Аутор Тема: Prezime Maslak  (Прочитано 1967 пута)

Ван мреже urке

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Prezime Maslak
« послато: Децембар 11, 2020, 01:36:47 поподне »
Vec godinama trazim svoje poreklo.
Prezivam se Maslak, slava Djurdjevdan. Moji poticu iz sela Crvsko izmedu Sjenice i Bijelog polja. Na tim prostorima se nalazimo sigurno posle 1830-1840.god. Odakle smo dosli tu nemam preciznih podataka. Kod Lutovca u knjizi Bihor i Korita sam nasao podatak (Petnica Godocelje) da su se neki Maslaci odatle odselili. Ne znam  gde, ali to je najraniji podatak koji imam.
 Inace prezime  i Maslak postoji i u BiH i u Hrvatskoj a pominje se i u Vojvodini.
Raspolozen sam kako za testiranje tako i da neko istrazi taj rod.
 Unapred zahvalan

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
%u041E%u0434%u0433: Prezime Maslak
« Одговор #1 послато: Децембар 28, 2020, 05:16:31 поподне »
https://www.poreklo.rs/2015/01/29/poreklo-prezimena-selo-crvsko-sjenica/

Судећи по овом тексту Маслаци су од Фуртула који припадају роду Дробњака.Такође се као закључак намеће да су ваши преци у село Црвско доселили из Вранешке долине (село Невино које нисам могао наћи на интернету као ни на гугловим мапама) заједно са Јелићима који су вам комшије у том пештерском селу.Они су такође доселили из Вранеша.Мислим да неби требало да сте у роду са њима јер је ако се не варам њихова хаплогрупа 䆂а.Да би били 100 % сигурни у вези навода из текста препоручујем вам да одрадите ДНК тест и уклоните све недоумице.Постоји тестирани Фуртула са српског ДНК пројекта који је I1 > I-FGC22045.Са вашим резултатима лако би се одредило да ли је ово предање тачно.На форуму можете наћи тему у вези ДНК тестирања.Ако вам нешто није јасно контактирајте неког из администрације.Колико се сећам била је акција бесплатног тестирања за становнике Рашке области и Старог Влаха али нисам сигуран да је то још актуелно а ни да су Маслаци били предмет истраживања.
« Последња измена: Децембар 28, 2020, 08:46:47 поподне НиколаВук »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Prezime Maslak
« Одговор #2 послато: Децембар 28, 2020, 06:29:05 поподне »
Vec godinama trazim svoje poreklo.
Prezivam se Maslak, slava Djurdjevdan. Moji poticu iz sela Crvsko izmedu Sjenice i Bijelog polja. Na tim prostorima se nalazimo sigurno posle 1830-1840.god. Odakle smo dosli tu nemam preciznih podataka. Kod Lutovca u knjizi Bihor i Korita sam nasao podatak (Petnica Godocelje) da su se neki Maslaci odatle odselili. Ne znam  gde, ali to je najraniji podatak koji imam.
 Inace prezime  i Maslak postoji i u BiH i u Hrvatskoj a pominje se i u Vojvodini.
Raspolozen sam kako za testiranje tako i da neko istrazi taj rod.
 Unapred zahvalan
    Зна се за податак академика М. Лутовца, о презимену Маслак у селу Годочеље - Горњи Би(х)ор, од прије неколико година општина (поново) Петњица. Проф. Лутовац наводи сукоб са исламизираним Кочанима...
Предлажем да урадите ДНК тест,  тако можете добити информације о свом (пра) поријеклу, које ће зналци са овог форума ближе расвијетлити.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Prezime Maslak
« Одговор #3 послато: Децембар 28, 2020, 06:44:55 поподне »
Постоји и једна породица Маслака у Љубић пољу - Љубић код Чачка, али нажалост не знам ништа детаљније о њима.

Ван мреже Деус Вулт

  • Ст. Рашка и Ст. Влах
  • Почетник
  • *
  • Поруке: 49
Одг: Prezime Maslak
« Одговор #4 послато: Децембар 29, 2020, 06:39:26 поподне »
Маслаци такође живе у селу Пријелози код Бијелог Поља,
 за њих Лутовац пише да су дошли из Црвска ,,због крви".(1967.г 5 кућа Маслака у том селу).
Врло је могуће да ће се тестирањем можда потврдити повезаност са Радевићима из Црвска, који исто славе Ђурђевдан и имају предање да су дошли из ,,Горње Мораче" што се поклапа са једном верзијом о Поријеклу које имају Маслаци да су исто из Горње Мораче од Мандића.

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Одг: Prezime Maslak
« Одговор #5 послато: Децембар 30, 2020, 07:00:58 поподне »
Izvinite što pitam,zato što nije tema.Da li ima Kneževića u okolini Bjelog Polja koji slave Lazarevu Subotu?