Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 481166 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #840 послато: Октобар 09, 2017, 09:25:51 пре подне »
YP196    ChrY    18083298    18083298    C+

Дpaмићaнин Y196 +

 8)

Ван мреже Krstić_N

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • I2a1b3
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #841 послато: Октобар 13, 2017, 10:39:18 поподне »
Поздрав људи!

Пре једно месец дана сам се тестирао у лабораторији ДНК и добио резултат да је мој хаплотип И2а1б3. Како сам још увек потпуни лаик што се тиче генетичке генеалогије, а у исто време желим да сазнам развојни пут, да се тако изразим, ове хаплогрупе, замолио бих вас да ме упутите на ресурсе из којих могу да научим нешто више.

Ствар која ме највише буни јесте које је име ове хаплогрупе у филогенетском стаблу, то нигде нисам успео да нађем (или можда због незнања нисам знао како да тражим), а верујем да би то свакако помогло. Да ли је у питању ознака Л621, Л147.2, ЦТС10228 или пак нека друга? Ове ознаке сам највише сретао, па ми некако највише смисла има оријентисати се према њима.

Поред овога, вратио бих се на први пасус ове поруке и напоменуо да сам сретао теорије и о словенском, и о источногерманском, и о аутохтоном балканском пореклу, па бих желео да своју представу о сопственој хаплогрупи себи учиним нешто јаснијом.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #842 послато: Октобар 14, 2017, 09:50:10 пре подне »
Поздрав људи!

Пре једно месец дана сам се тестирао у лабораторији ДНК и добио резултат да је мој хаплотип И2а1б3. Како сам још увек потпуни лаик што се тиче генетичке генеалогије, а у исто време желим да сазнам развојни пут, да се тако изразим, ове хаплогрупе, замолио бих вас да ме упутите на ресурсе из којих могу да научим нешто више.

Ствар која ме највише буни јесте које је име ове хаплогрупе у филогенетском стаблу, то нигде нисам успео да нађем (или можда због незнања нисам знао како да тражим), а верујем да би то свакако помогло. Да ли је у питању ознака Л621, Л147.2, ЦТС10228 или пак нека друга? Ове ознаке сам највише сретао, па ми некако највише смисла има оријентисати се према њима.

Поред овога, вратио бих се на први пасус ове поруке и напоменуо да сам сретао теорије и о словенском, и о источногерманском, и о аутохтоном балканском пореклу, па бих желео да своју представу о сопственој хаплогрупи себи учиним нешто јаснијом.


Da malo pojasnimo neke osnovne stvari vezano za haplogrupu I2-CTS10228 (Yp196)) TMRCA oko 2300 god. zajednicki predak.Najvise ljude sto zbunjuje je mjesto nastanka ove Hg tj. mutacije na Y hromosomu koja se oznacava sa ovom oznakom.I2-CTS10228 (Yp196)).Da bi strucnjaci iz ove oblasti donijeli zakljucke trebalo je prvo da se formira cijelo stablo I2a pa zatim nasa grana M423 (TMRCA 13600 god i ispod M423 grana L621 (TMRCA 5600 god) od koje se odvojila i CTS10228.Kada se napokon poslije testiranja ljudi sirom Evrope mogla vidjeti rasprostranjenost nase CTS10228 vidjeli smo da se ona u preko 80 % slucajeva nalazi u Istocnoj Evropi a oko 15 % kod Juznih Slovena.Tamo gdje nisu uspjeli doci Sloveni u migracijama nemamo ni skoro 1 % ove haplogrupe,tj zapadno od rijeke Rajne koja je bila granica Rimskog carstva.Tamo gdje je dominantna R1b Hg nemamo ni R1a (M458 I Z280) ni CTS10228.Tamo gdje je R1a imamo i CTS10228 i obratno.Zasto su su strucnjaci dosli do zakljucka da je ova mutacija na Y hromosomu poznata kao I2-CTS10228 (Y3120) nastala negdje u Polesju,Zakarpatju,gornjem toku rijeke Visle.Upravo iz jednostavnog razloga,zato sto je raznovrsnost grana od I2.CTS10228 najveca u tom podrucju Istocne Evrope,dok ta raznovrsnost opada kako se grane krecu prema jugu,zapadu i istoku od navedenog podrucja.To se najbolje vidi na slici testiranih na FTDNA gdje na navedenom geografskom podrucju imamo sve grane od CTS10228 a to su S17250-PH908 ,S17250 -> Z16971 ,Y4460 ,Z17855 ,S17250 -> Y4882

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #843 послато: Октобар 14, 2017, 11:35:00 пре подне »
Поздрав људи!

Пре једно месец дана сам се тестирао у лабораторији ДНК и добио резултат да је мој хаплотип И2а1б3. Како сам још увек потпуни лаик што се тиче генетичке генеалогије, а у исто време желим да сазнам развојни пут, да се тако изразим, ове хаплогрупе, замолио бих вас да ме упутите на ресурсе из којих могу да научим нешто више.

Ствар која ме највише буни јесте које је име ове хаплогрупе у филогенетском стаблу, то нигде нисам успео да нађем (или можда због незнања нисам знао како да тражим), а верујем да би то свакако помогло. Да ли је у питању ознака Л621, Л147.2, ЦТС10228 или пак нека друга? Ове ознаке сам највише сретао, па ми некако највише смисла има оријентисати се према њима.

Поред овога, вратио бих се на први пасус ове поруке и напоменуо да сам сретао теорије и о словенском, и о источногерманском, и о аутохтоном балканском пореклу, па бих желео да своју представу о сопственој хаплогрупи себи учиним нешто јаснијом.

Здраво Крстићу,

Није се лако снаћи у свим тим ознакама грана, посебно што су се неколико пута мењале а мењају се и даље. Према Еупедији, алтернативни назив за грану I2a1b3 је I-L621. На YFull стаблу та грана изгледа овако:
https://www.yfull.com/tree/I-L621/
Према твом хаплотипу ти припадаш подграни I-CTS10228 поменуте гране I-L621, а од недавно и новодефинисаној подграни I-Y3120 која тренутно носи и алтернативну ознаку YP189 на ФТДНА стаблу. Ту подграну колоквијално називамо Динарик север а више о њој ти је написао filipi.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #844 послато: Октобар 14, 2017, 12:45:14 поподне »
Поздрав људи!


Поред овога, вратио бих се на први пасус ове поруке и напоменуо да сам сретао теорије и о словенском, и о источногерманском, и о аутохтоном балканском пореклу, па бих желео да своју представу о сопственој хаплогрупи себи учиним нешто јаснијом.

Динарик сјевер сте, дајте нам маркере да видимо колико смо блиски. Поздрав !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #845 послато: Октобар 14, 2017, 12:53:14 поподне »
Динарик сјевер сте, дајте нам маркере да видимо колико смо блиски. Поздрав !

Tо је већ урађено раније. Крстићев хаплотип је у табели Српског ДНК пројекта.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #846 послато: Октобар 14, 2017, 06:20:20 поподне »
https://www.yfull.com/tree/I-Z16971*/

Sungir 6 је додат на yfull стабло као I-Z16971*. Анализа је у току.
« Последња измена: Октобар 14, 2017, 06:22:34 поподне Србин »

Ван мреже Krstić_N

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • I2a1b3
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #847 послато: Октобар 14, 2017, 07:15:52 поподне »
Велиборе и Филипи хвала вам на вашим одговорима, свакако сте ми појаснили неке ствари које су ме мучиле. Док не урадим СНП тестирање вероватно нећу моћи боље да установим своје прапорекло, а до тада могу да се позабавим народима који су везани за ову хаплогрупу и њиховим кретањима.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #848 послато: Октобар 14, 2017, 07:30:55 поподне »


Јавио ми се човјек који је позитиван на Y4460, али се није хтио преставити.  Каже да су, према предању, његови од Колашина и да више од два вијека живе на приморју. Изгледа да нисам усамљен. :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #849 послато: Октобар 14, 2017, 07:43:05 поподне »
Велиборе и Филипи хвала вам на вашим одговорима, свакако сте ми појаснили неке ствари које су ме мучиле. Док не урадим СНП тестирање вероватно нећу моћи боље да установим своје прапорекло, а до тада могу да се позабавим народима који су везани за ову хаплогрупу и њиховим кретањима.

Само да искористим прилику да се исправим: тренутни алтернативни назив за грану I-Y3120 на ФТДНА није YP189 како сам написао, већ YP196 како је навео и filipi.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #850 послато: Октобар 14, 2017, 10:10:24 поподне »


Јавио ми се човјек који је позитиван на Y4460, али се није хтио преставити.  Каже да су, према предању, његови од Колашина и да више од два вијека живе на приморју. Изгледа да нисам усамљен. :)
Има ли барем каквих индиција о којој породици је реч, где у приморју су насељени и сл.?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #851 послато: Октобар 15, 2017, 05:27:14 поподне »
Има ли барем каквих индиција о којој породици је реч, где у приморју су насељени и сл.?

Човјек је на самом почетку разговора врло љубазно затражио да остане анониман а ја сам то прихватио. Они су тест урадили због тога што је дошло до брака између двоје младих са истим презименима и неко им је рекао да они нису биолошки рођаци јер његова грана потиче од дјечака којег је довела жена која се преудала за човјека чије презиме носе. Тестирали су се и тест је то потврдио, његова грана има хаплогрупу као и ја а остали неку другу. Сада га занима одакле је могао доћи тај дјечак. Неко му је рекао да биолошки отац тог дјечака потиче негдје из Брда, од Колашина до Манастира Мораче и да је доселио давно, а та жена се преудала прије двјеста година. Градове које помиње су Улцињ и Бар али није ми јасно гдје је ко живио или сада живи. Пажљиво је слушао све што сам говорио и мислим да ће се још јављат. Он није упућен на демографска истраживања преко ДНК тестова и све то схвата претјерано интимно. Није ми било згодно да га питам за вјероисповијест и националност. Оно што је за нас битно I2а Y4460 ће бити још у тој регији. Поздрав !
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #852 послато: Октобар 16, 2017, 08:29:34 пре подне »
Човјек је на самом почетку разговора врло љубазно затражио да остане анониман а ја сам то прихватио. Они су тест урадили због тога што је дошло до брака између двоје младих са истим презименима и неко им је рекао да они нису биолошки рођаци јер његова грана потиче од дјечака којег је довела жена која се преудала за човјека чије презиме носе. Тестирали су се и тест је то потврдио, његова грана има хаплогрупу као и ја а остали неку другу. Сада га занима одакле је могао доћи тај дјечак. Неко му је рекао да биолошки отац тог дјечака потиче негдје из Брда, од Колашина до Манастира Мораче и да је доселио давно, а та жена се преудала прије двјеста година. Градове које помиње су Улцињ и Бар али није ми јасно гдје је ко живио или сада живи. Пажљиво је слушао све што сам говорио и мислим да ће се још јављат. Он није упућен на демографска истраживања преко ДНК тестова и све то схвата претјерано интимно. Није ми било згодно да га питам за вјероисповијест и националност. Оно што је за нас битно I2а Y4460 ће бити још у тој регији. Поздрав !
Колико ми је познато, до сада још нисмо имали неког ко је из Колашина и околине, или да је пореклом из тог краја а да је потврђен да припада грани I2а Y4460. 

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #853 послато: Октобар 16, 2017, 07:33:11 поподне »
Колико ми је познато, до сада још нисмо имали неког ко је из Колашина и околине, или да је пореклом из тог краја а да је потврђен да припада грани I2а Y4460.

То је зато што нису урадили тест којим се то утврђује !!!!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #854 послато: Октобар 16, 2017, 10:06:55 поподне »
То је зато што нису урадили тест којим се то утврђује !!!!
Наравно, знам ја да је то разлог него само кажем да би од свих до сада тестираних из околине Колашина понајпре могли бити од неког стариначког рода из Роваца (Вељовићи, Савићи, Шешељи, или неки ко зна који још род из те области међу којима је очигледно Динарик веома присутан. Од ових већих родова који су убедљиво најбројнији (Богићевци, Никшићи, Љешњани, Селаковићи) знамо да нису. Остаје могућност да су евентуално од Јасеноваца, или евентуално од Осречана мада би они требало да су Q пошто имају добро сачувано предање да су од Балевића из Братоножића. Тако да остаје као највероватнија опција да су од неког мањег стариначког рода из Роваца, Мораче или околине Колашина.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #855 послато: Октобар 16, 2017, 10:30:17 поподне »
То је зато што нису урадили тест којим се то утврђује !!!!

Када би смо имали СТР резултате те породице, можда би то било од помоћи. За сада на подручју Мораче и Роваца нема родова који су Y4460, барем не ових већих како војиненад рече.
« Последња измена: Октобар 16, 2017, 11:31:51 поподне Лука »

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #856 послато: Октобар 16, 2017, 11:05:05 поподне »
Када би смо имали СТР резултате те породице, можда би то било од помоћи. За сада на подручју Мораче и Роваца нема родова који су Y4460, барем не ових већих како војиненад рече.

Слажем се.
« Последња измена: Октобар 16, 2017, 11:32:04 поподне Лука »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #857 послато: Октобар 26, 2017, 09:06:24 поподне »
Имам једно размишљање о могућем објашњењу разлике I2a процената између Срба и осталих Словена, а која иде у прилог тзв. „теорији о Словенском пореклу“, па ме занима и мишљење других људи о овоме што ћу да изнесем. Полазим од две основне основне претпоставке: 1) да је словенски живаљ на територији данашње Немачке, Чешке и Словачке имао релативно сличну, међусобну, генетску слику која је својствена била по већем уделу I2 групе у односу на источне Словене, 2) да су Словени који су населили Балкан пореклом из тих крајева (Лужички Срби или како већ за остале балканске народе), ради поједностављења узећу однос I2a/R1a као меродаван за словенске хаплогрупе.

Дакле, слепо пратећи ово, требало би да Словени у динарско/балканским крајевима имају сличан генетски профил као и њихови рођаци из матице. Како сви знамо, то није случај, што ме је навело да размишљам о одређеним исходима у историји који би могли утицати на демографску слику ових крајева. Како на Балкану након доласка Словена, није било претерано великих досељеника ван Балкана, осим међусобног расељавања унутар Балкана, може се закључити да је однос I2a/R1a релативно сличан оном из раног средњег века.

Сматрам да се нешто догодило што је изменило демографску слику тадашњих западних Словена, а оно што ми пада на ум су следећа два догађаја: Црна Смрт и Хуситски ратови.

Црна Смрт, сматра се да је од 30-60% Европљана умрло у периоду од 1346.-1353. године. Кугу су донели трговци са Крима у Сицилију одакле се најпре ширила по југозападној Европи па тек на крају од територије данашње Немачке до Словена. Западни Словени као део Светог Римског Царства сигурно су имали развијене трговачке путеве и везе, као и велике градове са густо насељеним становништвом (што на Балкану није био случај), а то је био и превасходни вид ширења куге.
На Википедији пише:

„The plague was somewhat less common in parts of Europe that had smaller trade relations with their neighbours, including the majority of the Basque Country, isolated parts of Belgium and the Netherlands, and isolated alpine villages throughout the continent.
Што би објаснило да динарски предели на Балкану нису значајније били захваћени кугом.

У Хуситским ратовима (1420.-1434. год.) практично се преполовило становништво Чешке, сећам се да ми је у Прагу туристички водич рекао да је после тих ратова остало свега неколико стотина хиљада Чеха, и да је чудо како је тај народ етнички опстао до дан данас.

Све што сам навео има смисла али ако су умирали и гинули народи, логично је да су и припадници обе словенске групе (I2a, R1a) умирали. Како бих објаснио смањење I2a у проценту на тим просторима упућујем на следећи чланак на Википедији: https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_minority_in_the_Czech_Republic

„Historically, the largest ethnic group inhabiting the Zaolzie area was the Poles.[9] During the 19th century the number of Germans grew. At the beginning of the 20th century and later from 1920 to 1938, the Czech population grew significantly (mainly as a result of immigration and the assimilation of locals) and the Poles became a minority, which they are to this day.“

Могуће да је након етничког пустошења Чешке велики број Пољака (који у старту имају другачији однос I2a/R1a, у корист R1a) насељава те просторе и тиме мења генетску слику данашњих западних Словена.

Одговор о одсуству осталих I2a грана на Балкану, осим DN и DS, можда лежи и у феномену „founder effect“.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #858 послато: Октобар 27, 2017, 05:42:05 поподне »
Имам једно размишљање о могућем објашњењу разлике I2a процената између Срба и осталих Словена, а која иде у прилог тзв. „теорији о Словенском пореклу“, па ме занима и мишљење других људи о овоме што ћу да изнесем. Полазим од две основне основне претпоставке: 1) да је словенски живаљ на територији данашње Немачке, Чешке и Словачке имао релативно сличну, међусобну, генетску слику која је својствена била по већем уделу I2 групе у односу на источне Словене, 2) да су Словени који су населили Балкан пореклом из тих крајева (Лужички Срби или како већ за остале балканске народе), ради поједностављења узећу однос I2a/R1a као меродаван за словенске хаплогрупе.

Дакле, слепо пратећи ово, требало би да Словени у динарско/балканским крајевима имају сличан генетски профил као и њихови рођаци из матице. Како сви знамо, то није случај, што ме је навело да размишљам о одређеним исходима у историји који би могли утицати на демографску слику ових крајева. Како на Балкану након доласка Словена, није било претерано великих досељеника ван Балкана, осим међусобног расељавања унутар Балкана, може се закључити да је однос I2a/R1a релативно сличан оном из раног средњег века.

Сматрам да се нешто догодило што је изменило демографску слику тадашњих западних Словена, а оно што ми пада на ум су следећа два догађаја: Црна Смрт и Хуситски ратови.

Црна Смрт, сматра се да је од 30-60% Европљана умрло у периоду од 1346.-1353. године. Кугу су донели трговци са Крима у Сицилију одакле се најпре ширила по југозападној Европи па тек на крају од територије данашње Немачке до Словена. Западни Словени као део Светог Римског Царства сигурно су имали развијене трговачке путеве и везе, као и велике градове са густо насељеним становништвом (што на Балкану није био случај), а то је био и превасходни вид ширења куге.
На Википедији пише:

„The plague was somewhat less common in parts of Europe that had smaller trade relations with their neighbours, including the majority of the Basque Country, isolated parts of Belgium and the Netherlands, and isolated alpine villages throughout the continent.
Што би објаснило да динарски предели на Балкану нису значајније били захваћени кугом.

У Хуситским ратовима (1420.-1434. год.) практично се преполовило становништво Чешке, сећам се да ми је у Прагу туристички водич рекао да је после тих ратова остало свега неколико стотина хиљада Чеха, и да је чудо како је тај народ етнички опстао до дан данас.

Све што сам навео има смисла али ако су умирали и гинули народи, логично је да су и припадници обе словенске групе (I2a, R1a) умирали. Како бих објаснио смањење I2a у проценту на тим просторима упућујем на следећи чланак на Википедији: https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_minority_in_the_Czech_Republic

„Historically, the largest ethnic group inhabiting the Zaolzie area was the Poles.[9] During the 19th century the number of Germans grew. At the beginning of the 20th century and later from 1920 to 1938, the Czech population grew significantly (mainly as a result of immigration and the assimilation of locals) and the Poles became a minority, which they are to this day.“

Могуће да је након етничког пустошења Чешке велики број Пољака (који у старту имају другачији однос I2a/R1a, у корист R1a) насељава те просторе и тиме мења генетску слику данашњих западних Словена.

Одговор о одсуству осталих I2a грана на Балкану, осим DN и DS, можда лежи и у феномену „founder effect“.

Вреди поразмислити о томе! :)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #859 послато: Октобар 27, 2017, 11:53:59 поподне »
Evropa je jedna velika porodica.