лично се ова интерпретација не чини изгледном, јер би захтевало велику трансформацију (од Николе до Кулина), а чини ми се да у то време (рани и развијени средњи век) име Никола није било нарочито раширено међу Србима. Сол је својевремено (док је био у хуно-куманској фази, сада је у келтској, мислим да му је она прва фаза била много занимљивија и плодотворнија) изнео хипотезу да би лично име Кула (које потиче од Кулин) могло да има везе са туркијским именом Кул (са значењем "роб" или "слуга"); један од познатијих носилаца овог имена је Кул Тигин (684-731), млађи брат Билге Кагана, владара Туркијског Каганата. Иако је ова хипотеза "на дугом канапу", занимљива је као још једно могуће виђење овог загонетног имена.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Kul_Tigin
« Последња измена: Новембар 07, 2017, 10:11:12 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #1 послато: Новембар 07, 2017, 09:59:44 поподне »
Занимају ме мишљења око постанка овог имена. Његов најпознатији носилац је свакако бан Кулин, владар Босне (1180-1204) и аутор Повеље Кулина бана која је регулисала трговину између Босне и Дубровника. Варијанте овог имена су и Кула, Куле и Кулиша. Према Милици Грковић у "Речнику личних имена код Срба" (стр. 116), ово име би могло бити варијанта имена Никола, а напомиње да је познат и облик Куломир који се јавља 1071. године. Мени лично се ова интерпретација не чини изгледном, јер би захтевало велику трансформацију (од Николе до Кулина), а чини ми се да у то време (рани и развијени средњи век) име Никола није било нарочито раширено међу Србима. Сол је својевремено (док је био у хуно-куманској фази, сада је у келтској, мислим да му је она прва фаза била много занимљивија и плодотворнија) изнео хипотезу да би лично име Кула (које потиче од Кулин) могло да има везе са туркијским именом Кул (са значењем "роб" или "слуга"); један од познатијих носиоца овог имена је Кул Тигин (684-731), млађи брат Билге Кагана, владара Туркијског Каганата. Иако је ова хипотеза "на дугом канапу", занимљива је као још једно могуће виђење овог загонетног имена.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Kul_Tigin


Име заиста јесте необично за словенског владара, али има још таквих имена, поготово у Босни, која нису баш најјаснијег поријекла, рецимо Сандаљ.Можда би у објашњењу имена Кулин помогло и одгонетање поријекла самог бана Кулина тј. да ли је био син бана Борића ( у неким транскрипцијам ово име се може читати као Борис), да ли је био поријеклом из Славоније. Не знам зашто ми ово Кулин вуче на бугарско име, можда га повезујем са скоро помињаним Куделином.

Можда је банална повезница, али треба видјети и какво је поријекло ријечи кулен/кулин (кобасица) коју видим углавном сматрају за ријеч поријеклом са наших простора, мада ми не дјелује тако.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #2 послато: Новембар 07, 2017, 10:22:43 поподне »
Иако није везано непосредно за тему, споменућу шта се каже за ваљевске Кулинчевиће:

-Кулинци су се доселили кад и Божићи од Горажда у Херцеговини, названи по томе што им је предак направио кулу у којој је седео и од које се и данас виде избе и доње одаје. Кулинаца има данас 7 кућа и славе Ђурђевдан.

-Буковци: Стари Кулинац је населио поред себе и Антонија Буковца, досељеног после њега годину дана из Буковице у Полимљу избегавши крвну освету, има их 6 кућа и славе Јова

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #3 послато: Новембар 07, 2017, 10:29:45 поподне »
Име заиста јесте необично за словенског владара, али има још таквих имена, поготово у Босни, која нису баш најјаснијег поријекла, рецимо Сандаљ.Можда би у објашњењу имена Кулин помогло и одгонетање поријекла самог бана Кулина тј. да ли је био син бана Борића ( у неким транскрипцијам ово име се може читати као Борис), да ли је био поријеклом из Славоније. Не знам зашто ми ово Кулин вуче на бугарско име, можда га повезујем са скоро помињаним Куделином.

Можда је банална повезница, али треба видјети и какво је поријекло ријечи кулен/кулин (кобасица) коју видим углавном сматрају за ријеч поријеклом са наших простора, мада ми не дјелује тако.

Зор је скоро на теми о Ракоњцима поменуо да је Кул куманско име, а већ знамо да се оно јавља код припадника каганске породице Туркијског Каганата из 7-8. века н.е. Можда има везе са Куманима, или још раније, са Аварима, али треба нам још доказа да бисмо могли било шта смислено да тврдимо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #4 послато: Новембар 07, 2017, 10:34:30 поподне »
Иако није везано непосредно за тему, споменућу шта се каже за ваљевске Кулинчевиће:

-Кулинци су се доселили кад и Божићи од Горажда у Херцеговини, названи по томе што им је предак направио кулу у којој је седео и од које се и данас виде избе и доње одаје. Кулинаца има данас 7 кућа и славе Ђурђевдан.

-Буковци: Стари Кулинац је населио поред себе и Антонија Буковца, досељеног после њега годину дана из Буковице у Полимљу избегавши крвну освету, има их 6 кућа и славе Јова

За пивљанске Кулиће се обично мисли да презиме носе по некој кули, али ово се показало погрешним, јер је село Кулићи у Пиви забележено још у другој половини 15. века у турском дефтеру Херцеговине, па је самим тим мало вероватно да су могли да понесу име (и презиме) по том турцизму арапског порекла. Не гарантујем да је код свих Кулића тај случај, постоје једни у Косовском Поморављу који су изгледа заиста добили то презиме по некој кули.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #5 послато: Новембар 07, 2017, 10:47:22 поподне »
Mene je to ime najpre asociralo na kulen ;D Pa sam potražio nešto o poreklu imena za taj proizvod:

Цитат
Alemko Gluhak u svom Hrvatskom etimološkom rječniku navodi oblike kulen, kuljen, kulijen, kulin u značenju „trbuh, drob, djevenica, kobasica“ upućujući na praslavenski polazni oblik. Za kobasicu (kobasa) navodi polazno značenje „ želudac nadijeven mesom “, crijevo u koje se nadijeva svašta.

Opća i nacionalna enciklopedija o kulenu kaže;

kulen, trajna kobasica od finih dijelova svinjetine, dosta začinjena (sol, češnjak, crvena paprika), sušena u crijevu na dimu i zraku. Smatra se izvornim hrv. (slavonskim) proizvodom. Javljaju se i nazivi kulijen, kulin, a riječ vjerojatno potječe od latinskog culleus, crijevo.

https://zupanjac.net/gdje-i-kako-je-nastao-kulin-kulen-crtice-iz-povijesti

Izgleda da i kod njih postoji nedoumica oko porekla imena, ali pre verujem da je poreklo odatle nego iz turskih jezika

Sa druge strane Sandalj bi moglo biti iz bugarskog jezika. Postoji vođa Utrigura Sandilich

https://en.wikipedia.org/wiki/Sandilch

A našao sam i jedan rad koji se bavi pozajmljenicama iz hunsko-bugarskih jezika u slavenske:

https://www.academia.edu/683028/Classification_of_the_Hunno-Bulgarian_Loan-Words_in_Slavonic

Цитат
sanß- Rank, status, dignity,

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #6 послато: Новембар 08, 2017, 12:51:27 пре подне »
 И прије ме занимало поријекло имена Кулин, а сад ме посебно занима.:)

Можда има везе са Куманима, или још раније, са Аварима, али треба нам још доказа да бисмо могли било шта смислено да тврдимо.

 Ево до једног се релативно лако може доћи.:)

 Жичка повеља (1222—1228).

Цитат
А ово су Власи које смо дали овој цркви – ово су имена: Грд кнез с децом, Радота, Влкослав, Тихомир, Станимир, Војихна, Драгшан, Његослав, Злина, Мирош, Брајен, Његуш, Његота, Сина, Радомир, Драган, Братин, Војило, Држихна, Пачемил, Батина, Братмир, Драгуш, Тихомир, Братеш, Грдош, Гостило, Поп, Пачен, Бун, Стан, Драгоман, Стан, Десислав, Купљен, Дајша, Берило, Њег, Бунило, Драгомир, Братен, Станимир, Братоњег, Његота, с децом, Драгуш, Братило, Радослав, Тудор, Луцан, Добромир, Драгослав, Мужило, Тихоч, Драгомир, Драгуш, Куман, Милобрат, Драгуш, Драгослав, Брапа, Предило, Драга, Првослав, Драгуш, Полиград, Радиш, Тихомир, с таштом и децом, Злата, Стан, Драган, Поп, Мик, Добриша, Берило са децом, Гостимир, Рад, Гостимирова мати, Чуч, Куман, Братослав, Бута, Њег, Васил, Братеш, Братослав, Добрц, Љев, Драгомир, Сраштан, Тудор, Тихомир, Бунило, Браја, Гостило, Војмир, Божаја, Турјак, Предимир, Буч, Красимир, Братило, Будислав, Тихослав, Мргела, Радуш, Купљен, Братан, Бун, Продан, Војихна, Братохна, Гостиша, Илија, Букор, Рад, Братина, Бала, Срацин, Хреља, Милац, Добромир, Сина, Влад, Десило, Доброслав, Тешемир, Будин, Божица, Куман, Букор, Рад, Влад, Стан, Поњег, Руг, Грдош, Злата, Стан, Драгут, Влксан, Богдан, Братослав, Бегота, с децом, Толак, Драгун, Лубота, Кулин, Велимир, Брзеј, Тудор, Букор, Нанота, Сина, Њег, Братеша, Берислав, Првослав, Буцкат, Црномуж, Грдан, Никола, Драгош, Драгослав, Војин, Гугота, Вусин, Скоромир, Пружин, Војислав, Дода, Радота, Велимир, Повржен, Војислав, Берило, Мирош, Вељен, Срацин, Андрија, Бегота, Гостило, Чврњега, Гргур, Букор, Богдан, Стан, Десимир, Бежан, Пљен, Вратиша, Дедол, удовица Драгушла и Тус с мајком, Грипон, Чрнота, Стан, Шарбан, Војњег, Белота, Војила, Мирош, Славко, Гостило, Њеж, Продан, Бун, Дјед, Драгуш, Гуња, Братимир, Вокосав, Гостимир, Ходиша, Предихна, Букор, Трусен, Нерад, Сингур, Драгуш.

 Дакле тројица имају носе име Куман а један Кулин, дакле ова имена се код ове заједнице/катуна јављају заједно. За неке влашке групације посебно Мегленорумуне се говори да су имали значајан уплив Печенега, Кумана..

 Занимљиво Ракоњци имају рођака E-Z17107 на анонимном истраживању из Тузланског кантона. Рекао бих око 500-800 г, удаљен.
 Ту је због оваквих конотација позната Калесија али постоји и село Кулина близу Калесије. Знам и за село Кулина код Дервенте.
 Јелисавета Куманка је била регент Угарске 1272-1277, а носила је титулу и војвоткиње Мачве и Босне (у којој су били Усора и Соли).

 Као што сам спомињао код Бијелог Поља постоје најмање три топонима Кулина, постоји и на пештеру село Кулина сјеверозападно од Новог Пазара. затим Кулиновци код Чачка. У попису 1455. земаља Бранковића у Вучитрну се јавља лично име Кулин, и послије исто неки Ранко Кулиш.
 Дакле ово име је далеко од специфичног за Босну. Тек сам загребао Бугарску, али знам нпр. за побуњеника из Видина кнеза Ивана Кулина у 19 вијеку. Затим Село Кулина-вода у Плевенској области.

 Презиме Кулин се среће и по Украјини и Русији.
 Постоји ријека на југу Хантије-Мансије Кульёган, а једна од њених притока је Кулинъёган.

 Иначе деспот Шишман, оснивач династије Шишмана, је из Видина. На подручју Монтане се јавља и у анонимном истраживању и на фтдна код Бугара R-Z94->Z2123->Y934->Y15121->Y19715->YP5271, па сам помислио да могуће има везе са Куманима. Њен далеки рођак R-Y934->YP451 представља значајан дио генетике Карачај-Балкара код којих је јак R1a, скоро сав Z93, а од више Z93 грана YP451 је најјачи. Имају рођака код Руса из Костромскаје области. Мада још тражим дефинитивну солуцију за YP451. Размишљам наравно и о Сарматима/Аланима.

« Последња измена: Новембар 08, 2017, 12:56:26 пре подне Zor »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #7 послато: Новембар 08, 2017, 10:39:47 пре подне »
У куманском контексту ие и име Гугота занимљиво. Zor недавно постави слику ногометаша (фудбалера) сличног имена - Гогита Гогуа. (можда ие све ово случаиност)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1720.msg70136#msg70136

Цитат
Добриша, Берило са децом, Гостимир, Рад, Гостимирова мати, Чуч, Куман, Братослав, Бута, Њег, Васил, Братеш, Братослав, Добрц, Љев, Драгомир, Сраштан, Тудор, Тихомир, Бунило, Браја, Гостило, Војмир, Божаја, Турјак, Предимир, Буч, Красимир, Братило, Будислав, Тихослав, Мргела, Радуш, Купљен, Братан, Бун, Продан, Војихна, Братохна, Гостиша, Илија, Букор, Рад, Братина, Бала, Срацин, Хреља, Милац, Добромир, Сина, Влад, Десило, Доброслав, Тешемир, Будин, Божица, Куман, Букор, Рад, Влад, Стан, Поњег, Руг, Грдош, Злата, Стан, Драгут, Влксан, Богдан, Братослав, Бегота, с децом, Толак, Драгун, Лубота, Кулин, Велимир, Брзеј, Тудор, Букор, Нанота, Сина, Њег, Братеша, Берислав, Првослав, Буцкат, Црномуж, Грдан, Никола, Драгош, Драгослав, Војин, Гугота, Вусин, Скоромир, Пружин, Војислав, Дода, Радота, Велимир, Повржен, Војислав, Берило, Мирош, Вељен, Срацин, Андрија, Бегота, Гостило, Чврњега, Гргур, Букор, Богдан, Стан, Десимир, Бежан, Пљен, Вратиша, Дедол, удовица Драгушла и Тус с мајком, Грипон, Чрнота, Стан, Шарбан, Војњег, Белота, Војила, Мирош, Славко, Гостило, Њеж, Продан, Бун, Дјед, Драгуш, Гуња, Братимир, Вокосав, Гостимир, Ходиша, Предихна, Букор, Трусен, Нерад, Сингур, Драгуш.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #8 послато: Фебруар 18, 2018, 11:22:17 пре подне »
Занимају ме мишљења око постанка овог имена. Његов најпознатији носилац је свакако бан Кулин, владар Босне (1180-1204) и аутор Повеље Кулина бана која је регулисала трговину између Босне и Дубровника. Варијанте овог имена су и Кула, Куле и Кулиша. Према Милици Грковић у "Речнику личних имена код Срба" (стр. 116), ово име би могло бити варијанта имена Никола, а напомиње да је познат и облик Куломир који се јавља 1071. године. Мени лично се ова интерпретација не чини изгледном, јер би захтевало велику трансформацију (од Николе до Кулина), а чини ми се да у то време (рани и развијени средњи век) име Никола није било нарочито раширено међу Србима. Сол је својевремено (док је био у хуно-куманској фази, сада је у келтској, мислим да му је она прва фаза била много занимљивија и плодотворнија) изнео хипотезу да би лично име Кула (које потиче од Кулин) могло да има везе са туркијским именом Кул (са значењем "роб" или "слуга"); један од познатијих носилаца овог имена је Кул Тигин (684-731), млађи брат Билге Кагана, владара Туркијског Каганата. Иако је ова хипотеза "на дугом канапу", занимљива је као још једно могуће виђење овог загонетног имена.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
https://en.wikipedia.org/wiki/Kul_Tigin

С обзиром да је и сама титула "бан" највероватније туркијскога порекла, није тешко поставити хипотезу да је и само име можда од истога.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #9 послато: Април 21, 2020, 03:21:23 поподне »
 Печенешко име.

 Први спомен овог личног имена је Кулин син Кегена, печенешког вође из средине 11 в. који је на крају постао византијски патрициј. Према Шчербаку (експерт за Печенеге) значење имена Кулин је "ждријебе".

 Већ сам спомињао у Босни средњевјековни род Сабанчић, Бућак (Бучак, Буџак ?) Сабанчић.. Бан Кулин има печенешко име..

 Босна = илирска Bathinus. Да нема можда везе са Бешењима? ;D Први спомен је средина 10 в. кад су они већ били активни.. Bathinus јесте наравно извјеснији но Сабанчићи и Кулин одају неки страни утицај, који су могуће послали Маћари..

 Видим има топонима "Кулина", "Кулине", је ли то по неким "кулама" или?? Ако је по кулама требало би да су близу неке градине.

 Мислим да и "Кул" основа вјероватно има нешто туркијско.
« Последња измена: Април 21, 2020, 03:26:34 поподне Zor »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #10 послато: Април 21, 2020, 06:36:22 поподне »
Печенешко име.

 Први спомен овог личног имена је Кулин син Кегена, печенешког вође из средине 11 в. који је на крају постао византијски патрициј. Према Шчербаку (експерт за Печенеге) значење имена Кулин је "ждријебе".

 Већ сам спомињао у Босни средњевјековни род Сабанчић, Бућак (Бучак, Буџак ?) Сабанчић.. Бан Кулин има печенешко име..

 Босна = илирска Bathinus. Да нема можда везе са Бешењима? ;D Први спомен је средина 10 в. кад су они већ били активни.. Bathinus јесте наравно извјеснији но Сабанчићи и Кулин одају неки страни утицај, који су могуће послали Маћари..

 Видим има топонима "Кулина", "Кулине", је ли то по неким "кулама" или?? Ако је по кулама требало би да су близу неке градине.

 Мислим да и "Кул" основа вјероватно има нешто туркијско.

Било је речи о значењу имена "Кул" у првој поруци ове теме. Требало би да је значење "роб" или "слуга" на старотуркијском. Можда је Сол око овога заиста био у праву и тај мађарско-туркијски утицај се може везати за Кализе-Кезуне. Они су били прилично мистериозно "племе" које се у Угарској настанило најкасније током прве половине 12. века, а заједно са Угрима су учествовали у бици на Тари (1150. године), као српски савезници против Византије и њеног цара Манојла Комнина. Даље се каже да су неки од њих остали у Србији након битке и да су се настанили у подручју Таре, Пиве и Дрине. Све ово има занимљива уклапања са нашим N2 (TMRCA се отприлике поклапа са временом битке као и географско подручје настањивања). Иначе се о њима врло мало зна, а информације које имамо су унеколико контрадикторне. Наводно су били или муслимани или јудејци, што би их у овом другом случају везало најпре за Хазаре. Део њих се прикључио Мађарима у њиховом насељавању Паноније док је други део ушао међу Печењеге. Наводно би даљим пореклом требало да су из Хварезма, области јужно од Аралског језера, где се у средњем веку говорило хварезмијским језиком који је припадао североисточној групи иранских језика и био сродан са согдијским. У сваком случају, веома специфична и мистериозна етничка група.  :) У Мађарској постоје топоними који почињу на Kaliz-, који означавају места где су се Кализи настанили.

https://en.wikipedia.org/wiki/Khalyzians
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%BD%D0%B8
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1lizok
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D0%B8

https://en.wikipedia.org/wiki/Khwarazm
https://en.wikipedia.org/wiki/Khwarezmian_language
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #11 послато: Април 21, 2020, 10:45:54 поподне »
Печенешко име.

 Први спомен овог личног имена је Кулин син Кегена, печенешког вође из средине 11 в. који је на крају постао византијски патрициј. Према Шчербаку (експерт за Печенеге) значење имена Кулин је "ждријебе".

Ово ме подсети да сам негде прочитала да кулаш је назив за коња сиве боје.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #12 послато: Април 21, 2020, 11:30:10 поподне »
незнам колико је лично име - Срацин раније у Бугарској било у употреби, али је познато да су гатачки власи Плишчићи, били људи Срацина.

име Срацин у печенешком контексту би могло имати смисла

"Древнѣйшіе списки русскихъ лѣтописей, умалчивающіе о гуннахъ, но хорошо знающіе аваровъ (обровъ). объединяютъ половцевъ («они-же кумане) съ печенѣгами, торкменами и торками подъ общимъ именемъ срацин"
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #13 послато: Април 22, 2020, 10:20:43 поподне »
Било је речи о значењу имена "Кул" у првој поруци ове теме. Требало би да је значење "роб" или "слуга" на старотуркијском. Можда је Сол око овога заиста био у праву и тај мађарско-туркијски утицај се може везати за Кализе-Кезуне. Они су били прилично мистериозно "племе" које се у Угарској настанило најкасније током прве половине 12. века, а заједно са Угрима су учествовали у бици на Тари (1150. године), као српски савезници против Византије и њеног цара Манојла Комнина. Даље се каже да су неки од њих остали у Србији након битке и да су се настанили у подручју Таре, Пиве и Дрине. Све ово има занимљива уклапања са нашим N2 (TMRCA се отприлике поклапа са временом битке као и географско подручје настањивања). Иначе се о њима врло мало зна, а информације које имамо су унеколико контрадикторне. Наводно су били или муслимани или јудејци, што би их у овом другом случају везало најпре за Хазаре. Део њих се прикључио Мађарима у њиховом насељавању Паноније док је други део ушао међу Печењеге. Наводно би даљим пореклом требало да су из Хварезма, области јужно од Аралског језера, где се у средњем веку говорило хварезмијским језиком који је припадао североисточној групи иранских језика и био сродан са согдијским. У сваком случају, веома специфична и мистериозна етничка група.  :) У Мађарској постоје топоними који почињу на Kaliz-, који означавају места где су се Кализи настанили.

https://en.wikipedia.org/wiki/Khalyzians
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%BD%D0%B8
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1lizok
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D0%B8

https://en.wikipedia.org/wiki/Khwarazm
https://en.wikipedia.org/wiki/Khwarezmian_language

 Рођаци Бањана су Мађари и Секељи. Они јесу дошли са тог подручја сасвим сигурно по филогенетском низу. Онај из Словачке је "Варгер" дакле има мађарску основу. Може се преко њих нешто дознати.

 Мени јесте ипак индикативно да се у Бањанима спомиње род "Ногајевића" 1422. г. Ако се зна да је Ногај умро 1300. а да прије њега и не би имало смисла давати таква имена, јер не мислим да је било познатих особа са њим онда овај податак има још већу снагу посебно што се уклапа у њихов садашњи TMRCA. Чини се да ово презиме јесте изведено од Ногаја а не од "ноге".

 Дакле мислим да неко истраживање тих сјеверних рођака Бањана може дати резултат. Том Варгеру је рођак Кочканов. Могуће су и Кализе мада има врло мало информација о њима, а могућа је и 1242, или нешто треће.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #14 послато: Април 23, 2020, 02:13:38 пре подне »
Рођаци Бањана су Мађари и Секељи. Они јесу дошли са тог подручја сасвим сигурно по филогенетском низу. Онај из Словачке је "Варгер" дакле има мађарску основу. Може се преко њих нешто дознати.

 Мени јесте ипак индикативно да се у Бањанима спомиње род "Ногајевића" 1422. г. Ако се зна да је Ногај умро 1300. а да прије њега и не би имало смисла давати таква имена, јер не мислим да је било познатих особа са њим онда овај податак има још већу снагу посебно што се уклапа у њихов садашњи TMRCA. Чини се да ово презиме јесте изведено од Ногаја а не од "ноге".

 Дакле мислим да неко истраживање тих сјеверних рођака Бањана може дати резултат. Том Варгеру је рођак Кочканов. Могуће су и Кализе мада има врло мало информација о њима, а могућа је и 1242, или нешто треће.

Кализи су се изгледа највећим делом "стопили" са Печењезима, па су и ови који су учествовали у битци на Тари по свему судећи у Мађарску дошли након тешког пораза који је Печењезима нанео Алексије Комнин уз помоћ Кумана 1091. године у битци код Левунија. Колико сам успео да ишчитам, изгледа да су Кализи били уствари "прави" Хазари са ушћа Волге, где се налазила и хазарска престоница Итил, који су се након уништења њихове државе у другој половини 10. века распршили и највећим делом били апсорбовани међу Печењеге.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #15 послато: Фебруар 27, 2022, 03:53:44 поподне »
Lično srpsko muško ime - Kulin - po svoj prilici je nastalo od reči kula, značenja - dvorac, tvrđava i sl., a samim tim ime je značenja da onaj ko ga nosi, bude visok, a uz to često i vitak, šlang.

Bosanski ban Kulin Borićević (vladao Bosnom 1166-1204), živeo je znatno pre otomanlijske turske državne ekspanzije na Balkan, tako da tursko poreklo ovog imena, otpada kao moguća.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #16 послато: Фебруар 28, 2022, 11:35:09 пре подне »
Lično srpsko muško ime - Kulin - po svoj prilici je nastalo od reči kula, značenja - dvorac, tvrđava i sl., a samim tim ime je značenja da onaj ko ga nosi, bude visok, a uz to često i vitak, šlang.

Bosanski ban Kulin Borićević (vladao Bosnom 1166-1204), živeo je znatno pre otomanlijske turske državne ekspanzije na Balkan, tako da tursko poreklo ovog imena, otpada kao moguća.

Још кад ови закључци не би били противречни један другом...

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #17 послато: Фебруар 28, 2022, 11:36:04 пре подне »
Lično srpsko muško ime - Kulin - po svoj prilici je nastalo od reči kula, značenja - dvorac, tvrđava i sl., a samim tim ime je značenja da onaj ko ga nosi, bude visok, a uz to često i vitak, šlang.

Bosanski ban Kulin Borićević (vladao Bosnom 1166-1204), živeo je znatno pre otomanlijske turske državne ekspanzije na Balkan, tako da tursko poreklo ovog imena, otpada kao moguća.

Господине Јешо, реч кула је арапског порекла, а у нашем језику представља турцизам, тако да ни у ком случају име Кулин није могло настати на начин како сте ви написали, јер сте исправно приметили да је било присутно пре доласка Османлија на ове просторе.

https://en.wiktionary.org/wiki/%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #18 послато: Фебруар 28, 2022, 11:51:06 пре подне »
Кулин је био одрастао човек кад су му дали име😉

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Порекло имена Кулин
« Одговор #19 послато: Фебруар 28, 2022, 07:36:40 поподне »
У источнословенских језицих има реч куль које означава две ствари. Прво је врећа или сепет из рогоза ( из лат. culleus ) или мера сипућих тела (окол 150 кг) а друго је фиг. невешт и укочен чловек.

https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C

Не каним одврћи туркијску теорију, него тек надоградити словенску.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?