Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 481239 пута)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1080 послато: Јун 10, 2018, 11:15:37 поподне »
Немац који је рођен у Ајзлебену у Саксонији-Анхалт, а у том месту је и умро.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eisleben

С обзиром на близину Лабе и Сале, није толико неочекивана хаплогрупа за њега...

Питам, зато што сам виђао по форумима да су неки проносили да је словенског порекла. Сад се више не сећам да ли је то због хаплогрупе или сам то раније негде читао.
У сваком случају питање је каква је то конструкција била на неком форуму и на основу чега.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1081 послато: Јун 10, 2018, 11:25:53 поподне »
Питам, зато што сам виђао по форумима да су неки проносили да је словенског порекла. Сад се више не сећам да ли је то због хаплогрупе или сам то раније негде читао.
У сваком случају питање је каква је то конструкција била на неком форуму и на основу чега.

Можда ова грана Y18331 није учествовала у етногенези Словена, самим тим што њене подгране су "медитеранске", "грчке", "јеврејске". Код Словена непостојеће... па је можда Лутер "прави" Немац :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1082 послато: Јун 10, 2018, 11:29:43 поподне »
Питам, зато што сам виђао по форумима да су неки проносили да је словенског порекла. Сад се више не сећам да ли је то због хаплогрупе или сам то раније негде читао.
У сваком случају питање је каква је то конструкција била на неком форуму и на основу чега.

Вероватно на основу хаплогрупе. Можда се може рећи да је "далеког словенског порекла", јер ко зна који предак уназад се "германизовао"...

Можда ова грана Y18331 није учествовала у етногенези Словена, самим тим што њене подгране су "медитеранске", "грчке", "јеврејске". Код Словена непостојеће... па је можда Лутер "прави" Немац :)

Мислим да не припада тој грани, него YP196*. S20602 је на истом нивоу као и YP196. Можда су Драмићанин и Лутер иста, још увек неоткривена подграна испод YP196? ;)
« Последња измена: Јун 10, 2018, 11:31:22 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1083 послато: Јун 10, 2018, 11:41:43 поподне »

Мислим да не припада тој грани, него YP196*. S20602 је на истом нивоу као и YP196. Можда су Драмићанин и Лутер иста, још увек неоткривена подграна испод YP196? ;)

Изгледа да је тако. Он је дакле други као и Пољак Мајка, па можда отуд и приче о словенском пореклу.

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1084 послато: Јул 20, 2018, 08:51:27 пре подне »
Здраво људи.
Тестрао сам се на FTDNA на 12 маркера и добио сам резултате. Почетник сам и сада имам још више питања  :D
Резултат, т.ј предикција каже: I-M223 is a subgroup of I-M223.
Ово је и хаплогрупа и подгрупа уједно ??




симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1085 послато: Јул 20, 2018, 09:00:22 пре подне »
Здраво људи.
Тестрао сам се на FTDNA на 12 маркера и добио сам резултате. Почетник сам и сада имам још више питања  :D
Резултат, т.ј предикција каже: I-M223 is a subgroup of I-M223.
Ово је и хаплогрупа и подгрупа уједно ??

Са 12 маркера тешко да се може знати подгрупа. Хаплогрупа I2-M223 није типична за наше просторе, али је присутна. Морао би поставити и тих 12 маркера да видимо да ли постоји веза са досад тестираним на Пројекту. Наравно требало би да се остави и презиме, мјесто поријекла и крсна слава.

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1086 послато: Јул 20, 2018, 03:29:04 поподне »
Са 12 маркера тешко да се може знати подгрупа. Хаплогрупа I2-M223 није типична за наше просторе, али је присутна. Морао би поставити и тих 12 маркера да видимо да ли постоји веза са досад тестираним на Пројекту. Наравно требало би да се остави и презиме, мјесто поријекла и крсна слава.
Где могу да прочитам више о I2-M223 на Балкану? Занимају ме сви детаљи.
И где да оставим маркере и остале податке?

Хвала

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1087 послато: Јул 20, 2018, 05:05:37 поподне »
Где могу да прочитам више о I2-M223 на Балкану? Занимају ме сви детаљи.
И где да оставим маркере и остале податке?

Хвала
Резултат можете послати на [email protected] па ће уредници Српског ДНК пројекта урадити краћу анализу. Наравно, потребно је да нам наведете и место порекла по оцу и крсну славу.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1088 послато: Јул 20, 2018, 10:38:24 поподне »
Здраво људи.
Тестрао сам се на FTDNA на 12 маркера и добио сам резултате. Почетник сам и сада имам још више питања  :D
Резултат, т.ј предикција каже: I-M223 is a subgroup of I-M223.
Ово је и хаплогрупа и подгрупа уједно ??
Можете ли да ископирате вредности на маркерима?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1089 послато: Јул 21, 2018, 08:33:39 пре подне »
Има ли се шта додати овом тексту ?
https://www.geni.com/projects/I-L621-Y-DNA/40630
Evropa je jedna velika porodica.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1090 послато: Јул 21, 2018, 09:14:17 пре подне »
Има ли се шта додати овом тексту ?
https://www.geni.com/projects/I-L621-Y-DNA/40630

Нема се ништа ни одузети ни додати. Ја бих га само хитнуо "в корзину"  ::)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1091 послато: Јул 21, 2018, 06:17:19 поподне »
Нема се ништа ни одузети ни додати. Ја бих га само хитнуо "в корзину"  ::)

Дакле, то је то.
Evropa je jedna velika porodica.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1092 послато: Јул 22, 2018, 08:28:42 пре подне »
Дакле, то је то.

рус. "корзина"= срб. корпа за отпатке, eng. Recycle Bin

старохрват. "хитнути"= србскоцрногор. убачити
« Последња измена: Јул 22, 2018, 08:30:55 пре подне симо »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1093 послато: Јул 22, 2018, 12:43:03 поподне »
рус. "корзина"= срб. корпа за отпатке, eng. Recycle Bin

старохрват. "хитнути"= србскоцрногор. убачити

Ма сконто сам то ;) , некада сам течно говорио руски.
Волио бих ипак мишљење о овом тексту, поготову о гарани 4460*.
С наилучшими пожеланиями! :)
Evropa je jedna velika porodica.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1094 послато: Јул 22, 2018, 02:06:39 поподне »
Ма сконто сам то ;) , некада сам течно говорио руски.
Волио бих ипак мишљење о овом тексту, поготову о гарани 4460*.
С наилучшими пожеланиями! :)

Аутор чланка има само један циљ,а то је да докаже да је I2-YP196 настала на Балкану и одатле се ширила на сјевер. Умјесто да закључује обрнуто од генетичких чињеница ка хипотезама о поријеклу, он прво поставља хипотезу, па онда у њу уклапа генетичке чињенице, на један прилично неспретан начин.

Што се тиче Y4460 говори о неким старим линијама те хаплогрупе на Балкану. Ако под "старим" подразумјева Y4460* онда то показује непознавање днк филогенетике. Није Y4460* старија грана од осталих грана Y4460 већ грана за коју још нису урађена бар два Биг Ипислона и не знају се нижи СНП-ови. Дакле, то је само још једна од грана Y4460, а не грана из које исходе остале гране Y4460.

Ако је хтио да прича о старости  на неком подручју онда је требало да погледа разноврсност појединих грана и  закључио би да је разноврсност за скоро све гране Динарика већа на сјеверу него на југу. А Y4460 је управо у том погледу очигледан примјер.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1095 послато: Јул 22, 2018, 02:28:40 поподне »
Аутор чланка има само један циљ,а то је да докаже да је I2-YP196 настала на Балкану и одатле се ширила на сјевер. Умјесто да закључује обрнуто од генетичких чињеница ка хипотезама о поријеклу, он прво поставља хипотезу, па онда у њу уклапа генетичке чињенице, на један прилично неспретан начин.

Што се тиче Y4460 говори о неким старим линијама те хаплогрупе на Балкану. Ако под "старим" подразумјева Y4460* онда то показује непознавање днк филогенетике. Није Y4460* старија грана од осталих грана Y4460 већ грана за коју још нису урађена бар два Биг Ипислона и не знају се нижи СНП-ови. Дакле, то је само још једна од грана Y4460, а не грана из које исходе остале гране Y4460.

Ако је хтио да прича о старости  на неком подручју онда је требало да погледа разноврсност појединих грана и  закључио би да је разноврсност за скоро све гране Динарика већа на сјеверу него на југу. А Y4460 је управо у том погледу очигледан примјер.

Је ли Y4460 ближи јужном динарику или грани Z17855? На оном Игоровом графички приказаном родослову испада да су све три гране подједнако удаљене једна од друге, што је могуће само ако је један исти отац направио три сина од којих је сваки рођен са одређеном мутацијом која га чини зачетником нове хаплогрупе.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1096 послато: Јул 22, 2018, 03:33:11 поподне »
Аутор чланка има само један циљ,а то је да докаже да је I2-YP196 настала на Балкану и одатле се ширила на сјевер. Умјесто да закључује обрнуто од генетичких чињеница ка хипотезама о поријеклу, он прво поставља хипотезу, па онда у њу уклапа генетичке чињенице, на један прилично неспретан начин.

Што се тиче Y4460 говори о неким старим линијама те хаплогрупе на Балкану. Ако под "старим" подразумјева Y4460* онда то показује непознавање днк филогенетике. Није Y4460* старија грана од осталих грана Y4460 већ грана за коју још нису урађена бар два Биг Ипислона и не знају се нижи СНП-ови. Дакле, то је само још једна од грана Y4460, а не грана из које исходе остале гране Y4460.

Ако је хтио да прича о старости  на неком подручју онда је требало да погледа разноврсност појединих грана и  закључио би да је разноврсност за скоро све гране Динарика већа на сјеверу него на југу. А Y4460 је управо у том погледу очигледан примјер.

Као што знате ја се не бавим свим хаплогрупама и уопште популационом генетиком, само са својом хаплогрупом и са својим прецима :) . Али да бих разумио ствари понекад се мора отићи ван тих оквира.
Чланак је тендециозно писан и с намјером да налијепи неку "етикету" , међутим, има нешто што се поклапа с мојим размишљањима. Носиоци хаплогрупе И су очито напредовали уз Дунав али и скретали у правцима његових притока (Тиса, Дрина, Босна, Врбас...).  Неке од њих су постали дио Тракије, Илирика итд.. Ту прије свега мислим на I-Z17855 али и на неке подгране од I-PH908, као што су I-A13912 и I-Y32084. Ове двије задње грне бих прије назвао панонцима него славенима.
Волио бих када би о I-CTS10228 писали историчари са овог форума али овај пут с обзиром на досада познате СНП.

Dalmatino, povišću pritrujena

Како ли је настао далматски језик ???
Pute, laze pizon dubli tovari
Gustirne žedne mijun sići i lati 
Konkulana škina težakov 
Od motik po žurnatin pritrujena
 
Prage kalet žnjutin dubli puntari
Naboj Dalmatine rebati na drači
Kroz kadene dicu čićan pasli
A judi driti ka kolone
Dalmatino, povišću pritrujena

Intradu pravice s tilin štrukali
Dalmatino, povišću pritrujena
Rod puntarski resa na drači
Dalmatino, povišću pritrujena
 
Ditinstvon gladnin povist štukali
Dalmatino, povišću pritrujena
Kroz kadene dicu čićan pasli
A judi driti ka kolone
Dalmatino, povišću pritrujena

https://www.youtube.com/v/p0q-7nrQ3X8

Dalmacijo, poviješću premorena

Puteve, ulaze (u polja), teretom utrli magarci.
Bunare žednjele milijuni vjedra i poljevača.
Savijena leđa težaka(zemljoradnika) od kopanja
po nadničenjima premorena.

Pragove uličica gležnjevima udubljivali puntari*
Gnojni čir(žulj) Dalmacije otkucava(bridi) na drači**,
kroz lance djecu dojke dojile,
a ljudi uspravni kao kameni stupovi,
Dalmacijo, poviješću premorena.

Ljetinu pravičnosti s tjelesima izaželi
Dalmacijo, poviješću premorena!
Rod pobunjenički rastao na drači,
Dalmacijo, poviješću premorena!

Djetinjstvom gladnim povijest dopunjavali,
Dalmacijo, poviješću premorena.
Kroz lance djecu dojke dojile,
a ljudi uspravni kao kameni stupovi,
Dalmacijo, poviješću premorena!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1097 послато: Јул 22, 2018, 03:38:34 поподне »
Је ли Y4460 ближи јужном динарику или грани Z17855? На оном Игоровом графички приказаном родослову испада да су све три гране подједнако удаљене једна од друге, што је могуће само ако је један исти отац направио три сина од којих је сваки рођен са одређеном мутацијом која га чини зачетником нове хаплогрупе.

 Z17855 је млађа, разликују се у TMRCA.
Evropa je jedna velika porodica.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1098 послато: Јул 22, 2018, 04:25:50 поподне »
Је ли Y4460 ближи јужном динарику или грани Z17855? На оном Игоровом графички приказаном родослову испада да су све три гране подједнако удаљене једна од друге, што је могуће само ако је један исти отац направио три сина од којих је сваки рођен са одређеном мутацијом која га чини зачетником нове хаплогрупе.

Y4460  није ближи ни Z17855 ни јужном динарику тј. подједнако је далеко и од једне и од друге гране.  Све ове гране су се одвајале у разно вријеме, а не у једној генерацији. Неке СНП-ове ни Биг Ипсилон тест не покрива, а неке још нису откривене јер се људи који их носе још нису тестирали. Такође треба имати у виду да су неке гране и изумрле,а да су неке изузетно ријетке и још неоткривене.

Генерално је проблем што људи процјену старости на YFullu доживљавају буквално, као да се може тачно прорачунати старост заједничког претка и као да тај резултат није плод вјероватноће појаве мутације у времену. Све те процјене старости у генетици не треба схватати стриктно, 100-200 година горе-доле је сасвим нормално да се узима.
« Последња измена: Јул 22, 2018, 04:29:17 поподне симо »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1099 послато: Јул 22, 2018, 05:31:34 поподне »
Све те процјене старости у генетици не треба схватати стриктно, 100-200 година горе-доле је сасвим нормално да се узима.

100-200 година се подразумева, али кад се у новој верзији YFull-а нека грана напрасно "подмлади" за 800 година, онда се јасно види да су те процене врло променљиве, барем у почетку. Наравно, што је више резултата процене постају стабилније временом.