Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 481166 пута)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1060 послато: Мај 25, 2018, 07:10:48 пре подне »
Никола,

Да ли би то што си описао о миграцијама хаплогрупа знао поткрепити и референцама из анонимних истраживања и до сада тестираних по областима и распоредом (мапама ХГ)?
Да на пример обајсниш распоред хаплогрупа, пре свега динарика и његових грана у Панонији, Украјини, Румунији, Бугарској, Грчкој?
Да нам кажеш која је то грана динарика најзаступљенија код (етничких) Грка, која је друга по заступљеностим која трећа, какав им је распоред? Исто тако за Бугарску, затим какав је однос  Р1а и И2а и њихових подграна по областима и правцима миграција?

Цитат
Ова два правца су се налазила источно од Ђердапске клисуре и њих су користили Словени Ипотешти-Кандешти културе, у историји познати као "слободни Склавини", тј. она словенска племена која су била независна од Аварског каганата; археолошки се ова култура препознаје као мешавина прашких и пењковских елемената, који су се у Влашку низију спустили са североистока (украјинска степа, пењковска култура, Анти) и са севера (горњи ток Дњестра и Прута, прашко-корчаковска култура, Склавини). Поред јаког R1a (Z280 и M458), у том миграционом таласу мислим да је било прилично Z17855 гране Динарика, пошто се она више везује за источне, јужне и донекле централне пределе Балкана, што је у складу са кретањем тог таласа; било је сигурно и PH908 јер је то најраширенија подграна не само од S17250, већ целокупног Динарика.

До сада на овом правцу има приличан број тестираних, нећу рећи довољан за коначне закључке - то сигурно није, постоје и неке анонимне студије, па бих те замолио да наведеш на основу чега си наведено закључио?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1061 послато: Мај 25, 2018, 08:04:58 пре подне »
Владице, нема потребе за оваквим надобудним "преслишавањем". Ниси ти професор, а ја неки "лош ђак" па да заузимаш такав тон разговора. На форуму смо и слободно и пријатељски дискутујемо. Што се тиче мапа распростирања грана, прецизних референци и осталих ствари то ни ти ниси приложио, па не знам што од мене то очекујеш. За распоред Z17855 и Y4882 на Балкану сам пратио шта се писало, највише овде на форуму а и у разговору са члановима Порекла који о томе више знају, знам да је било речи да је у скорије време само међу Грцима (засад) откривена нова подграна од Z17855, за коју је Симо претпоставио да би могла имати везе са словенским племенима у Тесалији и Егејској Македонији, а да се Y4882 уопште не јавља на истоку и југу Балкана, већ само на западу. Ако имаш неке другачије информације слободно подели, и мене занима нпр. да ли је Y4882 заиста тако прецизно лоцирана на овим просторима или не. Z17855, колико сам испратио по форуму и у разговорима са члановима Порекла, се јавља и на истоку и на југу Балкана, док на западу постоје родови који њој припадају а који имају предања да су дошли из (југо)источнијих крајева током средњег века (нпр. Мириловићи, мислим и Љешњани-Војинићи).

Историјске и археолошке податке сам дао на основу литературе коју сам читао као студент археологије а и касније, између осталих и самог Седова кога си споменуо. О више различитих праваца којима су се Словени спуштали на Балкан приликом својих похода и касније, приликом насељавања, се можеш информисати у Византијским изворима за историју народа Југославије том I, где су наведени и археолошки подаци који то поткрепљују (нпр. оставе новца закопане тачно по одређеним путним правцима од стране локалног становништва); добар преглед словенских похода и миграција на Балкан је дао и румунско-амерички археолог Флорин Курта у својим чланцима и књигама (мада му је интерпретација етногенезе Словена у најмању руку проблематична, али то са наведеним подацима нема везе); два главна правца о којима је реч су реконструисана и по истраживањима лингвистичара (нпр. Павле Ивић у својој књизи "Историја српског језика"). Надам се да ти је јасно да нису сви Словени који су населили исток, југ и југозапад Балкана прешли Дунав код Видина, део њих свакако јесте.
« Последња измена: Мај 25, 2018, 08:13:18 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1062 послато: Мај 25, 2018, 09:08:24 пре подне »

Ови Словени су по мени били несумљиво Прашкорчаковци из Западне Украјине, и цео правац прати јак С17250, углавно јужне варијанте, али има потврђених и севераца.
Са овом групом је дошао највећи број грана ПХ908 на Балкан, и раније се на целом правцу по СТР маркерима видела велика разноврсност, а сад се већ зна да постоји најмање 10+ подграна ПХ908 (претпоставља да их је укупно 21+, или чак доста више).

У Македонији између  простора који су населили ови Словени са словенском етимологијом имена и завршетком на - ани, и простора који насељавају словенска племена са Аваро-хунском етимологијом и завшетку на -ит (Драгувит, Берзит, Вајунит, Сагудат, Велегезит) прати и значајна разлика у односу З17855 и У4460 са једне и С17250 са друге стране.

Што се тиче I-Y56203, DYS19=14 DYS448=19 највероватније је настао пре почетка словенских миграција, пошто другачије није могуће објаснити толику географску распрострањеност, поред Западног Балкана ту су Пољска, Мађарска, Румунија, Македонија, Бугарска, Северна Грчка. Питање је само дана када ће се појавити у Западној Украјини.
Код Гагауза у Јужној Молдавији нпр. постоје више припадника DYS19=14 али студија не садржи маркер 448.

Прорачуне ТМРЦА на основу Биг У треба узимати са резервом, пошто има све више притужби на квалитет тог производа, поред стандардног промашивања одређених СНП-ова дешавало се и да код једног рођака открије по тој линији тачан број СНП-ова до заједничког претка док код другог далеко мање и самим тим просек то заједничког претка је нижи од стварног. Такође је био један случај у коме је наводно код неког тестираног код ФТДН-а Биг У нашао далеко мање СНП-ова него WGS неке друге компаније. Затим непоклапање археогенетских узорака и ТРМЦА израчунатог на основу Биг Ипсилона. Има доста тога по страним форумима. 

Иако је још увек рано за неке конкретне закључке, у свакој области када се погледа однос оних који су радили СНП тестове и оних који нису далеко је на страни ових других, ипак верујем што се тиче Прашкорчаковаца и С17250 постоји јака корелација у данашњем распореду и историјско-археолошким изворима. Са њима највероватније мигрирају и неке подгране Р1а-З280.
Могу још писати о овоме, само немам времена, када имаш слободног времена прати распоред СНП тестираних а и неких са специфичним СТР вредностима (иако доста непоуздана метода) и почећеш уочавати неке граничне зоне у распореду подграна динарика.

Сматрам да Полесје као центар словенске етногенезе, није могло бити простор ширења PH908 и уопште динарика. Сувише је тај простор дубоко и динарик би био широко и једнако распрострањен широм словенког света. Разлику у односу између I2a и R1a код северних и јужних Словена се може објаснити једино тиме да су I2a представљали нај-јужније ободе словенског света, односно представљали су "ланац" који се простирао дуж читавих Карпата. Када је кренула словенска маса, логично је да су они потиснути први ка југу.

Осим ових праваца које сте навели, постоји и трећи правац доласка PH908, са простора западне Чешке. По мом мишљењу, он је донео подједнако бројну PH908 као и прва два правца. Дакле имамо долазак у оквиру "седам словенских племена" преко јужних Карпата и доњег Дунава. Ту је најмалобројнији. Други правац је преко Паноније на средњи Дунав, стварајући племена Тимочана, Гудашчана, Мораваца... ту је јаче присуство PH908, посебно грана које карактерише маркер DYS561=16. И имамо тај трећи правац, са простора западне Чешке, где су доминантне гране које карактерише маркер DYS561=15. PH908 се дели на две веће гране, а оне се даље деле, највише 5-6.

Што се тиче Y56203, мислим да се неће наћи ни западно ни источно него где је данас распрострањен. У западној Украјини је слабо заступљена грана коју карактерише маркер DYS561=16, још мање грана испод DYS557=17, а поготово Y56203. Брло је могуће да је настао у предмиграцијском периоду, кaо део веће групе PH908>DYS561=16>557=17. Јавља се у Мађарској (личи на херчеговачки), западној Румунији (показује знаке старије гране), Бугаркој (један у Јамболу сигуран, хаплотип између херхеговачког и наших са истока) и северна Грчка (исто између херцеговачког и наших  са истока). Остли DYS19=14 по Македонији, Бугарској, па и код Гагауза, су највероватније "север".

Осим оне моје прве смеле теорије о Y56203, а водећи се TMRCA од највише 1300 година, навешћу још две могућности. Прва је да је ова мутација настала на западу Балкана, као део једне веће групе, а да су сви остали појединци расељени из те области, укључујући и Ћисофског. И друга да је миграција Словена трајала од средине VI до средине IX века.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1063 послато: Мај 25, 2018, 11:18:09 пре подне »
Владице, корисно је и сваке хвале вриједно то што си сакупио велик број резултата Динарика и подијелио резултате свог рада са осталима, али такође мислим да нема разлога да наступаш прозивачки. Није ово неко такмичење већ размјена информација и вјероватно још нико од нас неће доћи до коначних закључака. Генетика не носи сву информацију везану за етногенезу и миграције, поготово везано за Динарик, који је сам по себи још увијек слабо дефинисан за период уназад 2000 година. Ако ти Никола напише неке археолошке факте, не пише то да би их супростављао твојој причи и улазио у полемику, већ да би их допунио неком новом информацијом, а за археологију опет има више формалног образовања и од тебе и од мене. Бар тако видим оно што је написао. Зато молим те, покушај да не јуришаш одмах на саговорника, иначе неће бити комуникације, што је штета, јер вјерујем да си вриједан саговорник за ову причу.

Што се саме теме тиче, уздржаћу се од већине конструкција и хипотеза. Не видим још увијек пуно закономјерности у подгранама Динарика и њиховом везивању за одређене словенске миграције. Рекао бих да сам данас опрезнији него прије годину и више дана, јер нас нови резултати веома брзо побијају.

Засад видим само неколико јасних тенденција:

- одсуство Y4882 у централном и источном Балкану
- доминација Z17855 у централном и источном Балкану, и одсуство у средњој Европи
- доминација PH908 у зони штокавског (читај српског) језика

Све остало ми се још увијек чини прилично неодређеним да би се доносили неки значајнији закључци.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1064 послато: Мај 25, 2018, 12:01:49 поподне »
Што се тиче израчунавања TMRCA код Yfull-a, узећу за пример цео S17250. Ту највећи број јединствених СНП-ова има Словак Хохос, чак 20, што је по методологији израчунавања 3143 год. Најмање има Јањошевић, свега 6, што је 978 год. Када се узме њихова средња вредност, то би било 2060. Када се узме средња вредност свих тестираних S17250 је 15 СНП-ова или 2357 година. Дакле луфта има, али он не би требао да буде нешто богзна шта велики. Посебно што се тиче нижих гранчица на стаблу...

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1065 послато: Мај 25, 2018, 08:01:08 поподне »
Владице, нема потребе за оваквим надобудним "преслишавањем". Ниси ти професор, а ја неки "лош ђак" па да заузимаш такав тон разговора. На форуму смо и слободно и пријатељски дискутујемо.
Стварно не знам што би се тражење података или референци за неку тврдњу сматрало нападом?
Ако неко види да сам негде прекршио правила форума слободно нека изнесе то.
 

А област о којој пишемо је Популациона генетика, и резултате из те дисцилплине покушавамо са историјским подацима уклопити у Генетичку генеалогију и могуће миграционе руте из прошлости. А колико знам овде из те области нико нема формалног образовања, што наравно не значи да се не може из хобија бавити неким анализама уз наравно коришћење неких установљених метода. Свако са мало формалног образовања треба бити свестан да своје теорије и тврдње треба поткрепити референцама и подацима, у овом случају анонимана истраживања и јавни пројекти, плус историјско-археолошки подаци. То шта неко пише на форумима о хаплогрупама и реална ситуација су веома често две различите ствари, и много често зависи од личних убеђења, и самог познавања материје.  Ако већ неко зависи од тога шта други пишу по форумима, барем треба провери какво је реално стање по истраживањима и пројектима, а и историјске изворе на које се те особе позивају, пре него што то узме као факт.
Да би се било шта из Популационе генетике уклапало у неку другу науку, прво и основно је да се познају барем делимично обе науке. У случају када неко о Популационој генитици зна јако мало или готово ништа, треба ако ништа друго обазриво приступити са изношењем неких теорија и покушајем да исте уклопи у неке теорије из других области или своје личне.
За почетак би требао сести и ишчитати доступне  научне радове о регионима који га интересују и хаплогрупама, проучити јавне пројекте и најновија стабла хаплогрупа, хаплотипове итд. Утврдити каква је заступљеност/просек хаплогрупа по областима и бројност популације, које су све ХГ пронађење, у оквиру сваке ХГ колико има могућих подграна, да ли постоји (скорашња) експанзија одређене подгране, каква је разноврсност у оквиру сваке ХГ (барем по СТР маркерима ако други резултати нису доступни), видети структуру и разновсрност одређених хг код различитих етничких/етнографским групама по областима, упоређивати то са другим областима и мапирати распоред и разноврсност хаплогрупа по већим регијама/етничким групама, проценат оних са урађеним дубљим тестирањим итд.
На крају када постоје лепо испрофилисане области и хаплогрупе, може се сести и разоварати и могућим теоријама из других научних дисиплина као што су археологија и историја, кроз један објективан приступ где би се размотриле и оне не тако популарне.

То је прилично обиман посао, али није немогућ, нарочити ако би се више људи бавило тиме.
Доношење закључака по принципу "нашао сам овде хаплотип, нашао онде" не сматран никаквим озбиљним приступом.
У наведеном случају проблем је био што сматрам да интерпретација миграција не подржава данашње стање у ЈИ Европи, а ни прошлости.

Не видим зашто би требало тражење неких података који би поткрепили одређене теорије требало сматрати "агресивним наступом"?

А јасно ми је да су  најмање три групе Словена продрле на Источни и Јужни Балкан, у опису миграција сам говорио о једној од њих, и могућој вези. Оно шта ми недостаје су неки радови на ту тему, по могућству новијег датума. Имам списак доста њих само их тешко проналазим по интернету, Курту сам већ скинуо неке радове и књиге, само због обавеза нисам стигао проучити детаљно шта је све писао. 

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1066 послато: Мај 25, 2018, 08:03:21 поподне »
.

Засад видим само неколико јасних тенденција:

- одсуство Y4882 у централном и источном Балкану
- доминација Z17855 у централном и источном Балкану, и одсуство у средњој Европи
- доминација PH908 у зони штокавског (читај српског) језика

Све остало ми се још увијек чини прилично неодређеним да би се доносили неки значајнији закључци.

Симо, за сваку је похвалу да си променио начин размишљања у односу на 2012 када сам први пут читао неке твоје текстове и дискусије по форумима.
Само мораш искрено још мало порадити на себи, не иде да ја будем тај који је увек два корака испред, а тек се две године активно бавим овим стварима кад ухватим слободно време.

1-   Ставка, пре се може рећи слабо присуство (или у таговима), Y4882 у централном и источном Балкану, пошто има неких потврђених припадника, да ли има више, имају ли неко област појачане заступљености, разноврсност итд. Остаје питање док се барем подједнако не истестирају све области.
2-   Централном и Источном Балкан су превелике области за једну малобројну ХГ као што је З17855, на целом том подручју најбројнија грана динарика је С17250, највише захваљујући пројности ПХ908 (изузев Југа Грчке где већ има подоста потврђених и вероватних А2512). Што се тиче одређених области и етнографских група, ту већ има зона где је појачана и доминантна, али то је далеко од тога да је чини доминантном граном динарика, добро ће бити ако је буде у просеку 5% на Источном и Централном Балкану када све области буду равномерно покривене СНП тестовима.
Проблем З17855 је њено одсуство по областима изворних словенских култура, већ се писало о томе на више форума, нисам улазио у дискусије пошто не знам шта бих рекао на ту тему, за сада стварно не показује ширење из тих области (у Украјини) као на пример С17250 и У4460.
Што се тиче Централне Европе, где се то налазе Мађарска, Трансилванија, Словачка, ЈИ Пољска?
3-   Ту се слажем

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1067 послато: Мај 25, 2018, 08:10:14 поподне »
Само мораш искрено још мало порадити на себи, не иде да ја будем тај који је увек два корака испред, а тек се две године активно бавим овим стварима кад ухватим слободно време.

Шта да радим, трудим се, али сувише си брз, а мене године стигле. Што би се рекло, можда од дрвета не видим шуму.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1068 послато: Мај 25, 2018, 08:33:48 поподне »
Сматрам да Полесје као центар словенске етногенезе, није могло бити простор ширења PH908 и уопште динарика. Сувише је тај простор дубоко и динарик би био широко и једнако распрострањен широм словенког света. Разлику у односу између I2a и R1a код северних и јужних Словена се може објаснити једино тиме да су I2a представљали нај-јужније ободе словенског света, односно представљали су "ланац" који се простирао дуж читавих Карпата. Када је кренула словенска маса, логично је да су они потиснути први ка југу.

Осим ових праваца које сте навели, постоји и трећи правац доласка PH908, са простора западне Чешке. По мом мишљењу, он је донео подједнако бројну PH908 као и прва два правца. Дакле имамо долазак у оквиру "седам словенских племена" преко јужних Карпата и доњег Дунава. Ту је најмалобројнији. Други правац је преко Паноније на средњи Дунав, стварајући племена Тимочана, Гудашчана, Мораваца... ту је јаче присуство PH908, посебно грана које карактерише маркер DYS561=16. И имамо тај трећи правац, са простора западне Чешке, где су доминантне гране које карактерише маркер DYS561=15. PH908 се дели на две веће гране, а оне се даље деле, највише 5-6.

Што се тиче Y56203, мислим да се неће наћи ни западно ни источно него где је данас распрострањен. У западној Украјини је слабо заступљена грана коју карактерише маркер DYS561=16, још мање грана испод DYS557=17, а поготово Y56203. Брло је могуће да је настао у предмиграцијском периоду, кaо део веће групе PH908>DYS561=16>557=17. Јавља се у Мађарској (личи на херчеговачки), западној Румунији (показује знаке старије гране), Бугаркој (један у Јамболу сигуран, хаплотип између херхеговачког и наших са истока) и северна Грчка (исто између херцеговачког и наших  са истока). Остли DYS19=14 по Македонији, Бугарској, па и код Гагауза, су највероватније "север".

Осим оне моје прве смеле теорије о Y56203, а водећи се TMRCA од највише 1300 година, навешћу још две могућности. Прва је да је ова мутација настала на западу Балкана, као део једне веће групе, а да су сви остали појединци расељени из те области, укључујући и Ћисофског. И друга да је миграција Словена трајала од средине VI до средине IX века.

Поменуо сам тестиране из Подлесја у Североисточној Пољској који су можда Y56203, анонимне студије без 448.
Полесје је друга прича, тренутно и није нешто разноврстан динарик у том подручју да би указивао на ширење из тог региона, мада и нема превише тестираних.
У Македонији имају 448=19, тако да су највероватније јужни динарци, има их два, и два северца (они су друга прича)
У Мађарској је један можда северац пошто нема 14 већ 14.3 као два мађарска северца, док је други вероватно Y56203.

Што се тиче маркера DYS561 не постоји неки ваљан узорак да би се доносили закључци. Мало њих уопште има више од 17, 25 или 37 маркера.

Није проблем методологија Уфула у израчунавању података, она је јасна сваком ко је имао основе статистике.
Проблем на који се људи жале је код улазних података тј. резултата Биг У за које многи мисле да у довољној мери не покривају и откривају СНП-ове  па самим тим смањују ТМРЦА, тј. просек, а варијација повећава интервал поверења и распон периода до заједничког претка.
Ја и нисам познавалац тих ствари, само сам приметио да су о томе писали неки јако упућенији од којих се многи и баве анализом БАМ фајлова.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1069 послато: Мај 25, 2018, 09:39:41 поподне »
У потпуности се слажем са твојим констатацијама Владице и у складу са тим мислим да би било корисно да ти својим личним примером, прецизним навођењем референци, мапа распростирања и осталих ствари покажеш нама "обичним смртницима" како ти долазиш до твојих закључака о миграцијама из прошлости, и то не баш тако блиске; мислим да би то било фер с обзиром да другима спочитаваш како се тога не придржавају, али колико видим до сад ни ти око тога ниси много бољи. Ако си се питао о којој надобудности а богами и сарказму говорим, пренећу ти оно што си сам написао:

"Симо, за сваку је похвалу да си променио начин размишљања у односу на 2012 када сам први пут читао неке твоје текстове и дискусије по форумима.
Само мораш искрено још мало порадити на себи, не иде да ја будем тај који је увек два корака испред, а тек се две године активно бавим овим стварима кад ухватим слободно време."

Дакле као што је приметио Симо, очигледно је ово за тебе неко такмичење где ти доказујеш како си својеврсни геније за популациону генетику и генетичку генеалогију; чак и да јеси, а далеко си од тога колико год се успињао да нам то докажеш (о чему говори и твој потпуни промашај у тумачењу порекла и кретања BY611, али то овде није тема), овакав начин комуникације са другим форумашима је у најмању руку неукусан; у овом пасусу сам морао да се спустим на тај ниво како бих ти то пластично показао.

Још једну ствар бих поново нагласио, популациона генетика савременог становништва може увек бити само помоћни инструмент у тумачењу историјских процеса и кретања, никако примарни.

Шта да радим, трудим се, али сувише си брз, а мене године стигле. Што би се рекло, можда од дрвета не видим шуму.

Браво Симо, ово подвучено сасвим лепо показује читаву суштину проблема о коме се овде расправља.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1070 послато: Мај 25, 2018, 10:38:41 поподне »
У потпуности се слажем са твојим констатацијама Владице и у складу са тим мислим да би било корисно да ти својим личним примером, прецизним навођењем референци, мапа распростирања и осталих ствари покажеш нама "обичним смртницима" како ти долазиш до твојих закључака о миграцијама из прошлости, и то не баш тако блиске; мислим да би то било фер с обзиром да другима спочитаваш како се тога не придржавају, али колико видим до сад ни ти око тога ниси много бољи. Ако си се питао о којој надобудности а богами и сарказму говорим, пренећу ти оно што си сам написао:

"Симо, за сваку је похвалу да си променио начин размишљања у односу на 2012 када сам први пут читао неке твоје текстове и дискусије по форумима.
Само мораш искрено још мало порадити на себи, не иде да ја будем тај који је увек два корака испред, а тек се две године активно бавим овим стварима кад ухватим слободно време."

Дакле као што је приметио Симо, очигледно је ово за тебе неко такмичење где ти доказујеш како си својеврсни геније за популациону генетику и генетичку генеалогију; чак и да јеси, а далеко си од тога колико год се успињао да нам то докажеш (о чему говори и твој потпуни промашај у тумачењу порекла и кретања BY611, али то овде није тема), овакав начин комуникације са другим форумашима је у најмању руку неукусан; у овом пасусу сам морао да се спустим на тај ниво како бих ти то пластично показао.

Још једну ствар бих поново нагласио, популациона генетика савременог становништва може увек бити само помоћни инструмент у тумачењу историјских процеса и кретања, никако примарни.

Браво Симо, ово подвучено сасвим лепо показује читаву суштину проблема о коме се овде расправља.  ;)

Питао сам те за референце и податке а не започињање стандардних препуцавања, по правилу када ти недостане аргумената.
Важиш за неког борца за науку и истину, па покажи то на делу.

То да ли сам нешто промашио потврдиће археогенетика, надам се веома ускоро. Поред осталог мислим и на твоју омиљену ХГ, нешто се прве СНПрогнозе не показаше тачне. Могу ти само пожелети више среће у другом кругу.

Редоследи иструмената потврде неких миграција на жалост иду тим путем археогенетика-популациона генетика па све на даље.
Ваљда си код Курте прочитао како се језик и археолошке културе могу ширити и без ширења генетике, нисам много читао али ми се чини како му се цео концепт на томе заснива  :D

Цитат
Чудна шума је то,  има разноврсних дрвећа у њој, богат биодиверзитет!

Што се тиче првог дела, радови су у току.
Ако је твој проблем што ја нешто знам из одређене области а ти не, шта да ти кажем седи и научи. Није тешко, плус је занимљиво. Пошто си админстратор можеш ме и бановати због надобудности и сарказма, и лепо решиш проблем без (му)учења  ::)

Желим вам пријатну комуникацију пошто више не намеравам укључивати се у дискусију!












Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1071 послато: Мај 25, 2018, 10:51:21 поподне »
Разумем Владице, по твом поимању ствари увек си ти у праву (а како другачије). Чињенице говоре већ нешто друго, али нећемо о томе; да не би даље кршили Правилник (члан 11 и члан 12), затварам ову расправу, али теби свакако следи опомена због кршења члана 5.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2700.0#new
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1072 послато: Мај 26, 2018, 01:14:09 поподне »
Шта да радим, трудим се, али сувише си брз, а мене године стигле. Што би се рекло, можда од дрвета не видим шуму.
Докле се стигло са Ходима, Набским Србима?

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1073 послато: Мај 26, 2018, 11:29:04 поподне »
Докле се стигло са Ходима, Набским Србима?
А те приче о Каракачанима су из времена Крича-Кривића, Набских Срба и којечега још... :)

Са Набским Србима нема гдје са стиже, оно што је могло да се нађе о њима представљено је на теми о Набским Србима. И даље мислим да је тамо дато сасвим довољно историјске, археолошке и генетичке аргументације за везу истих са балканским Србима. Не намјеравам да о једној ствари пишем по хиљаду пута нити да убјеђујем некога у нешто. Заправо Набски Срби нису никаква посебност, то је само један континуум племена Срба на граничном подручју данашње Чешке и Њемачке који се протеже до Полабља, који неким случајем раније није узиман у обзир.

Такође, уопште немам проблем да тезе које сам заступао, у свјетлу неких нових доказа, одбацим и признам да сам погријешио. Међутим, прича о Набским Србима још увијек није једна од тих. Нити један од аргумената за везу балканских, набских и полапских Срба није побијен.


Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1074 послато: Јун 10, 2018, 10:35:39 поподне »
На И2а блогу су објавили да је кит 179156
I-S20602*
http://i2aproject.blogspot.com/2018/06/a-second-i-s20602-sample-and-greek.html
Додат је и на новом стаблу: https://drive.google.com/file/d/1lBzMEJ16WSYEPy6r2CkG9xwwssRYr-0S/view
Ради се о Лутерима из места Мохра (Турингија):
https://www.familytreedna.com/public/PRY?iframe=ysnp

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1075 послато: Јун 10, 2018, 10:48:35 поподне »
Ради се о Лутерима из места Мохра (Турингија):
https://www.familytreedna.com/public/PRY?iframe=ysnp


Да није Нора (Nohra)?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1076 послато: Јун 10, 2018, 10:55:44 поподне »
Да није Нора (Nohra)?

Marker Location: Möhra, 36433 Moorgrund, Germany
Lat, Lng: (50.8609467, 10.2554893)

По Еупедији се ради о потомцима или рођацима Мартина Лутера?
Шта је он био по етничкој припадности?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1077 послато: Јун 10, 2018, 11:10:15 поподне »
Marker Location: Möhra, 36433 Moorgrund, Germany
Lat, Lng: (50.8609467, 10.2554893)

По Еупедији се ради о потомцима или рођацима Мартина Лутера?
Шта је он био по етничкој припадности?

Видим да се Möhra сматра за место порекла Мартина Лутера. Свакако је био етнички Немац.

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Möhra

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1078 послато: Јун 10, 2018, 11:12:11 поподне »
Marker Location: Möhra, 36433 Moorgrund, Germany
Lat, Lng: (50.8609467, 10.2554893)

По Еупедији се ради о потомцима или рођацима Мартина Лутера?
Шта је он био по етничкој припадности?

Немац који је рођен у Ајзлебену у Саксонији-Анхалт, а у том месту је и умро.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eisleben

С обзиром на близину Лабе и Сале, није толико неочекивана хаплогрупа за њега...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1079 послато: Јун 10, 2018, 11:14:38 поподне »
Видим да се Möhra сматра за место порекла Мартина Лутера. Свакако је био етнички Немац.

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Möhra

Чудно, на енглеској страници о Лутеру изричито пише да је рођен у Ајзлебену:

https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther

Сад видех да му је отац пореклом из Мохре (пише на немачкој Вики). Ово место је доста југозападније од Ајзлебена, али није много удаљено од горњег тока Сале.
« Последња измена: Јун 10, 2018, 11:18:49 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.