Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 481294 пута)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #900 послато: Јануар 02, 2018, 10:15:59 пре подне »
Колико су ови Баски удаљени од И2а резултата из Арагона? Јел Арагон ближи Сардинијцима?

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #901 послато: Јануар 02, 2018, 10:18:58 пре подне »
Дакле можда је прикладније Баскијска грана - И2а Васконик али видећемо. Уколико почну да се гомилају Баскијци то би било то. ;)

У праву си, Забала је баскијско презиме. Имамо дакле двојицу из Баскије и једног из сјеверног Португала. Такође у бази YHRD постоји још једна шпански хаплотип близак Забали. У генетском истраживању Баска из 2012. године http://dienekes.blogspot.ba/2012/03/pre-roman-genetic-structure-has.html било је неколико хаплотипова који су били I2-P37.2+ M26-. Могуће да међу њима има припадника ове нове гране М423.

Како год, грана је доста "танана" и питање је колико ће се још појавити припадника. Да ли баскијска или не, свакако се ради о остацима палеолитско/мезолитског становништва Иберије. Баскијски језик, иако је претрпио интензивне утицаје индоевропског ( мени и данас звучи сасвим као шпански), најбољи је кандидат за прајезик палеолитско/мезолитског становништва Европе.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #902 послато: Јануар 02, 2018, 10:24:11 пре подне »
Колико су ови Баски удаљени од И2а резултата из Арагона? Јел Арагон ближи Сардинијцима?

Уколико мислиш на I2-M26, која је прилично заступљена међу Сардињанима, али и Шпанцима, онда је удаљеност преко 18.000 година. Филогенетски је ближа нашем Динарику него Сардињанима, мада је и од нашег Динарика удаљена 13.000 година. Ради се о једној невеликој, давно изолованој грани.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #903 послато: Јануар 02, 2018, 10:40:35 пре подне »
Уколико мислиш на I2-M26, која је прилично заступљена међу Сардињанима, али и Шпанцима, онда је удаљеност преко 18.000 година.

Да, на њих сам мислио. Знао сам да је различита грана, али интересовала ме је ова удаљеност у годинама, зато што се међу Шпанцима најчешће јавља у Арагону (15%) који је суседан Баскији.

Иначе, не знам да ли сам добро упамтио али чини ми се да си у једном тренутку коригивао своју пређашњу хипотезу да је баскијски језик везан за палеолитско становништво Европе после проналаска неке егзотичне хаплогрупе управо у Баскији (ваневропског изворишта...можда индијске)?

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #904 послато: Јануар 02, 2018, 11:04:31 пре подне »
Да, на њих сам мислио. Знао сам да је различита грана, али интересовала ме је ова удаљеност у годинама, зато што се међу Шпанцима најчешће јавља у Арагону (15%) који је суседан Баскији.

Иначе, не знам да ли сам добро упамтио али чини ми се да си у једном тренутку коригивао своју пређашњу хипотезу да је баскијски језик везан за палеолитско становништво Европе после проналаска неке егзотичне хаплогрупе управо у Баскији (ваневропског изворишта...можда индијске)?

Да, то је било везано за проналазак хаплогрупе H2-P96 у пећини Ел Порталон. Нисам ништа изричито тврдио, као ни сада. Језик Баска је свакако прединдоевропски, а послије мезолитско/палеолитске популације ( у којој је било и хаплогрупе I и C, па и неких старих грана хаплогрупе R1b) било је и неолитских слојева (G2a, H2, E). Не знамо какав је био језик неолитских досељеника, тј. не знамо у којој мјери је језик Баска насљеђе палеолитске, а колико неолитске популације.

Ево тог дијела гдје сам спомињао налазе у пећини Ел Порталон

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=115.msg29717#msg29717

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #905 послато: Јануар 02, 2018, 12:19:25 поподне »
Забала живи у Америци, оба родитеља су му Баски из Шпаније.
Тест на 12 маркера му је наручио неки његов пријатељ.
На 12 маркера је било тешко утврдити које је хаплогрупе, фтдна је урадио бакбоне тест где је био позитиван на M170+ P37+.
По учлањењу у И2а пројекат нису знали које је гране, претпостављало се да је нека раније одвојена. Наручен је Биг У + бесплатна допуна до 111 маркера из донација, то је било средином новембра.
Допуна до 111 је готова, Биг У се још увек чека.

Barcelos kit 516068 је у међувремену добио резултат Биг У, и по маркерима се претпоставља како обоје припадају истој грани.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #906 послато: Јануар 17, 2018, 12:03:06 поподне »

Извор: http://www.forum.hr/showpost.php?p=66848657&postcount=377

Долази са германским ширењем на исток европе?

The expansion of the Germanic tribes 750 BC – AD 1


Жута и зелена експанзија 250 пне до 1 века не.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #907 послато: Јануар 17, 2018, 12:08:28 поподне »
Долази са германским ширењем на исток европе?

Царе, ако је I2a1b "изворно германска" хаплогрупа као што ти мислиш, зашто је онда нема никако или је има само у траговима код данашњих германских народа?

Ајде молим те објасни ми то логички, па ћу ти можда и поверовати да је I2a1b "изворно германска" хаплогрупа.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #908 послато: Јануар 17, 2018, 12:34:34 поподне »
Какви Германи какви бакрачи у вези I2a1b, то је шупља прича.

Примећујем да је у задње време све популарније да се I2a1b везује за Германе, а то раде углавном они који не разликују I2a1a од I2a1b, као што је наш пријатељ Сиријус.
 
Сиријусе краљу, да није можда I2a1b пореклом са планете Сиријус?   ;D
Нико није ни рекао да је стриктно германска, оно што је несумњиво је да је то старосједилачка хаплогрупа пре-индоевропске сјеверне Европе, а свакако је прошла кроз германску језичку фазу у неком моменту.

Савјетовао бих ти да не будеш неотесан и да пишеш зрелије, није ти ово "априсити".

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #909 послато: Јануар 17, 2018, 12:42:45 поподне »
Нико није ни рекао да је стриктно германска, оно што је несумњиво је да је то старосједилачка хаплогрупа пре-индоевропске сјеверне Европе, а свакако је прошла кроз германску језичку фазу у неком моменту.

Савјетовао бих ти да не будеш неотесан и да пишеш зрелије, није ти ово "априсити".

Све је то лепо, али не постоје докази да су Готи или неки други Германи имали I2a1b.

Зашто Готи нису донели I2a1b у Шпанију и Италију, надам се да знаш да су Готи населили Шпанију и Италију, а тамо ни трага од I2a1b.

Ја сам се са Сиријусом мало нашалио, а уосталом ко си ти мени да ми држиш лекције?  Ти превише себи дајеш за право, ниси ми на тата, ни старији брат...

Сиријус не разликује I2a1a од I2a1b, он мисли да су I2a1a на Сардинију донели Готи и да су је донели и на Балкан, а човек не схвата да је заједнички предак од "сардинијске" I2a1a и "динарске" I2a1b живео пре 18 000 година. 
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 12:46:05 поподне Свевлад »

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #910 послато: Јануар 17, 2018, 01:20:07 поподне »
Све је то лепо, али не постоје докази да су Готи или неки други Германи имали I2a1b.

Зашто Готи нису донели I2a1b у Шпанију и Италију, надам се да знаш да су Готи населили Шпанију и Италију, а тамо ни трага од I2a1b.

Ја сам се са Сиријусом мало нашалио, а уосталом ко си ти мени да ми држиш лекције?  Ти превише себи дајеш за право, ниси ми на тата, ни старији брат...
И ти знаш да сам то објаснио најмање десетак  пута овдје.
Сви украјински, већина дако-тракијских, и отприлике пола далматинских Гота су одбили Теодериков позив за Италију (Herwig Wolfram, History of the Goths, стр. 279). 20.000 ратника је отишло за Италију, а процијењена бројка са остатком становништва је 100.000. Кад се узме у обзир да су Апенини почетком нове ере бројали преко 10 милиона житеља, јасно се види да су ти "Готи" били кап у мору.
Казах "Готи", јер владајући консензус међу историчарима данас каже да се Теодерикова поворка састојала натполовичним дијелом од других германских и не-германских народа (Руги, Скири, Алани, старобалканско становништво, итд.), јер није могао привољети довољно Гота на поход.

- A Companion to the Ostrogothic Italy

Сличан сценарио се збио и у Иберији, гдје су Готи већином чинили војно вођство.

Уосталом, ово тврдим само ја, доминантно објашњење је да су CTS10228 међу Словене донијели Бастарни, који такође бјеху германски говорници.

Ја сам се са Сиријусом мало нашалио, а уосталом ко си ти мени да ми држиш лекције?  Ти превише себи дајеш за право, ниси ми на тата, ни старији брат...
Дајем себи за право таман колико требам, превише сам те се нагледао овдје и другдје да би ми ту своју непрекидну неотесаност и агресију у разговору могао објаснити као пуку шалу.
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 01:26:33 поподне шкрњо »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #911 послато: Јануар 17, 2018, 01:50:41 поподне »
Молим вас без личног вређања и препуцавања. Хвала.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #912 послато: Јануар 17, 2018, 01:52:48 поподне »
Имаш ли ти неке археогенетске доказе да су Готи и Бастарни имали I2a1b?
Ја да сам на твом месту не бих се залетао са тврдњом да су Готи или неки други Германи имали I2a1b него бих сачекао да се извуче Y ДНК из костију из неке готске некрополе.

Зашто I2a1b не постоји код Немаца, Холанђана, Данаца, Енглеза, Швеђана, Норвежана, Исланђана тј. код германских народа, ако је та хаплогрупа учествовала у етно-генези прото-Германи и ако је била присутна код Гота и других германских народа/племена у античко време?

Да нису можда сви носиоци I2a1b у у германским земљама изумрли од куге у средњем веку па зато те хаплогрупе данас нема ни код Немаца, ни код Данаца, ни код Енглеза, ни код Швеђана, ни код Исланђана, ни код Новежана, ни код Холанђана?
Изгледа да је куга у средњем веку код германских народа "косила" само носиоце I2a1b.  :'(

Ово за Готе у Италији и Шпанији је могуће само под условом да су сви Готи (мушкарци) који су дошли тамо били импотентни или да су патили од стерилитета.
Веза преко неког германског/германизованог племена је једини начин на који је CTS10228 могао доспјети мећу Словене са првобитног пребивалишта које је било знатно сјеверозападније. "Које је то тачно племе било у питању?" је за сад предмет нагађања.

Нико није ни рекао, понављам, да је учествовала у етногенези Германа, већ да је временом германизована од стране придошлица као старосједилачка лоза тих простора. И док CTS10228 данас није присутна међу Германима, њена очинска лоза, "Дислес", свакако јесте.

Што се тиче Италије, не желим да се понављам. Генетски траг јесу оставили, али је толико риједак и безначајан, како доказах математички и историјски, да га је готово немогуће уочити. Не мисли да ће ти понављање истих ријечи у празно без нуђења противаргумената одржати тврдњу.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #913 послато: Јануар 17, 2018, 03:47:26 поподне »
Царе, ако је I2a1b "изворно германска" хаплогрупа као што ти мислиш, зашто је онда нема никако или је има само у траговима код данашњих германских народа?

Ајде молим те објасни ми то логички, па ћу ти можда и поверовати да је I2a1b "изворно германска" хаплогрупа.

Ја само примећујем чудно преклапање настанке те групе и германског ширења по истоку на истом простору.
Можда јер изворно није настала на територији данашњих германа, што не значи да није део германских ширења.
Ако видимо претке групе они јасно долазе са северо-запада, германских пратериторија, гледај стабло ширења.
Ко су ако нису германи?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #914 послато: Јануар 17, 2018, 06:22:21 поподне »
Упитао сам човјека (мислим да је стручан) за поријекло своје гране и овако ми је одговорио:

Goth fits the Y4460's better, but Scirians, Rugii, Heruli and Goths come from the same area so some Y4460 are goths and some are one the others (and maybe some are saxon miners)

а онда

I updated this. Scirian, Herulian or Rugian, not Langobard (they came after the Byzantines, who came after the Goths). The Scirians, Rugii and Heruli come from the same place the Goths do.

Шта ви мислите?
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 06:26:28 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #915 послато: Јануар 18, 2018, 09:31:19 пре подне »
Ја знам шта је овдје најстручнији за хаплогрупу "I" писао за Y4460:

"Грана Y4460 је изразито словенска и широко распрострањена од Балкана, Словеније, средње и Источне Европе, али за чудо као да заобилази српски простор. Интересантно је да је има и западно и источно до Срба, код Словенаца и Бугара, али је код Срба засад нема."

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #916 послато: Јануар 19, 2018, 01:31:37 поподне »
I2 a1a M26 је како сам закључио на основу расправе потекао од Вандала (Венда) или чак Гота, који су опет мешавина Германа и Словена, где ипак преовезлађује словенско наречје веома слично српскохрватском језику (види речник Вандала ''Краљевство словена''). Одатле и сличности појединих речи у Корзиканском, Сардинијском и Баскијском језику. Можда је овај језик био преовлађујући и у читавој европи у то време, знајући за налазе у читавој европи и Малој Азији.
Ово је наравно нагађање иако са основом.
Оно што је интересантно су подаци који су добијени на YHRD претраживачу и Ysearch претраживачу је да је тестирани Доганџић (И2а1а М26) можда пронашао рођаке у Баскији, Шпанији или Венецији (вероватно су то сви од исте лозе), од којих је један из породице ''Забала'', аристократа из Шпаније тј. Баскије.
Pozdrav Skarduse i čestitam na rezultatu. Pretpostavljam da je na testiranju u DNK centru u Beogradu GATA H4 bio 12. S tim rezultatom postoji sedam potpunih poklapanja (na 17 markera) na YHRD pretraživaču, 1/359 na Sardiniji, 1/202 u Zaragosi (Spain), 1/199 Basque country (etnički Španac), 1/98 Cantabria (Spain), 1/2492 Spain, i dva u Latinskoj Americi, u Čileu. Ukoliko se iskoristi opcija da se pretraže oni koji imaju +/- 1 vrednst dobija se bliskost sa sledećim haplotipovima: 1/2069 u Štutgartu, 1/359 Na Sardiniji, 1/216 u Alikanteu, 1/155 Andaluzija, 1/202 Saragosa, 1/302 među Baskima u Baskiji, 1/199 među Špancima u Baskiji, 1/273 u Asturiji i 14/2492 u Španiji.

Na Ysearch-u najbliži su izvesni Hustet (17/1), još neki pripadnici porodice Husted/Hustet iz Engleske (Dorseta) i Amerike (16/1-2), Meyo iz Italije (16/1), Miera i Zaballa iz Španije (16/1) itd

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #917 послато: Јануар 19, 2018, 01:48:45 поподне »
I2 a1a M26 је како сам закључио на основу расправе потекао од Вандала (Венда) или чак Гота, који су опет мешавина Германа и Словена, где ипак преовезлађује словенско наречје веома слично српскохрватском језику (види речник Вандала ''Краљевство словена''). Одатле и сличности појединих речи у Корзиканском, Сардинијском и Баскијском језику. Можда је овај језик био преовлађујући и у читавој европи у то време, знајући за налазе у читавој европи и Малој Азији.
Ово је наравно нагађање иако са основом.

Слажем се да је нагађање, али без основе.

I2-M26 нема апсолутно никакве везе са Вандалима, Вендима, Германима, Словенима...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #918 послато: Јануар 19, 2018, 01:54:54 поподне »
Прођох на брзину списковима и направих грубу рачуницу, по којој испада да су "динарик" Срби:

*                           ~ 0.3%
Z17855                 ~ 13.0 %
S17250                 ~ 86,7% (PH908 76,7% + остале гране 10.0%)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #919 послато: Јануар 19, 2018, 09:17:21 поподне »
Слажем се да је нагађање, али без основе.

I2-M26 нема апсолутно никакве везе са Вандалима, Вендима, Германима, Словенима...

Има ли ово какве основе:
I-L621[edit]
I-L621 is typical of the South Slavic populations of south-eastern Europe, being highest in Bosnia-Herzegovina (>50%) in Croats.[3] There is also a high concentration of I-L621 in north-east Romania and Moldova. Several groups have determined the common occurrence of this subclade in the South Slavic-speaking populations to be the result of "pre-Slavic" paleolithic settlement in the region. Peričić et al. for instance place its expansion to have occurred "not earlier than the YD to Holocene transition and not later than the early Neolithic".[17][18][19] The Slavic population can be divided into two genetically distinct groups: one encompassing all West Slavic (Poles, Czechs, Slovaks, etc.) and the non-Slavic Hungarians, East Slavic (Russians, Ukrainians, Belarusians, etc.) and a few South Slavic populations (north-western Croats and Slovenes), characterized by Haplogroup R1a, and one encompassing all remaining Southern Slavs (Serbs, Bosniaks, southern Croats, Montenegrins, Macedonians and Bulgarians) but also the non-Slavic Romanians, characterized by Haplogroup I2a1b2 (I-L621). According to Rebała et al., this phenomenon is explained by "contribution to the Y chromosomes of peoples who settled in the Balkan region before the Slavic expansion to the genetic heritage of Southern Slavs".[20] It is attributed to the Cucuteni-Trypillian culture in what is now Ukraine, Romania and Moldova. L69/S163 was removed from I in 2011 and IJK in 2012.[21]

https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_I-M438
Evropa je jedna velika porodica.