Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 481188 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1520 послато: Март 31, 2020, 10:21:16 поподне »
Из гомиле учењацима освојенијех података свак онај тко има којекакову душевну потребу може изабрати себи појединачне податке и посложити их тако да чине разне коррелације. Ове коррелације су усљед сложности и зајамнозависности сплета животних протока неизбјежне. Но циљ свакога озбиљнога и савјестнога научника је сакупити податке и на основу свијех значајних података саставити опис слике,  који по најбољему труду и старању неупростити и неоштетити слику збиље одговара истој.

Овдје се много барата изразима, који су пуни простора за интерпретације, па их свак може сгибати по својему.
Што то уобће треба значити "словенска хаплогрупа", "србска хаплогрупа",  "русска хаплогрупа" знајући, да су људства,  који се данас означавају тако саткала вјековном рекомбинацијом многобројних родова, које су нудиле разне долине,  разне горе,  разна мора и средине, јер је свака средина имала што користно понудити и обогатити дружство.

Подцртавам да није смисао науке искоришћавање освојених података о хаплогрупама у сврху шовинистичке астрологије, но је смисао описна реконструкција историјскога пута разних комбинаторних дијелова десивших се (ре)комбинација.

Опис је сљедећи: Словијенски културни ареал саткали су одређени конци и један од њих су разни потомци I-Y3120, који су се даље развијали (мутирали) унутар Словијена. Неки од овијех родова скупа с неким од R1a родова саткали су племе Срба а ови скупа с одређеним E-V13,  J2 и G2 родовима саткали савремени србски народ.  Истовремено други E-V13 саткали су друге народе и културе, а другим словијенским племенима присајединили су се људи из других котлова те ове исте Словијене културно и генетски ( што аутосомално,  што гоносомално) измијенили / мутирали у одређеном правцу, који се сликовито представља векторима на координатном систему. Стога опрез при употреби израза "словенски / српски итд. гени / хг...".
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1521 послато: Март 31, 2020, 10:52:14 поподне »
Као што су колеге уредници већ истакле, нема смисла понављати изнова и изнова питања на која је до сада безброј пута одговорено, а поготово нема смисла игнорисати одговоре уредника и форумаша који по ко зна који пут одлуче да изнова објашњавају исту ствар.

Да би се водила разумна дискусија учесници те дискусије морају делити исти систем вредности у погледу доношења закључака. Ако је већина чланова форума тога свесна, и у складу с тим без икаквог притиска и проблема већ годинама пише на овом форуму, то је најмање што се очекује и од сваког новог члана форума који је одлучио да подели своја размиљшања и сазнања на форуму.

Ако не можемо тај минимум да испоштујемо, онда нам није место на овом форуму.



Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1522 послато: Април 02, 2020, 03:18:57 пре подне »
Као што су колеге уредници већ истакле, нема смисла понављати изнова и изнова питања на која је до сада безброј пута одговорено, а поготово нема смисла игнорисати одговоре уредника и форумаша који по ко зна који пут одлуче да изнова објашњавају исту ствар.

Да би се водила разумна дискусија учесници те дискусије морају делити исти систем вредности у погледу доношења закључака. Ако је већина чланова форума тога свесна, и у складу с тим без икаквог притиска и проблема већ годинама пише на овом форуму, то је најмање што се очекује и од сваког новог члана форума који је одлучио да подели своја размиљшања и сазнања на форуму.

Ако не можемо тај минимум да испоштујемо, онда нам није место на овом форуму.

Ако могу да приметим, као релативно нов члан форума, кад год се расправља о пореклу Срба или неком другом питању које изазива противречности, појавиће се мишљења заснована више на емоцијама, него на знању. То је скоро законитост интернета. Колико сам ја схватио, уредник или било који члан форума није дужан да подучава другог члана. То је став избора.  Имам зато један предлог.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=96.msg132734#msg132734

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1523 послато: Април 02, 2020, 09:52:07 пре подне »
Ако могу да приметим, као релативно нов члан форума, кад год се расправља о пореклу Срба или неком другом питању које изазива противречности, појавиће се мишљења заснована више на емоцијама, него на знању. То је скоро законитост интернета. Колико сам ја схватио, уредник или било који члан форума није дужан да подучава другог члана. То је став избора.  Имам зато један предлог.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=96.msg132734#msg132734

Изазива противречности између научног и ненаучног приступа. Све теме које су недоречене и даље су отворене за дискусију, али дискусија се мора заснивати на истом логичком и методичком систему. Наравно да нико није дужан подучавати другог члана, али овде углавном постоји добра воља да се тако поступи, јер је циљ добити квалитетног саговорника. Сви су у почетку лаици, али када се ипак одмакенете од лаичког схватања и уђете у материју, буде вам јасно да ту постоје неке законитости, и да се закључци морају доносити у складу с њима.

Већина оних који одмах упадну у ватру, а нису се припремили за дисксуију, на форуму изгледају као да су пали с Марса и ако добронамерни савети у погледу упознавања с основама генетичке генеалогије не упале, такви чланови се морају удаљити с форума како не би реметили оне добре дисксусије, које увек воде неком новом сазнању.



Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1524 послато: Април 03, 2020, 01:54:19 пре подне »
Nesto iz doktorske teze ukrajinske geneticarke Olge Utevske gdje je pokazala da je i za S17250-PH908 najveca raznovrsnost na prostoru danasnje zapadne Ukrajine, Poljske i Bjelorusije, gdje jasno vidimo mjesto porijekla i put migracije prema Balkanu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4558026/



http://www.genealogywise.com/profiles/blogs/i2a1a2-i-s17250-i-ph908

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1525 послато: Април 03, 2020, 10:18:21 пре подне »
http://www.genealogywise.com/profiles/blogs/i2a1a2-i-s17250-i-ph908
hahahahaha, znaci postavljas teksrove ucitelja engleskog jezika iz seoske skole koji kritikuju doktorsku tezu Olge Utevske. Kako Ti pronalazis ove neznalice na internetu? Jel ukucas na google "IZBACITE MI NAJVECE DILBERE U GENETICI"  hihihihi
Da si ista slusao sta su Ti ljudi objasnjavali ovde znao bi da je to sto postavio najobicnija glupost i nepoznavanje elementarnog znanja iz GG.

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1526 послато: Април 03, 2020, 12:04:00 поподне »
Gospodine filipi, ili neko drugi - Pošto u doktorskom radu g. Utevske to nije navedeno / objašnjeno, možete li nam reći na osnovu čega (kojih rezultata, radova...) se se tvrdi da je “PH908 najrazgranatiji u Ukrajini”?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1527 послато: Април 03, 2020, 12:24:23 поподне »
Gospodine filipi, ili neko drugi - Pošto u doktorskom radu g. Utevske to nije navedeno / objašnjeno, možete li nam reći na osnovu čega (kojih rezultata, radova...) se se tvrdi da je “PH908 najrazgranatiji u Ukrajini”?

Зорице, остали сте дужни објашњење зашто сматрате да узорак из Сунгира није доказ да је Y3120 настала на сјеверу?

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=23.msg132571#msg132571

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1528 послато: Април 03, 2020, 12:41:39 поподне »
Момак је имао малер да је популациону генетику упознао кроз видео материјале Шарића и сличних шарлатана. Делује да се доста "укопао" и дошао са искреном намером да нас просветли. Сад смо ми овде као сектолози и видимо да није лако вратити човека из тих вода.


Ван мреже ЛукаЋ

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Р1а Л1029
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1529 послато: Април 03, 2020, 02:08:01 поподне »
hahahahaha, znaci postavljas teksrove ucitelja engleskog jezika iz seoske skole koji kritikuju doktorsku tezu Olge Utevske. Kako Ti pronalazis ove neznalice na internetu? Jel ukucas na google "IZBACITE MI NAJVECE DILBERE U GENETICI"  hihihihi
Da si ista slusao sta su Ti ljudi objasnjavali ovde znao bi da je to sto postavio najobicnija glupost i nepoznavanje elementarnog znanja iz GG.
без обзира ко је он и без обзира ко је она де објасни мени зашто ово што је сеоски учитељ написао не стоји да бих коначно разумео.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1530 послато: Април 03, 2020, 03:09:43 поподне »
Vec Ti je objasnjeno ali to do tebe ne dolazi, to pokazuje da si sklon sektaskom pogledu na svijet. Koji god dokaz da Ti covjek predoci Ti ces i dalje slijepo vjerovati u nesto sto ne postoji. Kao i oni sto i danas vjeruju da je zemlja ravna ploca.

Prvo taj tvoj seoski ucitelj ne zna ni napisati filogenetsko stablo, a ono ide ovako  I2-M423-CTS10228-Y3120-S17250-PH908. Znaci odmah u pocetku ne zna osnovne stvari. Spominje grane od PH908 i njihov TMRCA i onda napise "Balkan" a ne napise da skoro kod svih tih grana ili iznad imamo testirane, Poljake, Ukrajince, Ruse, Slovake, Cehe itd. Svako ko se razumije u GG odmah bi prestao citati ovaj diletantski tekst. Samo u Ukrajini i Rusiji imamo najmanje duplo vise muskaraca PH908 nego kod svih juznih Slovena zajedno. Ne zna da su na Yfull samo neki rezultati od BIG Y i da imamo na desetine javnih baza sirom Evrope. Ne pise u tekstu da se sve sestrinske grane od PH908 u stablu S17250 nalaze sirom istocne Evrope i samo iskljucivo  kod Slovenskih naroda tj. u preko 98 % slucajeva. Tamo dokle nisu dosli Sloveni u svojoj ekspanziji nemamo ni 1 % S17250 pa tako ni PH908.
Ne spominje cijelo stablo Y3120 i njegovu raznovrsnost jer onda bi znao DA NE MOZE NASTATI OTAC OD SINA NEGO OBRATNO.
Nalaze starih kostiju i lokacije gdje je pronadjeno nase stablo naravno ne spominje jer je to za njega kao i za sve takve to SPANSKO SELO.
Da ga pitas zasto Srbima autosomalni testovi u 55-65 % pokazuju rezultat RANI SLOVENI i  SJEVEROISTOK EVROPE, vjerovatno bi te pitao " a sta je to autosomalni" hihihihi

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1531 послато: Април 03, 2020, 03:19:54 поподне »
- Driver –  Da li se na osnovu nalaza I-PH 908 iz 14.  vijeka u Bosni može tvrditi  da je i sam PH908, a kamoli Y3120, nastao u Bosni? Isto važi I za “Sungir”, stim što, ponavljam, ne tvrdim da je grana kojoj on pripada nastala na Balkanu.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1532 послато: Април 03, 2020, 03:54:36 поподне »
- Driver –  Da li se na osnovu nalaza I-PH 908 iz 14.  vijeka u Bosni može tvrditi  da je i sam PH908, a kamoli Y3120, nastao u Bosni? Isto važi I za “Sungir”, stim što, ponavljam, ne tvrdim da je grana kojoj on pripada nastala na Balkanu.

Зорице, ни ја не тврдим да је Y3120 настао у Сунгиру. Након што смо утврдили да Y3120 није настао у Сунгиру нити PH908 у Босни, може ли се знати шта ви мислите гдје је настао Y3120. Засад сте се само изјаснили да  сматрате да није настао на Балкану. С тим се и ја слажем.

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1533 послато: Април 03, 2020, 04:31:46 поподне »
Driver, vjerovatno je trebalo da se odmah malo predstavim. Po profesiji sam ljekar – što bi trebalo da znači da nisam baš nepismena iz genetike. Trenutno sam u izolaciji i zaista sam dokona, ali da se razumijemo, više od godinu dana pratim ovaj forum i eto, otkrila sam da mi je muž German, a otac “Dinarac” – Čevljanin. Otuda i moje posebno interesovanje za I2a haplogrupu. Toliko o tome.
Teško je raspravljati sa vama (ne mislim samo na vas lično) jer se čini da ste pomalo ušli u kolotečinu i ne čitate pažljivo ono što pišem. Naime, rekla sam da “ne znam da li je Y3120 nastala na Balkanu”, jer nemam na osnovu čega da tvrdim da jeste ili nije. Isti razlog je zašto ne smatram da je Y3120 nastao na sjeveru. Nije mi baš najjasnija uloga ovih Y3120* ljudi sa vašeg projekta i one dvojice iz Poljske I Njemačke u svemu tome.
Takođe, po onome što vidim, ispada da su tri (od četiri, ili koliko ih već ima) podgrana Y3120 mogle nastati, ili su nastale, na Balkanu. Na isti način, zaključujem i da je I-PH908 mogao nastati na Balkanu, ali ne i Y4882 i Y 5596. I, to je sve.
Zahvaljujem vam na odvojenom vremenu.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1534 послато: Април 03, 2020, 05:38:00 поподне »

Zorice,postoji 5 osnovnih grana od Y3120 a to su Y4460, S17250, Z17855, Y-18331 i ova nova grana kojoj pripada Poljak Mayka i Srbin Dzuvelkovic. Nijedna grana, a sto je najvaznije nijedna grana od CIJELOG stabla M423 TMRCA oko 13 600 nije nastala niti ima bilo kakve veze sa Balkanom, posebno ne sa nasim prostorima.Prva veza dolazi tek sa ekspanzijom Slovena. Jedini SNP ili mutacija od PH908 koja bi nastala kod nas moze biti samo jako mlada.

Samo u Ukrajini i Rusiji ugrubo receno imas oko duplo vise muskaraca PH908 nego na Balkanu.

PH908 sa Ceskog DNK projekta.Ovo je jos prije vise godina.



PH908 u Njemackoj, sa FTDNA, mislim da ih sad ima i vise


I2-Y3120 ukupno sa FTDNA, jos prije sest godinz, mozda i vise.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1535 послато: Април 03, 2020, 05:53:30 поподне »
Driver, vjerovatno je trebalo da se odmah malo predstavim. Po profesiji sam ljekar – što bi trebalo da znači da nisam baš nepismena iz genetike. Trenutno sam u izolaciji i zaista sam dokona, ali da se razumijemo, više od godinu dana pratim ovaj forum i eto, otkrila sam da mi je muž German, a otac “Dinarac” – Čevljanin. Otuda i moje posebno interesovanje za I2a haplogrupu. Toliko o tome.
Teško je raspravljati sa vama (ne mislim samo na vas lično) jer se čini da ste pomalo ušli u kolotečinu i ne čitate pažljivo ono što pišem. Naime, rekla sam da “ne znam da li je Y3120 nastala na Balkanu”, jer nemam na osnovu čega da tvrdim da jeste ili nije. Isti razlog je zašto ne smatram da je Y3120 nastao na sjeveru. Nije mi baš najjasnija uloga ovih Y3120* ljudi sa vašeg projekta i one dvojice iz Poljske I Njemačke u svemu tome.
Takođe, po onome što vidim, ispada da su tri (od četiri, ili koliko ih već ima) podgrana Y3120 mogle nastati, ili su nastale, na Balkanu. Na isti način, zaključujem i da je I-PH908 mogao nastati na Balkanu, ali ne i Y4882 i Y 5596. I, to je sve.
Zahvaljujem vam na odvojenom vremenu.

Зорице, нећу да улазим у то , да ли заиста имате намјеру да нађете одговоре на нека питања или само тражите потврду свог унапријед донесеног закључка, али ако од досад написаног и изнесеног материјала на овом форуму нисте могли закључити да I2-Y3120 није могла настати на Балкану, онда мислим да би и свако даље објашњавање са моје или било чије стране било узалудно.

Везано за разноврсност грана, предложио бих вам да уопште не узимате у обзир све ово што је написано на сајту и на форуму, већ да одете на I2a FTDNA Projekat https://www.familytreedna.com/groups/i-2a-hap-group/about/background , гдје се налази највећи дио међународних резултата I2-Y3120 и да добро сами простудирате тестиране и њихове резултате који се тамо налазе. Вјерујем, с обзиром да кажете да сте доктор, а то повлачи за собом ипак неку врсту рационалног размишљања, да ћете и сами моћи донијети валидне закључке.

Био сам спреман ипак да дам објашњење зашто је узорак из Сунгира доказ да је I2-Y3120 настао на сјеверу и да је ушао у процесе словенске етногенезе, али из вашег контрапитања сам схватио да вам такво објашњење није потребно и да одговор већ знате.


Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1536 послато: Април 03, 2020, 06:44:09 поподне »
- Driver –  Da li se na osnovu nalaza I-PH 908 iz 14.  vijeka u Bosni može tvrditi  da je i sam PH908, a kamoli Y3120, nastao u Bosni? Isto važi I za “Sungir”, stim što, ponavljam, ne tvrdim da je grana kojoj on pripada nastala na Balkanu.

Сунгир и није неки доказ сам по себи. Ствар је у томе што хаплогрупе I-Y3120, за сада, нема нигдје у налазима из ранијих вјекова, и онда je наједном налазимо у Пољској , Мађарској и Русији готово истовремено! дакле има одлично поклапање са ширењем раних Словена, из прапостојбине у Полесју на исток, запад и југ.

попис свих средњовјековних налаза словенског и2а, за неке од ових нисам знао. један је из Србије из деветог вијека:


Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1537 послато: Април 03, 2020, 07:34:33 поподне »
Једноставно се ради о групи која је доминантно везана за Влахе, Морлаке, Торлаке, Влахе Источне Србије, Румуне. То се види и језички - Сардинија, Румунија, Источна Србија повезује их и језик. Нико ту не прича тај језик јер је Романизован то су пресмешне приче. Доласком словена Власи (Илири) су проговорили Српски. -баш онако како је мањинска Португалија језички освојила многољуднији  Бразил.

https://www.geni.com/projects/I-L621-Y-DNA/40630

Које је ваше мишљење о различитим гранама и подгранама хаплогрупе и2 и њиховим миграцијма?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1538 послато: Април 03, 2020, 07:48:00 поподне »
Које је ваше мишљење о различитим гранама и подгранама хаплогрупе и2 и њиховим миграцијма?
Cekaj Lepi polako. Tek je ovde saznao da to postoji uopste   ;D te nekakvi nalazi starih kostiju, filogenetska stabla, TMRCA itd. Polako vidis da mu se zamantalo.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1539 послато: Април 03, 2020, 08:53:04 поподне »
 Можда би ово све било схватљивије кадаби неко направио мапу у облику анимације гдје би се видјело временско појављивање грана. Или мање захтјевна шему као што су мапе на блогспоту само са разликом да се дода на X оси на којој би било вријеме па би се лако уочавале и шупљине између неких СНП ...