Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45587 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« послато: Јануар 01, 2018, 10:17:30 пре подне »
Са снимања смо прешли на гледање серије.

Верујем да сте сви синоћ гледали прву епизоду „Немањића“.

Неки моји утисци:

Све у свему – није лоше. Нарочито је добра сценографија и костими. Мало боду очи оне траке коју Немања и Ана носе на глави, као Индијанци. Не знам је ли то реално и има ли покрића у историјским изворима...
Немањина браћа изгледају као друмски разбојници. Можда је то и била поента, да њихови изглед покаже њихову нарав?
Манојло Комнин изгледа, најблаже речено, – смешно. Мето Јовановски, алиас „пријатељ Димчо“, јесте врстан глумац, али ово није била улога за њега. Манојла је требало да глуми неко строг, озбиљан, ликом хладан и суров.
Речник је требало прилагодити условима Србије 12. века, а не да се чују изрази попут: „имаш петљу“, „ухапшен си“, „бре“. Не иде, никако.
Коначно, да ли су Срби користили јастуке и имали стакло на прозорима у 12. веку !?

Иако сам био јако скептичан поводом Младена Нелевића у улози Стефана Немање, моје је мишљење да га је одглумио сасвим добро. Срчано, од понора до висина, у сваком тренутку јак у изразу. Добру је улогу одрадила и Дубравка Мијатовић, као Ана.
« Последња измена: Јануар 01, 2018, 10:20:03 пре подне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #1 послато: Јануар 01, 2018, 10:24:39 пре подне »
Захваљујем, уредниче  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #2 послато: Јануар 01, 2018, 11:41:56 пре подне »
Неки моји утисци:

Све у свему – није лоше.

Неки моји утисци:

Све у свему – лоше.

Можда сам очекивао више, али заиста ми је све некеко траљаво урађено. Оно што сам примјетио и код статиста у оним трејлерима, кад играју или поздрављају Немању, све ми личи на неки наш спот за етно музику-све чекам кад ће да искоче браћа Теофиловићи. Покрети су некако на граници стилске игре и фолклора.

И од сценарија сам очекивао више, са обзиром да га потписује Гордан Михић. Онај говор Немањин пред војском је толико прозаичан, да је на граници пародије.

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Али генерално тако често бива са серијама и филмовима-није онако како се хоће, већ онако како испадне. Серију о Немањићима уопште не бих конципирао као историјски спектакл ( за који мислим да ми и даље немамо ни средстава ни знања), већ као драму. Требало је да драмски текст са доминантном глумом буде окосница, а не полупрофесионалан приказ Цариграда у 3D maxu.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #3 послато: Јануар 01, 2018, 12:38:23 поподне »
Све у свему – лоше.
Можда сам очекивао више,

Можда је, Симо, баш у томе ствар. У очекивањима.
Ја сам очекивао много лошије од оног што синоћ видех...
Ово моје "није лоше" је у домену старе народне - како смо се надали...

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Ово сам и ја помислио синоћ, гледајући серију...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #4 послато: Јануар 01, 2018, 12:50:31 поподне »
Неки моји утисци:

Све у свему – лоше.

Можда сам очекивао више, али заиста ми је све некеко траљаво урађено. Оно што сам примјетио и код статиста у оним трејлерима, кад играју или поздрављају Немању, све ми личи на неки наш спот за етно музику-све чекам кад ће да искоче браћа Теофиловићи. Покрети су некако на граници стилске игре и фолклора.

И од сценарија сам очекивао више, са обзиром да га потписује Гордан Михић. Онај говор Немањин пред војском је толико прозаичан, да је на граници пародије.

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Али генерално тако често бива са серијама и филмовима-није онако како се хоће, већ онако како испадне. Серију о Немањићима уопште не бих конципирао као историјски спектакл ( за који мислим да ми и даље немамо ни средстава ни знања), већ као драму. Требало је да драмски текст са доминантном глумом буде окосница, а не полупрофесионалан приказ Цариграда у 3D maxu.

Ако је судити према првој епизоди, онда се без околишања може закључити да је ова серија чист промашај.
Изузимајући костиме и (делом) сценографију, све друго је далеко испод оног што је овакав подухват требало да има. Избор Нелевића би имао смисла да је ово била серија о првом Србину на свету тј. прачовеку. У њему нема ништа продуховљено што је свакако требало да поседује неко ко тумачи лик оснивача династије и, практично, родоначелника Србије и њене цркве (не заборавите он је и Свети Симеон Мироточиви). Пошто је у овој првој епизоди посебно било наглашено присуство деце ту се поновила стара бољка, која прати српску кинематографију у последњих деценију-две. У правилу се за те улоге бирају деца пријатеља продукције или неких виђенијих фаца, без имало талента за глуму. Чисто сумњам да је урађен било какав кастинг како се то некад радило. Лично се сећам кад је рађена некад популарна дечија серија "Јеленко" покојни Обрад Глушчевић је обишао све школе у Лици док није нашао идеалних десетак клинаца. То се најмање очекивало и сад, да се нађу деца са подручја Рашке, а не ови кмезави клинци са Дедиња.
У серији нема никакве разраде ликова, дијалози су суви, без икакве дубине и смисла. Снимљени кадрови су на нивоу технологије од пре двадесетак година, без коришћења савремених средстава (нпр. дронова). Недостаје анимација (нпр. комбиновање са мапама). Статисти су очајни и извештачени (очигледно је да су сендвичи били танки), а покличи који изговарају (Уједињени, Уједињени...) су чиста спрдња.
Кажем, ако се се по јутру познаје дан, чисто сумњам да се ту ишта може поправити. И, сад је већ сасвим јасно да зебња у погледу избора генералног спонзора није била без оправдања. После ове серије сви треба да потрчимо у прву апотеку по Пробиотик форте (опростите ако овим кршим правилник форума гледе комерцијалних садржаја...).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #5 послато: Јануар 01, 2018, 01:00:15 поподне »
Избор Нелевића би имао смисла да је ово била серија о првом Србину на свету тј. прачовеку.

 ;D

Јест, требало је мало да му уљуде ону браду.

После ове серије сви треба да потрчимо у прву апотеку по Пробиотик форте

Треба га увек имати у близини даљинског управљача  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #6 послато: Јануар 01, 2018, 01:14:26 поподне »
Оно што сам примјетио и код статиста
Статисти су очајни и извештачени (очигледно је да су сендвичи били танки)

Стара РТС-ова бољка. Статисти стоје круто и без икаквог померања као да испред њих стоји 500 немачких војника са шмајсерима. Очигледно се ти послови дају пријатељима и рођацима, а не људима који заиста то знају да раде.
Тако ће увек бити у свим РТС-овим серијама. Било и биће.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #7 послато: Јануар 01, 2018, 01:19:59 поподне »

Речник је требало прилагодити условима Србије 12. века, а не да се чују изрази попут: „имаш петљу“, „ухапшен си“, „бре“. Не иде, никако.


Ово сам тек малоприје примјетио. Стварно ми није јасно, због чега је употребљено "хапшење"  :o

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #8 послато: Јануар 01, 2018, 01:20:52 поподне »
Немојте да сте такви. Шта фали серији, баш је јадна  :) :D
Шалу на страну, мој закључак је да имају неки проблем са сценаријом. Текст који говоре звучи као да је писан за неку школску представу.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #9 послато: Јануар 01, 2018, 01:25:01 поподне »
Стара РТС-ова бољка. Статисти стоје круто и без икаквог померања као да испред њих стоји 500 немачких војника са шмајсерима. Очигледно се ти послови дају пријатељима и рођацима, а не људима који заиста то знају да раде.
Тако ће увек бити у свим РТС-овим серијама. Било и биће.

Нека од тих веома лоших понашања статиста сам примјетио још на трејлерима (рецимо оно скакутање око ватре са подигнутим рукама, смијешно), али сам се све некако надао да је то погрешан утисак због краткоће снимка. На жалост, нисам био у праву.

А ово за давање посла пријатељима и рођацима, слажем се, то је много дубљи проблем, социолошки. Жалосно је што се пројавио и у овој серији.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #10 послато: Јануар 01, 2018, 01:25:30 поподне »
Добро. Да сачекамо наредне епизоде.
Ова прва је била шок, у сваком смислу.
Очекујем више од глумачког састава Ћетковић-Мићаловић + Мићановић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #11 послато: Јануар 01, 2018, 01:34:31 поподне »
Не бих да будем преоштар али бих грешке које се понављају (не само у овој, већ и у другим областима, рецимо и у музици) назвао "превелик залогај".

Нпр. из жеље да се остави утисак сјајног професора инструмента, многе колеге својим ђацима дају презахтевне и преобимне програме које ученици из сијасет разлога не могу да савлада (године свирања, таленат, техничка способност, или им такве композиције једноставно "не леже"), а крајњи утисак буде  лош.

Тешко да ишта у наредним епизодама може да се промени, али бих ипак сачекао крај серије за коначну оцену.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #12 послато: Јануар 01, 2018, 02:00:51 поподне »
Нисам синоћ Немањиће гледао, али сам данас поново прочитао неке коментаре написане у припреми и за вријеме снимања. Врло су занимљиви  https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1954.msg44824#msg44824  :) ;)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #13 послато: Јануар 01, 2018, 02:40:34 поподне »
Немојте да сте такви. Шта фали серији, баш је јадна  :) :D
Шалу на страну, мој закључак је да имају неки проблем са сценаријом. Текст који говоре звучи као да је писан за неку школску представу.
Да, пренаивно, као школска представа за дан школе ОШ "Стефан Немања" ...Мали Вукан приказан као Мргуд из Штрумфова, Стефан и Вукан гледају крваву битку иза грма, као да то није деци никакав проблем,( нека фудбалска утакмица) и после вичу "Победа, победа!", после их изгрди Стефан и каже : " марш у Звечан" ...(то је вероватно јако близу попришту битке, чим су мала деца "скокнула" да је виде)
« Последња измена: Јануар 01, 2018, 02:43:29 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #14 послато: Јануар 01, 2018, 02:59:42 поподне »
Могло је и горе , морало је боље, такав ми је утисак...циљ је био у старту да буде "питко" ("плитко") , за просечног гледаоца..."Гађа" се циљна група серије "Мој рођак са села" , али добро...

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #15 послато: Јануар 01, 2018, 03:06:07 поподне »
Много лоше, нарочито када се одгледа после Сенки Над Балканом, гдје је све одрађено на светском нивоу.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #16 послато: Јануар 01, 2018, 03:38:51 поподне »
Мени је од самог трејлера "убо" уши говор круга двојке кроз целу серију. Чини ми се да у трејлеру се појављује хрватски глумац који прича хрватском језику (дакле као водили су рачуна о говорним подручијима) али битно да се у Дукљи, Захумљу, Рашкој итд. причао београдски говор. Можда су ово из страха од критике београдске публике урадили (што је умоболно ако је у питању), али пре ће бити да се није размишљало о томе. :)

Иначе, све похвале за слику и костим.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #17 послато: Јануар 01, 2018, 04:24:03 поподне »
Прошле године, у разговору са сарадником сценаристом заједно закључисмо да се не бисмо усудили да радимо епоху 20-тих и 30-тих година 20. века, коју је Бјелогрлић био најавио, без мултидисциплинарног приступа проучавању друштва тог доба - језичког, социолошког, историје моде и музике...а камоли да се усудимо да без читавог тима сценариста (не може, 'Гордан Михић потписује' него бар 8 сценариста) и без тима историчара свих релевантних субспецијализација, етнолога, етномузиколога, специјалиста за средњевековни српски језик, итд. - уопште радимо било шта што има везе са средњим веком.

Ни у СФРЈ није снимљен ниједан квалитетан филм са тематиком средњег века. Данас, када Американци снимају полу-успеле филмове старих епоха, почевши са 'Гладијатором', где се штеди на статистима (можда 500 људи у бици на почетку Гладијатора за разлику од холивудских спектакала из 50-тих и 60-тих са по 10,000 статиста) -  како наша филмска култура може да изнедри ишта смислено везано за средњи век? Никако. Да не говорим о естетској инфериорности компјутерске графике у односу на реалну материју у америчком филму, а камоли српском. А примена компјутерске графике (за дочаравање градова, масовности људи, итд.) има два мотива - један је буџет а други је промоција компјутера као апсолутног имитатора живота и естетски и вредносно централног у нашем друштву, иако видимо голим оком да је резултат инфериоран. Да не улазим у детаљ естетске супериорности филмске траке у односу на видео технологију, и како се техниколор из историјских спектакала 50-тих никада не може достићи.

Разговарао сам и са драматургом 'Немањића' док су припремали серију, који је по дужности на пројекту, испред РТС-а, и рекао сам му да је мој став да треба забранити скрнављење Немањића оваквим пројектима. Исто као што би СПЦ требало да забрани подизање споменика свецима из лозе Немањића, то јест да запрети анатемом имитаторима македноских и муслиманских мегаломана (статуе Александру Македонском и Краљу Твртку).

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #18 послато: Јануар 01, 2018, 04:34:49 поподне »
Anketa
mondo.rs



симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #19 послато: Јануар 01, 2018, 05:26:36 поподне »
Гледајући реакције на серију, случајно налетих на исјечак из совјетског филма о Скендербегу из 1954. У исјечку је приказан Ђурађ Бранковић, и то у негативном контексту, занимљива ми је била сценографија и лик самог деспота ( у филму се назива краљем), нешто између Ивана Грозног и грофа Дракуле. А посебно лик Албанца изасланика Скендербеговог, као да је побјегао са проба фолклора.

Иначе, ово је период кад је СССР био у сукобу са Југославијом, а у љубави са Албанијом. Филм дакле има политичку позадину, српски деспот (читај Југославија, могуће и Тито) приказан је као сарадник Турака (читај запада) и онај који прави сплетке и омета борбу народа Балкана против Турака ( читај Источног против Западног блока). Занимљиво је што се у односу Деспот-Албанац настоји приказати и класни момент, јер деспот неколико пута Албанца назива овчаром, а овај њега да се дружи са псима.

<a href="https://www.youtube.com/v/NpJhncX-27s&amp;list=PLVPPE53kJ-OjV3yaS_0pgFkOR_BlXGAEl&amp;index=5" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/NpJhncX-27s&amp;list=PLVPPE53kJ-OjV3yaS_0pgFkOR_BlXGAEl&amp;index=5</a>

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Warrior_Skanderbeg

Филм је иначе приказан у Кану и добио је и неку награду.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #20 послато: Јануар 01, 2018, 05:34:01 поподне »
Сад видех да се овде води дискусија о серији, па да пребацим поруку (онa са друге теме се може обрисати).

И мени је то био први утисак за Комнина. Димче Зафракановски не иде некако, иако је у питању сјајан глумац, као што рече Небо.

Уз дужно поштовање, Нелевић ми делује помало сирово и непродуховљено за Стефана Немању, али вероватно лик одговара, пошто је он уједно био и доста суров владар (Нелевић свакако одаје такав утисак).

На прву нисам одушевљен Бог зна како (ваљда зато што сам очекивао више), али надам се да ће наставак бити бољи.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #21 послато: Јануар 01, 2018, 05:54:03 поподне »
Нисам очекивао ништа посебно, јер се већ у трејлерима видело да ће бити овако како је синоћ приказано, ипак оно што је довољно да се и хладан запањиш, јесте колико је заправо танак сценарио. Док слушам већину дијалога, запитам се шта уопште гледам, колико су ти разговори банализовани.

О језику који није нимало прилагођен ма каквом архаичном облику, већ се користе свакодневни изрази и фраземе, тек би се могло говорити. Чуду се нисам могао начудити кад сам чуо оно "ухапшен си"(?!), а ту су и неки други турцизми ("код бешике", "елем"...), које не знам да ли би требало толерисати у филму који се односи на време 12. века?

Глумци су добри, али не дају све од себе, и све сам уверенији да је разлог томе лош сценарио, а не лоша плаћеност. Али добро, да сачекамо и остале епизоде, можда су ово први мачићи, који се у воду бацају.



симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #22 послато: Јануар 01, 2018, 06:02:41 поподне »
Кад се већ прича о историјским филмским реконструкцијама, Румуни су 2015. године снимили прилично квалитетан филм под називом Аферим!  Радња је смјештена у Румунију, прва половина 19. вијека, даје пресјек румунског друштва оног доба уз изузетно слојевиту причу, о плаћенику који хвата одбјеглог циганског роба. Плаћеник на тај пут води свог сина и учи га занату и животу. Истовремено не може му одговорити на питања правде на овом свијету и смисла живота.

Мени је иначе интересантно румунско друштво тог периода, јер за разлику од осталих балканских и подунавских народа и држава, имало је неке специфичности: очувану домаћу аристократију, озакоњен робовласнички систем, развијен систем манастирског живота.

Филм препоручујем да се одгледа. Камера је одлична ( у црнобијелој је техници), дијалози су смислени, прича је заокружена, музика такође одлична.

Могуће да филм за неке Румуне и није прихватљив. Румунска црква је приказана као дио робовласничког система, са веома израженим расизмом и антисемитизмом. Ја са друге стране га гледам само као успјешну историјску филмску реконструкцију.

Сцена са свештеником антисемитом ( части и све околне народа, Срби варалице како каже).

<a href="https://www.youtube.com/v/KQ9N3ABLdbY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KQ9N3ABLdbY</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/JQjqbvT98Ng" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JQjqbvT98Ng</a>

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #23 послато: Јануар 01, 2018, 08:08:43 поподне »
Одлучих да узмем и погледам ту прву епизоду сад на нету. Синоћ нисам био крај ТВ-а, па рекох, хајде сад ћу.

Нисам мислио да је баш овако лоше. Издржао сам до тренутка кад су она два детета гледала битку иза неког дебла. Нисам могао да наставим.
Визуелни ефекти - нула, глума - нула (поготово глума ових клинаца), режија - нула, сценарио, исто.
Дословно је сваки (али баш сваки) посао на овој серији добијен преко везе.

Значи, нисмо се одмакли од "Боја на Косову", као што неки овде рекоше, али не само кад је реч о налепљеним брадама и броквима, него уопште.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #24 послато: Јануар 01, 2018, 08:16:49 поподне »
Добро, сад... Није баш толико лоше.
Дајте да погледамо наредне епизоде.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #25 послато: Јануар 01, 2018, 08:20:22 поподне »
Одлучих да узмем и погледам ту прву епизоду сад на нету. Синоћ нисам био крај ТВ-а, па рекох, хајде сад ћу.

Нисам мислио да је баш овако лоше. Издржао сам до тренутка кад су она два детета гледала битку иза неког дебла. Нисам могао да наставим.
Визуелни ефекти - нула, глума - нула (поготово глума ових клинаца), режија - нула, сценарио, исто.
Дословно је сваки (али баш сваки) посао на овој серији добијен преко везе.

Значи, нисмо се одмакли од "Боја на Косову", као што неки овде рекоше, али не само кад је реч о налепљеним брадама и броквима, него уопште.
Управо и ја кренух са гледањем. На самом почетку, буквално у првих пар минута, ово делује прилично лоше.

Само ћу навести део разговора Манојла Комнина и Стефана Немање, када Манојло приликом уручивања друге повеље (коју као и претходну уручује тотално незаинтересовано и ноншалантно) говори ''поред тога, дворску титулу, пише ти овде коју''. Дакле на самом старту се уочава велики непрофесионализам и очајан нагласак глумаца тотално неприлагођен тематици серије.

Са оваквом глумом и нагласком би евентуално прошли у ''Женама са Дедиња'' и ''Синђелићима'''.
Добро, сад... Није баш толико лоше.
Дајте да погледамо наредне епизоде.
Апсолутно се слажем. Ово су свакако само прве негативне ''импресије'', надам се да ће их што мање бити у наредним епизодама које ћу свакако гледати, иако сам одавно дигао руке од домаће кинематографије.
« Последња измена: Јануар 01, 2018, 08:24:29 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #26 послато: Јануар 01, 2018, 08:33:16 поподне »
Добро, сад... Није баш толико лоше.
Дајте да погледамо наредне епизоде.
Апсолутно се слажем. Ово су свакако само прве негативне ''импресије'', надам се да ће их што мање бити у наредним епизодама које ћу свакако гледати, иако сам одавно дигао руке од домаће кинематографије.

Дај Боже да, након ових негативних коментара које су добили, руководиоци на РТС-у схвате где су грешили и поново испочетка измонтирају читаву епизоду. Ионако је ово само прва епизода; има места за усавршавање. Могло би се то исправити врло лако - требаће мало времена, али врло радо ћемо сачекати.
Међутим, лакше им је само да објаве на Дневнику да је серија примљена фантастично и да се ништа не треба ту мењати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #27 послато: Јануар 01, 2018, 08:44:43 поподне »
По мени је најбоља она сцена кад је Немања у оној рупи/бунару. Ту ништа нису могли да погреше јер нема текста и ништа не ради осим што се моли.  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #28 послато: Јануар 01, 2018, 08:59:44 поподне »
По мени је најбоља она сцена кад је Немања у оној рупи/бунару. Ту ништа нису могли да погреше јер нема текста и ништа не ради осим што се моли.  :)

Мени је то место такође оставило утисак, не знам да ли је реално, или осмиљено само за филм? :)

Да ли су и иначе тако изгледале тамнице, или је ова нека посебна?

Таквом облику се свакако нисам надао.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #29 послато: Јануар 01, 2018, 09:20:45 поподне »
Мени је то место такође оставило утисак, не знам да ли је реално, или осмиљено само за филм? :)

Да ли су и иначе тако изгледале тамнице, или је ова нека посебна?

Таквом облику се свакако нисам надао.
Па по легенди Немања је био утамничен у некој јами из које га је избавио Св. Ђорђе. После је на том месту подигао Ђурђеве ступове. Што се тиче тога да ли је тако могла да изгледа тамница, стварно не знам. Све је могуће.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #30 послато: Јануар 01, 2018, 09:41:48 поподне »
Почех синоћ гледати остварење РТС-а о Стефану Немањи. Издржах четврт часа и више не могах. Свѣ бѣше потпуно онако како мишљах да ће бити. Сачинитељи остварења не само да осталим Србом намећу обогаљени и унакажени комунистички новоговор, него га сада покушавайу прѣдставити и као говор наших прѣдака из дванадесетога вѣка. Йезик одисаше духом Титовства. Чух само йедан аорист ("погибоше"), изговорен глумцем тумачећим лик Стефана Немање.
Трѣбаху Немањи и осталим ставити петокраке на чела, а Титове слике на зидове мѣсто икон. И приятно сам изненађен што прѣд Немањом нѣйе изведена педерска парада. А нарочито што му за двороуправитеља или савѣтника нѣйе стављена лезбейка. То йе данас пожељно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #31 послато: Јануар 01, 2018, 09:46:20 поподне »
Ово са тамницом јесте реално.
Немања је, и по житију, био заточен у пећини са решеткама, из које се пружао поглед на брдо где је касније саградио Ђурђеве Ступове, по завету Светом Георгију.
Та пећина и данас постоји.
"Наша мука ваља за причешћа"

Schützer

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #32 послато: Јануар 02, 2018, 09:35:52 пре подне »
Што се тиче тога да ли је тако могла да изгледа тамница, стварно не знам. Све је могуће.
A meni od svega u prvoj epizodi bas ova tamnica izgleda najrealnije.
Nema drvenih vrata okovanih gvozdjem, kljuca i tamnicara nego po srpski spuste kanapom u rupu.

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #33 послато: Јануар 02, 2018, 10:43:52 пре подне »
 Da li je jezik u seriji ispravan u pogledu ekavice i ijekavice, šta kažu lingvisti ovde? Fizička spoljašnost bi trebalo da je prilično promašena, ipak su tada Srbi još uvek bili mnogo više slovensko-nordijski tipovi nego mediteranski. Da je reditelj bio malo hrabriji, on je trebao da likove za uloge traži među Muslimanima u BiH, oni su najčistiji potomci prvih Srba na Balkanu i najbolje reprezentuju najstariju srpsku spoljašnost...

Schützer

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #34 послато: Јануар 02, 2018, 11:00:06 пре подне »
Siguran sam da je srpska elita, plemstvo, izgledalo drugacije nego recimo Nelevic, i da su bili blizi nekom severnjackom tipu nego robusnim dinaro kromanjoncima. Izgleda da su i ovde morali da budu politicki korektni. Falio je samo neki melez ili crnac.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #35 послато: Јануар 02, 2018, 11:17:38 пре подне »
Fizička spoljašnost bi trebalo da je prilično promašena, ipak su tada Srbi još uvek bili mnogo više slovensko-nordijski tipovi nego mediteranski. Da je reditelj bio malo hrabriji, on je trebao da likove za uloge traži među Muslimanima u BiH, oni su najčistiji potomci prvih Srba na Balkanu i najbolje reprezentuju najstariju srpsku spoljašnost...

А ти знаш да су Срби у 12. веку били "словенско-нордијски тип". И шта је, уопште - "словенско-нордијски тип"?

И шта значи да су БиХ муслимани "најчистији потомци правих Срба"? Јесу ли православни Срби од нечег упрљани?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #36 послато: Јануар 02, 2018, 11:25:57 пре подне »
Можда Нелевић није добар избор за Стефана Немању, по својој спољашњости. По свим средњевековним приказима (фреске) Стефана Немање, види се да је био изразито светле комплексије (плава коса, брада, очи), дугачког лица и танког носа. Ту су могли барем да пораде на фарби и да Нелевићу среде ону пећинску браду.



Ни Ћетковић по комплексији баш не одговара Стефану Првовенчаном, који је на оновременим приказима свуда риђкаст.





Што се комплексије тиче, пре би Мићановић одговарао Стефану Првовенчаном.

Но, добро, не бирају се глумци по боји косе и очију, него по својим глумачким способностима. Остало је требало да одраде шминкери.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #37 послато: Јануар 02, 2018, 11:27:40 пре подне »
Siguran sam da je srpska elita, plemstvo, izgledalo drugacije nego recimo Nelevic, i da su bili blizi nekom severnjackom tipu nego robusnim dinaro kromanjoncima. Izgleda da su i ovde morali da budu politicki korektni. Falio je samo neki melez ili crnac.
Da li je jezik u seriji ispravan u pogledu ekavice i ijekavice, šta kažu lingvisti ovde? Fizička spoljašnost bi trebalo da je prilično promašena, ipak su tada Srbi još uvek bili mnogo više slovensko-nordijski tipovi nego mediteranski. Da je reditelj bio malo hrabriji, on je trebao da likove za uloge traži među Muslimanima u BiH, oni su najčistiji potomci prvih Srba na Balkanu i najbolje reprezentuju najstariju srpsku spoljašnost...
Их, поред толико мана у серији вама је једна од главних замерки проценат блондизма у глумаца. Волео бих да је све остало идеално па да се о томе води брига, додуше не знам зашто је то толико битно, свакако су у питању домаћи глумци а не Ескими или Бедуини.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #38 послато: Јануар 02, 2018, 01:25:05 поподне »
 Slovensko-nordijski tip su prvenstveno nosioci recesivnih gena koji su odgovorni za svetliju boju kose i očiju, drugi detalji iz fizičke antropologije su u tom smislu potpuno suvišni. Šta je čisto a šta prljavo iz perspektive srednjeg veka je jako relativno, pošto su tada plavi ljudi po pravilu bili pagani, divljaci i varvari koji su bili potlačeni od mediteranskog romansko-helenskog tipa čoveka, a kasnije i od tursko-mongolskih plemena. Znači da taj izraz slovensko-nordijska čistoća sigurno ne označava nikakav oblik superiornosti, to bi jedino moglo značiti kad bi se govorilo o mediteranskoj ili mongolskoj čistoći. Pravoslavni Srbi treba da budu ponosni što su integralistički narod koji je prihvatio starobalkanski element u svoj korpus, a ne ekskluzivistički narod poput Srba katolika i muslimana koji svoj identitet grade na krvi i tlu, jer to znači da ljude dele prema njihovim vrednostima a ne prema spoljašnosti. Kojo, Laušević. Nikola Pejaković, Radoš Bajić, to je bila prava podela uloga za Nemanjiće...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #39 послато: Јануар 02, 2018, 01:51:36 поподне »
Slovensko-nordijski tip su prvenstveno nosioci recesivnih gena koji su odgovorni za svetliju boju kose i očiju, drugi detalji iz fizičke antropologije su u tom smislu potpuno suvišni. Šta je čisto a šta prljavo iz perspektive srednjeg veka je jako relativno, pošto su tada plavi ljudi po pravilu bili pagani, divljaci i varvari koji su bili potlačeni od mediteranskog romansko-helenskog tipa čoveka, a kasnije i od tursko-mongolskih plemena. Znači da taj izraz slovensko-nordijska čistoća sigurno ne označava nikakav oblik superiornosti, to bi jedino moglo značiti kad bi se govorilo o mediteranskoj ili mongolskoj čistoći. Pravoslavni Srbi treba da budu ponosni što su integralistički narod koji je prihvatio starobalkanski element u svoj korpus, a ne ekskluzivistički narod poput Srba katolika i muslimana koji svoj identitet grade na krvi i tlu, jer to znači da ljude dele prema njihovim vrednostima a ne prema spoljašnosti. Kojo, Laušević. Nikola Pejaković, Radoš Bajić, to je bila prava podela uloga za Nemanjiće...

Шта причаш? Каква медитеранска чистоћа? Каква монголска чистоћа? "Прихватио старобалкански елемент"? Срби католици и Срби муслимани граде идентитет на крви и тлу? Радош Бајић у серији о Немањићима?

Невероватно...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #40 послато: Јануар 02, 2018, 02:01:16 поподне »
Можда Нелевић није добар избор за Стефана Немању, по својој спољашњости. По свим средњевековним приказима (фреске) Стефана Немање, види се да је био изразито светле комплексије (плава коса, брада, очи), дугачког лица и танког носа. Ту су могли барем да пораде на фарби и да Нелевићу среде ону пећинску браду.



Ни Ћетковић по комплексији баш не одговара Стефану Првовенчаном, који је на оновременим приказима свуда риђкаст.





Што се комплексије тиче, пре би Мићановић одговарао Стефану Првовенчаном.

Но, добро, не бирају се глумци по боји косе и очију, него по својим глумачким способностима. Остало је требало да одраде шминкери.
Узуновић би могао да прође као Стефан Немања, из ових дана, данас је мало старији, мада са брадом, што да не...



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #41 послато: Јануар 02, 2018, 02:10:01 поподне »
Богдан Диклић Стефан Првовенчани


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #42 послато: Јануар 02, 2018, 03:42:29 поподне »
Узуновић би био прави Стефан Немања, и ликом и по глумачком изразу.
Диклић је мало матор за Стефана Првовенчаног. Пре је то улога за Лаушевића (али да га мало зафарбају), а за Светог Саву је Мићановић добар избор. Ћетковић би пре одговарао (ликом мислим) Вукану.

Али, Радош Бајић...  ::) Прави Немањић!
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #43 послато: Јануар 02, 2018, 03:50:45 поподне »
Узуновић би био прави Стефан Немања, и ликом и по глумачком изразу.
Диклић је мало матор за Стефана Првовенчаног. Пре је то улога за Лаушевића (али да га мало зафарбају), а за Светог Саву је Мићановић добар избор. Ћетковић би пре одговарао (ликом мислим) Вукану.

Али, Радош Бајић...  ::) Прави Немањић!
Хаха 😁

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #44 послато: Јануар 02, 2018, 05:44:52 поподне »
 Radoš Bajić je jedan od retkih srpskih glumaca koji je već igrao neku ulogu iz srpske istorije srednjeg veka, i to Boška Jugovića u filmu "Banović Strahinja", Bajićeva slovenska spoljašnost i pojava koju je lako uklopiti u predstavu o srednjovekovnim feudalcima su očigledni. Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 05:46:57 поподне Klaus Fuks »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #45 послато: Јануар 02, 2018, 06:10:01 поподне »
Radoš Bajić je jedan od retkih srpskih glumaca koji je već igrao neku ulogu iz srpske istorije srednjeg veka, i to Boška Jugovića u filmu "Banović Strahinja", Bajićeva slovenska spoljašnost i pojava koju je lako uklopiti u predstavu o srednjovekovnim feudalcima su očigledni. Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...
То што је из централне Србије не значи да би му лежала улога Стефана Немање..

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #46 послато: Јануар 02, 2018, 06:11:08 поподне »
Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...

Наравно. То је у питању. Ништа друго.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #47 послато: Јануар 02, 2018, 07:19:01 поподне »
То што је из централне Србије не значи да би му лежала улога Стефана Немање..
Шалим се наравно, мој отац је из истог села као Радош, заједно смо и били на мору кад сам био мали, али њему би ипак стајала можда нека улога неког ковача, нека споредна шаљива улога, никако Стефана Немање :) И наравно, што даље од режисерске палице за озбиљна остварења, као што је покушао са Равном Гором...Ипак су његов фах Секула и Радашин...С обзиром да је Кулиза, могао би неког рудара да глуми у наставку , кад се буде обрађивао Краљ Урош :)
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 07:23:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #48 послато: Јануар 02, 2018, 08:17:18 поподне »
Значи, нисмо се одмакли од "Боја на Косову", као што неки овде рекоше, али не само кад је реч о налепљеним брадама и броквима, него уопште.

Можда када су у питању костими, није далеко од Боја на Косову из 1989., али је глумачки, чини ми се, доста испод. Осим што у Косовском боју имамо готово читаву глумачку елиту тога доба, ту су и чувени монолози Воје Брајовића, Жарка Лаушевића, Лечић као Бајазит, Љуба Тадић као Мурат вероватно сасвим коректан, Милош Жутић као Лазар са оним дубоким гласом, итд.

Можда грешим, али ово тек треба да досегне тај ниво. Надам се да ће бити тако до краја. Ако ништа, оно бар глумачки.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #49 послато: Јануар 02, 2018, 09:28:19 поподне »
Шалим се наравно, мој отац је из истог села као Радош, заједно смо и били на мору кад сам био мали, али њему би ипак стајала можда нека улога неког ковача, нека споредна шаљива улога, никако Стефана Немање :) И наравно, што даље од режисерске палице за озбиљна остварења, као што је покушао са Равном Гором...Ипак су његов фах Секула и Радашин...С обзиром да је Кулиза, могао би неког рудара да глуми у наставку , кад се буде обрађивао Краљ Урош :)

 ;D ;D ;D ;D ;D
Ал' си га нахвалио, овако ни зет не би ташту нахвалио.  ;D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #50 послато: Јануар 02, 2018, 09:53:10 поподне »
;D ;D ;D ;D ;D
Ал' си га нахвалио, овако ни зет не би ташту нахвалио.  ;D
Ја зато што ми је "зема"  ;D Има он свој терен, нема потребе да експериментише, иако воли...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #51 послато: Јануар 02, 2018, 10:42:03 поподне »
Radoš Bajić je jedan od retkih srpskih glumaca koji je već igrao neku ulogu iz srpske istorije srednjeg veka, i to Boška Jugovića u filmu "Banović Strahinja", Bajićeva slovenska spoljašnost i pojava koju je lako uklopiti u predstavu o srednjovekovnim feudalcima su očigledni. Druga je stvar što su neki Srbi naučeni da imaju gotovo nipodaštavajuće rasistički pogled na Srbe iz centralne Srbije, Pomoravlja i sa juga Srbije koje Bajić oživljava u svojim serijama...

На овом форуму мисле да Радош Бајић личи на Александра Македонског s1.zetaboards.com/anthroscape/topic/5134194/1/  :)
« Последња измена: Јануар 02, 2018, 10:46:47 поподне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #52 послато: Јануар 03, 2018, 01:45:29 поподне »
Неколико најновијих натписа из штампе у вези серије:

"Nekima smeta gluma, nekima kostimi, pojedini se pitaju “koliko to sve košta i zašto za te pare nisu angažovali prave glumce”, a reditelj Marko Marinković sada odgovara:

– U poređenju sa svetskim produkcijama naš celokupni budžet je, na primer, trećina epizode ‘Igra prestola’. Što se komentara tiče imao sam slično iskustvo i sa serijom ‘Moj rođak sa sela’, ali ju je na kraju gledalište prihvatilo i serija je postala jedna od najgledanijih. Društvene mreže su posebno, treba ih oslušnuti i čuti, ali ova serija je namenjena gledaocima i nadam se da će, nakon što budu emitovane i ostale epizode, gledaoci videti veliki trud i napor koji smo uložili u Nemanjiće – rekao je Marinković “Srpskom telegrafu”.

Neimenovani izvor otkriva da “na RTS-u epizoda staje između 60.000 i 80.000 evra, izuzetno produkcija košta 100.000, pa su ‘Nemanjići’ u poređenju s tim imali holivudski budžet koji iznosi 3,2 miliona evra”

"Zbog lošeg kvaliteta epizode koja je emitovana u nedelju, sednica Upravnog odbora RTS-a zakazana je za 9. januar, članovi će tražiti da pogledaju i ostatak materijala, a raspravljaće i o troškovniku i postaviti pitanje u šta je uložen toliki novac građana, saznaje se nezvanično."

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #53 послато: Јануар 03, 2018, 01:52:57 поподне »
Što se komentara tiče imao sam slično iskustvo i sa serijom ‘Moj rođak sa sela’, ali ju je na kraju gledalište prihvatilo i serija je postala jedna od najgledanijih.

'Мој рођак са села' и Немањићи су њему исто...па таман тако испада.
А Михић је за крај морао да се крунише као најважнији сценариста највајжнијим сценаријом...

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #54 послато: Јануар 03, 2018, 01:53:42 поподне »
"Zbog lošeg kvaliteta epizode koja je emitovana u nedelju, sednica Upravnog odbora RTS-a zakazana je za 9. januar, članovi će tražiti da pogledaju i ostatak materijala, a raspravljaće i o troškovniku i postaviti pitanje u šta je uložen toliki novac građana, saznaje se nezvanično."

Одох на сајт РТС-а да видим ко је у том Управном Одбору, кад оно тамо такве интелектуалне громаде као: Небојша Крстић, Бранко Радун... Сад ми је и ситуација око "Немањића" јаснија.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #55 послато: Јануар 03, 2018, 02:01:02 поподне »
Симо, и Крстић и Радун су релативно јаки интелектуално. Крстић нешто јачи, иако је Радун ученији. Уз то је Крстић и естетски софистикован...њихов проблем је у сфери морала, тј. опортунизму, и ако буду правдали серију правдаће је из (а)моралних побуда.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #56 послато: Јануар 03, 2018, 02:05:02 поподне »
Симо, и Крстић и Радун су релативно јаки интелектуално. Крстић нешто јачи, иако је Радун ученији. Уз то је Крстић и естетски софистикован...њихов проблем је у сфери морала, тј. опортунизму, и ако буду правдали серију правдаће је из (а)моралних побуда.

ДКО, мени појам интелектуално укључује и овај морални дио.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #57 послато: Јануар 03, 2018, 02:20:17 поподне »
Капирам. Ко је беше још ту - Вулетић као председник одбора, згодни и самодопадљиви професор политичких наука и мудрац са средњих страна Политике. Нешто као Бећковић за европејце - све ће да нам објасни, шта ваља, шта не ваља и куда даље. Ту је и Пановић, Крлетов омиљени коментатор из Данаса, који није следио строгу анти-Вучићевску линију па је назадовао у самом Данасу а аванзовао у Управни одобор РТС-а. Видим да је и Миливоје Павловић који пише за Печат председник Програмског савета. Могао је да се потруди мало више око чега већ, иако знам да је Управни одбор неупоредиво важнији од Програмског савета.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #58 послато: Јануар 03, 2018, 02:48:00 поподне »
Капирам. Ко је беше још ту - Вулетић као председник одбора, згодни и самодопадљиви професор политичких наука и мудрац са средњих страна Политике. Нешто као Бећковић за европејце - све ће да нам објасни, шта ваља, шта не ваља и куда даље. Ту је и Пановић, Крлетов омиљени коментатор из Данаса, који није следио строгу анти-Вучићевску линију па је назадовао у самом Данасу а аванзовао у Управни одобор РТС-а. Видим да је и Миливоје Павловић који пише за Печат председник Програмског савета. Могао је да се потруди мало више око чега већ, иако знам да је Управни одбор неупоредиво важнији од Програмског савета.

Искрено, мало сам изненађен саставом Управног одбора РТС. Некако сам вјеровао да ће тамо поставити нека звучнија имена, па макар само изигравали статисте, а не да ће ставити први ред својих апологета са Јутарњег програма. Додуше, можда је овако и боље, све је јасно.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #59 послато: Јануар 03, 2018, 04:23:23 поподне »
Мислим да је ова прва епизода била онако један епски увод у причу, у каквим условима је своје детињство провео будући први краљ међу Немањићима. Мислим, тамновање Немањино, битка на Пантину, оне беседе пуне патриотизма и они (бедасти) покличи војске и народа. Изгледа као нека бајка, прилично нереално. Епик. Можда више епски хорор  :D

Е, можда наставак, живот Стефана Првовенчаног, донесе мало разраде ликова, драме, романтике, неког садржаја.

Да не судимо прерано. Почетак није добар, но видећемо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #60 послато: Јануар 03, 2018, 04:37:03 поподне »
Мислим да је ова прва епизода била онако један епски увод у причу, у каквим условима је своје детињство провео будући први краљ међу Немањићима. Мислим, тамновање Немањино, битка на Пантину, оне беседе пуне патриотизма и они (бедасти) покличи војске и народа. Изгледа као нека бајка, прилично нереално. Епик. Можда више епски хорор  :D

Е, можда наставак, живот Стефана Првовенчаног, донесе мало разраде ликова, драме, романтике, неког садржаја.

Да не судимо прерано. Почетак није добар, но видећемо.
Небојша, како оно рече Валтазар Богишић: Што се грбо роди, вријеме не исправи...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #61 послато: Јануар 03, 2018, 05:18:44 поподне »
Мислим да је ова прва епизода била онако један епски увод у причу, у каквим условима је своје детињство провео будући први краљ међу Немањићима. Мислим, тамновање Немањино, битка на Пантину, оне беседе пуне патриотизма и они (бедасти) покличи војске и народа. Изгледа као нека бајка, прилично нереално. Епик. Можда више епски хорор  :D

Е, можда наставак, живот Стефана Првовенчаног, донесе мало разраде ликова, драме, романтике, неког садржаја.

Да не судимо прерано. Почетак није добар, но видећемо.

Па, с обзиром да је ова прва епизода врло аматерски урађена, нема сумње да ће и остатак бити такав (све ради иста екипа). Једноставно, режисер је неспособан, споредни глумци не знају да глуме, а сценарио лош. Не може то да испадне на добро...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #62 послато: Јануар 03, 2018, 08:26:38 поподне »
Небојша, како оно рече Валтазар Богишић: Што се грбо роди, вријеме не исправи...

Respect.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #63 послато: Јануар 03, 2018, 08:27:41 поподне »
Па, с обзиром да је ова прва епизода врло аматерски урађена, нема сумње да ће и остатак бити такав (све ради иста екипа). Једноставно, режисер је неспособан, споредни глумци не знају да глуме, а сценарио лош. Не може то да испадне на добро...

То ја само покушавам да унесем мало ведрине и наде у опште расположење о серији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #64 послато: Јануар 03, 2018, 09:29:33 поподне »
То ја само покушавам да унесем мало ведрине и наде у опште расположење о серији.

Знам, знам. Него, ја мало да спустим очекивања, да после не буде превеликог разочарења.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #65 послато: Јануар 11, 2018, 12:25:15 пре подне »
Није сасвим тема ова расправа, али дотакли су се и Немањића, тако да можда ипак заслужује место и овде.

<a href="https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s</a>

Гости су: др Милош Ковић, Драгослав Бокан, Братислав Петровић, Александар Узелац и Лука Мичета.



На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #66 послато: Јануар 11, 2018, 12:51:48 пре подне »
Није сасвим тема ова расправа, али дотакли су се и Немањића, тако да можда ипак заслужује место и овде.

<a href="https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Lc7hGC8yWo4&amp;t=577s</a>

Гости су: др Милош Ковић, Драгослав Бокан, Братислав Петровић, Александар Узелац и Лука Мичета.
Исто није тема, али Бокан "право у мету" за "Сенке..."

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #67 послато: Јануар 13, 2018, 06:25:49 поподне »
Данашња вест на N1 телевизији:
Programski savet RTS traži prekid emitovanja "Nemanjića"
Programski savet RTS zatražio je od menadžmenta i uredničkog kolegijuma Javnog medijskog servisa da ne emituje naredne nastavke igrane televizijske serije o Nemanjićima, dok se na internoj projekciji u RTS ne odgleda cela serija, ili bar njena polovina, izjavio je za FoNet predsednik Programskog saveta prof. dr Milivoje Pavlović.

Pavlović je potvrdio da je takav stav većinom glasova usvojen u petak na sastanku Programskog saveta i ocenio da time nesporazumi oko ove serije, čiju je prvu epizodu RTS prikazao u novogodišnjoj noći, po svemu sudeći, ulaze u novu fazu.

U pismu, koje je potpisao Pavlović, "ovaj zahtev se obrazlaže programskim, produkcionim i kulturološkim značajem serije o Nemanjićima, kao i pretežno negativnim reagovanjem opšte i stručne javnosti posle emitovanja prve epizode".

Pavlović nije želeo da govori o budućim potezima Programskog saveta, ističući da je RTS veliki i dobro uređen sistem, u kojem se "tačno zna ko šta radi i za šta odgovara".

"Mi ćemo u potpunosti uvažavati načela slobode stvaralaštva i ingerencije uredničkih timova RTS. Kad odgledamo bar polovinu serije, formulisaćemo svoje stavove, a konačna odluka biće na menadžmentu i urednicima Televizije", napomenuo je Pavlović.

On se "iskreno nada da je nastavak serije bolji, i da će se smanjiti ili sasvim otkloniti ona preduga lista primedbi na prvu epizodu".

Upitan šta će se dogoditi u suprotnom slučaju, Pavlović je odgovorio: "E, onda bismo svi bili u velikom problemu...".

TAGOVI: RTS , NEMANJIĆI , PROGRAMSKI SAVET , SERIJA
http://rs.n1info.com/a356434/Vesti/Vesti/Programski-savet-RTS-trazi-prekid-emitovanja-Nemanjica.html


« Последња измена: Јануар 13, 2018, 06:27:42 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #68 послато: Јануар 13, 2018, 06:49:36 поподне »
Изгледа да су читали ову нашу тему  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #69 послато: Јануар 13, 2018, 07:00:44 поподне »
Изгледа да су читали ову нашу тему  ;)
Добро смо "оплели" по првој епизоди , али не бих волео да се прекине емитовање...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #70 послато: Јануар 13, 2018, 07:10:18 поподне »
Искрено, ни ја не бих волео да обуставе приказивање. Шта су снимили, снимили. Можда, ако има времена и техничких могућности, може нешто да се доради монтажом или доснимавањем и дорадом неких сцена.
Серија је снимљена, новац (из јавних извора) потрошен, глупо је да сад ни не прикажу шта је одрађено.
У крајњем, ако серију не прикажу, доводе јавност у сумњу да ли је серија уопште и снимљена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #71 послато: Јануар 13, 2018, 07:23:03 поподне »
Пилот епизода је стварно била фијаско. Није само што смо ми коментарисали овде, него је већина оних која је гледала незадовољна. Очигледно су људи очекивали више. Мада, чух од људи који су статирали у серији да је сам почетак сниман на крају, крајем лета и то на брзину. То ми буди наду да ће остале епизоде бити боље. Не бих волео да дође до прекида емитовања и ако ми се прва епизода није уопште свидела.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #72 послато: Јануар 13, 2018, 07:34:37 поподне »
У мом окружењу нема особе којој се епизода допала. Већину коментара не могу овде да пренесем, а да останем пристојан.

Све у свему, велико разочарање.
Догодине у Холштајну!

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #73 послато: Јануар 13, 2018, 07:54:18 поподне »
Тема је велика, и народ је са правом очекивао нешто велико...А та очекивања су месецима "подгрејавана" на телевизији извештајима са снимања, посетама локацијама, интервјуима са глумцима и јавност је једва чекала да види почетак. И онда би шта би...Не бих кривио ни саму екипу која је радила на томе, они сигурно нису хтели да то испадне лоше и да знају боље, урадили би боље... проблем су људи који одлучују о томе ко ће да ради тако нешто...Проблем је и што се уопште разматра могућност обустављања серије, што значи да тај  програмски савет РТСа уопште није упознат са серијом?! Значи мањак комуникације између људи који одобравају пројекте, са људима којима је поверен задатак...
"Programski savet RTS zatražio je od menadžmenta i uredničkog kolegijuma Javnog medijskog servisa da ne emituje naredne nastavke igrane televizijske serije o Nemanjićima, dok se na internoj projekciji u RTS ne odgleda cela serija, ili bar njena polovina, izjavio je za FoNet predsednik Programskog saveta prof. dr Milivoje Pavlović."
Ево, тек планирају да одгледају серију...?!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #74 послато: Јануар 13, 2018, 08:57:41 поподне »
Я не очекивах ништа посебно, попут "Тройе" или "Легенде о Коловрате". Знам да наша држава нема новаца за Немањиће, новац йе прѣко потрѣбан за далеко важнийе ствари, попут педерских парада.
Али очекивах да бар поведу рачуна о оном што не кошта ништа, а то йе йезик. Када оно, глумци говоре београдским новоговором, умѣсто да говоре бар мало примѣренийе говору дванадесетога вѣка. Тако се Немањи обраћайу именитељним умѣсто примѣреним зватељним падежем ("Ей Немања" мѣсто "Ей Немањо"). О комунистичком избѣгавању аориста и да не говорим.
Добро йе ипак што нѣйе било и "Мойне, Немања, тебра". Могаше и то бити. У овако болестной земљи ме ни то не би било изненадило.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #75 послато: Јануар 17, 2018, 09:20:25 пре подне »
Епилог?

"Немањиће" оцењују гледаоци

Управни одбор и менаџмент РТС-а сагласни да оцену серији "Немањићи - рађање краљевине" ипак дају гледаоци и стручна јавност након емитовања.

Уважавајући мишљење Програмског савета и имајући у виду своје законске надлежности, Управни одбор и менаџмент РТС-а сагласни су да ће оцену о серији ''Немањићи - рађање краљевине'' ипак дати гледаоци и стручна јавност након емитовања, наведени се  у  саопштењу са седнице Управног одбора јавног медијског сервиса Србије.


http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/3005103/.html

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #76 послато: Јануар 17, 2018, 09:46:11 пре подне »
После свега - мудра одлука.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #77 послато: Јануар 17, 2018, 01:39:37 поподне »
Слажем се са Небом. На крају ми је помало жао читаве екипе што је овако морала проћи. Верујем да су сви дали максимум, али нешто очигледно није како треба. Негде кажу да је буџет био скроман, негде пак да је астрономски. У сваком случају горак укус после свега. Не мислим само на пилот епизоду, већ и на реакције које су уследиле после ње.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #78 послато: Фебруар 17, 2018, 09:11:28 поподне »
Вечерашња епизода, реприза оне пилот-епизоде, унеколико се разликује од оне коју смо овде коментарисали. Избачене су неке непотребне и неоправдано дугачке сцене, као и неки несувисли цитати, додати су неки цитати Стефана Првовенчаног о свом оцу, и, све у свему, - рекао бих да је епизода боља него она претходна.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #79 послато: Фебруар 17, 2018, 09:18:22 поподне »
Вечерашња епизода, реприза оне пилот-епизоде, унеколико се разликује од оне коју смо овде коментарисали. Избачене су неке непотребне и неоправдано дугачке сцене, као и неки несувисли цитати, додати су неки цитати Стефана Првовенчаног о свом оцу, и, све у свему, - рекао бих да је епизода боља него она претходна.

Да кажемо, може да прође!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #80 послато: Фебруар 17, 2018, 09:20:06 поподне »
Да кажемо, може да прође!

У односу на пилот-епизоду, ово је много боље.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #81 послато: Фебруар 18, 2018, 09:10:19 поподне »
Лајтмотив вечерашње епизоде (друге по реду) - "причврљи нешто!??? ::) ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #82 послато: Фебруар 18, 2018, 09:13:31 поподне »
Лајтмотив вечерашње епизоде (друге по реду) - "причврљи нешто!??? ::) ;D

У суштини је било "гафова" али је сварљиво.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #83 послато: Фебруар 18, 2018, 09:18:34 поподне »
У суштини је било "гафова" али је сварљиво.

Највише у изражавању и коришћењу савременог сленга...предњачи у томе глумац који тумачи младог Вукана, али је Султановић са својом "доскочицом" на крају епизоде ипак победник.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #84 послато: Фебруар 18, 2018, 09:29:34 поподне »
Има наш народ добру изреку: Што се грбо роди, вријеме не исправи.  ::)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #85 послато: Фебруар 18, 2018, 09:55:50 поподне »
Дубравка је као нека либерална београдска кева. "Клинци све више излазе, Немања, па и ми смо у њиховим годинама" само што не рече.  ;D
« Последња измена: Фебруар 18, 2018, 09:57:24 поподне Селаковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #86 послато: Фебруар 18, 2018, 10:38:09 поподне »
Лајтмотив вечерашње епизоде (друге по реду) - "причврљи нешто!??? ::) ;D

Стари добри србски глагол - причврљити (неку)  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #87 послато: Фебруар 18, 2018, 10:44:27 поподне »
Ова друга епизода, онако... Више забавна, са доста историјских података сабијених у неколико цитата страних посланика и младог Растка.

Допала ми се глума тројице младих глумаца (немам појма ко су), који тумаче ликове Немањиних синова. Мислим, на страну београдски нагласак и неке речи непримерене 12. веку, али су добро приказали ликове историјских личности које тумаче:
Вукан сиров, надмен, самовољан. Стефан благ, доброћудан, ненаметљив. Растко кротак, духован, ванвременски. Некако сам увек њих тројицу управо тако доживљавао.
Можда момак који глуми Вукана исувише изгледа и понаша се као модерни градски силеџија, него што је лик из средњег века. За оне који памте, - као "дизелаш" из 90-их...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #88 послато: Фебруар 18, 2018, 11:21:53 поподне »
Можда момак који глуми Вукана исувише изгледа и понаша се као модерни градски силеџија, него што је лик из средњег века. За оне који памте, - као "дизелаш" из 90-их...

Тачно.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #89 послато: Фебруар 18, 2018, 11:52:29 поподне »
Мени не смета тај "мачо" став код Вукана, чак и делује најреалније и уноси неку живост...И некада су се људи "ширили" жаргонски речено, то ми и не смета при гледању толико, а и добар је глумац овај што га глуми...Ако погледамо како је Рагнар приказан у Викинзима , има још примера...Оно што ми смета је да се више базира прича на екранизованој лекцији из историје, превише је историјских података који се кроз дијалоге износе, па тако Растко на вечери са родитељима , више изгледа као да одговара историју него да води спонтан разговор за трпезом...Те податке боље да је износио наратор него ликови...Иста екипа је радила и "Мој рођак са села", па ме је све то подсетило на сцену када Вранић говори супрузи на ливади о боју на Косову, а "из авиона" се види да се не обраћа њој него публици  ::) Тако у неким дијалозима, неки се не обраћају саговорнику, него нама...Али све у свему, боље је од прве пројекције. Ова екипа која ради ово, мислим да оваквим приступом ипак не би могла да обради комплексније теме са комплекснијим ликовима, које су везане за касније Немањиће
« Последња измена: Фебруар 19, 2018, 12:01:24 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #90 послато: Фебруар 19, 2018, 12:05:28 пре подне »
Не кажем да ово није комплексна тема, али екипи је овде олакшан рад код профилисања ликова, за које имамо неку представу, па у сценарију је Стефан искључиво приказан са врлинама , Вукан искључиво са манама...Каснији владари , са својим сукобима између владара и њихових наследника су много комплексније теме и ова екипа нема капацитет да обради то на начин који би искључио неку пристрасност (тј. морала би да се определи за кога да "навија", да ли за Стефана Дечанског или за Душана) ...
« Последња измена: Фебруар 19, 2018, 12:11:07 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #91 послато: Фебруар 19, 2018, 12:15:09 пре подне »
Мени не смета тај "мачо" став код Вукана, чак и делује најреалније и уноси неку живост...И некада су се људи "ширили" жаргонски речено, то ми и не смета при гледању толико, а и добар је глумац овај што га глуми...Ако погледамо како је Рагнар приказан у Викинзима , има још примера...Оно што ми смета је да се више базира прича на екранизованој лекцији из историје, превише је историјских података који се кроз дијалоге износе, па тако Растко на вечери са родитељима , више изгледа као да одговара историју него да води спонтан разговор за трпезом...Те податке боље да је износио наратор него ликови...Иста екипа је радила и "Мој рођак са села", па ме је све то подсетило на сцену када Вранић говори супрузи на ливади о боју на Косову, а "из авиона" се види да се не обраћа њој него публици  ::) Тако у неким дијалозима, неки се не обраћају саговорнику, него нама...Али све у свему, боље је од прве пројекције. Ова екипа која ради ово, мислим да оваквим приступом ипак не би могла да обради комплексније теме са комплекснијим ликовима, које су везане за касније Немањиће

Taчнo. Cвe у cвeму фaлилa je "пecничкa" cлoбoдa... Cувишe cу пaзили, чини ми ce, нa иcтopиjcкe пoдaткe (иaкo им ce oмaклa Визaнтиja, aкцeнaт, cлeнг, jeзици...), пa je paдњa пpиличнo дocaднa. Oвo вишe пoдceћa нa "Xpвaтcкe кpaљeвe" нa History-jу, нa дoкумeнтapaц, нeгo нa филм или игpaну cepиjу... Tpeбaлo je нaпpaвити пpичу, a у њу уткaти иcтopиjcкe чињeницe, oвaкo cу cви пoдaци нaбaцaни нa гoмилу и лajику (пoпут мojиx укућaнa) ништa ниje jacнo...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #92 послато: Фебруар 19, 2018, 12:27:00 пре подне »
Taчнo. Cвe у cвeму фaлилa je "пecничкa" cлoбoдa... Cувишe cу пaзили, чини ми ce, нa иcтopиjcкe пoдaткe (иaкo им ce oмaклa Визaнтиja, aкцeнaт, cлeнг, jeзици...), пa je paдњa пpиличнo дocaднa. Oвo вишe пoдceћa нa "Xpвaтcкe кpaљeвe" нa History-jу, нa дoкумeнтapaц, нeгo нa филм или игpaну cepиjу... Tpeбaлo je нaпpaвити пpичу, a у њу уткaти иcтopиjcкe чињeницe, oвaкo cу cви пoдaци нaбaцaни нa гoмилу и лajику (пoпут мojиx укућaнa) ништa ниje jacнo...
Да, "танак" је сценарио, тј. прича за играну историјску серију...Ближе је документарцу (покушавам да се присетим неког спонтаног разговора, кроз сваку реченицу се провлачи тенденција која мора да се уклопи у нашу свест о ликовима)...Морали су у старту да разлуче шта желе да раде, да ли документарац или играну серију, а ово није ни једно ни друго, нешто између...А епизода се зове "Мирослављево јеванђеље", где је само два минута је трајала сцена са Мирославом
« Последња измена: Фебруар 19, 2018, 12:34:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #93 послато: Фебруар 19, 2018, 05:12:32 поподне »
Мислим да су ипак наша очекивања превелика. Да би се овај део историје ‘испричао‘ кроз филм, требало би најмање стотину епизода, а за то се нема пара. Слажем се да недостаје наратор, јер овако изгледа много усиљено кад глумци крену да препричавају историју за ученике основних школа.

Исто смо имали и у Косовском боју кроз дијалоге Лазара и Милице, мада је у том случају сценарио солидан, а и глумачка екипа неупоредиво боља.

Сачекајмо целу серију па шта буде. Боље и то него да се заврши као Равна гора.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #94 послато: Фебруар 19, 2018, 06:59:37 поподне »
Мислим да су ипак наша очекивања превелика. Да би се овај део историје ‘испричао‘ кроз филм, требало би најмање стотину епизода, а за то се нема пара. Слажем се да недостаје наратор, јер овако изгледа много усиљено кад глумци крену да препричавају историју за ученике основних школа.

Исто смо имали и у Косовском боју кроз дијалоге Лазара и Милице, мада је у том случају сценарио солидан, а и глумачка екипа неупоредиво боља.

Сачекајмо целу серију па шта буде. Боље и то него да се заврши као Равна гора.
Тачно тако!
Оно што се ипак могло, а мислим да није превише скупо- то су кадрови снимани из хеликоптера или малих војних авиона- Рашке и других делова ондашње Србије! Деловало би животније и упечатливије! Недостају ти широки кадрови простора!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #95 послато: Фебруар 19, 2018, 09:42:53 поподне »
Недостају ти широки кадрови простора!

Слажем се. У првој епизоди има један јако леп кадар града Раса и његове околине снимљен из ваздуха,- ако се добро сећам, то је оно када Немања и Адам иду према Расу, пре него је Немања заробљен и утамничен ("ухапшен") од своје браће, Изгледа прелепо, бајковито. Требало је много више таквих приказа. Можда ће и бити, видећемо.

Не знам, може бити да се многи неће сложити, али - мени се прикази средњевековних битака у серији до сада - допадају. Далеко реалистичнији него што је то случај нпр. у "Косовском боју". Подсећају ме на приказе средњевековних битака са History-ја.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #96 послато: Фебруар 19, 2018, 09:48:14 поподне »
Кад већ помињем Адама (Мики Крстовић), зна ли ико ко је тај човек, је ли заиста постојао или је измишљен лик?

А и Војихна (Александар Ђурица)?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #97 послато: Фебруар 19, 2018, 10:02:38 поподне »
Иначе, Немања јесте имао барем једног војсковођу с којим је био братски близак (као што је с Адамом из серије):

„Теодосије описује одлазак младог Растка у Свету Гору... У потеру је кренуо одред изабране властеле на челу са војводом, којем је Немања рекао: ако „вратиш сина мојега... заслужићеш многа добра, више од првих, и ја ћу ти их дати, друже“. Из наведеног цитата следи закључак да је Немањин војвода сматран његовим другом...“

(„Сродствена терминологија и друштвена хијерархија у средњевековној Србији“, Милош Благојевић)

https://books.google.rs/books?id=EQcSAQAAIAAJ&pg=PA117&lpg=PA117&dq=%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0&source=bl&ots=OC9p0NaYc-&sig=wlcYzEPLVoKejE16zmTGXDWY2Lg&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwjbveWJ7rLZAhXFEVAKHWaNCpwQ6AEILDAB#v=onepage&q=%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%BD%20%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0&f=false

Својевремено, студенички монаси ми рекоше да је најближи Немањин сарадник и војсковођа, који се заједно с њим и замонашио у Студеници био извесни Небојша  ???  То име ми баш и не звучи као уобичајено за Србију 12. века...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #98 послато: Фебруар 19, 2018, 10:20:20 поподне »
Иначе, сад гледам прву епизоду која је поново измонтирана. Мало су поправили... И даље пара уши оно "ухапшен си" и сл... Целу ствар донекле вади Стефан Првовенчани (Војин Ћетковић) као наратор... тога би требало што више да се држе у наставку и биће доста боље од невештих 'историјских'дијалога. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #99 послато: Фебруар 24, 2018, 10:25:16 поподне »
http://mondo.rs/a1081879/Mondo-TV/Mondo-TV/Vojin-Cetkovic-Sloboda-Micalovic-serija-Nemanjici.html

Коментари сценаристе Михића и брачног пара Ћетковић на критике публике.

Ћетковић коректан. Михић не признаје да је у делу језика који се користи у серији одрађен лош посао, а пребацује одговорност и на друге...

У једном тренутку (1:50) каже да "нико нигде није рекао - бре". Ја се одлично сећам сцене у премијерној епизоди на новогодишње вече, у којој један од клинаца - Вукан или Стефан, док посматрају битку, изговори - "ајде, бре!"

Јесам ли полудео? Да ли је још неко приметио тај детаљ?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #100 послато: Фебруар 24, 2018, 10:34:38 поподне »
http://mondo.rs/a1081879/Mondo-TV/Mondo-TV/Vojin-Cetkovic-Sloboda-Micalovic-serija-Nemanjici.html

Коментари сценаристе Михића и брачног пара Ћетковић на критике публике.

Ћетковић коректан. Михић не признаје да је у делу језика који се користи у серији одрађен лош посао, а пребацује одговорност и на друге...

У једном тренутку (1:50) каже да "нико нигде није рекао - бре". Ја се одлично сећам сцене у премијерној епизоди на новогодишње вече, у којој један од клинаца - Вукан или Стефан, док посматрају битку, изговори - "ајде, бре!"

Јесам ли полудео? Да ли је још неко приметио тај детаљ?

Можда то не сматра делом речју? ;D

Сећам се и ја, речено је "бре"...



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #101 послато: Фебруар 24, 2018, 10:36:38 поподне »
Сећам се и ја, речено је "бре"...

Благодарим, Амико. Забринух се за сопствени мозак.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #102 послато: Фебруар 24, 2018, 11:53:57 поподне »
Чуди ме да пријатељ Димче, алиас Манојло Комнин, није који пут одвалио "а бре Немања".
Не знам какав је био тај ромејски цар, ал сигурно није био онакав. Замисли, неко те доведе везаног пред императора, глава ти виси о конопцу, и ти слушаш придике као да си на родитељском састанку. Колико је невешто написан тај монолог, немам речи. Манојло наводи Немањине грехове пола сата (опет смо на часу историје), Немања гледа преда се, сморио се ко пловак. Нигде трунке неизвесности, да бар  мало подигне глас на њега, да га макар неко од стражара из хира одалами, да му запрети... Ништа се не дешава осим таксативног набрајања преступа. "Закуни се Немањооо да нећеш..."
И то да цара макар глуми Султановић (сигурно срећније решење)... Овако испада да је циљ да се Византија прикаже као спрдачина од државе. Поред онако млаког и смешног владара, могли смо доста раније направити Магнум Илирикум.  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #103 послато: Фебруар 25, 2018, 12:29:31 пре подне »
Чуди ме да пријатељ Димче, алиас Манојло Комнин, није који пут одвалио "а бре Немања".
Не знам какав је био тај ромејски цар, ал сигурно није био онакав.



"...Српски историчар Владимир Ћоровић га је описао овако: То је последњи велики, прави цар Византије; леп, даровит, физички ванредно развијен, подузетан у великим плановима и смео у подвизима. "Манојло је био идеал једног витеза по франачком схватању" каже лепо Хајнрих Гелцер. Његова је снага, истина, била више физичка него интелектуална, али је импоновала, и дала Византији углед какав више никад није имала, наслањајући се на тековине два његова велика романска претходника..."

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%98%D0%BB%D0%BE_I_%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D0%BD

Да ли вам то личи на пријатеља Димчу?

Притом, сетите се прве епизоде и првог сусрета Манојла и Немање. Када долази до сукоба између Немање и његове браће? Око 1165. године. Тада је цар Манојло имао око 45-50 година. Мето Јовановски је 1946. годиште, дакле, у време снимања серије има 71 годину и таман тако и изгледа. Манојло и Немања су били отприлике вршњаци, можда чак која година више у корист Немање. У серији је овај однос приказан сасвим наопако...

Да ме не схватите погрешно, немам ништа против Мета Јовановског, напротив - сјајан глумац кога волим да гледам, али ово једноставно није била улога за њега...

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #104 послато: Фебруар 25, 2018, 12:32:42 пре подне »
У ишчекивању сјутрашње епизоде... Надам се да ћемо гледати све бољи материјал.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #105 послато: Фебруар 25, 2018, 12:45:35 пре подне »
Исто мислимо. Вероватно су га узели због специфичног македонског нагласка, мада је то килав аргумент с обзиром да је Манојло причао грчки.
Не знам зашто су избегнути и страни језици. Је ли то толико скупо да се напише, одглуми и титлује понека реченица на несрпском?! Сад се ваде на буџет и скрећу критике на сцене битака. То је најмањи проблем, како год да су урадили, сигурно да ниједан зрео човек није очекивао спектакуларне битке, ефекте, неустрашиве витезе који јуришају кроз потоке крви. Битна је само прича и карсктеризација ликова. Мислим да смо тај сегмент некад знали да радимо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #106 послато: Фебруар 25, 2018, 09:22:54 поподне »
Мислим да је вечерашња епизода била сасвим добра. Нарочито ми се допало како је приказана прича о Растковом бекству и монашењу.

Цар Исак Анђео (Игор Первић) већ личи на византијског цара, и ликом и ставом.

Има и по неки гаф, а апсолутни хит је "скини мрак!"  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #107 послато: Фебруар 25, 2018, 09:41:29 поподне »
Мислим да је вечерашња епизода била сасвим добра. Нарочито ми се допало како је приказана прича о Растковом бекству и монашењу.

Цар Исак Анђео (Игор Первић) већ личи на византијског цара, и ликом и ставом.

Има и по неки гаф, а апсолутни хит је "скини мрак!"  :D

Без тих гафова, серија би била добра. Међутим, овако остаје на неком "просеку" да се тако изразим. Али, и то је одлично, с обзиром на то како је све изгледало на самом почетку.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #108 послато: Фебруар 25, 2018, 09:45:46 поподне »
Што се каже, може да прође. До сад смо кудили глумце, са разлогом и без. Ипак, и после три епизоде, највећа мана је сиромашан сценарио. То ни режија, ни монтажа, а још мање глумци, не могу да изваде. Тачно осетиш набој у неким сценама, као да је и глумце блам, па једва чекају да изговоре научен текст и да збришу од камера.

Султановићеве провале су симпатичне, мислим да је највише импровизовао на снимању. На сву срећу хаха

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #109 послато: Фебруар 25, 2018, 10:08:56 поподне »
Што се каже, може да прође.

И ја хтедох то рећи. :)

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #110 послато: Март 02, 2018, 09:17:54 пре подне »
Тек сам јуче одгледао трећу епизода, и то морам признати, једва до краја.

Поновио бих само оно што прочитах од једног аутора ових дана:

"Како је могуће да одличан сценариста и сасвим добар редитељ направе овакву глупост, и то са буџетом од неколико милиона евра?"

И ја се заиста питам, како је то могуће. Да иза Михића не стоји велик број успјешних сценарија, па да човјек каже, први пут нешто ради, па омануло. Као што некад за неко успјешно дјело кажу: Поклопиле се коцкице и успјело... тако за ово можемо рећи: Поклопиле се коцкице и катастрофа!

Али хајде, није ово једини неуспјешан телевизијски пројекат (сјетимо се Равне Горе) и није да очекујем да ће неко из РТС-а стати пред камере и рећи : Упропастили смо, дајемо оставке! (у нормалним друштвима то би било очекивано) ,али ме заиста нервира тај њихов свађалачки тон, то забијање главе у пијесак, то упорно промовисање серије као неког великог успјеха. То је већ дијагноза.

Најмање што  се могло урадити јесте да испуцају серију до краја и да се не оглашавају.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #111 послато: Март 02, 2018, 01:34:22 поподне »
Тек сам јуче одгледао трећу епизода, и то морам признати, једва до краја.

Поновио бих само оно што прочитах од једног аутора ових дана:

"Како је могуће да одличан сценариста и сасвим добар редитељ направе овакву глупост, и то са буџетом од неколико милиона евра?"

И ја се заиста питам, како је то могуће. Да иза Михића не стоји велик број успјешних сценарија, па да човјек каже, први пут нешто ради, па омануло. Као што некад за неко успјешно дјело кажу: Поклопиле се коцкице и успјело... тако за ово можемо рећи: Поклопиле се коцкице и катастрофа!

Али хајде, није ово једини неуспјешан телевизијски пројекат (сјетимо се Равне Горе) и није да очекујем да ће неко из РТС-а стати пред камере и рећи : Упропастили смо, дајемо оставке! (у нормалним друштвима то би било очекивано) ,али ме заиста нервира тај њихов свађалачки тон, то забијање главе у пијесак, то упорно промовисање серије као неког великог успјеха. То је већ дијагноза.

Најмање што  се могло урадити јесте да испуцају серију до краја и да се не оглашавају.

Исти утисак имам. Колико год ми чекали да прође неколико епизода да би било боље, ништа се не дешава по том питању. Очито нешто не штима. Не бих да звучим као они вечити песимисти, али можда нисмо сазрели за овакав један историјски пројекат.

За почетак се можда треба држати документараца попут оног о српским јунацима средњег века, по угледу на стране продукције.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #112 послато: Март 02, 2018, 02:46:39 поподне »
Надам се да ће у четвртој епизоди Немања и Ана бар мало остарити. Приликом сусретс са Барбаросом, Немања је имао око 76 година. Можда су Немањићи имали некакве еликсире младости, или је Немања само фарбао седу косу и браду.

Само се једно питам. Да ли постоје људи који су погледали све епизоде после завршне монтаже? И први пут и сад кад су убацили наратора.
Ваљда се неко запитао нешто на фору WTF?! Какво причврљивање, које скидање мрака, и још милион ствари. Очигледно је проблем настао у старту где је скарабуџен сценарио, а све са геслом, "само да добијемо посао, после ћемо лако". Тема делује једноставно, радњу не треба смишљати, јер је све по историјским догађајима, само да одрадимо пар дијалога и сцена битке и то је све. Ал ђавола. Лош сценарио, лоша расподела улога, траљава режија, аматерска глума. Слажем се да језик не треба да буде старословенски, али је могао да буде бар мало уштогљенији и конзервативнији, ако смем тако да кажем. Чујете ли Немању кад са Барбаросом прича како ће набавити храну по "приступачним ценама". Па шта је он, владар или менаџер велепродаје у неком трговинском ланцу. Је ли тешко преконтролисати текст и избацити савремене изразе, англицизме и посебно турцизме? А онда мало са млађим глумцима порадити на изговору, чисто да се у средњовековној серији не осети амбијент неког круга двојке. И онда сцене испеглати на чист реализам. Какво је оно једење сендвича пред противником. Узгред, и даље остаје нејасно како то да не знамо изанимирати сцене битака да изгледа да се боре бар тисућа вс. тисућа, кад већ имамо само 58 статиста. Е, једе сендвич, ал ипак одлази у Ниш и прихвата све услове. У Нишу сазнајемо да је Немања поражен и онда остаје нејасно зашто су хтели да покажу Немању, да простите, као курчевитог Србенду.

Не знам, мислио сам да превише очекујем. Ја нисам погледао ниједан секунд тих игрица престола, немам илузију како би наши Немањићи требало да буду витези који у величанственим сцема,а битака побеђују многобројнијег непријатеља. Не брате, штавише, визуелно је све то одлично. Али само то. Као најбоља риба са савршеном фигуром кад се насмеје, а оно само два здрава зуба у глави.

Ван мреже ljubai

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #113 послато: Март 02, 2018, 03:10:06 поподне »
За почетак се можда треба држати документараца попут оног о српским јунацима средњег века, по угледу на стране продукције.

Веома добра серија `Српски јунаци средњег века` је управо приказана на другом каналу РТС. Наравно, има је и на youtube. На пример,

<a href="https://www.youtube.com/v/niwrH61-F8Q" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/niwrH61-F8Q</a>
« Последња измена: Март 02, 2018, 05:00:05 поподне НиколаВук »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #114 послато: Март 02, 2018, 03:29:24 поподне »
Синиша & Небојша - перфекционисти.
Ово је, ипак, само домаћа играна серија. Документарци су документарци.
Није да га браним, али рече Михић за данашње "Новости" - није то снимано за школски програм  :D
Шалу на страну, немојте очекивати превише, него гледајте то као серију и биће вам лакше.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #115 послато: Март 02, 2018, 04:10:40 поподне »
Синиша & Небојша - перфекционисти.
Ово је, ипак, само домаћа играна серија. Документарци су документарци.
Није да га браним, али рече Михић за данашње "Новости" - није то снимано за школски програм  :D
Шалу на страну, немојте очекивати превише, него гледајте то као серију и биће вам лакше.

Могуће да јесмо. ;) Мада видим да се више од пола Србије "жали", па нисам сигуран да је то у питању. Као серију и гледам, зато помињем глуму, сценарио и остало. Костими и ефекти овде стварно нису толико битни, без обзира на уложени новац. Али сада је готово, то је то.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #116 послато: Март 02, 2018, 04:44:03 поподне »
Какво је оно једење сендвича пред противником. Узгред, и даље остаје нејасно како то да не знамо изанимирати сцене битака да изгледа да се боре бар тисућа вс. тисућа, кад већ имамо само 58 статиста. Е, једе сендвич, ал ипак одлази у Ниш и прихвата све услове. У Нишу сазнајемо да је Немања поражен и онда остаје нејасно зашто су хтели да покажу Немању, да простите, као курчевитог Србенду.

Управо тако, Ђоко. Потпуно бесмислена и лоше урађена сцена. Толико бесмислена да ми је непријатно било гледати. ( не знам шта су хтјели да покажу, сцену са меча Живојиновић-Мекинро у средњовјековном контексту?)

Друга такође бесмислена сцена с почетка треће епизоде. Онај Немањин војсковођа што се ваљда зове Адам, читаву једну сцену се дави од кашља, тобоже вјетар га продувао негдје успут, и послије тог силног кашљања, логично у драмској радњи би било да тај кашаљ на нешто изађе, или да је Адам оболио од туберкулозе и да ускоро умре, или да су га отровали или нешто слично. Али не деси се ништа, Адам већ након тога здрав и чио гања Растка по балканским врлетима. Зашто је било потребно да се цијелу сцену дави од кашља, знају ваљда само редитељ и сценариста.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #117 послато: Март 02, 2018, 04:48:07 поподне »
Синиша & Небојша - перфекционисти.
Ово је, ипак, само домаћа играна серија. Документарци су документарци.
Није да га браним, али рече Михић за данашње "Новости" - није то снимано за школски програм  :D
Шалу на страну, немојте очекивати превише, него гледајте то као серију и биће вам лакше.

Небо, стварно сам желио да ова серија успије, знам да се није могло очекивати много, али заиста нисам очекивао овакав аматеризам. Усудио бих се рећи да је серија практично негледљива.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #118 послато: Март 02, 2018, 04:52:11 поподне »
...
Друга такође бесмислена сцена с почетка треће епизоде. Онај Немањин војсковођа што се ваљда зове Адам, читаву једну сцену се дави од кашља, тобоже вјетар га продувао негдје успут, и послије тог силног кашљања, логично у драмској радњи би било да тај кашаљ на нешто изађе, или да је Адам оболио од туберкулозе и да ускоро умре, или да су га отровали или нешто слично. Али не деси се ништа, Адам већ након тога здрав и чио гања Растка по балканским врлетима. Зашто је било потребно да се цијелу сцену дави од кашља, знају ваљда само редитељ и сценариста.

Ја сам мислио да је донео неку заразну болештину на српски двор. Не знам да ли се од плућне куге кашље, али то ми је прво било на памети. А у најмању руку сам очекивао да Адам неће жив дочекати крај епизоде...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #119 послато: Март 02, 2018, 05:47:41 поподне »
Управо тако, Ђоко. Потпуно бесмислена и лоше урађена сцена. Толико бесмислена да ми је непријатно било гледати. ( не знам шта су хтјели да покажу, сцену са меча Живојиновић-Мекинро у средњовјековном контексту?)

Друга такође бесмислена сцена с почетка треће епизоде. Онај Немањин војсковођа што се ваљда зове Адам, читаву једну сцену се дави од кашља, тобоже вјетар га продувао негдје успут, и послије тог силног кашљања, логично у драмској радњи би било да тај кашаљ на нешто изађе, или да је Адам оболио од туберкулозе и да ускоро умре, или да су га отровали или нешто слично. Али не деси се ништа, Адам већ након тога здрав и чио гања Растка по балканским врлетима. Зашто је било потребно да се цијелу сцену дави од кашља, знају ваљда само редитељ и сценариста.

Ја нисам ништа очекивао што се тиче Адама. Нисам ни размишљао о томе. Ионако је све набацано на камару, сцене немају никакав логичан редослед (нарочито за неког ко слабо познаје историју, е тај тек нема шансе да испрати серију). И на врхунцу, дође Растко у другој епизоди и добар фртаљ сата препричава родитељима шта се дешава на ваљда византијском двору. Они га као помно прате, а по њиховим изразима лица види се да већ то знају и чему онда то Растково пренемагање, осим да преприча гледаоцима историју. Има смисла ако желе да представе Растка као неког кога не занима владање, положај... ал за тако незаинтересованог, вала превише зна. Ћетко као наратор вади доста тога, али, ако га буду превише форсирали, отићи ће у форму документарца.

Не смета ми Нелевић као Немања, чак могу рећи да је од целе глумачке екипе имао најмање пропуста и гафова. Уздао сам се у старију гарду (Глоговац, Ћетковић, Мићаловић) ал сад видим да неће превише променити на боље. Глумци су најмање криви, иако једини поштено признају суд публике, за разлику од најодговорнијих.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #120 послато: Март 02, 2018, 06:37:15 поподне »
Ионако је све набацано на камару, сцене немају никакав логичан редослед (нарочито за неког ко слабо познаје историју, е тај тек нема шансе да испрати серију).

И ја имам такав утисак као да није намонтирано како треба или да је за овакву серију било потребно више епизода... Једноставно нешто недостаје
Не могу рећи да је скроз лоше, али могло је бити много боље.
Мислим да је пропуштена драгоцена прилика да се кроз ову серију историја Србије прикаже у најбољем светлу .
Неке земље су то итекако успеле нпр. Турци са серијом Сулејман Величанствени.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #121 послато: Март 02, 2018, 06:54:10 поподне »
Друга такође бесмислена сцена с почетка треће епизоде. Онај Немањин војсковођа што се ваљда зове Адам, читаву једну сцену се дави од кашља, тобоже вјетар га продувао негдје успут, и послије тог силног кашљања, логично у драмској радњи би било да тај кашаљ на нешто изађе, или да је Адам оболио од туберкулозе и да ускоро умре, или да су га отровали или нешто слично. Али не деси се ништа, Адам већ након тога здрав и чио гања Растка по балканским врлетима. Зашто је било потребно да се цијелу сцену дави од кашља, знају ваљда само редитељ и сценариста.

Ја сам мислио да је донео неку заразну болештину на српски двор. Не знам да ли се од плућне куге кашље, али то ми је прво било на памети. А у најмању руку сам очекивао да Адам неће жив дочекати крај епизоде...

Делим ваше утиске. Очекивао сам да ће Адама после оног крљања на брзину да замонаше пре него умре од грудобоље, и да је то то што се његове улоге тиче.

Након што Адам напусти просторију, млади Стефан додаје нешто како је на путу била велика хладноћа. Ваљда је то све било у истом контексту. Али, остаде нејасно шта је ту толико значајно за даљи развој догађаја што су промрзли и назебли успут...

Можда Адама болест докрајчи у следећој епизоди  ::)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #122 послато: Март 02, 2018, 06:57:13 поподне »
Уздао сам се у старију гарду (Глоговац, Ћетковић, Мићаловић) ал сад видим да неће превише променити на боље.

Чекај, тек треба да их видимо.
Ћетковић, као наратор, за сада је био добар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #123 послато: Март 02, 2018, 07:03:48 поподне »
...

Можда Адама болест докрајчи у следећој епизоди  ::)

Па види, и време му је и без болести :D. Неће серија имати сто епизода па да имају простора да развлаче Немању и Адама кроз двадесет.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #124 послато: Март 02, 2018, 07:05:09 поподне »
Надам се да ће у четвртој епизоди Немања и Ана бар мало остарити. Приликом сусретс са Барбаросом, Немања је имао око 76 година. Можда су Немањићи имали некакве еликсире младости, или је Немања само фарбао седу косу и браду.

Оседеће напрасно у четвртој епизоди.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #125 послато: Март 02, 2018, 07:06:14 поподне »
Па види, и време му је и без болести :D. Неће серија имати сто епизода па да имају простора да развлаче Немању и Адама кроз двадесет.

Предвиђам да ће се њих двојица заједно замонашити у петој епизоди.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #126 послато: Март 02, 2018, 09:40:11 поподне »
Па види, и време му је и без болести :D. Неће серија имати сто епизода па да имају простора да развлаче Немању и Адама кроз двадесет.
Серија треба да има бар 50 епизода. До Радослава, Владислава и Уроша најмање 15-ак епизода, а од Драгутина до Нејаког испуцати остатак, ту нема шта нема. Ови наши нису знали шта хоће. Играну серију, документарац или образовни програм за младе. Кад су сконтали да немају довољно пара, онда се прешло на скраћени курс историје. Ако ништа друго, могли су да покупе савремене романе о Немањићима и да на основу њих осмисле бољи сценарио. Сетимо се серије Вук Караџић и тандема Милован Витезовић - Ђорђе Кадијевић. Тачно се осети да је први прочитао Протине мемоаре, Вукове историјске списе, бројне анегдоте о Милошу и Карађорђу (Милан Милићевић), Баранинове романе: "Велики Господар", "Карађорђе", "Хајдук Вељко" итд.

Како ћемо - ма импровизоваћемо!
Могући сценарио:
"Е, могли смо у сцену ту и ту да убацимо неку музику, а? - Ма дај, ко ће то смишљати, Крстовићу, крени кашљати да разбијемо монотонију..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #127 послато: Март 02, 2018, 10:22:13 поподне »
Ако сам ја добро схватио концепт серије, она се тиче само периода настанка средњевековне Краљевине Србије. То је и коначни назив серије: "Немањићи - рађање Краљевине". Па, очекујем да се неће бавити даљом историјом од времена Немањиних синова.

Суштина је била у обележавању осам столећа од крунисања Стефана Првовенчаног.

У том смислу, и сам назив ове теме је проблематичан. У време кад је покренута, још увек је био актуелан онај радни назив "Сјај и сенке"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #128 послато: Март 02, 2018, 10:24:34 поподне »
Ако сам ја добро схватио концепт серије, она се тиче само периода настанка средњевековне Краљевине Србије. То је и коначни назив серије: "Немањићи - рађање Краљевине". Па, очекујем да се неће бавити даљом историјом од времена Немањиних синова.

Суштина је била у обележавању осам столећа од крунисања Стефана Првовенчаног.

У том смислу, и сам назив ове теме је проблематичан. У време кад је покренута, још увек је био актуелан онај радни назив "Сјај и сенке"...
Не знам хоће ли се задржати само на епоси Немање и његових синова. Својевремено док је снимање било актуелно прочитах да се снима серијал о свим Немањићима. Мислим да је ово само прва сезона. Ако преживе ову прву, можда и наставе.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #129 послато: Март 02, 2018, 10:25:50 поподне »
Вероватно само до 1217, односно 1219. Е да ли ће после бити наставак, нисам сигуран.

У ствари, јесам.  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #130 послато: Март 02, 2018, 10:34:22 поподне »
Било је ту разних верзија - Сјај и сенке, Рађање Нације, на крају - Рађање Краљевине.

Прва верзија требало је да обухвати цело раздобље владавине Немањића ("Сјај и сенке"). Од тога се одустало. Ту је Немању требало да глуми Жарко Лаушевић, а Стефана и Вукана - браћа Трифуновићи, Сергеј и Бранислав.

Жарко ми се чини као сасвим добар избор за овакву улогу. Али, Сергеј... После неких његових урбаних улога, не могу да га замислим као Немањића  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/E-sclQgKJXM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/E-sclQgKJXM</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #131 послато: Март 03, 2018, 06:08:40 поподне »
Пред вечерашњу епизоду, само бих сликом, а не речју представио изглед руског манастира Пантелејмона на Светој Гори, у коме се Растко/Сава замонашио, и манастира Црна Река у коме је снимана сцена његовог монашења у серији:

Пантелејмон

Црна Река

Иако су ово фотографије манастира из најскоријег времена, ипак се види очигледна разлика у крајолику у коме су смештени (осунчана морска обала насупрот окомитим стенама изнад потока, које заклањају сунчеву светлост).  :)
« Последња измена: Март 03, 2018, 06:10:23 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #132 послато: Март 03, 2018, 07:01:42 поподне »
Мислим да избор Црне Реке уопште није лоше решење.
Прво, мало просечних гледалаца је уопште чуло за Манастир Црна Река, а камо ли да зна како изгледа.
Друго, нико нема појма ни како изгледа Пантелејмон, а још мање како је изгледао у средњем веку. Ово данашње издање Пантелејмона је плод каснијих времена.
За различит крајолик си у праву, али – хајде да то одбијемо на уметничку слободу. Није баш документарац, па да све мора бити потпуно верно изворном. Нарочито не овакви детаљи, јер је за суштину серије, а то је – настанак Краљевине, изглед руског манастира на Светој Гори ипак – споредна ствар.
Рекао бих да су изабрали манастир који се својим изгледом уклапа у завршницу 12. века, а, при том, није толико познат широј публици, да би то изазвало негативне реакције (замисли да су снимали неки општепознат манастир, представљајући га Пантелејмоном из 12. века, то би баш била бламажа...)

Замислимо да се изворни манастир налазио негде у оној шумовитој страни која се види иза данашњег манастира, па ће нам бити лакше  :)


"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #133 послато: Март 03, 2018, 08:35:27 поподне »
За сада не изгледа лоше епизода...Једино је упадљиво што Стефан Првовенчани када хода поред Вукана, носи одору са двоглавим орлом, као да је већ предодређен да буде наследник...И моменат када каже Стефану Немањи: "стриц ми је управо рекао да је угарски краљ Бела упао у Србију", али тихим тоном, приповедачким, а то је довољан разлог мало драматичнији тон при таквој вести...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #134 послато: Март 03, 2018, 10:09:59 поподне »
За сада не изгледа лоше епизода...Једино је упадљиво што Стефан Првовенчани када хода поред Вукана, носи одору са двоглавим орлом, као да је већ предодређен да буде наследник...И моменат када каже Стефану Немањи: "стриц ми је управо рекао да је угарски краљ Бела упао у Србију", али тихим тоном, приповедачким, а то је довољан разлог мало драматичнији тон при таквој вести...

Да, још једна недоречена прича. Бела упао у Србију, Немањин двор узбуњен, браћа Анђели побеснели, и... Ником ништа. После тога гледамо долазак Евдокије, птичице певају, жабе, зечеви...
Шта би са Белом!!!???

Мислим да глума Ћетковића и нарочито Глоговца - подиже квалитет серије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #135 послато: Март 03, 2018, 10:12:58 поподне »
Једино је упадљиво што Стефан Првовенчани када хода поред Вукана, носи одору са двоглавим орлом, као да је већ предодређен да буде наследник...

Мислим да је то симбол његове титуле севастократора коју је добио уз млађахну Евдокију.
Двоглави орао је симбол Византије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #136 послато: Март 03, 2018, 10:16:09 поподне »
Кад смо већ код одевања, неописиво ми боде очи она вучја кожа коју Немања стално има на раменима, чак и на синовљевом венчању. Изгледа као варварин из раног средњег века.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #137 послато: Март 03, 2018, 10:28:27 поподне »
Да, још једна недоречена прича. Бела упао у Србију, Немањин двор узбуњен, браћа Анђели побеснели, и... Ником ништа. После тога гледамо долазак Евдокије, птичице певају, жабе, зечеви...
Шта би са Белом!!!???

Мислим да глума Ћетковића и нарочито Глоговца - подиже квалитет серије.
Подигли су квалитет и мање има реплика које би смо цитирали :) али Евдокија кад је рекла: " дошло ми је друштво из Цариграда"  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #138 послато: Март 03, 2018, 10:30:41 поподне »
Евдокија кад је рекла: " дошло ми је друштво из Цариграда"  ;D

Ћути, није страшно. Могло се очекивати - дошла ми је екипа из Цариграда  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #139 послато: Март 03, 2018, 10:42:06 поподне »
Ћути, није страшно. Могло се очекивати - дошла ми је екипа из Цариграда  :D
Чуди ме да ви је промакло кад младожења Стеван рече како ће `покупити` Евдокију на граници.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #140 послато: Март 03, 2018, 10:47:06 поподне »
И како Вукан каже Стефану да је добро што му нису увалили неког акрепа.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #141 послато: Март 03, 2018, 10:51:28 поподне »
Я не гледам ово, само прѣд Нову годину погледах у траяњи од десетак минутов дѣо првога наставка. Немам више живаца слушати како Немањићи говоре као кругодвойчани и Титови комунисти, без аориста, односно без основнога прошлога врѣмена у Срба до 1945.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #142 послато: Март 03, 2018, 10:52:07 поподне »
Чуди ме да ви је промакло кад младожења Стеван рече како ће `покупити` Евдокију на граници.

И како Вукан каже Стефану да је добро што му нису увалили неког акрепа.

Добро запажате, момци.

Акреп не само што је савремени жаргонски израз за неку грдану, него је и турцизам, тако да му сигурно није место у Србији у 12. веку.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #143 послато: Март 03, 2018, 10:54:22 поподне »
Чуди ме да ви је промакло кад младожења Стеван рече како ће `покупити` Евдокију на граници.
Јесте  ;D Не знам да ли је још неко приметио, пошто нисам гледао целу прошлу епизоду, другар ми каже да је у сцени када Растко прима постриг у манастиру, да је на зиду фреска Св. Саве  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #144 послато: Март 03, 2018, 11:05:44 поподне »
Јесте  ;D Не знам да ли је још неко приметио, пошто нисам гледао целу прошлу епизоду, другар ми каже да је у сцени када Растко прима постриг у манастиру, да је на зиду фреска Св. Саве  ;D

<a href="https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE</a>

Мислим да на фресци није Свети Сава.

Не личи на друге његове приказе, а и име светитељево, десно од његове короне (ореола), рекао бих да има више од четири слова.

Било би добро сазнати где је ова сцена снимљена (Црна Река?), па утврдити ко је на фресци.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #145 послато: Март 04, 2018, 01:00:48 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Hy0i0S4ToUE</a>

Мислим да на фресци није Свети Сава.

Не личи на друге његове приказе, а и име светитељево, десно од његове короне (ореола), рекао бих да има више од четири слова.

Било би добро сазнати где је ова сцена снимљена (Црна Река?), па утврдити ко је на фресци.

Мени је позната слична из Богородице Љевишке.



Бисер од вечерас: Дошло ми друштво из Цариграда. (Евдокија)



Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #146 послато: Март 04, 2018, 02:30:10 пре подне »
Оседеће напрасно у четвртој епизоди.
Ваистину оседео. Добро се држ'о до осамдесете.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #147 послато: Март 04, 2018, 09:46:05 пре подне »
Глоговац је стварно одглумио врхунски

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #148 послато: Март 04, 2018, 12:58:26 поподне »
Ваистину оседео. Добро се држ'о до осамдесете.

Он оседео али Адам се не да. Превари нас онај кашаљ...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #149 послато: Март 04, 2018, 04:15:06 поподне »
Изгледа да му је пређашња јурњава до Атоса прочистила респираторне органе.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #150 послато: Март 04, 2018, 04:24:49 поподне »
"Немањићи" као Дорћолци, чланак из "Политике"

Цитат
Серија о славној српској династији у продукцији Јавног сервиса, као најскупљи продукцијски пројекат у историји српске телевизије, наилази на опречне реакције историчара...

„Византијски цар Манојло I Комнин приказан је као јектичави кепец, а историјски подаци несумњиво говоре да је био огроман растом, велики ратник без мане и страха, учесник витешких турнира. На самрти (1180), када је тражио да буде замонашен, све мантије које су нашли на двору једва су му досезале до колена. Уз то, он је рођен 1118. године, пет година је млађи од Немање (1113), а у серији је другачије.” - Радивој Радић
[/size]



извор - https://web.facebook.com/evolutaik/photos/a.652879081409085.1073741828.121861614510837/1786624091367906/?type=3&theater

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #151 послато: Март 04, 2018, 05:09:03 поподне »
Ја сe бринeм око овe Eвдокијe! Испада да сe три пута удавала!!!! :o

Има ли истинe у овомe? 

Pojedini izvori ukazuju da je Stefan Evdokiju uhvatio u neverstvu, pa naredio da joj se skinu haljine, i maltene golu je oterao iz Srbije. Drugi navode da ju je oterao jer je obolela od šuge, pa se bojao da se i sam ne zarazi. Epilog je svakako isti – bila je Evdokija prva žena Nemanjića koja je proterana iz Srbije, i njihov brak dug deset godina razrešila je carigradska crkva, a zanimljivo je da ohridski arhiepiskop Homatijan zabeležio da je Stefan danima duboko patio zbog sramote koju mu je Evdokija nanela.

http://www.opanak.net/evdokijaproterana-princeza/
« Последња измена: Март 04, 2018, 05:11:00 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #152 послато: Март 04, 2018, 05:54:33 поподне »
Ја сe бринeм око овe Eвдокијe! Испада да сe три пута удавала!!!! :o

Има ли истинe у овомe? 

Pojedini izvori ukazuju da je Stefan Evdokiju uhvatio u neverstvu, pa naredio da joj se skinu haljine, i maltene golu je oterao iz Srbije. Drugi navode da ju je oterao jer je obolela od šuge, pa se bojao da se i sam ne zarazi. Epilog je svakako isti – bila je Evdokija prva žena Nemanjića koja je proterana iz Srbije, i njihov brak dug deset godina razrešila je carigradska crkva, a zanimljivo je da ohridski arhiepiskop Homatijan zabeležio da je Stefan danima duboko patio zbog sramote koju mu je Evdokija nanela.

http://www.opanak.net/evdokijaproterana-princeza/

Пре ће бити да је протерана због политичких интереса (Стефаново приближавање западним силама и све веће слабљење Византије); невера, стварна или измишљена, је ту послужила само као изговор.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #153 послато: Март 04, 2018, 06:09:11 поподне »
"Немањићи" као Дорћолци, чланак из "Политике"
[/size]



извор - https://web.facebook.com/evolutaik/photos/a.652879081409085.1073741828.121861614510837/1786624091367906/?type=3&theater

Па велим я, а и други примѣћуйу да ни наши Немањићи говоре титовским новоговором круга двойке.

Само йош да чуйемо "А сада дестинация Света Гора".  ;D Ни то ме не би зачудило.
А гдѣ су им падежи, а гдѣ глаголска врѣмена? Немањићи су све то знали и користили, за разлику од данашњих кругодвойчанских простаков.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #154 послато: Март 04, 2018, 07:04:38 поподне »
Нисмо још чули фразу "одрживи развој", нпр. да Немања објасни Вукану да је његов избор Стефана за наследника везан за одрживи развој Србије у контексту геополитичких односа у југоисточној Европи...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #155 послато: Март 04, 2018, 07:12:20 поподне »
Светитељ који се види на фресци у позадини Растковог монашења у десној руци држи крст и има на себи епископску одежду.

Са крстом у руци се у иконографији приказују - мученици. Одступања су изузетна. Сећам се колику је гужву својевремено у Цркви подигла икона која показује Светог владику Николаја Велимировића са крстом у руци, јер он није пострадао мученички. С друге стране, владика Николај је и те како имао мученичка раздобља у свом животу (Други светски рат), па би могао бити - исповедник, што се односи на хришћане који су страдавали због своје вере, не одричући се исте, али им кончина овоземаљског живота није била мученичка.

Дакле, на фресци која се види у кадру је приказан неки - свештеномученик. Свети Сава није био свештенемученик и не приказује се тако у иконографији, већ са прстима десне шаке који образују име Господа Исуса Христа у знак благослова.

Ко је на фресци у питању, - било би лепо да неко разјасни где је сцена снимана и који су светитељи приказани на зидовима те црквице.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #156 послато: Март 04, 2018, 07:25:30 поподне »
Пре ће бити да је протерана због политичких интереса (Стефаново приближавање западним силама и све веће слабљење Византије); невера, стварна или измишљена, је ту послужила само као изговор.

Дефинитивно.

Онда су Стефану послали унуку старог зликовца Енрика Дандола... То је било у склопу акције добијања круне од Рима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #157 послато: Март 11, 2018, 02:09:29 поподне »
Малопре гледах трејлер за вечерашњу епизоду... Опет се један баја дерњао на старосрпском: "Ухапситеее га!"  ;D

Шта се на крају десило са пројектом "Немањићи - сјај и сенке"? И поред скептицизма због најаве да ће се емитовати на Пинку, од овог јада сигурно не може бити горе.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #158 послато: Март 11, 2018, 09:22:09 поподне »
За промену, вечерашња епизода била је без досадашњих гафова и сасвим пристојно одрађена.
Пре свега, добра глума. Поново, добре роле Глоговца и Ћетковића, добар и Нелевић као монах Симеон. Добра епизодна улога Александра Дунића. И Первића као Исака Анђела.
Добри и екстеријери.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #159 послато: Март 11, 2018, 10:41:28 поподне »
Па било је оно "Ухапсите га", ал' разумем да смо већ огуглали на језик.
Сцена кад су Стефан и Рашка остављени насамо је имала малу "лекцију" из историје (мислим, шта њу брига с ким Вукан шурује, међутим, да не ситничарим).
Од почетка причам да је Нелевић сасвим коректно одглумио, као и Дубравка (колико год ми била антипатична). Они су професионалци и раде по унапред написаном сценарију и по захтевима некаквог режисера. Ваљда?
Млади глумци са почетка серије су тотални фијаско, и тачно је да су сада Ћетковић, Глоговац и ови епизодисти извкли "на искуство". Почетни утисак о сиромашном сценарију и даље остаје, ма ко год да глумио.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #160 послато: Март 12, 2018, 10:12:55 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #161 послато: Март 12, 2018, 12:32:24 поподне »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #162 послато: Март 12, 2018, 01:14:51 поподне »
Још мало критика:

http://standard.rs/2018/02/28/neuspeh-nemanjica-je-posledica-tavorenja-u-jugoslovenskoj-kulturnoj-matrici/

Свака част! Овом критиком је Бокан убо у суштину ствари.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #163 послато: Март 12, 2018, 01:27:32 поподне »
Још мало критика:

http://standard.rs/2018/02/28/neuspeh-nemanjica-je-posledica-tavorenja-u-jugoslovenskoj-kulturnoj-matrici/
Ударио је "печат", ништа више не треба додати. А у срж је погодио стање свести јадне, "несхваћене" и исфрустриране снобовско-југоносталгичне елите.




« Последња измена: Март 12, 2018, 01:29:41 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #164 послато: Март 12, 2018, 03:15:18 поподне »
Ударио је "печат", ништа више не треба додати. А у срж је погодио стање свести јадне, "несхваћене" и исфрустриране снобовско-југоносталгичне елите.

О да, за све су криви Југословени па и за Немањиће, и биће тако ценим још једно 200 година... Као што је садашњој власти за све крив "бивши режим".
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:16:55 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #165 послато: Март 12, 2018, 03:49:47 поподне »
О да, за све су криви Југословени па и за Немањиће, и биће тако ценим још једно 200 година... Као што је садашњој власти за све крив "бивши режим".
Ово сам требао да цитирам на шта се односи, пошто је отишао у ширину и навео је припаднике тог естаблишмента који нема везе са серијом...А он је што се тиче серије,  добро погодио суштину проблема сценарија, иако је сценариста реномиран. Навео је  у чему је он добар, али је рекао зашто он није прави избор за ову тему...
« Последња измена: Март 12, 2018, 03:52:30 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #166 послато: Март 12, 2018, 04:01:06 поподне »
Што кажу на Фејсбуку, Гутенберг је био измишљен још у 12. веку, само што је Ватикан то крио од нас. Богато опремљена библиотека. Јес да нема рукописних књига, ал гарантујем да међу похабаним књижуринама имају негде затурене и француске и немачке класике из прошлог века.

« Последња измена: Март 12, 2018, 04:03:14 поподне Ђока »

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #167 послато: Март 13, 2018, 04:42:56 поподне »
Имам утисак као да су странци(и то злонамерни) снимали, са циљем да се изврну руглу.
Папа је представљен као сенилан старац, а они толико очајни да сваки му сваки час пишу и моле га за помоћ нудећи и да промене веру.
Искрено не разумем која је поента убацивања Рашке, нарочито како су представили њен однос са Немањом.
Политичке игре прелетачевић( то једино политичари дањашњице, да утврде градиво како да остану на власти)
И поред добре глуме појединаца ово ми делује као смејурија.
Пре ћу гледати Монтевидео суботом или Горчила

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #168 послато: Март 13, 2018, 06:43:13 поподне »
Папа је представљен као сенилан старац, а они толико очајни да сваки му сваки час пишу и моле га за помоћ нудећи и да промене веру.

Азот, папа којем се Вукан обраћа је Целестин III, који је у то време имао преко 90 година (рођен 1106), па је сасвим верно приказан.
То не мења ништа што се тиче обраћања малих држава за добијање достојанства од Папске столице, јер није ту била битна личност самог папе, већ значај који је одлука Ватикана имала erga omnes.

Искрено не разумем која је поента убацивања Рашке, нарочито како су представили њен однос са Немањом.

Реално, ни мени убацивање лика Рашке од почетка до сад није јасно...

Пре ћу гледати Монтевидео суботом или Горчила

Добре серије. Ал', гледај и ово, ипак  ;)

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #169 послато: Март 13, 2018, 06:54:24 поподне »
Иначе, папа Целестин је био "мелем на рану" у поређењу са својим наследником Иноћентијем III, за чијег је папинства учињена срамна похара Цариграда од стране "крсташа" 1204. године, озваничена инквизиција 1215. године, озакоњене индулгенције и проглашено начело о "Божјем намесништву римских папа на земљи".

https://sh.wikipedia.org/wiki/Inocent_III

Срећом, круну Стефану Првовенчаном није доделио овај, већ следећи папа - Хонорије III.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Honorije_III
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #170 послато: Март 13, 2018, 07:01:00 поподне »
Их, колико је започетих сцена које се на крају бесмислено заврше. Сетите се Адамовог кашља. :)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #171 послато: Март 13, 2018, 08:42:33 поподне »
Азот, папа којем се Вукан обраћа је Целестин III, који је у то време имао преко 90 година (рођен 1106), па је сасвим верно приказан.
То не мења ништа што се тиче обраћања малих држава за добијање достојанства од Папске столице, јер није ту била битна личност самог папе, већ значај који је одлука Ватикана имала erga omnes.
У реду је све то, него начин на који је представљено...

Искрено сам разочарана у многе великане и владаре од којих су неки проглашени светим, а имали су на својим рукама крв најближих. (да се не удаљавам од теме)

Ово је посебна прича спаљивање људи и управљање демонима . Страшно
 

https://sh.wikipedia.org/wiki/Inocent_III

Срећом, круну Стефану Првовенчаном није доделио овај, већ следећи папа - Хонорије III.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Honorije_III


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #172 послато: Март 21, 2018, 09:18:39 поподне »
Нема коментара на последњу епизоду "Немањића"...
Је ли то значи да је било историјски и кинематографски коректно, или можда Синиша није гледао?  :D
Не знам како су остали доживели, мени се нарочито допао приказ битке између Стефанове и Вуканове војске пред крај епизоде.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #173 послато: Март 21, 2018, 10:31:19 поподне »
Нема коментара на последњу епизоду "Немањића"...
Је ли то значи да је било историјски и кинематографски коректно, или можда Синиша није гледао?  :D
Не знам како су остали доживели, мени се нарочито допао приказ битке између Стефанове и Вуканове војске пред крај епизоде.
Последња епизода је једина поред прве коју сам целу одгледао. Допада ми се фотографија али ми серија генерално делује испразно. Дијалози су некако шупљи. Не знам како да опишем тај осећај. Да занемаримо то да је Јевдокији "опет дошло друштво из Цариграда" и сл. Добро је, јер су могли да буду и ортаци из блока.  ;D
Иначе, ових дана гледам БиБиСијеву серију "Бела краљица". Верујем да серија не кошта пуно више од "наших" Немањића. Нема ту спектакуларних сцена борби, нити неких фантастичних костима и амбијент у који је смештена, просторије, архитектура, више припадају неком другом времену, можда 16. веку али има неку "тежину". Глумци глуме изражајно, емотивно. Могли су да буду и на сцени испред белог платна и опет би било одлично. То је оно што Немањићима фали.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #174 послато: Март 21, 2018, 11:07:55 поподне »
Последња епизода је једина поред прве коју сам целу одгледао. Допада ми се фотографија али ми серија генерално делује испразно. Дијалози су некако шупљи. Не знам како да опишем тај осећај. Да занемаримо то да је Јевдокији "опет дошло друштво из Цариграда" и сл. Добро је, јер су могли да буду и ортаци из блока.  ;D
Иначе, ових дана гледам БиБиСијеву серију "Бела краљица". Верујем да серија не кошта пуно више од "наших" Немањића. Нема ту спектакуларних сцена борби, нити неких фантастичних костима и амбијент у који је смештена, просторије, архитектура, више припадају неком другом времену, можда 16. веку али има неку "тежину". Глумци глуме изражајно, емотивно. Могли су да буду и на сцени испред белог платна и опет би било одлично. То је оно што Немањићима фали.

Војин Ћетковић "бледуњав" у улози Стефана Немање! Без нијансираних прелаза у гласовном изражавању! Па ни мимика, очи, држање тела...не остављају неки утисак...разочарење - може он то и мноооого боље....

Млади и стари Немања (М.Нелетлић) бледуњав, тих, говори себи у браду.....и као млад већ је био старац....

лик старамајке Ана (Дубравка Мијатовић) - могло је боље

евдокија лепа али бледуњава...

За мене сасвим добро одиграни:
лик старог учитеља (Горан Султановић),

лик  Адама (одличана глума - упечатљив онако крупан, изражајност очију, јасан говор, утисак лојалности владару дочаран),

лик Јевдокојиног оца одличан избор глумца (приказан врло природан надмени и самоуверени цар),

лик младог Вукана одличан,

лик старијег Вукана само релативно добар више кроз мимику, израз очију него говор (пок. Глоговац),

лик  велможе Вука одличан,

лик Вуканове жене (изражајност очију, мимика, начин изговора речи, дикција)....пријатно освежење,

лик усвојенице  Рашке - сасвим коректно, отменост, ненаметљивост,

лик старог папе - насмејао ме  до суза - значи добар је био,

лик стражара који је припретио евдокијином удварачу - насмејао ме и он до суза

 :o
« Последња измена: Март 21, 2018, 11:09:47 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #175 послато: Март 21, 2018, 11:55:22 поподне »
Дијалози су некако шупљи.

Ово је највећа мањкавост серије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #176 послато: Март 21, 2018, 11:55:52 поподне »
Адам би требало да љуља чукунунучиће, уместо што се онако чило макља против Вуканове војске.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #177 послато: Март 22, 2018, 12:03:47 пре подне »
Војин Ћетковић "бледуњав" у улози Стефана Немање! Без нијансираних прелаза у гласовном изражавању! Па ни мимика, очи, држање тела...не остављају неки утисак...разочарење - може он то и мноооого боље....

Ћетко је добар за ликове силеџије из краја, попут Црногорца у "Ножу" или фудбалера у оној једној бедастој домаћој серији (где је син Данила Лазовића и Снежане Савић, не могу се сетити како се серија зове). Али, овде треба да глуми средњевековног витеза. Е, то је већ нешто друго. Делује ми прилично устегнуто.

лик  Адама (одличана глума - упечатљив онако крупан, изражајност очију, јасан говор, утисак лојалности владару дочаран)

Слажем се, Мики Крстовић - одличан.

лик младог Вукана одличан,

лик старијег Вукана само релативно добар више кроз мимику, израз очију него говор (пок. Глоговац),

Мени је Глоговац (без патетике) - можда и најбољи, управо у том изразу - то је глумачко умеће.
Млади Вукан је, по мом мишљењу, исувише "дизелашка" варијанта за 12. век.

лик стражара који је припретио евдокијином удварачу - насмејао ме и он до суза

Горан Даничић. Сјајан лик. Сама његова појава је већ довољно сурова. Дрвосеча Радован из "Село гори а баба се чешља".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #178 послато: Март 22, 2018, 12:45:39 пре подне »
Небо, мислиш на Породично благо и улогу Бранда. Кад си већ поменуо Ћетка и силеџијске улоге, још боље се снашао у Читуљи за Ескобара.

Досадан сам са овим, али, глумци нису ни мало криви. За било ког режисера не сме да постоји лош глумац.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #179 послато: Март 22, 2018, 05:58:43 пре подне »
Адам би требало да љуља чукунунучиће, уместо што се онако чило макља против Вуканове војске.

Оно истина никако да Адам остари! Све ће да их посахрањује!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #180 послато: Март 22, 2018, 06:09:06 пре подне »
Ћетко је добар за ликове силеџије из краја, попут Црногорца у "Ножу" или фудбалера у оној једној бедастој домаћој серији (где је син Данила Лазовића и Снежане Савић, не могу се сетити како се серија зове). Али, овде треба да глуми средњевековног витеза. Е, то је већ нешто друго. Делује ми прилично устегнуто.

Слажем се, Мики Крстовић - одличан.

Мени је Глоговац (без патетике) - можда и најбољи, управо у том изразу - то је глумачко умеће.
Млади Вукан је, по мом мишљењу, исувише "дизелашка" варијанта за 12. век.

Горан Даничић. Сјајан лик. Сама његова појава је већ довољно сурова. Дрвосеча Радован из "Село гори а баба се чешља".

Ћетковић исфорсиран као глумац! Мора да се поправи!

Мики Крстовић - освежење! Убедљивији и достојанственији од свих владара у серији, и српских и византијских!

Глоговац! Што је могао да уради од таквих дијалога урадио је! Прати светски тренд глуме! Некад и трептај ока и израз лица кажу више од речи!

Млади Вукан има ватру, страст и амбицију у очима и снажан глас! Дочаран лик неког ко би ишао кроз ватру и воду за свој циљ!

Горан Даничић-одличан! Освежење! А мало да видимо и лика из народа који је као стражар или обезбеђење!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #181 послато: Март 22, 2018, 06:10:52 пре подне »
Небо, мислиш на Породично благо и улогу Бранда. Кад си већ поменуо Ћетка и силеџијске улоге, још боље се снашао у Читуљи за Ескобара.

Досадан сам са овим, али, глумци нису ни мало криви. За било ког режисера не сме да постоји лош глумац.

Сценариста и режисер..... :(

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #182 послато: Март 25, 2018, 09:19:37 поподне »
Адам напокон бацио кашику. Учитељ Просигој се јавља још у првој епизоди као откачени старкеља. Ако је тад Немања био у педесетим, а живео је 85 година, онда би Просигој вечерас морао имати преко 110 година. Не кажем да је немогуће. :)

Вечерашња епизода бесмислено дугачка. Све је могло да стане у 15 минута. Лутање по шуми, па она сцена са богумилима... Онај 'крастави' момак коме нису све на броју... Чему све то, људи?


Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #183 послато: Март 25, 2018, 09:45:13 поподне »
Неки сегменти подсећају на серију Црна гуја

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #184 послато: Март 25, 2018, 09:48:37 поподне »
Апсолутно најлошија епизода до сада...

Неки сегменти подсећају на серију Црна гуја

По неки и на "Црног Грују"  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #185 послато: Март 25, 2018, 09:49:21 поподне »
Питам се да ли би бољи концепт серије био да се умјесто Немањића као главних ликова, узела нека просјечна српска племићка породица тог времена и да се преко њене судбине покушала испричати прича о Немањићима. Нешто слично Бен Хуру, који је заправо прича о Христу, а да се сам Господ појављује два или три пута и то сниман издалека или са леђа. Наравно код Немањића то не би морало да се ради тако стриктно да се не приказују, али су могли бити епизодне улоге.

Мислим да би серија била животнија, и глумци и режисер и сценаристи би били опуштенији, не би морали задовољавати високе критеријуме народних очекивања како ће Немањићи бити приказани,а циљ би се постигао. Такође, могло се више обратити пажње на свакодневни живот српског човјека тог времена, његово схватање живота, без великих историјских лекција, иако би се и оне могле ненаметљиво приказати.

Рецимо главни лик је могао бити Адам.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #186 послато: Март 25, 2018, 09:55:53 поподне »
Осим борбе у којој гине Адам и неких цитата где сазнајемо да борба око власти у Рашкој траје већ пет година (дакле, сазнајемо да је у питању 1201/2. година), сва остала радња у епизоди је потпуно бесмислена...

Нарочито лажни губавац и његова мајка и борба са тројицом насилника, а посебно оно лутање Стефана и његове пратиље "Рашке" по завејаној планини (Копаоник, ако ми се добро чини), док Стефан већ данима има врх стреле забоден у пределу јетре, али ипак успева да претекне, успут се бори са напасницима и пешачи по беспућима... Мислим, јесу људи у средњем веку били снажнији и отпорнији него данас, али, ипак, свако би већ одавно искрварио...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #187 послато: Март 25, 2018, 09:58:01 поподне »
Питам се да ли би бољи концепт серије био да се умјесто Немањића као главних ликова, узела нека просјечна српска племићка породица тог времена и да се преко њене судбине покушала испричати прича о Немањићима. Нешто слично Бен Хуру, који је заправо прича о Христу, а да се сам Господ појављује два или три пута и то сниман издалека или са леђа. Наравно код Немањића то не би морало да се ради тако стриктно да се не приказују, али су могли бити епизодне улоге.

Мислим да би серија била животнија, и глумци и режисер и сценаристи би били опуштенији, не би морали задовољавати високе критеријуме народних очекивања како ће Немањићи бити приказани,а циљ би се постигао. Такође, могло се више обратити пажње на свакодневни живот српског човјека тог времена, његово схватање живота, без великих историјских лекција, иако би се и оне могле ненаметљиво приказати.

Рецимо главни лик је могао бити Адам.  :)

Свака ти је на месту  ;)

И мени су се овакве мисли мотале по глави гледајући последњих неколико епизода...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #188 послато: Март 25, 2018, 10:07:29 поподне »
Питам се да ли би бољи концепт серије био да се умјесто Немањића као главних ликова, узела нека просјечна српска племићка породица тог времена и да се преко њене судбине покушала испричати прича о Немањићима. Нешто слично Бен Хуру, који је заправо прича о Христу, а да се сам Господ појављује два или три пута и то сниман издалека или са леђа. Наравно код Немањића то не би морало да се ради тако стриктно да се не приказују, али су могли бити епизодне улоге.

Мислим да би серија била животнија, и глумци и режисер и сценаристи би били опуштенији, не би морали задовољавати високе критеријуме народних очекивања како ће Немањићи бити приказани,а циљ би се постигао. Такође, могло се више обратити пажње на свакодневни живот српског човјека тог времена, његово схватање живота, без великих историјских лекција, иако би се и оне могле ненаметљиво приказати.

Рецимо главни лик је могао бити Адам.  :)

Или на пример серија "Рим", BBC/HBO копродукција. Главни ликови су центурион и легионар, припадници једне од Цезарових легија током друге половине 1. века п.н.е, врло турбулентном периоду гашења Римске Републике и уздизања Римског Царства; сви главни покретачи тих догађаја (Цезар, Брут, Клеопатра, Марко Антоније, Октавијан, итд.) су приказани углавном кроз визуру ове двојице; и ја мислим да би то био прави погодак.

http://www.imdb.com/title/tt0384766/?ref_=nv_sr_1

<a href="https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk</a>
« Последња измена: Март 25, 2018, 10:11:58 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #189 послато: Март 25, 2018, 10:12:37 поподне »
Вечерашњи језички бисер је "будалчино" (мајка лажног губавца свом сину).
Реч будала је турцизам, па сасвим сигурно није могао постојати међу Србима на самом почетку 13. века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #190 послато: Март 25, 2018, 10:15:38 поподне »
Апсолутно најлошија епизода до сада...

По неки и на "Црног Грују"  :)
Тамо си барем знао шта да очекујеш, кроз хумор су пренели један период и то је било (по мени) одлично одрађено.
А ово..
Ово је микс свега и свачега.
Једино лик Адама је одглумљен добро и сцена где Вукан тражи опроштај од мајке.

Али оно падање у несвест учитеља, два пут заредом...

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #191 послато: Март 25, 2018, 10:20:07 поподне »
Или на пример серија "Рим", BBC/HBO копродукција. Главни ликови су центурион и легионар, припадници једне од Цезарових легија током друге половине 1. века п.н.е, врло турбулентном периоду гашења Римске Републике и уздизања Римског Царства; сви главни покретачи тих догађаја (Цезар, Брут, Клеопатра, Марко Антоније, Октавијан, итд.) су приказани углавном кроз визуру ове двојице; и ја мислим да би то био прави погодак.

Гледах својевремено ову серију. Свакако један од успјешнијих историјских приказа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #192 послато: Март 25, 2018, 10:21:32 поподне »
Једино лик Адама је одглумљен добро и сцена где Вукан тражи опроштај од мајке.

Да, добра сцена.
Мики Крстовић - одличан. До краја. На жалост, нећемо га гледати у наредним епизодама.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #193 послато: Март 25, 2018, 10:40:50 поподне »
Свака ти је на месту  ;)

И мени су се овакве мисли мотале по глави гледајући последњих неколико епизода...

Па то би био Црни Груја, само на озбиљнији начин. Ко је желео да научи, или макар да утврди знање из тог дела наше историје, ниједну књигу није морао читати. :D
Најупечатљивија је Остружничка скупштина, када је Ђока кокнуо Марићка (у стварности кнез Теодосије Марићевић), па онда Ђокин сукоб са опозицијом коју су чинили Стојковић, Добрњац и Јаков Ненадовић.
Такође, и сцена са Смиљком која је прерушена у мушкарца. Карађорђе је у стварности за собом водио женску прерушену у мушкарца по имену Марјан. :) 


Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #194 послато: Март 25, 2018, 10:50:10 поподне »
Или на пример серија "Рим", BBC/HBO копродукција. Главни ликови су центурион и легионар, припадници једне од Цезарових легија током друге половине 1. века п.н.е, врло турбулентном периоду гашења Римске Републике и уздизања Римског Царства; сви главни покретачи тих догађаја (Цезар, Брут, Клеопатра, Марко Антоније, Октавијан, итд.) су приказани углавном кроз визуру ове двојице; и ја мислим да би то био прави погодак.

http://www.imdb.com/title/tt0384766/?ref_=nv_sr_1

<a href="https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/msHHv8PSBOk</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yrQpjToEgxk</a>

Серија Вук Караџић је управо исто то. Само што је ту успешно обрађен и Вуков живот и значајни догађаји из српске историје 19. века. У таквим Немањићима, један сегмент би сигурно испаштао науштрб другог.
« Последња измена: Март 25, 2018, 10:52:57 поподне Ђока »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #195 послато: Март 26, 2018, 11:23:07 поподне »
Осим борбе у којој гине Адам и неких цитата где сазнајемо да борба око власти у Рашкој траје већ пет година (дакле, сазнајемо да је у питању 1201/2. година), сва остала радња у епизоди је потпуно бесмислена...

Ако је Стефан Немања трајао до 1199. године, у серији она жена-бандит прича о 5 или 6 година и отприлике ту виде крсташе... Није тешко сабрати до 1204. године и пада Цариграда.

Не знам до када је трајао сукоб браће. Стефан није могао одједном да скочи до круне.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #196 послато: Март 27, 2018, 02:10:06 поподне »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #197 послато: Март 27, 2018, 04:01:41 поподне »
Ако је Стефан Немања трајао до 1199. године, у серији она жена-бандит прича о 5 или 6 година и отприлике ту виде крсташе... Није тешко сабрати до 1204. године и пада Цариграда.

У праву си. Презупчио сам мало. Рачунао сам годину у којој се Немања замонашио, а логично је да је требало рачунати годину кад се Немања упокојио. Крсташи и 1204. година се савршено гађају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #198 послато: Март 27, 2018, 04:05:58 поподне »
Није њуз.нет  :-[
http://mondo.rs/a1091992/Zabava/TV/Dragan-Bujosevic-o-drugoj-sezoni-serije-Nemanjici.html

А какав други коментар се од њега и могао очекивати...
Да се скупимо негде на прелу, па да напишемо (бољи) сценарио  :o
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #199 послато: Март 27, 2018, 04:17:11 поподне »
У праву си. Презупчио сам мало. Рачунао сам годину у којој се Немања замонашио, а логично је да је требало рачунати годину кад се Немања упокојио. Крсташи и 1204. година се савршено гађају.

Једино што су крсташи до Цариграда у Четвртом походу дошли искључиво млетачким бродовима, нису ишли копном; самим тим, још једна историјска недоследност у серији.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #200 послато: Март 27, 2018, 05:04:35 поподне »
Једино што су крсташи до Цариграда у Четвртом походу дошли искључиво млетачким бродовима, нису ишли копном; самим тим, још једна историјска недоследност у серији.

Биће да је неки залутали одред чији се брод насукао негде около Рашке  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #201 послато: Март 27, 2018, 05:26:49 поподне »
А какав други коментар се од њега и могао очекивати...
Да се скупимо негде на прелу, па да напишемо (бољи) сценарио  :o
Што кажу, напад је најбоља одбрана.  ;D

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #202 послато: Март 28, 2018, 08:42:21 пре подне »
Није њуз.нет  :-[
http://mondo.rs/a1091992/Zabava/TV/Dragan-Bujosevic-o-drugoj-sezoni-serije-Nemanjici.html
Не само друга... Сценарио је бар идејно већ написан за прве три сезоне - прочитах пре једно 3 месеца.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #203 послато: Април 02, 2018, 11:42:51 пре подне »
Мени најзанимљивија и најживља епизода до сада , мали приказ живота обичног човека (оно што је фалило до сада...кад се кроз призму обичног човека и кроз њихову причу посматра напр. Стефан, онда и он више добија на значају, него да се све врти око њега из његове перспективе...напр. кад га виде обични људи, па се питају да ли је то он итд...)...Бата Ђоши је легла улога, а и овом што му глуми сина Богдана. Сцена са њима одскаче од осталих , делује више филмски и мање сам имао потребе да "ловим грешке" :)


« Последња измена: Април 02, 2018, 11:49:54 пре подне ДушанВучко »

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #204 послато: Април 02, 2018, 11:49:27 пре подне »
Мени најзанимљивија и најживља епизода до сада , мали приказ живота обичног човека (оно што је фалило до сада...кад се кроз призму обичног човека и кроз њихову причу посматра напр. Стефан, онда и он више добија на значају, него да се све врти око њега из његове перспективе...напр. кад га виде обични људи, па се питају да ли је то он итд...)...Бата Ђоши је легла улога, а и овом што му глуми сина Богдана :)


Нисам гледао епизоду. Јесу ли ово меропси, отроци или димњачари?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #205 послато: Април 02, 2018, 11:53:01 пре подне »
Нисам гледао епизоду. Јесу ли ово меропси, отроци или димњачари?
Прави угаљ :)

« Последња измена: Април 02, 2018, 11:56:10 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #206 послато: Април 02, 2018, 12:03:16 поподне »
Не знам како би могли да прођу, овај је бивши војник, побегао у шуму са женом да заштити сина од рата. Прави угаљ и није задовољан ценом :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #207 послато: Април 02, 2018, 12:34:10 поподне »
Епизода јесте, за промену, била живахна.

Видели смо како је изгледао Калојан Асен (Калојован Ромејоубица) и његов престони град Трнов, како су изгледали бугарски војници.

Видели смо Балдуина, првог латинског „цара“, којег је Калојан заробио и погубио 1205. године.

Па смо видели и Кулина бана и његов двор и босанске војнике и друмске разбојнике.

Нови ликови, нови глумци. Овај дечко који глуми младог Богдана, пратиоца Стефановог, је Вучић Перовић, одличан млади глумац. Одмах је улогом коју глуми унео неку живост у радњу.

Било је и већ редовних глупости, попут турцизама (будала, паре), а апсолутни хит је почетна сцена епизоде, где су Стефан и Рашка у снежном беспућу, и одједном ње нема. Стефан, унезверен, дозива је, а она се појављује иза неког борића и каже - ишла сам да пишким  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #208 послато: Април 02, 2018, 12:45:41 поподне »
Епизода јесте, за промену, била живахна.

Видели смо како је изгледао Калојан Асен (Калојован Ромејоубица) и његов престони град Трнов, како су изгледали бугарски војници.

Видели смо Балдуина, првог латинског „цара“, којег је Калојан заробио и погубио 1205. године.

Па смо видели и Кулина бана и његов двор и босанске војнике и друмске разбојнике.

Нови ликови, нови глумци. Овај дечко који глуми младог Богдана, пратиоца Стефановог, је Вучић Перовић, одличан млади глумац. Одмах је улогом коју глуми унео неку живост у радњу.

Било је и већ редовних глупости, попут турцизама (будала, паре), а апсолутни хит је почетна сцена епизоде, где су Стефан и Рашка у снежном беспућу, и одједном ње нема. Стефан, унезверен, дозива је, а она се појављује иза неког борића и каже - ишла сам да пишким  :D
Јесте :) Учинило ми се да нисам добро чуо кад је то рекла  :D Како Стефан није приметио да је отишла и што му није рекла да мора поради себе  ;D
« Последња измена: Април 02, 2018, 12:47:59 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #209 послато: Април 02, 2018, 01:13:26 поподне »
Јесте :) Учинило ми се да нисам добро чуо кад је то рекла  :D Како Стефан није приметио да је отишла и што му није рекла да мора поради себе  ;D

Аух, добро је што закасних на уводну сцену. Ова епизода је испала солидно што се тиче динамике саме радње. Наравно, текст и дијалози су и даље празни, предвидиви и на моменте безобрано досадни. Пример, када се дечица купају у реци и зову бака Ану да им се придружи, а она монахиња каже како баба има болесно срце или тако нешто. Да л можда није била код кардиолога да јој то константује?Ваљда је боље рећи да је само болесна или стара...

Кад смо већ код Ане, чини ми се да година смрти у
у серији није веродостојна.

Сцена кад бугарски владар позива слугу да му објасни шта се дешава ново у Византији. Као кад мене наставница историје у основној прозове да одговарам лекцију са прошлог часа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #210 послато: Април 02, 2018, 01:27:30 поподне »
Сцена кад бугарски владар позива слугу да му објасни шта се дешава ново у Византији. Као кад мене наставница историје у основној прозове да одговарам лекцију са прошлог часа.

Оно што је лоше одрађено у овој сцени је што бугарски владар сазнаје вест да је Цариград пао тек након што је позвао известиоца, који вест саопштава крајње блазираним тоном. Као да је у питању нешто неважно. Такве вести се преносе „трчећим кораком“.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #211 послато: Април 02, 2018, 01:30:28 поподне »
Кад смо већ код Ане, чини ми се да година смрти у
у серији није веродостојна.

Осим ако није у питању неки "флешбек", омашили су.
Стефан је, у серији барем, код Калојана боравио 1204/1205, а требало би да се Анастасија (Ана) упокојила неколико година раније (највероватније 1200. године).
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #212 послато: Април 02, 2018, 01:49:02 поподне »
Оно што је лоше одрађено у овој сцени је што бугарски владар сазнаје вест да је Цариград пао тек након што је позвао известиоца, који вест саопштава крајње блазираним тоном. Као да је у питању нешто неважно. Такве вести се преносе „трчећим кораком“.
Да...испада да га владар није позвао, гласник му то не би ни рекао вероватно (уместо да упадне зајапурен, унезверен, да прекине разговор, једно десет секунди покушава да каже " Ца...Ца...Цариград је пао!!!" )
« Последња измена: Април 02, 2018, 01:55:34 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #213 послато: Април 02, 2018, 02:21:26 поподне »
Што се музике тиче, одјавна шпица је одлично урађена (симфонијски оркестар,  наступ електричне гитаре и хора)
<a href="https://www.youtube.com/v/sj5j3jKWc3M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sj5j3jKWc3M</a>
« Последња измена: Април 02, 2018, 02:23:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #214 послато: Април 02, 2018, 03:17:30 поподне »
Да...испада да га владар није позвао, гласник му то не би ни рекао вероватно (уместо да упадне зајапурен, унезверен, да прекине разговор, једно десет секунди покушава да каже " Ца...Ца...Цариград је пао!!!" )

Дечко је очигледно сурово професионалан чауш, обучен да обузда емоције сваке врсте у свом послу.  ;D

Сетих се кад Бугарин ословљава Рашку са 'снајке'. После тога сам сваког трена очекивао да улети Бранимир Брстина у улози ујка Житка и да поентира са 'ЛЕ-ЛЕ сестриће'.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #215 послато: Април 02, 2018, 07:25:49 поподне »
Ова епизода је мало продужила живот Немањићима, мада је утисак мање-више исти. Добар је био бугарски цар. Тај глумац иначе нема неких запажених рола, али ова му је "легла".

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #216 послато: Април 02, 2018, 08:29:12 поподне »
апсолутни хит је почетна сцена епизоде, где су Стефан и Рашка у снежном беспућу, и одједном ње нема. Стефан, унезверен, дозива је, а она се појављује иза неког борића и каже - ишла сам да пишким  :D
Тако се завршила и прошла епизода са тим мученичким тумарањем.. и како је дозива.. Ја сам очекивала да испасти да је Рашка имагинарна и да је представљала Стефанову љубав према својој земљи. Кад!
Дочеках следећу епизоду  :D

Оно што упада у очи јесте како је Стефан увек на измаку снаге, а она га негује. Па онда одједном ојача, па онемоћа..
Питам се где се дену онај мага што га Стефан јахао, одједном нестаде када су дошли они војници

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #217 послато: Април 02, 2018, 08:33:20 поподне »
Тако се завршила и прошла епизода са тим мученичким тумарањем.. и како је дозива.. Ја сам очекивала да испасти да је Рашка имагинарна и да је представљала Стефанову љубав према својој земљи. Кад!
Дочеках следећу епизоду  :D

Оно што упада у очи јесте како је Стефан увек на измаку снаге, а она га негује. Па онда одједном ојача, па онемоћа..
Питам се где се дену онај мага што га Стефан јахао, одједном нестаде када су дошли они војници
Нису требали да деле сцену са планине на две епизоде  ;D
« Последња измена: Април 02, 2018, 08:35:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #218 послато: Април 02, 2018, 09:36:12 поподне »
Чули они да у Америци постоји "клиф хенгер" па решили да га и сами направе...
Добар крај, али млак наставак исте сцене.

Било би добро да су они бодљикави штитови заиста постојали.

Много је нових глумаца, млађих, сигурно нисам похватао ко је ко.
На википедија страници о серији наравно недостаје пола ствари... Свакако да глумци главних ликова у млађем узрасту имају име, али га тамо нема.
Углавном, можда грешим али ми се учинило да је момак Растко - тек замонашени Сава, исти глумац који глуми стрелца Богдана, из најновије емитоване епизоде.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #219 послато: Април 02, 2018, 09:37:36 поподне »
Тако се завршила и прошла епизода са тим мученичким тумарањем.. и како је дозива.. Ја сам очекивала да испасти да је Рашка имагинарна и да је представљала Стефанову љубав према својој земљи. Кад!
Дочеках следећу епизоду  :D

Оно што упада у очи јесте како је Стефан увек на измаку снаге, а она га негује. Па онда одједном ојача, па онемоћа..
Питам се где се дену онај мага што га Стефан јахао, одједном нестаде када су дошли они војници
Признали су да је Рашка измишљен лик. Драмска допуна за од после Евдокије до Ане Дандоло јер података наравно нема. Могло је и маштовитије.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #220 послато: Април 02, 2018, 11:00:00 поподне »
Углавном, можда грешим али ми се учинило да је момак Растко - тек замонашени Сава, исти глумац који глуми стрелца Богдана, из најновије емитоване епизоде.
Богдана глуми Вучић Перовић, млади глумац пореклом из Котора. Познат је по улози Методија Синђелића из серије "Синђелићи". А принца Растка глуми Андреј Пиповић.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #221 послато: Април 04, 2018, 01:02:09 пре подне »
Хвала на обавештењу :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #222 послато: Април 29, 2018, 09:55:29 поподне »
Серија је, рекао бих, све боља и лепша, нарочито од кад се у њој појавила Слобода Мићаловић  :D

Некако, све тече глатко и питко као полуиграни - полудокументарни филм.

Морам истаћи одличну глуму Драгана Мићановића у улози Светог Саве.

А онда, изнебуха, тако неки "бисер":

Није ми јасна она прича са одбраном Ниша и стругањем по лонцима, оно је заиста било трагикомично. Има ли ичем сличном трага у историјским записима, зна ли неко? Или је то доскочица редитеља / сценаристе, да се убаци мало народског хумора у озбиљну тематику...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #223 послато: Април 29, 2018, 09:57:33 поподне »
И један језички "специјал" за нашег Невског:

Сцена у којој Стефан Првовенчани ословљава бугарског великаша Добромира Стреза са:

"О, Стрез!"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #224 послато: Април 30, 2018, 12:03:12 пре подне »

Можда су оном шкрипом хтели да створе утисак код противника о бројчаној надмоћности. Ма ко ће знати. Жао ми је глумаца из тренутне поставе, мислим да би развалили са правим сценаријом. Што се мене тиче, једва чекам да се ово мучење оконча. Надам се да више никад неће репризирати, па чак ни у јутарњем термину.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #225 послато: Мај 01, 2018, 02:39:06 поподне »
Трејлер који се помпезно завршава речима "...финале прве сезоне..."
Ово само значи да су већ уговорили снимање наставка.   :o
<a href="https://www.youtube.com/v/voZQkGh-V_s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/voZQkGh-V_s</a>
« Последња измена: Мај 01, 2018, 08:25:40 поподне НиколаВук »

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #226 послато: Мај 01, 2018, 03:38:31 поподне »
Мени је ОК серија, али некако благо понижење, мислим да би било који други народ своје великане уздизао на сваки начин...

Једино ми, двор од дрвета, колца и конопца...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #227 послато: Мај 06, 2018, 09:16:06 поподне »
Након гледања последње епизоде, могу само рећи, није чудо што је серија на IMDB добила понижавајућу оцену 3,7 од 10.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #228 послато: Мај 06, 2018, 10:34:12 поподне »
Добро, можда смо ми имали превелика очекивања, али мислим да код просечног гледаоца серија оставља добар утисак.

Вечерас сам заокружио утисак да гледање ове серије захтева одређено предзнање из немањићког раздобља наше историје. Постоје "рупе" у причи, тако да сцене које се нижу може повезати само неко ко добро познаје тематику. Нпр, вечерас се појављују два византијска цара - никејски и епирски, и "отимају се" око тога ко ће Србима дати црквену аутокефалност. Верујем да је просечном гледаоцу ово била енигма. Слично као и изјава угарског владара да је он - краљ Србије. Ту су и велики скокови у периоду владавине краља Стефана, без икакве назнаке шта се у међувремену дешавало, а за то је прилику давала његова нарација.

Догађај васкрсења Стефановог молитвом Светог Саве, био је прилика да се одради антологијска сцена у епском маниру. Испало је килаво, сам Стефан млак после повратка "са оне друге стране", пита онако немушто - што сте се овде окупили? Безвезе...

Питам се који ли ће избор глумаца бити у наставку серије.

Цар Душан? Нпр. Петар Стругар. Или Стефан Бузуровић  :D

А и Бјелогрлић и Мима Караџић морају одглумити некога, без њих - ништа...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #229 послато: Мај 06, 2018, 10:44:45 поподне »
То око одабира глумаца, то ми је тоталан промашај, али највећи ми је промашај одабира глумца за Стефана Немању.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #230 послато: Мај 06, 2018, 11:24:10 поподне »
Много празног хода, предугачке и досадне сцене, итд, итд. (и то мислим само на последњу епизоду). Да не спомињем тотални промашај звани "Рашка". Толико су времена посветили њеној романси са Стефаном у току сезоне, и на крају, у последњој епизоди, једно велико ништа - умире ван екрана, непозната судбина њеног детета са Стефаном итд. Само због оваквих ствари би било довољно рећи да је серија један велики промашај, а да не спомињем остале огромне гафове од којих болује од самог почетка приказивања. Можда је 3,7 од 10 и предобра оцена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #231 послато: Мај 07, 2018, 12:47:03 пре подне »
И тих 3.7 је превише. Гарант је било ботовања. :D
Најбољи делови серије су Стефанови монолози. Мада, и то је накнадно убачено. Не знам коме је у интересу наставак са овом поставом.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #232 послато: Мај 07, 2018, 12:15:42 поподне »
И тих 3.7 је превише. Гарант је било ботовања. :D
Најбољи делови серије су Стефанови монолози. Мада, и то је накнадно убачено. Не знам коме је у интересу наставак са овом поставом.

Поред монолога, музика је добра и чини ми се костими. Све остало... ::)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #233 послато: Мај 07, 2018, 12:34:07 поподне »
Поред монолога, музика је добра и чини ми се костими. Све остало... ::)
Слажем се. Костими и сценографија су успешно дочарали дух времена. Генерално, све је добро осим глуме и текста. Можда би солидно прошла као 'нема' серија. :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #234 послато: Мај 07, 2018, 01:06:51 поподне »
Ако би се из серије избацили неки непотребни ликови (Рашка; оно двоје клошара, мајка и син "губавац"; двојица фрескописаца - греота за какву бедасту улогу је искоришћен врхунски глумац какав је Танасије Узуновић) и небулозне дугачке сцене (нпр. потуцање Стефана и Рашке од Србије до Бугарске; Евдокијина "екипа" из Цариграда; вечерње забаве младих Немањиних синова; стругање по шерпама и сл), а убацило више нарације о историјским догађајима, можда би све то изгледало мало боље.

Можда би од најбољих делова могао да се скрпи солидан филм.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #235 послато: Мај 07, 2018, 09:08:28 поподне »
Могло би, али, ни то их не би опрало. Ја сам за документарац. Нешто слично серијалу "Српски јунаци средњег века". За епске спектакле немамо лове, за солидан нискобуџетни документарац увек има простора. Конкретно, нека узму само Ћетковића као наратора и нека 45 минута "приповеда" историју, а као покривалица могу да иду сцене битака из ове серије... евентуално би могла да се разбије монотонија с по којом играном сценом која је веома битна (на пример, одлазак Растка и замонашење, зидање Хиландара, сукоб браће око престола, женидба и крунисање Стефаново и сл). пс: Знам да документарна форма не би оборила гледаност, али би се макар испоштовао образовни аспект. 

За играну серију очигледно нисмо били спремни. Можда је у питању и недостатак лове, а пре ће бити брзоплестост. Мислим да је требало уложити доста више времена око припреме самог сценарија и свега осталог. Ово је био државни пројекат, требало је ангажовати огромну екипу историчара, књижевника, стручњака за језик (ок, ако већ није било изводљиво убацити "старе" језике, не би било проблема да се то одрадило на савременом српском, који би био макар "конзервативан", лишен жаргонских израза и турцизама). Да ли су ови уопште имали представу како да дочарају ликове? Људи моји, није ово бајка па да се све слика као "црно-бело". Владари су по правилу комплексни ликови, није им ваљда био циљ да нам кроз серију препричају оно што већ знамо из њихових биографија. Када гледам Берчека у улози Милоша Обреновића, ја уопште не размишљам о том глумцу (заборавим све његове улоге пре и после тога) већ о Милошу Обреновићу који је апсолутиста, тиранин, зајебант, неписмен, али природно препреден лик из народа... Или о Вуку као загриженом језикословцу, сакупљачу народног блага, повременом женскарошу итд. Па није ли циљ да се некад насмејете, забринете, растужите, разбесните, поистовитете, будете у ишчекивању... Имају ли Немањићи иједан такав сегмент? Постоји ли неки упечатљив цитат, моћна сцена, заплет, драмски моменат?

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #237 послато: Август 24, 2020, 05:00:03 поподне »
Ето нама радости: од 26. августа на РТС реприза!   :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #238 послато: Август 24, 2020, 06:10:21 поподне »
Ето нама радости: од 26. августа на РТС реприза!   :D

Након тога још два, три поновна емитовања и улази у Кућу славних, заједно са разним Срећним људима, Доларима који стижу, Белим лађама и осталим серијама које су пуштене на "repeat".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #239 послато: Август 24, 2020, 06:20:36 поподне »
Након тога још два, три поновна емитовања и улази у Кућу славних, заједно са разним Срећним људима, Доларима који стижу, Белим лађама и осталим серијама које су пуштене на "repeat".

Добра прилика да сад смирено, без великих очекивања, поновим градиво. Последње епизоде уопште нисам гледао. Задње чега се сјећам је Горан Султановић са налијепљеном брадицом која се помјера горе доле док прича. Можда сам се превише концентрисао на детаље,а пропустио суштину.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #240 послато: Август 24, 2020, 07:44:11 поподне »
Задње чега се сјећам је Горан Султановић са налијепљеном брадицом која се помјера горе доле док прича.

Ја се Султановића у серији уопште не сећам...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #241 послато: Август 24, 2020, 07:46:21 поподне »
А најављиван је и наставак серије. Али, корона...  ::)  Реприза је увек "стратешко" решење.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #242 послато: Август 24, 2020, 09:02:07 поподне »
Ја се Султановића у серији уопште не сећам...

Види се да си ти то само прелетио. Зрео си за репризу.  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #243 послато: Август 26, 2020, 10:02:34 поподне »
Гледах ову прву епизоду серије поново...

Већ смо је претресли раније, кад смо је испрва гледали.

Пада ми на памет како би нпр. Руси (ако сте гледали филм „Легенда о Коловрату“) снимили оно раздобље кад је Стефан Немања био заточен од браће у пећини. Избављење би снимили спектакуларно, са божанском светлошћу, зраком који пада на изабраника Немању, појавом Светог Георгија на небу, а Немања леп, чист, чио, победоносно излази из заточеништва.

Нелевић у бекству у овој нашој серији, онако покисао, изгледа као неки бескућник, клошар... Грозно.

На крају, сви знамо како је Немања изгледао, фрескописан је у Студеници. Требало је барем Нелевића да зафарбају у жуто. Или да улогу дају неком другом глумцу, више налик Немањи. Можда сам ово већ писао, али мислим да би Драган Мићановић био одличан избор за лик Стефана Немање у млађој, а Танасије Узуновић у позној доби.

Мада, Мићановић је добар и у улози Светог Саве.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #244 послато: Август 26, 2020, 10:03:46 поподне »
Заробљени византијски војсковођа = Касапин из „Село гори а баба се чешља“  :D
А ту је и Мирко Бабић = Драгојло  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #245 послато: Август 26, 2020, 10:04:19 поподне »
Види се да си ти то само прелетио. Зрео си за репризу.  ;)

Да, сад сам се сетио...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #246 послато: Август 27, 2020, 04:52:37 поподне »
Поред живог Ђорђа Кадијевића снимање такве серије (са тако значајном темом) и таквим буџетом поверити некоме другом је тешка јерес. Али добро, то смо ми. Сећамо се и како је снимљен Бој на Косову, што је Шотра у неком свом интервју буквално назвао његовим споредним пројектом јер је одозго дошла наредба да има два месеца да сними филм, а истовремено је снимао неки од својих филмова (мислим Браћа по матери који је одличан).

И када се на тај начин односите према својој историји и то њеним најбитнијим деловима и у свакој тој прилици гледате како да од буџета што мање уђе у сам филм, а што више да се "буразерски" подели, онда не знам чему се надати по питању српске кинематографије која је тренутно на најнижим гранама од када ја гледам исту.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #247 послато: Август 27, 2020, 07:55:41 поподне »
Какав Кадијевић људи, шта вам је. То мора да уради неко млађи, попут оног дечка што је снимио Јужни ветар. Ове старије филмаџије појма немају како једна модерна серија треба да изгледа, а и мрзи их да се уче новим технологијама. Зато, овако нешто мора да уради неко ко није укаљан тиме, неко ко је од самог почетка почео да снима савременом технологијом и у савременом брзом формату
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #248 послато: Август 27, 2020, 08:26:47 поподне »
Поред живог Ђорђа Кадијевића снимање такве серије (са тако значајном темом) и таквим буџетом поверити некоме другом је тешка јерес. Али добро, то смо ми. Сећамо се и како је снимљен Бој на Косову, што је Шотра у неком свом интервју буквално назвао његовим споредним пројектом јер је одозго дошла наредба да има два месеца да сними филм, а истовремено је снимао неки од својих филмова (мислим Браћа по матери који је одличан).

И када се на тај начин односите према својој историји и то њеним најбитнијим деловима и у свакој тој прилици гледате како да од буџета што мање уђе у сам филм, а што више да се "буразерски" подели, онда не знам чему се надати по питању српске кинематографије која је тренутно на најнижим гранама од када ја гледам исту.
Кинематографија је широк и сложен појам.Можемо кренути од уметничког израза до тешке комерцијале и између тога понешто између.Сад да ли би било боље да је то радио неко други,искуснији,паметнији је питање и такође зависи од циља пројекта.Мишљења сам ако је до комерцијале можда је требало дати млађима а ако је опет до заоставштине можда је требало дати старој гарди,мада ништа од овога не мора бити и случај.Доста зависи и од осјећаја главних и одговорних. Ја лично више волим кад се историјске теме обрађују што приземније без мистификовања и митологизације,без сценских лудила,дима,неба,громова и "знакова поред пута" али то је мој недостатак вере у "романтизам".Незнам који мотив је био да се раде Немањићи,да искључимо дневну политику,а да је могло боље то је сигурно...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #249 послато: Август 27, 2020, 09:18:02 поподне »
Ја лично више волим кад се историјске теме обрађују што приземније без мистификовања и митологизације,без сценских лудила,дима,неба,громова и "знакова поред пута" али то је мој недостатак вере у "романтизам".

То је тај неки западњачки приступ у кинематографској обради историјских догађаја, суво и хладно реалистички. Мени се више допада онај словенски, мешавина историје и мита, мало и надреално, религијски. Зато и написах како сам ја замислио филмско Немањино ослобођење из заточеништва.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #250 послато: Август 27, 2020, 09:26:27 поподне »
Мислим да је и Немањино заточеништво у Цариграду јако јако лоше приказано. Сетимо се из извора да је Немања спроведен као ратни заробљеник кроз Цариград и да је народ био задивљен изгледом тог "варварина". Дакле, требало је Немању приказати као поносног и величанственог заточеника, док Нелевић у оној сцени са "пријатељем Димчом" (Комнином) изгледа као неки разбојник који се ценка са судијом око казне...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #251 послато: Август 27, 2020, 09:43:10 поподне »
То је тај неки западњачки приступ у кинематографској обради историјских догађаја, суво и хладно реалистички. Мени се више допада онај словенски, мешавина историје и мита, мало и надреално, религијски. Зато и написах како сам ја замислио филмско Немањино ослобођење из заточеништва.
То је до укуса и не вриједи расправљати.А само мало да се вратим на циљ,дакле ако је циљ спектакл онда га тако и треба правити и третират али ако је циљ историја,заправо њен филмски одраз,онда би га требало свести на фактографију,не баш сувопарну и документарну али се просто држати реално и приземно. Ја бих радо опет гледо "ВукаКараџића",то је нешто што би ја подржо а тиче се историје.Ја некако мислим да је у тој серији све онако како је и приказано у тадашњој Србији,можда гријешим,једноставно такав ми осјећај...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #252 послато: Август 27, 2020, 11:04:08 поподне »
Све зависи којој циљној групи се обраћа сценариста, режисер и продуцент?

Ако се обраћају широким народним масама - може да прође.

Ако се обраћају образованијој публици - подбацили су!

Не могу све да набрајам.

Мени лично смета одсуство (готово потпуно) кадрова предела и историјских места Србије.

Пример супротан је серија "Мој рођак са села" - савршени кадрови природе и окружења.

Милина и лепота.
Редитељ Маринковић.

Врло је важно и ко је сниматељ.

Иначе, Британци су мајстори за епоху , па ако су ови наши хтели стварно нешто добро да одраде требало је да их ангажују за сарадњу на серији.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #253 послато: Август 27, 2020, 11:37:03 поподне »
Mени је боље друго гледање, јер сам у првом изгустирао примедбе, па сад не могу да се разочарам :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #254 послато: Август 28, 2020, 12:01:04 пре подне »
Све зависи којој циљној групи се обраћа сценариста, режисер и продуцент?

Ако се обраћају широким народним масама - може да прође.

Ако се обраћају образованијој публици - подбацили су!

Не могу све да набрајам.

Мени лично смета одсуство (готово потпуно) кадрова предела и историјских места Србије.

Пример супротан је серија "Мој рођак са села" - савршени кадрови природе и окружења.

Милина и лепота.
Редитељ Маринковић.

Врло је важно и ко је сниматељ.

Иначе, Британци су мајстори за епоху , па ако су ови наши хтели стварно нешто добро да одраде требало је да их ангажују за сарадњу на серији.
Они су подбацили у смислу што су "смућкали" реализам, документарну компоненту у смислу приповедања историјских чињеница кроз сценарио и епику и добијамо конфузију (сладуњав банални документарни филм и играни филм кога "вуче уназад" приповедање)...У оспораваном филму "Бој на Косову" нисмо имали те ствари, јер није било потребе подучавати народ који је већ био упознат са битком на Косову, а овде је то грешка, требали су реалистичнији сценарио да направе, а они који се не би кроз ово упознали са дешавањима као кроз овај сценарио, подстакло би да то потраже, ако их то интересује...Не треба цар Византије или Стефан Немања да држе предавање из историје у серији (то може да се посредно одради, јер се подразумевају околности у којима неки лик из серије има дијалог са неким)...Ово је по мени неки микс едукативне серије и спектакла који не може да буде у истом контексту (координантни систем фали, али музика и костими су добри, као и одабир неких улога, а неких не...сценарио је можда ту подбацио, осим у неким споредним сценама)
« Последња измена: Август 28, 2020, 12:08:05 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #255 послато: Август 28, 2020, 01:03:28 пре подне »
Ја бих овде "дистанцирано" гледао на ову серију као на "полупуну чашу" (иако би могла да се посматра песимистички као на тек "четврт пуну" можда)...Нек се покренуло све ово, па ће ваљда да се нађу неки режисер и сценариста које је све ово мотивисало и који ће да поставе "домаћи задатак" у некој будућности (не мора цео циклус, довољно је напр. неки сегмент само у форми филма, напр. "Битка на Велбужду" или неки други догађај)
« Последња измена: Август 28, 2020, 01:06:27 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #256 послато: Август 28, 2020, 11:43:17 пре подне »
гледао сам само прву епизоду, први пут у животу сам имао "трансфер блама" због неког филма, и то у континуитету сат времена, ужас живи

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #257 послато: Август 29, 2020, 01:39:14 поподне »
https://www.youtube.com/v/nKchxBYm9kk
Video: Kako je sprečeno da u Beograd stigne „pogrešan“ Stefan Nemanja

У видеу је и објашњење "уметничке" визије споменика са Немањом који стоји на сломљеном византијском шлему...(Узгред, сетих се једне филмске сцене из послератног домаћег филма где свиња  једе из немачког шлема. Касније је сцена испала из филма зато што режисер није могао да нађе драматуршко оправдање за сцену).
     А проблеми са почетним погрешним ликом Немање правдају се тиме да је скулптор, наводно, добио погрешну фотографију Немањиног пра-унука који је имао "источњачке" тј закошене очи (ко би то могао бити?!). Па је то сада промењено и имамо "правог" Немању.
 Ово јефтино објашњење заиста наводи на помисао да је реч о "типском" пројекту којем се само мењају "главе", по потреби.  А пројекат се наплаћује по пуној уметничкој тарифи, претпостављам...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #258 послато: Август 29, 2020, 10:36:48 поподне »
Неки занимљиви цитати из вечерашње епизоде:

Цар Исак Анђел: Изабрао си погрешног партнера...

Стефан Немања: Јес' ти, царе, нормалан!?

Баш не иду уз 12. век.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #259 послато: Август 29, 2020, 11:17:59 поподне »
Неки занимљиви цитати из вечерашње епизоде:

Цар Исак Анђел: Изабрао си погрешног партнера...

Стефан Немања: Јес' ти, царе, нормалан!?

Баш не иду уз 12. век.

Па на нивоу риалити програма!

Рекох ја - за широке.народне масе!


На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #260 послато: Новембар 05, 2021, 03:34:01 поподне »
Видећемо да ли ће ово остати само у замисли или ће бити нешто од овога.  Занима ме како би снимили  битку на Велбужду.

https://filmitv.rs/2021/05/30/film-dusan-silni/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #261 послато: Новембар 05, 2021, 03:52:37 поподне »

https://filmitv.rs/2021/05/30/film-dusan-silni/

Само да цара Душана не игра Биковић и све ће бити добро.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #262 послато: Новембар 05, 2021, 03:55:00 поподне »
Слажем се, мада речено је да траже глумца у двадесетим тако да он отпада.  Најгоре што су нам млади глумачки лавови уз часне изузетке јако танки.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #263 послато: Новембар 05, 2021, 08:10:57 поподне »
Потребно нам је нешто квалитета битке у Outlaw king. Све испод тога нема смисла.
Догодине у Холштајну!

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #264 послато: Новембар 08, 2021, 04:58:49 поподне »
Потребно је нешто приближно као Braveheart, не пука копија већ глума на том нивоу.  Морамо пробити лед и научити како се раде филмови на средњовековну тематику.