Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 481320 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1020 послато: Март 29, 2018, 11:07:34 поподне »
Pokusavajuci da razumijem ovu kartu sta je Filipi postavio.

Iz ove karte mogu da vidim da je haplogrupa I2 nastala u Austriskim Alpama prije 18500 god. i onda je počela da kreće  prema sjeveru i da se jedna grana odvojila prema istoku.
Po ovoj karti znaci da je "I" haplogrupa Germanska, a ne Slavenska. Ja kolko vidim da je samo jedan mali procenat zastupljen kod slavenskog naroda.

Pitanje je zašto je onda vezivali za slavenske narode?

Грофе, прочитајте пажљивије оно што вам је Филипи написао и биће вам (ваљда) јасније. Такође ишчитајте ову тему:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=166.0

Што се тиче ознака за гране од хаплогрупа (бројеви и слова), исти је принцип како за N тако и за остале хаплогрупе.
« Последња измена: Март 29, 2018, 11:09:13 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1021 послато: Март 29, 2018, 11:24:51 поподне »
Грофе, прочитајте пажљивије оно што вам је Филипи написао и биће вам (ваљда) јасније. Такође ишчитајте ову тему:

Бастарни и I2a Динарик

Што се тиче ознака за гране од хаплогрупа (бројеви и слова), исти је принцип како за N тако и за остале хаплогрупе.

Zahvaljujem Nikola na potvrdnom odgovoru

Mene zanima generalno đe je nastala "I" haplogrupa i njeno širenje i kako se u nauci tretira.

Ova karta koju je Filipi postavio je odlična za dalje istraživanje.

Jedno pitanje Nikola za tebe i naravno i ostale: Kako to da "I2" haplogrupa po ovoj karti nije zastupljena  na Apeninskom poluostrvu ?














Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1022 послато: Март 29, 2018, 11:48:56 поподне »
Zahvaljujem Nikola na potvrdnom odgovoru

Mene zanima generalno đe je nastala "I" haplogrupa i njeno širenje i kako se u nauci tretira.

Ova karta koju je Filipi postavio je odlična za dalje istraživanje.

Jedno pitanje Nikola za tebe i naravno i ostale: Kako to da "I2" haplogrupa po ovoj karti nije zastupljena  na Apeninskom poluostrvu ?
Moras prvo shvatiti da nasa Hg tipicna za Slovenske narode nije I2 vec I2_CTS10228_YP196 zajednicki predak zivio prije oko 2300 godina.Od I2 nas dijeli oko 20 000 godina :) Sa tom spoznajom bit ce Ti lakse da razumijes filogenetsko stablo i migracije.Ako te stvarno interesuje samo pazljivo procitaj tekst onaj sa Porekla,Ja sam ti samo pokusao pojednostaviti.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1023 послато: Март 30, 2018, 12:29:21 пре подне »
Moras prvo shvatiti da nasa Hg tipicna za Slovenske narode nije I2 vec I2_CTS10228_YP196 zajednicki predak zivio prije oko 2300 godina.Od I2 nas dijeli oko 20 000 godina :) Sa tom spoznajom bit ce Ti lakse da razumijes filogenetsko stablo i migracije.Ako te stvarno interesuje samo pazljivo procitaj tekst onaj sa Porekla,Ja sam ti samo pokusao pojednostaviti.

Razumijem ja šta pokušavaš  da mi objasniš Filipi  ;), ali to granjanje je kako je više puta u emisijama objasnio Jovica Krtinić
mutacija koja se dešava i koja nam omogućuje lakše praćenje u istaživanjima,ali nije ono šta je suština  već samo omogućuje da se sagledaju manji dijelovi generalne suštine.

Jedno pitanje Nikola za tebe i naravno i ostale: Kako to da "I2" haplogrupa po ovoj karti nije zastupljena  na Apeninskom poluostrvu ?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1024 послато: Март 30, 2018, 01:11:03 пре подне »
Razumijem ja šta pokušavaš  da mi objasniš Filipi  ;), ali to granjanje je kako je više puta u emisijama objasnio Jovica Krtinić
mutacija koja se dešava i koja nam omogućuje lakše praćenje u istaživanjima,ali nije ono šta je suština  već samo omogućuje da se sagledaju manji dijelovi generalne suštine.

Jedno pitanje Nikola za tebe i naravno i ostale: Kako to da "I2" haplogrupa po ovoj karti nije zastupljena  na Apeninskom poluostrvu ?
Po kojoj karti ? Koja grana od I2 ?

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1025 послато: Април 05, 2018, 12:17:13 пре подне »

Ovde imas sve grane od I2-CTS10228-YP196
https://drive.google.com/drive/folders/0BzQ7ajrn9vY6emRWZktzclRCb1E

Ovo ti je filogenetsko stablo I2 a druga slika pokazuje ti mjesto nastanka i migracije grana.





Po ovoj karti Filipi

Jedno pitanje Nikola za tebe i naravno i ostale: Kako to da "I2" haplogrupa po ovoj karti nije zastupljena  na Apeninskom poluostrvu ?

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1026 послато: Април 07, 2018, 06:28:44 поподне »
Da li ovo  znači pošto nisam dobio odgovor na postavljeno pitanje da nauka nama neka konkretna saznanja zašto kretanje  haplogrupe "I" nije išlo prema jugu tj. Apeninskom poluostrvu?

Drugo pitanje bi glasilo koje me zanima; Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1027 послато: Април 07, 2018, 07:06:04 поподне »
Da li ovo  znači pošto nisam dobio odgovor na postavljeno pitanje da nauka nama neka konkretna saznanja zašto kretanje  haplogrupe "I" nije išlo prema jugu tj. Apeninskom poluostrvu?
...

Нико не одговара јер неког смисленог одговора нема. Ни једна популација се није кретала на све стране. Коју год хаплогрупу да одабереш, нећеш наћи да су њени припадници мигрирали у свим смеровима по Европи. Једноставно се десило да хаплогрупа I није мигрирала на Апенинско полуострво, али то не значи да их данас уопште тамо нема.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1028 послато: Април 07, 2018, 07:41:34 поподне »
Нико не одговара јер неког смисленог одговора нема. Ни једна популација се није кретала на све стране. Коју год хаплогрупу да одабереш, нећеш наћи да су њени припадници мигрирали у свим смеровима по Европи. Једноставно се десило да хаплогрупа I није мигрирала на Апенинско полуострво, али то не значи да их данас уопште тамо нема.

To da nema smisla se ne slažem sa tobom Ojler. Sve ima svoje žasto i kako, a na nama je da dođemo do odgovora.

Tu si u pravu da se ni jedna populacija nije kratala na sve strane. Zašto se nisu kretale na sve strane možemo da opravadamo sa mnogo razloga od prirodni do natprirodni.

To šta kazeš "jednostavno se desilo" nije odgovor jednog naučnika.

Drugo pitanje bi glasilo koje me zanima; Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu?





Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1029 послато: Април 07, 2018, 07:52:20 поподне »
To da nema smisla se ne slažem sa tobom Ojler. Sve ima svoje žasto i kako, a na nama je da dođemo do odgovora.

Tu si u pravu da se ni jedna populacija nije kratala na sve strane. Zašto se nisu kretale na sve strane možemo da opravadamo sa mnogo razloga od prirodni do natprirodni.

To šta kazeš "jednostavno se desilo" nije odgovor jednog naučnika.

Drugo pitanje bi glasilo koje me zanima; Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu?

Наравно да су разлози за миграције у одређеним правцима постојали. Не кажем да твоје питање нема смисла али мислим да нико не може да понуди смислен одговор, па сам то и написао. Како би смо могли знати зашто су пре 18500 година неки припадници хаплогрупе I решили да крену на север и запад Европе уместо на југ? Може бити да им је теже било да прелазе Алпе уместо да крену равнијим тереном ка северу и западу, бежећи од неких прогонитеља који су долазили са Истока. Нешто боље од таквог нагађања могли би једино знати ученици Деретића чија сазнања сежу до тих времена.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1030 послато: Април 07, 2018, 09:20:45 поподне »
To da nema smisla se ne slažem sa tobom Ojler. Sve ima svoje žasto i kako, a na nama je da dođemo do odgovora.

Tu si u pravu da se ni jedna populacija nije kratala na sve strane. Zašto se nisu kretale na sve strane možemo da opravadamo sa mnogo razloga od prirodni do natprirodni.

To šta kazeš "jednostavno se desilo" nije odgovor jednog naučnika.

Drugo pitanje bi glasilo koje me zanima; Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu?

Грофе, немој давит људе, из Твојих реченица се види да ниси на нивоу овог форума. Ако имаш неко посебно мишљење или теорију изнеси је.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1031 послато: Април 08, 2018, 10:28:34 пре подне »
Da li ovo  znači pošto nisam dobio odgovor na postavljeno pitanje da nauka nama neka konkretna saznanja zašto kretanje  haplogrupe "I" nije išlo prema jugu tj. Apeninskom poluostrvu?

Drugo pitanje bi glasilo koje me zanima; Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu?
Isto tako mozes dobiti kontra pitanje "a zasto bi bila na Apeninskom poluostrvu".Da si procitao detaljnije tekst na Poreklu ili Eupediji mnogo toga bi ti bilo jasnije.Uzmi samo za primjer nasu M423-L621.Imamo je pronadjene u starim kostima  po zapadnoj Evropi do Portugala pa do Britanskih ostrva pa na istok do Litvanije i Poljske,ali danas njene potomke od L621 mozemo samo pratiti preko tipicne Slovenske grane I-CTS10228-YP196 TMRCA oko 2300 godina.Zasto je to tako,jednostavno zato sto se vecina grana ugasila i danas nema potomke iz raznih mogucih razloga.

https://www.yfull.com/tree/I-L621/

To je objasnjeno kroz Bottlenecks and founder effects,usko grlo,efekat osnivaca,geneticki drift.

"Efekat osnivača ili osnivački efekt ili učinak osnivača – u populacijskoj genetici – predstavlja gubitak genetičke varijacije koji se javlja kada novu populaciju uspostavlja vrlo mali broj jedinki izvorne – veće populacije."
« Последња измена: Април 08, 2018, 10:31:36 пре подне filipi »

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1032 послато: Април 09, 2018, 11:18:24 поподне »
Наравно да су разлози за миграције у одређеним правцима постојали. Не кажем да твоје питање нема смисла али мислим да нико не може да понуди смислен одговор, па сам то и написао. Како би смо могли знати зашто су пре 18500 година неки припадници хаплогрупе I решили да крену на север и запад Европе уместо на југ? Може бити да им је теже било да прелазе Алпе уместо да крену равнијим тереном ка северу и западу, бежећи од неких прогонитеља који су долазили са Истока. Нешто боље од таквог нагађања могли би једино знати ученици Деретића чија сазнања сежу до тих времена.

Vidiš Ojiler ja poštujem šta si jedini odogovrio iako se neđe slažemo, a neđe ne. Kad bi se svi slagali u svemu onda nebi ni bilo napretka u nauci.

Ođe ću odgovoriti da sam ja amater u ovom polju, ali to ne znači da ne mogu da postavljam pitanja da bi doša do neki pretpostavki.

Sta se tiče Deretića ja ne mogu on njemu da sudim jer nisam doktor istorijski nauka.
  Jeli on u pravu ili nije  vrijeme će u budućnosti najbolji biti sudija.
Ja lično postujem njegove godine i njegovu hrabrost i snagu koju je uložio u svoj rad.

Sad bi se ođe osvrno na haplogrupu šta je mnogo važnije. Mora biti razlog zašto su krenuli prema sjeveru, a potom se razgranali prema zapadu i istoku.

Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1033 послато: Април 09, 2018, 11:27:58 поподне »
Isto tako mozes dobiti kontra pitanje "a zasto bi bila na Apeninskom poluostrvu".Da si procitao detaljnije tekst na Poreklu ili Eupediji mnogo toga bi ti bilo jasnije.Uzmi samo za primjer nasu M423-L621.Imamo je pronadjene u starim kostima  po zapadnoj Evropi do Portugala pa do Britanskih ostrva pa na istok do Litvanije i Poljske,ali danas njene potomke od L621 mozemo samo pratiti preko tipicne Slovenske grane I-CTS10228-YP196 TMRCA oko 2300 godina.Zasto je to tako,jednostavno zato sto se vecina grana ugasila i danas nema potomke iz raznih mogucih razloga.

https://www.yfull.com/tree/I-L621/

To je objasnjeno kroz Bottlenecks and founder effects,usko grlo,efekat osnivaca,geneticki drift.

"Efekat osnivača ili osnivački efekt ili učinak osnivača – u populacijskoj genetici – predstavlja gubitak genetičke varijacije koji se javlja kada novu populaciju uspostavlja vrlo mali broj jedinki izvorne – veće populacije."

Gašenje pojedini grana ne znači gašenje cijelokupne haplogrupe. Te grane koje su ugašene kako sam razumio izlaganja Jovice Krtinića je samo gašenje jedne od grana koja je mutirala. Znači ako je jedan cojek ima više sinova i ako je jedan od nji mutira njegova je grana bila nesto drugačija to ne znači da ako je njegova grana ugašena s nekim razlogom da je haplogrupa ugašena pošto imamo jos nekolko sinova koji je šire.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1034 послато: Април 09, 2018, 11:33:41 поподне »
Vidiš Ojiler ja poštujem šta si jedini odogovrio iako se neđe slažemo, a neđe ne. Kad bi se svi slagali u svemu onda nebi ni bilo napretka u nauci.

Ođe ću odgovoriti da sam ja amater u ovom polju, ali to ne znači da ne mogu da postavljam pitanja da bi doša do neki pretpostavki.

Sta se tiče Deretića ja ne mogu on njemu da sudim jer nisam doktor istorijski nauka.
  Jeli on u pravu ili nije  vrijeme će u budućnosti najbolji biti sudija.
Ja lično postujem njegove godine i njegovu hrabrost i snagu koju je uložio u svoj rad.

Sad bi se ođe osvrno na haplogrupu šta je mnogo važnije. Mora biti razlog zašto su krenuli prema sjeveru, a potom se razgranali prema zapadu i istoku.

Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu

Грофе, ја ти нисам уопште замерио на томе што постављаш питања, само ми се чини да на оно што си питао нећеш добити квалитетан одговор. То што си аматер није никакав проблем јер су сви људи на овом форуму аматери на пољу генетичке генеалогија (себе сматрам тешким аматером).
Што се тиче Апенинског полуострва, не знам које су хаплогрупе биле тамо заступљене.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1035 послато: Април 10, 2018, 12:09:21 пре подне »
Vidiš Ojiler ja poštujem šta si jedini odogovrio iako se neđe slažemo, a neđe ne. Kad bi se svi slagali u svemu onda nebi ni bilo napretka u nauci.

Ođe ću odgovoriti da sam ja amater u ovom polju, ali to ne znači da ne mogu da postavljam pitanja da bi doša do neki pretpostavki.

Sta se tiče Deretića ja ne mogu on njemu da sudim jer nisam doktor istorijski nauka.
  Jeli on u pravu ili nije  vrijeme će u budućnosti najbolji biti sudija.
Ja lično postujem njegove godine i njegovu hrabrost i snagu koju je uložio u svoj rad.

Sad bi se ođe osvrno na haplogrupu šta je mnogo važnije. Mora biti razlog zašto su krenuli prema sjeveru, a potom se razgranali prema zapadu i istoku.

Koja je haplogrupa tj.(haplogrupe)  bila zastupljena u to vrijeme na Apeninskom poluostrvu

Нити je Дepeтић дoктop иcтopиjcкиx нaукa, нити je I2a кpeнулa ca jугa нa ceвep пa ce гpaнaлa. Дa cи пpoчитao пoдpoбнo штa je filipi пocтaвиo, cxвaтиo би штa, кaкo и гдe. Упpaвo из тoг paзлoгa нe дoбиjaш oдгoвope.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1036 послато: Април 10, 2018, 11:06:27 поподне »
Грофе, немој давит људе, из Твојих реченица се види да ниси на нивоу овог форума. Ако имаш неко посебно мишљење или теорију изнеси је.


Evo kad pitaš za moje mišljenje ja ću ti iznjeti moju pretpostavku. Isto bi želio da čujem tvoje mišljenje


Iz ove karte mogu da vidim da je haplogrupa I2 nastala u Austriskim Alpama prije 18500 god. i onda je počela da kreće  prema sjeveru i da se jedna grana odvojila prema istoku.
Po ovoj karti znaci da je "I" haplogrupa Germanska, a ne Slavenska. Ja kolko vidim da je samo jedan mali procenat zastupljen kod slavenskog naroda.

Pitanje je zašto je onda vezivali za slavenske narode?

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1037 послато: Април 10, 2018, 11:12:12 поподне »
Нити je Дepeтић дoктop иcтopиjcкиx нaукa, нити je I2a кpeнулa ca jугa нa ceвep пa ce гpaнaлa. Дa cи пpoчитao пoдpoбнo штa je filipi пocтaвиo, cxвaтиo би штa, кaкo и гдe. Упpaвo из тoг paзлoгa нe дoбиjaш oдгoвope.

Ja tu kartu nisam postavio Miloše. Kartu je postavio Filipi.

Ja sam napisa šta mogu da vidim na karti. Prema karti i prema granama haplogrupe "I" donosim moje pretpostavke.






Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1038 послато: Април 10, 2018, 11:35:36 поподне »
Ja tu kartu nisam postavio Miloše. Kartu je postavio Filipi.

Ja sam napisa šta mogu da vidim na karti. Prema karti i prema granama haplogrupe "I" donosim moje pretpostavke.
Pa da bi donosio odredjene pretpostavke moras imati odredjeno znanje, a ne da gledas u kartu kao u slikovnicu.Da bi imao odredjeno znanje trebao bi npr. procitati ona dva teksta sto su Ti postavljena.Ovako izgledas neozbiljno za diskusiju.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1039 послато: Април 10, 2018, 11:44:35 поподне »

Evo kad pitaš za moje mišljenje ja ću ti iznjeti moju pretpostavku. Isto bi želio da čujem tvoje mišljenje


Iz ove karte mogu da vidim da je haplogrupa I2 nastala u Austriskim Alpama prije 18500 god. i onda je počela da kreće  prema sjeveru i da se jedna grana odvojila prema istoku.
Po ovoj karti znaci da je "I" haplogrupa Germanska, a ne Slavenska. Ja kolko vidim da je samo jedan mali procenat zastupljen kod slavenskog naroda.

Pitanje je zašto je onda vezivali za slavenske narode?

Бог с тобом, какви црни Германи пре 18500 година??? Свестан си да је то камено доба, рани Мезолит?  Па од онда се становништво небројено пута премештало уздуж и попреко и по свету и по Европи.
Kамене рабъ и госодинъ